No. 19775. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Anno 1924 Qfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aar.tal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week 7ï, 0,18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week X('._ 0,18, Franco per post £2.36 rK portokosten, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a 10.22f 0 31, SCHOL a f 0.18—f 012, CARBONADEVISCH a 10.10 per pond, ZUIDERZEEBOT a f 0.15 —10.50, en NIEUWE HARING a 10.06 per stuk. N. C. De GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 Augustus 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan W. J. van Berge Henegouwen en rechtverkrijgende, tot op richting van een bewaarplaats voor 300 Liter benzine op het perceel St. Ursulasteeg Nos. 1 en 3, Sectie H. No. 1735. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Augustus 1921. De toestand der gemeante over 1923. In het verslag van den toestand der ge meente Ledden over het jaar 1923, door B. ten W. aain den Gemeenteraad aangeboden, zijn veel gegevens verzameld, die de belang stelling kunnen wekken. Den aangroei der bevolking vermeldden wij gisteren reeds. Slippen wij nog aan. dat bet aantal buiten eoht geborenen 87 be droeg, een klein getal, vergeleken bij dat van vorige jaren. In 1919 was het nog 199. Er werden 578 huwelijken voltrokken, en 29 echtsoheidmgen ingeschreven. Er ves tigden z-icb in 1923 in Leiden 3783 perso nen en er vertrokken 3775, of 8 minder. Riet uitzondering van 1921, toen er 39 meer in kwamen dan er uitgingen, is dit getal in de laatste 10 jaren steeds andersom geweest. Het versohil was soms wel ruim 700. Het aantal aanwezige perceel en vermeer derde met 355, omvattende 351 woningen, °n verminderde door 9looping en onttrek king aam de bestemming als woning en door ontruiming wegens onbewoonbaarverkla ring met 39 woningen. Het aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank in 't klein bedroeg op 1 Mei 1923: 135: ingetrokken werden 4 en er verviolen 2, daarentegen werden 2 verleend, zoodat op 1 Rlei 1924 er 133 ver gunningen bestonden. Het geldend wettelijk maximum voor dezo gemeente is 100. Er zijn dus krachtens de wet nog altijd te veel vergunningen. De totale opbrengst van het vergunnings recht bedroeg op 1 Mei 1924 f 10.065, bere kend naar het redht van f 12 50 van elke f 50 huurwaarde. Nog niet aamgesloten aan de Duinwater leiding waren op 31 Dec. 1923 10 percee- len: 3 aan den Rijnsbungerweg, 1 aan den Haagweg, 5 aan den Iiooge- en 1 aan den Lage-Rijndijk. Op gemelde datum werden in geneeskun dige gestichten voor krankzinnigen voor re kening der gemeente verpleegd: 116 man nelijke en 137 vrouwelijke patiënten, waar van 99 mannen en 124 vrouwen in het ge sticht „Bndegeest". De gemeente-polilie wordt uitgeoefend door een commissaris, oen hoofdinspecteur, 3 inspeoteurs 1ste klasse en 3 inspecteurs, 1 administratief amblenaar, 2 klerken, 8 hoofdagenten, 2 brigadiers, 97 agenten lsle klasse en 34 agenten 2de klasse. De kosten der polue bedroegen in 1923 f 356.532. In 1914 was dit bedrag f 93.177. Voor de stiohling van een politiebureau werd eem bedrag van f 250.000 beschikbaar gesteld, waarvan over 1923 een bedrag van f 17.533 werd verwerkt. Door de politie werden om verschillende vergrijpen 326 personen aangehouden en 2093 naar hun woonplaatsen voortgeholpen. Wegens openbare dronkenschap werden 306 personen in politiebewaring gesteld, terwijl 941 processen-verhaal werden opgemaakt, waarvan 538 wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwct. De koslen der Brandweer bedroegen f 29.743. In 1914 was dit bedrag nog slechts f 7475 Er hadden 47 branden plaats, waar van 8 van meer ertnstigen aard. Voor straatverlichting werd aan de Gas fabriek door de gemeente betaald I 92.966 en aan de Electriciteiisfabriek f 185, voor uit breiding der straatverlichting werd over 1923 een bedrag van f 11.246 uitgegeven, Voor de lichting 1923 werden voor den dienstplicht dezer gemeente ingeschreven 696, waarvan 561 geschikt werden ver klaard. In het Militair Invalidenhuis waren, op 18 Juni 1923 aanwezig 63 man. Door de gemeente werden voor den open baren ©eredienst geen andere uitgajvem ge daan dan een subsidie-verleening van f 1000 aan de Gemeente-commissie van het Ned.-. Herv. Kerkgenootschap in de kosten van restauratie der Pleter^terk. - Het aantal ingeschreven studenten be droeg 2334. Van dit aantal waren 581 leden van het Leidseh Studentencorps, 1325 niet- leden en 428 dames-studenten. Het aantal promoties bedroeg 39. Door de Openbare Leeszaal en Biblio theek Reuvens werden uitgeleend 70.530 werken, tegen 71.220 in 1922. De uitgaven van het Burgerlijk Armbe stuur bedroegen in 1923 f 250.978. In de Stedelijke Werkinrichting werden in totaal 10.069 personen opgenomen, ge middeld per dag 29. Aan arbeidsloon werd uitbetaald 12921, aan voeding 12644. De subsidie, uit de gemeentekas ver leend, bedroeg 16090 en uit het legaat- Buzzi 11160. In het II. G.- Of Arme Wees- en Kinder huis waren op 31 December 1923 aanwezig 60 verpleegden en in het Geref. Minne- oi Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis 20 mannen en 3 vrouwen. Tot controleur-ingenieur bij de Ledd- sch'e Duinwater-Maatschappij ie met ingang van 1 September a s. benoemd de heer C, J. van Spall, alhier, Mej. E. van der Baan, alhier, is te Rotterdam geslaagd voör het examen nut tige handwerken Op 1 Sept. a.s. zal onze stadgenoot de heer C. J. Verzijden, thans directeur der N. V. Ned. Fabriek van Verduurzaamde Le vensmiddelen vdi. W. Hoogenstraaten en Co., LeidenHaarlem, den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij die N. V. in betrekking kwam. Op den 31slen Augustus a.s. hoopt de ondercommandant van het Koninklijk Rfili- tair Invalidenhuis, alhier, de lieer C. Boven kerk, den dag te herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar als vrijwilliger bij het Ne- derlandseflie leger in dienst trad. Hij diende in verschillende rangen tol 16 Juli 1912, loen hij als adjudanl-onderofficier het leger met pensioen verliet, nadat hem reeds op den lslen Mei van dat jaar door den Minis ter van Oorlog was vergund de betrekking van ondercommandant van het IC. M. I. te aanvaarden, waartoe hij uil een aantal van 53 sollicitanten was benoemd. Deze keuze is ean zeer gelukkige geweest voor het Huis en zijn bewoners, ook voor hem, daar hij hier door de militaire uniform, waaraan hij zoo gehecht is, niet behoefde af te leggen. Het zal den jubilaris op dien dag van de zijde van het bestuur en de bewoners van liet Huis zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Met het oog op den Zondag wordt het feit Maandag 1 September herdacht. Door den Kerkeraad der Ohr. Gerefor meerde Kerk in Den Haag is in de vacalure- ds. Theunis Bakker het volgende tweetal ge formeerd: ds. J. W. Geels, uit Apeldoorn, en ds. J. J. Jansen, alhier. Naar wij vernemen, sohijnt bij de directie van de Lichtfabrieken alhier het voornemen te bestaan, otn het ambtenaren- personeel sterk in te krimpen. Een zeven tal meest jonge klerken zouden het eerst in aanmerking komen om af te vloeien. Aan twee hunner is reeds ontslag aangezegd. Over het jaar 1923 bedroeg de personeelsvermindering 22 personen. Wij vernamen, dat een en ander het ge volg is van een voortgezette vereenvoudiging en mechanisecring der administratie, Meldden wij reeds, dat ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin, vanwege de Leidsche Chr. Oranje-Vereeni- ging Maandag a.s. feesten in „Zomerzorg" zullen plaats hebben, thans geeft een ad vertentie in ons Blad daaromtrent nadere bijzonderheden. In aansluiting daarmede kunnen wij nog mededeelen, dat ditmaal de feesten zijn ge organiseerd door de propaganda-commissie, in opdracht van het bestuur, en dal ge noemde commissie meende dit jaar ook eens aan de kinderen te moeten denken. De bal lons voor den ballon-wedstrijd zijn gralis beschikbaar gesteld door de firma's Gerzon en B. de Koning. Verscheidene winkeliers gaven mooie prijzen voor de kinderspelen en den ballon-wedstrijd, terwijl de versie ring van den tuin geheel gratis is aange boden. Nader meldil men ons, dat de Marine- Kustwacht niet zal deelnemen aam de pa rade alhier op 1 September, wegens haar geringe getalsterkte. Wegens ovengroote botamgstelling zal de liLm „Adoro Te" in de Sfadszaal nog vertoond woivicn tot en met Zondagavond, 31 Augustus, De muziekvereeniging „Werkinans Wilskracht" breidde haar corps uit met zes tamboers, en vond den heer Smit, haar vroegeren tamboer, bereid als taimboer- maltre te fungeeron, welke functie hem ook bij een corps te Rijswijk was opgedragen. Hedenavond van halfacht tot negen uur, zal door genoemd corps een wandeling ge maakt worden door de stad en zullen afwis selend of gecombineerd zich muzikanten en tamboers doem hooren. Daar het plan Be slaat het aantal tamboers lot twaalf op te voeren, zal van bevriende zijde dit aantal heden worden gecompleteerd. De weg, welken het corps zal .volgen, ïs: Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Rapenburg, Kaiserstraat, Boisotkade, Doeza- Btraat, Steenschuur, Breestraat, Prinsesse kade, Haarlemmerstraat, Kalvermarkt, Hee- rongracht, Groenesteeg. „W. W." maakt deze wandeling als ern stig gemeende oefening, om, als het noodig is, bereid te zijn, en rekent op welwillende medewerking van ieder, Het programma voor de zanguitvoe ring vanwege de Centrale Commissie voor Arbeidersontwikkeling, welwillend aange boden door de arbeiderszangvereeniging „De Stem der Volks", welke morgenavond zal plaats vinden in den tuin van „Musis Sacrum", luidt als volgt: Strijdlied, O. W, de Nobel; RIorgenrood O. W. de Nobel; Ave Verum, RIozart; Trauergesang, RL Blumne; Droome vrouwe, kom, Isr. J. Olmam; Ecce quo morilur, Jacobus Gallus; De Strijder, 1st. J, Olman; Lentezang, Fred. J. Roeske, Gislernamiddag had op de Haarlem merstraat een volksoploop plaats, veroor zaakt doordat de gebroeders K., winkeliers in meubelen en aanverwante artikelen al daar, twist hadden gekregen en daarna handgemeen weiden De politie die de vechtenden wilde schei den was genoodzaakt van den gummistok gebruik ts maken, lem gevolge waarvan oen tweetal burgers ook slagen opliepen, Een hunner, zekere N., een gewezen mare chaussee, die beweerde ook pogingen te hebben gedaan om den vrede tussohen de gebroeders te herstellen, meende zidh er over te moeten beklagen, dat de politie ook hem bij haar charge had geslagen, zij het dan ook onopzettelijk. Tegen de ordever stoorders gebroeders K, is proces-verbaal opgemaakt. Bij den commissaris van politie kwam do heer RL, alhier, aangifte doen, dat van zijn rijwiel, dat hij van uit Sneek met den trein had verzonden, voorzien van een rij wielplaatje, dit plaatje af was, toen hij het (e Ledden in ontvangst wilde nemen, Vandaag beroemde oen tramconduc teur er zich op, dat hij oen honderdjarige in de tram had vervoerd. De oude man, die uit Leiden afkomstig was, woont te Arnhem, maar bracht een bezoek aan zijn geboorte stad. Als een bewijs, dat hij nog flink is voor zijn jaren, deelde de conducteur ons mede, dat hij zonder liulp in en uit de tram was gestapt. Uit het Mijnbedrijf. Naar de „Volkskrant" meldt, zjjn de wij zigingsvoorstellen der mqndirecties door de werknemers zóó ongunstig ontvangen, dat het dezen keer niet zonder strijd zal af- Ioopen, Het bestuur van den Christelqken Mjjnwerkersbond heeft er zich al over uit gelaten, dat de aanvaarding der voorstellen, zooals zq daar liggen, absoluut uitgesloten is. Deze voorstellen beoogen: de afschaffing van den zes-urendienst op Zaterdag en dus een arbeidsduur-verlenging van 46 op 48 uren per week; 10 pet. loonsverlaging voor de ondergrondsohe arbeiders; voor do bovengrondsche arbeiders een verlaging van 2 tol 5 en voor de arbeiders beneden 23 jaar van 2 tot 4 cenls per uur. Bovendien is het de bedoeling ook het loonsysteem te wijzigen in dien zin, dat in plaats van een minimum-loon een gemiddeld loon ge waarborgd zal zijn. Als garantie-loon zou dan worden gesteld 80 pet. van het ge middeld loon, wat dus zeggen wif een sterk element van onzekerheid in de ioonsver- houdingen. De werkelijk uitbetaalde dagloonen znn van 1920 tot 1923 voor de houwers, de eigenlijke vaklieden dus, gedaald van f9.33 tot f7.34, en deze vaklieden worden in do thans aanhangig gemaakte voorstellen op gemiddeld f5.85 per dag gesteld, welk be drag door tegenspoed als anderszins nog met 20 pet. kan dalen. Voor tal van andere arbeiders gaan de voorstellen lager, tot f4.10 per dag, on voor hulppersoneel boven de 18 jaren tot f2.63 per dag. Een van de grootste bezwaren van den Chr. Mjjnwerkersbond is vooral de verlen ging van den arbeidsduur op Zaterdag, waaruit een indeeling der ploegen ontstaat, die de Zondagsrust en Bpeciaal de Zondags viering in gevaar brengt, zegt het blad. De verhouding tusscnen de directies on de werknemers is zeer gespannen, wellicht meer dan ooit. Intussohen is er nog eenige hoop, dat zjj zich in gunstigen zin wijzigen, want de voorstellen moeten nog in de contact-con^ missie behandeld worden. De Postchèque- en Giro-dienst. De uitslagen van de proefnemingen zjjn, naar „De Tel." vernam, zoodanjgt dat inet grond kan verwacht worden, dat, indien zich geen stagneerende omstandigheden voordoen, spoedig tot haropening kan worden over. gegaan. Men zal, gelijk bekend, eerst be ginnen met 10.000 rekeningen, die men zoo vlug als kan zat trachten op te voeren, totdat alle rekeninghouders weder aan den dienst kunnen deelnemen. De werkwgze la zoodanig, dat de dagelqksche afrekeningen voor de rekeninghouders als regel tusscnen zes en zeven 's avonds voor postverzending gereed zjjn. De proeve^ welke ook In deza richting genomen zjjn, zijn goéd gelukt* Men is reeds zoo ver, dat men circa 26.000 orders per dag kan uitvoeren, welk getal men eerlang tot 40.000 zal opvoeren. Een nieuwe maatregel zal zjjn de in voering van een waarborgsom van f 5 op iedere rekening. Dit ter voorkoming, dat rekeningen jaren blijven loopen soms met minima bedragen van enkele centen, waar van de saldi steeds weer moeten worden opgeleid, wat noodelooze moeite veroorzaakt. Deze maatregel is genomen ter bespoediging tot het verkrijgen van het dageljjksch totaal saldo van alle afrekeningen. Men beperkt zich thans tot de telmachines evenals in België. De overige machines, die een waarde van 8 ton vertegenwoordigen en met van millioenen, zooals wel gezegd wordt, worden aan Rijksinstellingen en par ticulieren overgedaan. Voor controle en statistieke doeleinden z^jn deze machines zeer geschikt. t Omtrent het bezoek van H. Rt. de Koningin-Moeder aan het sanatorium „Oranje Nassau's Oord" te Renkum, kan nog worden gemeld, dat dat M. te kalfvier van Soest- djjk per auto aan het sanatorium kwam. In Haar gevolg bevonden zich jhr. dr. W. Roëll, hofmaarschalk en voorzitter van den raad van commissarissen van „Oranje-Nas- sau's Oord en freule Van Iterson, hofdame. De Koningin-Moeder werd ontvangen door den geneesheer-directeur, dr. A. Rakhujj- sen Schuld. Onder diens geleide werd liet geheele sanatorium doorgewandeld. Alle werkzaamheden gingen daarbij haar gewonen gang. Den patiënten werden bloemen aan geboden. Ook de bedlegerige patiënten wer den bezocht en onkelen van hen toege sproken. Na het sanatorium werden de was- scherq, de magazijnen, enz. bezichtigd. Aan het einde van den rondgang werd in de kamer van de adjunct-directrice thee ge dronken, waarna Hi. M. over Wageningen en Ede naar Soestdjjk terugkeerde. Pangeran Ario Koesoemojoedo, die de jubileumfeesten in het vorige jaar in Nederland heeft meegemaakt, heeft den beeldhouwer Cris Agterberg, te Utrecht, opgedragen, een borstbeeld in brons van do Koningin op marmeren voetstuk te ver vaardigen. Dit beeld zal aangeboden worden aan den Soesoehoenan van Soerakarta, die den wensch te kennen heeft gegeven, een borstbeeld van H. M. in zjjn paleis te kunnen plaatsen. Hier te lande vertoeft een delegatie van de American Bar Association. De pre sident, de heer Hughes, die de Londenscho conferentie heeft bijgewoond, is naar Parijs doorgereisd. De delegatie bestaat ujt 75 leaen. De Amerikaansohe gezant in Den Haag heeft Maandagavond een receptie te hunner eere gegeven. H. M. de Koningin ontving gisteren ton paieize Het Loo een deputatie van vijf leden, die vergezeld werd door den Amori- kaanschen gezant. De audiëntie van den Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland zal plaats hebber, Dinsdag 2 September in plaats van Woens dag 3 September. iKg Kon. besluit is aan den vice- president van Nedorlandsch-Indië, W. Fr ij ling, op zijn verzoek, met ingang van 3 November, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging; is met in gang van 1 September, aan mr. H. E. E. Lagerwey, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjn betrekking van administra teur bj liet Departement van Financiën, onder dankbetuiging; is de administrateur bij het Departement van Financiën, J. O. E. baron van Lynden, als zoodanig aangewezen als hoofd van den Rijksgebouwendienst; is met ingang van 1 September aan H. F. J. iWesterveld, op zjn verzoek, eervol ont slag verleend uit zjn betrekking van ad junct-commies bij het Departement van Fi nanciën; benoemd tot adjunct-commies bij dat Departement J. van Die, adjunct-commies bj den Pensioenraad; is, wegens reorgani satie van den dienst bij het Centraat-Bureau voor de Statistiek, waardoor hun werk zaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend, te rekenen van 1 Juli af, aan mej. M. Scheltema de Heere, oommies, en M. A. van Kervel, adjunct-controleur bij genoemd bureau; te rekenen van IC dezer, aan J. Steehouwer, hoofdcommies bij ge- noemd bureau; zjjn b j dat Bureau bevorderd, met ingang van 1 September, tot commies, J. F. Koper, thans adjunct-oommies; tot adjunct-commies, mej. P. H. Katuin en mej. Ei L. van der Klugt, thans klerk. De onthulling van het monument van mr, H. Goeman Borgesius, op het Prins- Hendrik-plein in Den Haag, zal, naar „Het ,Vad."- meldt, vermoedelijk eind October plaats hebben. Een zangkoor zal daarbij zingen. Bij ongunstig weer zal de plechtig heid in de Oranje-sociëteit geschieden. - .Wijlen de heer A. O. Volker wordt als lid van de Provinciale Staten van Zuid- polland opgevolgd door mevrouw M. A. Cohen Tervaert. 1 De vroegere anarchist, 'do heer E. Kloosterman, die langen tijd te Assen heeft gewoond, vertoeft thans, zoo men weet, te Cethel. Eiken Zondagavond houdt hij nu straatpredilring le Schiedam op het Broers, vest. Thans ia dit door het gemeentebestuur verboden,. BINNENLAND. De bestuurscrisis in den Leidschen Voet balbond is opgelost. De Anti-Rev. en de Chr-.Hist. Partijen in verzet tegen een verlof voor Zondagsarbeid. Uit liet Mijnbedrijf: de ontvangst van dé wijzigingsvoorstellen der directies. Nieuwe boringen naar petroleum bij Lich tenvoorde en Groenlo, *>- Een ernstig anlobusongeluk, - BUITENLAND. \.l Herriofs beleid is ook door tfen Fran-» sclien Senaat goedgekenrd. Een rede van Poincaré. De Duitsche Volks-Partij heeft een bemliL delingsvoorstel bij den Rijksdag ingediend. De Britsche kolenindustrie is verontrust over de uitvoering van het plan-Dawes. Op hel tweetal voor predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Ulrechl zijn geplaatst: ds. J. W. Geels, te Apeldoorn, cn dr. G. Sa- lomons, te Amersfoort. Te Zeist heeft gistermiddag op "de nieuwe begraafplaats de begrafenis plaats gehad van dr. S. D. van Veen, oud-hoog- lceraar te Utrecht. Onder hen, die zich op de begraafplaats bevonden, werden onder meor opgemerkt dr. A. F. baron van Lynden, president van liet college van curatoren van de Rijksuniversiteit to Utrecht, de hoog leraar dr. H. Th. Obbink, dr. II. Visscher, dr. H. F. Nierstrasz, dr. F. A. F. C. Went en dr. Brouwer van Amsterdam. Aan het gTaf werd op verzoek van den overledene slechts het woord gevoerd door prof. H. Visscher. Een broer van den overledene, het Oud-Tweede-Kamerlid Van Veen, dankte voor do eer, aan den ontslapen hoogleeraar bewezen. t— De Raad van Hilversum heeft wet 17 tegen G stemmen een voorstel van IX en W., om over te gaan tot de benoeming van een vierden wethouder, aangenomen. Met 13 van de 23 stemmen werd daarop tot wethouder gekozen de heer H. A. van Ree (o.-h.), die de benoeming aannam. Wijlen de heer I. P. jHuijser, fabrikant te Barendrecht, heeft, naar „De Nederl." meldt, aan de Chr. Ger. Gemeente aldaar vermaakt, vrg van successierecht, het kerk bouw met pastorie, ter waarde van f 15.000, met do bepaling, dat do gemeente Chr. Geref. zal blijven en jaarlijiks £150 zal storten in de kas voor minvermogende studenten aan de Theologische Schooi te Apeldoorn. Het oentraal comité dor A.-R. Kiesver. oenigingen in Nederland, optredende na mens de geheele Anti-Revolutionaire Par tij, heeft aan den Minister van Arbeid in zake de vergunning tot Zondagsarbeid aan de Ncd. Kunstzijdefabriek te Ede het vol gende rekest gezonden; „Excellentie. Als tijdelijk voorzitter van het centraal comité van de A.-R. Partij, moge ik uw aandacht vestigen op de groote ontstem ming cn ontsteltenis, die op de Veluwe gewekt zijn door dc vergunning aan de Ned. Kunstzijdefabriek te Ede (kantoor tc Arnhem) om niet slechts dag en nacht, doch ook des Zondags te werken. Het is die Zondagsarbeid, waartoe dc menschen verplicht worden, die werkelijk verbittering wekt. De Gemeenteraad van Edo verzocht u die vergunning in to trek ken. Noodzaak voor Zondagsarbeid voor een bedrijf, dat zonder dezen over 1923 r.a ruime afschrijving 20 pCt. dividend uit keerde, schijnt niet aanwezig. Doch al ware dit anders, onze menschen gevoelen zich daardoor gegriefd of in hun godsdienstige overtuiging aangerand. Het zij mij vergund Uwe Excellentie be^ leofd te verzoeken deze ergernis te willen doen eindigen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr. (w.g.) Idenburg.'- Mr. dr. J. Schokking heeft, namens de Cïïr.-Hist. Partij, den Minister van Arbeid er op gewezen, dat door het vorlcenen van vergunning voor Zondagsarbeid op de Kunstzijdefabriek onder dc Yeluwscll- be volking groote ontevredenheid verwekt is, en zij zich in hun godsdienstige overtuiging aangerand gevoelt. Ook hij dringt met klem op intrekking van deze vergunning aan. iProf. Kirsopp Lake, geruïmen fgd hoogleeraar in de Nieuw-Testamentisehe wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Leiden en thans hoogleeraar aan de Har-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1