1 TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. 0 .WEERBERICHT. Barometerstand. Hel dunne lijntje geeft den stand aan van gistermiddag 3 uur. Dj groole wijzer geeft den stand aan van hedenmiddag 3 uur. Gistermiddag 3 uur 761. Hedenmiddag 2 uur 758. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen in den. morgen van 30 Aug., medegedeeld door het Melereologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.6 te Memel, laagste stand 747.4 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van den 31sten Augustus, zwakke tot matigen, Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, af en toe regenbuien, iets war mer. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK-a-ZEE Voor Zondag: Hoogste stand des morgens te 4.12 uur. Hoogste stand des namiddags te 5.03 uur. Voor Maandag: Hoogste stand des morgens te 4.45 uur. Hoogste stand des namiddags te 4.20 uur. LUCHTTEMPERATUUR. Min. Temp. 13 gr. C. (55 gr. F.) Max. Temp. 16 gr. C. (61 gr. F.) Temp. 9 uur voorm. 14 gr. O. (57 gr. F.) Temp. 2 uur nanx 16 gr. C. (51 gr. F.) LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag, 30 Aug. 8.45 nam. tot 5.29 v.m. Zondag 31 Aug. 8.43 nam. tot 5.31 v.m. De toestand was nog steeds onopgehelderd. Naar verluidt hadden de Duilsch-Nationalen te kennen gegeven, dat zij bereid waren voor de wetten te stemmen, mits de Tijks kanselier aftreedt en door 'n Duitsch-nalio- naal wordt vervangen, terwijl zij ook Iweo ministerszetels voor de Duitsch-Nationalcn ©pcischen. Maar men begreep, dat dit te kras was. Bij de verdere debatten over de wetten Dawes voerde o a. nog afgevaardigde dr. Rcichert (Duitsch-nationaa!) het woord. Hij zeide, dat het onjuist is, dat de industne vooideelcn zal trekken uit de aanneming der wetten. Hij vermaande de regeering dringend om bij de a.s. onderhandelingen over de handelspolitiek voor de belangen der Duitsche industrie te waken. Hij en zijn vrienden, zullen een voorstel indienen, dat dc ontruiming van hot Roergebied een eer ste voorwaarden voor hel voeren van onder handelingen over de handelspolitiek met ■Frankrijk en Engoland zal zijn. Hij ver wacht, dat de regeering verdere verklaringen zal alleggen, waardoor de Duitsch-nalionalen hun houding zullen kunnen bepalen. De afgevaardigde von Rhuhaben (Duit sche Volkspartij) verlangt, dat men ook aan de zijde der tegenpartij blijk zal geven van dc vredelievende gezindheid, welke do Duitsche regeering vervult. De bezetting van het Roergebied is daarmede niet in overeenstemming. Voorts kwam hij op tegen de onjuiste voorstellingen in Frankrijk verspreid, dat Duitschland volgens een vast plan aan de voorbereiding van een revanche-oorlog werkt. Dr. Breitsclicid (soc.-dcm.) meent uit de uitlatingen van dr. Reichcrt to kunnen o maken, dat de Duitsch national en tot aan neming van het Londenscho verdrag be reid zijn, indien hun daarvoor een overeen komstige prijs wordt betaald. Hij richt tot de regcering de volgende vragen: Is het juist, dat de Duitsch-nationaie Rijksdagfractie als prijs voor haar toestem ming het opnemen van enkele leden harei partij in het kabinet heeft verlangd? Is het juist, dat aan de Duitsch-natio- 1 nalo volkspartij een dergelijke hcrvcrmi&g van het kabinet in uitzicht is gesteld, tij het dau niet voor het oogenblik, dan toch voor later Is het juist, dat de Duitsch-nationale volkspartij nog hedenmorgen als koopprijs het aftreden van rijkekan-ielier Marx heeft verlangd en dat het bestuur der Centrum fractie dit heeft geweigerd? Is het juist, dat de onderhandelingen over den koopprijs nog worden voortgezc:? (De afgevaardigde Fehrenbaeh schudt brj deze laatste vragen voortdurend ontkennend met liet hoofd). Wat de koopprijs ook moge zijn, aldus ging Bi*eitscheid verder, het staat vast, dat de Duitsch nationalen bereid zijn zich voor dit tweede Versailles te la ten afkoopen. Daarover verlangen wij opheldering, voordat de stemming plaats heeft. Rijkskanselier Manc, die wegens de on rust bij de communisten en soo-dem. aan vankelijk niet het woord zou voeren, ver klaarde daarop, dat het kabinet over het vraagstuk eener hervorming der regëering niet heeft beraadslaagd en dat, indien fcus- schen dc verschillende partijen beraadsla gingen daarover zijn gevoerd, de rijksregee- ring er niet bij betrokken is geweest. Ook geen lid van het kabinet heeft vol gens zijn informatie aan dergelijke bespve- k ngen deelgenomen. Do beraadslagingen worden daarop ge sloten en de zitting wordt op voorstel van den ondervoorzitter voor lVh uur geschorst. Intusschen zou het seniorenconvent ver der beraadslagen. Dit vergaderde over de zitting van heden die om 10 uur zal beginnen. Van verschil - lende zijden werd er op gewezen, dat deze zitting slechts zal kunnen plaats hebben, in dien de Rijksdag niet ontbonden wordt. In tusschen kwarn men overeen voorloopig op de agenda van heden eerst de Duitsch- Spaansche handelsovereenkomst en dan het Duilsck-Poolsche verdrag te brengen, welke onderwerpen zonder debat zullen worden af gedaan. Verder zal het wetsvoorstel over de in- en uitvoerrechten en de omzetbelasting worden ingediend. Dit ontwerp zal dan naar de commissie worden verwezen, terwijl alle fracties er over zullen spreken of verklaringen erover zullen afleggen. Van de zijde der regeering werd de wensch geuit, dit ontwerp nog in tweede en derde lezing te doen behandelen, daar hel van belang is voor eventueel te voe ren onderhandelingen op het gebied van de handelspolitiek. De meerderheid besloot ech ter, dat de rijksdagvacanlie lot 15 October zal duren en dat hel ontwerp dan, na in de commissie behandeld le zijn, afgedaan zal worden. Tijdens de pauze hadden ook verschillen de fractievergaderingen plaats. De besliste wijze, waarop het senioren - convent dc agenda voor heden vaststelde, toonde reeds, dat men op een ontbinding van den Rijksdag niet meer rekende. Als de voorzitter om drie uur de vergade ring heropent, is de zaal voller dan ooit'. Er ontbreekt haast niemand. De „N. R. Ct." vermeldt over het verloop: Een jeugdig volkisch afgevaardigde zet on middellijk na de opening der vergadering een klein hobbelpaard op de groole tafel vlak voor den president neer. Veel aandacht wordt aan deze kinderachtigheid niet ge wijd. In het lang en breed wordt nu gedis cuteerd over de wijze, waarop zal worden gestemd. De volksche dr. Frick wil, alvorens zijn stem over het ontwerp betreffende het vorleenen van amnestie aan de separatisten uit te brengen, eerst de moties van verschil lende partijen aangaande het verleenen van amnestie aan de eigen politieke veroordeel den behandeld zien. Zijn voorstel wordt ver worpen. Vóór stemmen alleen de volkschen en hun bondgenoolen de communisten. Nadat over een lange reeks amendemen ten en moties is gestemd, komen eindelijk de Daweswetten zelf in stemming. De nationaal socialisten en de communisten verlangen de hoofdelijke stemming. De bankwet wordt aangenomen met 259 stemmen tegen 172 en 2 onthoudingen. De Duilsch-nationalen stem den tegen. Het wetsontwerp betreffende de hkwidatie van de renlebank wordt aangeno men met 262 legen 172 en 1 onthouding. Het wetsontwerp betreffende het belasten der industrie wordt aangenomen met 260 stemmen legen 176 stemmen en 1 onthou ding. Met ongeveer hetzelfde aantal stem men worden nog de andere bijbehoorende ontwerpen aangenomen. De spanning in de vergadering is onge - kend groot, als de voorzitter mededeelt, dat thans wordt overgegaan lot de stemming over het ontwerp spoorwegwet", waarvoor de meerderheid van twee derde noodig is. Met de grootste belangstelling volgt men op welke wijze de Duilsch-nationalen stemmen. Een aantal hunner zwaait de roode kaart, die „tegen beleekent, maar stopt daarop toch een witte kaart, die „voor" beleekent in de stembus. Anderen trekken zich in eeoi hoek van de zaal terug en schijnen van plan te zijn niet aan de stemming deel te nemen. ILct resultaat van de stemming wordt om klok slag half vijf bekend gemaakt, 314 stem men voor, 127 legen. Als aan het applaus der meerderheidspartijen en aan het ge schreeuw der nationalisten oen einde is ge komen, dreigt de voorzitter Wallraf de open bare tribune le doen ontruimen, omdat het publiek aan de demons bra ties der afgevaar digden heeft deel genomen. Maar daarop staat een valksch afgevaardigde op en schreeuwt, dat diplomaten in hun loge ook hebben toegejuicht. Dat ontketent weder een storm van verontwaardiging bij de rechter zijde. De voorzitter verklaart nog, dat gelijk de grondwet eischt, tweederden der afge vaardigden aan de stemming hebben deelge nomen en dat twee derde der aanwezigen zich voor het wetsontwerp hebben uitge sproken. Het is du9 aangenomen, Von Graefe roept: „VerradersbendeI" Bij de daarop volgende stemmingen stem men de Duitsch-nalJionalen weer tegen, daar nu de meerderheid van twee derde niet meer nooddg is. Als eindelijk alle stemmingen voorbij zijn stellen de communisten voor, de aangeno men wetsontwerpen slechts voor twee maan den van kracht te verklaren en eerst een re ferendum te organ ise-eren, ten einde de be volking in staat le stellen, zich voor of te gen de wetten uit te spreken. Het voorstel wordt verworpen. De volksohen en de com munisten stemden voor, de Duitsch-natio nalen onthielden zich'. De volksche afgevaardigde von Graefe vraagt, als de voorzitter tot het volgende punt van de agenda wil overgaan, het woord om namens zijn partij de volgende verkla ring af te leggen: „De fractie van de nation aal-socialisti sche vrijheidspartij beschouwt dezen dag, die de 10de verjaardag van den roemrijken slag van Tannenberg is, en waarop 314 als vertegenwoordigers van het Duitsehe vofk gekozen mannen en vrouwen onder bijval van vijandige diplomaten de Duiisch'e staatssouvereinileit, het Duitsche bedrijfsle ven en het Duitsche volk zelf hebben prijs gegeven aan het internationale groot-kapi taal, als de droevigste dag sinds 9 Novem ber 1918. Met verontwaardiging en smart constateeren wij, dat dit uur slecht6 kon sfaan, doordat ongeveer de helft van een fractie, die zich Duitsch en nationaal hoornt zich op het laatste oogenblik heeft la-ten be wegen, tot deze daad bij te dragen. Zij is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de vreeselijksle gevolgen van dit besluit. Moge het Duitsche volik zelf eindelijk inzien, in wiens ham den het in zijn onverschilligheid en goedgeloovigiheid zija lot heeft gelegd." Van deze verklaring kan men hechts de I rg/jr— r-arai:.T -C-f- I eerste woorden verstaan. Gedurende eenige I minuten schreeuwen en brullen dc afge- I vaardigden van de regeeringsparlijen en de j sociaal-democraten Schluss, Schlussl Von i Graefe tracht nog, zich verstaanbaar le ma- I ken, maar al zijn pogingen mislukken. Als hij daarop de tribune verlaat en pastoor Lcicht, van de Beiersche volkspartij, zijn plaats inneemt, wordt deze op zijn beurt door de volkschen en de communisten op oen Schlussconcert onthaald. Op verzoek van ondervoorzitter Bell keert Leicht naar zijn plaats terug. Bell voegt er aan toe, aan niemand meer in deze kwestie het woord te zullen verleenen. De door de volkschen ingediende motie van wantrouwen in de rijksregeering wordt nu in stemming gebracht. Zij wordt verwor pen, 251 afgevaardigden stemden tegen, 94 voor, terwijl 85, meerendeels Duilsch-natio nalen zich onthielden. De Rijksregeering vaardigde een procla matie uit, waarin zij allen Rijksdagleden, die tol aannemen der Dawes-rapporlen heb ben meegewerkt, haar dank betuigt en het standpunt van de Rijksregeering in de kwes tie van de schuld aan den oorlog als volgt uiteenzet: „De in het Verdrag van Versailles onder den druk van een overmacht opgedwongen erkenning, dat Duitschland den wereldoor log heeft ontketend, is in strijd met de ge schiedkundige feiten. De Rijksregeering ver klaart, dat zij deze voorstelling van zaken niet erkent. Het is een rechtvaardige eisch ran het Duitsche volk, dat het van den last dezer valsehe aanklacht worde bevrijd. Zoo lang dat niet geschied is en zoo lang een lid van de gemeenschap der volkeren lot een misdadiger tegen de menschhcid kan wor den gestempeld, zal de overeenstemming en verzoening tusschen de volkeren niet vol tooid zijn." De Rijksregeering zal er voor zorgen, dat deze verklaring ter kennis wordt gebracht van de vreemde regeeringen. ENGELAND. De staking in Covent Garden. De staking in Coventgarden is haar derde week ingegaan, zonder dat de distributie er noemenswaard mo&il\jkheden door heeft ondervonden. Ten einde de staking meer effectief te maken, heeft de algemene Bond van Transportarbeiders aan alle haven- 1 arbeiders in Engeland gelast ontscheping en vervoer van alle buitenlandsch fruit te weigeren. Deze uitbreiding der staking is evenwel niet verwezenlijkt, aangezien de in structie Donderdagavond weer is ingetrok ken op verzoek van Sir David Slackleton van het ministerie van arbeid, welke tevens mededeelde, dat hij pogingen doet om een vergelijk tot stand te brengen. Officieel is verder bekend gemaakt, dat het depar tement van arbeid besloten heeft een com missie van onderzoek in te stellen. PORTUGAL. Communistische aanslag mislnki. Uit Lissabon wordt gemeld, dat radicalen en communisten een aanval hebben gedaan op de vesting St. George. Zij namen 3 offi cieren gevangen. De sol dalen verdreven de aanvallers eohter. Er zijn 19 personen ge arresteerd. De rust is hersteld. De soldaten van het fort St. George wei gerden te capituleeren ondanks de bedrei gingen der communisten waardoor hun plan mislukte. De minister-president heeft ver klaard, dat men niet met een poging tot re volutie doch met een op ziohzelf staanden aanval heeft te doen gehad. Overal heerscht kalmte. BUITENLANDSCH GEMENGD. Er heeft een botsing van passagierstreinen plaats gehad tusschen Mul tan en Lahore in Eritsch-Indië, door verkeerden stand van een signaal. Vier wagens werden vernield. Reeds zrjn 67 lijken te voorschijn gehaald; men gelooft, dat er nog 20 liggen onder de treinruïnes, 102 personen zijn gewond, waar van 53 ernstig. Naar uit Athene bericht wordt, ztfn door eene explosie in het Marine-Arsenaaf vefe personen gedood; de munitie, welke zich in het arsenaal bevon<V werd bfliia geheel vernietigd. i De houding der Duitsch-nationalen. BERLIJN, 30 Aug. (Wolff). In een mede- deeling van het Duitsch-nationale partijbe stuur nopens de houding bij de stemming in den Rijksdag wordt er op gewezen, dat de beide opvattingen die zich hebben voorge daan, niet berusten op een tegenstelling in de beginselen, doch slechts op een verschil in de beoordeeling van den toestand. Terwijl de afgevaardigden die met „heen'7 stemden, zich lieten leiden door het denk beeld der onaannemelijkheid der overeen komst van Londen, waren de ,,ja"-stëmmen toe te schrijven aan de overweging, dat door het vermijden 'eener acute crisié, door de deelneming der Duitsch-nationalen aan de regeorin^ en door het oefenen van invloed op de uitvoering der overkomst, rekening werd gehouden met de noodzakelijkheid van het oogenblik. Overigens is de toestand door dë verkla ring der regeering inzake do Schuldvraag, welke een principieele opheldering omtrent haar houding op het gebied der buitenland- sche politiek beteekent, aanzienlijk gewij zigd, hetgeen evenals de in het plan-Dawe^ aangebrachte verbeteringen" éen succes van de oppositie, welke zich thané gerèeu mankt voor de rechtstreeksche deelneming aan de leiding der Duitsche politiek. STADSNIEUWS. Gelaagd is voor het toelatingsexamen aan de Rijkszin vel school te Bols ward, onzo stadgeiióot J, Kraijër, i i l De Koninklijke Onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zijn o.a. benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de de heer J. A. Bots, oud-wethouder, te Leiden, prof. P. G. Groenen, moderator van R.-K. JSludentenvereenigingen, te Warmond, en A. L J. C. van Hasselt, te Wassenaar; tot ridder in deze Orde de heer J. G. M. van Griethuft. sen, burgemeester van Oegstgeest, J. M. van Til, voorzitter van den bond van Bloem bollenhandelaren, te Lisse, H. J. Lemkes, voorzitter der Vereen, voor de Chr. School voor M. U. L. 0., te Alphen. Tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: prol mr. H. Krabbe, te Leidon. Verleend is de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud aan H. Cornet, amanuensis ie klasse bij de bibliotheek der Rijksuniversiteit, te Leiden J. M. Relijk, chef-boekhouder bij de firma de Koster en Co. te Leiden. In zilver aan B. van Varick, landarbei der bij den heer T. Rijnsburger te Leider dorp G. Slootweg, eervol ontslagen chef veldwachter der gemeente Haarlemmer meer; J. W. H. van Duuren, muzikant bij het Leidscke Muziekkorps te Leiden P. C. Bik, muzikant bij het Leidsche Muziekkorps te Leiden; G. Volbeda, assistent der di- reote belastingen, te Leiden E. Th. C, van Welbergen, te Leiden, con ducteur bij de Noord-Zuid-Hol landsehe Tramweg-MaatschappijP. van Lienden, tp Leiden, conducteur bij de Noord-Zuid-Hol- landscho Tramweg-MaatschappijJ. G. Baas, te Ter-Aar, kantoorhouder bij den post- en telegraafdienstG. Ouwehand, se cretaris der Werkliedenvereniging „De Eendracht" te Katwijk-aan-Zee, correspon dent der arbeidsbemiddeling aldaar; A. Hollebeek Sr., spinmeeater bij de N. V. Koninklijke Ncderlandsche fabriek van wollen dekens, voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden In brons aan L. de Wit, wonende te Kou dekerk (Z.-H.), arbeider bij de N. V. Kléi- wam fabriek voorheen firma H. van Leeu wen, te Alphen aan den Rijn; J. Zaad, arbeider bij de N. V. Kleiwaren- fabriek voorheen firma H. vam Leeuwen, le Alphen aan den Rijn C. Boele sr., schildersknecht hij de firma van Hellemond le Alphen aan den Rijn; C. J. Singerling, metselaarsknecht in dienst van den heer J. Verhoog Jzn. te Lei den; J. W. van Hees, magazijnknecht op de scheepswerf der Naamlooze Vennootschap voorheen Gebroeders Boot, te Leidenme juffrouw E. Robbers, dienstbode bij den lieer H. J. Blommendaal to Leiden; C. Berg bloemistknecht bij do firma C. J. Speelman en Zonen te Sasscnheim; In zilver met de gekruiste zwaarden aan den sergeant le klasse E. Kleian van hel 4e reg. Inf. H. M. de Koningin en Z. K- H. Prins Hendrik woonden heden, naar men ons uit Amsterdam meldt, de zeilwed/trijden van de Kan. Ned. Roei- en Zeilvereeniging op Y en Zuiderzee bij. Tentoonstelling van werken van A. H. Bakker Korii. In de tentoonstellingszalen van het Ste delijk Museum „De Lakenhal" is een ten toonstelling aangericht van schilderijen en teekeningen door den Leidschen schilder A. H. Bakker Korff, ter herdenking van den geboortedag van den meettor, 31 Aug. 1824/ In hot geheel telt deze collectie 75 num mers, waaronder mede van de beste stuk ken, door hem geschilderd. Voor zoover deze niet in het Museum aanwezig waren, wer den zij voor deze gelegenheid in bruikleen afgestaan door andere kunstverzamelingen of particulieren in het bezit van schilde rijen van dezen meester, ook uit Leiden zelf, waaronder van de familie Coebergh en van dr. J. G. van der Sluys. Later zal van deze rijke collectie, die ruim drie weken zal gcopena blijven, oro dan voor een speciale 3 October-tentoonstel ling plaats le maken, een meer gedetail leerd overzicht worden gegeven en daarom wijzen wij er hier nu slechts op, dat er werk van den schilder aanwezig is, uit de drie perioden, die zijn schildersleven ken merken. Hedenmiddag werd deze tentoonstelling in tegenwoordigheid der Commissie van de Lakenhal, besturen van Leidsche Kunslver- eenigingen, schenkers van schilderijen voor deze tentoonstelling van hier en elders en van enkele ingezetenen, die nog zich de vriendschap van den schilder herinneren, geopend. De voorzitter der Compiissie, de heer Aug. Reimeringer, hield daarbij een rede, waarin hij, na een hartelijke verwelkoming tol de aanwezigen, een korte levensbeschrijving gaf van dezen schilder, aan zijn karakter, zijn studie en lijn werk ontleend aan ver schillende tijdgenooten. Het eigenaardig ka rakter, dat het leven en de denkwijze, zoo wel als het werk van Bakker Korff onder scheidt, ligt in iets fijngevoeligs en innigs, dat het gèruchtwekkende schuwt en een ernst, die alleen in een verfijnde en be schaafde kunst voldoening vindt. Uitvoerig typeerde spr. dit nog nader, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde, die met interesse werd bezich tigd. VOETBAL. Het Stedentournooi te Haarlem. HaarlemLeiden 71. (Van onzen eigen verslaggever). Gisteravond is op het keurige R. C. H.- lorrein het stedentournooi ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den Haarlcm- schen Voetbalbond begonnen met den wed strijd HaarlemLeiden. Voor ons Leidé- naars was dit tevens het eerste aanloopje yooj; Jiet nieuwe seizoen en lafen wij direct zeggen; ondanks de 71-nedcrlaag zijn wij er niet ontevreden over. Bij de beoor- I deeling van de korfbaluilslag, neme men n.l. in de eerste plaats in aanmerking, dat van die zeven doelpunten, er drie legen ons werden gescoord in dc laatste tien mi nuten, toen liet weer zoo mogelijk nog slechter werd, als het al was, en toen de snel invallende duisternis het onmogelijk maakte om het spel le volgen, v. d. Berg was bij deze laatste drie doelpunten blijk baar volkomen verrast, en deed ook vrijwel geen moeite om ze te voorkomen. Laten wij deze drie doelpunten buiten beschouwing, dan zou een 4-1-nederlaag een eervol re-> sullaat zijn geweest, in aanmerking ne mende n.l. het feit, dat de II. V. B. voor zijn elftal een keuze kan doen uit maar liefst vijf eerste klassers, en de L. V. B. is aange-« wezen op één eerste klasser, en verder derdö. klassers en L. V. B.-clubs. Het Haarlem-, sche elftal had maar even vier Internatio nale spelers n.l. Visser, Breeuwer, Krom en v. d. Mculen in de gelederen, en bestond overigens uit eerste-klassers. die tot de besten in hun vereeniging beliooren. Leiden moest het stellen met zes cerste-klas en vijf dcrde-klas-spelers. Toch vinden wij zelfs een 41-overwinning voor Haarlem nog wat geflatteerd. De Haarlemmers speel-, den ontegenzeglijk beter dan de Leidenaars, maar uitgezonderd het laatste kwartier van. den wedstrijd was er van een overwegende Haarlem-meerderheid geen sprake. Was het weer voor de voetballers en voor de toeschouwers minder prettig, voor ons, persmensehen was het eenvoudig ellendig. R. C. II. beschikt niet over een overdekte tribune en waar er op het heele veld geen. droog plekje te vinden was, viel er niet aan te denken om één letter op papier te zetten, In ons verslag moeten wij dan ook noodge dwongen ons bepalen tot de voornaamste bijzonderheden. Ruim halfzeven komen onder leiding van scheidsrechter Weslerbeek, temidden van een plasregen de volgende elftallen in het veld: 1 Haarlem: v. d. Mculen y (H.F.C.) Ilazevoct Kosler (R.C.HJ (Slormv.) r Dik Snoeks Krom (Haarlem) (Slormv.) (R.C.H.) Oldenburg Breeuwer Feruca! (Slormv.) (Haarlem) (E D.O.) 9 Koonings Visser (R.C.H.) (StormvJ, F. Goddijn B. Goddija, (Lugd.) (Lugd.), i Goslings Roem Stephanus (A S C.) (A.S.C. (A.S.C.) Brouwer v. Well Segaar (A.S.C.) (Lugd.) (U.V.S.y Josson Wamsleker (A.S.C.) (A.S.C.) v. d. Berg (Lugd.) i Leiden. Stephanus wint den toss, en verlaest, met de flauwe wind mee, te spelen. Haar lem trapt af, en binnen de minuut jaagt Oldenburg, na goed doorzetten van Peru- cal, den bal langs Van den Berg, die ta laat uitvalt (1—0). Geenszins ontmoedigd, pakken de rood-witten aan. Roem maakt dan bal keurig vrij, geeft over naar Gos lings, die op enkele meters van het doel alleen met Van den Meulen voor zich, voon het intrappen heeft. Dc A.S.C.er is echter, vreeselijk onRandig en mist de kans van den dag. Vooral Stephanus en Roem spe len in een verwoed tempo. Bij een vrijë schop, 8ohiet Roem op het doel, v. d. Meu len laat echter den uiterst gladden bal glippen, en Stephanus is er als dc kippen bij, om gelijk te maken (1—1). De stand blijft echter niet lang „one all" want uit een corner van Koonings, schiet Breeuwer,- wat gelukkig, maar keihard en onhoudbaar in (2—1). Even daarna weet dezelfde spe ler nu een werkelijk schitterend doelpunt te maken en den stand op 31 te brengen.. In de tweede helft geeft Leiden aanvatyi kelijk nog uitstekend partij. Na een duel tusschen Wamsleker en Breeuwer, waarbijl de A. S. C.er in de meerderheid blijft, gaat Visser er van door, en uit den scherpen voorzet scoort Koonings nummer vier, Het weer wordt steeds slechter, en met den re-, gen pal togen raken de Leidenaars hoe lan ger hoe meer uitgeput. Vanaf onze plaats isi de bal bijna niet meer te volgen. Oldenburg maakte het vijfde en zesde doelpunt, terwijl Visser den stand op 71 brengt. Dan vindt ook de scheidsrechter, die maar een heel matige kijk op buitenspel bleek le hebben, het welletjes, en kondigt vóór tijd het einde aan. Wij zullen ons ontijouden van een beoor deeling der spelers. De meeste Leidenaare waren na een rustperiode van enkele maan-i den, gister weer voor het eerst in het veld. Laten wij echter wel opmerken, dat de hen- ren vrijwel zonder uitzondering, in de e.V. weken duchtig zullen moeten oefenen. Bat- controle, snelheid, ausdauer, het liet bij do meesten nog heel wat te wenschen over. Daarom zij een nuttig gebruik van de weken vóór den aanvang der competitie, allen ern stig aanbevolen. Het Haarlemsche elftal een sterk geheel, dat het steden tornooi wel op zijn sloffen zal winnen. MARKTBERICHTEN. fi LEIDEN, 30 Aug. 1924. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehoudea markt waren als volgt: prima fabrieksbotor, (controle) f 2.35; prima boerenboter vajï f 2.30 tot f 2.40. Aangevoerd 6/3 11/6 87/c 19/16 vaten, wegende 2505 K.G. Handel gocl Turfmarkt van 25 tot en met 30 Aug. 2-1. Geen aanvoer. Prijzen van lange turf por, 1000 stuks van f 7 tot f 9. Wegens Beursvacantie ontbrekeij heden de noteeringen der Amsterdam sche Beurs.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 3