No. 19790 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 September Tweede Blad. Anno 1924. i UIT DE RIJNSTREEK. Hoedt U bijtijds. UIT RE OMSTREKEN. Alphen. Den 15en September zal de heer G. Beins, directeur van het P.- en T.- fcantoor ai nier, den dienst verlaten. De aanger.amo en prettige samenwerking, welke öteeds met hem plaats vond. heeft het personeel aanleiding gegeven, dien dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het heeft den scheidenden directeur, als blijk van grootc waardeering een fraai geschenk aan geboden, hetwelk met een toepasselijk woord werd overhandigd. Burgerlijkestand. Bevallen: G, Kruiswijk, geb. Vermijt, z.\ Cl. llagen, gob. Layerwij, z. Gehuwd: G. P. J. Diukelaar van Egmond, jm. 28 j. en J. v. Bergen, jcL 22 j. Overleden: A. Overes, jd. 10 j.; M. H, Diepe, wed. v. J. v. Egmond, 81 j.; M. C. Tinkenflugel, jd. 3 j. Op cien national en schietwedstrijd, uitgeschreven door de Kon. Vereen, van Ned. Scherpschutters, behaalde de Alphen- sche burgerwacht den eersten prijs in de afd. Korpswedstrijd Marga met geweer en karabijn en den zesden prijs geweer en karabijn 200 M. De beer G. Bergshoe.f behaalde in de afd. B. (vaste baan Marga) een eersten pr(js ,do heer A. C. Mijs een tweeden, de heer L. C. Mijs den len prijs, de heer G. Bsrgshoef den 2den prijs, ter- wjjl laatstgenoemde zich in den eere-wed- stryd plaatste. In den Korpswedstrijd op de buks was de Alph. burgerwacht no. 5, torwjjl de heer A. C. Mgs zioh als revolver- schutter no. 8 plaatste van de 102 deel nemers. Kerkelijke berichten. Ned. fterv. Kerk, Julianastraat-, Zondag vm. tien uur ds. Veldhoen (H. A.) en nam. zeven uur ds. Veldhoen. Geref Kerk, Raadhuisstraat: Zondag vm. Jien uur en nam. zes uur ds. Schouten. Ned. Herv. Kerk, Oudshoornsche weg: Zondag vm. half elf ds. v. d. Broek van Nieuwveen. Gistermiddag reed een auto, komende uit de richting Alphen, op den Steekterweg in volle vaart tegen een langs den weg ^taanden groentewagen. Het paard, dat voor den wagen gespannen was, kwam op de motorbedekking van de auto terecht, ter wijl de boomen van den wagen ''door de voorruit der auto drongen. De bestuurder bekwam geen letsel, doch het paard werd Op verschillende plaatsen verwond. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Ongenoode gasten hebben zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag toegang weten te verschaffen in de woning van Sch. jn de Burgem. Visserstraat. De bewoners Tonden den volgenden morgen de deur ge opend. Niets werd vermist, doch de muntgas meter was verbroken en de inhoud verdwenen. Bij het spoelen der kleeren viel een vrouw uit de Noorder Nassaustraat, alhier, van de stoep in het water. K., die het tpva! bemerkte, snelde te hulp, en hielp 9 vrouw- uit het natte ■elenSfent. Bodegraven. Een kind van Wed. M. raakte in Buitenkerk te. water, terwijl het met een paar vriendjes aan liet spelen was. .Gelukkig konden deze, een paar jongens van 6 jaar, hot redden. -De werkliedenvereeniging „Patrimo nium' vergaderde in het lokaal der Boaz- pank. De neer D. G. Krieger had ontslag gevraagd als voorzitter. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. P. Korevaar. Gesproken werd daarna door den heer Spierenburg over het onderwerp „Onder de bauier van Zedelijk en Sociaal recht". "Het was een interessant onderwerp, waarover lévendig gesproken werd. Ten slotte werd het regle ment herzien. Onze brandweer blijft mobiel. Van do week maakte ze een oefentocht naar üe eenzame boerderijen achter de Wierickar- schans. De motorspuit werkte uitstekend, terwijl ook het personeel alle handelingen- in goede orde uitvoerde. Zoo hebben wij bij eventueele brand een klein, maar goed geoefend vrijwillig corps. Men deelt ons mede, dat de Unie- collecte», deze week gehouden, heeft op gebracht de som van f 346.69. K e r k e 1 ij k b e r i c h t, voor morgen* Ned. Herv. Kerk: vm. 10 en nm. 6^ u. ds. Pott. Geref. Kerk: vm. 10 en nm. 6Va' ds. Ham (H. A.). Evangelisatie: vm. 10 en nm. 6Vz u. preeklezen. Burgerlijke stand. Gehuwd: EL G. F. Klerx en F. M. vau Wijngaarden; P. J. Sloof en M. Mook; J. Blok en C. M. *Slreefkerk. Geboren: Cecilia, d. v. Th. Lelieveld en C Hoogendoorn; Reintje, d. v. K. van Dijk en J. van Veen; Hendrik, z. v. G. Dam en A. Hoogendoorn; Margje, d. v. H. Koster en J. Hooftman. Alkemade. Burger 1. stand. Geboren: Hendrikus Wilhelmus, Z. v. Jo hannes van Leeuwen en van Cornelia Ma ria Zoetendaal. Abraham Gijsbertus, Z. van Abraham Schakenbos en van Maria Helena van der Meer. Jacobus Nicolaas Maria, Z. van Gerardus Koek en van Theo dora Maria van der Zwet. Pefcronella Jo hanna Ignatia, D. van Gerardus Petrus Rietbroek en van Geertruida Vertuin. De heer A. Akerboom, wegwerker eu brugophaler in dienst der gemeente Alke- mado is wegens lichaamsgebreken als zoo danig afgekeurd. Genoemde heer heeft in middels reeds eervol ontslag verkregen, wegens heb bereiken van den 65-jarigcn leeftijd. De dezer dagen gehouden collecte ten bate van het Instituut voor blinden ie Wolf- hezen heeft opgebracht de som van f 45.47. Boskoop. Bij liet gehouden toelatings examen aan de Rijkstuinbouwschool alhier slaagdon: N. v. d. Kraate, Boskoop. J. v. Exter, Hazerswoude. A. H. Kofman, Gouda P. Bouwmeester, Bussum. J. Kok, id. F. Loonabein id. S. J. Hogerzeil, Naarden, J. J. Abspoel, Leiden. Mej. R. van Dam, Rot terdam. A, W. Hensen, id. F. Immink, id. A. A. B. M. Solmijder, id. J. J. Boïlee, Den Haag. H. Haffmans, id. Th. de Roo, id. J. L. de IÜjke id. H. de Bruyn, Schoónïioven. J. W. je Combo, Haarlem. H. J. Layerge, Amsterciam, B. Tidemah,. Torwinseïen. Af gewezen 2, Hazerswonde. Donderdag hebben al hier de feestelijkheden plaats gehad, welke door do Wilhelmina-Vereeniging waren ge organiseerd. Niettegenstaande de dreigende donkore wolken, en zelfs des namiddags nog eenige regen, is het weer toch tamelijk meegeval len, alhoewel de sterkt wind voor do be zoekers van het feestterrein verre van aan genaam was. Des morgens om 9 uur werd het feest in gezet met een optocht \&n schoolkinderen, die voor de openbare school werd opgesteld De kinderen waren met oranje getooid, cn met de muziek van de „Hannbnie" aan hot hoofd, ging het door het dorp naar het feest terrein. Een drietal landauers, elk bespannen met 2 paarden cn waarin, gezeten was het bestuur van de Wiihel^mina-Vereeniging, gingen in den optocht mede. Op het terrein werden, de kindereu met spelletjes bezig gjehouden, en had een wed strijd plaats in het hardloopen met hinder, nissen voor joögcns. Deze volksspelen wer den opgeluisterd door de muziek van de Harmonie. Des namiddags had een, ringrijderij plaats voor paren met, paard en tilbury, waaraan 27 paren deelnamen. Ook werd een ringrij derij gehouden, per fiets voor heer of dame en voor de meisjes een stoelendans. De uitslagen .van de wedstrijden waren als volgt: Hardloopen met hindernissen voor Jon gens: 1ste prijs L. van Vliet Rzn., 2e P. van Vliet Czn., 3e Jao. van Meura, 4e A. Fase, 5e. J. van Mcurs, 6e. J. Timmermans. Stoelendans voor meisjes: lsbe prijs mej. A. de Gelder, 2e M. van Meurs, 3e M. de Groot, 4e M. v. d. Haas, 50 M. Dorsman. Ringrijden per fietslste prijs Jao. Kerk vliet, 3e. Q. de Jong, SeJ'N- de Groot, 4e. B. Pannebakker, 5e. L. van Vliet, 6e. T. van Veen. Ringrijder^ met paard ep, tilbury (27 deel nemers). lste prijs f 3^, de heer A. Binnen dijk en echtgenoobe. 2e pr. f 20, de heer J. van Vliet en mej. J. Visser. 3e pr. f 10, de heer C. Groen en mej. T. Meyrik. 4e pr. f 5, de heer M. Menken én mej. C. Koot. Des avonds togen weer- vele liefhebbers naar het feestterrein, teneinde het concert, dat om 8 uur zou aanvangenk te kunnen bijwonen. Een schitterend vuurwerk besloot 'den feestavond. Op het terrein bleef men echter nog eeuige uurtjes nafeesten. 'Kerk. bericht, voor Zondag: Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. lialf- aoht, ds. J. Luuring. Geref. Kerk voorm. half elf en nam. half- fceht ds. Van der HeijdoUj van Wassenaar. Rijpwetering. Het beleende fanfare corps van hier heeft wederom een mooi suc ces geboekt. Op het concours te Poeldijk werd in do 2de afdeeling een tweede prijs behaald. Roelofarendsveen. Het muziekkorps fiLiefde voor Harmonie" heeft deelgeno men aan liet concours te Poeldijk en be haalde in de 4de afdeeliog een derden prijs, WaddinEveen. Tol directhur van liet strijkorkest „Symphonic" alhier, ié' be noemd de heer G. van Zu3rlcn, te Gouda. De verecniging van den handeldr ij ven den in industrieelen middenstand alhier, heeft besloten tot het oprichten van een Middenstandsadviezenbureau, ten doel heb bende hc; mcassecren van dubieuze vordo- ringen, het geven van informaties, handels adviezen enz. De administratie is opgedra gen aan het accountantskantoor Z. Bruins Slot. alhier. Het driejarig zoontje van den heer Oudsboorn, wonende aan den Zwarte Weg alhier, geraakte te water en verdronk. Dinsdagmiddag werd in een der zalen van de amandelspijsfabriek van den heer Broer, op den Kerkweg de door de oom missie in het beheer der gemeentebedrijven georganiseerde gas- en electrioibeits-ten toonstelling door den burgemeester ge opend. De zaal was stampvol en vooral de dames waren sterk vertegenwoordigd. Da delijk na de opening werd door een verte genwoordiger van de firma Stokvis' en Zoon te Rotterdam een kookdemonstratie gege ven met gasfornuizen en gaslstellen. welke door die firma in den handel worden ge bracht. De tentoonstelling werd Donder dagavond gesloten met een woord van dank or de groote belangstelling. De landbouwer O. in het Noordeinde had het ongeluk dat een zijner koeien m de sloot geraakte en verdronk Het vleesch werd voor het gebruik afgekeurd en ver nietigd. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk, Zondagvoorm. 10 uur leesdienst, nam. halfzeven dr. Hospes, te Gouda. Ger. Kerk voorm. 10 uur leesdienst, nam. halfdrie ds. Veder, te Gouda. Woubrugge. Door den kerkeraad der Herv. Kerk alhier is besloten, de torenklok voortaan niet meer op het uur van aanvang der godsdienstoefeningen te doen luiden, maar een kwartier te voren, mede op Jat ieder nu op tijd zijn plaats in het bede huis kan innemen. Men meldt ons In 1920 is in De Lier een gedenkraam aangebracht, ter herinnering aan Arent Dirokz Vos, voormalig pastoor aldaar, wel ke 30 Mei 1570 te 's-Gravenhage den mar teldood stierf. Nu er te 's-Gravenhage sprake van is, zulk een gedenkraam ter herinnering van Johannes Pistorius, die 15 September 1525, aldaar eenzelfde lot onderging, in eeu der kerkgebouwen aan te brengen, komt de vraag naar voren, of Woubruggo (vroeger Jacobswoude) dan de plaats moet zijn, waar zoo'n gedenlctecken aangebracht wordt, daar deze martelaar hier als pastoor heeft gefungeerd. Met verlangen wordt, 'uitgezien naar het werk van ds. J. W. Gunst van Woerden, over dezen bloedgetuige, welk werk eer daags ter perse gaat. Kerk. bericht voor morgen: Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur de eerw. heer Van den Berg, van Grijpskcrkcn's avonds 7 uur ds. Kijne. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en 's avonds 7 uur, ds. Le Oointre. Burg. Stand. Geboren: Maria Petronella, D. v. G. J, Verbij en J, M. v. Tol. Jan, Z. v. B. J. Kool cn O. van der Sluis. Zwammerdam.Kerk e L b c r i c h t Remonstranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, le halfelf, ds. Rappold. Na afgelegd examen is tot de 2de klasse der Chr. H. B. S. te Alphen toege laten Gerrib W. Beunder, terwijl zonder examen tot d6 eerste klasse dier school is toegelaten Jan J. B Spreij Lzn. Kerk. bericht, vóór Zondag: Ned.-Herv. Kerk, v.m. 10 üar, de héér De Jonge, godsdienstonderwijzer te Boskoop en 's avonds 7 uur ds. Kloots. - Geref. Kerk voorm. 10 en 's avonds 7 uur, de heer Den Boer, candidaat te Amsterdam. Burg. Stand. GeborenGeertje D. van Gerrit van Buren en van Geertje Boom. Ondertrouwd: Johannes Cornelia Vink, jm. 24 j. alhier en Johanna Maria Mourits jd. 25 j., te Reouwijk. RECLAME. Kou, tocht, griep, kooris, enz. veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeien dan. dén bijstand mistén van de andere bloedreinigende organen de huidporién, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak ver^ waarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is hel tijd om een nierge neesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwalerzuclU, niersteen voor komen. Doe wal gij kunt om uw levenskracht op peil le houden, oefen uw ledematen en spie ren, en zorg voor een goeden bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. FOSTER'S PILLEN geven betrouwbare hulp Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken f 1.75 per flacon (geel é.tiket. mot zwarten opdruk)!'. 6669 Haarlemmermeer'. Naar -wij vérneméh,' hebben de belangrijke werkzaamheden adn het stoomgemaal „de Lijnden" staande aan de Ringvaart van den Ifaarlemmermeerpol- der tusschen Halfweg en Sloten, haar beslag gekregen. Dat daarmede een groote verbe tering is tot slaiul gebracht, bleek Donder dag. wel ten duidelijkste, toen er met do nieuwe electrische motoren en de aange brachte grootere buizen een uitstekend ge slaagde proefbemaling werd gehouden. Door de enorme hoeveelheid water, die in een paar. uren tijds uit dezen polder naar de Ringvaart werd verplaatst, dacht men wcr^ kelijk dat al hel water uit de Uoofdvaarl zou worden weggehaald. De waterstand was dan ook zoo laag geworden, dat de schepen op den bodem vastlagen en niet konden ver trekken, zoodat sommige schippers lvun rei9 moesten uitstellen tot er weer voldoende water aanwezig was om vlot le komen. Dé grootte en het krachlvermogen, ja de .gcheele inrichting van „de Lyndén" die fc-c)U tegenóver «de lange Uoofdvaarl slaan»- de, ^oo'n majeslueuzen, aanblik oplevert, i* der bezichtiging dubbel waard en thans van dien aard, dat ze verre .die van „de Leegh* water" bij de ICaag overtreft en het .stoom gemaal „de Lynden" het werk der bema ling nu desnoodig alleen wel zou af kunneu. Met het oog hierop za! dan wel niet wor den overgegaan lot restauratie van het sloom- gemaal „de Cruquius" nabij Heemstede, dat voor zooveel het mechanise lie ge deelte betreft, in geen beste conditie meer Uit de geschiedenis der gemeente lijke Leidsche H B.Sm. 5 j. cursus. v... I. October is voor Leiden de feestmaand. Dit 'geldt wel in verhoogde male dit jaar, nu we in een reeks van feestelijkheden het 860-jarig Ontzet der stad vieren. Maar aio na de eerste Octoberweek elke Leidenaar nog smult aan de herinnering vau het veel soortig genoegen, dat het bestuur der 3-0u- tober-Vereeniging hem heeft bereid, smaakt een veel kleiner aantal bewoners van de Sleutelstad en ook velen daarbuiten al weer de voorvreugde van nieuwe feeste lijkheden: het zijn de jongelui, die de H. B. S. aan den Hooge-Rijndijk bevolken, en de oudere lui, er zijn al eerwaardige grijsaards onder die aan de Leidsche H. B. S. de eerste voorbereiding ontvingen voor iun later leven in de groole maatschappij. Herhaaldelijk hebben we in bet „Leidsch Dagblad" kunnen lezen, dat deze scliool ongeveer midden October haar zestigjarig jubileum viert. Voor een eenigszins feeste lijke herdenking van dezen 60 jarigen ge boortedag vond het midden-Juli gestichte comilé de3 te gereeder aanleiding, omdat liet halve-eeuws-jubileum in 1914 door de droevige tijdsomstandigheden onopgemerkt moest voorbijgaan. De eerste kinderjaren wie zal het tegen spreken? zijn voor den beschouwer wel fle belangwekkendste van heel het men- schenlcven. En ook de jeugdjaren van een zoo belangrijk onderwijsinstituut als de II. B. S. in de moderne maatschappij Is, verlooncn zooveel interessants, dat ik, nu we aan den vooravond van de viering van den zestigsten verjaardag staan, een en an der wil vertellen uit de eerste jaren van dezen jubilaris. Uit den aard der zaak zijn er, helaas, niet veel mannen meer in leven (meisjes leerlingen telde de „II. B. S. voor jongens" destijds nog niet), die dezo eerste schooljaren zelf hebben meegemaakt; en het zijn al bedaagde lieden, die, dit lo zende, een en ander zullen vernemen uit den lijd, toen hun vaders nog in de „vlegel jaren" waren. Donderdag 21 Juli 1864 was er (e Leiden Gemeenteraadszitting. In het „Extract uit liet Register der deliberation" van deze zit- öng, lezen we de „Voordracht van B. cn tot benoeming van leeraren aan de ge meente-instellingen voor hoöger en middel baar onderwijs, (Gymnasium en H. B. S., beide met 5-jarigen cursus), ingevolge raads besluit van 28 Juny 1.1. met 15 September e.k. binnen <k>ze gemeente op te rigten." Doze „oprigling" beteekent natuurlijk niet, dat op 15 Sept. reeds de lessen een aan vang namen, omdat allerlei voorberei dend werk moest geschieden, o.a. het aller gewichtigste: het toelatingsexamen der leer lingen. De lessen werden aangevangen met 28 leerlingen, verdeeld over drie klas sen. Met bet onderwijs waren, behalve de Directeur tien leeraren belast; het aantal vakken kwam ongeveer met dat van tegenwoordig overeen. Rapporten over het gedrag, de ..naarstigheid" en de vorderingen der leerlingen moesten volgens art. 12 van de desbetreffende verordening elke maand door den Directeur aan de ouders worden uitgebracht. Bladort men in het archief der school, dan valt in het oog, hoeveel medezegging schap de Commissie van Toezicht in die eerste jaren bezat. Niet alleen, dat de Direc teur geen vinger in de asch kon steken zonder medeweten en goedkeuring van deze Commissie, maar deze harerzijds toont een bijna verbluffende zorg voor alles, wat de II. B. S, aangaat; het nieuwe leerinstituut wordt met vertroetelende teederheid behan deld. Zoo richt zij bijv. reeds op 4 Nov. '64 een brief aan den Directeur over het huis werk der leerlingen. Zij heeft klachten ver nomen over aard en „hoegrootheid" van dit huiswerk aan andere inrichtingen van on derwijs en daarom wil zij „reeds hij den aanvang van de werking der H. B. S. zoo mogelijk alle redelijke aanleiding (ot derge- klachtén voorkomen." In antwoord op deze missive kon de Directeur meedeelen, dat het aantal uren, aan huiswerk te besteden, va rieerde van 2'lt tot 4'/t uur. Minder dan de tegenwoordige II. B.S.-ers hadden de jon gelui iu 1864 dus niet te doen. Om den ijver der jongens voortdurend te prikkelen werd reglementair door de C. v. T. vastgesteld, dat aan het eind van den cur sus prijzen zouden worden uitgereikt aan die leerlingen, die zich „het gunstigst heb ben onderscheiden." Het was een buiten gewoon ingewikkelde berekening, om vast te stellen, wie voor zoo'n prijs in aanmer king kwam en niet minder dan vijf gevallen bepaalde, in welke gevallen het recht op een1 prijs verloren ging. In ditzelfde regle ment (van 1 Januari 1865) leest men, dat Directeur en Leeraren moesten vaststellen, welk werk in de groote vacantie door de leerlingen moest worden verricht. Men ziet: het was ook toen niet enkel rozengeur en maneschijn en men stond er blijkbaar op, dat de hersenmachine in de warme zomer maanden niet vastroestte. Overigens was men ook niet al le teerhartig, wat de loela- tings- en overgangsexamens botrelt. Zoo'n overgangsexamen was een zaak van ge wicht; voor den eersten keer vond het plaats op 6, 7 en 8 Juli in 't openbaar in brt „Nut", ten overslaan vitn de C. v. T, en van veel belangstellenden; de „prijzen" waren boeken Ier waarde van 5 4 7 gulden. Tegenover deze belooning van de goede leerlingen stond de straf voor de mindere broeders: wie n.l. bij den overgang voor éOn of twee vakken'onvoldoende' had, moest in die vakken na de vacantie opnieuw examen doen. Voor het toelatingsexamen bestond de volgende regeling: wie voor de eerste klasse éé-n vak onvoldoende had, was afgewezen; een adspirant, <Jje voor de hoogere klassen examen deed, was wèg, als wiskunde on voldoende was; maar ook twee andere vak ken onvoldoende gaven hem den genade- stoot, waarbij uitdrukkelijk staat vermeld, dat plant- en dierkunde niet meeteldel Vergelijken met den legenwoordigcn toe stand, nu bezuiniging ook bij het onderwijs het eerste en liet laatete woord spreekt, cn den leeraren dertig uur onderwijs kan wor den opgedragen in klassen van ongeveer dertig leerlingen, was hét doceeren aan do jonge Leidsche H. B. S. ideaal te noemen. Op 80 Sept. '64 was het programma der lessen bij de Commissie van Toezicht inge diend. Deze meende daaraan evenwel haar goedkeuring te moeten onthouden „op grond, dat|Sommige leeraars vier uren onderwijs achter elkaar moeten geven, hetwelk de Commissie minder wenscheUjk toescheen." Pieter Stastok Senior zou zeggen: „Kom daar nu ereis oml" Bij, een dergelijke opvatting, die in de eerste plaats het oog vestigde op de belangen van het onderwijs, kon ook re kening worden gehouden mej een oordeel-: kundige inrichting van den lesrooster, wat (hans volstrekt onmogelijk ia., Zoo werd in Mei 1865 door de C. v. T. de wenschelijk- heid geuit, om in een klasse i de wiskunde lessen van het eind der week naar den Maandag te verplaatsen, terwijl in een andere klasse een der natUurkunde-ures werd verzei, omdat het te spoedig op een ander uur in hetzelfde vak volgde. Tegen deze verplaatsing gold weliswaar het be zwaar, dat een leeraar éénmaal per week vier lesuren achter elkaar had, maar ter wille van het onderwijs stapte mijn bij uit zondering daarover heen. IL Wanneer in liet vooralgaande de verge lijking tusschen het verleden en helden moestal ten gunste van het verleden moest uitvallen, zoo geldt dat zeker niet wal be treft de lokaliteiten, waarin het onderwijs werd gegeven. Ouderen van dagen herinneren zioh nog de donkere en ongezellige schoollokalen aan de Lobhorstslraat en de Pieterskerkgracht, waarin ze gedurende hun H. B. S.-tijd vele uren per dag sleten. Hoe voortvarend het Gemcenteüesluur ook in dezen was, blijkt wel hieruit, dat de C. v. T. reeds op 11 De cember '64 de plannen en bestekken van oen nieuw le stichten gebouw aan den Di recteur zond „met verzoek om aanmerkin gen." En in het door den Directeur op liet eind van 1864 uitgebrachte schoolverelag beklaagt hij zich, dat de „inrichting der lo kalen gebrekkig" is en- eigenlijk „alleen voor avondlessen geschikt." Voorziende een uitbreiding der schooi, uit hij den wensch, dal de lessen spoedig zullen kunnen gege ven worden in lokalen, „doelmatiger en grooter in aantal." In een brief van 16 Febr. '65 doet hij hot voorstel om in de plannen voor de nieuwe school, die ge bouwd zou worden aan de Pieterskerk- gracht, verschillende veranderingen te bren gen; o. a. wencel it zij „een reservoir van regenwater met afvoerbuizen naar de loka len voor natuur- en scheikunde en de tee kenzalen." Wie de prachtige leslokalen en laboratoria in de tegenwoordige school aan de Hooge-Rijndijk kent, ziet, dat men voor zesflig jaar wel zeer bescheiden (wij zeggen: 41 te besoheiden) was ten aanzien van de eiecihen, die men aam de leslokalen voor natuur- en scheikundig onderwijs moet stellen. Inmiddele werd met bekwamen spoed de bouw van de nieuwe school voortgezet, wamt reeds in 1866 werd de nieuwe cursus begonnen in de school aan de Piolerskerk- graohsl, (hans in gebruik van het „Mathe sis." In het verslag over hel jaar 1866 werd de nieuwe school zeer geprezen als „een ge- „bouw, wiens doelmatige en nette inrichting „met alle andere Durgerscholen kam wed ijveren, ja zelfs de meeste andere over treft. Ook met betrekking tol het ameuble- „men-t kaïn niets dan hulde worden ge bracht aan het Dagelijksdh Bestuur der „stad voor de onbekrompen wijze, waarop „zij allies, wat slechts eenigszims tot het „doelmatige kon bijdragen, hébben toege staan." Wie meenen mocht, dat de school aa.n de Pieterekeriagradht toch eigenlijk te groot was voor het kleine aantal leerlingen van de H. B. S. in zijn eerste jaren, neme in aanmerking, dat een deel der lokalen levens .voor „Mathesis" was beslemd; ja, dat deze oude eerwaardige school, ofschoon er des tijds uitsluitend 's avonds les werd gege ven, aanspraak kon doen gelden op ccnige goed ingerichte lokak-n in de bovenverdie ping en, toen het leerliugengetal der IL It S. zioh in den loop der jaren zoodanig had uitgebreid, dat ze niet meer in de ter be schikking slaande lokalen konden worden ondergebracht, toch deze lokalen niel aan de H. B S. wilde afslaam; en zoo moesten enkele klasse,n der II. B. S. in de negen tiger jaren wederom worden ondergebracht in het oude Gymnasium aan de Lokliorsl- slraat: Maar bovendien nam, zonale reods werd aangeduid, sinds 1804 het aantal leerlingen der IL B. S. gestadig toe. Het le cursusjaar ving aan met 28, liet Lveode met 58 leer lingen; het cursusjaar 1867'68 reeds met 111 leerlingen Toen dit aantal bleet toene men (in 1900 was men al over de 2001), deed zich de behoefte aan een nieuw en grooler gebouw steeds dringender gevoelen. En zoo ontslond, nadat andere plannen in overweging waren geweest, het prachtige gebouw aan den Hooge-Rijndijk, dat, in 1915 in gebruik genomen, werkelijk een sie raad onzer stad mag heelen cn waaraan wij, evenals de Directeur in 18GG van de sahool op de Pieterskerkgracht schreef, op onze beurt kunnen zeggen, dat het door zijn „doelmatige en nette inrichting mot alle andere Burgerscholen kan wedijveren." Ja, met trots kunnen wij vermelden, dat deze school herhaaldelijk werd en word! bezocht, door auloriteiten van verschillende gemeenten des lande, waar plannen voor schoolbouw beslonde.n, welke auloriteiten van onze Leidsohe H. B. S. als een model van goed, aesthctisch en praclisch ingerich te sohool wenschlen gebruik te maken. En, wanneer we ons eens over de weelde kun nen veroorloven van niet te groole klassen en het leerlingenaantal blijft stijgen, zooals het dat in de laatste jaren deed, dan zien we in een afzienbare toekomst ook de nieuwe II. B. S. ingericht voor 15 klassen, nog te klein worden. Want de H; B. S. hier heeft een goeden naam. Niemand minder dan prof. Kaaner- lingh Onnes roemde bij een der laatste pro moties onder zijn professoraat op welspre kende wijze liet onderwijs, dat er wordt ge geven. En zoo staat deze zestigjarige, om het woord van Potgieter le gebruiken, „heden ten dage als een stevige zestiger nog fikseli op zijne koten." Hij is niet verduft in het conservatisme van den ouden daghij kan met een voldaan gevoel terugzien op de jaren, die achter hem liggen en 'heeft het recht op zijn zestigsten verjaardag genoeg lijk feest te vieren, B. M. NOACH.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5