AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. I Zaterdag. :Ëiï'6 .Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. Tilfe" Zondag. „Jeruël" (Groenesteegi 16]: Jeugd-samen- 'feoiust, Halfelf. Zondagschool. Halféén. iVoikssamenkorast. 8 uur. i „Jeruël" (Middelstegracht): Samenkom sten te 9, 10, 3 en 7 uur. Leger des Heils: Samenkomsten te JO uur, halfvier en halfacht., 1 Rijswijk: .Wielerwedstrijden. 2 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Aug. tot en met Zondag 24 Aug. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. De génceskundige Zondagsdienst te L e i- den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Hovens Greve, tel. 1631; Seret, tel. 531; Overwa- •icr, tel. 2259; en Van Voorthuysen, tel. 7. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, Gevers straat 32, tel. ï£16. Losse nummers van ons blad zijn. behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Fa. A. I. H. WIJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphan aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haar) straat 128 Drn voor hun kinderen nie-t den lediggang gedurende langen tijd te kiezen, maar hun 'ie zegening te doen ondervinden van het rolgen van liet zevende leerjaar. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt op de afdeeling Onderwijs ten Raad- ïuize (Kamer no. 9) en door het hoofd der Centrale School voor het zevende leerjaar. Onze stadgenoot de heer J. C. van der Heijden is in Den Haag geslaagd voor de pijverheidsteeken-akle N. IX. Voor het examen hoofdakte is te VG ravenhage geslaagd de heer M. Jansen, 4)1 hier. Voor het examen nuttige handwerken Is be Rotterdam geslaagd mej. H. Teljeur, alhier. Naar wij vernemen, is de belangstel ling voor dc herdenking van het 60-jarig acstaan van de IJ. B. S. voor Jongens ook onder de oud-leerlingen zeer groot. Twee oud-Ministers en één tegenwoordig Minis ter gaven reeds van hun interesse blijk. In een Donderdagavond, onder leiding van den heer L. Boekkooi, voorz. der com missie voor de versiering van het Noord einde, met bewoners van dit stadsgedeelte in „De Harmonie" gehouden vergadering is uit drie plannen voor versiering er één met algemeone stemmen gekozen, ontworpen door den heer Zekvcld, leeraar aan de Am bachtsschool, die het tevens uiteenzette. De commissie hoopt mede een schitterende dectrische verlichting te kunnen doen tot- stand-brengen. Voor een zoo goed als geheel gevulde 4aal ving gisteravond in het „Casino-thea ter" het programma aan met een zeer uit gebreide weekrevue en cenige opnamen van Je Olympische Spelen. Daarna volgde de film-comedie in vijl acten „Dolle Dries", wd film om te gieren van het lachen. Na de pauze was aan de beurt de hoofdfilm in zes acten: „Slechts een Winkelmeisje'2; boeiende aldoor. Een best geheel I Het „Luxor-thealer" geeft deze week vóór de pauze eenige kleine voornummers, waaronder een klucht met in de hoofdrol Harold Loyd, een zeer spannende film, ge titeld „Het meisje uit het Gouden Westen", een sensalionecle voorstelling in 70c acten. Deze" film wordt zeer goed gespeeld Ic mid den van een prachtige natuur. Na de pauze gaat in beeld een spannend verhaal in ze- von bedrijven: „,De Mooie Cubaansche", dat tijdens de revolutionaire dagen, vooraf gaande aan den Spaansch-Amerikaansdhen oorlog, speelt. Dorothy Gish vervult hierin op meesterlijke wijze de hoofdrol. Deze filni is zeer interessant, ook om rle aankleding. Bij vonnis der arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage van 20 Augustus is aan de Stichting Spaarfonds voor Bodem- culluur, alhier, voorloopige surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. J. van Troostenburg de Bruyn, te 's-Gra venhage, en mr. dr. F. W. Donker Curtius, tc 's-Gravenhage, Javastraat 18, tol bewind voerders en van J. W. Lucas, accountant, te O verveen, tot deskundige. Het aantal baden, genomen aan de bronwater-inrichting aan de Zijl, van af 16 'Augustus Lot en mol 22 Augustus, heeft be dragen: 1446, waarvan 341 dames- en 1105 hoeren baden. Door deze zwemvereeniging is liet diplo ma als geoefend gekleed zwemmer(ster) uit gereikt aan: mej. J. Neuteboom, S. van Amerongen en aan Adr. Wilhs. Piekaar. Het perceel Nieuwe-Rijn 53, waarin tot voor korten tijd een handel in sajet- artikelen was gevestigd, gedreven door mej. iï. B. Paats, kwam door aankoop in han den van onzen stadgenoot den heer E. de Jong, die, na een belangrijke verbouwing, uitgevoerd door den aannemer J. van iliet, alhier, daarin heeft gevestigd een zaak in drogerijen, chemicaliën, -patent-geneesmid delen, verfwaren en schoonmaakartikelen. De zaak is dus geheel van bestemming veranderd, en daarvoor had dan ook de verbouwing plaats, die tevens een groole verbetering beteekent. Om te beginnen met wat van buiten het oog treft, wijzen wij op do ruimo Etalagekast op breed plateau keurig uitgevoerd. Van binnen zien wij al dadelijk, dat de winkel aanmerkelijk is ver groot geworden tegelijk verfraaid en naar den eisch van het bedrijf hygiënisch inge richt, getuige de granietvloer en de stof vrije kasten voor de drogistartikelen en patent geneesmiddelen. De electrische ver lichting, aangebracht door den electro-tecü- nicu8 Van Schooten, Hoogl. Kerkkoorsteeg brengt in étalage en winkel een zee van licht. Achter den winkel bevindt zich het magazijn voor verfwaren en verder is een groote kelder gemaakt voor het bewaren der chemicaliën. De N.V. Pharmaceutische groothandel v.h. Schalz Werlich en Van Veen, Amster dam en Haarlem, heeft op keurige wijze geëtaleerd. Hedenavond te zeven ^ur wordt de zaak geopend. Gistermiddag kwam in de Kooilaan een woning leeg, welke echter spoedig we der bewoond zou worden. De nieuwe be woner kwam slechts een kwartier nadat de vorige de woning had verlaten aan. Do straatjeugd Had in dit korte tijdsbestek gelegenheid gevonden een zevental ruiten stuk te gooien. Na deze baldadigheid wa ren zij weder verdwenen. De politie stelt een ernstig onderzoek naar de daders in, die, als zij bekend worden, zeker een ern stige straf zullen ondergaan. Gisteravond, ongeveer halfnegen, ge raakte een tienjarig meisje spelende aan het Levcndaal te water. Jacobus Br., beambte in dienst bij de N.Z.H.T.M., was toevallig aanwezig, sprong te water en smaakte de voldoening het kind te redden. Gistermiddag ontstond in perceel Rijn en Schiekade 87, een schoorsteenbrand, die echter, door vroegtijdig ingrijpen, met eeni ge emmers water kon worden gebluscbt. Door S. M S., huisvrouw van Van W., wonende in do Groenoordstraat, werd aan gifte bij de politie gedaan, dat zij gister middag in de Donkersteegi, terwijl zij naast haar rijwiel liep, werd aangereden door een handkar, bestuurd door zekeren Kb, waardoor haar rijwiel vrij ernstig werd be schadigd. De politie stelt naar het geval een onderzoek in. Het programma voor het concert in Set Kooipark a.s. Dinsdagavond, te acht uur, door het Leidsoh Muziekcorps, luidt: „Untern Sparrcschild", marsch, Hen- rion; Ouverture „Nachtlange von Ossian'', Gade; „Les Pal incurs", wals, WaMteufel; „Philemon et Bancis", faniaisie, Gounod; „La Coquette", Gavotte, Geijp; „Camera Obscura', potpourri, May; „Tm Zollinger", mars eb, Vasbel. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier zijn thans ingeschreven 661 werkzoe kenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. E. L. Naula, alhieT. Eglise wallonne: Dimanche matin, A ÏO1/» heures, Mr. A. Legras, pasteur Bois- le-Duc, lo.-Mr. Bresson. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Remonslrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr. W. J. Lente, Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Geen dienst. Wij vernemen, aldus het „Hdbl.", dat men op het Departement van Financiën, om tegemoet te komen aan door belangheb benden geopperde bezwaren tegen het ont- wcrp-Tariefwet, zoodanige wijzigingen voorbereidt, dat verschillende artikelen, die vroeger belast waren cn in het ontwerp vrij zijn gegeven, toch weer belast zullen worden met pCt. of 3 pCt. In verband met tusschen de „Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst" en het „Comité van Neutraal Over heidspersoneel" gerezen ernstige meenings- verschillen over de wqze van actie-voeren, heeft de „Centrale", die reeds vroeger haar lidmaatschap van het Algemeen Nederfandach Vakverbond (door welk lidmaatschap do „Centrale'' van rechtswege lid is van het C. N. O. P.) tegen 1 Januari 1925 had op gezegd, besloten deze opzegging reeds thans in werking te laten treden, mede om vrrjj te zijn in haar actie ten aanzien van de aanhangige salaris-verlaging. Het Dage- lqfcsch Bestuur der „Centrale" heeft ae vertegenwoordigers der bij haar aangesloten organisaties bijeengeroepen, om van zijn handelingen verslag te doen en de verdere actio te bespreken. Men is te Brussel in politieke krin gen van meening, dat bij de samenkomst van de Minister van Buitenlandsche Zaken te Genève het wel mogelijk zou zijn, dat tusschen de betrokken Ministers besprekin gen worden aangeknoopt omtrent de ge schillen tusschen België en Nederland. Het hoofdbestuur van den Ned. Laml- arbeidersbond bad in een brief aan den Minister van Financiën verzocht te willen bevorderen, dat ook een gratis rijwielmerk wordt uitgereikt aan losse arbeiders, van wie vaststaat, dat zij voor de uitoefening van hun beroep een rijwiel noodig hebben of noodig hebben voor het vinden van werk. De Minister heeft geantwoord, dat losse ar beiders van de gunstige bepaling niet zijn uilgesloten, mits zij slechts kunnen aan- tooneiv Üat zij geregeld meer dan een half uur gaans moeien afleggen, vóór dat zij de plaats bereiken, waai zij hun werk verrich ten. De uitreiking van een kosteloos merk kan evenwel niet geschieden aan die ar beiders, die een rijwiel niet noodig hebben voor de uitoefening van een beroep, maar het wenschen te bezigen voor het zoeken van werk. In dat geval toch zou elke con trole onmogelijk zijn. De Minister van Financiën brengt ter kennia, dat, ingevolge het Kon. Besluit van 29 April j.l. (Staatsblad no. 215), de inge trokken zilverbons van f 2.50 (model 1915) alsmede de ingetrokken zilverbons van f 1 (model 1916), alsnog tot en met 31 December 1924 ter inwisseling kunnen worden aange boden te kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Heerengracht 344/46). De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist wegens te weinig betaalde belastingen een aantal bedragen zijn ontvangen, tó zamen tot een bedrag van f 4854.73. Te Zeist is in den ouderdomf van 68 jaar overleden prof. dr. S. D. van "^een, oud-hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht. Prof. Van Veen studeerde aan de ani- versiteit te Utrecht en promoveerde in 1888 aldaar tot doctor in de godgeleerd heid, bekleedde het predikambt achtereen volgens te Melkwerum, Rijperkerk, Be- demsvaart, Groningen, Rotterdam en werd in 1896 benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht. De overledene was riddcT in de orde van 'den Ned, Leeuw. Naar „De Tel." verneemt, zal het Departement van Marine eerlang den boaw aanbesteden van een tweetal torpedoboot- jagers, voor welken arbeid alleen Neder- landsche werven in aanmerking zullen ko men. Daar de Nederlandscho scheepsbouw geen ervaring heeft omtrent de constructie van dit type sohepen, heeft de Regeering te voren aan een aantal buitenlandsche firma's projecten gevraagd, onder beding, dat de pitvoering van het gekozen ontwerp in Nederland zou geschieden. Bdrf de beoor deeling der ingekomen ontwerpen, is de keuze gevallen op het project der En- gelsche firma Yarrow Co. Ltd., welke mèt het Departement toezicht zal houden op den bouw. Men zal zich herinneren, dat voor deze jagers alsmede voor twee flottille-voor- tuigen, verkenningsvliegtuigen en een be- gintermijn voor een onderzeeboot-mijnen- legger op de Marine-begrooting van dit jaar gelden waren aangevraagd. Behalve met den laatstgenoemden post, die na aan neming van een amendement-Dresselhuys verviel, vereemgde de Tweede Kamer zich, na verwerping eener motie-Marohant, op 4 April j.l. met de begrooting en daarmede met den bouw dezer nieuwe eenheden. Wat de beide thans aan te besteden jagers betreft, welker aanbouw uit het verworpen vlootwet-ontwerp is overgenomen, de totale kosten van aanschaffing worden geraamd op 9Va milhoen. Voor 1924 werd een eerste termijn uitgetrokken van 1.726.000 gulden. Do helft van dit bedrag komt ten laste der Indische begToolmg, de helft ten laste van den Nederlandschen buitengewonen dienst. Van het voornemen tot aanbouw der jagers, evenals der flottille-vaartuigen hier te lande, deed minister Westerveld reeds mededeeling in de Memorie van Antwoord op de begrooting, onder opmerking, dat zulks „een belangrijke bijdrage voor onzen kwijnenden scheepsbouw en machine-in dustrie" zou beteekenen. 1 Naar ,,Het Huisgez." verneemt, zal „Opbouwende Staatkunde", heb vroegere „Katholieke Staatkunde", van dr. Verviers, deze week voor het laatst verschijnen en worden samengesmolten met het pas opge richte, maar nog niet verschenen actualis- tischc weekblad ,,De Vaderlander." In de vergadering van 21 dezer heeft de commissie voor georganiseerd overleg landmacht B. onder-officieren beraadslaagd over het pseudo-persbericht van haar ver gadering van 24 Juli j.l. Aan het slot van de beraadslagingen werd een motie aangenomen, luidende „De Commissie betreurt het, dat van haar vergadering op 24 Juli j.l. door een onbevoegde in de pers een communique is verspreidzij is bovendien van oordéeï, dat dit communiqué den loop der beraad slagingen zoo eenzijdig weergaf, dat het publiek geheel onjuist werd ingelicht; en zegt haar voorzitter dank, dat hij een on gunstige werking van het pseudo-persbe richt heeft trachten te ceutraliseeren." Het eerste gedeelte werd met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede en der de met de grootst mogelijke meerderheid. De tegenstander van bet 2de en 3de ge deelte was van oordeel, dat de voorzitter in zijn weerleggingscommuniqué van het pseudo-communiqué het publiek onjuist had ingelicht. Naar aanleiding van persberichten uit Praag, volgens welke in verband met de door agragiërs gestelde eischen betreffende den meelinvoer, in het Nederlandsch-Tsje- cho-Slowakijsche handelsverdrag wijziging was aangebracht, heeft het Alg. Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage zich tot het Departement van Buitenland sche Zaken om nadere inlichtingen gewend. Naar het verneemt, zullen bij de ratifica tie van het verdrag, die dezer dagen te ver wachten is, worden vastgelegd de wijzigin gen in de bij het verdrag behoorende lijs ten, die overeenkomstig par. 9, lid 3, in gemeen overleg tusschen de Nederlandsche en Tsjecho-filowakijsche regeering In de be palingen van het protocol kunnen worden aangebracht. Deze betreffen de bekende verhoogmg van het aan Nederland toege kende contingent voor groenten en de vast- stelling van een contingent voor „koren en meel" van 40.000 ton. Bij Kon. besluit is ingesteld een centrale commissie voor de in 1925 te Parijs te houden internationale tentoonstelling van moderne decoratieve en industrieele kunst, een commissie van uitvoering voor die ten toonstelling en een tentoonstellingscommissie, bij welke de technische beslissing voor de toelating berust; benoemd in de centrale commissie voornoemd: tot lid en voorzitter de heer B. Heldring, te Amsterdam; tot lid en ondervoorzitter mr. P. Hofstede de Groot, te Amsterdam; tot lid en secretaris mr. A. E. von Saher, te Amsterdam; is benoemd tot •lid, tevens 1ste secretaris, der bij Kon. besluit van 20 Febr. 1897 no. 1 ingestelde Staatscommissie tot voorbereiding van de te r.emen maatregelen ter bevordering der codificatie van het internationaal privaat recht, prof. mr. A. S. Oppenheim, oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; is de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan G. van Leeuwen, „vader* van het Oude- Mannen- en -Vrouwenhuis van de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn en Het Loo. Verschenen is het jaarverslag van het Centraal Bureau van het Ned. .Werklieden verbond „Patrimonium". Wij ontleenen er aan, dat het verbond op 1 Jan. j.l. 195 afdeelingen telde met een to- taal van 12.888 leden, w.o. 133 vrouwelijke en 505 buitengewone leden. Het verbond heeft 1004 begunstigers. 23 afdeelingen doen aan coöperatie; 73 aan volkshuisvesting; 84 afdeelingen hebben een eigen ziekenfonds; 15 een rechtskundig bureau; 7 een vaktee- kenschool, terwijl 73, bij een Christelijken besturenbond aangesloten zijn, 18 afdeelin gen hebben een bureau voor beroepskeuze, 16 afdeelingen werden opgeheven. De amb tenaar van het Verbond vervulde voor tien afdeelingen een spreekbeurt. Do jaarvergadering van het Verbond zal 24 en *25 Sept. te Leeuwarden gehouden worden. Naar aanleiding van de gehouden Raadsvergadering van Valkenswaard, waar in een motie van wantrouwen tegen de beide wethouders werd aangenomen, deelde wet houder Gyrath mede, dat hij er niet aan denkt, ontslag te nemen als wethouder. Ook wethouder Kanen zal niet aftreden. Zij zien de noodzakelijkheid daarvan niet in en wachten af, wat Gedeputeerde Staten zul len beslissen. Volgens mededeeling van (Ten heer Gyrath is het Valkenswaardsche pu bliek er slecht over te spreken, dat beide wethouders geen gelegenheid hebben gehad, zich in den Raad tegen het rapport van de commissie van onderzoek te verdedigen. Gistermiddag had te Oegstgeest een ernstig ongeluk plaats. Het 7-jarig dochtertje van P. van den Berg liep op den Rijngeesterstraatweg achter een wagen. Ter hoogte van „Duinzioht" liep het kind plot seling achter den wagen weg en werd door de juist passeerende tram, die te oirca 4.15 van Sassenheim kwam, gegrepen cn over reden. Een kleine jongen van P. de Wit, die ooi: ter plaatse was, maakte direct alarm, waarop de vrouw van Th. van den Berg kwam toeloopen en het kind zag liggen. Niemand had verder iets van het ongeval bemerkt, dus waren èn wagen èn tram doorgereden. Vrouw v. d. B. pakte direct het kind op en droeg het hCar haar huis, daarbij geholpen door den heer G. Koelman, die juist passeerde. Door een gelijkertijd passeerenden auto, waarin was gezeten mr. Eolsius, werd met spoed geneeskundige hulp gezocht, welke door dr. Borgerhoff Mulder die spoedig ter plaatse was, verleend. Onmiddellijk werd het kind met de auto van mr. B. naar het ziekenhuis te Leiden gebracht. Een woord van dank aan de hulpvaardige menschen is hier zeker op zjjn plaats. Nadat de ouders met het geval door de politie in kennis waren gesteld, zijn beiden naar het ziekenhuis gegaan, alwaar direct na hun komst de eeno voet van het kind, die geheel verbrijzeld was, werd geampu teerd. Verder heeft het meisje nog ver schillende ernstige verwondingen aan hoofd, armen en het andere been opgeloopen, die echter niet zoo gevaarlijk zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gebeurde geheel is te wijten aan de on voorzichtigheid van het meisje. Binnenkort zal wordon b o - kend gemaakt, dat een som van f 100 wordt uitgeloofd voor dengene, die de Haagsche politie inlichtingen verstrekt, welke leiden tot de aanhouding van den moordenaar van den heer Van der Stijl, uit de De Hie- merstraat in Den Haag. Voor de Waaiers! u is in den IJsel nabij Goud» ontdekte schipper Van Schoonhoven, eigenaar van de „Helena groot 26 ton, dat brand was uitgebroken in de hooilading, die hij vervoerde van Gor- kum naar de firma Van de Marei, te Bo degraven. De Goudsche brandweer wist het vaartuig te behoudendo hooilading was niet te redden. Do brand schijnt ont staan in de machinekamer. Volgens m ededeelingen van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 22 Augnstus in Nederland uitgesproken 74 faillissementen, tegen S8 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 22 Aug. 1924 2930 faillissementen, tegenover 2574 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Hetgaatmetdeharingvisscherij heel wat beter dan vorige jaren. Er- zijn heelwat schepen, die met mooie ladingen binnenkomen, en, waar de prrfzen voort durend oploopen, worden er mooie besom mingen gemaakt. Er zrjn zeil-Ioggers, die f 10.000 besomming maken, en dit is een mooie reis. Natuurlijk duurt de eene reis langer dan de andere^ maar over het totaal ig voor dezen tijd van het jaar de vangst zeer bevredigend. En de eigenlijke vissche. rij, n.1. die bij Doggersbank en bij den En. gelschen wal, moet nog komen. De aan. voer is dit jaar dan ook belangrijk grooier dan het vorige. In zijn totaal zrjn thans aangevoerd 126.491 tonnen haring, tegen 96.035 tonnen in 1923. Te IJmuiden wer- den daarvan aangebracht door 59 Katwijk, sclie schepen 17.940 tonnen, door 22 IJmui. der schepen 7504 tonnen en door 2 Noord, wijbsche schepen 686 tonnen. Naarmcn uit IJmuiden meldt zijn de stoomtreilers aldaar ten gevolge van het opheffen der zeeliedenstaking gisteren in grooten get-aie uitgevaren. Na de vr ij spraak van de voi- dachten in zake de inbraak te KarapeD, waarbij een bedrag van ongeveer f 60.000 werd ontvreemd, heeft de politie niet stil gezeten, zoowel te Kampen als te Amster dam. Éenigen tijd geleden mocht het ge- lukken een nieuw spoor te ontdekken, dat geleid heeft ten eerste tot meer bewijs te. gen de reeds berechte verdachten en boven, dien tot nieuwe arrestaties. Gedurende de afgeloopen veertien dagen werden te Kam pen en te Amsterdam te zamen een zestal personen gearresteerd, van wie er gister morgen drie voor den Officier van Justitie te Zwolle zijn geleid. De overigen zijn na verhoor weder ontslagen. Enkelen hunner hebben bekentenissen afgelegd, welke de hoop koestelen, dat men thans achter de gehcele waarheid zal komen. Gvootcre geld bedragen zijn echter niet meer gevonden, wat ook niet te verwonderen is, aangezien de meesten hunner er ai dien tijd maar hebben op los geleefd. De directie van Hotel-pension Weener in het Oranjewoud bij Heerenveen zond ons een wandelkaart van het Oranje woud, Tuimeiaarsbosch en Pauwenburg en omgeving, aan natuurschoon zoo rijk. Voor de uitgifte dezer kaarten, tevens toe^angs- bewije, is uitsuiitend genoemde direetie aangewezen. O vrouwtjes, denkt, eer gij bestuit, Tot dragen van kort haar, Aan 't nieuwe spreekwoord, dat thans luicl „Berouw komt na... de schaar''. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verkiezingsvcoruitzichten in Amerika. De Micum heelt haar verkoopingen ge slaakt. Een bijeenkomst dei kleine entente. Terwijl heel Europa in beroering is over dc resultaten van de Londensche conferentie begint men zich aan de overzijde van den „grooten haringvijver" druk te maken over. de Novèmberverkiezing. Van den strijd al daar hangen minder groote belangen al dan hier, doch hij brengt misschien bijkans evenveel spanning en sensatie. De Ameri kanen zijn meesters in het maken van re-! clame en vooral in den verkiezingstijd be ijveren de partijen zich om elkaar den loef af te steken door enorme reclame en al wat daarmede samengaat. Nu is het waar dat d<* datum der verkiezing nog vrij ver is, maaV de campagne is toch reeds ingeluid. Zoowel de republikeinsche als democratische leider9 hebben in lange redevoeringen hun meening uiteengezet, en het is opvallend hoe fel daarbij steeds werd er wordt gefulmineerd tegen La Follette, den leider der zoogenaam de „derde partij". Men schijnt blijkbaar te vreezen dat deze oorzaak zal zijn dat geen der partijen een meerderheid zal krijgen, en dat La Folletle veel stemmen zou vinden bij de arbeiders, ten koste natuurlijk van dc andere partijen. Dat republikeinen en demo. craten dit niet in zooveel woorden zeggen, ligt voor de hand. Zij nemen integendeel den schijn aan van zeker te zijn van de over winning. Senator Jones van Nieuw-Mexico de voorzitter der democratische verkiezings commissie van den Senaat, heeft al uitgere kend, dat de staten van de republiek, welke thans een domocratischen gouverneur heb ben, in het kiescollege 290 stemmen verte -> genwoordigen, hetgeen 24 meer is dan de noodige meerderheid voor de verkiezing van een president en een vice-president. De re.-, publikeinen leggen, in schijn althans, een zelfde optimisme aan den dag. President Coo- lidge, en tevens de andere republikeinsche leiders, zeggen ten hoogste voldaan ie zijn over de verbetering van den Amcrikaan- schen handel en nijverheid, hetgeen naar hun meening van veel invloed zal zijn op de kansen van hun partij. Zoo tracht men el kaar te overschreeuwen Oxi worden weer handen vol getd weggesmeten om de leiding in handen te krijgen. Alleen La Follette houdt zich rustig. Misschien zou hij gaarne anders willen en ook wenschen mee te doen aan de verkiezingscampagne op groote schaal, doch, eilacie, liet geld ontbreekt en zoo moet hij zich bepalen tot bet schrijven van brieven en artikelen, waardoor hij natuurlijk in het nadeel is tegenover de anderen, al slaat het dan ook buitendien bij voorbaat wel vast dat zijn kans op het p*esidentschap uitgeslor ten is. j Volgens een bericht aan de „Köln. Volks- zeilung" heeft de Micum haar verkoopingen geslaakt. De I'ransche douane-autoriteiten staakten eveneens haar verkoopingen van het in beslag genomen materiaal en sloot haar verkoopbureau. De ministers van buitenlandsche zaken van dc kleine entente zullen den 27en Aug. Ie Laibach bijeenkomen ter bespreking van verschillende vraagstukken van inlernalio-. nalc politiek. In het bijzonder zullen de re sultaten van de conferentie van Londen wor den besproken. Ook schijnt het Russische, probleem op de agenda van de bespreking te. zullen prijken. Na de bijeenkomst van Lai bach gaan de ministers naar Genève ora de vergadering van den Volkenbond bij te wo nen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2