De Kluizenaar van Far-End, No, 19789 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 September Tweede Slad, Artno 1924, UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. f N a a r men aan het „H d b I." meldt, zal het hoogovenbedrijf te IJmuiden binnenkort beginnen met de fabricatie van sleenen uit slakken. De Raad van Zeist heeft besloten tot aankoop van „Het Slot" aldaar yoor f 130.000. De koop omvat de gebou wen met omliggende tuinen, vijvers, we gen en bruggen, doch niet het achter de hoofdgebouwen en vijvers gelegen bosch. Een bestemming is aan het gekochte nog niet gegeven. De visBchersvaartuigen T. X. 84 en T. X. 13, die Woensdag, zonder bemanning in de Zuiderzee werden aange troffen en te Enkhuizen zijn binnenge bracht, waren, met nog een vaartuig, uit de Texelsche haven weggedreven. Het laatste vaartuig is te Stavoren binnengebracht. De bemanningen van T. X. 84 en T. X. 13 zijn t# Enkhuizen aangekomen om de vaartui gen weer naar Texel over te brengen. Te Harderwijk zullen, tot het houden van groote militaire oefeningen, 'deze week en de twee volgende weken 8000 tot 0000 militairen uit andere garnizoenen aanwezig zijn De beide jonge bandieten, die Dinsdag te Arnhem oen poging gewaagd hebben om zich door inval in een kantoor van een geldlade meester te maken, hebben nog meer op hun kerfstok. J.l. Zaterdagmorgen in de vroegte begaf oen 16-jarige bakkersknecht zich naar zijn bakker^ te Beekbergen, om aan den arbeid te gaan. Voor de deur van de zaak stonden twee gemaskerde personen, die den jongen vastgrepen en hem een prop in den mond duwaen. Zj) traden binnen en namen den longen mee, waarna de langste van het twee tal de deur opende van de kamer, waar dé bakker en zijn vrouw 3liepen. Eerstge noemde was echter reeds wakker. Toen de indringer dit bemerkte, wierp hij onmid dellijk de deur dicht, waarna beiden het op een loopen, zonder iets te hebben kunnen meenemen. De politie stelde een onderzoek in, doch zonder resultaat. Het signalement van het tweetal, voor zoover dit te geven was, kwam echter nauwkeurig overeen met dat der beide personen, die Dinsdag- waren aangehouden in verband met de genoemde poging tot roof in het kantoor der firma V. S. Gistermorgen zijn die twee jonge ban dieten in verband met den overval te Beek bergen verhoord en het slot was, flat beiden bekenden zich ook aan deze misdaad te heb- j ben schuldig gemaakt. Eén van hen was een vjjftal jaren ge- I leden werkzaam geweest btf den bakker, j Pp was in de meening, dat de deur, die hty opende, toegang gaf tot de huiskamer, doch hij wist blikbaar niet, dat het huis verbouwd was. De staking van aardappel- rooiers en -rooistera, die Dinsdag te Schoon oord ia uitgebroken, ia vrijwel algemeen en omvat een 40 manifen en een groote aaa- tal vrouwen en kinderen. Ook in 't Haantje pn Odoornerveen wordt gestaakt. W e g e n 8 aanhoudende over stroomingen in den Oarel Ooenraadpolder zoo meldt men uit Winschoten, ia aan het gehcele personeel, duizend personen, ont slag gegeven Gistermorgen is bij de R-K Werkliedenvereeniging aan den Herunger- weg te Yenlo een moordaanslag gepleegd op de 20-jarige M. Munten van daar, door den 24 jarigen electricien B. J. Toussaint, uit Blerick. Na met het meisje op genoemde plaats le hebben gesproken, waarbij zij zeide dat zij geen omgang meer met T. mocht on derhouden. Haar ouders hadden het verbo den. T. hield haar staande op weg naar haar dienst. Toen zij heen wilde gaan, en T. den rug toekeerde, schoot T. Verschrikt vluchtte het meisje den winkel der coöperatie „De Hoop" binnen, doch T. zette haar schietende achterna. Bij het onderzoek is gebleken, dat één ko gel in den rechterschouder, één andere mid den In haar rug terecht kwam en één haar linkerhand heeft gekwetst. Het toeval wilde, dat de brigadier der Rijksveldwacht Houlermans, er getuige van was, daar deze op weg was naar zijn bu reau. Hij snelde T. achterna en na hem de revolver ontrukt te hebben, bracht hij den man geboeid over. Bij het eerste verhoor bleef de dader ont kennen en verklaarde, dat niet hij op het meisje, doch het meisje op hem geschoten heeft. Twee scherpe patronen werden nog op de revolver bevonden. In de ondergronds oh© wer ken der mijn „Laura", zoo meldt men uit Heerlen, is de gehuwde mijnwerker O. gis- teroohtend door neervallend gesteente zoo danig getroffen, dat hij korten tijd daarna aan de gevolgen is overleden. Uit peilingen, in d en laat- sten tijd door den Belgischen loodsdienst in de Wester-Schelde gedaan, blijkt, dat de diepte bij Bath bij laag tij 7 meter mini mum bedraagt, over een breedte van 225 meter. Door deze grootere breedte is de toegang tot den pas voor groote schepen thans veel gemakkelijker geworden. Ner gens in den pas is de diepte nu minder dan 7 meter bij laag en 11 meter bij hoog tij. Holland zingt. „De Vrijheid- geeft een volledige opgave van nationale volkszangen der laatste jaren 'tot 1921. Het lijstje ziet er als volgt uit: Haagsche Leen, wat hèj je kouwe voetjes I Ik heb een oogje, maar niet op jouw! Jonge, jonge, wat 'n lieve meid! Ik zal het segge tegen moeder! Mijn hartje slaat van rikketik! Onder deze parapluu! Hopsalderie, hopsaldera Nicuwenhuis moet zakjes plakke! Taraboembiediejé, de dikke Dominéé! Niet zoo hobbele! Margarine, o. gij valsche boter! Sien, 3len, siene la-me-los! Laat ons draaie pierewaaie! Diender, als je 't mij gebiedt! Och, ik heb 't zoo noodigt 'tWas mijn eerste liefde, 'twas mijn eerste schat! Kom, vriendenschaar, nu bjj mekaar? We z\jn gegaan heel netjes aangedaan! En de Boeren hebben overwonnen! Hier hè je Pietje Puck! Kom Karlieneke, kom! En we gane met zfn allen naar de Zaan! O, mijn lieve Zwartkop! Allee kost een dubbeltje! Moeder, die man kijkt me weer an! Wat 'n spftt, ik ben mijn vrijer kwijt! O, wat 'n parel is toch mijn Karei I ïïè-je niet den kleinen Cohn gezien! Als je pas getrouwd bent, krjjg je koekjes brj de thee! iHeb-je je hoed op van de bedeeling? Mijn vader kocht twee bokkies! Meisje, moet je niet opstaan? O, moeder, die zeeman, doet mij do dood steek an! Geef m\j nog een drupske! Drink klaore janneverf Anders krijg Je de mot in je maagf ffet geeft wel een hoog idee van onze beschaving, vooral wanneer men daarbij nog voegt de literatuur- en klankge wrochten, welke de laatste jaren de Ne- derlandsche volksziel in vuur gébracht heb ben, als bijvoorbeeld: Mams, heb je je hoedje op! Kees, laat je scheren! (Efittepetitl Boemelpetrus! In 't bosch, in 't bosch, In 't heele groene bosch! Wat is het leven toch excellent!... Paraplu, paraplu, parasolletje! Overal waar de meisjes zijn, is 't bal! Daar is geen club in 't Westen! Bobby moet een lolly hebben! Allo dagen bruine boonen.... En van je hela,, hola, houdt er den moed maar inl Vooral dat laatste mogen de vereenigin- gen ter verbetering van den volkszang wel op hun vergaderingen met overtuiging aan heffen, want anders gooiden ze den boel er meteen bjj neer. Al i3 het aantal onzer volksliederen nog niet overdreven 'groot, er zijn er dan toch en nu kunnen we gerust zeggen, dat er letterlijk niet één wortel geschoten heeft in de blijkbaar ver wilderde volksziel! Het „Neder l. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week 1,398,000 eieren uit ons land naar Engeland zjjn verscheept. Een opluchting. Hij: ,,Is het niet wonderlijk, dat do man, die door de draadlooae spreekt, zoo heel ver weg ia?" Zij (vinnig): ,,Ja en soms is de gedachte daaraan een opluchting.'' BUITENLANDSCH GEMENGD. Na den strijd tegen den drank is mén in Amerika begonnen een actie te voeren tegen de tabak. Deze actie is Diet nieuw ze wordt reeds 25 jaar gevoerd maar thans zijn er wettelijke maatregelen genomen. Zoo is reèc(a in 41 van de 52 Staten, die Noord-Amerika vormen,' op de een of an dere wijze a-an het ongebreidelde tabaks ver. bruik een wettelijke hinderpaal in den weg gezet en welRhode-Island, Conect-icut, Texas, Utah en Wyoming, verbieden elk ge bruik van tabak, in iederen vorm aan per sonen beneden de 16 jaar. Michigan gaat tot 17 jaar. Arizona, California, Delaware, Mississippi, New Jersey, New-York, North Dacota, Oregon, South-Carolina, South- Dacota en Washington verbieden gebruik, aanbieding en verkoop van tabak, in iede ren vorm, aan personen tot 18 jaar. Illinois, Massachusetts, Missouri en Montana ver bieden sigaretrooken tot 18 jaar. Georgia, Nebraska, Kentucky, Maine, Arkansas, Mi- ohigan, Minesota, Nevada, Noord-Carolina, Oklahoma, Pensylvania, Tenessee, Ver mont, West-Virginia ct Wisconsin verbie den gebruik en verkoop aan personen tot 22 jaar. Jowa, Kansas en Noord-Dakota ver- bicden den gehoelen sigaret-handel. Alaba ma en Utah hebben een wet die den tabaks verkoop in zijn geheel aan zeeï strenge re gels bindt. Géorgie, en Nebraska straffen den overtreder met een boete van 1000 dol lars. Missouri, Arkansas, Nevada en Texas gaa' tot 500 dollar boete. Noord-Dacota verbiedt annoncen of reclame voor tabak of sigaretten. Het rooken is er in alle open bare gebouwen verboden evenzoo in de ho tels, buiten de rookkamers. Jowa verbiedt tabakreclame in de nabijheid Van scholen. Kansas verbiedt elke sigaretreclame of an nonce. Tot dusver hebben 13.300.000 personen de tentoonstelling te Wembley bezocht. Nieuwsgierigheid en opdringerigheid van toeristen hebben de beroemde schrijfster Selma Lagerlöf aanleiding gegeven, haar landgoed Marbacka af to sluiten. Volgens Scandinavische bladen gingen reizigers zoo ver, dat ze door de ruiten stónden te glu ren, om Selma Lagerlöf te zien eten. De tuin was soms vol bezoekers; op een gogeyen oogenblik stonden er veertig automobielen op het landgoed I Er kwamen yerecmigingen cn leerlingen van scholen, om do schrijfster te zien. Kortom zij heeft pm cqsljc krijgen, den toegang verboden. De prins van Wales had bij aankomst in de Vereonigde Staten zijn intrek genomen inde woning van een schatrijken Amerikaan die zijn buiten had op Long Island, bij New York. Ook zijn vrij uitgebreid reisgezel schap logeerde daar. Thans hebben in deze gastvrije woning dieven hun slag geslagen. Zij zijn er met een waardo aan juweelen van honderdduizenden dollars vandoor gegaan. Onder de bestolenen is prinses Mountbatteri. Dr. J. A. Roorda Smit, vroeger Nedor- landsch arts te Buenos-Aires, thans naar Nederland teruggekeerd, vertelt in 't ,,Ned. Tijdschrift v. Geneeskunde" van een belang wekkend geval, hoe een tandarts klaarheid bracht in een geheimzinnig misdrijf Er werd moedwillig brand gesticht in het gebouw van de X-legatie in Santiago, de hoofdstad van Ohili. Het gebouw brandde bijna geheel uit en nadat het vuur gebluscht was, vond men een zeer verkoold, geheel onherkenbaar lijk. Tevens ontdekte men, dat de brandkast, die den vorigen dag een groote som geld had bevat, open en leeg was. Er was dus een moord gepleegd op het ongelukkig ver koolde 8laohtoffer en tevens diefstal met brandstichting. De gezant, die niet in het gebouw woonde en die dadelijk geroepen was, was overtuigd dat de verkoolde man zijn secretaris was, en natuurlijk namen de regeering en de po litie terstond kennis van het geval. Zoowel de regeering als de politie waren evenzeer overtuigd, dat dit het lijk was van den secretaris, landgenoot en vriend van den gezant, en oen jongmensch, dat om zijn aangenaam uiterlijk en karakter in de hoofd stad van Chili een zeer gaarne geziene per soonlijkheid was. In de legatie huisde verder de portier, wiens familie, vrouw cn kinderen in een an der huis woonden. Daar nu de portier ver dwenen was, werdaan dezen de schuld geven van dc driedubbele misdaad en daar hij nergens te vinden was, werd natuurlijk aangenomen, dat hij gevluoht was met de groote som geld, die hij gestolen had. De politie nam daarop dadelijk maatregelen en zond agenten uit en telegrammen om den misdadiger te vatten. De regeering, diep begaan met de droef heid van den gezant en met den dood van den vermoorden secretaris en persoonlijken vriend, besloot aan liet arme slachtoffer een schitterende begrafenis te geven op staats kosten, waarvoor dan ook dadelijk de beve len werden gegeven. Men had buiten don tandarts gerekend. Onder de menigte menschen, die het ver nielde gebouw kwamen zien, bevond zich een zeer bekend tandarts. Deze had kort te voren den portier van de legatie behan deld en eenige tanden met goud gevuld. De tandarts Iceek den mond van het slachtoffer na en herkende het lijk van den portier. Hij bewees zijn bewering met zijn aan- teekenipgen. Hoewel hij eerst stootte op het ongeloof van het publiek, met name van de regeeringspersonen en den gezant, hield hij vol cn men was na veel heen en weer pra ten wel gedwongen om zijn verklaring aan te nemen. Daar nu een van de inwoners van het le gatiegebouw verdween bleef, n'.l. de secre taris, moest men wel aannemen, dat deze de driedubbele misdaad had begaan en daar np, was gevlucht. Dit bleek werkelijk het geval te zijn en na ijverig zoeken door de politie werd de misdadiger na 14 of 15 dagen gepakt en naar Santiago gebracht. Overwel digd door het bewijsmateriaal heeft hij be kend en hij werd door de Ohilcensche justi tie gestraft met den dood. De X-gezant en zijn regeering in Europa deden nog moeite om hem te redden. Zij be weerden, dat de misdadiger tot de X-natie behoorde cn dat de misdaad op X-terrein (het gezantschapsgebouw) was geschied cn dat hij daarom moest worden uitgeleverd. Dit verzoek van de X-regeering werd door Chili geweigerd. De arme portier was nu in zijn eer her steld en de Chilecnsche regeering heeft ver der gezorgd voor zijn vrouw en kinderen. Zonder de hulp van den tandarts was deze misdaad hoogstwaarschijnlijk ongestraft gebleven en was do misdadiger met zijn roof ontsnapt. Boven Denemarken en Zuid-Zweden woedt een hevige orkaan Er zijn vele schip breuken. In de Sond zijn eenige schepen ge strand Op de Belgische kust woedde eveneens een geweldige storm. Een sloomlreiler is bij Knocke gestrand, de bemanning is gered Rijp wetering. Bij hel op Woensdag 10 Sept. te Poeldijk gehouden nationaal concours voor zang- cn muziekgezelschap pen behaalde het fanfarcgezelschap „On derling Genoegen" alhier, directeur de heer M. Bolderdijk te Leiden in de 2de afdecling een 2dcn prijs. Rijnzaterwonde. Te 'sGravenhage ver wierf het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond de heer J. l'Ami, alh. Haarlemmermeer. Woensdagavond kregen alhier twee jongens twist met elkan der. Al vechtende rolden ze samen in de Hoofdvaart. Hun woede werd zelfs in het water nog niet gekoeld. Eerst toen er iemand verscheen, eindigde de twist en stonden beiden weldra rillende van kou op 't droge.. Een der vechtersbazen sloeg zijn jas uit tegen een boom en zou zijn tegenstan der weer te lijf zijn gegaan als de lieve-. Üngen niet waren weggejaagd Naar wij vernemen, wordt de brug over de Hoofdvaart bij de geniesluis- le Hoofddorp, die in bouwvalligen toestand verkeerde, afgebroken en voor zooveel noo- dig vernieuwd. Voor hen, die te voet ot per rijwiel van deze brug pleegden gebruik te maken, is het verkeer ter plaatse thans af* gesloten. Donderdagmorgen is bij J. S. aan den Akerdijk nabij de Lijnden in de- Haarlem mermeer inbraak gepleegd. De dief heeft zich door opensluiting toegang lot de wo ning verschaft, een linnenkast opengebro ken en zich meester gemaakt van een sta len kistje, waarin verschillende voorwerpen en papieren waren geborgen Van (lezen diefstal wordt verdacht een ongeveer 30- jarig persoon, die men kort le voren in de onmiddellijke nabijheid van de woning heeft zien rondloopen. Het is te hopen, dal de politie, die spoedig met de inbraak in ken nis wc-rd gesteld, er in slagen zal den dader in handen te krijgen. Tijdens een hevig onweder, dal boven deze gemeente woedde, is nabij den Krui* weg een koe in het land door den bliksem getroffen en gedood Tot bestuursleden van de afdeeling Haarlemmermeer van de Ho.ll. Maalscjiapplj van Landbouw werden gekozen de heer K. Iustemaker, wethouder van deze ge meente, Wonende le Hoofddorp en in de plaal3- van den heer J. Kooij, die als zoo danig bedankte, de heer J. C. Beets aan den IloofdWeg alhier. Burger l. Stand. Geboren: Johan na Catharina, D. van W. Drooger en W. van Vliet. Jan, Z. van J. Dekker en- R. Nug- leren Gijs, Z. van E. Reurekas en T. Jongkind Hendrika Johanna, D. van G'. Th. van Velsen en J. C. M. Peters. Con slant Timotheus Maxenlius, Z. van C. Th. Blokker en K. van Kalmpthout Josina Alida Magdalena, D. van G. A. Lommerse en J. M. A. van der Knaap Pelronella, D van Ghr. van den Heuvel en P. Verkuil Geertruida Margaretha, D. van B Gross- curt en W. Heeren Franciscuc, Z. van A Verhoeve en J. A. van Gerven Josina Wilhelmina, D. van J. Swart en J. W. Leijenaar Francisca Johanna Maria, D. van J. J. van Wieringén en J. M. Nouwèn Jacob, Z. van J. Gerritsen en S. Of man Pieter, Z. van P. Visbeen en T Koopman Johanna Lucia, D. van W. Wagelaar en J. C. van Steen wijk. Ondertrouwd: J. If. van Manen 36 j eir G Groenendaal 30 j. II. J. Riezeweide 27 j. en J. Verboom 29 j. J. F. W. Baer- veldl 28 j en E. R. Scliekkcrman 25 j Gehuwd: J C. Zwif3 27 j en C. van Scheppingen 24 j. Overleden: Petrust Johhnnes Chrislianiis Dijkman 83 j., gehuwd met M. Kok Apo- lonia Baart 51 weduwe van M. Mangmis' Hillcgom. De jongeman, die verleden week tegen een wagen reed en inwendige blessuren kreeg, is aan de- gevolgen over leden. Kaiwijk-aan-Zee. Van de trawlvisscheiij kwamen le IJmuiden binnen de loggers KW. 48 met 15 last, KW. 28 met 116 last, KW. 92 met 16 last, KW. 86 met 19 last en KW. 82 met 12 last pekelharing. De Kaag. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.Zondagmorgen, tc half- elf, ds. Van Baaien. Noordwijk-aan-Zee. Naar we vernemen za! a.s. Zaterdagavond het vuurwerk wor den afgestoken, dat op den feestavond we gens het weer niet kon doorgaan. Een luxe-auto, volgepakt met bananen, trok gisteren in ons dorp veler aandacht Op enkele plaatsen werd gestopt en menig een wilde deze eigenaardigheid van nabij bezien; onderwijl maakten de eigenaren van de gelegenheid gebruik om hun waarde le verkoopen. En 't ging best ook. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT 27) „Je bent een lieve snoes, Sally, mijn sahat," zei ze. „Ik ben zoo blij, dat je bij ons gekomen bent. Nu kan ik naar de te a van de Herricks gaan zonder dat die twin tig pounds me voortdurend achter in mijn brein knagen. Ik denk," met een blik op de klok „dat het tijd is om onze feestge waden 'te gaan aantrekken. De Lavendel - tante zei, dat zij ons om vier uur wachtte." Een halfuur later verscheen Molly weer. Zij zag er ongelooflijk lief uit in een japon netje van heel goedkoope stof, dat „in elkaar gefrunnikl" was door hét dorps- naaistertje. Blijkbaar was er geen andere gedachte „achter in haar brein" dan die aan het genoegen van dien middag. Hel was maar een klein gezelschap, want de kamers van „Rozenhof' waren niet groot. Er waren ailleen Sara en Molly, me vrouw Maynard en lot Sara's verbazing- Garth Trent. .Toen zij de kamer binnenkwam, draaide hij zich bedaard om van het venster, waar hij had staan kijken naar den mooien tuin van de Herricks. „Mijnheer Trent," kwam juffrouw Lavinia aandribbelen, „laat mij u even voorstellen juffrouw Tennant." De vriendelijke, fletsblauwe oogen van Laven del-tante straalden hem welwillend tegen. Zij was zoo heel blij, dat „die arme ®énzame jongen van Far-End" er eïnd«elifk toe gebracht was om de eenzame rotsen va-n de Monnikskip te verlaten, maar daar zij gewoon een doodsangst had bij het vooruitzicht hem alleen le moeten bezig houden en Audrey Maynard druk aan hel praten was met Miles, was zij maar al te dankbaar hem aan Sara'9 bevoegde handen te kunnen toevertrouwen. „Wij hebben elkaar al eer ontmoet, juf frouw Lavinia," zei Trent, en over haar hoofd heen keken d» lichtbruine oogen met een jongensachtige pret in die van Sara. „Juffrouw Tennant was zoo vriendelijk mij oen bezoek te brengen op Far-End." „O, dat wist ik niet." De kleine juffrouw Lavinia staarde verbaasd van den eenen gast naar de andere. „Sara, je hebt mij nooit verteld, dat jij en dr. Selwyn een bezoek hadden gebracht bij mijnheer Trent." Saira lachte hartelijk „Lieve Laven del-tante, dat hebben, we ook niet gedaan. Geen van ons beiden zou mijn heer Trent hebben willen beleodigen door zoo ie>ts conventioneels te doen." De groote oogen keken de bruine uitdagend aan. „Ik werd overvallen door een onweersbui op de Monniks Klip en mijnheer Trent heeft mij, zeer togen zijn zin, dat weet ik zeker," dit met een ondeugenden lach „een schuilplaats aangeboden." „Nu, dat was vriendelijk van hem. Ik denk, dat Sara u wel heel dankbaar ge weest zal zijn En het vriend\^lijke oude ge zicht zag glimlachend naar Trenls donker, bitter gezicht op, zóó eenvoudig en oprecht, dal voor een oogenblik iels van de bittere uitdrukking scheen te verdwijnen. Zelfs niet een beslist menschen hater als de kluizenaar van Far-End zou de Lavendel-tante hebben kunnen weerstaan, wier vriendelijke, kalme gracie en hoffelijkheid pasten bij den ouden tijd en weldadig aandeden in de herrieach- tige dagen van deze twintigste eeuw. Zij ging naar de theetafel en liet Trent en Saira achter bij het venster. „IT heeft dus uw afkeer voor bezoeken overwonnen," zei Sara, oen beetje zenuw achtig. „Ik verwachtte niet u hier te ont moeten. Zijn blik hield den haren vast. „U wenschte het zelf," antwoordde hij ernstig. Een plotseling rood kleurde de warme bleekheid van haar gelaat. „Hadt u gedacht, dat ik u uitnoodigde mij hier te ontmoeten?'' antwoordde zij, zijn woorden opzettelijk verkeerd uitleggend. Zij schudde spijtig hét hoofd. „Dan heeft u niij verkeerd begrepen. Ik zou nooit zoo'n in spanning van uw beleefdheid gevergd heb ben." Zijn oogen sahitterden. „Weet u wel," zei hij kalm, „dat ik veel lust zou hebben u door elkaar te schud den?" „Daar bon ik blij om," antwoordde zij hartelijk. „Dat is oen verrukkelijk gevoel. U heeft me datzelfde gevoel gegeven d«ien dag, toen ik met u reisde. Dus nu zijn we quitte." „Zoudt u niet alsjeblieft willen pro be eren dien dag in den trein te vergeten?" zei hij snel. „Ik heb me gedragen als een lomperd. Ik vrees, dal ik geen enkele gel dige verontschuldiging kan aanvoeren, be halve. dal ik herinnerd was geworden aan iets, dat lang geleden gebeurde, en ik wou graag alleen zijn." „Om in de eenzaamheid van de herinne ring le genieten?" liet Sara zich ontvallen. Zij was nog wat gejaagd en praatte maar op goed geluk af, zonder veel te denken bij wat zij zeide. Ben uitdrukking van bittere ironie gleed over zijn gezicht. „Dat niet precies," zei hij kortaf, én Sara begreep, dal zij op de een of andere manier weer in haar onnadenkendheid oen oude wonde had aangeraakt. Toen zij weer sprak, had haar slem oen geheel anderen klank. „Nu, als de trein dan voor geen van ons bedden prettige herinneringen heeft, laten we dien dan vergeten," stekïie zij hartelijk yoor. „Weel u, wat dat beleekenl?" vroeg hij. „Het beteekent, dat u vriendschap met mij wilt sluiten. Bedoelde u dal?" op dringen den toon. Zij knikte zwijgend; zij durfde niet goed spreken. „Dank u," zei hij kort en toen brak de vroolijke slem van Andrey Maynard de spanning, die een oogenblik heerschle. „Mijnheer Treilt, ik kan gewoonweg niet toestaan, dat Sara langer beslag op u legt. Nu wij eindelijk er in geslaagd zijn den kluizenaar uit zijn 3lulp te krijgen, willen we allen graag van zijn gezelschap genie ten." Trent wendde zioh dadelijk om, en Sara glipte de kamer door en nam de plaats in, die Andrey zooeven verlaten bad naast den divan van Miles. Hij begroette haar met een glimlach, maar er waren kringen van ver moeidheid onder zijn oogen en zijn lippen waren bleek en weggetrokken. „Dit is een luie manier om gasten te ont vangen, is hel niet?" zei hij verontschuldi gend. „Maar mijn kreupel been doet het vandaag niet, dus moet je mij maar ver geten." Sara's blik rustte met 3ympathie op zijn gelaat. „Je moest eigenlijk heclemaal niet bij (te visite zijn," zei ze. „Je ziet er veel te moe uit, om opgescheept le zitten met een paar babbelende vrouwen." Hij glimlachte. „Weel je wol," fluisterde hij guitig, „dat, hoewel jullie de liefste vier vrouwen zijn, die ik ken, de schandelijke waarheid is, dat ik alleen hier ben ter wille van den eenigen manlijken bezoeker 1 Ik ontmoette hem gis teren in de slad en inviteerde hem voor van middag, en nu ik hem eindelijk uit zijn een zame vesting heb opgetrommeld, kon ik het n-iel over mijn hart verkrijgen, hem zonder eenigen steun tegenover jullie te laten." „Neen. Ik ben blij, dat je hem er uil ge kregen hebt, Miles. Dat was knap gedaan van je." „Het zal Monkshaven heelwal stol lot pralen geven in ieder geval," zei hij guitig. Sara's kleine voet was druk bezig het patroon van het karpet na le trekken. „Ik veronderstel, dat je niet eens weet, waarom hij zioh op deze manier opsluit in Far- End?" „Neen, dat weet ik niet," antwoordde hij. „Maar ik durf wol wedden, dal hel om oen bolore reden is dan de menschen hem toe dichten. Of hel kan ook alleen een voorkeur voor zijn eigen gezelschap zijn. Tn elk geval gaal hel ons niets aan." Denkend dat Sara in deze woorden even oen verwijt kon zien, verzachtte hij ze on middellijk door er bij le voegen: „Breng me niet aan 't babbelen, Sara. Wanneer een man aan beide voelen gelanden is zooals ik dan is al wat hij kan doen de neiging be dwingen tot kletsen over dorpsschandaaltjes zooals ouwe kwebbels doen." fWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5