De Kluizenaar van Far-End, No. 19790 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 September BRIEVEN UIT CANADA. In de donkere onderwereld. FEUILLETON. BUITENL WEEKOVERZICHT. ^oed aspect te Génève Duitsciiland begrijpt weei eens niet Mc Donald en Heiriot in moeilijkheden. Wanneer de huidige Volkenbondsverga- dering te Geneve slechts den onderbouw yan een brug zou opleveren over de kloof tusschen het Engelsche en Fransche stand punt ten aanzien van de verzekering van den wereldvrede, mogen we tevreden zijn. Zoo schreven we vorige week. Welnu, hel lijkt er thans inderdaad op, dat de vijfde zitting van dit lichaam, waarop zooveel hoop is gevestigd, daarin zal slagen. Meer dan ooit tevoren doet men van weerszijden ernstig zijn best, om elkaar's standpunt zoo dicht mogelijk te benaderen. Dat bleek reeds uit de rede van Herriot, die Mc Do nald's zienswijze ten opzichte van ver plichte arbitrage zelfs volledig onderschreef maar overigens ten aanzien van het veilig heidsvraagstuk het Fransche standpunt van sancties, zij het ook in milderen vorm, hand haafde. En dat komt nog steed3 tot uiting in de commissies., ingesteld als gevolg van een met algemeene stemmen aangenomen resolutie, door Mc Donald en Herriot in alle haast voor hun terugkeer naar hun resp. home gezamenlijk opgesteld. Deze commis sies waarin het werken en streven der leden der Nederlandsche delegatie ten zeer ste op prijs worden gesteld zijn druk doende, zoodat het nog te vroeg is .victorie" te kraaien, maar het aspect is gunstig. Het is, alsof ter huidige zitting door allen wordt aangevoeld, dat momenteel als het ware geldt de spreuk: nu of nooit. Iets, waarmee in vroegere vergaderingen wel eens te wei nig rekening is gehouden, zoodat er een at mosfeer hing, waarin het zeer moeilijk was zelfs om diverse aangelegenheden maar aan te roeren. Het beste beentje wordt nu voor gezet en er is een atmosfeer geschapen, waarin het mogelijk is ook de teere kwesties zoo bij uitstek geschikt om gevoeligheidjes op le wekken, aan te raken. 't Is daarom, dat met een zelcer vertrou wen het oog gericht is naar Geneve en dat de verwachting groot is, dat daar ditmaal dc basis zal kunnen worden gelegd voor een werkelijken opbouw van een vredesbond, hetgeen de Volkenbond immers bedoelt te zijn. De basis! Hoogere verwachtingen mag »en niet koesteren, wil men zich niet over- tfftvcn aan een soort zelfbedrog. 't Is met een soort stille nieuwsgierigheid, ftat het oog op Duitschland is gericht. Mc Donald noemde Duitschland's directe toe treding noodzakelijk en Herriot. hoewel zeer omzichtig in zijn uitlatingen zulks met het oog op de slechts langzaam zich veran derende geestelijke gesteldheid in Frank rijk ontkende dit niet. Als het ware is Duitschland in den mond gegeven thans te vragen om te worden opgenomen, maar het hult zich in een stilzwijgen, dat onaange naam aandoet. (Het lijkt voor de zooveelste maal, of Duitschland de waarde van dit psychologisch) ïrfoment ontgaat en zich nog mopperend ■wil afzonderen in eenzaamheid. Maar Duitschland heeft niet .veel van die "kansen te verliezen, dat moet het wel be denken, ook al kan het zich begrijpelijker wijs niet opwerken tot een1 hartstochtelijk bewonderaar van den Volkenbond, zooals die was en zelfs nog wel is, zij het ook, dat dit lichaam zich ontwikkelt iu den gewensch1- ten geest, met loslaten van de meerderlieid 'der oorlogsoverwinnaars als degenen, die alleen besturen. Duitschland's intreden zou die ontwikkeling slechts kunnen bevorderen en daarnevens Duitschland een stem geven in het kapittel. De regeering zwijgt evenwel in alle talen. Trouwens, wederom heeft de Duk- sche regeering een ernstig bewijs gegeven, de tijden niet te begrijpen. Hoewel van 'diverse officieuss zijden het waarschuwingen 'had geregend en daarnevens een regeetring ook zonder waarschuwing in staat moet zijn, 'de gevolgen eener daad te overzien, is van 'Duitsche zijde opnieuw de schuldvraag te berde gebracht, zij het ook op eigenaardige wijze. Den Duitsch-nationalen was, als eenige direct tastbare belooning toegezegd, voor hun redden van het Da wee-plan in den Rijksdag, dat de regeering in een nota de schuld van den oorlog van 1914, die in het verdrag van Versailles erkend worden moest, zou loochenen. Een toezegging, die al niet bepaald verstandig aandoet. De Duitsch-nationalen, die blijkbaar zich wei nig bekommeren om de gevolgen van hun kortzichtig drijven, drongen aan op het verzenden van deze ontkennings-nota en de Duitsche regeering, den. moed missend om de belofte te vervullen of deze in te trekken, kondigde de komst van zoo'n nota aan. Met gevolg, dat zoowel uit Frankrijk en België als uit Engeland in den meest officieeïen vorm de waarschuwing kwam: bezint eer gjj begint. Zoo'n nota zou het zoo moeizaam door het accoord van Lon den bereikte, te niet dreigen te doen en zelfs in Frankrijk de gunstige stemming kunnen doen omkeeren. En gezien de bij zonder ongunstige uitwerking van de aan kondiging van een dusdanige nota, valt aan de juistheid van die waarschuwingen niet te twijfelen. De Duitsche regeering is nu blijk baar vooreerst op den terugtocht, maar zoo heel zeker, dat die terugtocht volkomen is, ziju we helaas- niet. De Duitsch-nationalen zullen wel geen krimp geven en aan de be lofte herinneren. Of deze regeering die ter- wille van een zuiver academische aange legenheid, die voor 't oogenblik geen greintje practische -beteekenis heeft, de gevaren van zoo'n ontkeuningsnota trotseeren wilde, daar om geheel zal durven terugwijkend Ook om de juiste verhoudingen m de groote politiek heler te kunnen waar neut en, zou een lidmaatschap van den Volkenbond voor Duitschland zeer wenschetijk ztjn. Zoowel Mc Donald als -Herriot hebben na hun kortstondig verblijf le Geneve bij hun terugkeer in hun haardsteden groote inwendige moeilijkheden gevonden. Mc Do nald wet het ergste, lierriot's moeilijkheden bestaan voor dit moment slechts uit begro tingstekorten, geen aangenaam 'feit, maar veel is bij zooiets toch l'art de grouper ie3 ciffres,. zie b.v, Poincaré's beweringen, dat het Roer-avontuur voordeelig is geweest, waaromtrent Herriot nu wel andere gege vens verschaft I Mc Donald blijft voor dezelfde drie moei lijkheden staan, die zich bij het op reces gaan van het Engelsche parlement al aan kondigden: de lersche kwestie, de Bntsch- Russische overeenkomst en de kwestie van Egypte cn Soedan. Alle drie spitsen zich meer en meer toe en daarnevens krijgt de Engelsche premier het in eigen partij te lcwaad Zou er waarheid zijn in Mc Donald's verklaring, dat in deze tijden in landen als Engeland geen mensch tanger dan een jaar premier kan zijn? Tenzij Mc Donald niet de consequentie zou trekken uit zijn neder laag, schijnt zijn val over hel Britsch-Rus- sisch verdrag vrij zeker, ook al zijn er eenige liberalen, die hem zullen steunen. Lloyd George zoowel als Asquith hebben zich echter vastgelegd als tegenstanders met hun aanhang. Of zal men eenig middel tot uitstel vin den, daar de partijen immers zich hebben gereed gemaakt voor een krachtige winter- campagne in Enyland, zoodal verkiezingen in le kort verschiet daaraan niet bevorder lijk zouden zijn RECLAME. 66GS lf. MONTREAL, 18 Juli, T Is Vrijdag-avond halfnegen. Gisteren moest ik bij de doua nen van al de sigaren betalen, nolabene 7 dollars. Ik mocht als dame geen één sigaar vrij invoeren. Dus moet de fain. IC. betalen 3lU dollar, en nog 1 dollar voor de zak tabak. Om 9.30 per trein uit Quebec, om 2 uur hier. Eerst naarZeer vriendelijk ont vangen door Mr. Adams-. Heel aardig ge sprek met hem gehad. Ze maken voor mij een kaart met 't juiste aantal Hollanders (voor zoover bekend) in ieder district. Ze willen hier zeer gaarne Hollanders hebben. Zaterdag-avond halfnegen. Ben om 1 uur gaan lunchen, daarna met zoo'n sight-seeing tramway een ril van ll/« uur in en om Montreal. Kolossaal uitgebreid. Aardige villaatjes in de voorsteden, allemaal met een Amerikaansche „stolp" met schom melstoelen. Tuinen zonder hekken, waar men zoo van de straal in kan stappen. Alles even mooi, heuvelachtig, hier en daar beeldig, maar over 't geheel in de verste verte niet zoo mooi als onze Europeesche steden. Dat oude mooi, wat wij hebben, ontbreekt hier -totaal. Van de tram afgestapl in de buurt dacht ik van 't Postkante^' en echt ver dwaald. Ik wist totaal niet meer waar ik heen moest, liep zoodoende einden om en kwam eindelijk doodmoe hier terug. Tosn gaan theedrinken in de buurt, een bril met groene glazen gekocht; wat fruit, aanzich ten, postpapier en weer naar huis Ben nog even aan de Y. M. G. A. geweest om te vragen naar Meth. Kerk. Ga morgenochtend daarheen. Ik zal blij zijn als ik aan mijn eigenlijke emigratie-werk kan beginnen, want alleen in zoo'n groole stad is niet prettig. Volgende Zondag denkelijk te Berwijn, zal in Oltano wel klaar zijn voor Woensdag, dan hierheen terug, Don derdag in Berwijn blijf daar dan tot Maandag, en dan naar Toronto, dat is 12 of 13 uren sporen.' 'k Zal nog wel eens zien. Alles is hier duur. Kleeren vooral. Toch loopen alle ^rouwen hier in prachl-toillet- ten. Het fijnste krijg je Uier te zien. Pracht- winkels, nee, je kunt 't je niet zoo denken. En zoo smaakvol,, prachlig. 't Is een lust om de etalages -te zien liet huiselijk leven lijkt me hier niet zoovëel als bij ons Auto's rijden voor bij de eethuizen en heele fami lies stappen uit en gaan daar eten. Ze heb ben er zelfs baby-stouten I Dit wil er bij ons toch niet goed in. Nu, niet in Montreal wo nen de geest lijkt me hier niet degelijk. Voor ons, Hollandsche huismoeders, niets. Op mijn kamer hier i9 't karpet aan den grond gespijkerd. Vooral niet opnemen! Zondagmiddag 20 Juli. 4 uur. Vanmorgen eerst "naar Postkantoor. Geen brieven. Toen naar Methodisl-Church. Prachlkerk, maar niet meer dan 100 men- schen. Mooie dienst; een zangkoor, dat héél mooi zong; een daarbij was bepaald be- rocpszangeres. Voorgelezen werd Ps. 40. De tekst was: „want uit genade zijt gij zalig geworden door het geloof, en dat niet uit U zetven, het is Gods gave". Uit den kerk naar een park gewandeld, 't Is warm, en alle trams worden bestormd door Zondags- menschen. 't Is Iner gister en vandaag stampvol. Men zegt, dat 't Amerikanen zijn, die hier komen om le kunnen drinken! Kleeren zijn hier duur, behalve hecren- pakken, die je heel aardig hebt voor 25 en 30 dollars, met 2 pantalons. Dameskleeding en fijne heerenkteeding zijn onbetaalbaar. Chr. jonge mannen verg. (Young Mei's Glerisher Association). BERWIJN, 23 Juli 1924. Lieve allemaal, 't Is Woensdagmiddag G uur. Arriveerde hier gistermiddag 5 uur. Zag onze vertegen woordiger gisteravond. Vanmorgen op zijn kantoor lijst met namen van onze lui nage gaan. Allen maken het goed en zijn tevre den, behalve de M. Vanmiddag zijn we met auto bij verschillende farmers rondgegaan. Eerst familie W. Best tevreden, farmer ook zeer tevreden over hen. Vader en zoon ver dienen samen 50 dollars per maand. Vrou wen hoeven niets voor farmer te doen. Heb ben aparte woning (primitief), eenige meu belen, vrij melk, stuk grond voor verbou wen van groente, Zaterdags vrij gebruik van paard en wagen; moeten voor hun eigen kost zorgen. Ze kunnen zelf groenten en aardappelen verbouwen, maar 't is nu wat laat in den lijd. Aardappelen zeer goed koop, brandstof in overvloed. Ze zijn tevre den, maar ik vind, dat ze zich wel erg be helpen moeten. Enfin, zij zijn tevreden en de boer ook. Toen naar v. L, Ook best te vreden en de boer ook over hem. Van hem hoorde ik, dat K. in zijn buurt was en ook best. ICl. eerst een slechte baas. Toen over Amerikaansche grens, gepakt, halve dag vastgehouden en teruggebracht. Nu bij bes ten boer, goed tevreden. Toen naar de II. Ik hoorde al van den boer, die óók niet over hem te spreken was, dat hij onvoldaan was. Hij wou meer verdienen; de boor betaalt hem 1 dollar per dag en vindt dit voor hem nog le veel. De M. zei mij, dal hij met tusschenpoozen moest werken van 's morgens 5 lot 's avonds 9. Dit is natuurlijk veel te lang. Maar in den zomer, die zoo kort is m o e t er op de farm gewerkt wor den zoolang 't dag is. Dat kan niet anders. Wat er van de M. worden moet, weet ik niet. Dankbaar wordt hij nooit. Zijn jongen heeft, volgens onzen man, en volgens de farmer van <le M., een uitstekende plaats bij twee oude menschen die hem verwen nen. Maar volgens de M.: ,,ja, redelijk goed" De dorpen hier in dit district zijn heel aardig cn sommige farmorhuizen ook, maar de moesten maken niet veel werk van hun huizen, vooral de oorspronkelijke Franschen niet. Bij dozen plaatst onze man nooit. Farmer W. kreeg uitstekende plaats als zetboer in D. Ik zag ze gister nog even; veel groeten ook van hen aan jullie allen. Eigenlijk wat men van deze streek kan zeggen: mooi landschap, flinke farms, loo- nen voor ervaren knechts 2535 doll, per maand, altijd werk, maar ver van leven en verlier. W zegt wel, dat ze hie-r op den duur vpor zichzelf kunnen beginnen, maar dan is altijd een kapitaaltje van duizend dollars voor noodig. En voordat ze dat heb ben overgespaard, moeten ze nog al lang hier zijn. Ik hen benieuwd naar de toe standen in 't Westen Parijs, 2 September. Sinds enkele dagen hebben wij een logee uit Holland en eoo zie ik allerlei dingea van Parijs, welke men als inwoner van deze stad waarschijnlijk nooit zou leeren kennen. Vanochtend bezochten wij de Gonciergo- riede sombere, eeuwen-oude, met wco- ldachten gedrenkte kelders op het Seine- eiland, dat de bakermat was der hoofdstad van Frankrijk. We hebben gedwaald door de eindelooze gangen en „salles des pas perdus" (inder daad, hoeveel verloren voetstappen liggen hierl) van heb paleis van justitie; we had den opgetogen gestaan in het puur-flonke- rend kleur-juweel, dat de Sainte-Okapelle heet; en even later bevonden wij ons op den quai de 1'Horloge voor de zware gevan genisdeur. Een druk op de eleotrisehe schel de deur wijkt log open, en wordt onmiddel lijk weer, achter ons, gesloten. Een binnen plaats, een stoep, weer een andere deer van wanhoop, een trap af in een kille, half donkere, galmend-echoënde ruimte. In 'n kelder met hooge, steenen zoldering van gothieke spitsbogen, wachten wij op den gids, zonder wien niemand hier mag rond dwalen. Het is een van de meest indruk wekken deneen, iaat ik zeggen: het meest in drukwekkende ding van Parijs. Ge moet al een bar ongevoelig stuk eten zijn, wilt go niet hevig onder den indruk hier van daan komen. Het trieste cachot van Marie Antoinette; dc al even sombere cel waar haar vervolger Robespierre 24 uren sleet, haastig gevonnist en afgemaakt., omdat zijn nobele beulen vreesden, dat hij het schavot anders niet levend meer halen zou (zijn kaak was door een revolverschot verbrij zeld); de afschuwelijke kamer, waar 2G70 vrouwen en mannen de kar verbeid hebben, die hen naar de guillotine voeren zou het zaaltje, waar de Girondijnen hun laatsten nacht 'doorbrachten met hoffelijken kout aan een luisterrijk feestmaal, en Fransche edellieden bleven until! the bitter end; de kelder, waar, als alle cellen vol waren, de „p&Uleux^ (degenen die niet rijk genoeg waren om zich een gevangenis-kosthuis te betalen) naast elkander op het stroo lagen, te midden van ratten en ongedierte; de binnenplaats, waar (1792) de September- moorden plaats hadden: 288 gevangenon, afgemaakt door het gepeupelde holen waar beurteliitgs Bailly, Malesherbee, ma dame Roland, Oamille Desmoulins, Dan- ton, Fabrc d'Eglantine; en drie kwart eeuw later prins Pierre Bonaparte, en nog weer enkele jaren na dezen prins Je rome Bonaparte, Ravaillac, Lacenaire, do jeugdig© hertog van Orleans (1890) en de koningsmoordenaar Daniiens hebben gevan gen gezetendat alles stemt niet bei* paald tob trots of vroolijkheid. En torii... nog méér dan al deze vernedtv» rendo, beschamende herinneriugen uit het verleden, drukte mij bij dit bezoek de ge dachte aan het heden. Want aan de overzijde van het nanV<v klamme binnenplaatsje (eon streep op den muur geeft aan, dat bij de overstrooming '■ra de Seine, ]0 jaar geleden, het water hier hoogor stond dan mijn schouders) zagen wij de zwarte tralie-vensters van wat nog heden ten dage dienst doet als provcntievQ gevangenis, het z.g. .depot". W1 zijn hier onder het paleis van justï-* tie. Daarom worden deze kerkers gebruikt om diegenen op te sluiten wier „zaak" in behandeling is. Ze hebben het er „goed"- zegt men mij (hot. zal wel erg betrek kelijk zijn t), want ze zijn nog niet veroor deeld en het kan best gebeuren, dat zij blij* ken ten onrechte van hun vrijheid beroofd te zijn geweest en worden vrijgesproken. Men heeft hen, toen zij gearresteerd wor den, naar een der gevangenissen van Parijs gebracht: de mannea naar ironie van een naam I de Santé, (Ie vrouwen naar heb lugubere SaintLazare (het Saint-Lazaro van madame Sieinheil, Thércee Humbert, madame Caillaux, Mata Hari, madamo Bessarabo). Doch den ochtend van den dag waarop hun zaak voorkomt, worden zij per cel-wagen hierheen gebrachtnaar het „depot", dat een gedeelte van de oude Con- ciergerie beslaat- vlek op hot 6choono gelaat van Frankrijk. Zij blijven dan hieY, tot na de uitspraak. En indien zij na dia uitspraak in hooger 1>eroep gaan, mogen zij ook nog hier blijven tot na de afdoening van het appèl. Zij mogen één keer per week bezoek ont vangen, achter tralies en in het bijzijn van een bewaker. Zij mogen eten uit een res taurant laten komen, hun linnen laten was- eohen buiten de deur. Zij mogen zich niet scheren, doch hun hoofd wordt nog niet kaal geknipt en ze houden hun eigen pak je aan. Dag e>n uacht klopt hier hun hart van spanning en van hoop zij zijn voort* durend in contact met hua verdediger; el- ken ochtend komen twee gendarmes heil halen en gaan zij uaar de rechtszaal, waar zo zij het ook vanuit de verte weoc wat fatsoenlijke menschen zien. Zoo deze muren „klappen" konden, wat zouden zij te vertellen hebben van do be- klagenswaardigen, die soms misdadigers, veel slechts zieken waren, abnormaleii, er felijk belasten, gedegenereerden, en die hier zoo lange, bittere uren sleten, heon en weer geslingerd tusschen hopen en wanho pen In ditzelfde keldergewelf is ten slotte ook de wijde „zaal", waar al het menschelijko vuilnis wordt bijeen-geharkt, dat door do zcden-politie, 's avonds en 'e nachts is op geraapt van de straten en de boulevards. De aller-droevigste schjmde-plaats van Parijs gehande voor hen, die er vertoe ven, maar schando ook voor degenen, dio hen tyr.^ngen, en bovenal voor die er hen 'cxploitecren is dit aschstaal van moreele verzonkenheid en ellende. Tn dezen zomer-oa-winter donkeren, kou den kelder worden eiken ochtend eenige wagens vol menschen-wrakken uitgestort, die den nacht hebben doorgebracht in een politie bureau, waar men reeds allesbehal ve zachtzinnig voor hen was. Dan in den loop van den dag, of soms ook wer pas twee, drie dagen later worden zij „uit gezocht" en worden, vluchtig, de bokken van de schapen gescheiden. Er zijn er, die naar de Santé of Saint-Lazare gaan er zijn er wier geval onmiddellijk wordt be handeld door den politierechter; en er zijn er, die worden vrijgelaten en weer in dc groote stad hun geluk mogen zoeken waar zij willen toteen nieuwe „raffle" hen opnieuw in het schepnet pakt Het is hier de hel op aarde hel, ge maakt door je medemenschen en «r is in letterüjkèn din geween en knersen der tan den. Dio er voor den 5en of voor den l2oni keer is Voelt zich de keel gesnoerd door een angst, al even ontzettend als die welko het gemoed bestormt van den debutant. door MARGARET PEOLER. Geautoriseerde vertaling van W, E. PONT. 28) Met was duidelijk merkbaar, dat bezoeken Derricks tamelijk vermoeiden en, als bij zwijgende afspraak, brak bel kleine gezel schap kort na de thee op. 'Mo 11 y zei, dat zij van plan was mevrouw Maynaid naar Greenacres te brengen het prachtige huis, dat Andrey volgens haar eigen plannen had laten bouwen, en dal uit zicht had over de baai want zij wilde graag den nieuwen aulo zien, dien de mooie jonge weduwe zich pas had aangeschaft. Trent wendde zich met een glimlach tot Sara. .„Dan valt mij de eer te beurt te zorgen, 9a t u veilig naar huis komt, juffrouw Ten- nant. Mag ik?" Zij knikte toestemmend, en zij gingen op Weg door de laan met de hooge beukenha gen, Sara vooraan in snellen pas. (Een paar minuien slevende Trent zwij gend naast haar voort. Toen vroeg hij vrien delijk: „Moeten we een trein halen Of is het alleen, dat u zoo gauw mogelijk van mijn gezelschap bevrijd wilt zijn?" iZij kleurde en matigde met inspanning Kaar stap. Weer kwam die vreemde gejaagd heid over Haar, die zij eer in zijn tegen woordigheid had gevoeld. Het scheen, alsof iets van de pverheprsc/Kende persoonlijkheid jan deZeh man al Kaar zenuwen in span ning bracht, en zij was zeer sterk gevoelig yoor zijn tegenwoordigheid. (Hij zag glimlachend op haar neer. „Als u dan geen haast heeft om thuis te komen, mag ik dan met u langs Grablree Moor gaan? Het behoort hij een kleine boerderij van mij en ik heb even wat aan mijn pachter te zeggen," Sara stemde toen en nadat Trent in een oogentoiik het zaakje met zijn pachter had atge'daan, wandelden zij door een stuk moe- rasland, dat aan beide zijden door de be bouwde velden werd ingesloten. De schemering viel en bij liet flelse licht van de opkomende maan, dat de schaduwen donkerder deed schijnen en de bremstruiken vervormde tot vreemde, onherkenbare, zwarte gestalten, was het een huiveringwek kende plaats. Sara rilde even, en liep in stinctmatig dichter hij haar metgezel. Juist toen zij een met brem begroeid heuveltje omgingen, kwam uit den mi9ligen schemer de gedaante van een man aansluipen niet langzame, voorzichtige slappen. Met een gesmoorden vloek vloog hij opzij, maar Trenls arm schoot naar voren, greep hem bij den schouder en draaide hem zoo ver ron'd, dal hij hem vlak in het gezicht kon zien, „Laat me los," gromde hij, zicK wrin gend onder Trewts ijzeren greep. „Laat me" los, kan je niet?.. „Zeker kan ik, maar ik Een het niet van plan," zei Trent kalm. „Ten minste niet Zoolang je geen verklaring hebt gegeven waarom je hier bent. -Dit is particulier ter rein. .Wat heb je hier te maken?" „Ik doe geen kwaad," gromde de man hijdig. „'Niet?" Trent streek met zijn cene vrije hand snel langs den kerel, en voelde Koe zijn jas uitpuilde. „Wat betoekenen dan die konijnen, dio onder je jas uitsteken? Kijk eens hier, man, ik ken je. Je bent Jim Brady, en het is niet de eerste keer en ook niet de tweede, dal ik je op stroopen heb be trapt op mijn terrein. Maar nu is hel voor 't iaaisl. Begrepen? Nu moet de icchlbank maar eens met je verder pralen." De man zweeg een oogenhlik. Toen barstte hij plotseling los: „Och, meneer, ziet u het dezen keer nog eens over 't hoofd. Mijn vrouw ds ziek. Zij is héél erg. God weet, dat hot heusdh waar is, en zij heeft al drie dagen niets gegeten. Nou dacht ik, dat een happie gesloofd ko nijn dT misschien wel lijken zou." „Pffl" begon Trent verachtelijk, maar Sara boog zich voorover en keek den slroo- per in hel gezicht. „Well" riep zij uit. „Het is Brady, zwarte Brady uit Fallowdene." 1AI was hij nog zoo'n deugniet, liet feit alleen, dat hij uit Fallowdene kwam. stem de haar hart warmer jegen3 'hem. „Ja, juffrouw, dat is zoo," antwoordde hij dadelijk. „En u bent de jongedame, die vroe ger op 'Barraw Court woonde." „Kent u dezen man?" vroeg Trent haar. „Net zoo goed ais u, meneer," antwoordde Brady in haar plaats met een brulaal ge grinnik. „Die hoeft ma op een morgen ook betrapt, dat ik stroopte. Toen heb ik m'n ge weer op d'r afgeschoten, om d'r an 't schrik ken te maken," vervolgde hij, de h-Tinne- ring weer ophalend. „En ze vertrok geep spier. Je bent voor geen kleintje vervaard, juffrouw," zei hij met Onverholen bewonde ring. r i - Sara keek den man weifelend aan. „Ik wist niet, dat je Wer woonde," zei Ze, r „Monfcshav&o is mijn seïoortefSaA'ls, Ziet u. Maar ik dachl, dat de lucht hier niet al te best voor me was," met een grijns „toen ben ik naar Fallowdene verkast, waar me grootmoeder woont. Ën loen hen ik weer hier gekomme om mei Bessie Windrake le trouwen, die is altijd irouw hij me geble ven Maar ik was niet van plan om weer aan 't slroopen te gaan. ik en Bess wouen fatsoenlijk gaan leven, 't Kwam, omdat zij ziek was en ik zonder werk." „Laat hem maar gaan," zei Sara overre dend tot Trenl Maar fnj schudde het hoofd. „Dat kan ik niet doen," antwoorddo.hij beslirt, „'Dat 's niks voor hem, juffrouw," viel Brady in. „Hij is niet oen man om zacht moedig te wezen, meneer Trent." Tronts wenkbrauwen trokken dreigend le zamon. „Je maakt de zaak niet boter door brutaal le zijn, Brady," zei1 hij scherp, „Schiet nu maar op," en hij liet Brady's arm los; „maar je zuil hier wel meer van hooren." Brady sClioot als een pijl uit den hoog de duisternis in, waarschijnlijk bij zichzelf grinnikend, omdat zijn vervolger hem de twee konijnen, die hij gestroopt had, niel had afgenomen, en Sara, zich weer (ot Trent wondend, hernieuwde haar pleidooi voor lankmoedigheid. iMaar Trenl bleef hard als Oen steen. „Waarom zou hij zijn straf niet onder gaan net als ieder ander?" vroeg hij. „Wel. als het waar is, dat zijn vrouw ziek is en hij geen werk heeft." „En die feiten neemt u aan als een ver- bnlsciiuldiging voor oneerlijkheid?" vroeg front droogjes. „Ik gedoof van Wel," slemde zij the, HU naaide de scJfouders op. 1 „ZopaJa negentienden van uw Sekse li u hevig Tory in theorie en raseohl socialist in de praiktijk," bromde li ij. „Nu, ik ben er nog niel zoo zeker van, of dat niol een heel goede basis is om op voort te werken," gaf zij ierug. Toen zij bij het hek van Sunnyside ston den, deed zij nog een poging, om de zaak vasr den hoosdoener te verzachten; maar hij het licht, dat door dc open deur naar buiten stroomde, zag zij, dat Trents gelaat nog onwrikbaar was. „Vraag mij iets anders," zei hij. „Ik zou alles willen doen om u genoegen te geven, behalve" zijn slem werd plotseling hard „behalve den loop van liet recht te vérstoren. Ieder mensch moe! de slrat voor zijn eigen zonde dragen." „Dat is pén hard geloof," Wieïp Sara: tegen. „Hard?" Hij Haalde de schouders op. „Misschien is hot dal Maar" op grirnmi- gen toon „het is hel eenige geloof, waar aan ik vasthoud. Goeden nacht." En hij stak plotseling de hand uit. „Het spijl me, dat ik niet kan doen, wat u voor Jim Brady vraagt." iVéór Sara kon antwoorden, was Mij al met groole slappen hel pad op en een seconde later was hij verdwenen in de duisternis. HOOFDSTUK XI. Twee op een eiland. Sara's overtuiging, dat Garth' Trent niet gemakkelijk van een eenmaal genomen be slissing af le brengen was, werd door de zaak met Brady weer duidelijk bevestigd. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9