AGENDA. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Zondag. „De Burcht": Dansavond. 8 uur. „Jeruel" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- komst te halfelf. Zondagsschool te halféén. Evangelieprediking te 8 uur. „Jeruël" (Middelstegracht)Samenkom sten te 10 uur en te 7 uur. Leger des Hcils: Samenkomsten te 10 uur te hal vier en te halfacht. N o o r d w ij k-a a n-Z e e. Casino. Buiten gewone dansavond. R ij s w ij k: Wielerwedstrijden. 2 uur. Maandag. „Zornerzorg": Leidsche Chr. Oranje-Ver. Kinderfeest van 2 tot 5 uur. Avondfeest te 8 uur. Dagelijks: Bondsgebcfjw Ned. R.-K. Volksbond: Tentoonstelling teekeningen leerlingen Avondte.ekensch.ool. Vrijdag, van 9 tot 10 uur. Zaterdag, van 2 tot 6 uur. Zondag, van 12 tot 4 uur. De apotheek van „Hulp der Men3ch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Augustus tot. en met Zondag 31 Augustus waargeno men door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- dcn wordt van Zaterdagavond, te aoht uur tot Maandagmorgen, te acht uur, waarge nomen door de doctoren Rassers, tel. 1469; Horst, tel. 2258; Kist, tel. 1202; en Timmer mans, tel. 303. Deze dienst wordt dan teOegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- .ïelminapark, tel. 390. wat een groot gemak is, bezit centrale ver warming en is nacht en dag geopend. De directie wist aan do inrichting te ver binden de heer A. Kortland, gewézen be- drijfschef van de Amsterdamsche firma Brödelet, Daardoor was zij in staat ook een ehauffeursohool bij de zaak in te riohten. Er is gelegenheid voor stalling van auto mobielen, men kan ze er koopen en huren, terwijl er tegelijk motoren, rijwielen en onderdeelen in ruim aantal voorradig zijn. O.a. zagen wij een Cleveland-tractor voor landbouwdoeleinden, welke machine even veel trekkracht ontwikkelt als vijf paar den. De commissaris van politie deelt mede, dat de post van verkeersagent aan het eind der Breestraat hoek Steenschuur is inge trokken. Daarvoor is in de plaats gekomen een waarschuwingsbord aan den muur BreestraatGangetje. Door een wagen van Van Gend en Loos is vanmorgen te elf uur op het marktterrein alhier bij het draaien van het voertuig een kraam van een kousenverkooper in elkaar gereden. Gisteren werd ten nadeele van den landbouwer M., te Hazerswoude, een bont kleurige zeug ontvreemd. Den dader of de daders van dezen diefstal zocht men tot dusver tevergeefs. Gistermiddag werd de 76-jarige Ch., alhier woonachtig, op de Breestraat aange reden door een tot nog toe onbekend geble ven wielrijdster. De oude heer kwam met enkele niet ernstige kwetsuren vrij. Door den landbouwer Van der W., onder de gemeente Voorschoten, werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat uit eon zijsloot van den Rijn te zijnen nadeele is ontvreemd een roci-zeilboot, van buiten wit en van binnen rood geverfd. Gisteren zijn bij de politie weder een drietal valsche guldens gedeponeerd. Gisteren waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 617 werkloozen. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.Zondagmorgen, to tien uur, dr. J. G. Boekenoogen, van Den Haag. Eglise wallonne: Dimanche pas de ser vice. Evang.-Lufchersche Gem.Zondagmorgen, tc halfelf, ds. O. F. Westermam», van Am sterdam, loco-da. De Meyere. Romonstrantsch-Geref Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, ds. F. Boers, van Abbekerk. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. van dor Wissel. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Kenring van openbaie middelen van vervoer in Znid-Holland. Ter uilvoering van de nieuwe bepalingen van art. 2 bis van het Kon. besluit van 3i Juii 1880, houdende bepalingen ter ver- belering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland bepaald: J. dat de provincie Zuid-Holland ten be hoeve van de keuring van motorrijtuigen als bedoeld in genoemd art. 2 bis is verdeeld in B keuringskringen, te welen: a. eerste keuringskring Dordrecht; b. tweede keuringskring Gouda, omvat tende de gemeente Gouda als hoofdplaats en verder de gemeenten Ammerslol, Barwouls- waarder. Bergambacht, Bcrkenwoudc, Bo degraven, Gouderak, Haastrecht, Heken- dorp, Lange-Iiuige-Weidc, Moordrecht, Oude water, Papekop, Reeuwijk, Rietveld, Schoon hoven, Stolwijk, Vlist, Waarder, Waddings- reen, Woerden en Zwammerdam; c. derde keuringskring 's-Gravenhage, omvatlende de gemeente 's-Gravenhage als hoofdplaats en verder de gemeenten Berkel, Delft, 's-Gravenzandc, de Lier, Monster, Naaldwijk, Nootdorp, Pijnacker, Rijswijk, Schipluiden .Stompwijk, Veur, Voorburg, Voorschoten, Wassenaar, Wateringen, Zeg waard en Zoelermcer; d. vierde keuringskring Leiden, omvat tende de gemeente Leiden als hoofdplaats en verder de gemeenten Ter-Aar. Alkemade, Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude, Ilillcgom, Katwijk, Koude kerk, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuw koop, Nieuwveen, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsalerwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, War mond, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeter- woude; Vijlde keuringskring Rotterdam. 2o. Als deskundigen als bedoeld in ge noemd art. 2bis worden aangewezen: a. in den keuringskring Dordrecht inge nieur J. A. Wijnmalen, onderdirecteur van het gemeentelijk electrisch bedrijf (e Dordrecht; b. in den keuringskring Gouda L. van Zevenhoven, wagenmaker aldaar; c. in den keuringskring 's-Gravenhage H. C. Dolk, Ie 's-Gravenhage le van der Kun straat 7; d. in den keuringskring Leiden A. J. Slallinga en E. Offenbcrg, beiden te Leiden; e. in den keuringskring Rollerdam ingenieur M. F. de Bruyne, directeur van den gemeentelijken vervoer- en motordienst te Rotterdam. 3o. Bepaald wordt verder, dat de deskun dige of de deskundigen, zoo twee deskundi gen het onderzoek samen instellen, den on dernemer in rekening kunnen brengen: voor de eerste keuring van een motorrijtuig, als openbaar middel van verkeer te bezigen, f 10; voor een herkeuring na afloop van den geldigheidsduur, in het eerste goedkeu- ringsbewijs vermeld, f 5 en voor een tus- schenlijdsche keuring op aangegeven fouten of op verzoek f 2.50. 4o. De gemeentebesturen van eiken kring worden uilgenoodigd, overleg te plegen tot het vaststellen van een algemeene regeling ten einde tot een goede samenwerking te geraken inzake de keuring. Het initiatief tot dit overleg zou kunnen uilgaan van het bestuur van de hoofdplaats van den kring. Arbeid op Zondag. (Officieel). Bij hen, die prolesleeren legen het ieit, dat de N.V. Nederlandsche Kunst zijdefabriek te Ede haar manlijke arbeiders van 18 jaar of ouder des Zondags wil laten werken in continubedrijf, beslaat de mee rling, dat hierloe door den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid of door de ar beidsinspectie vergunning zou zijn verleend. Deze meening is onjuist Wanneer de Kunst zijdefabriek te Ede bedoelde werktijdregeling invoert, maakt zijn gebruik van de bevoegd heid, in art. 39 van het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaalsn 1923 (Kon. besluit van 4 September 1923, no, -f 12 tot vaststelling van een algenieenen maatregel van bestuur als bedoeld in de art. 22, tweede en derde lid, 23 en 25, eerste, twee de, derde, vierde n vijfde lid, der Arbeids wet 1919) aan verschillende groepen van fabrieken, die arbeid in vol continubedrijf noodig kunnen hebben, toegekend, om op alle lijden, ook des Zondags, door mannen arbeid le doen verrichten. De premie-certificaten voor militairen. Blijkens het in Slsbl. 405 opgenomen IC. B. van den lslen Aug. 1924, is wijziging gebracht in het K. B. van 27 Dec. 1919 tot uitvoering van de artikelen 223, derde lid en 224 der Invaliditeitswet. Voor den verplicht-verzekerde, ten aan zien van wien is vastgesteld ,dat hij gedu rende de laatste drie maanden vóór zijn opkomst in werkelijken dienst verzekerd was, en op het tijdstip, waarop hij in wer kelijken dienst kwam, niet ontheven was van de verplichting om premie te betalen, en die len minste een geheele kalenderweek onafgebroken in werkelijken dienst is ge bleven, maakt de militaire autoriteit, bij ontslag uit den dienst, bij vertrek met ver lof (mils niet verleend voor een bepaalden duur van korter dan een maand) of bij het aangaan van een verbintenis als vrijwilliger een militair premie-certificaat op. Dat cer tificaat zendt de militaire autoriteit aan den Raad van Arbeid. Deze vervaardigt van het militair premie-certificaat een afschrift en reikt het eerstbedoelde uit aan den be langhebbende of zendt hem dit loc, na op het certificaat den datum van uitreiking of toezending te hebben aangeteekend. Weigert de militaire autoriteit een mili tair premie-certificaat te doen uitreiken, dan doelt zij zulks den Raad van Arbeid mede die den verplicht-verzekerde met de weigering in kennis stelt. Gedurende 14 dagen na uitreiking of toe zending van het militair premie-certificaat "of van de kennisgeving betreffende de wei gering een militair premie-certificaat te doen uitreiken kan de verplicht-verzekerde, on der overlegging van het van den Raad van Arbeid ontvangen stuk schriftelijke bezwa ren tegen den inhoud van het certificaat of legen de weigering inbrengen bij de mili taire autoriteit en wijziging van dien in houd verzoeken. Bij den burgemeester van Vlaardingen is bericht ingekomen dat II. M. de Koningin op 19 September een olliciecl bezoek aan Vlaardiinigen zal brengen. H. M. de Koningin bracht Donderdag middag een bezoek aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis van de Ned. Horv. gemeen te te Apeldoorn., dat dezer dagen zijn 25-ja- rig bestaan herdacht. De Koningin werd bij aankomst in de vestibule van het gesticht ontvangen door den voorzitter van het be stuur, die vader en moeder Van Leeuwen aan haar voorstelde. Na een kort verblijf in de bestuurskamer werd een bezoek gebracht aan de mannen- en vrouwenafdeoling, waar de Koningin zich' met de oudjes vriendelijk onderhieljl en persoonlijk versnaperingen uitreikte. Dit bracht een der oude vrouwtjes zoodanig in vervoering, dat zij, met beide handen de hand der Koningin grijpende, uitriep: „Wat bent u toch een lieve Koningin I" Vóór de Koningin de stichting verliet H. M. ver toefde er een uur overhandigde zij aan elk oud vrouwtje een pakje lekkernijen en aan iederen man een kistje sigaren. In de te Amsterdam gehouden 58ste alg. vergadering van de Alg. Ver. van Leeraren bij het M. O. werd nog mede gedeeld omtrent de conferentie met den Minister van Onderwijs, dat zou opgenomen worden de bepaling, dat na vier jaren het salaris zal vastgesteld worden naar het ge middelde aantal uren van die vier jaren,- aan dezelfde school gegeven. De belooning van uren boven de 26 zal voor fixeering van het salaris niet in aanmerking komen. Voor in dienst zijde leeraren, die vallen in de groep 1924 wordt het salaris niet lager dan het bedrag hun toekomende voor 22 unr. Do Regeering deed toezegging ernstig te overwegen om eiken feeraar reeds bij eerste (definitieve) aanstelling een zeker aantal lessen te garandeereu. Dit aantal zou voor ieder geval afzonderlijk moeten worden vast gesteld. De garantie na vier jaar zou dan slechts voor de overige uren gelden. Naar de meening van den Minister zou het in de praktijk aanleiding geven tot moeilijkheden, indien de beperking „aan dezelfde school'' in de zgn. garantiebepaling zou vervallen. Dan toch zou de wedde van een leeraar, wiens wedde aan een bepaalde school is „gefixeerd" nimmer kunnen ach teruitgaan, ook al zou hij naar een be trekking met een geringer aantal lessen overgaan. Intusschen zullen de («doelde 4 jaren gaan tellen van 1 September 1923. Do Voorzitter, een nadere toelichting ge vende, deelde mede, dat bij een regeling met 19 uren iemand volgens het nieuwe stelsel een maximum zou ontvangen van 147.50, terwijl het minimum gelijk blijft. Voor 20 uren wordt de grens verlegd van f 2500f 4000 tot f2500—f5000. Bij 21 nur van f2625—f4200 tot f2550— f5100. Bij 22 uur van f2750—f4400 tot f2600—f5200. Bij 23 uur van f2875— f4600 tot f2650f5300. Bij 24 uur van f3000—f4800 tot f2700—f5400. Bij 25 uur van f3125f5000 tot f2750f5500 Bij 26 uur van f3250—f5250 tot f2800— f5600. Een der zwakke punten in dit stelsel bljjft de toeslag voor doctoren, die 10 pet. van de aanvangswedde bedraagt. Het hoofdbestuur stelt zich, zeide spr., niet op het standpunt, dat het ideaal is be reikt, maar er is toch een belangrijke ver betering verkregen. Voor de indienstzijnde leeraren zal de grens niet lager worden dan 22 uren, zoodat het maximum is ge steld op f5200 (vroeger f5500). Voor de anderen is de bepaling, dat het salaris niet meer dan 15 pet. zal achteruitgaan. De burgemeester van Harderwijk heeft een oproep verspreid voor een actie tot ont wapening van ons land. Hij maakle langer dan een kwart-eeuw deel uit van het leger, waarvan ruim 20 jaar als officier in Indië. Na terugkeer uit Indië bekleedt hij meer dan 20 jaar het ambt van Burgemeester. Hij meent, op grond van rijke ervaring in het militaire en civiele leven, en zonder de ervaring van anderen, nog rijker en veelzijdiger dan de zijne, ook maar in 't minst te willen onderschatten, de navolgende drie vragen te mogen stellen: 1. Op welke wijze kan de nationale ont- wapeningsgedachle beier dan dusver door dringen lot de overtuiging van de Nederland sche pers en daardoor van het Nederlandsche volk en zijn leiders? 2. Op welke wijze kun nen de voorstanders van de nationale ontwa- penings-gedachle, behoorende lot de ver schillende partijen, dan wel nict-aangesloten bij eenige politieke partij, elkander vinden? 8. Op welke wijze vinden deze voorstanders elkander in de politieke partij, waartoe zij bchooren De bedoeling moet zijn, bij de a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer, een meer derheid te verkrijgen, door middel van candi- daten uit alle partijen, aan wie de nationale onlwapenings-gedachte zoo sympathiek is-, dat zij de verwezelijkinge daarvan willen bevorderen. Naar „Het Volk" verneemt, ligt het in de bedoeling van de Regeering, binnen af- zienbaren tijd over te gaan tot de samen voeging van de veeartsenijkundige liooge- school met de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het „Weekbl. v. Gemeentebelangen" meldt, dat tol voorzitter der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten door het bestuur uit zijn midden is benoemd de hoer mr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, die het voorzitterschap heeft aan vaard. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal na zijn verblijf te Genève eenige weken met verlof afwezig zijn. He4 handelsverdrag lusschen Neder land en Portugal is voor een jaar verlengd. Opnieuw is voor Portugal de formule van meestbegunsli-gde natie toegepast. De directie van „De Avondpost" deelt mede, dat dit blad niet is overgegaan in eigendom aan de „Haagsche Courant". DebeerP. A. H. Hofman, in Den Haag, heeft in opdracht van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij, dio dit jaar haar 100-jarig bestaan viert, en met medewerking van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie twee postze gels ontworpen. Een postzegel van 2 cents in grijsbruin vertoont twee schepen in volle zee. Aan den bovenkant staan de jaartal len 1824—1924. Het andere zegel Ja bruin rood is van 10 cents en laat een redding boot zien, gereed om in zee te gaan. Iemand, wonende te Schie dam, ia het slachtofer geworden van kwart jesvinders en valsche-k&artspelers. Toen hij Donderdag met den trein van 3.13 naar Den Haag reisde, werd hein verzocht een kaartje te leggen, aan welk verzoek hij ge hoor gaf. Het gevolg was, 'dat hij eerst zijn edgen geld verspeelde en toen I 200 moest leenen om verder, te kunnen spelen. Dit geld verloor hij ook. De f 200 moet bij he den terugbrengen bij een zekeren E., han delsreiziger, wonende Gouwestraat 60. Te Rotterdam bereidt men zich voor op een echte viering van den Ko ninginnedag: eerepoorten worden opge richt en in sommige straten slingert zich het feestgroen al van huis tot huis. Ook zijn er reeds veel feesfcétalages te zien. Buurtvereenigingen, die heel het jaa/ door vijf cents contributie iedere week per huis gezin hieven, beijveren zich om mooie pro gramma's uit te voerenkinderoptochten en concerten. Een groote stoet van ver sierde auto's, motorfietsen, rijwielen, enz., zal door de stad trekken, 'a Avonds illumi naties. De jeugd is druk bezig geld in te zamelen ter bestrijding der kosten, ook ai met eigenaardige muziek. Alle te Rotterdam rijdende autobussen moeten voorin en achterin een uitgang hebben vóór zij in dienst gesteld mogen worden. Er zijn autobussen, waarvan het achterportier door een zitplaats ge barricadeerd is. Deze zitplaats kan, zoo noodig, opgewipt worden, waardoor hec portier wordt vrijgemaakt. De verkeerspo litie hield heden een extra-contröle over alle autobussen, en de bussen, waarbij de inrichting van den voor- en achteruitgang niet gieheel in orde is, worden buiten dienst gesteld. Het Rijks museum te Amsterdam zal a.s. Maandag gesloten zijn. To Amsterdam zgn. naar het „Hdbl." meldt, gisteren mser den 500 wiel- rgders aangehouden, wier fietsen niet van ecyi belastingplaatje waren voorzien. Tot voor korten tijd was het de gewoonte, dat de treinen van de Noord- Hollandsche Tramweg-Maatschappij zéér langzaam door Monnikendam reden en tot groote verbazing van iederen vreem deling een conducteur voor den trein uitliep, zwaaiende met een roode vlag. 's Avonds werd de roode vlag vervangen door een roode lantaarn. De tramwegmaat schappij was dit ingevolge een concessie met Monnikendam verplicht. Sinds eenigen tijd evenwel komt men deze verplichtingen niet meer na: de tram rijdt met een tame lijke snelheid door de straten, terwijl de conducteur niet meer voor de trein uit loopt. Volgens velen wordt de veiligheid hierdoor niet voldoende meer in acht go- nomen. Zoo kwam deze aangelegenheid in den Raad van Monnikendam ter sprake. Het bleek, dat genoemde Maatschappij bij het aangaan der concessie, als waarborg tot het nakomen der voorwaarden, neerge legd in de concessie, f 1000 op het Groot boek der Nat. Werk. Schuld had moeten plaatsen. Daar thans de voorwaarden niet werden nagekomen, besloot de Raad de Tramweg-Mij. aan te schrijven de bedoelde f 1000 in de gemeentekas te doen storten. Wellicht is het gevolg van een en ander, dat de conducteurs hun oefeningen in het „snelwandelen" spoedig weer zullen moe ten aanvangen. („Tel.") Gisteren is de waterleiding op Urk officieel geopend, nadat de burge meester, de heer Gravestein, een historisch overzicht van de watervoorziening op het eiland had gegeven. Gisteren is in.het Sop hi a-zie kenhuis te Zwolle overleden de heer W. Banning, een der gewonden van de autobus. ramp bij Heino. Er zijn dus nu zeven doo- den bij deze ramp te betreuren. Het ,,N ed. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat de laatste prijsverhoogingen der suiker ver moedelijk den indruk gevestigd hebben, dat er aan het eind der campagne weer een tekort aan suiker dreigt te komeo. Hieruit verklaart het blad den grooten toeloop naar de pakhuizen van de Centrale Suiker- maatschappij, die in een week 40.000 balen moest afleveren. Ter geruststelling van win keliers en publiek deelt het blad thans mede, dat er voor ongerustheid geen grond bestaat. De Centrale Suikermaatschappij heeft door aankoop van grondstoffen alle maatregelen genomen, om een normale sui kervoorziening tot den nieuwen oogst te waarborgen. „Bent u de timmerman?" vroeg de huisvrouw. „Ja, mevrouw, dat ben ik", was het antwoord. „Dan zou ik u willen vragen, zeer voor zichtig te zijn, terwijl u hier werkt, want alle vloeren zijn zoo glad als spiegels," „Maakt u over mij niet ongerust, me- vtouw uitglijden zal ik zoo gauw niet, want ik heb flinke spijkers in mijn schoe nen." Alphen. Kerkelijke berichten. Ned.- Herv. Gem, (Julianastraat) Zondagmorgen le tien uur, dSj N. G. Veldhoen, en 's avonds le zeven uur, ds. De Bruin. Geref. Kerk (Raadhuisstraat); Zondagmorgen, te tien uur, en des avonds te zes uur, de heer Naula Ned.-Herv. Gem. (Oudshoornscheweg)Zon dagmorgen, le halfelf, ds. Van Linschoten. Burgerlijke Stand. Bevallen: L. J. Hulscher geb. Schouten, Z. A. van Dol- der geb. Bader, D. C. Verhoef geb. Krom hout, D, F. de Groot geb. Offerman, Z. N. van Gog geb. Groenheiden, D. G. Sprey geb. Jongenburger, Z. W. de Lange geb. Meerveld, Z., wonende te 's-Gravenhage Chr. Booij geb. van Dam, Z. G. C. Voordauw geb. Jongeneel, Z. W. v. Beu- sekom geb. Hoogteijling, D. M. Koers geb. Westmaas, D. Overleden: P. P. Klomp, echlg. van P. Batelaan 37 j. B, C. Schouten wedn. van J. Meurs 84 j. In de Brugstraat alhier slond groen- tenhandelaar B. met zijn wagen. Van te genovergestelde richting kwam een woon wagen, met het gevolg, dat deze tegen den groentewagen aanreed, waardoor de groen- tenhandelaar belangrijke schade aan zijn wagen bekwam. Nu de tijd verstreken is, dat men niet met een rijwiel zonder belastingplaatje mag rijden, zijn Ibans reeds een tiental perso nen door de polilie verbaliseerd. De directeur van het postkantoor maakt bekend, dat a.s. Maandag de laatste bestelling en de vierde buslichting zullen vervallen Wassenaar. Ondertrouwd: J. F. Pauli en M. C. Boef J. W. Coenen en A. M. P. Wolff. G. Saslberg en M. Kahn. A. Sogers en M. P. van Diepenbeek. Geboren: Bernardus Adrianus. Z. v. C. A. Voorham en FI. B. van Venrooij. Elisa beth Maria. D. v. Tb. Parlevliet en C. Nan- nes. Dirkje, D. v. C. Hilgeman en A. H. van der Leede. Cornelis Gabriel, Z. v. C. van Vlaanderen en E. J. de Waard. Emilie Lucie, D. v. F. Weise en L, A. Pluijgers. Aan het Wassenaarsche Slag moest Donderdagavond een vliegenier met zijn toestel een noodlanding doen wegens een defect aan de benzineleiding. Het toestel bekwam dientengevolge eenige schade, welke in den nacht werd hersteld. Vrijdag morgen is het toestel weer opgestegen. BUITEW Awo DE ALGEMEFNE TOESTAND. Dnitschland's aanvaarding van belt accocrd van Lenden de C .v. H. bijeen. De Duitsche Rijksdag heeft de Dawes- rapporten of beter gezegd het accoord van Londen aanvaard met de vereischte meerder heid van 2/3 voor de spoorwegwet met de ncodige gewone meerderheid van de vorige wetten. Dat konden wij gisteravond nog bulletineeren. Do beslissing is derhalve gevallen in den geest als wij ons die hebben gedacht, men zie ook het Weekoverzicht. Maar wat te zeggeD van de houding der Duitsch-natïo- nalen, die geregeld tegenstemden, bij de de fatale spoorwegwet echter half omvielen en voorstemden.... Open is echter nog de vraag, wat zij hebben verdiend met dezen steun, voor zoo ver deze noodig was. Blijkbaar is deze wel precies uitgerekend. Opneming in de re- geering binnen korten tijd? Zooals in parle mentaire kringen verluidt, zijn de jongste onderhandelingen tusschen de Duitsche Volkspartij en de D.-nat. Partij ingeleid door een verklaring der Rijksdagfractie van de D. V. P., waarbij er op gewezen wordt, dat deze partij vólkomen de bitlere teleurstelling der D.-nat. begrijpt over hetgeen te Londen niet is bereikt en dat zij deze gevoelens deelt. Verder wordt betoogd, dat do rijksdag fractie der D. V. P., aangezien de D.-nat. door hun medewerking mede de verant woordelijkheid voor het totstandkomen der overeenkomst van Londen op zich nemen, met alle middelen zal streven naar de deel neming der D.-nat. aan de rijksregeering Dat wijst reeds duidelijk in die richting en de vragen in den Duitsclien Rijksdag men zie het verloop van deze belangrijke zitting van gisteren onder Duitschland waren wel gericht. Het antwoord van kan selier Marx was weinig zeggend. 't Lijkt ons niet zoo vreemd, dat inderdaad in deze richting de „winst" der Duitsch- naiionalen moet worden gezocht. Het accoord van Londen kan in ieder ge val hedenmiddag zonder zorgen door allen worden gebeekend en daarmee is al veel ge wonnen voor Europa in deze fase van de opheldering in den toestand. Ini'usselien groeit in Engeland de legen- zin der arbeiders in dit accoord. De toestand is op dit oogenblik zoo, dat tal van leiders der arbeiderspartij meer en meer overtuigd woiden, dat een politiek van „Geen annexaties en geen schadevergoedin gen" de eenig gezonde is voor een regeling der Europeesche zalven. Men begrijpt echter dat Mac Donald tegenover een moeilijk pro bleem 9tond en in arbeiderskringen ver wacht men niet, dat de houding van Snow- den en zijn vrienden, die het verzet deelen iels als een scheuring in het kabinet teweeg brengen zal, De Commissie van Herstel kwam gister avond officieus bijeen en bereidde de nieu we organisatie voor, voortvloeiend uit de toepassing van het plan-Dawes. Waarschijnlijk zal de C. v. H. heden een officieele bijeenkomst houden en vervolgens de benoeming-en publiceeren van den agent- generaal der beladingen, den trustee en den commissaris voor de panden. DUITSCHLAND. De Rijksdag aanvaartlt het Da- wes-rappoit met de vereischte meerderheden door omval van de helft der Duitsch-nationa- len een proclamatie der regeering. Het pleit is gisteren werkelijk in gunsti- gen zin in den Rijksdag beslist, gelijk wij voorzagen. Ziehier den gang van zaken: De belangstelling was buitengewoon groot. Reeds om 9 uur stonden honderden menschen voor den hoofdingang van het Rijksdaggebouw en ook in de wandelgan-, gen was het om dien tijd reeds zeer druk. Tegen 9 uur kwamen de leden der Duitsch- Nationalen en der Volkspartij, die een frac tievergadering hielden. Ook de democraten hielden een fractievergadering. De beraad slagingen van de Duitsch-nationale fractie; duurden l1/* uur. Toen de bel ging, om het begin der- zitting aan te kondigen, begaven de afgevaardigden der coalitiepartijen en der sociaal-democraten, die bijna voltallig wa ren opgekomen, zich in de zaal, doch de banken van rechts bleven zoo ftoed als leeg.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2