SPORT. WEERBERICHT. Earometerstand. Gistermiddag, 3 uur: 758. j i 1 Hedenmiddag, 3 uur: 761. Het dunne lijntje geeft den stand aan van gistermiddag 3 uur. De groote wijzer geeft den star.d aan van hedenmiddag 3 uur. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen in den morgen van 1 Soptmedegedeeld door het Metereologisel» Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7G58 te Tou louse. Iaag9le stand 750.3 te Stornoway. Verwachting tol den avond van 2 Sept. Moest matige zuidwestelijke lot noord- westelijken wind-, zwaar bewolkt lol be trokken; later wellicht opklarend, aanvan kelijk nog regenbuien, iels koeler. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-a-ZEE Voor Dinsdag: Hoogste stand dee morgens te 5.21 uur Hoogste sta ml des namiddags te 5.40 uur. LUCHTTEMPERATUUR. Afgeloopen nacht: M;n. temp. 12 gr. C. (53 gr. F.) Temp. 9 uur voorm. 16 gr. C. (G1 gr. F Temp. 3 u. nam. 17 gr. C. (63 gr. F.) WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Üocge-Rijndijk. Temp. 7 u. voorin. 15 gr. O. Temp. 12 u. 's middags 15V2 gr. C. Bronwater-inrichting aan de Zijl. Temp 7 u. voorm. 16 gr. C. 'IViup 12 u. 's middags 17'/z gr. O. t licht op voor fietsers e.a. M.iniid.ig, 1 Sept. 8.40 tot 5.33 voorm. den laten avond van Zondag bleef de lucht dreigen en ook de barometer voorspelde wei nig godes. En toch viel het vanmorgen mee. Wel was de lucht nog donker, maar droog was hel toch en zoo af en toe kwam zelfs dc oranje zon schuchter door de wolken gluren, "als wilde zij ook getuige zijn van den vlaggen- tooi, waarmede nu ook do straten van Lei den prijkten. Niet alleen van alle openbare gebouwen, maar ook van vele particuliere woningen, was de vlag uitgestoken, hier en daar zelfs de oranjevlag naast de driekleur. Er heerschic al vroeg in de slad een meer dan gewone drukte en velen droegen oranje op de borst Hier en daar vormden zich groepjes kinderen met oranje-sjerps getooid en feestelijke licdeern zingend, liet carillon cn draaiorgels speelden De oranje-stemming begon al voor den middag te komen. De parade. Een parade geelt aan ccn feestdag als steeds het eigenaardig cachet. Zij behoort er bij En daarom klonk telkens de angstige vraag: Zou de parade wel doorgaan? Er was reden lol twijfel, liet Schuttersveld vertoon de zooals gewoonlijk bij regenperioden weder vervaarlijke waterplassen. Maar onze militairen zijn niet voor een kleintje vervaard. Zij maakten reeds vroeg aanslallen en weldra roffelden de trommen uil de verte en kwamen nader aan het ter rein waar de parade zou plaats hebben, wal voor dc belangstellenden hel sein was zich ook naar het Schuttersveld te begeven spijt de dreig°nde wolken. De parade trok de aandacht welke zij ver diende Zij duurde ditmaal slechts kort, ver moedel ijk doordat het terrein zoo slecht was, waarna nog een wandeling door de stad werd gemaakt. Hierna werd onze aandacht geroepen bij het Kinderfeest in de Stadszaal. Hel jaarlijkse!» kinderfeest is het meest predominccrond deel van de fseelviering hier ter slede. De door B en W. uitgcnoodigde Commissie van voorbereiding cn uitvoering dezer feestelijkheden, gevormd uit personeel van verschillende openbare en bijzondere scholen, onder voorzitterschap van den heer W. Koops Azn. had ook nu weder een pro gramma ontworpen, waarin de regeling zóó minutieus is omschreven, dat van falen geen sprake kon zijn, le minder, omdat zij in de uitvoering werd bijgestaan door een slaf helpsters on helpers, ook weder uit onder wijzend personeel getrokken en die door ja renlange ervaring lot in de kleinste bijzon derheden op dc hoogte is. En mocht er al eens één enkele wal vergeelaelilig zijn dan is daar hel lol in onderdeelen afdalende programma dat hem (dames vergeten zoo iels nooit) in het goed spoor houdt. Wal aan deze feestviering voor ons de grootste bekoring uitmaakt, is, dat daaraan, geheel kameraadschappelijk, de leerlingen van alle scholen, openbare, Christelijke en R.-K. deelnemen en dat het personeel er van ook samenwerkt, op oen wijze, als geschied de het iedcren dag, symbool van de eenheid der nalie onder en door Oranje. Tegen éón uur of even daarna, die hing af van de ligging der school, traden de leer lingen (die van de aesde klasse alwaar, zoodat alle leerlingen in hun schooljaren éénmaal een beurt krijgen) aan, en maak ten de kinderen van de 9cbolen, die bet dichtst bij elkaar liggen een gemeenschap pelijke wandeling de vlaggetjes meedragend en feestliederen zingend, om len slotte in de Stadsgehoorzaal samen te komen waar ieder leerling zonder veel mo ile dc hen of haar aangewezen plaats vindt. De Stadszaal was feestelijk versierd. Op het podium van de groote zaal prijkte tus- schen frissche groene palmen de busle van H. M. de Koningin. Ook de Foyer zag er feestelijk uit. Toen de kinderen plaats hadden genomen word door den voorzitter der Commissie, den heer W Koops, voorgesteld een tele gram van gelukwcnsch aan H. M. de Ko ningin te zenden, welk telegram in beide zalen werd voorgelezen en waarmede luiue instemming werd betuigd Dc uitvoering in dc groote zaal werd op geluisterd door dc welwillende medewerking van Per Aspera ad Astra en die in de Foyer door het A. S. C.-strijkje. Het programma bestond uit een vertoo ning van Kellenbacb's paedadogische pop penkast. in Leiden niet een onbekende door zang der kinderen, gymnastiek, uiige- voerd door dc leerlingen van de leerschool van dca heer W Koops, onder leiding van den heer Koopmans en door een aardig spel van dwergjes, uitgevoerd door de leer lingen van dc schoql van den heer Uitten- broek. welke uitvoering werd geleid dcor den heer Westerman, terwijl ten slotte de kleinen werden beziggehouden met goochel toeren. Dat de tractaties niet ontbraken, behoe ven wij nauwelijk te zeggen. Het kinderfeest, dat, terwijl dit ter perse gaat nog in vollen gang is, is een waardig nummer, dat steeds weer bevalt Chr. Oranje-Vereeniging. De Lcidsche Christelijke Oranje-Verceni- ging heeft, haar gewoonte getrouw, heden een telegram verzonden, geteekend door haar voorzitter en haar secretaris, ds. 11. Thomas en den heer L. Queslroo, en van den volgenden inhoud: „Aan Hare Majesteit de Koningin le 's-Cravenhage. De Leidsehe Christelijke Oranje-Vereeni ging, gereed, om met jong en oud Ilare-r Majesleils verjaardag feestelijk le herden ken, dankt God voor de lieflijke bestendi ging van Uwer Majesteits leven, bidt God, dat Hij Uwe Majesteit voor Huis en Vader land spare en zogene vele jaren, en ver zekert Uwe Majesteit hare liefde en Irouw." In afwijking met haar gewoonte, om al leen 's avonds binnen de muren feest le vie ren, heeft de Vereeniging thans een middag en avondfeest georganiseerd, zoo het weer hel toelaat, beide in dc open lucht, en wel in den tuin van „Zomerzorg"een feest voor kinderen en een voor volwassenen. Vele kinderen, die niet in de termen vallen om mee 6e doen aan het andere middag feest al hier, waren hartelijk welkom op het feest der Oranje-VereenigiiiR. Deze feesten zijn ditmaal in elkaar gezel door de propaganda-commisSie, in opdracht vnn het bestuur der Vereeniging. Het micklagfecst werd aangevangen met een toespraak tot de jonge feestvierenden van den heer A. M. Verschoor, wien dit best is toevertrouwd en die bij zijn bevatte lijke uiteenzetting van de reden, waarom zoo volen hier samen waren om feest te vie ren, de gewcnschle slcmmin-g cn geestdrift er wist in te brengen. Toen begonnen dc spelen om prijzen, door tal van stadgenoolen beschikbaar ge steld, welke spelen zullen gevolgd worden door een ballon-wedsrijd, waaromtrent wij (e voren reeds iets vertelden. Terwijl wij dit schrijven is het middag- feest in vollen gang. Vanavond muziek en zang en ommegan gen in den extra verlichten, versierden tuin. Nog een feest-viering. De buurtvereeniging „Eensgezindheid" heeft voor heden op haar programma voor de feestelijkheden slaan: 4 u. 30 m. nam.: Vliegerwedstrijden voor jongens; versierde hoepels voor meisjes; versierde duwhoepels voor kinderen van vier lot zes jaar. Aautreden in de Evertsen- alraat. Beoordeeling door een, buiten de verecnigmg staande, commissie. 6 uur: Rondgang van de deelnemers aan de wedstrijden. 7 uur: Zanguitvoering van de Kinder- zangvcrceniging met medewerking va.n het muziekgezelschap „BobelLe". 8 lot 10 uur: Muziekuitvoering, welwil lend aangeboden door het zoo gunstig slaan de muziekgezelschap „Bobelte". liet bestuur vertrouwt, dat ieder zal medewerken lot het bewaren van de grootst mogelijke stilte tijdens de uitvoering van zang en muzieknummers. Heden was het juist 25 jaar geleden dat de heer M. W. Karstens, hoofd eener openbare school alliier, verbonden werd aan de onderwijsinrichting van liet Genoodschap „Kennis is Macht", waar de heer K. de En- gelsche taal onderwijst. Het bestuur van het Genootschap en do directeur en leeraren meenden dat deze dag voor den jubilaris die zich voor de inrich ting zeer verdienstelijk maakle en wiens onderwijs zeer wordt gewaardeerd niet on opgemerkt mocht laten voorbijgaan. Daarom verraslten zij hem hedenmorgen reeds met bloemen Doch daarbij bleef het niet. Bestuur, directeur en leeraren Krachten den jubilaris heden bezoek in zijn woning Groenhovenslraat 42, waar hij in waardee- rende woorden namens het Genootschap werd toegesproken door den voorzitter, den heer G. W. Zantvoort Jr. en namens het personeel der school door den directeur, den heer A. J. J. Verbrugge. Beiden lieten hun toespraken vergezeld gaan door stoffelijke blijken van waardee ring. De heer J. J. Jansen, late fitter aan de Stedelijke Lichtfabrieken," herdacht Deden den dag waarop hij 40 jaar geleden aan deze fabrieken werkzaam was. Ook dit feit ging niet onopgemerkt voorbft Van morgen werd de heer Jansen door den directeur, den beer ir. Van Klinken berg ontvangen en wtrd hem een enveloppe aangeboden, bevattende de gratif.cake aan een dergelijke dienstvervulling verbonden, terwijl hem door liet gezamenlijk personeel een zilveren horloge en een electrischo lamp werd aangeboden. Koninginnedag in Den Haag. Men schrijft ons- Hoewel eerst heden de officieele viering van den verjaardag der Koningin plaats had, was reeds gisteren, den verjarmgsdag zeiven, Den Haag voor het grootste gedeelle in feest tooi gezet, door hel vlaggen van de openbare gebouwen, do gzeanlschapswoningen, de pa- voiseering der Haagschc trams, waarbij zich ditmaal ook de trains der Noord-Zuid-Hol - landsche Scheveningcn-Leiden voegden, ter wijl ook reeds uil vele particuliere woningen do vaderlandsclie driekleur, de oranje-vlag of de oranje-witblauwe Prinsenvlag uitgesto ken waren. Heden was het aantal vlaggen nog zeer vermeerderd. Er werd veel oranje gedragen en troepjes kinderen, met oranje uilgcdoscht, trokken door de slad, om zich straks le vereenigen met de volwassenen, op bet feest dat het Ilaagsch comité voor Volksfeesten in den Dierentuin georganiseerd heeft. De fleurigheid van het Lange Voorhout, oj) zulke dagen teweeggebracht door de tal rijke vlaggen en vlagjes lussehen de boomen en van boom tot boom, werd nog verhoogd door de honderden oranje-kleurige celluloid ballons in de onderste lakken der boomen, welke hedenavond, daar zoowel als op den Lange-Vjjverbcrg deze stadswijken in oranjegloed zullen zeiten. De hoofdloegangen ot hel Voorhout prijk ten met fraaie fronljspices. Lang voor elven, het aanvangsuuri der sedert ecnige jaren niet meer gehoudenn parade Ier eere van Ie verjarende Vorstin, bracht de stroom der mcnschenmcnigle naar het Malieveld in dit stadskwartier een ge zellige drukte teweeg. In de vestibules der Paleizen van de Ko ningin in liet Noordeinde en van de Ko ningin-Moeder in het Lange Voorhout wer den door lal van civiele en militaire auto- rileiten en particuliere personen dc regis ters van gelukwensehing geleekcnd, die, als gebruikelijk, daar Ier plaalse gereed lagen. Voor het eersl na verscheidene jaren heeft dilmaal weder ter cere van den verjaardag van II. M. de Koningin in het Malieveld een parade plaats gehad. Het al lijd fleurige schouwspel heeft ook nu weder duizenden een gang naar het Malieveld doen maken. En al leverde de parade nu niet meer dien bonten, bekoorlijken aanblik van vroeger op toen de oude uniformen met haar warme kleurschakeeringcn nog werden gedragen, toch heeft zij niettemin haar oude aantrek kingskracht nog niet verloren. Te elf uur nam de parade oen aanvang Onder de vele genoodigden, voor wie de lange zijde van het veld nabij de Boorlaan was vrijgehouden, bevonden zich verschil lende Kamerleden. Na afloop der parade heerschtc in de stad een geweldige drukle van de huiswaarts koe rende toeschouwers. Toen eerst kreeg men een juisten indruk van de geweldige men- schenmassa, die zich rondom het Malieveld had verdrongen. Hedenavond illuminatie aan de gebouwen der Departementen van Algemeen Bestuur, er. ccn bioscoop-voorstelling in hot Malieveld. Koninginnedag te Amsterdam. De viering van den Koninginnedag heeft heden op de gewone wijze plaats gehad. Van alle openbare en oen groot aantal particu liere woningen was de driekleur gestoken. Om acht uur werd van de Nieuwe Kerk ko raal muziek ten gehoore gebracht. Tegen half lien werd het al druk op de Wcstcr- markt met kinderen, meest in het wit ge kleed en gelooid niet Oranje. Tegen elf uur vormden zij onder leiding van het bestuur van de Vereenigring „Wat ook vall', trouw staat pal" eon stoet, waar in ecnige praalwagens werden meegevoerd. Dc stoet trok naar het Ysclubterrein, waaT de dag verder werd doorgebracht. In de straten werd het 's morens ook drukker. Hier en daar werd al bij een orgel gedanst. in den middag hadden verschillende feeste lijkheden plaats. Een groot deel van het pu blick trok naar hel Stadion, waar gymnastiek cn sporlfeestcn plaats hadden. I Het voornemen bestond ook een luchtbal lon op le laten. Op verschillende pleinen hadden muziek uitvoeringen plaals, terwijl ook in oenige kerken concerten werden gegeven. Hedenavond is er feest voorste Hing in den Stadsschouwburg en in hot Concertgebouw, terwijl aan den Amstel hot troditioneele vuurwerk zal ontstoken worden. Ter burgerlijke terechtzitting van het Gerechtshof le 's-Gravenhage werden heden de nieuw benoemde rechters in de arrondis sementsrechtbank le 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. Th. W. G. Calkoen en mr. G. Schollen als zoodanig beêedigd. Het volgend adres zoo meldt men ons uit Breda is heden gerioht aan II. M. de Koningin: „Geven met verschuldigde eerbied le ken nen A. P. K. II, Kellenaer, journalist en lioofd-redacteur van de „Bredasche Cou rant", en mede-onderlcekenden, dat er blij kens bij dit adres gevoegde Raadsverslagen der beide bladen het „Dagblad van Noord- Brabant" en de „Bredasche Courant" en blijkens een hierbij gevoegd kort verslag uit de „Nieuwe Rolterdamsche Courant" ge vaar dreigt, dat het Bredasche Begijnenhof, waaraan voor het Huis van Oranje zoovele herinneringen zijn verbonden, ten deele aan sloopershanden word/t prijsgegeven, dat hier mede volgens «te uitspraak ter Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg een monument wordt aangetast van groote kunsthistorische waarde, redenen waarom zijn Hare Ma jesteit met alle eerbied en aandrang ver zoeken Hare Hoogstederzehror invloed aan le wenden, opdat dit monument voor dit en hel komend geslacht bewaard blijve." Het adres is onderleekend door tien in vloedrijke Bredasche burgers. Gisternacht is ingebroken in het ge bouw van den Gemeentelijken Keurings dienst van Waren le Woensel. Alle laden en kasten zijn opengemaakt of opengebroken. Uit een ijzeren geldlrommel wordt 900 a 1000 gulden vermist. Uit Maastricht meldt men ons: Nolans Emiie Meeuwissen, te Mierssen, is in een hotel, waar hij te Parijs verblijf hield, overleden. SCHIETEN. Nationale wedstrijden in de Graanbenrs. De stand van den wedstrijd na 30 Augus tus luidt: Eerecorps Burgerwacht Rijswijk 278 p. Korpswedstrijd Buks Nederland en Oran je Naaldwijk 477 p. Burgerwacht Rijswijk 459 p, Willem Teil, Berg6chenhoek 390 p. Korpswedstrijd Marga: Burgerwacht Berg schenboek 270 p. Nederland en Oranje 259 p. Burgerwacht Rozenburg 247 p. Land storm Noordwijk 222 p. Jubileumwedstrijd: i. E. J. F. Sterkman 98 p. 2. H. Dekker 98 p. 3. A. C, Staaldui nen 98 p. 1. G. Bergshoef 97 p. 5. T. Zaal Pz. 07 p. 6. P. Bergambacht 96 p. 7. H. v. Westrienen 95 p.; 8. J H. Wageveld 95 p.; 9. J. B. Lamers 95 p. 10. P. J. Wenlink, 92 p. Pers. Baan: 1. G Bergshoef 100 p 2. W. v. Vliet 99 p. 3 .P. J. de Vries 98 p. 4. J. Reinders 98 p. 5. E. Stuivenwold 97 p. 6. N. Bos 97 p. 7. A. v. d. Ham 97 p. 9. J. B. Lamers 95 p. 9. F. Looij 95 p. 10. T. Zaal 91 p. 11. H. v. Westrienen 04 p. 12. P. H. Walts 94 p. 13. A. C. Hofman 94 p. Vrije baan Buks: 1. U. Vunrman 200 o- 2 G. Bergshoef 200 p. 3 J. H. Wageveld 199 punten 4. W. van Wcslrecnen 199 ptn. 5 Ph. L. van der Drift 198 punten. 6. B. Lemkes 197 p. 7. Th. G. Bavthen 196 p. fl. A C. v. Staalduinen 196 p. 9 P. J. v. d. Krogt 195 p. 10. C. A. A. Scrvnis 195 p. 11. C. P. Kok 195 p. 12. A. v. d. Ham 105 p. 13. P. J. de Vries 194 p. 14. T. Zaal Pzn. 191 p. 15 W. J. F. Storkman 191 p. Vrije baan Buks (Dames): 1. Mevr. J. Sjouke 91 p.; 2. mevr. II. M. d. Krogt 91 p.; 3. Mevr. Bar then 77 p.; 4. mej. M. A. Kok 68 p.; 5. mej. CL Kok 31 p. Pers. Marga: 1. D. J. v. d. Helm 58 p.; 2. G. Bergshoef 58 p.; 3. N. G A. v. d. Linden 58 p.; 4. N. Bos 58 p.; 5. J. Metselaar 57 p.; 6. A. G Mijfs 56 p.; 7. W. v. Vliet 56 p.; 8. Ph. L. v. 4 Drift 55 p.; 9. A. G v Staalduinen 55 pk,; 10 P. Berg ambacht 55 p.; 11. L. C. Jongenburger 54 p.; 12. M. J. v. d. Poel 53 p.; 13. B. Lomkee 53 p. Vrije baan Marga: 1. G. Bergshoef 72 p.; 2. A. G Mips 72 p.; 8. Ph. L. v. d. Drift 72 p.; 4. H. Brouwer 72 p.; 5. Li. C. Jongenburger 72 p.; 6. M. IJannart 72 p.; 7. Th. G. Earthen 72 p.; 8. G B. Kok 71 p.; 9. B. Lemkes 7 L p; 10. J. v. d. Knaap 71 p.; 1U J. H. v. Staveren 71 p.; 12 G. G. v. d. Plas 71 p.; 13 L. G. Niekerk 71 p. Dagkruis Gde dag buks U. Vuurman. Dngkruis Gde dag Marga: II. Brouwer. AÏELETEK. Nurmi maakt een nieuw record. Nurmi heeft het record op 10.000 meter geslagen. Hij liep dien afstand in 30 minu ten cn 8 2/5 sec. Gasvergiftiging. Dr. D. Brocx, controleerend geneesheer der Rijksverzekeringsbank, wijdt- in het „Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskun de" een statistisch opstel aan gasvergifti gingen, berustende op gegevens uit de ar chieven der Rijksverzekeringsbank. In do jaren 1905 tot 1918 kwamen onder bijna 750.000 ongevallen slechts 202 gevallen van gasvergiftiging voor (25 sterfgevallen), waaronder 155 koolmonoxydo vergiftigin gen (17 met doodelijken afloop), bovendien 10 ammoniakgasvergiftigingen (2 dooden: door het springen van een ammoniakgas- leiding in een fabriek). Mij bepaalt zich verder tot de bespreking der koolmonoxyde Vergiftigingen cn onderscheidt 5 groepen: a Gevallen, welke in de mijnen ontstaan na het gebruik van springstoffen, vooral bij het gebruik van koolcarbonict (li ge vallen). Het explosiegaa bevat dan tot 40 pCfc. koolmonoxpde en is vooral gevaarlijk als de mijnwerker te spoedig terugkeert naar de plaats, waar geschoten is. Merk waardig is, dat in dezelfde gasomge^ring de één doodelijk wordt getroffen en de an dere weinig of geen schade ondervindt. b. gevallen, veroorzaakt door kachels of open vuren zonder afvoer (15 getroffen, waarvan 8 met doodelijken afloop), De acht doodsgevaJlen betroffen alle personen, sla pende in kajuiten (13 van de 15 gevallen). Gevallen als deze zijn natuurlijk allo te voorkomen. „Als men zich zoo voegt de schrijver hieraan toe de drukte herin nert, gemaakt over de petroleumkacheltjes van Jamin, dan vraagt men zich met ver bazing af, waar het verbod blijft om te sla- pen in kajuiten of keefcen, verwarmd door kachels, open vuren of iedere andere wijze, waardoor gevaar ont-sbaat voor de ontwik keling van koolmonoxyde." c. Gevallen, door motoren veroorzaakt (23, waarvan 3 met doodelijken afloop). On voldoende ventilatie is hier schuld. d. Diverse vergiftigingen in fabrieken, eon verzamclgroep (23 gevallen, 2 dooden). Leidinggasvergiftigingen: lichtgas en gas, gebruikt voor verwarmingsdoeleinden, vooral het laatste bevat veel koolmonoxyde (tot 40 pOt. toe). Van de 79 gevallen, die hieronder vallen, waren er 68 werkzaal» in het gasbedrijf. De meeste kwamen vom bij het werkbn aan de gasleidingen re]0ee- ren, aanleggen, afsnijden, gaten boren)* Slechts één sterfgeval viel hierbij te be treuren 33 waren korter dan 3 dagen ar* bcid8ongeschikt. Dc schrijver vraagt zich af hoe deze cij» fers te rijmen zijn met die van het Gen* traal-Bureau voor de Statistiek, dat in de-» zolfde jaren 4SO doodsgovallen noteerde, waarvan 93 aan zelfmoord moesten worden toegeschreven. (Bij die cijfers ontbrak ech-» ter een opgave van den aard van het schuL dige gas). Van de 387 overblijvende geval len kwamen er 147 govallen voor bij vrou wen, vermoedelijk grootendecls buiten be drijven. Een en ander maakt het zeer on waarschijnlijk, dat de overblijvende S*0l alle aan lichtgasvergiftiging zouden moeten worden toegeschreven. De schrijver deelt ten slotte uitvoerig een door hem waarge« nomen moeilijk geval mede, dat ook weet I wijst hoe noodig bloedonderzoek is. Hij herinnert in dit verband aan den arbcrtl der desbetreffende commissie uit den Ge zondheidsraad. Slechts door bloedonderzoek komt men op vasteren bodem te staan cn voorkomt men theoretische beschouwingen en tijdroovende onderzoekingen. Ten slotte acht hij tegen het slapen in verwarmde kajuiten en keeten dringend maatregelen noodig. Ovei de eischen, die aan kleine sanatoria gesteld moeten worden. In het JuliAugustus-nummer van het tijdschrift „Tegen de Tuberculose" komt een verslag voor van een commissie, in gesteld door de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose, die tot taak had een onderzoek in te stellen naar het bestaansrecht en de waarde van zoogenaamde „kleine" sanatoria. Uit dit verslag wordt hier het volgende over genomen: In de eerste plaats heeft do commissie zich afgevraagd, aan welke eischen een sanatorium in het algemeen moet voldoen. Deze eischen zijn de volgende: lo. Aan het hoofd moet staan een tu- berculosearts, die op het terrein moet wonen; hij moet do leiding van het geheel hebben, daartoe bijgestaan door een directrice, die zeil hoofdverpleegster is, of een hoofdver pleegster naast zich heeft. 2o. Niet alle zusters moeten gediplo meerd zijn: één gediplomeerde op 30 tot 35 patiënten is voldoende. 3o. Er moet een eenvoudig laboratorium zijn, een Röntgeninriohting, een hoogtezon; eenvoudige operaties moeten ter plaatse geschieden. 4o. De bodem moet droog zijn en de patiënten moeten zoo noodig in de open lucht kunnen verblijven. 5o. Er moet een verkeersmiddel zijn met het centrum, daaruit de zieken afkomst:g zijn. 6o. Strenge scheiding van mannen en vrouwen is noodzakelijk. 7o. Ontsmettingsinrichting en gelegen heid tot werktherapie zijn niet beslist nood zakelijk. i Onder kleine sanatoria zijn te verstaan zulke met minder dan 60 bedden. Dan ia er geen voldoende werk voor een arts in vollen dienst. (60 tot 100 bedden kunnen door één arts worden overzien, die dan echter nooit gelegenheid heeft er uit td komen). Hot stelsel van kleine inriohtingen met één rondreizenden spec:ali8t-tubercufose- arts is niet aan te bevelen. Wisselwerking tusschen het sanatorium en een consultatie bureau kan zeer gunstig zjjn, wanneer één leider beide instellingen bedient. i Bij meer dan 100 bedden wordt het werk voor één arts tc zwaai' en minder dan 150 bedden geven niet voldoende werk voor twee artsen, zoodat inrichtingen met tus schen 100 en 150 bedden niet oekonomisch zijn. Het wetenschappelijk werk kan het best tot zijn recht komen in een „groot" sana torium, mits de inrichting niet zóó groot is, dat de geneesheer-directeur geheel door. administratieven rompslomp wordt in beslag genomen. Bij meer dan 150 bedden wordt de per soonlijke aanraking tusschen don genees-, heer-directeur en de patiënten vrijwel ver broken; als h\j echter bepaalde zalen voor zijne rekening neemt* wordt daaraan tege moet gekomen. j „Kleine" sanatoria zijn in den regel beter voor familieleden te bereiken dan .groote"; ook zal de huisarts zich daar beter op de hoogte kunnen houden van den toestand van zjjn patiënt; voor een groot sanatorium zal men, wat goede om geving en ligging aangaat, allicht ruimer keuze hebbon dan voor een „klein" sana torium, dat op een bepaalde streek is aan gewezen. Ook voor toepassing van werk- theiapie zal eon „groot" sanatorium zieli beter leenen dan een „klein", tenzij men kleine sanatoria opricht voor beoefenaars van één vak (typografen, Eerbeek). De gecentraliseerde dienst zal in een „groot" sanatorium voordeeliger zijn; kleine gewes telijke sanatoria verheugen zich meer in de sympathie en den steun van de omwonende bevolkingi. (In het Friesche Volks-sanato- riurn is de verpleegprrjs het laagst van alle grootere sanatoria). Do commissie geeft dus in het algemeen aan „gToote" sanatoria de voorkeur, maar in bijzondere gevallen kunnen ook kleinere sanatoria van groot nut zijn, vooral als zij aan een consultatiebureau in een groote stad zijn verbonden. G,Ned. Tijdschr. v. Geneesk.") ~j MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, l Sept. Veemarkt. Aan gevoerd 403 vette koeien, le kw. f 1.25— 1.30, 2e f 1.10—1.20, 3c f 0.90—1.06. 100 melk en kalf koeien f 275—500. 130 vette kalveren 2e kw. f 11.10, 3c kw. f 0.840.98. 31 nuch tere kalveren f 1G25. 80 Bchapen f 4250 150 lammeren f 3843. 611 vette varkens, Holl. le lew. f 1.04—1.06, 2e f 0.90—1.03. Overzeesohe en Geldersche le kw. f 1.04 1.06. 7 paarden, geen notcering. Wegens Beursvacantie ontbreken heden de noteeringen der Amsterdam* sche Beurs.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 3