No. 19786. DINSDAG 9 SEPTEMBER Anno 1924 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. De Elfde Kederlandsche Ja a i beurs, Het voornaamste nieuws van heden. LEI DSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliün, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 110 Cts. porlo te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: JVoor Leiden per 8 maanden 'ƒ2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. Z 0.18. „0.18, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den geméentel ijken vischwinkel .Vischmarkt 18 tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar SCIIELVISCH a f 0.19—f 0.30. SCHOL a f 0.1Gf 0.40, MAKREEL a I 0.20 SCHAR a fO.lC, KABELJAUW a f 0.40— f 0.45 (gcheele kabeljauw a f 0.30) p. pond. N C DE GIJSELAAR. Burgem Leiden, 9 September 1924. f DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat A. van iVliet, wed. van J Voermans te Leiden, een (Verzoek heeft ingediend ter bekoming van (verlof voor den verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Haarlemmerstraat 210. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 September 1924 Steunfonds „Ons Belang". Gisteravond hield het „Steunfonds" on- derafdeeling van den Leidsöheu Markkoop- liedenbond „Ons Belang" in de groole zaal van „Zomerzorg" een buitengewone feest avond, ter gelegenheid van het éénjarig be staan van dit „Steunfonds" dat zich ten doel 6telt om leden-marklkooplieden die onge steld worden zoodat zij verpleegd moeten worden, waartoe het riskant bedrijf van den marktkoopman uit den aard veel aan leiding geeft, geldelijk te sleunen. De zaal zag er recht feestelijk uit, dank zij de buitengewone zorg daaraan besleed, door de heeren L en G Koning, Aals- roeersch Bloemenmagazijn, WiHe-Singel 42. In een hoek voor het podium prijkten groene planten, terwijl overal bouquelten dahlia's de tafeltjes versierden. Een mooie attractie vormden ook de lange tafels rechts langs de wanden met prijzen voor de tombola, ten voordeele van hei fonds te houden, welke prijzen door leden en vrien den waren geschonken. De zaal was geheel bezet. Onder de aan wezigen waren ook de beschermheer, de heer L. A. Mennes, directeur van den Markt en Havendienst, de eere-voorzitler, de heer If. Sijlsma, lid van den Gemeenteraad, de heer L. Querido, Hoofdbestuurslid van de Ned. Federaties van Marklkooplied* vcree- nigingen in Nederland, de havenrecher cheurs bij den Markt- en Havendienst en de leden van dén Bond niet hun huisgenootcn .en vele genoodigden. De Wethouder van het Marktwezen, de heer L. A. Reimeringer, had bericht van ver hindering gezonden. Het eerste Leidsche Klucht- en Revue-ge zelschap verleende voor dezen avond zijn medewerking., De heer H. Zoutendijk, voorzitter van don Bond, opende de bijeenkomst niet een harte? lijk woord van welkom, tut do aanwezigen, ir. hel bijzonder tot de gasten gericht, wie hij dankte voor hun aanwezigheid, terwijl hij er zijn leedwezen over uitsprak, dat de Wethouder van het Marktwezen verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij dankte voorts allen, die op een of andere wijze hun mede werking hadden verleend, waaronder spe ciaal de heeren Gebroeders Koning voor de schoone en kostbare versiering van de zaal en de schenkers der prijzen voor de tom bola (luid applaus). Daarna verkreeg de heer Querido het woord, die constateerde, dat het hier eigen lijk niet moest heeten een feestavond, veel eer een herdenkingsavond. Het geldt immers het lot van zieke en zwakke vakgenooten. Maar toch kan dat ook aanleiding zijn tot een feeststemming, wanneer door die hulp de zieke weer gezond, de zwakke weer krach tig is geworden. Hij prees hel initiatief van het bestuur van „Ons Belang", dat tol de op richting van het Steunfonds besloot, welk fonds reeds hel eerste jaar van zijn beslaan zulk goed werk verrichtte. Hij drong er ten slotte op aan, dal men er toe medewerken zou, dat dit steunfonds en de afdeelingen zouden vereenigd worden tot een groot nationaal fonds, zoodat de solida riteit zich over alle marktkooplieden zou uit strekken. Ook deze toestand werd luide toegejuicht. Hierna kwam het medewerkend gezel - schap, dat deze medewerking geheel welwil lend verleende, aan het woord; allereerst de twee bekende humoristen Henri en Louis, die er den slag van hebben door hun luimige en ernstige liedjes een zaal als deze te boeien ;en te vermaken. Vermelden wij hier tegelijk de twee mu zikanten (pianist en violist), wier begelei ding zeer tot het welslagen heeft medege werkt. Hierna werd opgevoerd een schet9 uit het leven van den marktkoopman, getiteld: ..Moeten wij helpen?" een propaganda-stukje geschreven door den voorzitter, den heer Zoutendijk, zelf, waarin de hoofdpersoon is een marktkoopman, die door het koudelijden een borstkwaal krijgt en het slachtoffer dreigt te worden van de tuberculose, maar gelukkig door steun zijner vakgenooten naar een Sanatorium wordt gezonden, en daaruit hersteld terugkeerde. Het vlot geschreven stukje waarin wel handeling zit, op uitnemende wijze door het Revue-gezel schap gespeeld, viel zeer in den smaak en maakte veel indruk. Van meer dan ééne zijde werd de schrij ver met het stukje geluk gewenschl. Tijdens de pauze werd voor hel' fonds ge collecteerd, welke collecte f 17.40 opbracht, terwijl daarna in opgewekte slemming de tombola werd gehouden. Daarna werd nog opgevoerd „Een vergis sing", een aardige klucht, waarbij de spelers zich in hun volle kracht toonden, terwijl de heeren Henri en Louis met hun onuitputte lijk repertoire dit deel van den avond sloten, waarna nog een bal volgde. Het is voor den Bond zoowel als voor hel Fonds een goede avond geweest., Öe opbrengst der tombola bedrag f 7G. Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling. De Centrale Commissie voor Arbeiders ontwikkeling hoeft gisteravond hel seizoen der openlucht-uitvoeringen besloten met eo.i concert in den tuin van „Musis Sacrum", welke,als gewoonlijk, daartoe welwillend beschikbaar was gesteld Het kinderzang- koor „De Kleine Slem", het slrijkensemble „Bobette" en de pianiste, mej. Mien Ver ver, verleenden ditmaal hun medewerking, en dus kan het anders? werd het een prettigen en inleressanten avond, die een waardig besluit van het zomerseizoen mag worden genoemd. De Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling heeft eer van haar werk. Hoe duidelijk bleek gisteravond weer niet dat haar streven op hoogen prijs wordt gesteld. Het was er vol, buitengewoon vol zelfs, op dien mooien, stillen na-zomer avond daar in den tuin van „Musis", waar het felle licht der lampen in de tent droo- merig weggleed en vervaagde in de donkere diepten van het dichte bladerdak en het go- heel een ietwat fantastisch en toch rustig aanzicht gaf, maar tevens welk een orde heerschte er ondanks die groote belangstel ling, en hoe stil was het er tijdens de rmi- ziek- en zangnummers! Dat desondanks vooral de muziek niet geheel tot haar recht is gekomen, is noch te wijten aan hel pu bliek, noch aan de Commissie of iemand anders, doch een gevolg van het feit, dal hot ensemble te zwak was voor den uitgeslrck- ten tuin. Stellig hebben zij, die vooraan za ten, volop genoten, al gaf „Bobette" slechts bekende nummers, zooals „Carmen", de „An dante uit de 5e Symphonie van Beethoven", „Ene kleine Nachlmusik", enz., maar voor wie verder af zaten was het geluid over het algemeen te zwak, hetgeen bovenal hinderlijk was in de ouverture „Maritana" van W. Wallace. Beier ging hel toen „De Kleine Stem" zich deed hooren De direc teur, de heer Beumer, had het dikwijls wM druk om de kleintjes in toom te houden, verlangend als ze waren om rond te kijken naar de groote menigte en te wuiven naar familieleden en kennissen, maar hij slaagde daar uitstekend in, en zóó goed werd cr gezongen en zóó interessant en aardig wa ren de vele liedjes, dat er herhaaldelijk warm, geapplaudiseerd en hartelijk gelachen werd: Het uitgevoerde programma hier ver melden? Wij denken er niet aan, Laten wij 'volstaan met te zeggen, dat de toehoorders een gezelligen avond hebben gehad, en dat de heer Van Stralen zich in zijn sluiting»- woord zeer levreden betoonde over de resul taten en tevens hartelijk dank bracht aan allen, die voor dit concert hun medewerking hadden verleend. De Katwijksche relletjes. De Raadsleden A I Wilmans Mzn. en mevr. H. DietrichDe Rooy (Dem. Partij) hebben aan den Gemeenteraad verzocht de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten lo. Hebben B. en W. kennis genomen van het bericht in enkele bladen van Maan dagavond 8 September, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat een aantal leerlingen van de hoogsle klasse der school voor openbaar lager onderwijs alhier, toen zij Zaterdagmiddag j.l. onder leiding van eenige onderwijzeressen door Katwijk trok ken, door dc Katwijksche jeugd met steenen zijn gebombardeerd, ten gevolge waarvan een der meisjes ernstig aan bel hoofd werd verwond? 2o Wanneer dit bericht, althans in hoofdzaak, juist is, hoe denken B. en W. dan over zoodanig optreden, en zijn zij dan, gezien dat ten vorigen jare eveneens iets dergelijks is voorgevallen, waarbij ook Leidsche kinderen betrokken waren, bereid, bij het gemeentebestuur van Katwijk ern stig teg^e zulk optreden te prolesteercn en er op c.--n te dringen, dat afdoende maat regelen worden genomen, ten einde in den vervolge herhaling te voorkomen? De Weihouder van Onderwijs is ver hinderd morgen spreekuur te houden. Op een desbetreffend verzoek d:-r 3- October-Vereeniging heeft de Haaj i,e Tramweg-Mij. geantwoord, dal, alhoewel de werkzaamheden aan de Hartebrug vóór 8 October niet geheel gereed zullen zijn, er harerzijds voor zal worden zorg gedragen, dat de brug van af 2 October in een zoo- danigen slaat verkeert, dal deze geheel voor een ongehinderd verkeer geschikt zal zijn. Na afloop der fee-sten zullen de werk zaamheden worden herval. Deze groote wel willendheid zal ongetwijfeld niet alleen door de Haarlemmerstraatbewoners worden ge waardeerd, doch door iedereen, die het wèl meent met de feestvieringen. Dergelijke me dewerking slrekke tot voorbeeld I Door het Politiemuziekgezelschap aJ- Jiier was aan het bestuur der 3-October- Vereeniging het verzoek gericht, om ter ge legenheid van de komst van H. M. de Ko ningin op 3 October op de trappen van het Stadhuis te mogen spelen. Daarop is antwoord van hel bestuur dor 3-Oclober-Vereoniging ontvangen, dat hel H M de Koningin zal behagen, dat liet ge zelschap bij de aankomst van H. M. de Ko ningin aan den uitgang van het perron één nummer zal spelen. Het Plaatselijk Comité van Actie uil de samenwerkende organisalies (A. C. O. P.) j en C. N. O. Pheeft zich met een manifest gericht tot het overheidspersoneel. Een open bare protestvergadering zal Woensdagavond 17 September plaats hebben met als spro- kers de heeren L. J. Bakker en H. Freem. Heden kwam de lichting 1921 van het Gde reg. veld-art. voor herhalingsoefeningen alhier onder de wapenen, de onderofficieren i zijn reeds 4 dezer opgekomen. Ook de Morschstraal zal worden ver sierd. Vanavond vergaderen de bewoners. Ingekomen is voor ,.cchool kinder voe ding en School kinderkleding" f 3.08 van N. N. j Hedenmorgen hield een 6- i\ 7-jarig i meisje uit de Wolsteeg zich op de Hooi- l gracht vast aan een auto en kwam te val- I len, waardoor het kind gewond werd aan i gezicht cn knieën. In. den apotheek van i „Tot JIulp der Menscbheid is zij verbon- den en daarop naar huis gebracht. De 28-jarige werkman A. v. d. V., uil I dc Groenesteeg. heelt bij het lossen van j binten uit een schuit aan de Schelpenkade I den middelsten vinger van zijn linkerhand j tusschen de schuit en den wal gebroken. i Proces-verbaal is opgemaakt legen I II. L., die een rijwielplaatje heeft gestolen. Aangifte is gedaan van nog een geval j van rijwielplaatje-diefslal Aangehouden 16 F. T. v. d. G.. uit Lei- muiden, verdacht van diefstal van een var ken van de markt alhier op j.l. Vrijdag ten nadeole van een boer uit Hazerswoude Geklaagd is door C B., metselaar te Wassenaar, dal hij, op de fiets rijdend aan de Hoogewoerd, gistermiddag daar is aan- i gereden door den auto G 6988, waardoor j pedaal en crangs van zijn rijwiel vernield j werden, een schade van f 5. De auto reed j door. I De politie heeft de zaak in onderzoek. Het bezoek van de Pers Een uiteenzetting van den heer Graadt van Roggen Eon tweede vast Jaarbeursgebouw? Meerdere interesse van den Middenstand Langs de stands. CVan onzen eigen verslaggever). Werd verleden jaar met het oog op het tweede lustrum de Jaarbeurs officieel ge opend, vandaag had de opening zonder eenige plechtigheid plaats. De Raad van Beheer achltc het nu niet noodig, hoofdza kelijk, omdat in tal van omstandigheden sedert Maart van dit jaar geen verandering is gekomen. Wel bleef men de traditie ge trouw, die tot regel werd, dat een dag vóór de opening de Nederlandsche Pers een be zoek brengt aan de Beurs En de secretaris generaal de heer W. Graadt van Roggen heeft de journalisten, die in nog grooler ge tale dan vorige malen present waren, wederom over de gestie van de Jaarbeurs verschillende mededeel i n gen gedaan, welke ook voor het Nederiandsche publiek van be lang zijn. In de eerste plaats, dal het denkbeeld van een tweede vaat Jaarbeursgebouw den Raad van Beheer nog steeds voor oogen zweeft. Alvorens dat denkbeeld verwerkelijkt kan worden, moet echter de industrie zich be reid verklaren, minstens voor één mrllioen aan aandeelen daarvoor te nemen. In totaal zal voor hel nieuwe gebouw twee millioen noodig zijn. Dit tweede gebouw zou echter in gedeelten kunnen worden gemaakt en daarbij zal dan wonden overwogen om het in de maanden, dat de Jaarbeurs gesloten is, voor andere doeleinden te bestemmen. In de eerste plaats zai dan in het nieuwe gebouw een groole machinehal worden aan gebracht, waaraan behoefte beslaat. Men ziet, in plaats van te vreezen, dat de Jaar beurs in haar tegenwoordigen vorm reeds van te groolen omvang zou zijn, zooals bij buitenstaanders wel eens wordt vermoed, denkt de Raad van Beheer aan uitbreiding De Raad beseft echter ook wel. dat de be ginnende opleving in de industrie daarvoor eerst nog veel grooler moet worden. Er zijn verschijnselen, die er op wijzen, dat ook de Middenstandsorganisaties zich in sterkere mate dan thans zullen inlcressee- ren voor de Beurs. Contact is al verkregen en de gunstige resultaten worden te gemocl gezien. Verder was de heer Graadt van Rog gen zeer tevreden over de verkregen sa menwerking tusschen de Jaarbeurs en het Bureau voor Handelsinrichtingen te Am sterdam en de Commissie voor den Ned. Zuid-Afrikaansohen handel. Thans wordt er nog niet geëxposeerd door Zuid-Afrika, doch er is wel een zending onderweg en deze zal op de Jaarbeurs, van 10 tot 19 Maart 1925 te houden, aanwezig zijn. Men heeft daarvan voor den handel goede ver wachtingen Ten slotte werd meegedeeld dat dan ook mag gehoopt worden op een collectieve inzending van bouwmaterialen. De Jaarbeurs telt 768 inzendingen tegen 827 op de voorj aarsbeu rs. Deze achteruil- gang is niet verontrustend. De najaars- beurs is altijd kleiner in omvang dan de voorjaarsbeurs. De redenen daarvoor leg gen voor de hand. De tijd van voorbereiding heeft plaats in de vacantie, zoowel van het personeel als van de directeuren zeiven. Voor een juiste vergelijking moet men dan ook het cijfer van de vorige najaarsbeurs nemen. Toen waren er 755 nummers. Er is dus vooruitgang En er zijn al 22.000 toe gangskaarten d. i. tweemaal zooveel als voor de najaaj^sbeurs van 1923 uitgereikt Een voorteeken van een druk bezoek Andere factoren, die den bloei der Beurs tegenwerken, zijn de vele plaatselijke ten toonstellingen, die sommige fabrikanten wel noodzaken mee te doen en dan komt men mede door de algemeen toegepaste bezuini ging er niet altijd toe ook nog op de Jaar beurs ie exposeeren. Enkele industrieën ko men het best uit op de najaarsbeurs, waar van als voorbeeld werd genoemd de schoe nen fabricage, die ook thans weder zeer goed uitkomt. Spr. deelde een reeks vergelijkende cijfers mee over de builen I a ndsche beurzen, die niet tot nadeel van ons land uitvielen. Van de 768 deelnemers zijn o. a. 135 uit Duitsch- land, 36 Engelsdhe huizen, 24 Amerikaan- sche, 24 Fransche, 20 uit België en 13 uil Zwitserland Een 24 tal belangrijke firma's zoowel uit ons land als uit hel buitenland exposeeren thans voor het eerst, de Nederl firma's N V van den Bergh's Stoomschoen- fabriek, 's-Hertogenbosch; N- V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabriek „De Spinx", v.h. Petrus Regout en Co., Maastricht; Comm, Venn PorscleinT en Muurtegelfa briek „Mosa" en Glasfabriek „Stella", Maas tricht; Wijnand Fockink, Amsterdam; wed. P. Oud Gzn Purmerend, likeuren keerden na kortere of langere afwezigheid weer terug. I Een bijzonder aantrekkelijkheid van deze I Jaarbeurs is ook de belangwekkende film- I verlooning van de Gloeilampenfabrieken der firma Philips, te Eindhoven, met haar I 75.000 werklieden, waar men het verloop van de gloei 1 ai n pen f ah r i c age de gansche I wetenschap in een notedop kan nagaan Beursbezoekers kunnen dezen film gratis zien. De Kol on i ale -afdeel in g die men op de eerste verdieping van het Jaargebouw aan treft, is buitengewoon inleressanl. Dr. L. P. de Bussy van het Koloniaal Instituut leidde daar gisteren de journalisten en zal ook heden later de bezoekers er rondleiden. Men krijgt er een indruk van de geweldige be- leekenis van onze Oost- en West-Indische' bezittingen voor handel en nijverheid. Speciaal wordt ook de aandacht geves tigd op den invoer in Indie. Lang is de reeks van artikelen uit Europa en Amerika er ingevoerden ontstellend klein in vele geval len is het, wat Nederland, immers het moe derland, daarvan er heenvoert. iWie de Jaarbeurs bezocht, mag deze in teressante inzending niet voorbijgaan, en dan moet men vooral ook de aandacht wij den aan de af deeling Curacao. De drank, daar bereid, waarbij de Oranje-schillen een hoofdrol spelen, wordt er o. a. door de firma Wijnand Fockink aangeboden. De firma Anton Jurgens heeft er een oliepers in wer king, waarmede uit copra cocoskoeken wor den bereid. Verder vindt men er de slruis- veeren-induslrie op haar mooist. Er is op de koloniale afdeeling zooveel belangwekkends le zien, dal een enkele opsomming er van te veel ruimte zou vragen. Ook Leiden vonden wij vertegenwoordigd, o. a. de Fabriek van Wollen Dekens v.h. .T Schellema Janzoon, de Koninklijke Ned. Grofsmederij. N V. Stoom-, Zeep-, Eau de Cologne- en Paarfumeriefo.briek v.h. Sanders en de N. V. Maatschappij Ernilie Schuize en Zonen. Uit het mijubedri^. In de gisteren gehouden vergadering van de contactcommissie voor de mijnindustrie werden verder besproken de voorstellen der mijndiredjies inzake loon en en arbeids duur, ingaande 1 October a s. De vakvere nigingen bleken ook thans niet bereid, te genvoorstellen te doen De Ohrislelijke mijn werkersorganisatie herhaalde haar in de vorige vergadering gedaan verzoek om hel voorstel betreffende den Zaterdagdienst an BINNENLAND. De elfde Jaarbeurs te Utrecht. Eet zestigjarig bestaan van de Ned. Vtfr- eenHofl tot Bescherming van Dieren. De mijnd'recties t nemen haar voorstellen 'h-enf verlenging van den. dienst op Zaterdag en afschaffing der miui- m zcloonen der hovengrondsche arbeiders terug, lts de vakvereenigingen de andere voorwaarden aannemen. - BUITENLAND. Vermoedelijk zal de Dnilsche tegeeriufl de nota over de schuldkwestie inbonden. Servië weigert zich neer te leggen een beslissing van het Hof van Arbitrage. Ernstige bobdrn te Brnnswijk en Greiz. Toch een onderhond *- \«a Mc Donald en Zagloel pasja? i de minimumloonen van de bovengronders terug te nemen, waarna over de verdere voorstellen nader gesproken zou kunnen worden. De Ned. Mijnwerkersbond legde een nota over, waarin de hedrijfsuitkomslen over de eerste 7 maanden van 1924 werden bere kend, en de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat de toesland der ondernemingen geen aanleiding geeft lol heigeen door de werk gevers wordt voorgesteld. De directies voerden hiertegen aan, dal de door den Ned. Bond genoemde cijfers op sommige punten onjuist zijn en dat overi gens met bedrijfsresultaten, zooals door dien Bond berekend, de ondernemingen niet kun- kunnen blijven bestaan De directies verklaarden intusschen het uiterste le willen doen, om overeenstemming te bereiken, en daarom hun voorstellen om trent verlenging van den dienst op Zaterdag en afschaffing van de minimumloonen van de bovengrond^che arbeiders terug te nemen, onder voorwaarde nochtans, dat de voor stellen voor hel overige door de vakvere.ï- riigingen zouden worden aanvaard. De aldus gewijzigde voorstellen houden in, dat de contraclueele gemiddelde loonen van de ondergrondse he werklieden met 10 pCL worden verlaagd, de minimumloonen voor de drie vakgroepen der boven grondsche ar beiders worden bepaald op 65 50 en 44 cents en de gemiddelde uurloonen van de jeugdige arbeiders worden verminderd met de reeds opgegeven bedragen Deze wijzigin gen werden door de werkgevers in hun voor stellen aangebracht, in de verwachting, dat aan de bezwaren inzake spoorwegtarieven en mijnrecht zal worden tegemoet gekomen. Over de aldus gewijzigde voorstellen, welke door de directies als uiterste conces sie worden beschouwd, zullen dc vakbonden thans vergaderen. Op een Maandag 15 dezer te houden bijeenkomst van de contactcom missie zal hun antwoord medegedeeld wor den. Vereeniging „Groningen". Zaterdagmiddag werd te Zwolle de jaarvergadering gehouden, onder leiding van den secretaris, aen heer P. J. Werkman, uit Groningen. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen: Appingedam, Winschoten, Am sterdam, Den Haag, Dordrecht, Utrecht, Arnhem, Leiden, Hengelo, Apeldoorn, En- schede, Leeuwarden, Zaandam, Haarlem en Zwolle. In het afgeloopen jaar was het aantal afdeelingen van 15 op 21 geklommen De afdeelingen Leiden, Enschede, Zaandam, Leeuwarden, Assen en Emmen traden toe. Op de vorige algemeene vergadering was besproken of het zou worden een bond vau zelfstandige vereenigingen, of dat het zou blijven een vereeniging met verschillende afdeelingen. Het eerste voorstel was ver worpen. Naar aanleiding daarvan had de afdeeling Rotterdam (Gruno) zich afgeschei den, omdat het wilde zijn een volkomen zelfstandige vereeniging, en geen zelfstan digheid wenschte bij de gratie van het hoofdbestuur. De heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam, deed het voorstel, dat besloten zou worden, namens de op den landdag vertegenwoordigde afdeelingen, Oruno te verzoeken, opnieuw toe te treden tot de vereeniging Groningen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen en werd telegrafisch aan de afdeeling Rotter dam medegedeeld. De afdeeling Leiden stelt voor te telegra- feeren: „Gruno, keer terug. Alles is ver geten en vergeven." Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 1.1. Jan. bedroeg 3990 je afdeeling Emmen had bet aantal

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1