UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Het amendement v. ECK wordt laarop verworpen met 229 slem- uien. Voor de S. D. A. P. en de heer Knuttel. De heer v. Eek trekt nu de andere amen dementen in. Sub IV wordt aangenomen me 1302 stemmen. Tegen de heeren Reimeringer en Oost- dam. De verordening wordt z. h. st. aangeno men. 27o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Sectie 1 de heeren Meynen, Mulder, Huur man, Groeneveld, Kooislra, Bergers v. Ros malen Coster, v. d. Heuvel, v. d. Reyden, Zuidema. Sectie II de heeren Sanders, Oostdam, Spendel, Heemskerk, v. Stralen, Eerdmans, v. Eek, Witmans, Baart, Verwcy, mevr. v. Itallie. Sectie III de heeren Reimoringen, Splinter v. d. Wall, v. Hamel, Sijtsma, Wilmer, Ei kerbout, Knuttel, Dubbeldeman, Wilbrink, mevr. Dietrich. Heden over drie weken is de scclie-ver- gadering. Rondvraag. Mevr. Dietrichde Rooy klaagt, dat de schutting aan de Boommarkt, daar neerge zet voor het maken der beschoeiing, 2/5 van de straat beslaat, hetgeen h.i. gevaar lijk is op dit drukke punt en dat thans juist de markt op zijn drukst is. zoodat de betrok kenen groole schade lijden. Had geen ander tijdstip gekozen kunnen zijn? Wethouder MULDER acht het thans vrij wel den besten tijd voor dit werk, waaraan toch eens begonnen worden moet. Zoo groot acht hij de schade voor de marktkooplieden ook niet, 't is alleen wat moeilijker voor hen. Verbetering is hard noodig. De heer BAART vestigt de aandacht er op, dat de nieuwe huizen in de Sophiastraat en omgeving niet kunnen bewoond worden wegens het water. Kan daar niets worden gedaan? Wethouder MULDER vraagt dit op schrift De heer v. ECK vraagt hoever B. en W gevorderd zijn met het onder controle stel len van autobussen, zulks in verband met de jongste ongelukken. De VOORZITTER zegt, dat de regeling klaar is, maar telkens worden nog verbete ringen aangebracht naar male de praclijk 'it wenschclijk maakt. Hierna sluiting. Alkemade. Alhier zijn weder drie per sonen de dupe geworden van diefstal van hun rijwielplaatje. Bij een dezer personen was het plaatje gedeeltelijk tusschen het balhoofd bevestigd. Ondanks deze bevesti ging heeft men toch nog kans gezien het plaatjo to kapen. Men zij dus voorzichtig en late zijn rijwiel niet onbeheerd staan. BevolkingGevestigd: Th. J. Keizer geb. Van der Lans, uit Lisso; J. P. den Hollander uit Leimuiden; A. van der Mey, uit VoorschotenJ, J. ltrough, uit Leimui den J. Th. Borst, uit OegstgeestJ. F. van der Sluys, uit N*oordwijkorhoutA. A. J. Vergeer, uit Zwammerdam. Vertrokken: M. Blüdtke, naar Duitsch- land; C. Kampstra, naar Haarlemmermeer; P. J. Volwater naar LeidenW. Verwey, naar OoltgensplaatW. G.. Droogh en echt- genoote, naar Leimuiden; Th. O. van der Geest, naar Noordwijkcrhout; H. M. Zand vliet, naar Woubruggc J. P. van der Zwei en gezin, naar WarmondB. Bax, naar SaS- sonheimJ. A. Oudshoorn, naar Voorhout J. F. do Ren en gezin, naar LeidenN. en E. Horsman, naar 'B-GravenliageO. J. G. van der Meer, naar LeimuidZnTh. van Heok, naar lidoA. M. Kröschel, naar UsseL. G. O. de Jong, naar Oudenbosch E. H. M. Otten, naar Amsterdam; G. O. Heemskerk, naar Echt. In de afgeloopen maand zijn tea: so- oretarie aangegeven: Bedrijfslachtingen: 9 koeien en 12 varkens. Noordslachtingen: 3 koeien, 19 varkens, 3 schapen en 1 kalf. Ingevoerd werden 649 K G. vleesch. Totaal werd aan keurloon ontvangon een bedrag van f 221. Alphen. Gistermorgen hield het be- stuur der Ned.-Herv. school een bijeenkomst tot heropening van de school in de Juliona- sbraat. Toen do vergadering werd geopend waren er verschillende gemeente-autoritei ten, afgevaardigden van andere schoolbe sturen, ouders en het onderwijzend perso neel der school aanwezig. De voorz., ds. Veldhoen las Ps. 72, waarop hij voorging in gebed. Nadat hij eorst burgemeester eu wethouders een woord van welkom had toe geroepen, voegde hij daar een woord van dank aan toe voor den steun, die het be stuur van hen had ondervonden. Ook de andere aanwezigen werden hartelijk be groet. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat niet een der leden van het schooltoezicht aanwezig was. Spr. gaf in 't kort den loop der school weer en zeide, dat niettegen staande de twee aderlatingen, het oprich ten der school in wijk Hoorn en Gouwsluis, de school in den loop der jaren gezond was gebleven. Het gebouw daarentegen was 'n die jaren gaan lijden aan ouderdom. Dit moest veranderd worden. En hoewel het bestuur het daar reeds jaren over cons was, had men langen tijd tegen de mogelijkheid van een verbouwing opgezien. Totdat do commissie van schooltoezicht nogmaals op verbetering aandrong. En zoo is de school verbouwd en wordt zc thans heropend. En spr. is dankbaar dat de school verbouwd is. "We waren toch, zegt spr., gehecht aan dat plekje grond. Ouder do dingen die ver anderd zijn, noemde spr.o.a. ook de ver- wanning. In plaats van de kachols is con trole verwarming gekomen en spr. ziet hierin beoldspraak. Hij hoopt ton minste, dat de genegenheid tusschen bestuur eh personeel steeds grootor oy.g worden. Dat net dak en de fundamenten gebleven zijn. daarin ligt een diepe zin. Ook de vernieuw de sohool wordt gedragen door het oude fundamentde Bijbel en God in den Hemel moge bij voortduring onze Beschermer zijn. Daarna dankte spr. de architect, de aanne mers en de bouwcommissie, waarvan met name de heer Sprcij werd genoemd, voor alles wat zij voor de school gedaan had den. Nadat vervolgens het hoofd der school de heer D. L. v d Berg, dc burgemeester dr. Lovinck cn ccnige andere heeren het woord gevoerd hadden, sloot de voorz. de bijeenkomst en noodigdc allen uit, het ver nieuwde gebouw tc bezien. Dc school is van binnen geheel veranderd. De lokalen zijn thans goed afgescheiden en zijn versierd met Iccurigo platen, terwijl dc ramen modern zijn ingericht. De gang ziet er ook netjes uit. In twee dwarsgan- gen bevinden zich de privaten, terwijl een fonteintje is aangebracht, waar de kinde ren kunnen drinken. Kortom we kunnen het bestuur gelukwcnschen met dezo verbou wing, benevens het personeel, dat in zulke ruime en frisschc lokalen zijn prettig werk mag verrichten. Leiderdorp. Gisteravond had alhier een bijzondere plechtigheid plaats. Met den bur gemeester hadden zich in de raadszaal ver- eenigd de leden van de vroegere lanstorm- commissie, de gewezen landstoimcommandant de heer Van Genderen, te Leiden, en een 25-tal landstormers met hun plaatselijken commandant, sergeant Van den Bosch. Het doel dezer bijeenkomst was, om aan de leden van den Vrijwilligen Landstorm een gedenkplaat uit te reiken. De burgemeester, welke die ee« olie taak verrichtte, verklaarde in zijn toespraak, gaarne te voldoen aan het verzoek, om deze platen aan belanghebbenden ter hand te stellen, als een onderscheiding voor het- feen de mannen in de oorlogsjaren en kort aarna hadden verricht, en hij hoopte; dat kinderen en kindskinderen met trotseb zouden wijzen, op wat hnn grootvaders in het belang des volks, vaderland en vorstenhuis in 1915 tot 1918 hadden verricht Na de uitreiking werd achtereenvolgens het woord gevoerd door sergeant Van den Bosch en de heeren J. de Lange Az„ W. Samson en Van Gen- deren Ten slotte dankte do burgemeester allen voor hun tegenwoordigheid en bet ge sprokene; hj) verklaarde er trotsch op te zjjn burgemeester te wezen van het kleine Leiaerdorp, dat zich niet alleen groot heeft getoond, wat zjjn landstorm betreft, doch ook in burgerdeugd, waar er niet minder dan zeven personen waren, waaraan in de laatste vier jaren binnen- en buitenlandsche onderscheidingen zijn geschonken. Benig in Nedorland met een bevolking van 2100 zielen. De muziekvoreeiugiüg „Dovote" huldigde de landstormers, door tijdens het samenzijn, onder leiding van haar directeur, de heer J. Noordanis, een serenade te brengen. De Raad vergadert morgenavond te (ïalfacht. Waddingsvecn. Naar wij vernemen zal binnenkort een tweede autodienst worden geopend van Boskoop naar Gouda via onze gemeente. Het bestuur van de gymnastiekver- eeniging „T. O. O. S." is voornemens op 6 September een openluchtuitvoering te geven. Wordt de daartoe benoodigde toestemming bekomen, dan zal een rondgang door de ge meente met muziek worden gemaakt. Gevonden voorwerpen: een bagage drager, een zakkam, een rjjwielplaatje en een boodschappentasch. Inlichtingen ter se cretarie. Voor de melksalon van den heer v. d. Water is een rjjwiel ontvreemd. Zwammerdam. Opgaaf van ingekomen personen gedurende de maand Augustus. Ingekomen: uit Utrecht, Isaac van der Knijfi, godsdienstonderwijzer, D 26; uit Uden, Maria Wilhelmina van Berkel, dienst bode, C 49; uit Amsterdam, Cornells Pre- derik Blok, houthandelaar, B 1; liit Schoon hoven, Laurus van Groningen en gezin, hoofdonderwijzer, A 107; nit Reeuwjjk, Ma- rinus Pieter van der Wolf, landarbeider, D 81; nit Reeuw ijk, GjjSbertus Hey, land bouwersknecht, D 30; nit Lochem, Hendrika Reerink, (Wed. J. T. Tocht) z. b. A 15. Vertrokken: naar Nieuwkoop, Joannes Adrianus Beuk, rijwielhersteller, B 68; naar Schiedam, Johanna Wilhelmina Maria Was- senberg, z. b., O 49; naar Zegveld, Ande- rjjmtje Wilhelmina Mejjijr, z. b., C 49; naar Sassenheim, Gerarda Agatha Rotteveel, z. b„ C 49; naar Warmond, Petronella Henrica Maria Theresia van Delft, z. b., C 49; naai' Haarlem, Helena Maria Petronella van den Bunt, z. b„ O 49; naar Heemstede, Johanna Maria Kapteyn, z. b., C 49; naar Amsterdam, Clementina Hendrika Maria Christina Batta, z. b., C 49; naar Alphen a. d. Rijn, Jan Zaal, broodbakkersknecht ,C 136; r.aar Alphen a. d. Rijn, Maria Schinkel, dienstbode, B 110; naar Bergen (N.-H.): AntODia Maria Buis, z. b., C 49; Veronica Maria Beerepoot, z. b., O 49; Adriana Maria Ruyter, z. b„ C 49; Antonia Rebecca Maria Appelman, z, b., O 49; naar Schiedam, An tonia Sophia Petronella Thjjssen, z. b., O 49; naar AJphen a. d. R\jn, Wilhelmina Cornelia Hooymans, z. b„ C 49; naar Dub beldam, Jannigje Rjjksen (wed. J. de Schif- fait), z. b., A 105; naar Amsterdam, Ida Maria Johanna van Leuven, z. b. C 49; naai- Hooge en Lage-Zwaluwe, Petronella Johanna Houtman, z. b„ C 49; naar Alke made, Adriana Agatha Josephina Vergeer, z. b., C 49; naar Leiden, Catharina Martina Maria Dieben, z. b„ O 49; naar Rjjswjjk (Z.-H.), Johanna Gerarda van Leeuwen, z. b., G 49; naar Voorburg, Petronella Maria Jo sephina Nieuwland, z. b„ O 49; naar Ouden bosch, Nicolina Arnolda Heil, z. b„ O 49; naar Alphen a. d. Rjjn, Wilhelmina Theodora van Tol, z. b., C 49; naar Alphen a. d. Rijn, Antonia Johanna van Tol, z. b., C 49; naar Brielle, Anna Maria Katharina Neu- hau3, verpleegster, O 49; naar Amsterdam, Johanna Maria Wilhelmina van Warmerdam, O 49; naar Alphen a. d. Rjjn, Jan de Voogd en gezin, gep. hoofdonderwijzer, A 107; naar Bodegraven, Pieter, Nicolaas Zaal, kaashan delaar, C 136; naar Stompwrjk, Maria Wil helmina Hoeks, z. I:., C 85; naar Langen- bieber (Duitschland), Sophie Oswald, z, b„ C 48; naar Amsterdam, Dirk Goedhart, z. b„ A 137. Een woonwagen, die door deze ge meente trok, kwam in de Danimebuurt te kantelen en viel om. Geluklcg werd geen der 8 inzittende kinderen gekwetst, doch de wagen had door dit ongeval nogal averij bekomen en werd om verder te worden vervoerd vastgiftomlen aan ecu anderen woonwagen. Een poosje ging dit go d, hoe wel vele toeschouwers langs den weg zich bezorgd maakten over de groote slingeringen van den achtersten wagen. Aan den Over tocht gekomen, nabij de R.-K. Kerk, brak echter de verbinding, tengevolge waarvan do aangekoppelde wagen achterwaarts naar den kant van den weg schoot en naar beneden in de sloot tuimelde. Gelukkig wa ren er toen geen menscben meer in. Ter stond gingen een aantal bereidvaardige personen aan het werk om het voertuig weer naar boven to krijgen en na veel moeite was men er eindelijk in geslaagd het zoo goed als geheel weder op den kant de brengen, toen plotseling de takel brak en liet ten tweede male in de sloot stortte. Weer werden alle pogingen in het werk gesteld het voertuig op den wal te brengen, wat ten slotte na zeer veel inspanning ge lukte Waar echter de wagen van te voren al niet heel sterk was, valt te begrijpen, dat hjj na deze opeenvolgende ongevallen zoodanig had geleden, dat hij nóch bewoond, nöch vervoerd kon worden. Bovendien was ook bjjna al het huisraad vernield of door water en modder bedorven. Voor den eige naar, een man met één arm en vader van 8 kinderen alzoo een ware ongeluksdag. Met de noodige reparatie en aanschaffing van een an ander is een heel bedrag ge moeid en de noodigo middelen daartoe ont breken. De burgemeester heeft toestemming gegeven om met een lijst bij de ingezetenen rona te gaan, teneinde alzoo te trachten het noodige geld bijeen te krijgen, waar mede de man en zijn vrouw nu ijverig bez:g zijn. Weder is de melkprijs alhier met 1 cent per liter verhoogd, zoodat thans 17 cent per liter moet worden betaald. Haarlemmermeer. Hel ons medege deelde programma voor de in de Badhoeve- buurt en omgeving alhier te houden feeste lijkheden Ier viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, luidt als volgt: 10 uur: Koraalmuziek aan de Sloterbrug; 107» uur: Optocht der schoolkinderen, op geluisterd met muziek; 12 uur: Onthaal der schoolkinderen; 1 uur: Kinderspelen; 6 uur voetbalwedstrijd om den herinncringsbeker tusschen Sloten I en Lijnden I op het Lijn- den-voetballerrein, met medewerking van een muziekkorps; 8 uur: vermoedelijk avondconcert, te geven door de Beijersche kapel tegenover de Slolerbrue. Ds ambtenaren bij de Nedcrlandsche Spoorwegen L. W. Kniep, is van Aalsmeer naar deze gemeente en J. Paarlberg van deze gemeente naar Nieuwer-Amslel over- geolaatst. Maandagavond is het 4-jarig zoontje van don arbeider J. v. d. K. wonende aan den Ringdijk .nabij Lisse alhier, in een on bewaakt oogenblik in de Ringvaart geraakt en verdronken. Te ongeveer 7 uur misten de ouders het kind. Men ging direct op on derzoek uit en na geruimen tijd te hebben gezocht en gedregd, werd te omstreeks 11 uur het jongetje levenloos uit het water opgehaald. De onmiddellijk ontboden ge neesheer kon ook slechts den dood consta- teeren. Dinsdagnacht is van een in bouwval- ligen toestand verkeerend boerderijtje, staande aan den Kruisweg nabij Hoofddorp alhier en bewoond door A. v. D. en gezin, een der buitenmuren ingestort. Persoonlijke ongelukken haddon gelukkig niet plaats. Dinsdagmiddag had vanwege de gei- tenfokvereeniging „Nieuwvennep" op het terrein bij café Nijssen een premiekeuring plaats. Er was veel belangstelling en de aanvoer een 30-tal prachtexemplaren viel ook niet tegen. Vooral de afdeeling „lammeren" was dit jaar bijzonder goed verzorgd. De heer Knaap, weihouder van onderwijs en directeur van de coöperatieve Boerenleenbank alhier, was op het terrein tegenwoordig en heelt de vereeniging na mens het gemeentebestuur van Haarlem mermeer met het behaald succes gefelici teerd. Katwijk-aan-den-Rijn. Wat stond gis termiddag de lucht buiig; en hoe bevreesd was men dat het Oranjefeest niet zou sla gen. Echter, het is ten zeerste medegevalten en do kinderen hebben volop van het feest kunnen genieten. Op hel terrein aan den Achterkerkweg weiden een tiental spelen uitgevoerd, nadat echter eerst de kinderen een wandeling door het dorp haden ge maakt. Voorafgegaan door de muziek, werd door de lange stoet hel dorp doorkruist, en nadat dit was gebeurd, werden er volks spelen gehouden. Enkele spelen trokken al bijzonder de aandacht, 't Was dan ook „elk wat wils". Plechtig klonk het gezang der kinderen bij de Wilhelminaboom aan de Turfmarkt. Er was veel werk gemaakt door de gecoslumeerdo jongelieden, die hetzij loopende, hetzij rijdende op een wagen, de stoet grooter maakten, en die dan ook alge- meene belangstelling trokken. Het bestuur van de Oranje-vereenieing heeft niet alleen voor de kinderen gezorgd, maar ook door het samenstellen van de lichtsloet, waaraan zooveel personen deelnamen, de grooteren op hun tijd doen feestvieren. Wat klonken de tonen der muziek vroolijk. Ook 's avonds is er opgewekt feestgevierd. Tot het einde van de feestviering was het uitstekend we der. De Oranje-vereeniging met den heer Raadsveld aan het hoofd, verschafte een ge- zelligen dag, aan kleinen en grooten. Zekere P. werd onaangenaam verrast, toen hij bemerkte, dat zijn plaatje van zijn rijwiel was verdwenen. De politie hiervan verwittigd, heeft vooral in aangrenzende plaatsen een uitgebreid onderzoek ingesteld. De eigenaar is toen weder in het bezit van het plaatje gesteld. Men zij op zijn hoede want een kennismaking met de politie is wellicht oorzaak, dat men over dat ont vreemde plaatje genoeg zou kunnen na denken Kaiwijk-am-Zee. Van de trawlvis- sclierij kwam Dinsdag te IJmuiden aan de markt de logger KW 140 met f 597 besom ming, en van de haringvisscherij de logger KW 44 met 22 last pekelharing. NoordwijkerhoaL Dinsdag en Woens dag hadden in „De Zilk" de Oranje-feesten plaats. De feesten werden Dinsdagmorgen geopend met een plechtige Hoogmis in de R.-K. Kerk, waaronder alle schoolkinderen de H. Communie ontvingen. Daarna trok ken de schoolkinderen in een lange optocht naar het feestterrein, waar om halfelf de kinderspelen een aanvang namen en ver schillende wedstrijden plaats hadden. De kinderen werden zoowel 's morgens als 's middag9 ruim onthaald, en na atloop van het kinderfeest reikte pastoor Hafkcn- scheidt de prijzen uit. Op het feestterrein waren allerlei verma kelijkheden als draaimolen, zweefmolen, luchlschonimel enz. aanwezig. Woensdag was het leest voor de grooten. 's Morgens weer optocht met muziek. Verder voor de jongelui ringsteken per fiets en al lerlei spelen voor grootere jongens en meis jes als' muiltje loopen, tonnetje steken, enz. Woensdagmiddag: ringrijderij van paren met versierde tilbury's. Na afloop werden zeer mooie prijzen toe gekend. De R.-K. muziekvereen. Jeanne d'Arc heeft zich dapper geweerd. De augurken-oogst, die hier zeer loo- nend beloofde te zijn, valt weer tegen. De vele regens hebben groote schade aange richt. Bij een tuinder waren liefst 50 roeden augurken geheel verwaaid en vernield. In calé v. d. Berg vergaderde weder om de „Oranje-vereeniging". Hot kinder- fees zal, evenals het vorige jaar, plaats hebben op Woensdagmiddag. Ook zullen alle winkeliers uitgenoodigd worden, om deel te nemen aan een étalage- wedstrijd. Donderdag 18 Sept. is het de officieele feest zal, evenals het vorige jaar, plaats De commissie neemt zelve de iractatie op zich, alsook den aankoop der verschil lende prijzen voor jong en oud. De tuin f er J. Heemskerk Jb.zn. was aan de veiling met een brik vol boonen. Door een noodlottig toeval schrok zijn paard en de wagen reed achteruit in de Leidsche Vaart. Met heel veel moeite werd hij zelf gered. Het paard werd er met tou wen uitgetrokken. De hoeveelheid boonen zonk direct daar de diepte. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester Van Ierscl. Al- wezig: de heer E. Oostdam Jb.zn. De voorzitter opeoit met gebed en doet mededeeling van verschillende ingekomen stukken Een verzoek van de Algem. Vereen, voor B. B. C. om een bijdrage voor de aanstaan de bloemententoonstelling to Haarlem in 1925. B. en W. stellen voor, drie gouden medaille's beschikbaar te stellen ter waarde van f 250; deze kunnen ecihler alleen wor den toegekend aan Noordwijkerhoulsche bloemisten, die met hun inzending op de tentoonstelling voor een prijs in aanmer king komen. Vanwege de bezuiniging wilde de heer Th. Langeveld er maar twee geven en de heer 11. v. Dijk meende dat één medaille vol doende was. De heer L. M. v. Noort vond f 250 veel en wilde medailles geven vam f50 a f75. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Een verzoek van den heer Th. Langeveld tot verharding van den weg van Schippers- sloot naar de Vaart wordt na gehouden stemming (op verzoek van den heer Lange veld) aangehouden tot een volgende verga dering. Op een verzoek van de Oranje-Vereeni- ging in de Zilk om subsidie voor het gehou den kinderfeest wordt besloten f 100 toe te kennen. Op een zelfde verzoek van de Oranjc- Vereeniging (Dorp) wordt f 400 toegekend voor het kinderfeest en f 700 voor het Oranje-feest. De opbrengst der kramen bedraagt reeds f 1500 wat nog verhoogd zal worden. Een verzoek van het bestuur van de R.-K. school „De Voorzienigheid" om geld be schikbaar te stellen voor vernieuwing van de overdekte speelplaats met tegels.. Wordt voor kennisgeving aangenomen en niet noodig bevonden. Een nieuwe leges-verordening wordt op voorstel van B en W vastgesteld. Hierna geheime zittmg tot behandeling reclame's bedrijfsbelasting. Rijnsburg. De prijs van de melk is we der met een cent per liter verhoogd. De prijs is thans 17 cent per liter. Sassenheim. Gedurende de maand Augustus is aan het postkantoor ingelegd f 3748 84 en terugbetaald f 3079.35. De data, waarop onze gemeente zal feeslvieren ,zijn veranderd en gebracht op 23 en 24 September. Den eersten dag 's na middags. kinderfeest, en den anderen dag volksspelen. De melkprijs is verhoogd lot 16 cent per liter. Aangezien er vier Zusters bij komen, die in het Wijkgebouw moeten worden on dergebracht. neemt de tegenwoordige Wijk zuster haar intrek in een afdeeling van het K. S. A.-gebouw, waar de zieken kunnen worden geholpen. Valkenbuig. De ontvanger der Ned. Herv. Gem. ontving dezer dagen officieel bericht, dat de kantonrechter te Leiden aan heeren kerkvoogden hun vorderingen i. z. den hoofdelijken omslag, op de leden Kort, Oudenaller en Rhijnsburger, heeft toege wezen. Als aanvulling op ons bericht van 30 Augustus j.l. zij nog gemeld, dat mej. Jan senVerhoog sinds 1 Sept. hier met den telegraaf- en telefoondienst is belast. Voorschoten. F lnimveetenioonsfelling. Jaarlijks wordt hier ter gelegenheid vu de Wilhelminafcesten een pluimvee-len. toonstelling gehouden, op welke wijze hel nutlige met het aanponame wordt vereenigj want sedert deze tentoonstellingen hief plaats hebben >an een aanmerkelijke vej. belering in den siand van de pluimvee, teelt, en wel in het bijzonder van den hoen. derteelt worden geconstateerd. Werd «f vroeger weinig aandacht aan de hoenden geschonken, door deze tentoonstelling b men mede in zijn eigen financieel belang, lot het inzicht gekomen dat het lang niei onverschillig is, welk hoenderras wordt ge. fokt en men heeft eveneens ingezien dat een doelmatige voedering van de dieren grooten invloed op den leg heeft. De tentoonstelling dit jaar, weder mei toestemming van het gemeentebestuur in de lokalen van de openbare school gehouden, is daarvan een sprekend bewijs. Behalve die inzendingen van verschillende hoenderras, sen zijn ook vertegenwoordigd: sierduiven, postduiven (herkenbaar aan den vasten voetring), kalkoenen, watervogels: zwanen, ganzen, eenden (waaronder zeer bijzondere rassen en konijnen, lojwijl ter opluistering ook eenige Guin. biggetjes (Oavia's) aanwe zig zijn, in het geheel niet minder dan 465 dieren, een getal op vorige tentoonstellingen op verre na niet werd bereikt. De meeste inzendingen kwamen uit Voor schoten zelf, doch er zijn er ook bij uit an, dere gemeenten ingezonden waaronder mede een aantal uit Leiden. De tentoonstellingscommissie beslaat uil de heeren W F. Lekkerkerker, voorzitter, A. C. Dijkman. J J. Dijkman A. van Via- nen, J. Vink en M. G. Emeis K.Azn., secre- taris-penningm., welke commissie zich bij zonder heeft beijverd om de tentoonstelling aantrekkelijk te maken door het aanbren gen van versieringen van groen en bloemen, De firma Gebrs. Blonk, Leiden en Leid- schendam heeft er haar verschillende voe dersoorten voor pluimvee uitgestald op een wijze zooals wij dat van deze lirma gewend zijn. Zij slond levens ieder gaarne met raad en daad bij Zij verjjlichlte dc tentoonstel lingscommissie echter nog in grootere mate aan zich, door tijdens de tentoonstelling de dieren gratis te vundexen. De itrzamelde eieren de kippen en erT.den vergeten ook in hun kooien het eiwleggen niet wor den bestemd voo: een weldadig doel. Behalve de firma Blonk is er nog een aardig stalletje, dat veel aandacht trekt. De heer P. van Hernert, uil Voorschoten, expo seert er zijr zelf gewennen zuivere bijen honing, een lust om te zien en een heer lijkheid om er eens aan te smullen. Als keurmeesters fungeerden de heeren H. L. A. van der Horsl en F. Mandemaker te Leiden, niet wien wij een wandeling langs de verschillende inzendingen maak ten en die ons verzekerden dal er vele supe rieure dieren aanwezig waren. Gisternamiddag, ruim 3 uur, werd in een der lokalen van de school, dat btjzonde* aardig was aangekleed, en waarin ook een piano stond, in tegenwoordigheid van ds commissie, het bestuur der Wilhelmten-va- eeniging en een aantal dames en heem genoodigden, de tentoonstelling offici el door den burgemeester, den beer E. Vernèdo, ge opend. Dezo begon in de eerste plaats de commissie dank te betuigen, dat zij er voor gezorgd had, dat de opening kon plaats hebben, zoodat z(jn woorden nu eens niet overstemd werden door een veelstemmig keer van het tentoongestelde pluimvee. Var der, wees hij er op, met genoegen te kunnen coDstateeren, dat deze tentoonstelling ut omvang en belangrijkheid al hare voorgang sters weder overtreft. De Voorschotersche Pluin.v.ev.re.n ginjj behoort tot de meest nuttige organisaties der gemeente. Dit blijkt niet alleen uit de tentoonstellingen, door haar gehouden, maar ook hieruit, dat de wekelijksche eier- veilnigen steeds toenemen en de aanvoer van eieren voortdurend grooter wordt. Spr. wenscht de commissie succes met de ten toonstelling en hoopte, dat z(j druk zal worden bezocht. Zij draagt er toe bij, dat de feestelijkheden ter eere van H. M„ onze geliefde Koningin, die in Voorschoten elk jaar op H. M. verjaardag met luister worden gevierd, ook nu weer zullen slagen. Spr. herinnerde er aan, hoe onze Koningin steeds met haar volk mee leeft, wat zij vooraf heeft getoond in de moeilijke jaren, die achter ons liggen. Na een: „Lang leve de Koningin!" door de aanwezigen herhaald, verklaarde de heer Vernède de tentoonstelling geopend. Hierna verzocht hij de aanwezigen het „Wil helmus van Nassauwe" aan te heffen, dat daarop staande werd gezongen, begeleid op de piano. Vervolgens werd de tentoonstel ling ook voor het publiek geopend en had (jen geheelen middag en avond een druk bezoek. Ook heden was er veel belang stelling. Heden blijft de tentoonstelling tot 's avonds 10 uur geopend. De bekroningen bestonden uit medailles, geldprijzen, zeer eervolle en eervolle ver meldingen. Door het rgoot aantal bekro ningen is het ons onmogelijk doze hier te vermelden. Vermelden wij alleen, dat de zilveren medaille, uitgeloofd voor het grootst aantal inzendingen (boven 10 nummers) bij loting ten deel viel aan den heer H. J. Waas dorp en de bronzen medaille voor op één na grootst aantal (beven de 10 nummers), aan den heer C. J. Zwetsloot. Nader meldt men nog> dat de volgende eereprjjzen zjjn behaald Bronzen medaille voor Trp één na hei grootste aantal, de heer C. J. Zwetsloot, ie Leiden. Eereprij's voor het grootst aantal inzendingen, van een lid der Voorschotur.sche Pluimveever., de heer K. I. Waasdorp. Hrreprijs voor den besten toom hoenders, de heer W. T. Lek kerkerker, alhier. Eereprjjs mooiste Trie Krielen, Gebr. Zaalberg, Oegstgeest. Eere- prijs mooiste Trio Oxl.-Eng. vechtkrielen, Gebr. Zaalberg, Oegrtg-.est. E.-reprgs voor de mooiste Kalkoen, de heer j. J. Djjkman, alhier. Eerepriis voor den mvO'Steu to.-ai Indische Loopeenden, Gebr. Zaalberg Oegst geest. Bijzondere eereprijzen verwierven de heeren J. J. Djjkman, O. V erHoven, v* H. van Santen en W. F. Lekkerkerker, allen te Voorschoten. De tentoonstelling heeft zich in een druk bezoek mogen ver heugen. i

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6