Db Kluizenaar van Far-End. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 1 September Tweede Blad. Anno 1924 GEMENGD NIEUWS."" lo. 19779 BINNENLAND. FEUILLETON. De Rijkspostspaarbank in 1923. Verschenen is het verslag aan de Konin gin betrekkelijk den dienst der Rijkspost spaarbank in Nederland over 1923. Aan de daarin vervatte mededeelingen, die als ge-, woonlijk vergezeld gaan van uitvoerige sta tistische gegevens en enkele graphische voorstellingen, is het volgende ontleend: Het aan inleggers verschuldigde saldo tegoed, met'inbegrip van de per 81 Decem ber bijgeschreven rente, is gestegen tot meer dan f 305 millioen. Werd de eerste honderd millioen bereikt na een tijdvak van 21 jaren (1902) de 200 millioen werd overschreden 14 jaren daarna (1916) en nu, slechts 7 ja- Ten later, is ook de derde honderd millioen aan de Rijkspostspaarbank toevertrouwd. Deze laatste tijdsruimte zoude nog korter zijn geweest, indien de minder gunstige 'óeconomische omstandigheden niet ook op het sparen remmend hadden gewerkt. De invlowl daarvan heeft zich in 1923 voor de Rijkspostspaarbank sterker doen gevoelen dan in 1922; het aantal en het totaal-bedrag der inlagen waren kleiner (6.8 pCt. en 8.1 pCt.), het aantal en het totaal-bedrag der terugbetalingen daarentegen grooter (8.7 pCt. en 3.2 pCt.) dan in 1922. Dat ten slotte slechts een gering bedrag meer is terugbe taald dan ingelegd, is te danken aan de gunstige uitkomst, welke de provinciën Noordbrabant en Limburg en in mindere mate ook Gelderland en Zeeland hebben op- Ï;eleverd, die gezamenlijk met een voordee- ig saldo van ruim f 4V» millioen sluiten. Het saldo-tegoed van Noord-Holland, Friesland en Drenthe vertoont ook na bij voeging der rente een achteruitgang. Het aantal Inlagen was In Limburg, het aantal terugbetalingen In alle provinciën grooter dan in 1922. Uit de nadere mededeelingen in het ver slag blijkt, dat in 1928 het aantal Inlagen 1,881,191 bedroeg, tegen 1,996,929 In 1922, terwijl het bedrag dier inlagen f 119,403,042 was .tegen f 123,176,048 in het voorafgaan de jaar. De inlagen verminderden dus in aantal met 116,738, in bedrag met f3,773,006 (3,1 pCt Terugbetaald werd in 1,168,858 posten f 119,654,092 of, na aftrek van de rente, ln den loop van het jaar uitbetaald bij geheels afbetaling van boekjes f 119,455,465 tegen ln 1922 in 1,076.268 posten f 115,725,456, vermeerdering dus in aantal 98,690, ln be drag f 3,730,008 (3,2 pCt.). Aan rente werd goedgeschreven f 7,569.289 (incl. de in den loop ran het jaar uitbe taalde rente ad f 198,627) zoodat het tegoed der Inleggers einde '23 bedroeg f 305,319,305 zijnde f 7,314,400 (2.6 pCt.) meer dan einde 1922 Het aantal spaarbankboekjes steeg met 16,369 (0.8 pCt.), waardoor er 91 December 1923 1,947.214 in omloop waren. Maandag 15 September zal H.M. 'de Koningin, vergezeld van Prins Hendrik, een officieel bezoek brengen aan Rotterdam. „Staat en Kerk" deelt mede, dat zoowel ds. H. Bakker als dr. P. J. Kromsigt, van Amsterdam, hebben bedankt als lid der Chr.-Hist Unie, omdat zij in 1924 al meer de vrije school en de vrije Kerk ln onze po litiek zien triumfeeren en nog meer, hoe de leuze van de vrije Kerk een schoone gelegen heid is om aan de Roomsche Kerk den voor sprong te geven boven elke andere Kerk. Bjj Kon. besluit is aan mr. P. R. Blok, op zjjn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend uit z$n betrekking van secretaris van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg ln zaken, rakende de Departementsambtenaren, en het daarmee geljjk te stellen personeel en is benoemd als zoodanig, met ingang van denzelfden datum, mr. J. Conink Lie£ sting, thans adjunct-secretaris van gemelde commissie, adjunct-commies b(f het Departe ment van Justitie. Te Amsterdam is op 65-jairige<a leeftijd overleden de heer K. G. Goedewaagesi, op richter en van de oprichting af directeur van de Incassobank. De overledene, ie Gouda geboren, heeft zeker wel het meest er toe bijgedragen dat de Ineassobamk tot een van de voornaamste financieels instel lingen van ons land is gegroeid. Voorts was en is de heer Goedewaagen nog commissa ris van eenige andere ondernemingen, o. a. van de Oranje-Nassau Levensverzekering. De ontslapene was juist ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin benoemd tot ridder in de orde yam den Ned. Leeuw. Naar aanleiding van beschuldigingen èn verdachtmakingen, voorgekomen in het Geldereohe weekblad ,,De Arbeid" en ge richt tegen den commissaris van politie te Culemborg, den heer J, Blok, wordt gemeld, dat het parket van den offioier van justitie te Tiel, ondier hetwelk Gulemborg ressor teert, kennis genomen hebbende van de te gen den commissaris van politie te Culem borg geplaatste artikelen, de daarin vervat te mededeelingen als zinneloos en uit de lucht gegrepen beschouwt en van oordeel is, dat genoemde commissaris van politie vrij uit gaat en hem geen enkel verwijt treft. Commissaris Blok vertrekt met een, hem reeds vroeger verleend gebruikelijk jaar- lijksch verlof voor een maand naar het bui tenland. In die te Amsterdam voortgezette alge- meane vergadering der Alg. Vereeniging van Leeraren M, O. is na langdurige bespre king van die salariskwestie besloten, het hooldibestuur te machtigen, bij zijn verdere actie voor verbetering van hetgeen volgens het reeds gepubliceerde communiqué door overleg met den Minister van Onderwijs is verkregen, de volgende richtlijnen in het oog te houden: Aan te sturen op bereiking van het maxi mum salaris in 16 dienstjaren in plaats van 20subsidiair op het fixeeren van die eerste periodieke verhoogingen op een hooger be drag dan de laler intredende periodieke ver hoogingen; subsidiair op een zoodanige re geling, dat aan een leeraar builen zijn boe- stemming niet meer wekelijksche lesuren zouden kunnen worden opgelegd dan 26 (volgens het plan van den minister zou dit aantal 30 bedragen). Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen de volgende motie-Luiüng, waarte gen het hoofdbestuur verklaard had niet het minste bezwaar te hebben, daar zij in overeenstemming is met de tot nu toe on onderbroken gedragslijn van het hoofdbe stuur, ook al heeft het hoofdbestuur niet bunnen bereiken, dat het principe er van door den Minister werd overgenomen: „De vergadering acht het noodzakelijk, dat bij de komend» salarisregeling het sa laris van den leeraar in lichamelijke oefe ning gelijkgesteld worde met dat der andere leeraren." Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur kwam aan de orde de kweslie- Mouw, welke aanleiding had gegeven tot uittreding van een 80-tal leden en de op richting van den Bond van Leeraren in Ne derland, met zijn orgaan „Het Nieuwe Weekblad", waarin werd uilgesproken, dat het zitten blijven van het hoofdbestuur der Algemeen» Vereeniging als een hinderpaal voor de horeeniging werd beschouwd, bene vens de bestaande oppositie in de vereeni ging zelf. Met 48 tegen 18 stemmen en en kele onthoudingen werd verworpen een mo tie-Rotterdam-Utrecht, waarin het hoofd bestuur werd uitgenoodigd, zijn mandaten ter beschikking te stellen, waarna met alge meen» stemmen werd aangenomen do ook reeds in lie algemeen® vergadering der Ver eeniging van Rijksleeraren aangenomen mo tie, met een Meine wijziging aldus luiden de: De algemeen» vergadering, enz betreu rend» de stichting van de nieuwe vereeni ging; overwegende dat het in dze tijden van belang is, de eenheid onder de leeraren te bewaren, spreekt d» wensdhelijkheld uit, dat de algemeen» vergadering oen oommissie benoemt om de grieven van d» uitgetred»- nen te onderzoeken en te trachten een weg te vinden, waardoor deze wear tot de Algem. kunnen terugkeeren. Tot leden van deze commissie, die geheel vrij mandaat krijgt, werden benoemd: de boeren Heyligers (Den Haag), Luiting, (Am sterdam), Buurveld, (Rotterdam), Kerfckamp en Swierstra (Rijksleeeraren). Het hoofdbe- bestuur werd gemachtigd, desnoods voor de door deze oommissie te maken onkosten een hoofdei ijken omslag te heffen. In d» verhouding tussohen redacteur van het weekblad en hoofdbestuur werd geen wijziging gebracht. Tot redacteur voor het komende vereenigtngsjaar werd, nadat de pandidaat van het hoofdbestuur, drs. Van den Ent, zich had teruggetrokken, met alge- meene stemmen benoemd drs. W. Emmens, leeraar aan het NederlandscK Lyoeum lé 's-Gravemhage. In zijn slotwoord stelde de voorzitter vast, dat ook leden, die het hoofdbestuur de cri- tiek niet hadden gespaard, dit hoofdbesluur niet gaarne zouden missen, en dat de verga dering met name haar goedkeuring hechlle aan de gevoerde salarisactie. Het raadslid J. ter Laan had aan bur gemeester en wethouders van Rotterdam een vijftal vragen gesteld in verband met de op 16 Juli j.l. plaats gehad hebbende ontvangst ten stadhuize bij gelegenheid van het ver blijf in de haven van twee Amerikaamche oorlogsbodems. De vragen, zoomede de antwoorden daar op, volgen hieronder. Vraag I: Zijn burgemeester en wethou ders bereid mede te dcelen hoe groot het aantal personen was mef Inbegrip van de Amerikaansche officieren en adelborsten dat op Dinsdag 15 Juli 1.1. ten gemeente- huize werd genoodigdg en welk aantal aan deze uitnoodiging gevolg heeft gegeven? Antwoord: Voor de receptie ten stadhuize op 15 Juli j.l. zijn uitgenoodigd 560 offcio- ren en adelborsten van de Amerikaansche en Nederlandsche marine. Voorts zijn uit genoodigd leden van het consulaire corps met hun dames, tot een gezamenlijk aantal van 76 personen, benevens autoriteiten van slad en lande en particulieren met hun dames ten getale van ongeveer 460 perso nen. Tevens zijn ter beschikking van den voorzitler van den Rotterdamschen Journa listenkring gesteld 12 kaarlen. Totaal zijn dus uitgenoodigd ongeveer 1100 personen. Van de uitnoodiging hebben gebruik ge maakt 550 officieren en adelborsten en 325 nlet-milllaire pereonen. Vraag II; Zijn burgemeester en wethou ders bereid een opgave te verstrekken van de kosten dezer groote receptie? Antwoord: De kosten van de receptie, met inbegrip van schoonmaken, verlichting, enz., bedragen ongeveer f1800. Vraag Hf: Is het juist, dat een aantal ge- noodigden zich zoodanig heeft misdragen, dat de receptie voor een deel is ontaard in een dronkemanspartij met de daaruit voort vloeiende gevolgen? Antwoord: Al hebben enkele jongelieden zich gedragen op een wijze, die kwalijk in overeenstemming is te achten met de plaais, waar, en het gezel schap, waarin de receptie plaats greep, zoo is hel niettemin onjuist te spreken van ont aarding in een dronkemanspartij. Vraag IV: Is het juist, dat eenige vrouwe lijke personen van verdachte zeden, zonder daarop recht te hebben, toegang tot de re ceptie en dus lot het raadhuis hebben we ten te verkrijgen? Anlwooid: Het antwoord hierop Luidt ontkennend. Zonder toegangs kaart op naam werd niemand tocgelalen. Vraag V: Zijn burgemeester en weihou ders van oordeel, dat ook in het vervolg uit- noodigingen op naar verhouding den zelfden voet bohooren uit te gaan-, of wel meent het college, dat de waardigheid der gemeente evenzeer kan worden opgehouden, indien d» uitnoodigingen zeer worden be perkt en geen alcoholhoudende dranken aan de bufietlen verkrijgbaar worden gesteld? Antwoord: Burgemeester en wethouders zul len niet nalaten te overwegen, of het aan beveling kan verdienen in het vervolg het aantal uitnoodigingen te beperken en als regel bij recepties geen alcoholhoudende dranken verkrijgbaar te slellen. Bij K. B., opgenomen in „Staatablad" no. 398, zijn nieuwe bepalingen vastgesteld betreffende het personeel van den Rijksge bouwendienst. De ambtenaar en beambten pnogen noch ln-, nobh buiten diensttijd ten behoeve van derden werkzaamheden uit voeren of onder hun toezicht doen uitvoeren welke tot hun werkkring bohooren of daar mede verband houdenzij mogen bovendien nevens him betrekking geen ander beroep of bedrijf uitoefenen. Het is hun mede ver boden deel te nemen in ondernemingen, wel ker werkkring met het bouwbedrijf in ver band etaan, onder welken titel of vorm dit ook zij. De nationale bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurins" heeft een bro chure uitgegeven ter beantwoording van de vraag, wat een volwassen kantoorbediende noodig heeft om in zjju behoeften en in die van zjjn gezin te voorzien. De „minima- saiaris-regeling" vermeldt voor klasse A. (voor eenvoudigen kantoorarbeid, waarvoor, eenige vakkennis vereischt wordt): 18 jaar jaar, 21 jaar f1600, 25 jaar f2200 en 30 jaar f2500; klasse B. (voor arbeid, die meer vakkennis vordert of zelfstandig wordt verricht): 21 jaar f1800, 25 jaar f2500 en 30 jaar f 3000; klasse O. (arbeid, die vak- of bedrijfskennis vordert of omvat het geven van leiding van beperkten omvang): 25 jaar f 3000 en 30 jaar f 3300. Periodieke verhooging ten minste f100 per jaar. De buitengewone vergadering van aandeelhouders in de N. V. Nationaal Grond bezit, te 's-Gravenhage, heeft het voorstel- J. W, Mekking en M. J. Goudsmit, om niet te voorzien in de vacature in de directie, onstaan door het overlijden van mr. B. R. Vos, met overgroote meerderheid van stem men aangenomen. De heer S. T. van Blan kensteen werd benoemd tot adjunct-directeur. Te Zulphen had de 4ösle algemeeno vergadering plaats van de Nat. Ghr. Geil, Onth. Vereeniging, onder leiding van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Vereeniging thans 12.716 le den tolt, georganiseerd in 230 afdeelingen. De jaarrekening van den penningmeester getuigde van groote financieole moeilijkhe den, ten gevolge van de zeer sterke inkrim ping der Rijkssubsidie. De aftredende be stuursleden ds. D. van Krevelen, van Lich tenvoorde, en dr. Joh. van der Spek, van den Dolder, werden herkozen. Zoo ook ds. D. Kuilman, van Borne, als lid van d9 Commissie van Redactie, en mevr. C. W. baronesse Van Verschuer-Van Balveren als lid van de Commissie tot Ohr verzorging van drandzuchtigen. Een 25-tat voorstellen werd behandeld, d» inleme organisatie en den propaganda-arbeid naar buiten betref fende. Twee inleidingen werden gehouden: één over den socialen kant van het werk, door burgemeester P. Pruis, van Vlaardin- gen, getiteld„Gemeentepolitiek en drank bestrijding", en één over „den individueelen kant van ons werk" door ds. P. M. de Jong, van Zutphen. In een drukbezochte avond vergadering in de Sl.-Walburgskerk spra ken ds. P. M. de Jong, van Zulphen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht en ds. P. Veen, van Utrecht. Ben zangkoor, onder directie van den lieer Th. IV. Hoo- nings, en orgelspel van dem heer C. Bute luisterden de samenkomst op. Naar het „Eindhovensch Dagblad" Wsmeemt zou de voorgenomen accijnsvcr- Kooging niet worden toegepast op sigaren, maar alleon op sigaretten en labak. - De gewone audiënties van de Mi nisters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Oorlog zullen a.s. Donderdag niet plaats hebben. Uit het proces-verbaal van de gehouden keuring door de Alg. Ver. voor bloembollencultuur, te Haarlem, blijkt* dat een getuigschrift van verdienste verwier ven: Dahlia Angelus, firma Ww Topsvoort, te Aalsmeer; getuigschrift van den Proef tuin: Dahlia (ster) Mauve Ster, van dezelfde firma. Ter opluistering waren ingezonden: dooi de firma Konijnenburg Mark, te Noord- w^k: Gladiolus Dr. Pfitzner, Frau Dr. Hauff; door de firma O. Vianen, te Rijnsburg: Dec Dahlia King George. Als merkwaardigheid kan dienen, dat de ingezonden G ad olur-zoorten d n ong: wor:en prijs noteerden van 500 tot 2000 gulden per Liter kralen (kleine bolletjes ter grootte van een knikker). Hofpersoneel van de sigaren fabrieken van de N.V. Gebrs. Majoor, te Beverwijk, heeft ontslag gekregen, behalve het verkoops- en expeditiepersoneel. De di rectie van de fabriek is hiertoe overgegaan, omdat zij vreest, dat bij aanneming van het wetsontwerp tot verhooging van de ta baksbelasting de geheele aanwezige voor raad sigaren opnieuw gcbanderolleerd moet worden. De aanmaak is nu stop gezet. Door dezen maatregel komen eenige honderden arbeiders zonder werk. Bezwaren aanslag gemeentelijke inkomstenbelasting. Het komt een en andermaal voor, dat Brnand, die een bezwaar heeft ingebracht 0f wel een beroep heeft ingesteld bij de toon, op den voet van art. 265i der Ge- Been tewet, betreffende de plaats, waar hij Is aangeslagen in de gemeentelijke inkom enbelasting (meestal betreft het bezwaren gen een forensaal-aanslag), nadat zijn lak is behandeld in een openbare zitting er afdeeling voor de geschillen van bestuur jan den Raad van State, zich wendt tot het jij de zaak betrokken departement van al- emeen bestuur, ten einde zijn belangen lsnog of bij herhaling voor te dragen. Inwilliging van een dergelijk verzoek om ehoord te worden schijnt den Minister van 'inanciën in strijd met de beginselen eener oede rechtspraak. De hierboven genoemde fdeeling van den Raad van State is het oor de wet aangewezen orgaan, voor het- relk men zijn recht kan bepleiten, dus- anig. dat ook de tegenpartij van het plei- ooi kan kennis nemen en naar aanleiding aarvan hare opmerkingen kan maken. Met azen opzet der procedure nu zou het niet ereenigbaar zijn, dat men na het einde der ipenbare behandeling aan één der partijen e gelegenheid gaf om, buiten aanwezigheid log wel van de andere partij, door te pleiten De Minister van Financiën bepaalt daar- bm, dat verzoeken van de hierboven be- joelde strekking, die zijn departement nochten bereiken, zullen worden ter zijde [clegd en dat ook op schriftelijke verloogen pan dien aard geen acht zal worden ge- ilagen. De arbeidsvoorwaarden in de mijnen. De Ned. Mijnweikersbond hield gisteren f» Heerlen, Treebeek en Terwinselen leden- ergaderingen, om de huidige situatie te be preken, Op alle drie plaatsen waren de alen stampvol. Door de bond9bestuurders Van der Bilt, Eibers en Kramer werd een ilteenzetting van de actie betreffende loon- &n arbeidscontract gegeven. Ten slotte werd [>p deze vergaderingen de volgende resolutie net algemeene stemmen aangenomen: „De gecombineerde ledenvergaderingen van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond, gehou- 3en 31 Aug. 1924, gehoord het verslag der besprekingen over het vaststellen van loon- èn arbeidsduur der ondernemers, gevoerd 'in de Donderdag 1.1. gehouden contactcom missie-vergadering, jucht het toe, dat door alle organisatie-vertegenwoordigers in deze vergadering de voorstellen der ondernemers onaannemelijk zijn verklaard. Vertrouwende, dat genoemde organisaties dit standpunt zullen blijven innemen en geen loonsverlaging noch verlenging van arbeids duur zullen aanvaarden, aangezien de toe standen der bedrijven zulks in geen deele (noodzakelijk maken, constateert aan de hand Tan de gepubliceerde bruto-winst per ton tollen in het jaarverslag der Staatsmijnen 'J%3, dat zelfs bij de door de directies ge noemden prijs per ton kolen, ontvangen )?er het eerste halfjaar, nog minstens een oruto-winst van f3.50 per ton en in Juli ftog minstens f 1.50 per ton winst is ge maakt. Is van oordeel, dat de concurrentie van Duitetihe kolen slechts van korten duur zal zijn en onze bedrijven door de in vooraf gaande jaren gemaakte winsten en de daar uit mogelijk gekweekte reserves geruiinen tijd deze concurrentie het hoofd kunnen j bieden zonder daarvoor uitbreidingswerken alsmede noodig aan te brengen verbeterin gen behoeven stil te liggen om tot inkom stenverminderingen der mijnwerkers over te gaan. Roept alle georganiseerde mijnwerkers op een loonsverlaging of verlenging van ar- eidsduur te accepteeren en dringt er bij de organisaties op aan het ingenomen stand punt te blijven innemen en zoo noodig door middel van staking te trachten iedere ver- rnindering van inkomsten of verlenging van arbeidsduur te verhinderen. Wijst de ongeorganiseerden op hun plicht bm het werk der vakbonden te verlichten door zich direct te organiseeren en gaat over tot de orde van den dag." door MARGARET PEOLER, Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. m En haar woorden gingen over in een Btorm van woest gehuil. Sara veriiet haas tig de kamer om man en vrouw alleen te «alen. Zij had nauwelijks de sjofele zitkamer bereikt, of de voordeur werd met een ruk open en weer dicht gesmeten en een vroo- Mjke stem riep: „Janel Jane! Kom eens hier, mijn dier bare Janel Ik heb garnalen meegebracht Sandwiches bij de thee!" „Houd u kalm, juffrouw Molly, alsje blieft!" Sara hoorde de slem van Jane vermanend fluisteren, toen volgde oen fluisterend ge sprek, hier en daar onderbroken door uit roepen en een vroolijken, jongen lach, waar op dan weer nieuwe vermaningen van Jane .Volgden, en toen vloog de deur van de ka toor open en Molly Selwyn zeilde binnen en overstelpte Sara met verontschuldigingen Voor haar ontvangst, of liever voor het ge- tois daarvan. Zij was allerliefst berouwvol, Booals zij daar met smeekende handjes gtond te gesticuleeren, en een beroep op Bara deed met haar donkerbruine, schitte- J«hde oogen, die iedereen dadelijk onlwa- PWjden on haar vergiffenis verzekerden. Zij was een gracieus jong schepseltje; de "jnen van haar gestalte waren zacht gol- yend en bevallig als al haar bewegingen; zij had prachtig aschblond haar en haar eigenaardig wiegende gang deed denken aan dien van een godin, die op aarde ver dwaald was. Zij was altijd even onordelijk; haken misten op belangrijke punten, de garneeringen van haar hoed waren er ge woonlijk hier of daar opgespeld, met het ge volg, dat zij nu en dan den hoed gansch en al in den steek lieten, maar zij was, on danks dat, altijd even aantrekkelijk en on weerstaanbaar. De gebogen kindermond, de kin met het kuiltje en de mollige handjes met de pun tige nagels wezen alleen op een zekere mee gaandheid van karakter, een neiging, om altijd den weg van den minsten tegenstand te kiezen; maar het was een soort van zwakheid, die zeer aantrekkelijk was en die door de meeste menschen zeker door het sterke geslacht dadelijk gaarne vergeven wordL Jong-zijn is een heerlijk ding. Molly schonk zichzelve een kopje van de% afschu welijke, gekookte thee in en dronk het blij moedig op onder het genot van toast en garnalen-sandwiches, en toen Sara even protesteerde, lachte zij alleen maar en ver klaarde, dat het een gezond en goed ver teerbaar menu was, vergeleken bij sommige thees op ateliers van de artistenkolonie in Oldhamplon, waarvan zij lid was. Zij babbelde vroolijk tegen Sara, en gaf haar levendige beschrijvingen van haar toe komstige buren, de menschen, die Selwyn had aangeduid als zijnde „veel aardiger dan wijzelf." „De Herricks en Andrey Maynard zijn onze intiemste vrienden; ik weet zeker, dat u dol od hen zult zijn. Mevrouw Maynard is weduwe, en als zij niet zoo ontzettend rijk was, zou heel Monkshaven voortdurend ln ergernis» over haar zijn. Zij is hyper- elegant; zij rookt, wanneer zij er lust in heeft, en vloekt, wanneer de gewone taal haar tekort schiet, allemaal dingen, die in de keurige kringen van Monkshaven udt de® booz» zijn. Maar zij is de weduwe van een millionnair en in plaats van haar den bons te geven, zwermen zij allemaal om haar heen en verklaren, dat „mevrouw Maynard zoo'n door en door modern type is", weet u?" Molly deed volmaakt den zuur-zoeten toon na van de critise-erenden. „En thuis lacht Andrey hen finaal uit, ter wijl zij in het openbaar doorgaat alles te doen, wat hen kan ergeren, alleen om het plezier hen tot ontzetting te brengen. „En wie zijn de Herricks?" vroeg Sara glimlachend. „Getrouwde luitjes?" „Neen". Molly schudde het hoofd. „Miles is ongetrouwd en woont met een ook onge trouwde tante, juffrouw Lavinia. Of liever, zij woont bij hem in en doet het huishou den voor hem. „De Lavendel-tante" noem ik haar altijd, omdat zij een van die snoe zige, ouderwetsche menschen is, die je doen denken aan geribde gordijnen en potpourri- reukzakjes en kleine zakjes lavendel. Miles» is een schat; maar hij is verlamd, de arme ziel." Sara zag met een eigenaardig verlangen uit naar een beschrijving, die kon overeen komen met haar medereiziger van dien middag, maar die kwam niet, en ten laat ste deed zij maar eens een vraag in de hoop zijn naam uit te lokken. „Hij was vreeselijk onbeleefd en onheb belijk", voegde zij er bij, „en toch zag hij er niet uit als de soort menschen. die dat zijn. Hij scheen niet onopgevoed of onbe schaafd. Hij was alleen met opzet bokkig alsof ik geen recht had op eenzelfde planeet met hem te bestaan, en te® minste," voegde zij er lachend bij, „niet in denzelf den coupé". Molly knikte wijs. „Ik geloof, dat ik weet, wien u bedoelt. Was het een slanke, donkerbruine, grira- mig-uitziende man met oogen, die je bijna doen opspringen, wanneer ze je plotseling aankijken?" „Ja, dat is het goede woord er voor", stemde Sara met een Hauwen glimlach toe. „Dan was het de kluizenaar van Far-End 1 Hij is een vreemde, stille man, die heele- maal alleen woont in een huis op het uiter ste randje van de monniksrots. U moet het huis wel gezien hebben, toen u hierheen reedt?" „,0!" riep Sara uit, alsof haar een licht opging. „Dan heet hij Trent. Dat heeft de koetsier mij verteld", voegde zij er bij in antwoord op Molly's verbaasden blik. „Ja, Garth Trent. Het is een vrij grappige naam, het klinkt alsof er twee treinen bot sen, vindt u niet? Maar de naam past wel bij hem," op nadenkenden toon. „Heb je hem ontmoet?" vroeg Sara dade lijk. Het was dwaas, dat die korte ontmoe ting haar bepaald een gevoel van belang stelling in dien man had gegeven. „Ja, eens. Hij behandelde mij" met een gichelend lachje van verrukking „,onge- veer alsof ik niet bestond! Ten minste dat probeerde hij". „Het klinkt niet alsof hij daarin geslaagd is, wel?" vroeg Sara, die de zaak grappig vond. Molly keek haar ernstig aan. „Hij vertelde later aan iemand. aan Miles Herrick, den eenigen man, waarmede hij ooit ongedwongen spreekt, geloof ik dat ik een soort van Dalila type was en bi) mijn geboorte gewurgd had moeten worden. „Hij moet wel een aantrekkelijk perso nage zijn," zei Sara ironisch „O. hij is een vrouwenhater, op en top; ik geloof, dat hij een haat heeft tegen do wereld in 't algemeen, maar tegen vrouwen in het bijzonder. Ik denk, slim veron derstellend dat hij gedwarsboomd is in de liefde." Op dit oogenblik kwam Selwyn de kamer weer binnen; zijn ernstig gelaat helderde even op, toen hij zijn dochter in hel oog kreeg. „Hallo, MollyI Ben je weer Icrug?" zei hij glimlachend. „Ilcb je je excuses gemaakt tegenover juffrouw Tennanl, jou verstrooide jongedame?" „Het is een crilijke kwaal, Tap. U moet t mij niet verwijten!" antwoordde Molly met een leuke brutaalheid, terwijl zij zijn hoofd naar beneden trok en hem een zoen gaf op zijn kruin. Selwyn grinnikt». „Ik geei liet op," onderwierp hij zich. „En wie is er nu gedwarsboomd in de liefde?" „De kluizenaar van Far-End." „O hij wendde zich tot Sara „dui u heeft ons wandelend raadsel zillen be praten?" „Ja. Ik denk, dat ik met hem van Old hamplon hierheen heb gereisd. Hij scheen een ongemakkelijk heer." „Dat zal wel, Hü houdt niet van vrou wen." - s ,v (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5