f&o. 19795. VRIJDAG 19 SEPTEMBER Anno 1924 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws Van heden. PRIJS DER AD VERTENTIEN j 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagere® prijs, Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en iZaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven JO .Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis, Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redeotie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 wm. ijg PRIJS DEZER COURANIi ïoer Leiden per 8 maanden 7 2.86, per week' ajEBSiT.' ft QJSL Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, por week" 0.18. Franco per post 7,2.86 gK portokosten, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. !Aan den gemeentelijken viscliwinkel, Vi-sch markt 18, tel. 1225 is ZATERDAG 'en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar VERSCHE HARING k f 0.17, SCHELVISCH k f 0.21, SCHOL f 0.19 per pond en NIEUWE HARING (ook voor den. inleg) f 0.06 per stuk. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 September 1924. De uitbreiding en reorganisatie van de Leidsche Sterrenwacht. Vele jaren geleden ontwierp de directeur yan de Leidsche Sterrenwacht, prof. dr. W. de Sitter, een plan tot uitbreiding en reor ganisatie van deze wetenschappelijke in richting en het duurde eenige jaren, voor dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, voorgelicht door zijn we tenschappelijke adviseurs, dit plan goed keurde. Eerst in 1918 werd met de uitvoe ring een aanvang gemaakt. Telkens kwa men er met het oog op het streven naar be zuinigingen, nog wijzigingen in de reorga nisatie-plannen en had de uitbreiding ge leidelijker wijze plaats. Er moesten meer dan vijf jaren voorbijgaan, voordat een sta dium bereikt was, waarop men kon zeggen, dat de reorganisatie haar beslag had ge kregen, zij het dan, dat van de oorspron kelijke plannen enkele onderdeelen niet, of niet volledig, zijn uitgevoerd, andere eenigs- zins gewijzigd. De vreugde daarover bij den directeur en zijn medewerkers was uitteraard groot en zij wenrehten, dat aan de in-gebruik-neming een eenigszins officieele opening zou voor afgaan en uitbreiding en reorganisatie plechtig zouden ingewijd worden. Daarvoor waren gisteravond in de college zaal van de Sterrenwacht met directeur en medewerkers samengekomen Zijne Excel lentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, cu ratoren van de Rijks-universiteit, de recloT- magnificus prof. rar. A. J. Blok, mr. Van Beeck Calkoen, chef van de afdeeling hoo- ger onderwijs, en mr. Duparc, chef van de afdeeling kunsten en webenschappen van het Departement van Onderwijs, de secre taris van curatoren jhr. mr. Boddaert, de oud-hoogleeraren Lorentz en Kamerlingh Onnes, prof. de Kowalsky,' gezant van Po len bij ons Hof als vertegenwoordiger van den Poolschen Raad van Wetenschappen, de chof van den Rijksgebouwendienst, de oud-Minister van Waterstaat ir. Lely, de voorzitter van de wis- en natuurkundige fa culteit te Leiden, prof. Blanksma en de se cretaris en voorts prof. Heuvelink, uit Delft, voorz. der graadmetingscommissie, prof. Nij- land, directeur der Utrechtsche Sterren wacht, de dochters van den vorigen direc teur der Leidsche Sterrenwacht wijlen prof. A. G. van de Sande Bakhuyzen, tal van hoogleeraren aan de Leid«che universiteit, behoorende tot verschillende faculteiten, het bestuur van de studentenfaculteit voor wis- en natuurkunde, enz. De directeur, prof. De Sitter, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij er aan her innerde, dat de tijden zijn veranderd sedert Kaiser zich beklaagde over „de gedrochte lijke denkbeelden, die velen hier te lande omtrent de sterrenkunde koesteren", toen zijn nachtelijke waarnemingen veelal ais een zonderlinge liefhebberij werden be schouwd, die veeleer bespotting dan lof ver diende. Evenwel kon Kaiser zelf ruim zes tig jaren geleden getuigen, dat de omstan digheden geheel veranderd waren, wijzende op de stichting van een nieuwe Sterren wacht, die met goede werktuigen en bo- kwaam personeel werkte. Ons Vaderland deed daardoor geenszins te veel voor de sterrenkunde, die het gedu rende een eeuw op een onverantwoordelijke wijze verwaarloosd had. Spr. wilde nu aan deze inwijding een korte uitweiding laten voorbijgaan omtrent de geschiedenis en de beteekenis der Ster renwacht en tevens de beweegredenen, die tot baar reorganisatie hebben geleid, en de hoofdlijnen, die daarbij zijn gevolgd in het kort aangeven. Nadat in 1837 Kaiser directeur was ge worden en de inrichting op het dak van het academiegebouw veranderd was in >,een lieve kleine Sterrenwacht", breekt ix> de astronomie ook een nieuw tijdperk aan. Juist in het decennium van 1860 tot 1870 Werden de grondslagen der nieuwe methocie gelegd en de eerste baanbrekende onder zoekingen van Seechl, Hugginds en anderen gepubliceerd. Het was het begin van een onlwikkeling, die het aanzijn van de weteinschap geheel zou veranderen, vergelijkbaar misschien al leen met die van de eerste helft der 17de eeuw, als gevolg van de uitvinding der kij kers. Na deze periode van snelle accumu latie van nieuw feitenmateriaal, begint dan hu ruim twintig jaar geleden een tijdperk ivan daarop gebaseerde nieuwe Inzichten jn theorieën, -v-. Toen Kaiser de plannen voor zijn nieuwe Sterrenwacht maakte, was er van dit alles nog niets. Dat hij haar dus voornamelijk in richt op de bestudeering der problemen, die hij toen de belangrijkste achtte, en met de nieuwe methode geen rekening hield, spreekt vanzelf. Deze keuze van Kaiser is tot in den tegenwoordigen tijd voor de werkzaam heid der Leidsche Sterrenwacht beslissend geweest. Toen in 1872 zijn opvolger H. G. van de Sande Bakhuyzen voor de keus stond 6f Kaisers werk voort te zetten, óf de Ster renwacht in de nieuwe banen te leiden, heeft hij niet geaarzeld. Het is mogelijk, misschien zelfs waarschijnlijk, dat hij de draagwijdte van de pas opgekomen metho den heeft onderschat; wellicht heeft ook de overtuiging, dat de toepassing der nieuwe methoden nieuwe e® kostbaare werktuigen zou vereischen, gewicht in de schaal ge legd. Zoo heeft het dan geduurd tot de tegen woordige reorganisatie, voordat de nieuwe Sterrenwacht te Leiden, zij het dan ook thans nog wat de instrumentale uitrusting betreft, op zeer bescheiden schaal, kon medewerken aan de ontwikkeling der nieu we richtingen, die juist omtrent den tijd van haar stichting begonnen op te komen. Toen in Maart 1918 de vorige directeur der Sterrenwacht, wiens arbeid spr. met groote waardeering besprak, overleed, heb ben curatoren, terwijl zij hem het directo raat ad interim opdroegen, hem tevens ver zocht een verslag uit te brengen omtrent den toestand der Sterrenwacht en voorstel ten te doen omtrent een eventueel noodige organisatie. Daaraan heeft hij voldaan. Het curatorium heeft de voorstellen overgeno men, doch de beslissing werd vertraagd door de in den zomer van dat jaar Ingetre den Regeeringscrisis. Een der eerste Re- geeringsdaden van Nederlands eersten Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is geweest, het goedkeuren van deze plannen en toen de Staten-Generaal de benoodigde gelden hadden gevoteerd, kon in het voorjaar van 1919 met de uilvoering ten begin worden gemaakt. Door deze reor ganisatie is de geheele astronomie aan de Leidsche Universiteit weer in de Sterren wacht vereenigd. De Sterrenwacht bestaat nu uit drie af- deelingen: de fundamenteele, de a3trophy- sische en de theoretisch. De astrophysische is geheel nieuw. Zij is slechts ln de verte op gelijke lijn te stelle® met dergelijke in stellingen elders. Daarvoor zou minstens één nieuwe groote kijker, met vele hulp werktuigen noodig geweest zijn, waaraan niet viel te denken. Door de met de Ster renwacht te Johannesburg gesloten over eenkomst Is in dit gebrek aan groote In strumenten op gelukkige wijze tegemoet ge komen. Spr., een en ander nader uiteenzettend, doelde mede 'waarvoor de twee nieuwe koe peltjes, die op het dak van het hoofdgebouw zijn verrezen, dienen. Behalve dat voor de nieuwe aslrophyBl- sche afdeeling een nieuw gebouw moest ge zet worden, moest ook het hoofdgebouw in grijpende wijzigingen ondergaan. Centrale verwarming is aangebracht; electrisch licht heeft het gas vervangen. Verder zijn of worden de woningen voor den directeur en andere ambtenaren verbouwd of nieuw ge bouwd. Spr. noemde de nog nader omschreven uitrusting zeer bescheiden en als Leiden buiten het werk van den meridiaancirkel een ruimer veld wenscht te bewerken, is het grootendeels afhankelijk van waarne mingen, die elders zijn verricht, De Sterrenwachten aan de Kaap en te Greenwich, die te Berlijn. Bonn, Helsing- fors, Parijs, Straatsburg, Bordeaux en Al giers, werken met Leiden samen aan inter nationale ondernemingen. Een novum is de overeenkomst, tusschen -do Sterrenwachten te Johannesburg en te Leiden gesloten, volgens welke de astrono men der bedde instellingen wederzijds op elkanders instituten kunnen werken. Prof. Hertzsprung, die sedert eenige maanden ln Johannesburg vertoeft, heeft daar reeds een rijken oogst binnen gehaald. Spr. bracht ten slotte een woord van eer biedige hulde aan de nagedachtenis van zijn vaderlijken vriend en leermeester Kap- teyn, aan wien hij naast den genialen di recteur der Kaapsche Sterrenwacht, Sir David Gill, alles dankt, wat voor zijn we tenschappelijke vorming van waarde is ge- woest. Na zich iot heeren curatoren te hebben gericht, bij wie hij nooit tevergeefs aan klopte en van wie hij weet, dat het wèl en wee der Sterrenwacht hun zeer ter ham gaat, wendde prof. De Sitter zich tot den Minister, wien hij hoopte overtuigd te heb ben, dat de astronomie recht heeft meêr steun dan alle andere wetenschappen te vragen. Hij hield zich overtuigd, dat ook fn de toekomst de Sterrenwacht zich op diens welwillenden steun en belangstelling zal kunnen verlaten. Ten slotte dankte hij allen, die meege werkt hebben om het verkregen resultaat tot stand te brengen. de rede van prof. De Sitter verkreeg Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen, dr. De ytsser, het woord, om de vernieuwde Leidsche Sterrenwacht te openen. Z.Exc. hield daarbij de volgende rede, zich richtende tot den Directeur; Voor allen, wien de ontwikkeling van cfe wetenschap ter harte gaat, ie de uitbrei ding en reorganisatie van de Leidsche Sterrenwacht een blijde gebeurtenis. Ik kan mij dan ook begrijpen, dat, inzonderheid haar Directeur, er prijs op stelde, dat deze op eenigs buitengewone wijze zou worden herdacht. Zeer heb Ik hel bovendien ge waardeerd, dat, toen ik op den eerst vast- geslelden datum van 17 Sept. niet kon tegenwoordig zijn, gij om mijnentwil dien dalum op heden hebt verschikt En vooral verheugt mij dit, nu wij uit uw mond zoo even veel opwekkends hebben gehooid, dat ale het ware jong en oud met nieuwe geest drift voor dit mooie werk vervult Gij hebt ons herinnerd aan een lijd, dat het buitenland, terwijl men met primitieve middelen hier werkte, toch Leiden de eer gaf, dat de hier verrichte waarnemingen ou der de nauwkeurigste van alle sterrenwach ten ter wereld behoorden; gij hebt voor on zen geest de beelden opgeroepen van natio nale helden op het gebied der wetenschap: Kaiser, Van de Sande Bakhuyzen, Kapteyn, die in den vreemde den Nederlandschen naam met zooveel eer hebben gehandhaafd;' gij hobt ons klaar en helder doen zien, hoe zeer deze weienschap de internationale banden versterkt en hoeveel onze geleer den op dit terrein reeds van het buitenland en het buitenland van hen genoten heelt; gij hebt de waarde van deze wetenschap ons allen duidelijk in het licht gesteld. Stemt dat alles niet blijde en hoopvol? En al mag er nog een publiek zijn, dat haar als ,een nuttelooze en vrij zonderlinge lief hebberij beschouwt, daar tegenover slaat heden ten dage een schare,, die haar ais de Koningin der wetenschappen roemt, om dat zij eenerzijds gebouwd is op den onwrik- baren grondslag der wiskunde en ander zijds zoo 6choon is en tot uitgebreid nut Zijn er zelfs niet, die haar de fakkel der historie en de leidsvrouw der zeevaartkun de heelen? En al schuilt hierin wellicht overdrijving, het bewijst toch, dal de be teekenis dezer wetenschap bij toeneming rijst en de dagen der minachting, waarover Kaiser klaagde, voor good voorbij zijn. Om die reden is het zoo begrijpelijk, dat gij en uw staf van verdienstelijke mede arbeiders met vurig verlangen naar verbe tering van den bestaanden toestand op os Sterrenwacht hobt uitgezien. Want er Is voor een geleerde wèl niets pijnlijker, da» de ontwikkeling der wetenschap, door ge mis aan behoorlijk materiaal, niet op den voet te kunnen volgen? Maar des te grooter is uw vreugde, dat, al blijft er altijd iels te wenschen over, hier een resultaat is be reikt, waarvan gl), ale wetenschappelijk man, kunt getuigen „Al is er op onderdee len bezuinigd, het meest essentieele U klaar." Als ik terugdenk aan het ©ogen blik, toen gij me berichtten, hoeveel hooger de prijs voor den toch noodzakelijken kij ker in het buitenland was geworden; als ik mij herinner, hoe nog niet lang geleden fi- nancieele bezwaren als zoovele bedreigin gen ons boven he hoofd hingen en lk hoor u dan thans zeggen: „de drie afdee- lingen produceeren thans elk afzonderlijk meer, dan vroeger de uit de fundamenteele afdeeling alleen bestaande geheele Sterren wacht", zie, dan is er waarlijk reden voor het zonnig optimisme,, waarvan uw rede heeft getuigd. Vooral doet ons dit goed, omdat aan uw werk eigenaardige bezwaren verbonden zijn. Er is weinig wetenschappelijk werk, dat zoozeer in de stilte geschiedt,, waarvan zoo weinig ophef wordt gemaakt naar buiten, waavoor niet zelden zooveel van lichaam en geest wordt geëischt als dit. Als trouwe wachters der wetenschap slaan gij en uw helpers vaak in de duister nis van den avond en den nacht, als de wereld slaapt, uit te zien of gij nieuwo schatten in haar schatkamer leunt bergen. Daarvoor is stoerheid, volharding, groote liefde noodig voor de eenmaal op u geno men taak. Welnu, weet, mijne heeren, dat dit ook door de Regeering des lands, niet minder door den Minister van Financiën dan door mij, zeer wordt gewaardeerd en dat het daaraan mede is te danken, dat zij haar steun voor de uitbreiding en reorganisatie gaarne tot het einde heeft verleend. Laat mij eindigen aldue de Minisier met den wensch, dat gij, mijne heeren, vele jaren persoonlijk van deze vernieuwing ge nieten moogt en door uw werk nog een rijke oogst voor de wetenschap moge worden in gezameld. En ik voeg er de hoop bij, dat gl}, gelijk Kaiser in zijn wetenschappelijk en toch zoo populair boek: De Sterrenhemel, steeds meer blijk gaf te zijn gekomen onder den machtigen indruk van de wonderen van het heelal en daarmede tot aanbidding van zijn Schepper, zoo ook menig geleerde 1» deze plaats moge arbeiden met as stille en den mensch heiligende gedachte: „God al leen is groot". Hiermede verklaarde de Minister de ver nieuwde Leidsche Sterrenwacht geopena (Luid applaus). Jhr. De Gijselaar, die vervolgens hst woord verkreeg, wensohte den directeur en zijn staf van werken namen* het College jvan Curatoren van harte geluk met de yoL tooiing van de uitbreiding en reorganisatie, waarmede de kroon gezet wordt op het Werk, in 1918 begonnen. Spr. herinnerde er aan, hoe de tegenwoordige directeur na den dood van den hoer Van de Sande Bakhuyzen onmiddellijk bereid was het directoraat tij delijk te vervullen en later voor vast te aanvaarden. Spr. stelde er het grootste be-ï lang in, dat deze reorganisatie zou slagen, en het deed hem veel genoegen, dat de Mi nister en daarna ook de Regeering bereid werd bevonden deze te doen uitvoeren. Wij wenschen de oudste en vermaarde Sterren wacht van onze meest roemrijke Universi teit gaame een roemrijke toekomst toe. Gij hebt niet een gemakkelijke taak op u genomen, waar u groote mannen zijn voor afgegaan, zeide spr. Uw werk heeft nu ech ter reeds succes gehad en curatoren stellen ook in het vervolg volkomen vertrouwen in u. Gij hebt ons uitgelegd hoe het publiek meer medeleeft met de normatieve dan met de exacte wetenschap, zooals de afgetreden rector-magnificus het uitdrukte. Maar wij doen immers al vroeg aan de sterrenkunde, zoo bijv. als wij beginnen met naar het mannetje in de maan te kijken (gelach). En hebben de oudste cultuurvolken met ge brekkige hulpmiddelen al niet veel gepres teerd op dit gebied? Met de bescheidenheid, u eigen, zeido spr., hebt gij verklaard, dat de andere natuur- en wiskundige weten schappen meer profijtelijk zijn, maar dan mogen wij toch ook bedenken, dat de ster renkunde geen kwaad slicht zooals de vlieg tuigen en dood en verderf verwekkende che micaliën. Spr. besloot met den wensch, dat deze reorganisatie onder prof. De Sitter's leiding er toe moge bijdragen, dat de oudste en be roemdste sterrenwacht bij voortduring tot den bloei van de astronomische wetenschap zal mogen bijdragen. (Luid applaus). De rector-magnificus, prof. mr. A. J. Blok, betrad daarna het spreekgestoelte en sprak ongeveer ln dezen geest: Op dezen voor u en de Leidsche Sterren wacht zoo gewichtigen dag wil ik niet na laten den Senaat en namens dezen u geluk te wenschen met de tot dusverre verkregen uitkomsten, waarvan gij zooeven de betee kenis in uw keurige rede hebt in het licht gesteld. Ik wensch den Senaat geluk, omdat de weg, dien gij en uw medewerkers hebt in geslagen, zonder twijfel zal leiden tot ver meerdering van den luister onzer Universi teit. De Senaat wenscht u geluk, overtuigd als hij Is, dat gij met tevredenheid moogt terugzien op al de inspanning en moeite, die gij u hehl getroost, om van de Leidsche Sterrenwacht te maken alles, wat noodig was om haar onder haar zusleren te doen behouden de eervolle plaats, die zij, dank het werk van Kaiser en de beide Van de Sande Bakhuyzens, u en Hertzsprung, heeft veroverd en weten te bewaren. Gedurende den tijd van voorbereiding is teleurstelling u niet bespaard. Wij hebben voor en met u gevoeld, wanneer gij genoodzaakt waart uw voortvarendheid in te toornen. En wij heb ben met verlangen uitgezien naar den dag, waarop ge weer ln het volle bezit van uw gezondheid en met onverflauwde energie ongestoord zoudt kunnen verder werken aan uw levenstaak Dat die dag is aangebroken, is niet alleen voor u en de uwen, doch ook voor ons, uwe vrienden, een bron geweest van voldoening en blijdschap en daarom heeft dit inwij dingsfeest voor ons een dubbele waarde. Ik eindig met den wensch dal hot u en Hertzsprung in klimmende mate moeilijk zal vallen niet toe te geven aan een gevoel van rechtmaligen trots over de straks door u en uw medewerkers nog te bereiken re sultaten. (Applaus). Ten slotte verkreeg prof. dr. J. J. Blanksma, voorzitter van de faculteit der wis- en natuurkunde, 't woord en wenschle namens deze faculteit zijn collega gelulc met deze verbetering, waarmode de harte- wensch van prof. De Sitter is vervuld. Toen spr. nog op de dorpsschool ging, werd hem door den meester Teeds de ster renkunde, zij het dan ook zeer primitief, geleerd. Én als hij des avonds na het ver laten der school langs de eenzame wegen met andere leerlingen naar huis ging, tuur den zij naar den sterrenhemel om daar na te gaan wat hen was geteerd. In het Mu seum du Louvre rondwandelend, zag spr. op een grooten Bteen uit Egypte den dieren riem afgebeeld, gedragen door de goddelijke macht. Zoo was ook drie a vierduizend jaar het firmament de dwingende kracht voor de wetenschap, om te werken en haar resulta ten vast te leggen. En spr. is het niet eens met de Fransche Sterrenkunde, die in het heelal nergens een goddelijke macht speurde, en hij loochent het gezegde, dat de wetenschap de lichten des hemels heelt ge doofd. Dat doen veeleer do liefdeloosheid en de zelfzucht. Niet de wetenschap en voorat niet de wetenschap, door u met zooveel Liefde beoefend, waarde collega De Sitter, aldus besloot 6pr., eindigend met den wonsch, dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren in deze vernieuwde Sterren wacht zijn geliefde wetenschap te blijven beoefenen (applaus). Hierna bedankte prof. De Sitter voor de aan Sterrenwacht en hem betoonde belang stelling ln het bijzonder hun, die hem zoo vriendelijk en waardeerend hadden toege sproken. De plechtigheid eindigde met een rond-, jyandeting door de pieuwe Inrichting. -Jfr BINNENLAND. De opening van de gereorganiseerde Bter< renwaehL Opening van de Willem-van-den-Bergh* stichting te Noordwijk-Binnen. De Onderwijsbegrooting: de subsidierege ling voor de gemeentelijke en bijzonder* kweekscholen zal in dien zin gewijzigd worden, dat geen bijdrage meer zal worden verleend in de kosten van nlenw te vormen parallelklassen. Spoedige behandeling van de Tariefwei door de Tweede Kamer. Eon aanzienlijke verduistering te Nijmegen L' BUITENLAND. 'V'A- Het protocol over ontwapening enz. la Genève gepubliceerd. Onderhandelingen over een Britsch—a Duitsch handelsverdrag. De strijd in China. Tjsehiang verslagen, De dahlia-tentoonstelling. De dahlia- en fruittenfcoonslclling in de Stadszaal mocht zich gistermiddag direct na de opening reeds in een druk bezoek ver-s heugen en ook gisteravond was de belang stelling zeer bevredigend. Een aangenaam strijkje liet zich hooren en in de receptiekamers was gelegenheid fruit te gebruiken. Nog velen zullen ongetwijfeld deze scliit- terende expositie bezoeken. Zij is het over waard. Nogmaals zij gezegd, dat er veel Bchoons bijeen is, niet te vergeten ook de prachtige bloemwerken in den foyer en het fruit in de kleine zaal. Sladgenooten-kweekers en vaklieden van elders hebben wèl hun best gedaan om deze groote tentoonstelling teven9 te maken tot een zeer bijzondere. Voor dames bestaat er gelegenheid deel te nemen aan een stemming om de h, l. mooi ste dahlia der tentoonstelling aan te wijzen. De inzender der mooist geoordeelde bloem krijgt een onderscheiding. Wij laten hieronder nog eenige bekronin gen volgen, die na het ter perse gaan van ons vorig Blad werden bekend gemaakt; Dahlia-groepen: zilveren medaille: 5. L, Dominicus, Schiedam; Firma Ludwig en Go, Hillegom; N. G. Veldhuis, Hillegom. Binderij en bloem versiering: kleine gou-i den medaille: J. F. Bekker, Haarlem; verg.- zilveren medaille P. Heemskerk, Rijnsburg; C. Bosman, Leiden; zilv. medaille H. Kors en J. H. Smit, Leiden; bronzen medaille H. Kors, Leiden. Fruit: kleine gouden medaille Tuinbouw school voor meisje9 „Huis te Lande", Rijs-t wijk; verg.-zilv. medaille P, Heemskerk, Rijnsburg; E. Oostendorp, Leiden; zilveren medaille Tnssel en Go., Leiden (voor groep vruchtboomen in pollen). Bronzen medaille L. van Putten, Oegst- geest (fruit), Jac. Krook Wz., Den Haag (voor een grafkrans); verguld-zilv. medaille J. F. Bclcker, Haarlem (voor een grafkrans); zilveren medaille J. F. Bekker, Haarlem (voor een phantasiestuk), G. de Pree, Lei den (voor een bloemenmand). Verder werd een groot aantal certificaten toegekend. Den Gden October a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat prof. dr. P. J. Blok het ambt van hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Rijksuniversiteit alhier aanvaardde. Het is het verlangen van den hoogleeraar. dat de25e dag geheel onopgemerkt voorbij zal gaan. Voor het examen politiediploma van den Alg. Nod. Politiebond zijn te Amster dam geslaagd onze etadg en ooien M. van Sdhaik en K. Rempt; voor het gewone diploma J. B. Stroothof, alhier. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger* school te Roermond de heer A. Last, alhier, Bij Kon. besluit is aan den reservei eerste-1 uiten ant J. M. Voorduin, van hot 4de regiment infanterie, op het daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. De 88 nieuwe leden van het Leidsel Studentencorps zijn over de verschillende faculteiten verdeeld als volgt: rechten 59ji medicijnen 19; letteren 2; wis- en natuur-s kimde 5; indologie 8; theologen geen. Zondagavond heeft wederom de eersf4 van de serie Religieus-Socialistische Samen* komsten plaats, die sedert 1915 in de maan* den September tot Md in de Nutszaal alliiei Pm. 44 veeriten dagen Tijden gehouden, ji

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1