No. 19794 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag fë september Derde Biad. Anno 1924. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA SP0RT. RECHTZAKEN. VARIA. JBuiien veranlwoofdefijkheid der Redactie.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Stiefkinderen der Arbeidswetgeving. De tijd, dat sommigen in een etmaal 26 jaren tegelijk met hun begrippen over arbeidswetgeving voorn'ringen, is weer een zestal jaren achter den rug. De wind, welke, van over de grenzen, van deze verbijsterende gedachtewijzigingen de oorzaak was, is weer "rtuwd, waardoor anderen nu juist weer 25 jaar ten achteren geraakt zijn. De Minister van de Wettelijke acht-uren-dag gooit met overwerkvergun- ningen ais Sinterklaas mrt pepernoten, tot dat de arbeiders wegens gebrek aan werk op de straat komen. Alles en allen zijn er op uit, om de door de arbeidswetgeving verkregen verbeterin gen te beknotten., den arbeidsdag'te verlen gen, het loon le verlagen en de arbeiders klasse op het peil van voor 25 jaren terug |e brengen. Dat de ondernemersgroep, met. dat doel yoor oogen, alle krachten inspant, is begrij pelijk, doch dat er in onzen tijd nog vak- vereenigingen zijn, die daaraan de band leenen, is van een onbegrijpolijkheid, die de slavenziel verraadt en elk weldenkende doet lachen van ergernis. Dat de middenstands- en winkeliersver- eenigingen bij B. en W. een poging doen, om gedurende de winkelweek de winkets 's avonds open te houden, om wat extra's le Verdienen, is volkomen logisch, 't Slaat aan de bedienden, die daardoor een weck lang twee uur per dag later naar huis gaan Sn voor wie het gevolg s een schandelijk langen werktijd, zich daartegen te verzeilen. En 't staat aan de bedienden tevens, om, als liet College van B. en W. meer voelt voor de argumenten der winkeliers dan voor die der bedienden, daaruit de lessen te trekken. Doch als een vakvereeniging van win kelbedienden, als de Christelijke en de Ka tholieke organisaties, het College van B, en W. adviseeren, het verzoek der winkeliers in le willigen en daardoor de bedienden Swingen werkdagen van 12 en 13 uren te maken, dan achten we dat misdadig. Van je vrienden moet je het hebben Reeds vijf jaren wacht deze arbeiders groep op opneming in de Arbeidswet 1919, wacht zij op de inlossing van het woord yan Minister .Aalberse, dat zoo spoedig mo gelijk alle nog uitgesloten groepen in de wet tullen worden opgenomen. En zij wachten Biet, omdat de Minister van meening ver- landerd zou zijn, doch alleen omdat er ge- brek is aan personeel bij de arbeidsinspectie Pe Vakbonden demonstreeren en agileeren, óm eindelijk de stiefkinderen der Arbeids wetgeving recht te laten wedervaren, hun arbeidstijd, welke ongeregeld en in verhou- 'Jing lot andere groepen onmatig lang is, te fegelen en vast te stellen. In zulk een positie, zelf geplaatst buiten de Arbeidswet, aangewezen op eigen kracht, Welke in dezen malaisetijd, zwakte is, le vende in een lijd, dat alle beschikbare 'krachten van de arbeidsbeweging noodig is, óm verslechteringen af te weren en le be houden zooveel mogelijk wat verkregen is. la een tijd. dat stukje voor stukje van de arbeidswetgeving wordt afgebroken en gesa boteerd, tegen de arbeidswelgoving wordt geagiteerd door allen, die daarin hun belan gen zien, in zulk een tijd eenmaal verkre gen rechten zonder slag of stoot prijsgeven, is voor een vakvereeniging zelfmoord. Dat Is de rechten van de .winkelbediendengroep prijsgeven in het belang van de patropns. Én als die winkelbediïddeii, die nu een week zullen moeion werken, inplaals van tot halfnegen 's avonds, tot halfelf of later, terwijl anders arbeidersgroepen om vijt uur het bijltje er bij neerleggen, dal alles zonder een woord van protest aan hun vakvereeni- ^ingbestuurders slikken, dan.... zijn ze niet anders waard Onze plicht in ieder geval is, 1c proteslce- ran, dal do arbeidstijd van de winkelbedien den, na lange jaren van strijd en agitatie voor do acht-uur-winkelsluiting, eindelijk ingeperkt tot 's avonds hallnegen, ter wille yan winkeliersgewin gedurende een week toet minstens twee uur wordt verlengd en dat er nog vakvereenigingsbesluurders zijn, ijie op zulk een schandelijke wijze de hen toevertrouwde belangen verwaarloozen. Geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsing. 1- P. J. BOMLI. S VOOR VRIJDAG 19 SEPTEMBER. f Londen (365 M. 2LCD1.20 Tijdsein van de Big Ben. Concert: Het „2LO -Trio en Margery Aldington (mezzo-sopraan), Oude Èngelsche liederen; 4.20 Tijdsein van Green wich. Concert: „Elephant Folk" door Mrs. fobartHamden. Orgelmuziek. Thomas ifarshall (pianist). „Romantiske verhalcr. 8) Garibaldi en Anita, door Helen Townroe. 820 Vertellingen voor de kinderen. 3.20 Programma door de ,,2LO" Militaire Kapel, Ónder leiding van Dan Godfrey. William Anderson (bas), Marcia Bourn en Lena Ccg. t'ing (duetten). Roland Merry en Winnie ïaughan (voordrachten) Birmingham (-175 M. 5ITV 3.50 Gcorgina 'anner (oude Fransche liederen). 5.20 Voor ,e dames. 5.50 Verlellingen voor de kinde- ïen. 8.20 The Slation Orchestra. John Hen- ïy (voordrachtkunstenaar). William Mac- ëady, Edna Godfrey-Turner, Frank V. Fen.i, I. R. Walker, zullen oplreden in de klucht »B!auve duivels" (aanvang 9.20). Bournemouth (385 M. GBM): 4.05 Voor dames. The Royal Balh-'I.icl Dance Or chestra. 5.35 Vertellingen voo- de kinderen. p-50 „Komische Opera-avond". „The Grand Éuchass" (Offenbach). The Wireless Or chestra, onder leiding van kapitein W. A. eatherstone. Het „GBM" koor (tot 10.20 fordt doorgespeeld). 10.50 Vervolg van „The Brand Duchess". B Cardiff (851 M. 5WA): 3.20 The Station 1 Trio. Ernest Collins (tenor). 4.20 The Carl ton Orchestra. 5.20 „5WA's" „Five o'clocks" The Station Orcliestra. Voor de dames. 6.05 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Twee moderne Brilsche looneeUlukken1. „Cloud- break", 2. „The man who saw the future Manchesier (375 M. 2ZY): 12.50 Orgel muziek van bet Piccadilly Picture Theatre. 2 50 Half uurtje voor de dames: Irene Rem- mir (tweede sopraan). 5.20 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Wagner-avond. XXX The „2ZY" Augmented Orchestra. Herbert Thor pe (tenor), Reginald Whitehead (bas). Newcastle (400 M. 5NO): 5.05 Half uurtje voor de dame3.- 5.35 Vertellingen voor de kinderen. 8.20 Muziek-avond. Astra Des- mond (tweede sopraan), R. Gunelle Hamlyn (bariton), Ivor James (cellist). The Station Orchestra. Aberdeen (495 M. 2BD): 3.50 Concert: The Wireless Quartet, Miss Dorothy Mitchell (mezzo-sopraan). Onderwerpen voor de da mes 6.05 Vertellingen voor de kinderen. 8.50 Twee solisten en hel orkest. Frank Tay lor (tenor), Norman Nolley (bariton). The Wireless Orchestra. 10.50 Éen half uurtje van Scholsche liederen en muziek. Glasgow (420 M. 5SC): 3.50 The Wireless Quartet en Frank Bonham (bariton). 6.05 Onderwerpen voor de dames. 5.35 Vertel lingen voor de kinderen (mei zang). 8.20 „Old Rags". Grace Ivell en Vivian Worth (duetten hij de piano). Herbert Tatlock. The Station Orchestra onder leiding van Isaac Parijs (1780 M. SFR): 1.06 Concert door Chelmsford (1G00 M. 5XX): Geeft het ge- heeie programma van Londen. PARIJS (1780 M. SFR): 1.05 Concert door het Tzigane Orkest „Radio Paris". 5.05 Li téraire middag: Fragmenten uit Boubovi- roche, comedie van Courtelinc. 9.20 Concert. Fragmenten uit „La Dame Blanche". Brussel (763 M. SBR)5.20 en 8,20 Con cert! 10.20 Radio-bal. Hilversum (1050 M. NSF) 9 uur des avonds). Spreker: Prof. dr. Jac. van Ginne- ken, Hoogleeraar Kath. Hoogeschool le Nij megen. Onderwerp: Op den avond zelve aan te kondigen. RECLAME. 'Als uw kinderen last hebben van een jeukende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube £1.6914 VOETBAL. Leidsche Scheidsiechters-Veieeniging. In de achterzaal van café „Zomerlust" werd gisteravond de jaarvergadering van de Leidsche Scheidsrechter9-Vcreeniging ge houden, welke slechts matig was bezocht, hetgeen ten deele was te wijten aan het feit, dat de vroegere secretaris had vergeten de adreslijst der leden en donateurs over te geven. Te ongeveer hallnegen werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, den lieer W. Caro, die z'n spijt betuigde over de slechte opkomst. Spr. wees op de groote bekendheid, door de vereeniging in den korten tijd van haar bestaan verworven en sprak de hoop uit, dat zulks in de toe komst nog meer liét geval zal zijn. De L.S.V. lelt thans 37 leden, terwijl er in totaal 50 scheidsrechters zijn. Geen enkel bedankje is ingekomen, behalve dan wegens verhuizing, of iets van dien aard. Tot de scheidenden behoorde de heer Bakker, die als secretaris voel voor de vereeniging heeft gedaan, waarvoor spr. hem gaarne een woord van dank brengt. Uit hel alsnu door den heer Caro voorge lezen jaarverslag bleek, dat er in het afge- loopon seizoen 7 vergaderingen zijn gehou den, waarvan 3 lezingen, respectievelijk door de heeren Förster, Boekman en Mut ters. Die lezingen waren goed bezocht, voor al door de jongeren, evenals ook de onder linge spelregelavonden- Wenschelijk is hel echter dat voorlaan ook de ouderen wat moer belangstelling loonen. Er is voor allen nog veel te leeren. Gememoreerd werd in het verslag dat eenige maanden terug be sloten was om toe to treden tot den Lande- lijken Bond van Scheidsrechters, zulks na eenige uiteenzettingen van den bondsvoor zitter, den heer Förster. Daarna heeft men echter van dien bond niets meer vernomen. Pas één dag voor de algemeene bondsverga dering werd een convocatie ontvangen. De op die vergadering genomen besluiten, zoo wel wat het stemrecht als de contributie betreft, zijn trouwens geheel in strijd met de door den heer Förster aan de L. S. V. gedane beloften. Het jaarverslag van den penningmeester, den lieer P. J. Hoogendam, wees aan dat de ontvangsten f 79.75 en de uitgaven f 59.55 hebben bedragen, zoodat er een batig saldo is van f 20.20, terwijl nog f 8.75 contribu tie i3 te innen bij de leden. Door een commissie uit de vergadering werd de rekening nagezien en in orde be vonden, waarna den heer Hoogendam de charge werd verleend voor zijn accuraat beheer. Aan de orde kwam nu do bespreking be treffende den Landelijken Bond. De voor zitter herhaalde hetgeen hij in zijn ope ningswoord had gezegd omlrent deze kwes tie en zeide dat het bestuur meende te moe ten voorstellen voorloopig nog niet toe te treden (dit had op de algemeene vergade ring van den bond definitief moeten ge beuren) doch eerst de zaak nog eens aan le zien en af le wachten wat de bond zou prestecren. Dat van de beloften van den heer Förster niets is verwezenlijkt blijkt uit het feit dat de L. S. V. ruim f 30 contributie moet betalen, namelijk f 1.50 per N. V. B.-. en f 0.75 per L. V. B.-scheidsrechter, doch slechts 1 stem krijgt. Voor elke 7 N. V. B.- en voor elke 20 L. V. B.-arbiters wordt een stem toegekend. Welnu, de L. S. V. telt vier leden, die in den N. V. B., en 33, die in den L. V. B. fluiten, zoodat zij dus zeer waar schijnlijk één slem mag uitbrengen. Dat is een verhouding, waarvoor destijds wel in de vergadering is gewaarschuwd, doch waarop de groote meerderheid niet heeft ge rekend. Bovendien laat de bond niets van zich merken en is er in den bond zelf al groote oneenigheid (de Boekman-kwestie), en daarom lijkt het wenschelijk, voorloopig allhans, niet toe te treden. Met algemeene stemmen werd aldus besloten, waarna even eens goedgekeurd werd, gezien het aardige batig saldo, dat in kas is, over de afgeloo- pen 4 zomermaanden waarin men niet bij elkaar is gekomen, geen contributie te innen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de zittende besluurderen bij accla matie herkozen, terwijl in de vacature- Bakker, de heer I, Philippo lot secretaris werd benoemd. Over de winterplannen was men het spoedig eens. Om de andere maand zal een spelregel-lezing worden georganiseerd. De heer Mutters heeft zich reeds bereid ver klaard weer hier te komen, hetgeen ver moedelijk in October zal geschieden. Verder zullen worden uilgenoodigd de heeren Van der Lee en Meerum l'erwogt of Willing. Bij de rondvraag drong de voorzitter er bij de leden op aan toch vooral schappelijk te zijn met hun declaraties, opdat klachten worden voorkomen, en ook de hand te hou den aan de regeling der identiteits-kaarlen, zooals die door den L. V. B. is vastgesteld. Besloten werd verder aan het L. V. B.-be- sluur voor te stellen de schcidsrechler-com- missie tot minstens 5 leden uit te breiden en de L. S. V. een voordracht le laten op maken voor die nieuwe leden. Tevens zal er op worden aangedrongen dat die commissie meer contróle zal uitoefenen, door vaker wedstrijden te bezoeken om te zien in hoe verre de arbiters al dan niet geschikt zijn voor de hun toebedeelde laak. Tenslotte zal aan den L. V. B. verzocht worden aan alle scheidsrechters gratis een spelregelboekje tej" beschikking le stellen. Hierna sluiting der vergadering. De crisis in den N. V. B. Naar hot „Hbld." verneemt wordt Zater dag a.9. een vergadering gehouden van het bondsbesluur met afgevaardigden van de belanghebbende groepen in verband met de crlMs in den N. V. B. LAWN-TENNIS. BelgiS-Holland. Naar gemeld wordt is de samenstelling van de Belgische ploeg voor den wedstrijd BelgiëHolland, welke Zaterdag en Zon dag te Brussel gespeeld wordt, als volgt: Enkelspel: Washer, Watson, Lammens, Van den Bembden, De Laveleye, Triest, La- loux, Relecom. Reserve la de oud-interna- tionale speler Lemaire de Warzee. Dubbelspel: Washer-Laloux; Watson- Lammens; Boudoux-Frangois; Van den Bembdcn-De Wael. Reserves zijn Van den Bembden-De Laveleye. ATHLETIEK. Leidsche Athtetiek-Kring. De buitengewone ledenvergadering van den Leidschen Alhletiek-Kring zal worden gehouden op Dinsdag 23 September a.s., des avonds te 8 uur in café-restaurant „De Harmonie". De agenda luidt: lo. Bespreking beleid van het huidige bestuur; 2o. Bestuursverkiezing; 8e. Bespre king werkzaamheden a.s. Winterperiode; 4e Rondvraag. BOKSEN. DempseyWilis? Uit Amerika komt het bericht, dat Demp sey zich bereid verklaard heelt tegen den neger Harry Wills te boksen, op voorwaarde dat men hem voor dezen wedstrijd een millioen dollar garandeert. Tegen Firpo wenscht hij niet te boksen, alleen Wills en Gibbons komen in aan merking. WIELRENNEN. Moeskops weer naar Amerika. Onze landgenoot Moeskops beeft zich Dinsdag voor Frankrijk" ingescheept. Hij toekende met Chapman een contract, waar in hij zich verbindt in Maart 1925 op Madi son Square in Amerika uit te komen, ter wijl in het daaropvolgend zomerseizoen een Amerikaansch tournée op het program ma slaat. ..De Tel." SCHAATSENRIJDEN. De internationale kampioenschappen. Het bestuur van do internationale schaat- senrijdersorgamsatie (I. E. V.) heeft de kam pioenschappen voor 1926 als volgt vast gesteld 25 Januari. Kampioenschap van Europa kunslrijden te Berlijn onder leiding van de Berliner Eislaufverein 1886. 31 Januari—1 Febr. Wereld-kampioen schap kunstrijden voor dames le Davos on der leiding van de Internationaler Schitt- schuliclub Davos. 78 Februari. Kampioenschap van Europa In hardrijden te St. Moritz onder leiding van de St. Moritz Skating Association. 1415 Februari. Wereldkampioenschap in kunstrijden voor paren en voor heeren te Weenen onder leiding van de Wiener Eis- laufverein. 2122 Februari. Wereldkampioenschap hardrijden le Christiania onder leiding van de Krisliania Idraetsforening. Ballemarln de la rue van eev bevtb eaze KANTONGERECHT TE LEIOEN. Op de rol kwamen voor de openbare zit ting voor 60 zaken en 8 kinderzaken. S. H. W., slager, en H. v. d. H., werkman, te Leiden, hebben, volgens hun verklaring, geheel onwetend met een snoekhengel ge- vischt onder Alkemade. Eisch f6 of 5 dagen. M. A. S., fabrikant te Leiden, heeft onder Zoeterwoude in zijn fabriek een leiding ge had, die gas doorliet. Nadat getuige Brokslerman was gehoord en aan de hand van een leekening beklaag de den aanleg liet zien zooals was voorge schreven, werd vrijspraak gevraagd. Th. H. C. B. O., student te Leiden, is niet verschenen. Hem is ten laste gelegd het ver nielen van een boom in een park te Oegst- geest. Getuige J. G. Hermans, eveneens stu dent, vertelt, dat er met z'n drieën bij lichte maan, met een flesch cognac, een buiten- feest is gehouden, waarvan het slot was, dat deze baldadigheid plaats greep. Een vreemde feestviering, zogt de Kan tonrechter, en de Ambtenaar eischle f 10 of 10 dagen. J. C. A. D., fabrikant te Leiden, had, door te lang te doen werken, de Arbeidswet overtreden. Beklaagde zegt, dat zijn werklieden het bij zijn afwezigheid hadden gedaan in het belang der zaak. Eisch tweemaal f 8 boete. A. B., brugwachter te Lei don, had onder Oegstgeesl oen sohaap Ioopen, dal, nadat het gestorven was, niet is aangegeven. Ge tuige De Graaf heeft het op zijn land ge vonden en dacht aan diefstal; het was nog een lam. De politie heeft echter verzuimd op te ge ven waar het geval gebeurd was, wat tot het vragen van vrijspraak leidde. J. H Kr., te Alkmaar, niet verschenen, is ten laste gelegd, lammeren vervoerd te heb ben op kwellende wijze, waardoor verschei dene dieren bij aankomst waren overleden. Getuige Sperna Weiland heeft het ruim, waaruit de dieren reeds verwijderd waren, bezochtdoch er heerschte een ondraaglijke lucht, en loen werden gauw de patrijspoor ten opengezet. De directeur van de vracht vaartmaat schappij Merkx, uit Alkmaar kan op de ver schillende gestelde vragen antwoorden, dat er 1200 lammeren in waren, terwijl er 1350 gemakkelijk in konden. Er was voldoende lucht, doch de gemeente Leiden is de schuld die 5 uren lang de schepen opgehouden heeft. J. Schoen, veodrijver te Alkmaar, en D. de Boer, schippersknecht (e Alkmaar, beves tigen deze ver klaringen en weerspreken ten stelligste de verklaringen van getuige Sper na Weiland. Eisch f 30 of 10 dagen. Getuige Merkx wil Leiden, als de schade veroorzaakt hebbende (ruim f 200) voor die schade aanspreken, wat natuurlijk civiel moet gebeuren. J. v. K., werkman te Voorhout (thans mi litair) heeft met een lichtbak onder Noord- wijle gejaagd. Beklaagde had het op de golf baan gedaan, waar hij dacht, dat het mocht. Ook F. N. had voor een zelfde geval moe ten voorkomen, doch was niet verschenen, 't Was een goede bekende, zeide de Kanton rechter. Eisch legen ieder f 10 of 10 dagen met verbeurdverklaring van hel geweer. V. v. Fr., vrouw H. J. v. A., koopvrouw le Leiden, heeft lombardbriefjes opgekocht, zonder de naaimachines, daarmede gelost, in ie Schrijven in het register. Beklaagde voerde aan dat zij niet dacht dit verplicht le zijn; doch de Kantonrechter had daarover een andere meening. De Ambtenaar eischle f 50 of 20 dagen. D. v. E.( chauffeur le Leiden, is beklaagd te Noordwijk een stilstaanden auto te heb ben aangereden. Beklaagde ontkende dit ten stelligste cn ook de ander auto was rijdende. Dit beves tigde geluige Vermook, ook chauffeur, die naast beklaagde zat, doch een der drie ge tuigen, die opgeroepen waren, Plug, van Noordwijk, dacht, dat de luxe-auto stilstond. Werd aangehouden om de andere getui gen te hooren. P. B. en Ph. B., scheepsbouwers te Leiden hebben jongens te lang aan het werk gehad. Zij dachten, dat zij dit voor die jongens niet hadden aan le vragen. Gehoord werden de arbeidsinspecteur Knetsch en eenige jongens, n.l. Boom, Kar- reman, Redegeld en Van Lierop, waarna 594 boeten van f 1 werden geëischt. Beklaagde begreep, dat het geld zou koe ten, doch zooveel was wei wat al te erg. J. v. B. en B. v. R.f kuipers te Katwijk- aan-Zee, die nagelaten hadden als getuigen te komen, hoprden, thans verschenen f 2ü of 90 dagen tegen zioh eischen, J. H. v. E., rijwielhandelaar, had in den weg naar loidingbuizen gegraven en nog wel op order van den C-om.-Opzichter, zeide beklaagde. Eisch f 3 boete. J H. G.t banketbakker te Leidc/, had zonder vergunning Zondagsarbeid verricht. Eisoh f 4 boete. J. W. v. H-, fabrikant te Leiden, heeft drie arbeiders te lang laten werken. Eisen driemaal f 3 boete. M. v. d. L., werkman te Haarlemmermeer heeft met een kaartje gereisd naar Leiden, dat geldig was tot Delft. Beklaagde had het te Rotterdam gekocht en betaald en eerst te Leiden bemerkt, dat het niet gel dig was, en zichzelf aangegeven. Eisch f 3 boete. Abr. Dr., meubelmaker te Leiden, heeft met een wapenstok geloopen. Beklaagde was op weg om te informeeren of deze ge maakt kon worden. Eisch f 4 of 4 dagen. L. G. V., te Leiden, heeft in de Zijl gc- peurdf 1 boete met verbeurdverklaring van de peur is de eiseli. Nolly v. D., te Katwijk, heeft op haar visohwagen een ongcijkt gewicht gehad, wat haar niet bekend was geweest. Eisoh 50 cis. boete, doch zij had graag (Jat gewicht terug om het nog te laten ijken. Dat kon zij echter later terugkrijgen. Uitspraak over veertien dagen. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: C. J. Henkes, aannemer te Wassenaar. Rc. mr. J. A. F. v. Asperen. Cur. mr. A. H. Kramp, te Den Haag; J. H. Klom en J. do Krind, loodgieters te Leiden, Beschuit steeg 12. Rc. Mr. P, W. J. Bijnen; Cur. Mr. P. M. Trapman te Leiden; Cornelia Glad pootjes veehouder te Hoofddorp. Rc. Jhr. mr. R. de Marees van SwindercnOur. mr. T. A. M. A. v. Löben Sela, te Haarlem. Geëindigd: 7 September. J. Veelen- turf te HiJlegora. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND". ROTTI, uitreis, 17 Sept. te Port Said, HOLLAND—AMERIKA LIJN. EDAM, R'dam n. New Orleans, 17 Sept. Id Antwerpen VEENDAM, R'dam n. New Vork, 17 Sept. van Boulogne, ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET, 17 Sept. van Hamburg n. Midd- lesbro. SLAMAT, 17 Sepl. van Batavia n. R'dam. HOLLAND—BRIÏSCH-INDIB LIJN. SOMMELSDIJK, uitreis, 15 Sept. te Madras, KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, 17 Sept. van Hamburg n. Ant werpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTETN, 16 Sept. van Port Elisa beth n. Kaapstad. SPRINGFONTEIN, 16 Sept. van East Lon don be Port Natal. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" LYOAON, R'dam n. Japan, pass. 17 Sept. Gibraltar. Nederlandsche en vreemde schepen. SPAR, arr. 15 Sept. be Montreal. KEILEHAVEN, 16 Sept. van Liverpool n. Archangel. MALVERNIAN, R'dam n. Dolagoabaai, 15 Sept. van Port Nalat. CITY of WEATHERFORD, 16 Sept. van New Orleans n. R'dam. ARUNDO, Rosario n. Las Palmas, pass. 16 Sept. Pernambuoo. STOLWIJK, 16 Sept. van Genua n, Tunis. DELTA, Poli n. R'dam, pass. 15 Sopt. Sagres. STAD ZWOLLE, 16 Sopt. van Kot ka n. Trangsund. BOOMBERG, arr. 16 Sept. be Geile. PENDREOHT, Conslamza n. London, 17 Sept. van Antwerpen. Merkwaardige vergiftigingsverschijnselen. Het ia bewezen, dat zeewater, wanneer het met bepaalde zouten verontreinigd is, voor vele visschen vergitigend werkt. Zulk oen zoutverbinding is dio van natriumrhoda naat en ammoniumsulfaat. Door A. Fróhlich cn zijn medewerkers aan het Biologisch In stituut op Helgoland, aldus meldt Weten schappelijke Bladen no. 8 1924, werd waar genomen hoe wonderlijk deze vergiftiging verloopt. Nadat de visschen in het vergif tigde water waren gebracht, bewogen zij zich nog uren lang normaal ;het was alsof het vergift voor hen niet schadelijk was. Maar werden zij dan licht aangeraakt, bijv met een penseel, dan trad plotseling do dood in. De aanraking kan uiterst zacht zijn soms was een blazen op het wateroppervlak voldoende om dadelijk don dood to doen in treden. De onderzookers spreken hierom van een latente vergiftiging". Dat zulk een geringe aanraking voldoende is om dadelijk den dood te doen intreden, kan men zich begrijpen, door te denkon aan overafgokoel- ae vloeistoffen. ,t Is bekend dat water onder bepaalde omstandigboden ver onder het vriespunt afgekoeld kan worden zoader vast te worden. Werpt men er con klein ijskris talletje in, dan bevriest de gcheelo ni^ssa dadelijk. Een analoog geval moet zijn het zooge naamde ..spit in den rug". Ook hier schijnt een ziekelijke toestand (misschien vergifti ging) ecnigen tijd latent te hebben bestaan. Zonder deze opvatting toch is het plotse ling optreden van heftige pijnon, soms go- paard gaande met algeheelo machteloosheid moeilijk te verklaren. Hetgeen bij de vis schen het penceel is, dat is bij het ,,spit in den rug" een beweging, welke men onder normale omstandigheden steeds ongestraft maken kan, bukken, een klcedingsfcuk aan trekken, enz. De vakbeweging in Japan. Het Japansche Vakverbond telt ongeveer 24.000 leden. De sterkste organisatie in de Bond van Mechaniciens en Machinisten, die ongevee r20 pet. van het totaal fedentaf om vat. De arbeiders in de scheepsbouwbedre ven tellen 15 pct„ de mijnwerkers 12 pet. Andere bonden organiseerden de boekdruk kers, de scheepstimmerlieden, de textielar beiders, de horlogemakers, etc. Een be langrijke organisatie is de Bond van Zee lieden, die met het Vakverbond samenwerkt en ongeveer 23.000 leden telt. De grootste Bond is echter de Landarbeidersbond met 45.000 leden. Deze organisatie, hoewof niet aangesloten bij het Vakverbond, werkt in zooverre er mee samen, dat meerdere leden van zijn Bestuur ook in dat Bestuur van het Vakverbond zitting hebben. Suzuki, de voor zitter van het Landelijk Verbond, is tevens lid van het bestuur van den Landarbeiders- bond. In het algemeen kan gezegd worden, dat het aantal éeorganisedrde arbeiders in ver houding tot het totaal aantaf arbeiders zeer klein is. Zoo zijn bijv. van de 400.000 mijnwerkers slechts 3000 georganiseerd. In den landbouw zftn 5.V2 millioen gezinnen werkzaam. Hiervan zrjn wel is waar 3.800.000 pachters, doch ook deze be-hoot- ren tot tiet proletariaat en moeten een harden strijd voeren om in hun levensonder houd te kunnen voorzien. Suzuki omschrijft het program van het Vakverbond als volgt: 8-urendag en 48- ureu-week, mmiraumloonen, afschaffing van den nachtarbeid, afkondiging van het recht van vereeniging en vergadering, erkenning van Rusland, orkenning van den Bersten Mei als wettelijke feestdag, samenwerking van alle arbeiders in Japan in één econo mische beweging.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9