No. 1973d. DONDERDAG 4 SEPTEMBER Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voTO^sfe nieuws van BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk la'gercn prijs. Kleine Advertcnliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Ziuerdags 50 Ctsbij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evcntueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau NoortJeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURAMTs Voor Leiden per 8 maandep f 2.35, per week Jf 0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' V „0,18. Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkl 18, tel. 1225, is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.22—10.35, SCHOL a 10.16—f 0.32. KABELJAUW a f 0.10f 0.45 (geheele Kabeljauw a f 0.32) per pond. N. C De GUSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 September 1924. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dal de inschrijving van leerlingen voor het Openhaar Vervolgonderwijs zal plaats heb ben op Maandag en Dinsdag 8 en 9 Septem ber en Maandag en Dinsdag 15 en 10 Sep tember etc.; voor jongens in hel schoolgebouw aan de Öude-Vest No. 35, des avonds van 78 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan öe Langebrug No. 02, des avonds van Th8'h uur; dat nadere inlichtingen omlrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hooiden der betrokken scholen zullen worden .verstrekt N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 September 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Drongen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan Gebrs. Eshuis en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een meubelfabriek in hel perceel Lange Schoolsteeg No. 911, Sectie G Nis. 1309 1310. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 September 1924. i DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene leennis, dat door J. Robbers te Leiden een verzoek is ingediend ter ]>ekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaalse van verkoop in het perceel Iloef- straat No. 04. N. C DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 4 September 1924. De straatversiering tijdens de herdenkings- leesten. Als er vroeger bij extra-gelegenheden slraalversieringen moesten worden aange bracht, slond elke buurt en iedere straat op zichzelf; er bcslond zelfs veelal concurren tie, men trachtte elkaar de loef af le steken om le kunnen geuren, len kosle van een an der. Systeem zat er althans niet in. De orga nisatiegeest, die thans op menigerlei gebied overheerschend is, behcerscht ditmaal ook dit terrein, dank zij het gelukkig initiatief .van het bestuur der 3-October-Vereeniging. dat onder voorzitterschap van een harer le den, den lieer ir. A. M .Touw, oen versie- rlngscomité in hel leven riep, dat ten doel had, leiding le geven aan spontanen drang, in verschil lende deelen der stad opgekomen, en daar, waar men traag inocht zijn lot meerderen ijver op te wekken. Hel zou zijn den gangmaker, zooals de voorzitter hel zelt wel eens heeft uitgedrukt. Het is dit inder daad ook geweest. In verschillende stads kwartieren is men aan den arbeid getrokken, süaalversieringscommissies wierpen zich op, die gelden verzamelden, versieringsplannen maakten en deze aan de bewoners der straat of wijk voorlegden. Onze lezers welen dit uit de verslagen, in ons blad opgenomen En al die commissies waren gisteravond in de bovenzaal van do sociëteit „Amicilia" door het hoofdcomité opgeroepen, ten einde er als het ware wapenschouwing over le houden. De opkomst was zeldzaam groot. Er waren voor alle dames en heeren, die te zamen 19 commissies vertegenwoordigen, geen plaat sen genoeg, zoodat menigeen zich met een staanplaats moest vergenoegen. De voorzitter verheugde zich over dit en thousiasme. In hot eerst was de belangstel ling slechts 'matig geweest, zij groeide ech ter gaandeweg en de talrijke opkomst van gisteravond is een verblijdend teeken en be looft een schitterend welslagen, zoo zeide hij. liet Hoofdcomilé heeft geen financieelen steun kunnen verstrekken, maar wilde gaarne met raad en daad de commissies bij staan, wat zij reeds naar vermogen deed en nog doen wil. Daarvoor waren in de zaal verschillende monsters versioringsartikelen en sparregroen, zoodat men door coöperatie ven inkoop allicht voordoetiger zai uitkomen. De navolgende straten, alphabetisch ge rangschikt, waren óf vertegenwoordigd öf hadden mededecling aan het Hoofdcomité ge daan, dat de commissies er gereed waren of gereed zouden komen: 4e Binnenveslgracht, (achter het Plantsoen), Breeslraat, Donker- steeg, Doezaslraat, Gareamarkt, Georegracht, Haagweg, in samenwerking met hel Noord- einde, Haarlemmerstraat, Haven, Hooge- woerd. Hooigracht, Korte llaamsteeg, Jan- vossensleeg met gedeelte van der Werfstraat, Lange Diefsteeg, Mare, in samenwerking met Oude Singel en Oude Vest, Noordeinde met Noordeindsplein in samenwerking met een doel van den Haagweg, Nieuwe Rijn (ge deeltelijk). Rapenburg, Stationsweg (Stccn- slraal), Witte Singel, Zoeterwoudsche Singel, en Zijlsinget. Mochten wij er nog enkele vergeten, men vergeve hel ons. De Commissie van den Apoihekersdijk had wel haar best gedaan, maar het resul taat was zoo miniem, dat de Commissie er het bijltje bij neer wilde leggen. De Voorzitter en anderen trachtten tiaar nog een riem onder het hart 1e steken en wij gelooven, dat liet nog wel mee zat vat ten. Ook in de Kraaierstraat waren pogingen gedaan, met name door den lieer J. E. Leu- gering, doch helaas, met te gering succes. Waar H. M. d? Koningin zonder twijfel deze straat oen oi meermalen zal doorrijden, werd versiering er zeer wensolielijk geacht. Er werd oen beroep gedaan op andere com missies, met name op die van de Breeslraat, weltoe Commissie een subsidie van t 500 van de gemeente genoot. De eerste Commissies zaten al reeds krap ot hadden at gelden reeds oen beslemming gegeven. Het Hoofdcomilé kon er ook niet voor zorgen. De Voorzitter zegde echter oen bij drage van (50 toe, de Haarlemmerstraat- commissie bood 10 aan. Men twijfelde niet of voor deze straat zou nog wel geld komen. De heer Leugering, Kraaierstraat 27. is gaarne bereid bijdragen voor dit doel in ontvangst te nomon. Natuurlijk blijven er nog veel straten ovor, waar blijkbaar geen Commissies zijn gevormd en dit uil den aard hunner ligging, tocJi voor een versiering in aanmerking ko men. Wij noemen hier als voorbeeld Prin- 6essekade en Kort-Rapenburg die (ocli moeilijk uit de keten der versieringen kan worden gemist. Et weid verder nog voel gevraagd en op gemerkt. De Rapenburgcommissie kon niet roemen over de medewerking van heit Rijk voor zijne groole gebouwen, met name was Hiel Departement vam Onderwijs niet tiercid tot medewerking Men hoopte nog op Finan ciën De Garenmarktcommissie kon voor haar grool Rijksgebouw ook geen medewer king krijgen. Sommigen verlangden nog meer van de gemeente. Voorzitter en secretaris hadden met R. en W. daarover een onderhoud ge had Dit College kon echter geenertei toe zegging doen. Het gemeentebestuur zorgt trouwens voor de verlichting van het Stad huis, do Korenbeurs, liet Magazijn op de Hooigracht cn voor het gebouw van het Burg. Armbestuur en de Eleclriciteitstabriek levert op zeer billijke voorwaarden slroom voor illuminatie Er scheen daarover nog eenig misverstand le bestaan, docli de voor zitter handhaafde zijn vroeger gedane me- dedeelingen, zooals wij die reeds meedeel den, nl. 10 cis. per K.W.U. Dit was met den directeur overeengekomen. Zeer belangstellend werd geïnformeerd naar de route, die de vorstelijke stoet zou kiezen, in het bijzonder door do Noordcinde- en Stationsweg-commissie. Dat H. M. door de Kraaierstraat zou rij den en door de Janvossensleeg zou komen, durfde liet besluur wel garandecren, maar overigens slaat er nog niels vast. Iloden zal Itr. Ms. particuliere secretaris, jlir. Van Geen, met hel 3-Ocloher-bestuur in Leiden de route voorloopig vaststellen, die dan nog aan de goedkeuring van II. M. zal moeten worden onderworpen. Wanneer er geen bezwaren tegen bestaan, zullen belanghebbende commissies, er zoo spoedig mogelijk mee in kennis worden ge steld. De wensch werd ook nog naar voren ge bracht, speciaal door de Haarlemmerstraat- commissie, om de versieringen reeds gereed te hebben bij de opening der Winkelweek. Het Hootdcoinilé kon dit niet aanbevelen. De gloed der nieuwheid zal er dan in de feestdagen af zijn, wordt gevreesd Ten slotte werden nog enkele bijzonder heden tot kennis van de pers gebracht. Zoo zal in de Nieuwe-Rijn een verlicht vaar tuig worden geslalionneerd en zat voor het Mej.-Maas-hofje aan de Kalvermarkt een eerepoorl woiden opgericht, terwijl de om wonenden ook gaarne bij de Warmonder- brug een eorepoort zien opgericht als de gel den er voor binnenkomen. De Voorzitter kon de zeer geanimeerde vergadering stuiten met als zijn overtuiging uit te spreken, dat deze bijeenkomst een bevredigend resultaat waarborgt. De menschen, die tot dusverre achter bleven zullen wellicht door deze vergade ring geprikkeld worden om alsnog hun me dewerking le verleenen, meende hij. De vergadering ging zeer voldaan uileen en de coinmissise tijgen nu eerst recht aan het werk. Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en de regeling van de werktijden. Ter ledenvergadering der aideeling Lei den, welke 2 September werd gehouden, kwam onder meer aan de orde een bespre king over de invoering van de Arbeidswet voor de Kantoor- en Winkelbedienden. Naar aanleiding daarvan werd de vol gende motie aangenomen: De Ned. R.-K Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St.-Franciscus van Assisië", aideeling Leiden in vergade ring bijoen den 2den September 1924, in liet gebouw van den Ned R.-K. Volksbond. overwegende, dat bij de Arbeidswet 1919 ook de arbeidsdag voor de Kantoor- en Win kelbedienden is geregeld en de invoering daarvan in uitzicht gesteld; constateert, dat ondanks de door den Bond sindsdien gevoerde krachtige actie tot liet verkrijgen van de in-werking-treding der Arbeidswet en ondanks dat bij verschil lende gelegenheden het besluur van onzen Bond, al ol niet in samenwerking mot de zusterorganisaties, de Overheid in casu den Minister van Arbeid met afdoend feiten materiaal onder de aandacht hebben ge bracht, dal de arbeidstijden der bedienden als overmatig lang moeten worden aange merkt en trots de toezegging om binnen niet al te langen tijd de Algemeene Maatregelen van Bestuur, inzake de invoering van de wet, uit te vaardigen, tol op heden de ar beidswet voor dkantoren en winkets nog niet in werking is getreden overwegende, dat hiervoor thans als re den wordt aangemerkt dat uitbreiding van liet corps ambtenaren van de Arbeids inspectie, in verband met 's lands financiën niet mogelijk is; dat door ons Bondshesluur de weg is ge wezen aan den Minister, waarlangs zonder noemenswaardige iinancieele offers de con- Iróle op de naleving van de Arbeidswet voor de kantoren en winkels kan worden uitgeoefend; besluit in deze als één man achter hel Bondshesluur 1e staan, dit aansporende lot die maatregelen, welke den Minister de ach terstelling van kantoor- en winkelbedienden (en opzichte van den arbeidstijd ,zoo spoe dig mogelijk zal doen opheften; cn dringt er hij de ongeorganiseerde R.-K. bedienden op aan, in deze mede te helpen om oon ge re gel den arbeidstijd voor onze collega's le verkrijgen, door loe te treden tot den Bond „St.-Franciscus van Assisié"; en bosluit deze mofie te publiceeren in de pers. Bazaar „Voordorp". liet bestuur van de bekende stichting „Kinderhuis Voordorp", onder Leiderdorp, heeft wederom een bazaar georganiseerd en zich daarloe verzekerd van de mede werking van een groot aantal dames, dal zicti als een uitgebreid en krachtig comité hoeft beijverd om alles te doen, wat ook maar eenigermate bevorderlijk kon zijn aan de bereiking van het beoogde doel. Ook ditmaal belooft deze bazaar, gelijk de vorige, die in het gebouw der Stichting zijn gehouden, een succes le worden Een zeer groote voorraad nuttige en luxe-arü- keten mocht liet comité ontvangen, zéé groot, dat men er verlegen mee werd en de vraag opkwam, hoe men toch weer van die groole partij afkwam! Volgende week Dinsdag tot Donderdag zal de bazaar gehouden worden in den foyer van de Stadszaal. Gaarne wekken wij onze lezers op, vooral ook met het oog op het Ec-hoone doel, dal deze Stichting beoogt, n.l. de verzorging en opvoeding der voogdij-kinderen, meest uit onze eigen gemeente, er een bezoek aan te brengen. De officieele opening zat plaats hebben a.s. Dinsdagmiddag in de receptiekamers der Stadszaal. Mevrouw De GijselaarViruly licofl zich bereid verklaard, na een kort woord van den voorzitter van het Bazaar- Comité den bazaar le openen II. M. de Koningin hoeft den heer W. Koops, Voorzitter der „Commissie voor het Kinderfeest op 31 Augustus", alhier, welk fecsl Maandag jt. plaats had, vriendelijk doen bodanken voor het telegram van ge- lukwensch, namens de feestvierende leer lingen der lagere scholen alhier ter gelegen heid van de herdenking van Itaar geboorte dag aan Haar verzonden. Ook voor tiet telegram van de Leidsche Clir. Oranje-Vereeniging is een dankbetui ging namens H. M ingekomen. Dr. W. A. Kuan en, benoemd lioog- leeraar alhier, om onderwijs te geven in de geneeskunde, hoopt zijn ambt te aanvaar den met het houden eener redevoering in het groot-auditorium van liet Universiteils gebouw op Woensdag 17 September a.s.,-des namiddags te (wee uur. Trof. mr. A. J. Blok, die eerstdaags het rectoraat van de Universiteit zal overnemen van zijn ambtgenoot prof. mr. A. Krabbe, heelt, mede namens een aantal hoogleera ren en lectoren, den heer H. J. van Katwijk aan wien met ingang van 1 September eer vol ontslag werd verleend als concierge van het Universiteitsgebouw, doch deze lunette nog lot October blijft waarnemen, als blijk van wnardeering, een enveloppe met inhoud aangeboden, vergezeld van een lijst, bevat tende de namen der deelnemers aan het be wijs van hulde. Prol. II. T, Colenbrander en prof. D. van Blom, alhier, en de eerw. heer E. Jan sen, Sludiënraf te Kleef, hebben vergunning gekregen oudheidkundige opgravingen te doen op het eiland Ameland, waarmee een begin is gemaakt. Hedenmorgen werd liet 25-jarig jubi leum van mej. F. O. Parinenlier, als ieerares in handelskennis aan de Clir. Schuol voor M.u.l.o., Noordeinde 40, alhier, in die 'schooi herdacht, daar het op den eigenlijken daium, 1 September j.t., niet mogetijk was wegens yacantie van de teerlingen. Met mej. Parmenlier waren afgevaardig den van liet bestuur der school, het oud- lioofd. de heer J. B. Meijnen, haar collega's aan de Mulo schoot, hel hoofd de heer A. L. L Galhier, en de heer G de Jong, de oudste onderwijzer der opleidingsschool, dio in het zelfde gebouw gevestigd is, met de leerlingen en cenige oud-leerlingen samengekomen. Het tegenwoordig hootd, de heer C J W. de Reuver, de voorzitter van liet bestuur, ds. M. J. Punsclie, het vroegere hoofd de lieer J. B. Meijnen en de heer G. de Jong. namens de opleidingsschool, voerden achtereenvol gens het woord. Men roemde in mej. Par menlier de (rischheid en opgeruimdheid, waarmee zij tiaar lessen geeft; de hulpvaar digheid waarmee zij steeds voor tiaar leer lingen klaar staal; kortom tiaar gaven ats Ieerares. Leerlingen en collega's vereerden haar als aandenken een stoel, terwijl liet bestuur haar uitnoodigde zelve iets te willen koopen voor het bedrag, dat haar in enveloppe werd aangeboden. Ten slotte bedankte mej. Parmenlier allen hartelijk voor de aangename samenwerking en voor raad. dien zij mocht ontvangen. De leerlingen werden na afloop onthaald. -Bij Kon besluit is aan reserve-eorste- 1 ui tenant mr. J. W. van der Vlugl, van het 4de regiment infanterie, op liet daartoe door hein gedaan verzoek, eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst. De gemeentelijke lloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus met occonomïsche af- decling, opende heden haar lessen met 297 leerlingen (vorig jaar 298), waaronder 54 meisjes (vorig jaar 55) Hieronder is begre pen de occonomische aideeling, welke 22 leerlingen bevat, waaronder 5 meisjes. De Regelingsgcommissie voor de Dalilia-ienloonslelling, welke 18 September a s zal worden geopend, ontving nog me dailles, o a. een verguld-zilveren medaille van de „L. Courant", ook een van de lirma C Thim, te Amsterdam; een bronzi me daille van de firma Krook, Den Hat. en een gouden medaille van de firma hn Baaien Co 1e Rotterdam. Al deze medailles, waaronder die van hel Koninklijk Huis zullen van al hedenavond te zien zijn in de étalage van de firma Jung en Blanken, hoek Noordeinde-Rapenburg. Thans zijn de herinneringslepelljes, waarvan wij kort geleden de aanmaak meld den, gereed Deze lepeltjes zijn ontworpen •door den lieer W. van Rossum du Chattel cn vervaardigd in twee series. De ccne serie vcrloont op den sleel liet karakteristieke hulspotje, vastgehouden in een cirkel; de an dere heeft liet Leidsche wapen, vastgehou den door een blazoen in Renaissance stijl. De bakken der lepeltjes zijn voorzien van de porlrelien van Van der Werf, Jan Douza, Jan van Hout en Louis de Boisol, en zijn zeer goed gelijkend en gegraveerd naar ori- gineele koperetsen Dit lepeltje is con aller aardigste en blijvende herinnering aan de 350-jarige herdenking van Lcidcns Ontzet. Er zijn weder verscheidene personen aangehouden, wier rijwiel niet voorzien waren van een rijwielbelaslingpenning. Men is blijkbaar hardleerschl Gisteravond reed hoek Vrouwesteeg Aalmarkt eon auto, bestuurd door O. v. d P., uit Veur, pardoes tegen de wiel- rijdster A. Tmet gevolg, dat het voorwiel der fiets geiiecl vernield werd. De schade is vergoed. Bjj de politie zijn inlichtingen te hekomen omtrent een onbeheerd op Btraat aangetroffen heerenrijwiel met mand. Gisteren kreeg de 53-jarige W. F., los werkman, werkzaam aan de vorbouwing van Vroom en Dreesmann in de Breestraai, hij het opladen een ijzeren bint tegen het linkerbeen. Er had een bloeduitstorting plaats, die door den Eersten Hulpdienst is behandeld. Gistermiddag passeerde de familie De J., uit Velson, per fiets onze slad in de richting Den Ilaag. Aan het Noordeinde werd afgestapt om (e drinken uit de water fontein daar. Het 4-jarig zoontje i3 toen achteruit het Rjjn- en Schiekanaal inge- loopen, maar gered door de heeren Tel- jeur en Groen in 't Woud, Uiterste Gracht, alhier. In het politieposthuis is de kleine om gekleed in kleeren, door de moeder Huks gekocht, ii i i i i J. de J., die gesignaleerd stond voor een boete van twee gulden of twee dagen hechtenis, is hedennacht aangehouden, teen lij) bjj de politie onderdak vroeg. Ook de Haven en omgeving hebben kans op versiering. Men zie de oproepings- adverlentiel BINNENLAND. Motie van de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Bond van handels-, kantoor en win» keibedienden. Schenking aan het Leidsch Universiteits fonds. Motie van de jaarlijksche vergadering van den Prov. Znid-Hollandschen Bakkershond. De herdenking van het veertigjarig be staan van het Kon. Ned. Landbonw-Gomité. De salarissen van de onderofficieren. ;.-J BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering te Genève. Seymour Parker Gilbert benoemd tot al gemeen agent der schadevergoedingsregeling. Uitbreiding van de bevoegdheden van den algemeenen raad ter congres van het £n- gelsche vakvereenigingscongres. Ds toestand der Spanjaarden iu Marokko steeds meer critiek. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Rotterdamsch-Holstad Tooneel. Boefje. lleeds vroeg is hel seizoen geopend dit jaar en wel met een oude bekende, we zouden kunnen zeggen een oude bejiroclde. Boefje, gelrokken uit Brusse's bekende boek, is liet succes van het vorige seizoen voor dil gezel schap en ook in het nieuwe zal liet o.i. nog menige triumf behalen. Ten duidelijkste blijkt, dat het publiek niet aan de romanliek is ontgroeid, gelijk wel eens beweerd werd, integendeel. liet is een vingerwijzing, in welke richting gezocht worden moet bij hel opwekken van de oude belangstelling in hel tooneel I O. i. is het de richling van een gemoderniseerde romantiek, gelegenheid biedend voor groot en breed spel. De belangstelling op den openingsavond was zeer groot. De schouwburg was lol en met baignoire bijkans uitverkocht. En Boefje heeft het, we meencn hier voor de zesde maal, opnieuw gebracht lot een werkelijk succes; vooral voor Annio van Ecs-Boefje. De bezetting was trouwens grootendeels de zelfde gebleven. Alleen Hans van Ees ver ving Cor v. d. Lugl Melsert als mr. Halma cn deed dit wederom naar behooren, al kon hij ons den leider van het gezelschap niet doen vergeten. Boefje's nieuwe „witte" cn de wijzigingen in enkele bijrollen verbraken liet mooie ge heel geenszins. Warm, zeer warm is cr geapplaudisseerd Moge dit goede begin van het tooneelsei- zoen een omen zijn voor liet verdere ge- deel lel De schouwburg is natuurlijk, als altijd, opgeknapt ln de periode van rust. Nieuw be hang is cr bij de garderobes en dil lijkt ons voor het publiek een groote verbetering parterre II gaal thans binnen door een nieuwen ingang, gemaakt ter plaalse van de mldden-baignoire, die dus is verdwenen. Het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen. De Minister van Arbeid, Handel cn Nij verheid heeft, zooals wij reeds meldden, bij den ïïoogen Raad van Arbeid aanhangig- gemaakt een voorontwerp van een algemee nen maatregel van bestuur tot wijziging \sltï het werktijdenbesluit voor fabrieken ot werkplaatsen 1923. In de toelichting daarvan wijst de Minis ter er op, dat op den felsten October 1924 artikel 27 van de Arbeidswet 1919, het be langrijkste ovorgangsartikel der wet, zijn kracht verliest. Op grond van dat artikel was tot nu toe hij artikel 3 van het Ovcr- gangsbesluit 1922 aan vol-continu werkende fabrieken toegestaan in een drieploogen- stelsel te arbeidenzonder wetswijziging zou na 24 October 1921 in deze bedrijven in een vierploe-genstelgel gewerkt moeten wou den. Daar de toestand dezer bedrijven in 't algemeen niet van dien aard is, dat de invoering van een vierploegenstelsel rede lijkerwijze kan worden geöischt, cn het bui tenland ook niet tot een dergclijken maat regel is overgegaan, was het noodig een voorstel aanhangig te maken, om de wot zoodanig te wijzigen, dat ook na 23 October 1924 in het vol continubedrijf arbeid in een drieploegenstelsel mogelijk zal zijn. Wordt 'dit ontwerp tot wet verheven, dan is mede wijziging noodig van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, voor zoover het bepalingen stelt voor arbeid ia de vol continu-bedrijven. Van deze gelegen heid wordt tevens gebruik gemaakt om eni-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1