DIVAN Gebr. BRDNING, Hoogstr. 1-2 f20. AGENDA. PRIMA 60 Wij ontvingen een GROOTE Partij beschadigde Wollen Dekens, welke wij tegen spotprijzen opruimen Donderdag. „!d den Vergulden Turk": Vergadering van aandeelh. N. V. Ned. Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen v.h. W. Hoo- gensfraaten en Co. LeidenAlkmaar. „Jeruöl" (Groenestceg 16): Bijbelbcspre- king. 8 uur. VolksgebouwDansavond. 8 uur. A 1 p h e n: Feestviering Wilhelmina- Voreeniging". Japansch vuurwerk te half- vijf. Avondfeest te halfacht. Vuurwerk te elf uur De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Augustus tot en met Zondag 31 Augustus waargeno men door de apotheek van den heer M. Boekwijt. Vischmarkt 8, tel. 552. zeer ernstig te waarschuwen tegen het ver- hoogen van den accijns, voor zoover deze sigaren betreft. Een gelijk bedrag als door de Regcering wordt verlangd, zou naar hun meening kunnen worden verkregen door een hcifintt van 10 pCt. op sigaren, 20 pCi. op rookta bak en 30 pCt. op sigaretten. Het duurder worden van rooktabak €n sigaretten zal wellicht eenige verschuiving ten gevolge hebben ten gunste van de siga ren. Tedere verschuiving van dezen aard komt echter aan de schatkist ten goede. Aanvaarding van de boven aangeduide heffing zou mede ten gevolgo hebben bet ontgaan van de moeilijkheden, welke het vraagstuk van de navordering oplevert. Verscheidene andere leden, die het niet in alle opzichten met de boven weergege ven beschouwingen eens waTen, acht ten echter de conclusies dier beschou- wngei zeer juist. Ook deze leden meenden, dat het thans geen tijd ia, om aan de siga rettenindustrie nieuwe lasten te gaan op leggen. Ook voor deze industrie is bedrijfsrust een eerste levensvoorwaarde. Deze leden vermochten niet te begrijpen, hoe het toch komt, dat dezelfde Regeering, die aan dc schoenenindustrie de helpende hand heeft geboden, en die door haar voor- Rtel betreffende dc Kon. Holl. Lloyd ge toond heeft er iets voor over te hebben om een bestamdf werkgelegenheid te behou den, ten aanzien van de sigarenindustrie met een vonstel komt, dat aan dit bedrijf groot nadeel zal toebrengen en de werk loosheid ir niet geringe mate in de liand zal werken. Deze leden zouden niet gaarne hun stem aan een terhooging van den tabaksaccijns willen onthouden, omdat deze verhooging een onderdeel uitmaakt van de plannen der Regcering, om te geraken tot herstel vaö het budgetair evenwicht. Zij waren echter toch ook van meening, dat de sigaren bui ten deze accijn8verhooging moeten blijven, wijl dc sigarenindustrie op dit oogenblik een zoodanige verhooging niet zonder aan zienlijke schade zou kunnen dragen. Ge vraagd werd, of het niet mogelijk zou zijn een verhooging van den accijns op sigaren te voorkomen, door verhooging van het in voerrecht. Enkele leden verklaarden, hoewel on gaarne, aan het wetsontwerp bun stem te zullen geven. Intusschen verklaarden ook zij het op prijs te zullen stellen, indien van verdere belasting van de sigarenindustrie zou kun nen worden afgezien. Sommige leden, tegenstanders van de voorgestelde verhooging, verklaarden het zeer te betreuren, dat de Regeering in de memorie van toelichting niet meer feitelijke gegevens omtrent de werking van de Ta bakswet heeft verstrekt. Uit deze gegevens zou zeker blijken, dat deze wet zeer nadee- lige gevolgen heeft gehad. Sommige leden merkten nog op, dat ver hooging van de belasting op sigaren nog bijzondere moeilijkheden zou veroorzaken in verband met de aanpassing aan de prijs- 8 oh aal welke de kleinhandel kent en waar van niet zonder schade kan worden afge weken. Sommige leden achtten in elk geval oen verhooging en een aanzienlijke verhoo ging van de belasting op sigaretten zeer gcwenscht, omdat deze verhooging het ver bruik van dat artikel door dc jeugd, waar aan zoo-veel nadeelige gevolgen verbonden zijn, zal doen verminderen. Vele leden verklaarden het in elk geval niet gcwenscht te achten, dat tot navor dering zal worden overgegaan ten aanzien van sigaren, die de fabriek reeds hebben verlaten. Eenige leden meenden, dat de overgang van den bestaan den tot den nieuwen toe stand beter aldus zou kunnen plaats heb ben, dat de winkeliers de gelegenheid wordt gegeven, hun voorraden met de oude ban derolles uit te verkoopen, zonder daarbij aan een termijn te zijn gebonden. Vele leden gaven de Regeering in over weging nog eens ernstig te onderzoeken, of niet een ander stelsel, waaraan de on dervonden bczwaven niet kleven, kan wor den ingevoerd. Gevraagd werd in dit ver- vand, hoe hoog een belasting bij de bron zou moeten zijn, opdat daaruit een zeHde opbrengst als thans zou worden verkregen. Gevraagd werd nog, of het niet gewen- scht is, het vecht voor de tabaksvergunning eenigszins tc verhoogen, teneinde de bona fide winkeliers eenigermate te bescher men tegenover concurrenten, die op die be titeling geen aanspraak kunnen maken. Rente-zegels. Bij Kon. Besluit is bepaald daf: lo. de kleur van hot dagze^el ter Betaling van een dagpremie in loonklasse I en in loon klasse II is groene opdruk op grijzen Ondergrond; 2o. de k-leur van het dagzegel ter betaling vam een dagpremie in locai- Unsse HI is roode opdruk op grijzen on>der- RECLAME. met verstelbaren KOp «5) Prijs grond; 3o. de kleur van het dagzegel ter be taling van een dagpremie in loonklasse IV en in loonklasse V is blauwe opdruk op grij zen ondergrond. De dagzegels, waarvan de modellen wer den vastgesteld bij besluit van 15 Oct. 1920, Staatsblad no. 787, gewijzigd bij besluit van 18 Aug. 1921, Staatsblad no. 1027, blij ven geldig. Verder is bij Kon. besluit bepaald: lo. ten aanzien van de renlezegels voor loonklasse I ten bewijze van de betaling on derscheidenlijk van 4, 9 en 13 premiën, de kleur is onderscheidenlijk donkerroode op druk op lichtrooden ondergrond, zwarte op druk op grijzen ondergrond en donkergrijze opdruk op lichtrooden ondergrond; 2o. ten aanzien van de rentezegels voor loonklasse II ten bewijze van de beialing onderschei denlijk van 4, 9 ,en 13 premiën dc kleur is onderscheidenlijk bruine opdruk op licht- grijzen ondergrond, roode opdruk op groe nen ondergrond en blauwe opdruk op lioht- grijzen ondergrond; 3o. ten aanzien van de renlezegels voor loonklasse III ten bewijze van de betaling onderscheidenlijk van 4, 9 en 13 premiën, de kleur is onderscheiden lijk donkergroene opdruk op lichtgroenen ondergrond, bruine opdruk op lichtrooden ondergrond en blauwe opdruk op lichtroo den ondergrond; 4o ten aanzien van de rentezegels voor loonklasse IV ten bewijze van de betaling onderscheidenlijk van 4, 9 en 13 premiën, de kleur is onderscheiden lijk groene opdruk op blauwen ondergrond, blauwe opdruk op groenen ondergrond en donkergrijze opdruk op groenen ondergrond; 5o. ten aanzien van de rentezegels voor loonklasse V ten bewijze van de betaling onderscheidenlijk van 4, 9 en 13 premiën, de kleur is onderscheidenlijk roode opdruk op liöhlgrijzen ondergrond, groene opdruk op lichtrooden ondergrond en bruine opdruk op groenen ondergrond De rentezegels, waarvan de modellen wer den vastgesteld bij besluit van 17 Septem ber 1921. Staatsblad no 1067, blijven geldig. Rijwielbelasting. Morgen zal begonnen worden met het bekeuren van fietsrijders, wier fiets niet voorzien is van een belastingplaatje. H. M. de Koningin-Moeder gaat Za terdag voor den verjaardag van de Koningin naar TTet Loo en heeft het voornemen, tot Maandag te blijven. Haar gevolg zaf bestaan uit de hofdame jonk vrouwe Van de Poll en kamerheer jhr. Van Tets. Het bestuur der afdeeling 'sGraven- hage van de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, heeft met ingang van 1 Sept. tot catecheet benoemd dn. O. H. Hagen, Nea.-Herv. predikant te 's Hertogenbosch. Het Tweede^Kamer-Iid, de heer Scha per, heeft, wogens verandering van woon plaats, bedankt als lid van den Raad van Rijswjjk. De heer Schaper gaat te Voor schoten wonen. Te Heemstede is, 69 jaar oud, over leden mr. I. W. Losecaat Vermeer, oud president van de rechtbank te Haarlem, Op de Amsterdamsche gemeentebe- grooting voor 1925 zijn de gewone inkomsten en uitgaven geraamd op f93.586.616, zijnde f3.481.170 lager dan voor 1924. Voor 1925 rekenen B on W. van Amster dam op een verlaging van den gasprjjy met één cent. Voor het onderwijs te Amsterdam is op de begrooting ruim een millioen minder uitgetrokken. Verlaging is te wachten van eenige on- derdeelen van de tarieven voor telefoon, water en electriciteit Bij Kon .besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Briëlle M. W. F. Beijerinek, thans ontvanger der registratie en domeinen te Goes; is de bij Kon. besluit van 28 Juli gedane benoeming van J. 0, Bus tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg ingetrokken en is hij benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Harderwijk; is de bij Kon. besluit van 28 Juli gedane benoeming van M. Duyser tot ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen, ingetrokken en is ut) benoemd tot ontvanger der registratie .en domeinen te Elburg; is, op zjjn verzoek, eervol ont slag uit 'sitjjks dienst verleend, met in gang van 1 September, a3n W. Pera, verificateur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam; is, met ingang van 1 Sep tember, aan It J. Huber, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, met den persoonleken titel van inspecteur bij dat dienstvak te 's Gravenhage, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens verandering in de inlichting van het dienstvak, waarbij bij werkzaam is, en waardoor zijn werkzaam heden overbodig zjjn geworden; ia F. Bouffaer, inspecteur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken bij het Departement van Financiën, tevens belast met het beheer van het kantoor van den waarborg en de belasting van de gouden en zilveren werken te 's-Gravenhage. „De (a.-r.) Rotterdammer" doet het denkbeeJd aan de band een radio-belasting in te voeren. Onder voorzitterschap van ds. II. Jans sen, leger- en vlootpredikant in algem. dienst, is te Utrecht de jaarlijkschc Bonds dag gehouden van den Christ. Gerei. Jonge- lirLg9bond in Nederland. Na enkele mede- deelmgen kwamen de jaarverslagen aan de orde, alsmede de financieele verslagen. De kas van het orgaan van den Bond wijst in ontvangsten en uitgaven een eindcijfer aan van f 3204.70 en die van het Luctorfonds een van f 2832.03. De verslagen werden na enkele discussie alle goedgekeurd. De aftre dende bondsbesluurders ,ds. II. Janssen, te 's-Gravenhage. en ds. G. Salomons, te Amersfoort, werden niet groole meerderheid herkozen. Onze Posterijen zullen uitgeven bui- tcnlandsolie briefkaarten met te eken in gen van Berlage. Naar „De Msb." verneemt, zullen in de ontworpen en reeds gepubliceerde be zoldigingsschalen der militairen eenige wjj- zi gin gen worden gebracht. Als gevolg van do aanvaarding door de Regeering van de voorstellen der zoogenaamde commissie.De Wilde, zullen uit billijkheidsoverwegingen de bezoldigingen van het. militaire personeel beneden den rang van officier over het algemeen iets verhoogd worden. Het juiste bedrag is nog niet vastgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de begrooting Alg. Burg. Pensioenfonds voor 1923, waarbij wordt geregeld eenige aanvulling en ver vanging van personeel en het verrichten van overwerk. Hot bedrag der begrooting behoeft evenwel niet te worden verhoogd. De gewone audiëntie van den Mi nister van Justitie zal Zaterdag as. niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog altijd onzekerheid het mijnwerkersverzet tegen de Bawes-rapporten de komen de Volkenhondsvergadering. Nog altijd ten opzichte van de Dawes- rapporten in den Duitschen Rijksdag de zelfde onzekerheid. Meer en meer wint hot geloof, dat de Duitsch-nationalen voet bij stuk zullen houden en dus zullen blijven tegenstemmen, n'en déplaise de gevolgen ais anderszins. Zeide zelfs dc Beiersche premier Held niet: „Men wordt er misselijk van, al* men ziet hoe met volkomen geringschat ting der feiten het lot van het Duilsche volk partij-poliliekerig wordt behandeld". Bij de tweede lezing der Dawes-rappor- ten is bij de spoorwegwet de benoodigde 2/3 meerderheid ook niet gehaald, doch dit was onnoodig. Dit is alleen vereischt bij de eindstemming, heden of morgen. Zullen de Duitsch-nationalen nog wijken? 't Is bij kans niet meer te verwachten en tocb Overigens heeft de Rijksdag weer eens be wezen geen regeeringslichaain te zijn, goed beschouwd, door zijn gedrag, men zie on der Duitschland. 't Is een schande, temeer, waar zulke belangen op het «.pel staan. Wan neer de „Yorwarts" den Rijksdag een gek kenhuis noemt, is zij er niet ver naast voor zoover het enkele partijen betreft uitcTSl lirdts en uiterst rechts. Een onbinding zou wellicht opschooning brengen 1 Het heet, dat de rijkskanselier van pre sident EbeTt het ontbindingsbesluit reeds in den zak heeft, wanneer de benoodigde meerderheid niet wordt verkregen en voorts, dat besloten is in ieder geval 30 Aug. de traktaten van Londen te teekenen. Als de entente daarme maar genoegen neemt De „Daily Telegraph" schrijft dat niet al leen onder de Engelsohe mijnwerkers, maar ook onder de mijneigenaars groote bezorgd heid heersoht omtrent de bepalingen van het plan-Dawes voor zoover dit de kolen- leveringen betreft. Aan den Engelschen ko- lenuilvoejr zal daardoor ernstig nadeel wor den toegebracht, ducht men. Reeds thans is er eeai sterke achteruitgang in den Engcl- schen kolenuitvoer merkbaar die te wijten is aan de toenemende productie van het Roergebied. Na het in werking treden van hot plan-Dawee zullen België en Frankrijk hun kolen op rekening van de schadever goeding ontvangen, tot groot nadeel voor den Engelechen uitvoer, en ook naar andere landen zal de uitvoer van Duitsche kolen grootere afmetingen aannemen, (Waar Mac Donald dezelfde gevaren voor andere industrieën meest, wil hij eerst Iren- nis nemen van het rapport van het comité, dal door het departement van handel za! worden ingesteld om na te gaan welken in vloed de nieuwe situatie op den Bntschen uitvocr-handel zal hebben, alvorens hij de deputatie der mijnwerkers-federatie zal ont vangen. De mijnwerkersfeóeralie zal hedenmorgen te Hull vergaderen om haar houding ten aanzien van het plan-Dawes te bepalen. De Britsche mijnwerkers handelen in overeen stemming mat de internationale mijnwer kers-organisatie en de internationale trans portarbeidersorganisatie. De „Star" verklaart van bevoegde zijde te kunnen mededeelen, dat Mac Donald en de andere leden der regeering van oordeel zijn, dat de schadevergoedingen ook zooals zij door het plan-Dawes worden geregeld voor de geallieerden een ernstig nadeel moeien beteekenen. Het zal n.l. van het verschil tusschen Duitschlands in- en uitvoer afhan gen in hoeverre dit land in slaat zal zijn de schadevergoedingen te betalen, doch wan neer Duitschland veel uitvoert en weinig uit het buitenland betrekt, zal vanzelf de toe stand ontstaan, die door de Britsche mijn werkers wordt gevreesd Mac Donald zou, volgens de „Star" van mcening zijn, dat belangrijke verbeteringen in het plan-Dawes kunnen worden aange bracht en dal, wanneer de praktijk eenmaal duidelijk zal hebben doen zien, welke na- deelen aan het huidige systeem verbonden zijn, dc pohtieke overwegingen, welke thans oorzaak zijn, dat men zich tegen iedere ver andering in het plan-Dawes verzet, vanzelf zullen wegvallen. Opnieuw verluidt, dat Mussolini toch naar Genève zal komen ter bijwoning van de Volkenbondsvergadering, nu Mc Donald, Herriot en Theunis komen. Noorwegen, Zweden en Spanje hebben in tusschen het voorstel van den Volkenbond betreffende wederkeerige hulpverleening ook verworpen, daar het geen voldoende veilig heid waarborgt en verder de gevaren van tin aansluiting aan een veiligheidsverdrag grooter zijn dan de voordeelen. DUITSCHLAND. Gevechten in den Rijksdag de Dawes-plannen in tweede lezing aangenomen amnes tie. Wederom heeft de Rijksdag blgk ge- gmeven geen parlement te zijn. Er is gis- teren minuten lang gevochten tusschen de- mocraten en communisten. Tijdens het ge- j vecht verliet de president, die te vergeefs getracht had de orde le herstellen, een- I voudig de zaal. Over het verloop meldt de „N. R .Ct": De communist'sche gTocp had voorgosteld om aan tie definitieve stemming over de Dawes-wetten ook de uitgesloten en gevan gen afgevaardigden te laten deelnemen. Dit voorstej, dat als eerste punt op de agenda prijkte," werd verworpen. Slechts de demo craten, de communisten en de Volkisehen stemden voor. De Volkische afgevaardigde Frick ver langde toen, (fat de juridische commissie onmiddellijk het voorstel zijner partij, dat amnestie voor de politieke gevangenen ver langt, in behandeling zou nemen. Dat is echter slechts mogelijk, indien geen der afgevaardigden er zicht tegen verzet De democraat, dr. Brodauf, die van beroep rechter is, en reeds vroeger tegen het ver- leenen van am nee tie aan politieke veroor deelden heeft gesproken, had echter be zwaar tegen de onmiddellijke behandeling van het voorstel. Zjjn woorden ontketenden een storm van protesten bij de communisten en Volkisehen. Met gebalde vuisten loopen zrj op Brodauf toe, die door ^n partijge- nooten beschermd wordt De communist Grube, die evenals Brodauf het district Chemnitz vertegenwoordigt slaagt erin tot bij Brodauf door te dringen en slaat hem met de vuist in het gezicht. Bloed stroomt uit een der oogen van den getroffen afge vaardigde, die zich met een krantenhouder verdedigt De bril van den democraat Korell wordt door den communist verbrijzeld. So ciaal-democraten, democraten, afgevaardig den van centrum en volkspartij trachten te vergeefs de communisten achteruit te drin gen. Het gevecht wordt er slechts alge- raeener door. Men ziet, hoe dr. Cremer van de Duitsche volkspartij eeu communist tegen den g-rond slaat Nu zijn de communisten niet meer togen te houden. Op het geroep: „Weg met Brodauf", gaan zij weer tot den aanval over. Zij worden ondersteund door de Volkisehen, die onafgebroken roe pen: „Weg met dien jood, weg met dien schurk". De afgevaardigden zjjn zoo op gewonden, dat vertegenwoordigers van een en dezelfde partij ook al op elkaar los slaan. De democraat Korell, van beroep geesteigkev slaat onmecdoogend fos op den communist itollein, die zich krachtig verdedigt. Het publiek op de overvolle tribune is opge sprongen. Men schreeuwt door elkaar. „Is dat een volksvertegenwoordiging'.' Waar blijix de sterke regeering?" wordt er geroe pen. De president, die geen kans ziet de orde te herstellen, yerlaat de zaal. De vergadering is onderbroken. Overal ziet men groepjes alge vaardigden druk pra- tea Brodauf wordt door zijn paring en oaten naar het ziekenvertrek gebracht en daar verbonden door een vrouwelgke arts, die lid van de sociaal-democratische partij is. De sociaal-democraat dr. Hertz, wiens 6ene hand sterk bloedt, moet elders worden ver bonden. Verschillende communisten dragen nog de sporen van den strijd in het gezicht Als de voorzitter eindeljjk de vergadering heropent, betreurt hij het incident en kon digt aan, dat het seniorenconvent het geval zal onderzoeken. Intusschen worden de be raadslagingen voortgezet. Maar niemand luis tert en niemand merkt het als de president de vergadering sluit naet de mededeeüng, dat om 5 uur tot de stemming in de tweede lezing zal worden overgegaan. [Het is echter bijna 6 uur eer het senioren convent het eens is geworden. De voorzitter heropent eindelijk de vergadering en roept eerst den Volkischeu von Graele tot de ovde, omdat hij dr. Brodauf door interrupties heeft beleedigd. Voorts deelt hij mede, dat het seniorenconvent besloten heeft de com munisten Eppstein, Grube en Nedermeier, die de vechtpartij hebben uitgelokt, van de vergadering verder uit te sluiten en verzoekt deze heeren de zaal te verlaten. lij blijven natuurlijk zitten. Eppstein steekt een lange pijp op. De voorzitter heft de zitting voor 5 minuten op. Na afloop con stateert hjrj^ dat de uitgesloten afgevaardig den nog in de zaai aanwezig zijn. Daarom sluit hij ze uit van de acht volgende ver- gaocringen en als ze daarop nog niet heen gaan vsp de twintig volgende. De heeren blijven zitten, waarop de voorzitter verklaart van zjjn recht gebruik te zullen maken en de weerspannige afgevaardigden ie zallen doeii verwijderen. Eerst geeft hij het bevel de publieke tribune te ontruimen, en ook verzoekt hij de afgevaardigden en de ver tegenwoordigers der pers de zaal te verlaten. Aan dit verzoek wordt geen gevolg gegeven. De meeste afgevaardigden stellen zich in een hoek van de zaal op om de komende gebeurtenissen af te wachten. Twintig agen ten in oiviel verschijnen nu in de zaal. Zij loopen achter elkaar, aan hun hoofd een agent van de parlementspolitie. Grube wordt het eerst uitgeuoodigd heen te gaan. Hij doet dit zonder tegenstribbelen. Dan komt Eppstein aan de beurt. Nedermeier blijkt onvindbaar. De communisten zingen nn de Internationale en houden de agenten voor den gek. Zij beweren, dat Nedermeier onder zijn bank verborgen is en laten de Iaden van nun lessenaars zien om te bewijzen, dat de gezochte zich ook daar niet verborgen houdt. Achter elkaar stappen dan de agenten de zaal weer uit, rustig en bedaard. Dan wordt de vergadering heropend. Weg met het politiepanement, schreeuwen de communis ten. De communist Stetter verlangt het woord, maar de president weigert het hem te geven. Nieuw kabaal. Nu moet worden gestemd. De communist Huellein verlangt hoofdelijke stemming. Daar 50 afgevaardigden dit voorstel moeten onder steunen, verheffen zich ook de Volkisehen van hun plaatsen. Voor de stemming wordt nog medegedeeld, dat dr. Bredt» de leider van den economischen bond, zijn amendement heelt ingetrokken, hetwelk strekte tot wij ziging van de inleiding van de nieuwe spoor wegwet, waardoor ook voor dit ontwerp de 2/3 meerderheid niet noodig zou zijn, omdat een dergelijke wijziging volgens de mededeelingen van de regeer.ng onmoge lijk is. Aan de stemming over de bankwet namen i 423 afgevaardigden deel. 248 steramen voor, 174 tegen, terwijl 1 zich onthield. De wet j is in tweede lezing aangenomen. Hetzelfde fót I geschiedt met de wet oj) de belasting der industrie. Aangenomen worden nog de twee amendementen der volkspartij, die op een spoediger ontruiming van het Roergebied dan voorzien is, aandringen en verlangen, dat de .spoorwegwet slechts in werking zaf tre den, zoodra men zekerheid heeft omtrent de internationale leening, de z.g. overbrug gingsvoorstellen van de Duitsch-nationalen. De spoorwegwet wordt met 248 tegen 171 stemmen, dus niet met de 2/3 meerderheid", aangenomen. Voor de tweede lezing is de gewone meerderheid voldoende. De communist Scholem stelt voor heden de interpellatie van zjjn partij betreffende het verbod van communistische bladen op de agenda te plaatsen. Dit voorstel worat verworpen. Hedenochtend om 10 uur begint de derde lezing. Volgens de Duitsche bladen over wegel* de bevoegdo Duitsche autoriteiten een al gemeens amnestie voor politieke gevange nen, die dan zou ingaan tegelijk met de amnestie van hen, dié betrokken waren bjj iïet lijdelijk verzet in het Roergebied. FRANKRIJK. -Het verdrag van Lausanne geratificeerd. De Senaat heeft het voorstel tot ratifi catie van het verdrag van Lausanne behan deld. In antwoord op verschillende vragen verklaarde Herriot, dat Frankrijk aanspra ken blijft doen gelden op de heilige plaat sen. Verder zal het trachten in samenwer king met de geallieerden de door Turkije niet geloochende schulden op voor de be langhebbende zoo voordeelig mogelijke voorwaarden te regelen. Inzake de scholen beloofde de regeering volledige bescherming aan zendelingen en onderwijzend personeel van alle gezindten, waarvoor zij tusschen- beide zal komen bij het Turksche bewind, welks wettige nationale gevoelens niet mo gen ontaarden in Xenophobie. Frankrijk zal niet berusten in het opgeven van deze scholen die den Franschen invloed versprei den en Turkije verzoeken geen houding aan te nemen, die beleedigend is voor Frankrijk* tradities. Het verdrag is daarop geratifi ceerd met 270 tegen 20 stemmen. Naar verluidt, heeft de Fransche senaats commissie dc amnestie ook van toepassing verklaard op Joseph Caillaux. ENGELAND. Wieuwe verkiezingen voor bereiding actie der commu nisten de Duitschers weer op Ceylon. Herhaaldelijk hebben wij reeds melding gemaakt van toebereidselen voor nieuwe Lagerhuis-verklaringen. Deze berichten kwamen dan meestal uit conservatieve kringen. Thans schijnt echter Labour zelf zich geheel tc gaan inrichten voor een campagne, als nog niet eerder door haar gehouden en dus neemt de waarschijnlijkheid van een nieuwe verkiezing tegen dit najaar of begin volgend jaar zeer toe. Te verbazen zou het ook niet zijn, gezien dc vele en groote moeilijkheden waarvoor Mc Donald weldra za! komen te staan. Jim Lark in, de leider der Ierseke arbei derspartij, is Maandag uit Moskou te Dublin teruggekeerd, waar hij met een geweldige ovatie werd begroet. Hij was sinds Juni te Moskou. In een rede in Mansion House ver telde hij, dat hij op zijn Russische reis 24000 K.M. had afgelegd en 20 millioen menschen door middel van telken had toegesproken. Hij ontplooide een roode vlag, een geschenk van het Russische volk aan dc Ierschc ar beiders. Do Derde Internationale, verteld» hij verder, had 25 mannen aangewezen,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2