gemengd nieuws. buitenland. AGENDA. BINNENLAND. y i-1 "T,n Zaterdag. „De Burcht": OpCDluchtmeeting L.B B fen tS.D.A.P. 5 uur. „Jeruël" (Grocnestecg 3): Bidstond, 9 uur VolksgebouwDansavond. 8 uur. „Zomerzorg" Tentoonstelling tuiniers- cn bloemisten-ver. „Door Eendracht Verboo den". Van 2 uur tot halfacht. Zondag. „De Burcht" Dansavond 8 uur. „Jerucl" <Groencsteeg 16): Jcugdsamcn- komst te half elf. Zondagsschool t-e baJféén. Evangelieprediking te halfzeveD. „Jeruël"' (Middelstegracht 3): Samen komst. JO uur. Moïschwcg 59: Bijbellezing. Zangkoor. Halfacht. SladszaaJ: SperiahU-iienvoorsleRing. 8 tfur. P ij s w ij k, Wielerbaan: Wedstrijden. 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 Sept. tot en met Zondag \4 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De geneeskundige Zondagsdienst le Lei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waarge nomen door de doctoren Bruining, lel. 605; Niemcr, tel. 506; Schreuder, tel. 301, ee Veldhuyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te Oegslgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helrninapark, tel. 300. Ned. Prot-Bond, Remonst. kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag, te kwartier over twaalven, Kinderkerk, ds. A. van der Wissel. Remonslrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. R. de Jong, van Bussurn. Vliegterrein nabij Middelburg. Ingediend ia een wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk VI (marine) der Staats- begrooting voor 1924. Blijkens de memorie van toelichting strekt dit wetsontwerp tot aankoop van een ter rein van ongeveer 17 H.A., dat het Rijk op het oogenblik reeds van de gemeente Mid delburg als vliegveld in huur heelt. Dit terrein is gelegen aan den weg van Middel burg naar Vlissirtgen en werd bij een van wege het Departement van Financiën ge houden taxatie geschat op een waarde van t 81.300. In verband met deD datnin vaD huur-expiratie 31 December 1921 acht de Minister van Financiën het wenschelijk, den koop zoo mogelijk nog in 1924 te slui ten. Opgemerkt wordt, dat door overga-vc aan het domeinbestuur van een gedeelte Rrjksgrond, niet tot het eigenlijke vlieg veld behoorende en thans reeds onder het Departement van Marine ressorteerende, bij daarop volgenden verkoop een bate van ongeveer f30.000 voor 'a-Rijks schatkist mag worden verwacht. Op de begrooting voor 1924 zal de aankoop van het bovenbe doelde vliegterrein kunnen worden gere geld door overschrijving van een bedrag van f 85.000 van den post voor aanschaffing van verkenningsvliegtuigen op den post voor aankoop van vliegterreinen, enz. Vliegveld tusschen Rotterdam en Een Haag? Wij lezen in „Het Volk": Vrijdag hebben aan het Departement van Waterstaat-, onder leiding van ministeT Van Swaay, besprekingen plaats gehad over do vraag, in hoeverre het denkbeeld tot stichting van een gezamenlijke vlieghaven voor Rotterdam, Den Haag en Delft ware te verwezenlijken. Behalve de drie genoem de gemeentebesturen, waren ook vertegen woordigers van de Kamers van Koophandel, van de Kon. Luchtvaartmaatschappij en van het provinciaal bestuur aanwezig; to taal ongeveer 30 personeD. Wij vernemen, dat Rotterdam zich mét erg happig toonde om het Waalhaven-vlieg veld, dat aan de boogsto eiscben van tech niek voldoet en waarin twee miHioen kapi taal gestoken is, ten gunste van een gecom bineerde vlieghaven prijs te geven. Maar de mogelijkheid, dat de Rotterdammers ten slotte toch met den aanleg van een nieuw veld aan den grooten verkeersweg Den HaagRotterdam accoord gaan, schijnt in- tnsschen niet uitgesloten. Tot een bepa-ald besluit kwam men ter conferentie niet. Maar er weid een commis sie benoemd, waarin vertegenwoordigers der drie steden, benevens een Rijksambte naar, zitting kregen, ten einde liet vraag stuk nader ondev de oogen to zien. Arbeidswet en kantoorbedienden. De secretaris van het bestuur van de af- dcelïng Amsterdam van tien Bond van Han dcis- en Kantoorbedienden schrijft aan „Het Volk": Donderdagavond vond op verzoek van het districtshoofd le Amsterdam, den heer J. J. van Male, een conferentie plaats, waaraan, behalve door den verzoeker, werd deelge nomen door de vertegenwoordigers der af- deelingen van de vier landelijke bonden van handcis- en kantoorbedienden, n.l. Meijer (Algemeene), Nauta (Christelijke), Snel (Mercurius) en Van Hamersveld (R.-K, Bond). De bespreking liep over de toepassing van de bepalingen van de Arbeidswet 1919 op de handels- en kantoorbedienden en de evenlueele belasting van vertrouwen smen- schcn der vakbonden met de contróle op de naleving Yan de wet. Door den hoofdinspecteur van den arbeid werd in zijn inleiding gewezen op het be zwaar van den Minister van Arbeid, dat doorvoering bemoeilijkt wordt door bet feit, dat geen gelden voor uitbreiding van het korps inspecteurs beschikbaar zijn. en hij besprak tevens de door de organisaties voor gestelde regeling, om vakbondbesluurders het recht van cènlrole te geven. Hierbij bleek, dat men zich bij den dienst der inspectie op hel standpunt beeft gesteld, dat aanstelling van afzonderlijke ambtena ren voor de groole plaatsen zal moeten ge schieden, welke ambtenaren dan door de organisaties zullen moeten worden gesala rieerd. Dit be teekent levens, dat eerst wets wijziging zal moeten plaal9 vinden. Van de zijde der organisaties verklaarde men een dergelijke regeling onaannemelijk, ten eerste omdat het h i. Diet aangaat de vakvereenigingen le belasten met de sala- rieering van dusdanige ambtenaren* en ten tweede, omdat hieraan vast zit een wetswijziging, waardoor men vreest, dat de invoering nog langer op zich zal laten wachten. Bovendien werr} van de zijde der vakbonden aangevoerd, dat onder de be staande wetsbepalingen een goede oplossing kan worden verkregen door aanstelling van onbezoldigde inspecteurs of controleurs, waarbij vooral nog de nadruk werd gelegd op het feit, dat thans reeds door de arbeids inspecties toezicht op de kantoren moet worden uitgeoefend ten aanzien van de be schermende bepalingen voor de jeugdige be dienden. Een ernstig bezwaar bleek men van de zijde der overheid te hebben, n.l. de con trole op de evenlueele vergunningen voor overwerk. Door de vakbondsbestuurders werd er op gewezen, dat dit voor het betrokken bedrijf vrij gemakkelijk is, omdat overwerk in het uiterste geval slechts periodiek behoeft plaats le vinden, nj. bij kwartaalssluitingen De hoofdinspecteur zal binnenkort over deze aangelegenheid een rapport bij den Minister van Arbeid indienen. De onvoldoende bepalingen van de Arbeidswet en de to vroege aanvangstijd voor het bakkersbedrijf hebben den Alge- mecnen Bond van Bakkers-, Chocolade- ©b Suikerbewerkers doen besluiten, Zondag 6 October e.k. een agitatie-congres uit te schrijven, te 's Gravenhage. In de afdeelingen zijn bereids reieclubs clubs gevormd tot zooveel mogelijke deel neming. De Algemeene Ned. Zendings-Confo- rentie wordt van Maandag 27 tqt Woensdag 23 October te Amsterdam gehouden. Lag het ten vorigen jare in de bedoeling, om, in verband met het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, een overzicht te geven van den groei van het Zendingswerk ge durende de afgeloopen 25 jaren, thans is het doel een overzicht te geven van den huidi- gen stand van bet Zendingswerk en de eischen, welke het in de naaste toekomst zal stollen. Bedankt is voor het beroep naai* de Ned. Herv. Gemeente te Lunteren door ds. P. Zandt, te Delft Zooals bekend is, voorziet de aanvaar ding en de uitvoering van de rapportcn- Dawes in de oprichting van een nieuwo BaDk te Berlijn, onder presidium van den president der Duitsche Rijksbank en met een raad van beheer, bestaande uit veertien personen, van wie zeven Duitschers, zes vertegenwoordigers van de entento-staten en een vertegenwoordiger van een neutrale mogendheid. De Rotterdamsche berichtge ver van het „Handelsblad" verneemt thans, dat voor die aan de neutralen overgelaten plaats Nederland is aangewezen, terwijl het prof. dr. G. W. J. Bruins^ hoogleeraar aan de Handelshoogeschool to Rotterdam zal zijn, die in den Raad Nederland zal vertegenwoordigen en zich daarvoor metter woon to Berlijn zal vestigen. Op den brief van do Centrale vun Ver- eenigingen van personeel in 's Rijke dienst aan het Alg. Nederl. Vakverbond inzake haar afscheiding, heeft het beet. v. het Vak verbond geantwoord, dat gelet op art. 15 en Ï8 van de Statuten en art. 22 van het huis houdelijk reglement, het lidmaatschap van de Cento-ale van het A. N. V. eerst met in gang van 1 Januari 1925 als geëindigd kan worden beschouwd, hetgeen tevens insluit, dat het A, N. V. verwacht, dat alle, dus ook de financieel©, verplichtingen, aan het lidmaatschap verbonden, tot dien datum door de Centrale zullen worden nagekomen. Het verzoek van de Centrale, om van 10 Augustus af, niet meer als lid van het A. N. V. te worden beschouwd, kan op grond van deze stostutaire bepalingen niet worden in gewilligd. Tevens beeft het A. N. V. geantwoord, dat op dezelfde gronden evenmin een tus- schentijdsche afscheiding van het comité van Neutraal Overheidspersoneel moge lijk is. Het centraal stembureau heeft in 'de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer B, Koning (s.-d tot lid van do Provinciale Staten van Utrecht benoemd verklaard den heer G. van Wijland, te Amersfoort. Naar „Het Volk" verneemt, verkeert de voorbereiding vail het ontwerp van het nieuwe bezoldigingsbesluit voor de Rijks ambtenaren in een zoodanig stadium, dat de afkondiging er yan over eenige weken kan worden tegemoet gezien. De algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Heidemaatschappij is gisteren te Breda gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. .W. J. J. baron Van Nagell, uit Barneveld. Ook het bestuur van den Anti-Tabaks- Accijnsbond heeft vernomen, dat vanwege het Departement van Financiën aan voor aanstaande induatrieelen in de sigarenindu- stric is bericht, dat do verhooging van den accijns op sigaren geen voortgang zal heb ben. Tevens wordt verzekerd, dat de Regee ring het voornemen moet hebben, het bari- derolleeren yan de sigaren te laten verval len. Gisteravond om elf uur Ij ad op den Baagweg tusschen „Den Deyl" op heb Viaduct een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een met een paard bespan nen vrachtwagen van P. J. O., uit Den Haag. Beide bewogen zich in de richting Den Haag, De auto reed van achteren den wagen aan en vernielde dezen. Ook de auto werd zwaar beschadigd. De vijf personeD op den wagen gezeten, werden er afgeslin- gerd. Twee kwamen er onder terecht cn liepen wonden op. Het paard werd M ernstig gekwetst, dat het niet meer loopen kon. Voerman en chauffeur gaven elkaar de schuld van het ongeval. D e ,,D elftsche C t." meldt, dat in de Nieuwe Kerk te Delft aan de zijde van de Beestenmarkt geplaatst zal worden het raam van glas in lood, geschonken door den Amerikaan van Ncderlandsche afkomst Edvz. Bok, waarvoor f 30.000 beschikbaar is. Het raam zal een beeld geven van hei Huis van Oranje en zal f 20 000 kosten. Men is bezig het dichtgemetselde deel, waar het raai 1 zal komen, open te breken. Do teekening voor dit venster is bijna gereed. Aan do zijde van de Kerkstraat zal komen het gedenkraam voor Hugo de Groot, maar dit zal pas 23 Augustus 1925 op den sterf dag van Grotius (1645) worden geplaatst. Gistermiddag is de stoom- houtzagcrij „De Vlijt" der N.V. Van Doee- burgh Co., te Zaandam, afgebrand. Te VI aardingen is gistermid dag binnengekomen de zeillogger „Sindoro" VL 197, van de Visscherij-Mij. „Vulkaan", waarvan de 19-jarige visscher De Bruyn uit Scheveningen door een stortzee overboord geslagen en verdronken is. Gisternamiddag ongeveer halfvijf sprong een vlampijp van de locomo tief van den sneltrein No. 223, die te 4 u. 13 min. uit Haarlem vertrok, ter hoogte van het station Vogelenzang—Bennebroeïr. Nadat een machine uit Haarlem was gear riveerd. kon de trein na een vertraging van ruim een uur weder vertrekken. De Zaandamsche politie heeft tegen M, Lmnewiel, die den bijnaam van Kokadorus voert, ter zake van het gebeur de met zijn poppen- en koekloterijen op de Zaandamsche kermis ten bate van de ver- eeniging „Kindervoeding" aldaar, proces verbaal opgemaakt wegens pogiDg tot ver duistering. Deze aanklacht ia gegrond op het feit, dat Kokadores aanvankelijk als het batig saldo had genoemd en afgedragen f 1285.34, waarop hij twee dagen later is teruggekomen door bijstorting van nog f 1149.64. Op Zonoag 21 September zal de directie der Nederlandscbo Spoorwegen een goedkoopen trein laten loopen van Amster dam c.s. naar Nijmegen en Arnhem. Ook te Borger is een staking uitgebroken onder de aardappelrooiers. De stakers, die georganiseerd zijn in afdeelin gen van den modernen en christ-el ijken land- arbeidersbond, vragen f 72 per H.A. en de boeren willen f63 geven. Tusschen de Belgische Maat schappij van Buurtspoorwegen cn de admi nistratie van Nederlandscbe buurtlijnen zijn besprekingen gaande betreffende interna tionalisatie van een buurttramweg Antwer- pen-Nederland. In een eerste bijeenkomst is onder meer de kwestie van een directe verbinding AntwerpenBergen op Zoom ter sprake gebracht. Men hoopt spoedig tot een definitieve overeenkomst te geraken. („N. R. Ct.") Volgens mededeeling van hiet Handelsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 September, in Nederland uilgesproken 111 faillissementen, tegen 79 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Sèpt. 1924 3197 faillissementen, tegenover 2773 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Plantenkennis. Tuinier. „Dio plant behoort tot de familie der Begonia's." Jongedame: vHé. En waarom slaat hij dan bij Jansen m den tuin 1*4. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 12 September 1921, ten overstaan van J. A. van Hamel, notaris te Leiden, van het landhuis te Oegstgeesfc, Prins-Hendrik-park 14, kooper H. L. Speel, qq voor f 14.2000. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsvergadering. Van Duitschland niets te ver wachten. Over de Volkenbondsvergadering nog het volgende: Lord Parmoor (Engëland) wenschl rechts geschillen aan het Haagsche internationale Hof voor te leggen. Voor politieke geschillen wenscht hij een nieuw arbitrage-hof op te richten, terwijl de Volkenbondsraad bemid delend moet optreden om door goeden raad en onderzoek moeilijkheden, die opkomen, bij te leggen, alvorens zij den scherpen vorm van een conflict hebben aangenomen. Lord Parmoor acht het niet waarschijn* lijk, dat een staat zich aan het gezag van deze organen zou onttrekken. Mocht dit ge val zich echter voordoen, dan zou een even- tueele overtreder bestreden moeten worden met alle sancties, die het Volkenbondsver drag biedt, zoowel economische als militaire. Jouhaux (Frankrijk) verklaart, dat het waarborgverdrag geenszins vermeerdering der militaire lasten beoogt doch waarborging van de veiligheid van Europa binnen het kader van het statuut. Arbitrage sluit geen sancties uit; de volkeren moeien zich aan economische, financieele, wetgevende en desnoods militaire sancties onderwerpen, binnen het kader van het statuut. Jouhaux oppert regislralie van en controle op de han dels- en politieke verdragen door den Vol kenbond in afwachting van een internatio nale economische raad. Na de oplossing der veiligheidskwestie moeten de overige economische vraagstuk ken welke den vrede tegenhouden worden opgelost. Guani (Uruguay) zette uiteen dat zijn re geering ongerust was rnet betrekking tot het ontwerp van onderlingen bijstand in zijn tegenwoordigen vorm, doch voegde er bij dat 2ijn land bereid zou zijn het gewijzigde ont werp met al zijn moreele economische en iinancieele krachten te steunen. Duca (Roemenië) verklaarde dat dit land het beginsel van arbilragê aanvaardt en ar bitrage en veiligheid nauw met elkander in verband brengt, want arbitrage zonder sanc ties is slcehls een bedrieglijke schijn. Duca verklaarde van meening te zijn dat zoolang werkelijke waarborgen niet georga niseerd zijn, er afzonderlijke overeenkom sten moeten bestaan. Munch (Denemarken) erkent de noodza kelijkheid van waarborgen en veiligheid, doch betoogde met klem dal de grootste voorwaarde voor veiligheid in ontwapening bestaat. Groorn (Australië) is het daarmede eens. Branting ze-gt dat Zweden zich niet van te voren tot bet verleenen van militairen bijstand kan verplichten, en zelfs op het ge geven moment aarzelde de verplichtingen van het Pact belrcllende de economische sancties aan te gaan, doch het bezwaar ver dween en thans gaf Branting duidelijk te verstaan dal Zweden, ingeval van schen ding van het Pact, bereid is zijn economi sche medewerking te verleenen. Clark (Brazilië) verklaard dat zijn regee ring zich bij het Fransche standpunt aan sluit. De politieke commissie uit de volkenbonds vergadering bespreekt op het oogenblik de Pool8oh-Lithausche grenskwest'/:, die door don Gezantenraad is opgelost, maar welke oplossing Diet door Lithauen is erkend. Zij heeft besloten ten aanzien van het verzoek van Lithauen, dat er alleen dan vertegen woordigers van de beido betrokken landen zouden worden teegehiten tot de besprekin gen, als de commissie het noodig zou ach ten. Stresemann, de Duitsche minister van buiten), zaken, ie te Berlijn terug en beeft zich direct laten interviewen. Er verluidt daarbij, dat de Duitsche regeering welis waar van meening ie, dat zij door te wor den opgenomen in den Volkenbond zou kun nen bijdragen tot het oploscen van de groo- te internationale politieke vraagstukken, maar overigens onmogelijk lid van den Vol kenbond kan worden zoolang niet de schuld kwestie geregeld is. Men heeft in den laat- sten tijd vaak beweerd, dat ook buitenland- eebe regeeringen er waarde aan zouden hechten, indien Duitschland zelf verzochl, in den Volkenbond te worden opgenomen. Deze regeeaingen zouden in dat geval zeker een wenk aan de Duitsche regeering hebben gegeven. Dit is echter niet geschied. Geen enkel diplomatiek vertegenwoordiger te Berlijn heeft zich in opdracht van zijn regee- ring met deze aangelegenheid tot het Duit sche kabinet gericht. T© Londen heeft Mo Donald de kwestie ook niet ter sprake ge bracht en toen de Duitsche gedelegeerden daar de gaeten van lord Parmoor waren, heeft deze er ook niet op aangedrongen, dat Duitschland zelf stappen zou doen oio in den Volkenbond te worden opgenomen. Do Duitsche regeering is trouwens van mee ning, dat er voor Duitschland slechte sprake zou kunnen zijn van het toetreden tot den Volkenbond, indien Duitschland ook een zetel in den raad van den Volkenbond zoa krijgen, daar het anders niet op voet van gelijkheid met de andere groote mogend heden zou worden behandeld. Tfievtoe zou een wijziging van de statuten van den Vol kenbond noodig zijn. Is dit inderdaad de meening der Duitsche regeering, dan geen hoop, dat van Duit sche zijde begrepen wordt, hoe de toestand is. Men zie het Weekoverzicht. FRANKRIJK. Een kabinetsraad. De ministerraad heeft te Rambouillet vergaderd. Herriot heeft een uiteenzetting gegeven van den buitenlandsehen toestand, met name van het gebeurde ter Volken- bondsvergadering. De minister van finan- eiën heeft mededeelingen gedaan over de voorbereiding der begrooting en de maat regelen welke bij beeft om de begrooting onverwijld in evenwicht te brengen. Op alle departementen wordt bezuinigd, ten einde ondanks de kosten verbonden aan de wetten der laatste jaren het eindcijfer van 1923—1921 weer te bereiken. De minister van marine verkreeg de goedkeuring voor de reorganisatie van het opperbevel der zeemacht, en de minister van openbare werken verklaarde dat de weder indienst neming der spoorwegarbeiders bijna afge loopen is. ENGELAND. Mc Donald's verdediging Craig blijft weigeren Zag- Joel bomt Newfoundland weer nat. Mc Donald publiceert een verklaring ©ver het feit, dat hij 30.000 preferenteaandeelen van één pond had ontvangen in een bekende biscuitfabriek te Edinburgh. Daarin zegt hij dat de aandeelcn hem geschonken zijn door Sir Alexander Grands, hoofd der firma, als dotatie voor het onderhoud van een auto, die hem door Sir Alexander is geschonken, en dien hij niet houden kan, wanneer hij zijn ambt opgeeft. Na den dood van Mae Donald worden de aandeden weer het eigen dom van de familie Grands. Asquith, de liberale leider ie gisteren 72 jaar geworden. Tn een interview zeide Sir James Craig, dat hij met genoegen den brief van Lord Birkenhead aan Lord Balfour gelezen heeft,] waarin Birkenhead, als een der ondertee kenaars van het Engelsch-Iersche verdrag, ontkent dat de bepaling in het verdrag, die do benoeming van een grenecommissie voorziet, iets ale de verdeeling van Ulster- zon beoogen. Graig verklaarde echter, dat dit geen verandering brengt in zijn weige ring om een vertegenwoordiger te benoemen' in de grenscornmissie, want, zeide hij, aldus zou hij o.a. Ulster berooven van het recht om tegen alle besluiten van een dergelijke commissie in beroep te komen. Zagloel Pasja heeft nu antwoord gezonden op Ramsay MacDonald's laateten brief,- waarin de Egyptische eerste-minister zegt,; dat hij naar Londen zal komen cp 23 Sept. De Engelsche premier zal hem van Schot land uit tegemoet reizen en beide ministers zullen Donderdag 25 Sept. te Londen samen komen. Op Newfoundland is de wettelijk voorge schreven geheelonthouding na een bestaan van zes jaren bezweken. Dezelfde ziektever schijnselen die de beweging in Amerika on dermijnen, vertoonden zich ook hier Cor ruptie, gebrek aan ernstigen wil bij de over heid cm den maatregel door te zetten, en de oppositie van een smokkelaarsbende, steu nende op den groeïenden onwil onder het publiek orn zich in het particuliere leven do wet te laten voorschrijven. SPANJE. Tegen de Gatalaansche beweging. De Spaansche regeering heeft, vofgens een bericht uit Barcelona zeer strenge maatregelen getroffen tegen de Catalaan- sche beweging. Alle volksfeesten en open bare plechtigheden zoowel als samenkomsten zijn verboden. Deze maatregelen zijn ge nomen op grond van het feit, dat de Catalaansche actie een afscheiding van het overige Spanje zou wenschen. PORTUGAL. Revolutie-poging mislnkt Radicale elementen te Lissabon uit bur gers en militairen hebben getracht een nieuwe revolutie te ontketenen. Zij hebben een aanval gedaan op het ministerie van oorlog en het telegraafstation. De hruvuI is mislukt, de aanvallers zijn gearresteerd en de orde is hersteld. ITALIË. Weer een moord. De arbeider Corvi heeft vier revolver* schoten gelost op den fascislischen afge* vaardigde Sasalini, onder-secretaris der fas* cisliscbe organisaties toen hij in een tram' zat. Oasalini werd ernstig gewond en is in het hospitaal overleden. De dader is gevat en heeft verklaard, dat hij communist waè en Matteolti wilde wreken. CHINA. De burgeroorlog een nienwsf pjemier. Men meldt, dat de gouverneur van Mant- sjcerije aan de Japansche regeering fieeft verzocht gebruik le mogen maken van de Zuidmantsjoerijsche spoorwegen ten einde zjjn troepen naar Peking, te vervoeren. Zijn verzoek bleef echter onbeantwoord. Deze troepen rukken thans tegen Peking op, waar. de staat van beleg- is geproclameerd. In de hoofdstad bevinden zich, als de mobili satie voltooid is, circa 60.000 man. Op het Westelijk front hebben de troepen van Tsjekiang zich meester gemaakt van Ihing aan den Westelijken oever van het meer Taihoe, waardoor zij de troepen uit Kiangsoe gedwongen hebben zich terug te trekken op Tsjengtsjou. De rivier Whang Po en Sjanghei zijn tot neutraal gebied verklaard. Het parlement heeft dr. Yen tot eerstee minister benoemd. Yen heeft gestudeerd in Amerika, is minister van buitenlandsohei zaken in 1920 geweest en nam den post waar in Dec. 1921 en Juni 1922. Hg heeft ver* schillende diplomatieke posten bekleed in bet buitenland. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij een botsing tusschen twee vliegtuigen te Tunis slaagde hel eene, bestuurd door, adjudant Durandeau, erin, te landen, zon* dor dat de bestuurder gedeerd werd. Het andere viel te pletter. De beide inzittenden, twee sergeants, waren op slag dood. De bot sing wordt toegeschreven aan de felle zon, die een der bestuurders verblind zou hebben Door het slippen van een der wielen ten gevolge van de gladheid van den weg is in de Floralaan in het Ter Kamerenbosch bij Brussel een auto- legen een boom te pletter gereden. Deze boom wordt door de automo bilisten „boom des doods" genoemd, wegens het gevaar, dat hij oplevert voor dé auto mobielen cn de talrijke ongelukken, die zich aldaar voordoen. Reeds tien auto's vonden er hun graf. Van deze auto was de bestuur der op slag dood en werden de beide overige inzittenden zwaar gewond. Op een jachtpartij in den omtrek van Avignon zag een der jager9 zich plotseling tegenover een geweldige slang geplaatst. Hij schoot dadelijk op het reptiel, dat evenwel nog kracht genoeg behield om den jager aan te vallen. In een spannend gevecht slaagde de jager er in het dier met kolfslagen af te maken. De slang bleek 1 meter 82 lang en 42 c.M. dik te zijn. In de maak van het dier vond men twee konijnen. Bij de bankiersfirma Sigmund Bosel te Weenen zijn groote verduisteringen ontdekt Men bevond, dat 250.000 aandeelen van de. Unie Bank verdwenen waren. Een bediende werd gearresteerd, die bekende de aandee len gestolen en bij een andere bank in be waring le hebben gegeven, waar zij inder daad gevonden werden. Voorts bleek, dat een 27-jarige bediende en een 41-jarige kas sier eveneens belangrijke bedragen hadden verduisterd. De kassier had echter fortuin lijk gespeculeerd, zoodal op een aanzienlijk bedrag beslag gelegd koji worden.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2