No. 1S777. VüiJDAG 29 AUGUSTUS Anno 1924 BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags eh Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.85, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week,0.18. Franco per post f 2.85 4" portokosten, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officie^ GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar groote SCHELVISCU a (0.25—f 0.30, KABELJAUW a 10.40— 0.45 (geheele kabelj. a f 0.32) per pond cn NIEUWE HARING a 6 cent per stuk, N. C. De GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 29 Aug. 1924. simmmm. Centr. Comm. vooi Arbeidersontwikkeling. Gisteravond liield bovengenoemde Com missie in den tuin van „Musis Sacrum" haar tweede concert voor de wcrkloozeu, welwillend aangeboden door de Arbeiders- zangvereeniging „De Stem des Volks", on der leiding van den dirigent, de heer H. van Kesleren, uit Den Haag. Al was het gisteren niet bepaald een mooie zomeravond, het weer was toch heel veel beter dan in de laatste dagen en we ken. Bovendien is de tuin van „Musis Sa crum" zoo beschut en lommerrijk, dat men er wind noch tocht voelt. Over een te fris- sche temperatuur hoorden \\f.j dan ook nie mand klagen. I)e tuin was geheel bezet. De talrijke be zoekers hadden zich in een wijden kring om de muziektent neergezet en genoten van harte. Als er gezongen werd, was het ge heel stil. Ook^de velen, die in liet Plantsoen of aan den Zoeterwoudsche-Singel aanwe zig waren, stonden, als er gezongen werd, rustig te luisteren. Blijkbaar boeit zang de monschen meer dan muziek van koper-in- strumenten. Bij andere concerten toch is het buiten den tuin gewoonlijk minder rus tig. Het thans reeds honderd personen sterke koor. dal onder zijn knappen en ambitieu zen directeur in de laatste maanden weder goede vorderingen maakte is ook wel de moeite waard gehoord te worden. Met bot krachtige Strijdlied" werd weder begon nen, gevolgd door „Morgenrood", beide van O. W. de Nobel. Daarop volgden „Ave Ve- rum", van Mozart, „Trauergesang", van M. Blumme, „Drcomevrouwe, kom", van Isr. J. Olsman, „,Ecee Quo moritur" van Jacobus Gallus en „De Strijder" van Olman, waarna met „Lentezang" van Fred. J. Roeske werd besloten. Elk der gezongen nummere werd hartelijk en welverdiend toegejuicht. De Commissie heeft nu nog een concert van „Bobette" en „De Kleine Stem" in petto Voor de werkloozen, die door hun aandach tig luisteren en ordelijke houding een goed concert waard zijn. een aangenaam voor- ïilzicht. Een 3-Octobcr-heiinnerinflsdoek. Wij leven nalurlijk thans in den tijd, dat allerlei wijze onze herinnering aan het Ontzet onzer stad wordt Verlevendigd Op zeer gelukkige wijze is daarin geslaagd hot Rotlerdamsch En-gros-magazijn, voorheen Wisbrun Liffmann, Haarlemmerstraat 116 120, dat een herinneringsdoek heeft doen vervaardigen ter gelegenheid van het 350- jarig herdenkingsfeest van Leidens Ontzet. Doze doek, G2 c.M. in vierkant, is door do Leidsche Kaloenmaatschappij alhier, dio ook op dit gebied een goeden naam heeft, bijzonder fraai op willen grond in zacht rood kleuren uitgevoerd. In het midden ziet men bijzonder dui delijk een afbeelding van de „Aankomst van Admiraal Boisol met de Haringvloot", waar omheen eenigc wapens, en er boven, in duidelijke letters: „3 October 1574"; er on der „Herdenking van Leidens Ontzet". Daar omheen groepeeren zich, omlijnd door een keurig n'gsvoerden rand, bijzonder duidelijk en fraai afbeeldingen van het Stadhuis, Den Burcht, de Academie, het standbeeld van Pieter Adriaansz. van der Werf, „De Lakenhal" en de Morschpoort, ongetwijfeld een gelukkige keuze uit het vele gedenkwaardige, dat Leiden uil dien tijd nog bezit. Wij twijfelen niet of menigeen zal dezen gaarne bezitten en -ls een herinnering aan de feesten bewaren; te meer, omdat de naam er aan verbonden i3 van een firma, die voor Leiden ook haast een historische be- ter-kenis heeft verkregen. De custos der Universiteit alhier, de heer H. J van Katwijk, die l-egen 1 Septem ber eervol ontslag had gevraagd, zal op ver zak zijn functie nog tot 1 October a.9. waarnemen. In de gisteren alhier gehouden jaar- xijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Nederl. Fabriek van .Verduurzaamde Levensmiddelen v/h. W. Ifoogenslraaten Co., LeidenAlkmaar, is het jaarverslag uitgebracht, waaraan het .volgende is ontleend: Commissarissen verliezen in den over leden directeur, mr. E. L. Th. Hoogenstraa- fen, een vriend, die bij hen steeds in hooge achting stond om zijn groote gaven van geest en hart; voor de Vennootschap was hij de stuwkracht, die steeds zijn geheelen persoon in haar dienst stelde, en wiens heen gaan voor haar een groot verlies beteekent. De resultaten zijn over het boekjaar 1923 1924 niet gunstig geweest. Onder de vele ongunstige factoren, die in het bedrijf In grepen, moeten worden vermeld de geringe koopkracht van het publiek, waardoor dit door nood gedwongen aan goedkoopere kwa liteiten tot lagere prijzen de voorkeur moest geven en het feit, dat door den lagen fran- kenkoer3 vele conserven uit België en Frankrijk liet land binnenkwamen, alsmede de nog steeds hooge loonen. Het bedrijfsverlies zou echter, naar het verslag opmerkt, in deze ongunstige tijden geen reden tot ongerustheid behoeven te geven, ware het niet, dat de vennootschap in dezen duren na-oorlogslijd een geheel nieuwe fabriek moest laten bouwen tegen een prijs, waardoor de exploitatie-rekening buitengewoon wordt bezwaard in den vorm van zeer hooge afschrijvingen. De mogelijkheid, onder de beslaande om standigheden in de toekomst een dividend uit te keeren, lijkt zeer gering, zoolang de waarde der vaste goederen niet op een be langrijk lager balanscijfer is gebracht. De directie heeft zich afgevraagd, hoe dit be zwaar uit den weg te ruimen en meenen de oplossing gevonden te hebben In een ruime afschrijving op het kapitaal. Daarom zal een statutenwijziging worden voorgesteld, inhoudende op de nominale waarde der aandeelcn 60 pCt. af le doen stempelen, waardoor in de toekomst, naar commissarissen vertrouwen, wederom divi dend zal kunnen worden uitgekeerd Deze kapitaalafstempeling stellen zij zich voor als volgt aan te wenden: afschrijving van het verliessaldo 1923'24 ad f 54,397.511/*, (onder welk saldo is begrepen een post van f 17.909 voor dubieuze debiteuren), waar van gedekt wordt door het reservefonds f52.360, blijft alzoo f2037. Verder zal op de fabrieksgebouwen f 280.000 worden af geschreven, terwijl het reslanj, voor reserve voor diverse belangen zal worden bestemd. De goederenvoorraad is op de balans weer tegen den kostprijs berekend. Mr. J. A. Philipse heeft, wegens verblijf in hel buitenland, als commissaris bedankt en mr. H. van Wensen kon zich als com missaris niet meer beschikbaar stellen. De balans en de winst- en verliesreke ning werden goedgekeurd. Op de balans per 30 April j.l. komen o.a. voor: aandeelen in portefeuille f 300,000, terreinen in Leiden f 30.988, huizen Alkmaar f48,000, fabrieksgebouwen met terreinen, machines en industrieele inventaris te Alk maar f567,364, goederenvoorraden f391.182 debiteuren en incassowissels f71,665, effec ten f23,430 en verlies f54,397. Waartegen over het aandeelenkapitaal f 1.000.000, de posito's en credieleuren f 97,976, slatualre reserve f 52,360, reserve voor afschrijving fabrieksgebouwen met terreinen, machines en industrieele inventaris te Alkmaar f 137,364, reserve debiteuren f 2000 en kas sier f 206,433. De winst en verliesrekening vermeldt als baten: bruto winst goederen f245,966 en huuropbrengst f 1856. Aan den anderen kant wordt vereischt voor salarissen f 43,077, arbeidsloonen f 78,193,, brandstof fen f 8795, interest f 13.532, onkosten f 105,192, afschrijving fabriek en machines f 26,340, reserve debiteuren f 17,909, rente contante waarde vcrpl. gom Leiden f 986 en rente reservefonds f 2493. Het verlies be draagt dan, als gemeld, f 54,397. De voorgestelde statutenwijziging kon niet doorgaan, daar het vereischte kapitaal niet tegenwoordig was. Uit de aandeelhouders een commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. A. J. Fokker, P. A. de Gooyer en dr. Holst Weber, ten einde de voorge stelde statutenwijziging voor de volgende dan geldende vergadering van aandeelhou ders te onderzoeken en van advies te die nen. Dr. F. L. Driessen werd als commis saris herkozen. De directie blijft voorloopig opgedragen aan de directeuren de heeren P. A. de Lan ge, le Alkmaar, en C. J. Verzijden, te Leiden. 28 Augustus, 't is voor de Groningers de ontzeldag en dies vierde gisteravond in „Zomerzorg" de Verain'n Groningen, alhier, feest. De opkomst was niet zoo groot als anders, maar 't ging nog goed met het her denken van Groningen's fee6t, zoodat het middernachtelijk uur ver werd overschre den. De avond werd gevuld met muziek van Sappho, als steeds hoogelijk gewaardeerd, voordrachten van den komiek Hellman, die zich van gunstige zijde deed kennen aan de Groningers, lijntrekkerij, grabbelton, etc. en last not least een dansje. Opnieuw hebben de Groningers een blij teeken van medeleven gegeven met hun ge boorteland. Voor den bOOsten bezoeker van de op 18 September a s. te openen groote Dahlia- tentoonstelling in alle zalen van de Slads- zaal, welke bezoeker omstreeks vijf uur nm. dien dag wordt verwacht, stelde de firma J. G. Ballego, alhier, een pakket fraaie Dahlia's Ier beschikking. Voor den lOOOslen bezoeker stelde de firma W. Topsvoort, te Aalsmeer, ook een pakket Dahlia's beschikbaar. Maandag 1 Sept. a.s. zal hier worden verkocht het Pro-Rege-vlaggetje, waarvan de opbrengst zal zijn voor den arbeid onder de militairen van Land- en Zeemacht. De helft van de opbrengst komt direct ten goede aan het Tehuis voor Militairen, aan den Morschweg, terwijl de overige 60 pCt. wordt verdeeld onder de verschillende Vereenigin- gen, die werken aan het geestelijk en maat schappelijk opheffen der weermacht, waar onder ook het sanatorium fonds der N. G. O. O. V. De verkoop zal geschieden door jongedames en de afdeeling Leiden der C. J. M. V.-Padvinders. In een artikel, door „Het Vad." aan de badplaats Scheveningen in Augustus ge wijd, waarin o.m. wordt gezegd: De open stelling van het Kurhaus-terras Is mede een goede maatregel gebleken; men kreeg veel en goed publiek, wij hoorden van mooie morgens, waaropbijv. alleen aan kopjes koffie f 180 werd ontvangenI heet het verder: De nieuwe tramverbinding met Leiden werkte mede gunstig. Vele Leidenaars schij nen nu pas Scheveningen te hebben ont dekt. Is het niet typisch, dat men een 120 vaste abonné's uit de Sleutelstad heeft ge kregen Gisteren heeft' een jongen uit baldadig heid op de Hoogewoerd met een ijzeren voorwerp een ruit van den autobus Alphen- Leiden ingeworpen. De autobushouder heeft een klacht bij de politie ingediend. De naam van den jongen is bekend. Gistermiddag werd in de woning van den heer J. de B., hoek Witte-Singel en Schelpenkade, een ruit Ingedrukt doordal een beladen zandkar legen een ander voertuig aanreed dat daar stond en daardoor tegen do ruit aankwam, welke aan dien druk geen geen weerstand kon bieden. Aan de Heerejistraat reed zulk een zand- wagen een groentenkar aan, met het gevolg, dat deze vrij ernstig werd beschadigd. Gisteren werd op last van de politie te Heemstede alhier door de Leidsche politie gearresteerd zekere A. K. aldaar, ter zake van kwaadwillige verlating van zijn gezin. De man zal ter beschikking van de politie te Heemstede worden gesteld. De diefstallen van rijwielplaatjes ko men nu veelvuldig voor. Gisteren wist men ten nadeele van iemand aan den Witte Sin gel zulk een plaatje van het rijwiel af te werken, terwijl uit een pakhuis aan de Peli kaanstraat, waarin een rijwiel stond, even eens het plaatje werd ontvreemd. Twee jongens», beiden veertien jaar, wisten door overklimming van een muur in een appelenhof te komen van een huis aan den Zoeterwoudsche-Singel nabij de Heerenstraat, en hebben daar schandelijk huisgehouden, doordat zij, behalve mee te nemen wat zij van hun gading achtten, ook nog vele onrijpe vruchten van de boom en hebben geschud Gisternamiddag werd de heer B., van hier, toen hij op een rijwiel de Wolsleeg uitkwam, aan de Lang eb rug aangereden door een vrachtauto van den heer F., al hier. Het rijwiel werd beschadigd. F. ver klaarde zich bereid deze schade te ver goeden. Hoek Lage-Rijndijk en Heerensingel had vanmiddag een aanrijding plaats tusschen een auto en een fietsrijder. De auto reed door, de fiets bleef staan met een krom wiel. Het programma voor de uitvoering van het muziekgezelschap „Orpheus" op 1 Sep tember op de Lammermarkt luidt: 1. Wilhelmus van Nassouwe; 2. Auf Ad- lerschwinge, mareoh, Blankenburg; 8. Ouverture de Tancred, Rossini; 4. Zigeu- nerliebe ,wals, Léhar; 6. Kaiser Friedrich, marsch; 6. Le Calif de Bagdad, ouverture, Boieldieu; 7. Wo die Citronen blüh.?n", wals, J. Strauss; 8. Balletmuziek uit de opera „Faust"; 9. Alte Kameraden, marsch, Teike en 10 Wien Neêrlandsch Bloed. Uit het Mijnbedrijf. Te Heerlen heeft gisteren de contactcom missie voor het mijnbedrijf vergaderd. De directies deelden mee, dat ingevolge het indertijd van de rijde der vakvereeni- gingen gedane verzoek de belastingen voortaan in maandelijksoho termijnen op de loonen zullen worden ingehouden, te begin nen met den eersten loondag in November aanstaande. Een brief van de federatie van arbeider», werkzaam in de mijnindustrie, inhoudende voorstellen tot herziening van de arbeid* voorwaarden der mijnwerker», werd voot kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van den Prot. Chr. Mijnwerkersbond, om op Katholieke feestdagen, waarop het mijnbedrijf stilstaat, de noodzakelijk te verrichten werkzaamheden bij voorkeur aan niet-Katholieke arbeiders op te dragen, deelden de directies mee, dat met dit ver zoek rekening zal worden gehouden, voor zoover dit met de eischen van 't bedrijf i» overeen te brengen. Ten aanzien van de loonen en 'den ar beidsduur, welke met ingang van 1 Octo ber a.s. zullen gelden, werd van de zijde der werkgevers een toelichting verstrekt, welke behelzen le. verlenging van den Za- terdagschen 6-urigen morgen- en namiddag- dienst voor de ondergrondsche werklieden tot 8 uur; 2e. verlaging van de gemiddelde loonen der ondergrondsche arbeiders mei 10 pCtzoodat het gemiddelde houwers- loon wordt f5 85; Se. vervanging van het minimumloon der bovengrondschc arbei ders de gemiddelde uurloonen van cle 3 vakgroepen zullen onderscheidenlijk bedra gen 55, 60 en 44 oente, alsmede een over eenkomstige verlaging van de loonen der jeugdige arbeider». De directies deelden mee, dat deze ver anderingen noodig zijn geworden door de sterke daling van de kolenprijzen. De op brengst per ton steenkolen bedroeg voor de gezamenlijke Limburgsche mijnen (met uit zondering van de Domanial© mijn, dio in verband met haar contractu ede verhouding tot den Staat in bijzondere omstandighe den verkeert en daarom buiten beschouwing gelaten te) over 1923 i 19.11, over het eerste halfjaar van 1924 f 15.96 en over Juli 1024 f 13.97. Dit bcteekont een daling bij het vorige jaar vergeleken van ruim 26 pCt. In deze omstandigheden is hot onmogelijk, aldus zeggen de directies, de bestaande loo nen, welke ten minste 30 tot 50 pCt. hoo- ger zijn, dan die van het concureerenrt# buitenland, te blijven betalen. Met betrekking tot den verkorten Zn terdagschen dienst wezen de directies cr op, dat deze de productiekosten met 4 a 6 pCt. verhoogt en dus een aanmerkelijken voorsprong geeft aan de buitenlandsche concurrenten, dio dezen verkorten dienst niet kennen. Wanneer het voorstel der di recties wordt aangenomen, ligt het in do bedoeling, den nachtdienst op Zaterdag zoo gering mogelijk te bezetten. Ten aanzien van de loonregeling voor de boven grond sc lie arbeiders werd opgemerkt, dat het bestaande individueele minimum loon niet voldoende ruimte laat om bij do loonsbepaling mot persoonlijke bekwaam heid rekening te houden Ten slotte wezen de directies op twee fac toren, welke de concurrentie met het bui tenland zeer verzwaren, n.l. de hooge spoorvrachten, die de Limburgsche mijnen hebben te betalen, en het feit, dat van de kolen uit de Limburgsche mijnen door den Staat een rooht van 25 cents per ton wordt geheven, terwijl buitenlandsche kolen vrij worden ingevoerd. De vertegenwoordigers van den Neder- landschen Mijnwerkersbond brachten in herinnering, dat de directies tot dusver steeds hebben geweigerd, inzage van de bedrijfsresultaten te geven. De teruggang ia de kolenprijzen kan huns inziens op zich zelf geen maatstaf zijn voor de noodzake lijkheid van do voorgestelde loonsverlaging Het hoofdbestuur van den Ned Bond acht onder de gegeven omstandigheden geen aanleiding aanwezig, de inkomsten van de mijnwerkers te verminderen en hun arbeid*- duur te verlengen. Het acht de voorstellen der directies onaannemelijk en drong er op aan, in plaats daarvan de door den Ned. Bond ingediende vooretellen te behandelen. Ook de Neutrale en de Prot. Christelijke Bond achtten de voorstellen der directies riet aannemelijk. Gewezen werd inzonder heid op de stijging, die den laatsten tijd in de prijzen van de levensmiddelen valt waar te nemen. De vertegenwoordigers van den Christ. Mijnwerkersbond deelden even eens mee, dat hun hoofdbestuur de voor etellen, rooals zij door de directies zijn in gediend, niet kan aanvaarden. Zij zijn echter van mee-ning, dat getracht moet wor den, door onderhandeling tot overeenstem ming te komen. Zij stelden voor, allereerst de beide principieel© punten, n.l. de werk tijd verlenging op Zaterdag en dc afschaf fing van het minimumloon der bovengron- ders, te behandelen. De directies antwoordden aan den Ned. Bond, dat diens voorstellen eerst aan de ordo.komen bij de algemeene herziening van de arbeidsovereenkomst. Ten aanzien van do gevraagde inzage van de bedrijfsresul taten handhaafden zij het vroeger ingeno men standpunt. Zij begrepen niet, met welk recht deze eisch aan de werkgevers in do mijnindustrie geeteld wordt, zoolang in geen enkel ander bedrijf in Nederland bedrijfs- uitkomsten aan de vakvereenigingen wor den overgelegd. Door de opbrengsïcijfers te verstrekken zijn zij reeds verder gegaan dan wat in alle andere bedrijven geschiedt. Bij de verdere besprekingen omtrent ar beidsduur en bovengrondsche loonregeling, werd geen overeenstemming bereikt. Be sloten werd op 4 September opnieuw bijeen te komen. De RijwielmerkeiL Op schriftelijke vragen van hel lid der Eerste Kamer De Jonge heeft de Minister van Financiën het volgende geantwoord: Aan de met het toezicht op de uitvoering der Rijwielbelastingwet belaste ambténaren der accijnzen is opdracht gegeven, geduren de de eerele vier weken na het in-werking treden der wet zich te onthouden van het instellen van bekeuringen en zich in dien tijd te bepalen tot het geven van waar schuwingen. Het ligt voor de hand, dal hieraan is gevolg gegeven, terwijl pok de BINNENLAND. Vergadering van de contactcommissie te het mijnbedrijf. Antwoord van den Minister van Finan ciën op vragen inzake de rijwielbelasling. BUITENLAND. Heden valt in den Dnitschen Rijksdag de beslissing. Znllen de Dnitsch-nationalen toch wijken? Het accoord van Londen wordt morgen in ieder geval geleekend. Mc Donald over de ontwapening. Een Amerikaansch voorstel betreffende ontwapening en veiligheid. Interview met Raditsj. Nieuwe burgeroorlog in China. ambtenaren der Rijks- en gemeentepolitie zich dienovereenkomstig zullen hebben te gedragen, aangezien de instructie, waarin die opdracht voorkomt, in het Alg. Politie blad is afgedrukt. Het is aannemelijk, dat een aantal der gewaarschuwde personen reeds in het be zit wa9 van een rijwielmerk en derhalve de belasting had betaald, wat dan echter niet te zien was, doordat zij nalieten, het merk aan het door hen bereden rijwiel aan tc brengen. Do aangegeven oorzaken zullen waar schijnlijk menigeen er toe gebracht heb ben, het rijwielmerk nog niet aan het rij wiel te bevestigen of dit laatste van het merk te ontdoen. Dat de prompte betalers geschaad en do nalatigen bevoordeeld worden, zou slechts waar zijn, indien ook verder met waar schuwen werd voortgegaan, zonder die waarschuwing kracht bij te zetten, wat in- tusschen allerminst in de bedoeling ligt. Dat met een krachtige toepassing van de wet enkele weken is gewacht, vond niet alleen zijn oorzaak in den wensch, het pu bliek gelegenheid te geven, zich met de wet vertrouwd te maken, maar ook hierin, dat omrent de aantallen rijwielen, die in de ver schillende plaatsen worden gehouden, geen betrouwbare gegevens ten dienste stonden. Dit was oorzaak, dat ernstig rekening gehouden moest worden met de mogelijk heid van stagnatie, als gevolg van het tij delijk uitgeput raken van den voorraad rij- wielmerken in bepaalde plaatsen, hetgeen er toe zou hebben geleid, dat bekeurden zich niet zonder recht op overmacht had den kunnen beroepen. Aan hen, die aanspraak hadden op een kosteloos rijwielmerk, moest lijd gelaten worden om dit aan te vragen en de be slissing op die aanvragen, waarmede enkele dagen gemoeid zijn, af le wachten. Den handel wilde men eenige gelegen heid laten, houders le bedenken en aan te maken, waarmede de merken op een ge makkelijke en veilige manier aan de rij wielen konden worden bevestigd. Aan de ambtenaren is bij circulaire van 8 Augustus jl. opgedragen, van 29 Augustus 1924 af, dus nadat de wet vier weken zal hebben gewerkt, over het geheele land met de controle daadwerkelijk te beginnen en overtreders te bekeuren. Het Harskamp-,,relletje". Een bezoeker van den Harskamp schrijft ons: Eenigen tijd geleden werd in Uw BJad overgenomen een stukje uit ,,De Rotter dammer", waarin de legende, welke 7.00 langzamerhand ontstond nopens het Hars kamp-„rel let je" van 5 Augustus 1.1. nog een beetje werd aangedikt. Toen ik den 9den Aug. in den Harskamp kwam, heb ik van de zaak gehoord natuur lijk; maar ik kreeg toen geen anderen in druk dan van een domme vechtpartij zoo als er ook in 't „burger" wel worden ge houden door kermisgangers aen sporthelden (het 17de R. I. uit Venlo bevat bovendien veel Limburgers en Brabanters). Ik heb echter nader geïnformeerd na het lezen van het overgenomen bericht cn ver nam, dat 5 Augustus, kort na het avond appel, een twist ontstond tusschen een paar huzaren ecnerzijds en soldaten van liet 17de R. I. uit de aangrenzende „Kamp straat" anderzijds. Eenige wapenen wer-» den ter hand genomen en klappen vielen. Inmiddels kwamen ook anderen er bij, ge wapend in hoofdzaak met tentharingen". Vóórdat een algemeen gevecht kon ont staan, waren officieren en onderofficieren in de betrokken kampstraten verschenen en werd ieder naar zijn tent gestuurd. De in het begin door reeds ingevallen duister nis en geschreeuw en lawaai ten onrechte gegeven signaal veroorzaakte algemeen® opschudding wadadelijk na de komst det

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1