agenda. A> Barometer zegt het l/: f "Morgen fio/ka mee/temen,. buitenland. telegrammen. laatste berichten. reclame. de algemeene toestand. ..jL. duitschland. frankrijk. engeland. hongarije. roemenie. rusland. vereenigde staten. mexico. china. f. Maandag. „ZornerZorg": Leidsche Chr. Oranje-Ver. Avondfeest le 8 uur. Dinsdag. Vrije paardenmarkt te Leiden. Voorschoten: Pluimvcetcntoonstel - ling. Van 3 lot 10 uur. Woensdag. Schouwburg: N. V. Ver. Retterdamsch Hofstad-Tooneel. Boefje". 8 uur. Voorschoten: Pluimveetenloonslell ling. Van 10 tot 10 uur. Dagelijks: „De Graanbeurs"; Groole nationale schiet wedstrijd Leidsche Schielver. „Willem Teil": 1, 2, 5, 6, 8, 9, 12, en 13 Sept. Van 2 tot uur. „De Lakenhal": Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen door A. H. Bakker Korfl. Van 10 lot 5 uur. 's Zondags van 1 lot 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Rejo-thcaler": Intern. tentoonstelling „De Mensch". N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 September tot en met Zondag 7 September waargeno men door de apotheken der heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, en G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136. De l)ij velen in onze slad en omgeving bekende melksalon aan de Ilaarlminerslraat 62a, welke ruim 21 jaar gedreven werd door de weduwe A. H. Starrenburg, is in andere handen overgegaan. Oudere stamgas ten, die er gewoon waren er bun partijtje biljart te spelen of een kaartje te leggen, zullen met weemoed gedenken, dat de spijt hel klimmen der jaren steeds hupsclie en altijd opgewekte hospita hen niet meer zal bodienen. Er staat echter tegenover, dal de nieuwe inrichting zelve er zeer op is voor uitgegaan. De tegenwoordige ondernemer, de heer A. Landman, die in Den Ilaag ook een zoodanige zaak exploiteert, heeft haar geheel laten veranderen en moderniseeren. Hij vond in de Leidsche aannemers de hee ren Haak en Do Tombe twee mannen, die coulant en vlug de restauratie bewerkstel ligden. Als oen der meest in het oog sprin gende veranderingen noemen wij hier het aanbrengen van een keurig ingebouwd buf fet, ongeveer in hot midden der zaal, de Iwee prachtige, lichtloopende biljarten, de boxen en de mooie rieten meubelen, terwijl de tuin ook geheel voor een aardig zitje In orde is gemaakt. De bediening is natuurlijk ook meer mo derner geworden, wat er bij de jongeren wel in wit, terwijl er drie avonden in de week een strijkje wordt gegeven. Hedenmiddag opening. Op Maandagavond 8 September a.s. zal het Steunfonds ter bostryding der T. B. 0. Bn andere langdurige ziekten van markt kramers, hunne vrouwen en kinderen, onder- ufdeeling van den Marktkoopliedenbond „Ons Belang", alhier, zijn één-jarig bestaan feeste lijk herdenken. Bij dc Leidsche Spaarbank is in Augustus ingelegd 1271.747,16 en terugbe taald f207.550,26, terwijl 83 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en G9 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 10,384 inleggers bedroeg eiDde Aug i 5.219.739,23. fn de afgeloopen maand Juli heeft hot reizigersvervoer der N.Z.H.T.-Mij. op de lijn van Scheveningen naar Leiden, Katwijk en Noordwijk (incl. II. R.„Endegeest") opge leverd aan reizigersvervoer f 137.660 (vorig jaar Juli f 83.081) en aan goederenvervoer f3658 (f4142); totaal 1141.318 (187.223); en op de lijn Leiden(slalion)Heemstede respectievelijk f 10.673 (1 13.268) en f 12.687 (f 15.138). In de Stedelijke Werkinviehling zijn opgenomen van 24—30 Augustus 159 vol wassen personen, 11 kinderen, totaal 170. Na de leekening van het ac- coord van Londen Fransche bezorgdheid over Duitsch- land's binnenl. politiek de x K verantwoordelijkheid voor den oorlog de kleine entente. De onderteek en ing van hel accoord van Londen Zaterdagmiddag is zonder eenig ce remonieel vcrloopcn. De Engelscbe pers is zeer ingenomen met 'i feil, dat de Duitsche Rijksdag het accoord toch ratificeerde. Ook de Fransche pers be groet dit feit met voldoening, doch men loont zich ecliler bezorgd over de politieke ont wikkeling in Duitschland in verband met de geheime besprekingen tusschen de Duilsch- nalionalcn en het Centrum. De „Quotidien" schrijft, dat het gevaar voor een terugkeer der Duitsch-nalionalen tot de regeering nooit zoo groot is geweest als nu. Het is een pa radox, dat de Duitsch-nalionalen door deze gelegenheid wellicht tot het bewind zullen lerugkeeren, waarvan zij sedert de ineen storting van de monarchie uitgesloten zijn geweest. Andera bladen stellen de vraag of de Duitsch-nalionalen de aanneming der wellen niet uilsluitend mogelijk hebben ge maakt om de uilvoering ervan te kunnen sabotoeren en de regeering, als de leening eenmaal tot stand is gekomen, zullen dwin gen het overige der wellen le verhinderen. Dat moet voor Duitschland een ernstige waarschuwing zijn. Er blijkt toch duidelijk uit, welk een sfeer van achterdocht gescha pen zou worden bij een komen der Duilsch- nationalen in de regeering. Of deze waar schuwing begrepen zal worden? We aar zelen, daar toch ook in hel Centrum stem men voor de Duitsch-nalionalen opgaan, men zie onder Duitschland. Inmiddels kan nu worden aangevangen met de uitvoering van de maatregelen, noo- dig geworden door het aanvaarden van het Londcnsc-h accoord. De Gommssie van Herstel zal zeer spoedig overgaan tot de benoeming van den defini- tiven agent-generaal voor de herstelbetalin gen, voorzien in het plan-Dawes. Daar deze agent niet onmiddellijk in functie kan tre den, heeft Owen Young op zich genome n voorloopig de functie te aanvaarden. De O. v. II. heeft dientengevolge Owen Young be noemd lot agent-generaal deT herstelbeta lingen ad interim. Zij benoemde voorts Delacroix, den voor naamste Belgischen gedelegeerde tot trustee voor de spoorwegobligaties, Nogara (Italië) lot trustee voor de induslrieele obli gaties, en Macfadyean lot commissaris voor de begroolingscommissïe. Delacroix zal lid blijven van de O. v. H. Macfadyean, secretaris-generaal van de O. v. H., treedt uit rijn tegenwoordige functie. De C. v. II. besloot een reorganisatie plan in studie te nemen, waardoor bezui nigingen worden verkregen, die de onkos ten dekken, welke voortspruiten uit de in voering van de organismen, noodig voor het plan-Dawes. En ook de ontruiming enz. nemen een aanvang. De voorzitter van de douanecorami3sie te Dusseldorf heeft bekend gemaakt, dat de douanegrens tusschen het bezette en ni(jt-bezette gebied den negenden September wordt opgeheven. Naar uit Mainz wordt gemeld, zijn de Franschen reeds begonnen met de ontruiming der bruggehoofden, ver bindingsstukken tusschen Keulen, Coblenz en Kehl. Overeenkomstig de beloften van Her- rio;t en Theunis in hun 'brief aan Marx van 16 Augt. j.l. is bet bevel tot ontruiming van de militaire zone van Dortmund en Hoerde alsmede van de gebieden buiten het Roer gebied, na 11 Januari 1923 bezet, gegeven gelijktijdig met dat tot economische ont ruiming van bet Roergebied. De Rijralandcommissie heeft medegedeeld, dat het uitzettingsbevel tegen den opper- president der Rijnprovincie!, Fuchs ingetrok ken is, zoodat hni thans mag terugkeeren. En dan komt de belangrijke kwestie der leemng, waarvan alle3 afhangt. Een lid der firma Morgan Co. heeft zich uitgelaten, dat do Duitsche leoning ni,et voor 16 Octo ber op de markt zal komen. Van andere zjjde schjjnt men echter nog met de mogelijkheid rekening te houden op vroeger tijdstip. Zoowel in Wallstreet als in de pity, acht men het noodzakelgk, dat nog eenige ver anderingen in de overeenkomst van Londen worden aangebracht^ vooral ten opzichte van het recht van individueel e sancties en ten opzichte van de militaire ontruiming van het Roergebied en van 't systeem der leveringen in natura. Leeningen zijn overigens we! aan de orde orde van den dag. Behalve Duitschland, Frank rftk en Canada, tracht ook België een leening te sluiten eu wel van 100 millioen dollar, waar over onderhandelingen gaande zijn met de Garantee Trust Cy. De inschrijving op de Jcening van Neder-Oostenrijk is goed ge slaagd, Het aangeboden bedrag wordt over- teekend. Het aanroeren door de Duitsche rogeering van de schuldvraag brengt Frankrijk natuur lijk in het geweer. Zoodra de Fransche re geering het officieele Duitsche memorandum ontvangt, zal een officieel antwoord naar Berlijn gezonden worden. In tusschen protes teert het met klem tegen een opvatting in deze, die niet alleen met de feiten, doch ook met de formeele bewoordingen van het verdrag van Versailles in strijd is, tegen een uitgemaakte zaak dus, volgens de woor den van Lloyd George op 3 Maart '21. De pu blieke opinie der wereld weet precies, heet 't verder, dal voor tien jaar Duitschland onver hoeds het heldhaftige land heelt overvallen, welks neutraliteit moest worden beschermd door Frankrijk, dat als bewijs van zijn vre delievendheid spontaan zijn troepen 10 K.M. van de grens had teruggetrokken. Het ont kennen van deze feiten zou aan de zaak van den vrede geen goed doen. Of het verstandig is reeds than9 deze kwesties aan le roeren? De staatslieden der kleine entente hebben weer eens met elkaar onderhandeld. Roe rende overeenstemming etc. De Rijksdag verdaagd. De y prijs dei Duitsch-nationalen. Duilsch-Zweedsch verdrag. Zaterdagavond is de Rijksdag verdaagd, nadat het handelsverdrag met Spanje naar de commissie was verwezen. De verdaging is min of meer geforceerd door de obstructie van socialisten en communisten, welke de behandeling van de douanebepalingen wil - den voorkomen omdat zij er den prijs in za gen Avclkcn de Duitsch-nalionalen hadden bedongen, voor hun aanvaarding van het verdrag van Londen. Loebe stelde n.l. na mens de soe.-democraten voor dc douanebe palingen van de agenda af le voeren. Toen men evenwel, na eenig heen en weer ge praat tot' stemming van het voorstel wilde overgaan bleek het vereischte aantal leden niet aanwezig. Een schorsing van vijftien mi nuten mocht niet balen, ook toen was het vereischte aantal niet aanwezig, zoodat de Rijksdag tot 15 October verdaagd is. De voor zitter is evenwel gemachtigd van dezen da tum af te wijken. De Duitsche pers houdt zich meer bezig met de binnenl. verwikkelingen op politiek gebied dan met de goedkeuring der Dawes- rapporten. Er blijkt dat het opnemen der Duitsch-nalionalen in de regeering nog niet zoo eenvoudig zal zijn. De democraten heb ben reeds besloten in geen geval daarmee accoord le gaan. Volgens het „Bcrl Tageblalt' bestaat de prijs, dien men den Duitsch-nationalen voor hun omvallen geboden heeft, in de eerste plaats in twee ministerzetels (en niet vier zooals aanvankelijk was beweerd). Het resul taat van de onderhandelingen die met de Duitsche Volkspartij en eenige individueele leden van het Centrum gevoerd zijn, is in twee brieven neergelegd. De eerste is namens de Duitsche Volkspartij door dr. Curlius ge- tcekend, de tweede is van den Centrum-afge vaardigde Guérard, niet namens zijn partij. In deze brieven wordt den Duitsch-naliona len in uitzicht gesteld, mits de wellen met hun steun lot stand komen. De ministerzetels, waarover het gaat, zijn die van Economische Zaken en van Binnen- landsche Zaken. De eerste is door een demo craat bezet, zoodat dus de Volkspartij achter den rug van een andere coalitiepartij om zou hebben onderhandeld over een minislerwij- ziging. De brief van Guérard zou ook in Cen- trumkringen groole bevreemding hebben ge wekt'. Het blad schrijft nog: „Een partij, die vast aaneen gesloten van de 9 wellen er 8 afwijst en aan 1 wet, met de helft van haar zelete, haar goedkeuring geeft om nieuwe verkiezingen te ontwijken, kan niet in een regeering worden opgeno men, wier eerste en voornaamste taak hel' is, al deze wetten te zamen uil te voeren en het acccprd van Londen en het plan-Dawes le verwerkelijken. Een partij, die zoo onoprecht is in zichzelf, zoo verdeeld en geschokt is, en die zich tegenover haar kiezers verplicht heeft ,het plan-Dawes af te wijzen, kan on mogelijk een positieve politiek voeren op een verantwoordelijke plaats in het ministerie. Als men zou trachten, door een burger lijk blok, de democraten en sociaal-demo craten uit te schakelen, de partijen die een groot deel vertegenwoordigen van de massa's die de lasten zullen moeten dragen, dan zou er een strijd op leven en dood ontstaan over den Rijksdag, en het parlement, welks ont binding men thans met moeite verhinderd heeft, zou toch verdwijnen." Het Centrum aarzelt evenwel. Dat blijkt ook uit het volgende: In het' Centrum-orgaan Germania maakt de Centrum-fractie van den Rijksdag als haar meening bekend, dat de Duitsch-nationale, nu de overeenkomst van Londen is aangeno men, in de uilvoeringscommissies en in de Rijksregeering dienen te worden opgenomen. Ook de Duitsche Volkspartij heeft in een brief aan de Duitsch-nationalen verklaard, dat zij opneming der Duitsch-nationalen in de regeering wenschelijk acht. Een ernstige poging tot vorming van een burgerlijk blok is dus wel te wachlenl Zweden en Duitschland heliben te Berlijn een overeenkomst gesloten, waarbij alle ge schillen tusschen dc twee landen, die niet bij te leggen zijn worden verwezen naar een scheidsgerecht, zooals in het verdrag nader is omschreven. In geval Duitschland zich aansluit bij het Internationale Gerechtshof te Den Ilaag of lid wordt van den Volkenbond is overeenge komen dat de taak van het scheidsgerecht wordt overgedragen aan het Permanente In ternationale Ilof. Herriot antwoordt Coty. Harriet beeft aan den afgevaardigde Coty geantwoord, dat hij slechts het antwoord, hetwelk hij Dinsdag in den Senaat heeft ge geven, kan bevestigen. Herriot stond cr op, dat de meening van maarschalk Foe'h aan het parlement rechtstreeks door diens verte genwoordiger aan het parlement zou worden overgebracht en dat hij zich slechts strikt kan houden aan de door den vertegenwoor diger van den maarschalk in volle onafhan kelijkheid in het openbaar afgelegde ver klaringen. Egypte en Soedan. De Daily, Telegraph'' deelt mede, dat het Britsche antwoord op de jongste Egyptische ncEa ten aanzien van de Soedan is verzonden. De nota protesteert tegen de beschuldigingen en eischen der Elgyptiscbe regt>ering, maar de toon is verzoenend en de hoop wordt uitgesproken, dat het nuttelooze geschil zal eindigen. Zagloel wordt in staat gesteld de voorgestelde anglo-egyptische onderhandeling; over punten, die voor onderhandeling vat baar rijn in te leiden. Er is geen aan- wgzing in de nota, dat een onderzoek nopens de joDgste gebeurtenissen in den Soedan door een anglo-egyptische gemengde commis sie voor Groot-Brittannië aannemelijk is. De Times meldt, dat Zagloel aan het Egyptische kabinet zou hebben meegedeeld, MacDonald vóór midden September te zullen ontmoeten. In een uitvoerig telegram uit Kartoem geeft de „Daily Expres" mededeelingen over den toestand in Soedan. Er bestaat daar de Liga van de Witte Vlag, aldus het het blad, een geheime en geheimzinnige vereenig'.ng, die de Ku-Klux-Klan van Egypte is geworden. De Soedaneesche sectie van dit genootschap bestaat uit een groot aantal jonge lieden tusschen 22 en 26 jaar, die aan het Gordon-College een Engelsche opvoo- ding hebben genoten. iHun leider, Ali Ab- doel Latif zit voor het oogenblik voor den 15den keer in de gevangenis. Onlangs is dezo vereeniging haar propaganda begonnen door aanplakbiljetten en brochures en zg bedreigt hen, die bekend staan voor hun Engelsche sympathieën, met den dood. De Liga is het, die dc jongste troebelen heeft veroorzaakt. Moordenaars gevlucht. Uit Boedapest wordt gemeld, dat Tillisson, een der moordenaars van Erzberger, niet meer in Hongarije is. Hij zou over de grens gevlucht zijn. Ook Mayerr die identiek zou zijn met Koenig, een der andere moordenaars van Erzberger, zou zijn ontkomen. Of Scbultz, de aangehouden moordenaar, zal worden uitgeleverd, is nog de vraag. Oefening Russische zwartezeevloot Volgens een mededeeling van het Roo- meenscho ministerie van oorlog kruist «ie Russische Zwartezeevloot op de Zwarte Zee en houdt oefeningen met geschutvuur, dat aan de Roemeensche en Bulgaarscne kust hoorbaar is. De bevolking ia in groote opwinding. De RoemeensclTe Zwartezee vloot slaat dc bewegingen der Russen nauw lettend gade. Persoonlijk onderzoek. Rykof is vertrokken voor een rondreis door de sovjet-unie met de bedoeling zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in de door oogstmistukking getroffen streken. De Prins van Wales bij Coolidge goede dag voor de drankbestrijders Relle tjes te Herrin. De prins van Wales, op reis naar zijn farm in Canada, heeft eerst de Unie aan gedaan en Zaterdag bij president Coolidge geiuncbd en een lang gesprek met hem gehad. De ambtenaren van do drankbestrijding hebben een goeden slag geslagen. Zij hebben twee smokkelaars op zee gedood, een derde ernstig gewond en drie anderen gevangen genomen, die zeiden, dat zij Amerikanen waren Ei* zijn honderden kisten sterken drank in beslag genomen. Te Herrin in Illinois zjjn zes personen gedood en verscheidene gewond in een straatgevecht naar aanleiding van een proces tegen de gebroeders Shelton, die een Ku- Klux-Klanner zouden hebbc-n vermoord. De gouverneur van Illinois heeft onmiddellijk do nationale garde gelast zich naar Herrin te begeven. Bandieten-overval. Naar verluidt bobben bandieten bij Sam- martoe Julisco een gezelschap toeristen overvallen waarbij een Amevikaansche ia gedood., De burgeroorlog De gezanten van Frankrijk, Engeland Amerika en Japan hebben den ministor van buitenlandscho zaken medegedeeld, dat hun rogeeringen de Chineesche regee ring verantwoordelijk zullen stellen voor eventueele verliezen ten gevolge van den dreigenden burgeroorlog tusschen de mili taire gouverneurs van Tsjekiang en Kvanpu. To Kanton z$n ernstige ongeregeldheden geweest, waarbij zeer vele slachtoffers ge vallen zijn en 50 winkels platgebrand zijn, dit naar aanleiding van het geschil tusschen de kooplieden en Souyatsen. Deze heeft ten slotte toegegeven in zooverre hij zijn huur troepen uit de stad heeft teruggenomen en geconfiskeerde wapenen heeft teruggegeven. Overeenstemming met de Micum. DUSSELDORP, 31 Aug. (Wolff). In de heden gehouden besprekingen van de Commissie van Zes met den minister over reikt, dat de leveringen zullen worden voort, hoofdkwestie overeenstemming worden be de herstellingen, kon iin zooverre voor de gezet, en dat prijzen zullen worden bepaald bjj de aanstaande onderhandelingen tusschen de regeeringen en de C. v. H. Daar eenige kwesties nog hangende zjjn gebleven, zijn de onderhandelingen tot Dins dag verdaagd. De leveringen zullen echter niet worden onderbroken. Mac Donald naar Genève. LONDEN, 1 Sept. (Reuter). Mc. Do nald vertrekt morgen naar Genua. De „Ti mes" verneemt, dat hij slechts drie dagen zaï blijven, daar hij eind dezer week m Schotland moet rijn, waar hem het eere burgerschap van Dundee zal worden aan geboden. Te Genève zal hij alleen zijn in zichten omtrent ontwapening en veiligheid kenbaar maken. Op Europa's vasteland zal hij Zagloel pasja niet ontmoeten. Een bedreiging. PARIJS, 31 Aug. (N. T. A. draadloos). Naar verluidt heeft Painlevé, de voorzitter der Kamer, een brief ontvangen, waarin wordt gedreigd, dat er een bom in de Ka mer van Afgevaardigden zal worden ge worpen als protest tegen de voorgenomen regeeringspolitiek ten opzichte van den Elzas Landbouwjaarbeuis te Keulen. KEULEN, 31 Aug. (V.D.) Gisteren is in de gebouwen van de Intern. Jaarbeurzen de groole Jaarbeurs voor land-, tuin- en wijn bouw van het Rijnland geopend, welke tot' 7 Sept. a.s. zal duren. Ondanks de moeilijkhe den tengevolge van credietnood, bezetting enz. biedt deze eerste jaarbeurs op dit ge bied te Keulen een goed overzicht van het productievermogen van het Rijnland. Behalve producten van land- en tuinbouw i9 deze jaarbeurs ook een tentoonstelling van ale soorten land- en tuinbouw werk tuigen en gereedschappen. i Er zijn voort9 afdeelingen voor bijenteelt, visscherij, houlleelt, jacht enz. en ten slotte een veetentoonstelling met keuring. De jaar-, beurs had den eersten dag aen matige ber langstelling. Wat het bezoek uit Nederland betreft, lot nu toe zijn ruim honderd kaarten aan Ne-, derlanders uitgereikt. De saneering van Hongarije. BOEDAPEST, 1 September O D.) Het der-, de rapport van den commissaris-generaal van den Volkenbond over Juli legt den na druk op bet feit, dat de financieele saneering van Hongarije zich met hoopvol vooruitzicht voltrekt en dat de Hongaarsche kroon op het niveau van den Ooslenrijkschen gestabili seerd wordt, zoodra het gelukt is de Hongaar sche kroon in verhouding met het Engelsch pond te brengen.De buitent. handel verbetert zich zeer en ook de inkomsten «aan belastin gen stijgen voortdurend. Hoewel de waarde van don Ilongaarschen kroon sedert Mei met 23 pet. g- stegen is, zijn de prijzen in het bin nenland niet gedaald. De voortdurende voor deden van de saneering stellen de voorbij gaande onaangenaamheden van het recon structieplan in <ie schaduw. Hot aantal werkloozon is iels gestegen, doch bedraagt nog slochls 31.000. Engeland en Egypte. KATRO, 1 Sopt. (Reuter). Volgens een na-< tionalislisch orgaan wordt in de Britsche. nola geen enkele Britsche eisch herroepen. Het blad voegt er aan toe, dat als Groot-Brit- tanniö zijn gezichtspunt niet wijzigt Zagloel pasja niet in onderhandelingen zal kunnen treden. Herdenking van Lasalle. BERLIJN, 1 Sept. (V. D.). Te Genève had Zondag een groole vredesdemonstratie plao.ts ter vedachlenis van Ferdinand Lasalel, die daar voor 00 jaar in een duel gedood weid. Talrijke Volkenbondsgedelegoerden namen er aan deel. De Fransche redenaars spraken voor volkerenvcrzoening. Een nienws vliegtuigenfabriek in Roemenie. BOEKAREST, 1 Sept. (V. D.) Ilicr bestaat het plan een vlicgtuigenfabriek op te rich ten. Tot liet voorbereidend comité behooren ook vertegenwoordigers van het Ministerie van Oorlog en vooraanstaanden uit de in dustrie. De Heschilza-fabrieken zullen de. technische leiding op zich nemen. Fransch kapitaal heeft zich in deze onderneming ge ïnteresseerd. Stopzetting van den Rnssischen graan- expori? REV AL, 1 Sept. (V. D.) De Volkscom missaris voor Financiën, Sokolnikow, ver klaart in de „Finansownja Gazett-a" dat in den loop van de volgende maanden met den uitvoer van Russisch graan om finan cieele redenen gestopt zal moeten worden. Deze maatregel zal tot gevolg hcbbtYi, dat het toestroomen van buitenlandsch kapi taal naar Rusland ophouden zal. Begenadigd. RIGA, 31 Aug. (Belg. Tel. Ag). Savink<* is geheel begenadigd. Nog geen rast in Brazilië. LONDEN, 31 Aug. (N. T. A. draadloos)'. Volgens een telegram uit Rio de Janeiro trachten de tegenstanders der Baziliaansche regeering een terreur in het land te veroor-« zaken door het plegen van bomaanslagen. Generaal Polygarei, die de troepen tegen Sao Paulo aanvoerdde, is reeds licht gewond ten gevolge van een ontploffing. Nieaw Perzisch kabinet. LONDEN, 1 Sept. (V. D.). De premier Sar. dar Sipah heeft Zaterdag een nieuw Pe*-. ziseh kabinet samengesteld. Uit China. WASHINGTON, 1 Sept. (Reuter). Drie tor-< pedojagers hebben bevel gekregen zich naarv Sjanghai le begeven en een kanonneerboot naar Amoy. BERLIJN, 1 Sept. (N. T. Jv. Draadloos). Europeesche zendelingen melden dat in de binnenlanden van China weer hevig wordt geplunderd. Kruitmagazijn in de lucht gevlogen. l'\ BERLIJN, 1 Sept. (N. T. A. Draadloos), liet kruitmagazijn van Makrikoy nabij Kon- slanlinopel is in de lucht gevlogen. 15 per sonen zijn gedood. Schip gestrand. 9 LONDEN, 1 Sept. (Reuter.) De „Fer- sic" van de White-Star-Line is bij Ligaard op de klipen geloopen. De bemanning lieeft rich in reddingsbooten gered. Pogingen om het schip weer vlot ts krijgen zullen worden gedaan. ;>ii( Een trein in Rusland gederailleerd. RIGA, 1 Spet. (V. D.). Een trein is gede railleerd ten gevolge van een aanslag op de lijn OdessaMoskou. Er zijn dooden en gewonden. STADSNIEUWS. V Feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin.. Tri de hoofdstraten onzer slad waren gis teren, den dag der verjaring van II. M, de Koningin, reeds vlaggen uitgestoken, en ve len hadden zcli iveds met oranje gelooid. Natuurlijk zouden de uiterlijke blijken van medeleven met het geëerbiedigd Hoofd der Natie al reeds veel veel grooter zijn ge weest, ware het niet, dat eerst heden de ver jaardag officieel zou worden herdacht. In de verschillende kerken werd de verja ring gisteren echtrr wel herdacht en voor H. M. en het Koninklijk Huis gebeden. Met eenige angst en zorg werd de dag van heden tegemoet gezien. Het had imniera haa9l de geheele week geregend en lot in

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2