Opruiming - Meubelen De Kluizenaar van Far-End, No. 19772 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Augustus Tweede Blad. Anno .924. UIT ONZE STAATSMACHINE. FEUILLETON. Nog één Week slechts ABE. DREEF Nzn. Burg-steeg* 5 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. "ij di! Rekenkamer. II. (N.'.Jruk verbod-jr). In het versla; van do A. U. bladerende; krijgl men nu en dan den ind.uk. dat een or andere Minister de A. R. er» laslig vindt en in stilte zweert nu eens in verhoogde mate, maar langs anderen weg te doen. wat de A. R- ongeoorloofd achtte Bijv. De vroegere Minister van L., N. en II. had voor een der ambtenaren van de Landbouwhoogeschoo! een salarisregeling vastgesteld, die afweek van de bepalingen van het Bezoldigingsbe sluit. Bij beschikking vaft 25 Juli 1922 werd de jaarwedde van dien ambtenaar ver hoogd, te rekenen van 1 Januari 1920 af. De A R. vond dat voor 1922 af betaald was van 1 Jan. 1922 tot en met 28 Febr. 1923. Het teveel betaalde had terugbetaald moeten worden; maar dat was hard. Daar om slelde de A R. voor om hem f858.91 gratificatie toe te kennen, om hel te Veel genolene te kunnen terugbetalen. Een pookje later was er een Kon. Besl., waarbij aan den ambtenaar een gratificatie was 'toege kend van f 2337,91 w e g e n s s a 1 a r i s- derving, want, zoo redeneerde de Minis ter. van 1 Jan. 1920 tot 1 Jan. 1922 is het verhoogde traktement niet uitgekeerd en er wordt alleen aanmerking gemaakt op het uitbetalen van 1 Juni 1922 af, dus komt hem de verhooging over 1920 en 1921 nog toe. De A.R. kon er niets tegen doen, want het was geen begroolingsposl, maar een grati ficatie. Een ambtenaar der Registratie en Do meinen was werkzaam te Leiden, maar woonde te Noordwijk. Toen hij eenige koe ren ts Noordwijk werkzaamheden moest verrichten, declareerde hij reiskosten van Leiden naar Noordwijk en verblijfkosten ie Noordwijk, waa hij woonde. Zoo was er 1601,12 uiibelaald. De Minister meende, del de man te goeder trouw had gehandeld en ook dt autoriteit, die door zijn handtee- kening verklaarde, dat deze declaratie „naar waarheid" was opgemaakt. De man moest 'echter terugbetalen, maar kon dat verre kenen bij 't ontvangen van f 1 toelage per dag voor zijn werk te Noordwijk. Een sergeant-verpleger lsle klasse had verlof sedert 17 Maart 1923 in afwachting, dat hij op wachtgeld zou worden gesteld. Maar op 30 Juli 1923 werd hij, hoewel bu;-> ten dienst, bevorderd lot sergeanl-majoor- verpleger, aan welken rang f 200 meer jaar- Wedde 13 verbonden, en dus werd zijn wachtgeld ook liooger. Aanmerking van de A R-: vergoelijking door den Minister van Oorlog Een kapitein der Infanterie bloef ziek Qchter van verlof op 21 Mei 1921. Van dien datum af werd hij gedelacheerd ter plaatse van verblijf tot aan do groote vacantie van de H.B.S Die z.g. detaclieering kostte het Rijk f390.u0 en was nic-t anders dan liet verschaffen aan een officier, die uit dienst ging, van do gelegenheid om lecraar t<- zijn aan de H.B.S. in de plaats, waar hfj gedetacheerd hee>tLe. De zaak was niet in orde, maar bloedde dood, doordat do kapi tein overleed. De Minister van I.N. cn II. verleende aan een ambtenaar, die van Den Haag naar Amsterdam verplaatst werd, een tegemoet koming in de kosten van verplaatsing van f 1679,61 of f600 meer dan waarop deze (Volgens de geldende bepalingen recht had. Dat kwam, zei de Minister, omdat de amb tenaar te Amsterdam geen woning kon vin den en daarom te Bloemcndaal ging wonen, wat hem f900 kostte Maar de Minister beloofde een wat ruimere vergoeding voor Verplaatsingskosten. Later had de Minister yan Waterstaat hierover te beslissen. Die yond deze toezegging bindend en bracht de f 1679,61, die toch al te hoog waren, op f 2289,40, dus weer f 600 hooger. Men zal zich de beweging herinneren, <Jie er gemaakt is, toen de Chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen bij de crematie yan Louis Couperus tegenwoordig was en jden Minister van O., K. en W. beetle te ver- yangen. De Minister verklaarde later, dat üe bedoelde chef er niet in opdracht was 'geweest, maar ingevolge een persoonlijke uitnoodiging. Maar die chef had wel degeT lijk een declaratie Ier zake ingediend. Op grond van de zooeven bedoelde verklaring van den Minister verwierp de A.R. de vor dering. De geneesheer van het Rijksopvoedings gesticht te Zeist was ook belast met het psychiatrisch onderzoek van de verpleegden te Montfoort. Hij reisde daar wekelijks heen: eerst per trein naar Woerden, dan per rij tuig naar Montfoort en terug met een rijtuig naar Utrecht. Het rijuig kostte f 10 per keer. De A.R. vroeg of hij niet gebruik kon ma ken van den autobus MontfoortUtrecht. Dat gelukte en elke week kostte dat maar f 1.80. Ook vroeg de A.R. of het wekelijksch bezoek niet veranderd kon worden in een veerliendaagsch. Neen, dat ging niet, dat zou tegen het be lang der verpleegden zijn. Als wij allen ook eens alle weken psychiatrisch moesten wor den onderzochtI Maar de Minister overwoog om de ver pleegden van Montfoort naar Zeist over te brengen. Over 1922 en 1923 was aan eenige bijzon dere scholen bijna f 47.000 te veel als voor schot op de Rijksvergoedingen uitbetaald. Dat geld moest terugbetaald of ingehouden worden. De leden van de commissiën voor de in 1920292i gehouden artsexamens hadden voor sommige dagen dubbele vacatiegelden geuoten, want voor een vergadering en voor een examen werd f 10 betaald en nu en dan was er vergadering en examen op denzelf den dag. Zoo was er f 2500 te veel betaald, wat teruggetort moest worden. Door de leden van de Tweede Kamer wer den niet minder dan 75 extra-exemplaren van de Handelingen en 48 van het Staats blad" aangevraagd en kosteloos verkregen. Daar zal hoogstwaarschijnlijk een eind aan komen. Een Inspecteur der Posterijen en Tele grafie te Maastricht stelde voor zijn benoe ming de voorwaarde, dat hij niet in Maas tricht stelde voor zijn benoeming de voor waarde, dat hij niet in Maastricht zou be hoeven te wonen. Hij vond, dat er in de na bijheid van Maastricht geen huis te krijgen was; maar te Meerssen kwam een geschikt huis in veiling. Het Rijk kocht het voor f 18.480 (met de kosten) en besteedde er nog f 13.000 aan, zoodat het perceel f 31.500 kostte. De huur was volgens de wet 15 proo. van het traktement of f 936. Een goede geldbelegging! De Minister van Financiën, die op deze zaak opmerkzaam was gemaakt verzekerde, dat hij in 't vervolg tegen der gelijke uitgaven zou waken. Voor het ontwerpen van twee jubileum postzegels onving oen kunstenaar f 2500. Dat vond de A.R. wat hoog, ook omdat in 1922 voor het ontwerpen van twee frankeer zegels maar f 500 was betaald. Voor een permanente stofzuiginrichting in het nieuwe postkantoor te Utrecht i3 f 25000 betaald. De Minister beweerde, dat dit een groote besparing zou zijn, want de exploitatiekosten zouden maar f 3740 bo dragen .en het loon van vijf werkvrouwen werd. uitgewonnen. De A.R. gaf als raad om bij andere Rijksinrichtingen deze inrichtin gen voorloopig niet in te voeren. Wij nemen aan, dat in de f 3740 rente en afschrijving 'van de f 25.000 begrepen is. Als vijf werkvrouwen worden uitgewonnen zou voor elke werkvrouw f 748 komen.Wij lezen, dat het loon der werkvrouwen is 40 cents per uur. Voor f 748 heeft men dus 1870 uren en daar het jaar gerekend mag worden op 300 werkdagen, zou dat voor elke werk vrouw 6 uur. stoffen per dag zijn. Zou dat waar zijn 1 En als er nog 10 proc. van f 25.000 bijkomt dan stoffen de werkvrouwen wel 10 uur. per dag. Nog één zaak halen wij aan betreffende het Nijverheidsonderwijs, waarover wij in ons vorig artikel al oven spraken. Het ge meentebestuur van Best had op 25 October 1923.een brief gescheven aan den Minister van Financiën en daarin betoogd, dat de te Best bestaande en door het Rijk gesubsidi eerde vakschool voor klompenmakers geen reden van bestaan had. Men moest al aannemen, dat er grond was voor deze opmerking: als een gemeentebe stuur aanraadt een vakschool, die door het Rijk gesubsidieerd wordt, in die gemeente maar oi) te heffen, dan moet er wel reden voor bestaan, zou men zeggen. De A.R. vroeg dus aan den Minister van O., K. en door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 10) Het Fransche ras van de Malincourt had zich ongetwijfeld niet verloochend, noch in Paulines ui'terïijk, noch in dat van haar 'dochber. Zou de tragedie van de moeder, het gevolg van haar buitengewone bekoring en van een trots, die aan liefde slechts een on dergeschikte plaats had toegekend in het leven, zich in het geval van de dochter weer moeten afspelen? Het scheen bijna 'alsof Patrick een voorgevoel had gehad van de vuurproef, die zijn „kleine kameraad" zou moeien ondergaan, zóó dringend was de waarschuwing, die hij had gegeven. Sara huiverde, alsof ook zij een voorge voel had van naderend onheil. Het was alsof een schaduw van haar pad was geval len; een schaduw van iels, dat nóg verbor gen was in de nevelen, die de toekomst om sluieren. HOOFDSTUK IV. Elisabeth en haar zoon. De ingang van Barrow Court had niets 'aanlokkelijks. Een breedo granieten trap, geflankeerd aan beide zijden met balustra des van dezelfde strenge steensoort, die flndigden in groote, uit ruwe steen gehou den pilaren, leidde naar eeii enorme, oud- eiksn voordeur, met spije*rs beslagen, die wel bestemd leek den woedenden aanval van een gewapende menigte te weerstaan De stugge strengheid van de gesloten deur scheen den indruk van gezelligheid en warmte nog te verhoogen, wanneer zij, zoo als nu, gastvrij opengezwaaid werd en men; den ro9sigen gloed van het haardvuur in de hall daarachter ontwaarde. Sara stond bovenaan het bordes om de Durwards te verwelkomen, wier nadering reeds door het geluid van den auto, die de oprijlaan insnorde, was aangekondigd. Een vaag gevoel van spijt verontrustte haar. Dit was de laatste, de allerlaatste keer dat zij bovenaan deze trap zou staan in de hoedanigheid van een gastvrouw, die haar gasten verwclkomede; zelfs nu was zij eigen lijk nog maar gastvrouw in naaml Binnen enkele minuten, wanneer mevrouw Dur- ward haar voet over den drempel zou zet ten, was die de gastvrouw, terwijl Sara haar plaats als oen gewone gast zou moe ten innemen in het huis, dat twaalf jaar lang haar domeinen was geweest. Vastberaden zette zij deze gedachte opzij en keek naar de groote limousine, die zacht de kromming van de oprijlaan omzwaaide en vlak voor he>t huis stilhield. Er was geen zweem van tegenzin in den glimlach, waar mede zij majoor Durward begroette, toen hij uitstapte en met uitgestoken hand op haar toekwam. „Maar waar zijn de anderen?" vroeg Sara, ziende dat de chauffeur den auto da delijk naar de garage stuurde. „Die komen te voet," legde Durward uit. „Elisabeth zei, dat zij niets van de plaats konden zien, wanneer zij opgesloten zaten in den auto; daarom zijn zij er bij hel por tiershuisje uitgestapt en wandelen door het park." Sara ging hem vóór, de hall binnen, en VV. of hij al eens een onderzoek in dezen had ingesteld. Het bleek, dat deze Minister al aan den Minister van Financiën had ge schreven, maar in dien brief medeelde, dat verschillende autoriteiten adviezen hadden gegeven, die hem hadden doen afzien van opheffing van het subsidie. Evenwel erkende hij, dat de school niet bepaald noodzakelijk was en daarom zou het subsidie met 1 Janu ari of met het eindigen van den loopenden cursus worden ingetrokken. Dat lijkt wat vreemd. Het gemeentebestuur zegt, dat de school niet noodig is; de Minister wil het subsidie wel intrekken maar doet het het niet; eenige autoriteiten (welke 1) achten de school wel noodig en daarom blijft zij be staan de Minister acht de school niet noodzake lijk en adviseert tot intrekking van het sub sidie. Maar: ,,aan de betrokken leeraren zal voorloopig een wachtgeld moeten worden uitgekeerd". Door wien(n) 1 Als er subsidie wordt verleend, zal het wel geen Rijksschool zijn en zal dus ook het Rijk de leeraren niet heb ben aangesteld. Wij erkennen gaarne openlijk, dat wij de zaak niet Vatten. RECLAME. ongekend lage prijzen 7368a Alles beneden Fabrieksprijzen. Alphen. Kerkelijk bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, (Juliana- straat), voorin. 10 uur en nam. zeven uur ds. Veldhoen. (Doopsbed.). Geref. Kerk, Raadhuisstraat voorin. 10 uur en nam. zes uur ds. M. Schuurman van 's-Gravenhage. Ned.-Herv. Kerk (Oudshoornsche weg) voorm. 10.30 uur ds. van Linschoteu. Burgerlijko Stand. Bevallen M. Kabelt geb. de Kok z.J. van Donk, geb. Oosthoek z.C. van Egmond gcb. v. Leeuwen d.A. Otto geb. v. d. Hoek z. M. N. van 't Hoog geb. Domburg d.O. Minlen geb. de Ruyter d.J. W. Jongbloed geb. van Konijnenburg z.H. Uithol geb. van Geest z.; II. Sampimon geb. van <1. Veen z.H. Blaauw geb. Verhagen d.M Blom geb. Meintsma dA) GehuwdD. v. d. Nept jra. 24 jaar en H. Vis jd. 25 jaar; R. Vcrseput jra. 25 jaar en C. Hcrrewijn jd. 21 jaar? J. Wiggomanscu jm 23 jaar ne G. Ekoixman jd. 23 jaar. Overleden: B. J. v. d. Tol jd. 1 jaar; L. Kammcraad, wed. van H. Kop 76 jaar F. Doelend jd. 23 jaar; M. J. v. Liendert jd. 1 jaar. M. Driehuis wed. van M. v. Lint 88 jaarD. Meijer jm. 6 m. Alkemade. De loting van de dienst plichtigen der lichting 1925 zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 2 Sep tember in het gemeentehuis te Roelof arends veen des voormiddags te kwart voor cif uur zomertijd. Aan de loting moeten 55 inge schrevenen deelnemen. Bu r g e r 1 ij k e Stand, Geboren [Wilhelmus Adrianus Maria zoon van G. J. Pouw en C. Olyerhock, Helena Maria Pe- tronella Theodora, dochter van L. Hogen- dorp en P. Oudshoorn, Adriana Maria, dochter van J. A. Vergeer en S. M. van der Pool, Anlonia Josefina Maria dochter van A. W. Meyer en W. J. Jansen. Boskoop. Kerkclijkberic h't, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Glas en nam. 6 uur ds. Kat van Vlaar- dingen (Doopsbcdiening). Salvatoric v.m. half tien de eerwaarde heer de Jongen. Geref. Kerk v.m. 10 uur leerdienst en nam. 6 uur onbekend. zij stonden samen te praten bij de theetafel, totdait het geluid van stemmen de aankomst van ihet overige gezelschap aankondigde. „Daar zijn zei" riep Durward uit, terwijl hij hen haastig te -gemoet liep, en Sara volgde, even aarzelend, met een gevoel van sahuwbeid. Ondanks den allerliefslen brief, dien zij van mevrouw Durward had ontvangen, waarin deze haar vroeg toch vooral net zoo lang op Bairow Court te blijven, als haar het best uitkwam, had zij, nu hel oogenblik gekomen was, dat de nieuwe meesteres haar intrek op het buiten zou nemen, het gevoel alsof haar verdere tegenwoordigheid min of meer beschouwd worden als in dringerig. De brief van mevrouw Durward kon heel best zijn ingegeven door niet meer dan een 9oort oppervlakkige beleefdheid, of zelfs al leen maar op aandringen van haar man ge schreven zijn, en het was heel goed in te denken, dat de schrijfster verre van blij zou zijn over het feit, dat haar uitnoodiging zoo letterlijk was opgevat. In enkele korte seconden wond Sara zich op tot een aan paniek grenzenden angst. En toen hoorde zij het geluid van een diepe alt stem, onbeschrijflijk vriendelijk, met even een overmoedig lachje er doorheen.... en al haar bezwaren waren weggevaagd. Er was geen twijfel aan de oprechtheid van de spreekster. „Het was lief van u niet weg te loopen, juffrouw Tennant." Met deze woorden- schudde mevrouw Durward 'haar hartelijk de hand. „Die arme Geoffrey kon toch niet helpen,, dat 'hij de erfgenaam was en als' u gewei gerd hadl te blijven, zou hij een gevoel hebben gehad als oen schurk in een bios- Ned. Herv, Geref. (Evangelisatie) dwars Nieuwstraat v.m. half tien ds. Kat van VTaardingen. De 1ste wagonladingen boomcu en plan ten voor Duitscliland zijn in deze week ver zonden, wat misschien voorheen nog nooit zoo vroeg gebeurd is. HazerBwoude. De prijs van de zoete melk, onlangs pas verhoogd, is wederom met eon cent per liter geste-gen, en is nu ge bracht op 15 cent per liter Op de veiling werden alhier aangevoerd 6698 eieren. Prijs van kipcieren f 7.25 A f 7.80 per 100. Eeneieren f 6.50 k f 7.25 per 100 stuks. Hanen f 1 k f 1.25 per stuk. Kip pen f 1.05 k f 1.20 per stuk. Konijnen f 0.25 kt 1.20 per stuk. Duiven f 0.11 A f 0.24 per stuk. Op 1 Sept. a.s. zal do gelegenheid ge geven worden tot kostelooze inenting en hcrinenting. K erkelijk berich t, voor Zondag Ned. Herv. kerk voorm. 10 uur, de heer Posluma van Schagen en nam. 7 uur ds. Luuring. Geref. kerk, voorm. kalfeif en nam. half- acht, de heer N. Willemse, Theol. cand. te Amsterdam. Oudewetering. Donderdagavond had alhier een aanvaring plaats tusschen een uit de Drccht komende motorboot cn een der booten der maatschappij Bus met het gevolg, dat de kop van corstgenoemd vaar tuig aan een der zijden geheel werd inge drukt. Het ongeluk zou te wijten zijn aan hefc niet signaleeren van de Bus-boot. Een zoontje van den schipper der motorboot, dat een bloedende hoofdwonde bekomen had werd aan boord van het motorjacht Charlot te Elizabeth van den heer C. Swarttouw verbonden. De zaak is aan de politie in on derzoek gegeven. .Waddingsveen. Burger 1. Stand. Ge boren: Jacobus Augustinu8 z. van J. A. Doeleman en G. Rijnbeek; Johannes z. van G. Vreeswijk en J. de Jong; Maria d. van A. de Vos en C. B. Matse. OverledenDirk van Leeuwen, 5 jaar. Het plaatselijk comité „Herdenking mobilisatie 1914" heeft na aftrek van alle onkosten f 25 ingezameld welke zijn over gemaakt aan het centraal comité. B. en W. boden den Raad de gemeen» terekening aan. De ontvangsten bedragen f 271.38i.5t en de uitgaven f 232.969.19, al- zoo een batig saldo van f 38.415.35. De sub sidie voor 1925 van het Burg. Armbestuur wend vastgesteld op f 11.900. Kerkelijk bericht, voor Zondag Ncd. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. halfz even leesdien9t Ger. Kerk v.m. 10 uur en nam. zes uur ds. Veder te Gouda. Woubrugge. Donderdag maakte de joh. gedochters-vereeniging „Het Mosterdzaadje" welke nu 32 jaar bestaat/ een uibstapje. Met de autobus van den lieer van Klaveren ging het naar Leiden en per eleclrische tram naar Don Haag. Bezichtigd werden het Koninklijk paleis, de Gevangenpoort en het Panorairia Mesdag. Verder gintf men door de Scheve- ningsche boschjes, naar zee, waar o.m. ook de Pier bewandelt werd. Wel voldaan keer den allen met dank aan God huiswaarts. De Chr. zangvereeniging beslaat op de te houden Oranje-Avond, 1 September, a.s. eenige toepasselijke liederen ten gehoore le brengen. Ook zal weder met betrekking tót het huis van Oranje, een en ander worden tentoongesteld. Burgerlijke Stand. Geboren Petronella Elisabeth d. van L. Disseldorp on J. Th. Borst; Anna Maria d. van B. J. van Leuewen en W. A. Brugmans; Johanna d van H. G. A. Terhout en M. Vos; Johannes Gerardus z. van C. P. Hoogenboom cn M. J. A. Straathof. Gehuwd: J. van Raad jrn. 23 jaar en J. de Jong jd. 23 jaar. Kerkelijk bericht, voor Zondag Ncd. Ilerv. Kerk voorm. 10 en 's avonds 7 uur ds. Kijne. Geref. Kerk voorm. 10 en 's avonds 7 uur ds. J. W. Gunst van Woerden. coopfiim. U heeft gemaakt, dal wij ons geen lajge ellendelingen voolen, die gekweld worden door zelfverwijt." Toon wendde zij zich om en wenkte haar zoon. „Dit is Tim," zei ze eenvoudig, maar met een klank in haar stem, alsof zij had aangekondigd: „Dit i3 de zon en de maan en de sterren." Toen moeder en zoon naast elkaar ston den, was Sara's eerste indruk, dat zij nooit twee mooiere mensohen had gezien. Zij waren beiden slank, en hun schoonheid en gezondheid straalde als het ware om hen heen; de bekoorlijkheid van de moeder werd nog variioogd door een zekere statig heid en distinctie, die haar bewegingen ken merkte. Sara herinnerde zich de woorden, die Pa trick eens van Elisabeth Durward had ge zegd: „Ik geloof, dait zij een van de mooiste vrouwen was, die ik ooit heb gezien; en zij dadht bij zichzelf, dat bijna iedereen nxar waarheid diezelfde meening kon onder schrijven. Mevrouw Durward moest minstens een jaar of veertig zijn, te oordeelen naar de aanwezigheid van den zes-voet-langen jon geling, dien zij haar zoon kon noemen maar haar uiterlijk was dat van een vrouw, die nog niet lang de dertig achter den rug heeft. De soepele lijnen van haar gestalte duidden nog nauwelijks op rijperen leeftijd en het prachtige, kastanje-bruine haar, dit in golven langs het fijne, kleine hoofd lag, glansde met den gloed, dien alleen jeugd of groote levenskracht kan geven Haar huid had die bijna verblindende blankheid, die zoo dikwijls samengaat met kastanje-bruin haar en het gebrek van de lichte wenkbrau wen en oogharen, dat niet zelden dit soort type ontsiert, was volkomen afwezig. Haar Zwammerdam. Een niet alledaagsche gebeurtenis had hier dezer dagen plaats. Een twist tusschen de vrouwen van huis eigenaar en huurder was aanleiding geweest dat aan laatstgenoemde de huur werd opge zegd. Daar echter wegens de alh. heerschen- de woningnood een ander huis niet was te vinden, duurde de ontruiming naar de zin van den eigenaar te tang. Hij maakte er du9 een rechtszaak van en op zekeren middag volvoerde de deurwaarder zijn laak en zette het gezin met 2 kinderen van 6 en 4 jaar benevens den geheel en inboedel op straat. Waar van huurschuld of iets dergelijks hier geen sprako was, wekte deze daad de algemeene verontwaardiging van het publiek dat het niet kon aanzien dat het gezin den nacht onder den blooten hemel zou moeten doorbrengen. Omstreeks hal fel f verzamelden zich wel een 80 a 100 menschen voor het ledige huip namen inboedel enz. op en droegen het we der naar binnen, zoodat na een kwartier het gezin er weder zijn intrek had genomen. Dit alles ging onder de tonen van harmo- nicamuziek, terwijl voor het huis van den verhuurder, daar vlak bij gelegen, ketelmu ziek werd gemaakt en scheldwoorden geuit. Eer de politie ter plaatse was had alles reeds zijn beslag gekregen. Ofschoon algemeen gedacht werd dat na deze publieke afkeuring van de daad van den huiseigenaar deze nu wel voor een minnelijke schikking zou te vinden zijn, is men daarin teleurgesteld. Des middags van den volgenden dag kwam weder de deurwaarder en had op nieuw uitzetting plaats. Door lusschenkomsl van den burgemees ter heeft Bakker II. nu een schuur ontruimd en heeft het gezin daarin voorloopig intrek genomen. Kerkelijk bericht, voor Zondag Ned.-ITerv. Kerk, v.m. 10 uur (Voorbereiding II Avondmaal en 's avonds 7 uur (Cate chismus Zondag 13) ds. J. J. Kloots. Geref. Kerk, v.m. 10 en 's avonds 7 uur ds. D. Ligter van Nieuwerbrug. - B u r g e r I. Stand. Ondertrouwd Marinus Johannes van Dort jm. 26 jaar te Heemstode en Maarlje op 'l Landt jd. 25 jaar alhier. Haarlemmermeer. Het 4-jarig zoontje van den arbeider Z., dat Vrijdag op den Aalsmcerderweg met eenige andere kinde ren aan 't spelen was on bij 't naderen van een met een paard bespannen kruideniers wagen nog juist den weg wilde oversteken, werd door den wagen gegrepen en over reden. Met een gebroken been en aan het hoofd verwond werd de kleine opgenomen en bij den dokter, gebracht. In een weide nabij Halfweg alhier heb ben honden 's nachts weer een koppel schapen aangevnIFen, 's Morgens vond men eenige schapen verscheurd in het land lig gen. De arbeider P. le Vijfhuizen alhier had 't ongeluk uit ie glijden en zoodanig te vallen, dat hij achterover met het hoofd op een ijzeren buis terecht kwam. De man werd ernstig verwond en moest zich direct onder geneeskundige behandeling stellen. De heer J. Roggeveen, onderwijzer aan de openbare lagere school te Hoofddorp, i9 te Wagoningen geslaagd voorde landliouw- akle. Hillcgom. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Godsdiensl- onderw. I. C. Baas, en nara. 4 30 ds. De Bel, van Sliedrecht. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Dienst dos Woords en nam. 5u ur ds. Wiclinga van Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk. Voorin. 10 uur cn nam. 5 uur Leesdienst. Katwijk. In deze gemeente zal a.s. staande Dinsdag de bcker-sch iet wedstrijd plaats hebben tusschen de burgerwachten Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten. Het belooft een spAnncndcn wedstrijd te worden, welke zal plaals heb ben op baan 5 der schietbanen. oogen trokken hel meest de aandacht. Die hadden a?n diepe, hyacint-blauwe kleyr, lichtend en zacht, van buitengewone schoonheid. Maar zij had-dien oen eigenaar dig omsluierde'uitdrukking iets ondoor dringbaars en lexug'houdens alsof zij een geheime wetenschap bewaakten en verbor gen voor de wereld daarbuiten. Toen Sara dien stillen, raadsolaclitigen blik ontmoette, was zij zich even een gevoel van afkeer, bijna van angst, bewust; maar toen Elisabeth met een of andere gewone opmerking naar het vuur toeging cn haar toelachte, vergat zij, onder de groote beko ring van dien glimlach, hot gevoel van vrees, dat haar even door het brein had geflitst. Maar toch was het met een gevoel van verlichting, dat Sara den open, vroolijken blik van den zoon ontmoette. Tim Durward had de schoon beid van zijn moeder geërfd, maar was gelukkig geen onmanlijk type. Het gloeiende, rossig kas tanjebruin van Elisabeth was bij hem ver soberd tot donkerbruin; hij had kroezig haar en een zonverbrand teint; het wazige hya cint-blauw van haar oogen was bij haar zoon overgegaan naar het krachtige, zon nige blauw van de zee, terwijl de fijne om- trekken van haar gelaat zich in de zijne herhaalden in forscher, manlijke lijn. „Ik kan het moeder niet afloeren, mij voor te stellen alsof ik den Lord-Mayor in eigen persoon was", beklaagde hij zich zacht legen Sara, toen zij gingen zitten om thee te drinken. „Ik geloof, dat het de straf i3 van eenige, zoon te zijn." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5