No. 19772. ZATERDAG 23 AUGUSTUS Anno 1924 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heilen. PRIJS DER AD7ERÏENTIEN: 30 C!s. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Aöverteniiën, uilsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zalerdags 50 Cts., bij een maximum aanlal woorden van 30. Incasso volgens poslrechl Voor evenluccle opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PP.IJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week,0.18. Franco per post 2 35 portokoslen. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De rekening der gemeente voor den dienst 1923. III (Slot) Een belangrijk hoofdstuk* me', betrekking tot de uitgaven vormt dal, waarin de kosten ,van hel On denvijs zijn ondergebracht cn dait in drie ardeelingen is gesplitst. In de eerste plaats die van het lager onderwijs, sedert de invoering van.de nieuwe wet op het L O. in twee gedeelten gesplitst, die van openbaar en van het bijzonder onderwijs, terwijl er nog eon rubriek: andere uitgaven voor hel lager onderwijs is toegevoegd. Voor hel openbaar lager ondenvijs is in 1923 uitgegeven f809.878. De jaarwedden van hel "onderwijzend personeel eischen daarvan 't voornaamste deel, nl. f680.402. Verder hebben de leermiddelen en school- meubelen vereischt ongeveer f24.000, ter wijl voor de kosten van verlichting en ver warming der schoolgebouwen ongeveer .40.000 is uitgegeven. De kosten voor hot bijzonder lager onckr- wijs bestaan voornamelijk uit bijdragen en vergoedingen in den zin van de Lager- Onderwijs-wet. Daarvoor was op de begroo- jting uitgetrokken ruim f 161.000. In werke lijkheid is echter slechts uitgegeven (58.697. De vergoeding aan school besturen als be doeld in art. 102 dor wet van 1920 ad f 20.000 en die, bedoeld in art. 205 dier wet tot een bedrag van f80.000, is echter nog niet uitgekeerd. Onder de andere uitgaven voor het L. O., in totaal f 167.649, maakt de post: „Kosten voor het lager-Nijverheidsonderwijs", dank zij de nieuwe Onderwijswet, de hoofdsom uit. Er is voor uitgegeven f 104.825 Daarop volgt de Kweekschool voor On derwijzeressen) met de ronde som van f40 000. De kosten voor het gei»ruik van School li aden legen welke „nieuwikheid" wij wel eens hebben hooren sputteren, bedroe gen slechts f 2100. Het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere schoten f 7890. Het Middelbare en Ilooger Onderwijs, de twee gemeentelijke Hoogere Burgerscholen en hel Gymnasium vereischton in 1923 f266.491. Aan jaarwedden werd uitgege ven: TI. B. S. voor .Tongms f 112.858, H. B. S. voor Meisjes f 48.097 en Gymnasium f 72.274. Onder: „andere uitgaven voor onderwijs" worden verschillende uitgaven gerekend, dde daartoe in zeer verwijderd verband staan; zooals subsidicn aan de IJsvereeni- ging, hel Stedelijk Muziekkorps en aan de Commissie van Beheer van bet Opgravings- fonds der Nederlandsc.be Anthropologisehc Vereen igir.g. Het in totaal daarvoor uitgegeven bedrag is f 159.890. De grootste post in deze afdeeling is die voor de bewaarscholen, bedragende ruim £55.000, daarop volgen die van de uitgaven voor musea en openbare bibliotheken v (f 27 255) en voor Schoort kindervoeding cn -kleeding (24.100). Hot achtste hoofdstuk: Kosten van het armwezen, mitsgaders subeidiën en bijdra gen aan onderscheidene daarmede, in ver band slaande instellingen kost iri de laatste jaren veel meer dan vroeger. In het vorig jaar is daarvoor uitgegeven meer dan f 650.000. De grootste post vormt de subsi die aan het Burgerlijk Armbestuur tot eon bedrag van f 250.000. De raming waft f202.000. De kosten van sleunverleening een werkloozen, volgens regelingen door d?n Minister van Binnenlandse he Zaken vastgesteld, hebben bedragen f 15.000. De overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen kostte bijna f 235.000. Het hoofdstuk: „Kosten van landbouw, handel en nijverheid" plaobt voor ee<n tien tal jaren slechts een luttel bedrag te eischen en thans is daarop uitgegeven niet minder dan f 397.753. De voornaamste post en dde betreffende de uilkeering door een speciale gemeente lijke sfceunverleendng aan weTldooze leden van organisaties, welke men vroeger niet kende en waarvoor in 1923 is uitgegeven f 330.000. Verder bedroegen de kosten van de Gem. Arbeidsbeurs bijna f 11.000. Voor werkverschaffing aan werklooze sigaren makers was op de bogrooting uitgetrokken f 10.000. Er is echter niets voor uitgegeven. De kosten van het beheer en onderhoud der bezittingen, in hoofdstuk X verzameld, zijn niet groot n.I. f 77.955. De voornaamste is die voor ond :rhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst gebruikt, bedragend rond f 60.00(1. Aan rente en aflossing, in het volgend hr.öfdsluk eenigszin-s gespecificeerd, werd betaald f871.217. Aan renten van gel die c- nmgen is betaald geworden 1477.718 waar door men zich een denkbeeld kan vormen van den schuldenlast der gemeente Leiden. Afgebet v. ■--] een bedrag van f302.800. De hosier, van pensionneering. enz. van g-1. •eni.e-r n.bunaren en beambten, in het 12de hM->W.-!uk verzameld. 1 .vdroegen in 1923 f540.074. De voornaamste post daar van is de uilkeering van bijdrage aan hel Rijksfonds, bedragende ruim f376 000. Eindelijk krijgen wij nog een hoofdstuk, waaronder vermeld staan de uitgaven, niet onder de vorige opgaven behoorende; een lange verzamel staal van groolere en klei nere bedragen, die te zamen nog het respec tabel bedrag van f 226.517 vormen. De groofsle post is die ter verstrekking van voorschotten, ingevolge art. 130 der L. O.-wet, bedragende 1 135 539. Een post, die ons nog aan den crisistijd herinnert en een nasleep van de buTtemge- wone tijdsomstandigheden moet genoemd worden, zijn de kosten voortvloeiende uit do Huurcommissie-wel, die f 10.000 hebben be dragen Er zijn al eens pogingen godaan om de Huurcommissie af te schaffen. Een bijzondere meevaller levert het laat ste hoofdstuk der gewone uitgaven op, dal alleen de post „Onvoorziene uitgaven" be vat. Daarvoor was bij de begrooting een be drag geraamd van f865.755 en er blijkt slechts voor te zijn uitgegeven f G3.239. Over de lange en zware lijst van huiten- gewone uitgaven, die tezamen een totaal be drag vormen van f 4.640.4:50 kunnen wij liier niet veel anders zeggen, dan wat wij bij de buitengewone ontvangsten deden, nl". dat het voornamelijk de volkswoningbouw met zijn systeem van kapitaal verstrekking en voorschotten verleene®, is, die van deze hoofdstukken bel eindcijfer zoo hoog deed. De uitgaven hebben in 1923 de inkomsten mot niet minder dam met f 1.857.887 over- troflen. De benoeming van hoogleeiaien aan de te openen Rechtshoogeschool te Weltevreden. Naar aanleiding van elkaar tegenspreken de berichten met betrekking tot do be noeming van hoogleeraren aan de Rechts hoogeschool te Weltevreden, kunnen w\i, vcor zoover deze benoeming onze stadge- nooten betreft, Wiet zekerheid mededeeflen, dal mr. P. M. Trapman voor deze benoeming heeft bedankt. De heer Trapman, die als compagnon van mr. Cosman, mede de leiding heeft over een druk advocatenkantoor en ook verder bij verschillende zaken in Leiden betrokken is, meende met het oog daarop deze overigens zeer eervolle benoeming niet te mogen aanvaarden. Zijn collega's in Leiden en daarbuiten on vele andere stadgenooten, die met den heer Trapman in verschillende JEuncties samen werken, zullen zich over dit besluit ver heugen. Wat de benoeming van prof mr. Van Kan aangaat, daarover kunnen wij mededeelen, d3t*deze wel het voornemen heeft baar aan te nemen, al is het niet zijn bedoeling het nieuwe ambt dadelijk bQ de opening der Rcchtshoogeschool in October te aanvaarden. Hij zal in ieder geval in September aan de Leidsche Universiteit nog examens afnemen. Naar Aneta van bevoegde zijde verneemt* is het bericht van deze benoeming voorbarig. Zij ligt echter wel in de bedoeling, doch kan uitteraard niet geschieden voor de ter beschikkingstelling door den minister van Koloniën, welke nog jn voorbereiding is. Hiermede strookten ook de door ons verkregen inlichtingen. Pet is dus zoo goed als zeker, dat wij dezen hoogleeraar hier verliezen. Zijn heengaan zaf eventueel voor de Leidsche Universiteit een groot verlies beteekenen. P. G. Hocks exit De heer N. J. II. Swicrslra, onderwijzer alhier, schrijft ons: Hedenmiddag is dc heer P. G. Ilocks met stille trom van zijn school aan den Zuid singel vertrokken. Met stille trom! De heer Hocks is afkee- rig van fanfaronades en huldebetuigingen en dien wensch hebben wij geëerbiedigd. Het moge den bescheiden man karakleri- seeren, dat hij allerlei uiterlijkheden veraf schuwt, er bestaat aan de zijde dergenen, die gedurende langeren of korleren tijd met hem samenwerkten, toch nog zoo iets als dankbaarheid en het recht om die op een of andere wijze te uiten. De heer Ilocks moet het ons ten goede houden, dat wij toch in het openbaar, zéker met instemming van het personeel der school, waarschijnlijk ook met adhaesie van allen, die vroeger met hem samenwerkten aan de Gorlestraat of aan den Zuidsingel, een enkel woord laten hooren, om te getuigen van onze waardeering van zijn persoon en zijn werk en niet minder van de verplich tingen, die wij hebben aan zijn altijd even rustig, tactvol en sympathiek optreden. De heer Hoeks was een patroon, naar wiens wenken ieder graag luisterde, wiens opdrachten ieder graag volbracht, omdat wij a priori wisten, dat hij het goed meende, dat hij gelijk had; en ook omdat hij de school, het onderling klasseverband en alle mogelijke schoolzaken beter kon overzien dan de leden van het personeel, die uit den aard der zaak beperkt waren tot hun eigen klasse. Daarnaast willen wij opmerken, da* het aan algemeen overleg nooit ontbroken heeft, of althans voor zoover het van den heer Ilocks afhing, nooit behoefde te ont breken. De heer ITocks was een menschkundig paedagoog, die, onder voorbehoud van het handhaven der groole lijnen, in zijn 6chool graag aan ieder de grootst mogelijke vrij heid lief, omdat hij diep overtuigd was, dat onder wijsgeven een zeer persoonlijke zaak is, die het best gediend wordt, wanneer de onderwijzer mag staan boven de methodes-, deze op eigen wijze volgt en niet vernederd wordt tot slaaf van allerlei boekjes. Als mensclikundig paedagoog wordt hij gehuldigd door vele onderwijzeressen en on derwijzers, die jarenlang als volontair ble ven rondzwerven van de eene school naar de andere, totdat de lieer Hoeks zich over hem ontfermde en zij zich onder zijn leiding ontpopten als uitstekende leerkrachten, die als zoodanig elders ook werden erkend. Want in de eerste plaats trachtte de heer Hoeks le zijn de vriend van zijn personeel, die wist hoeveel ieder waard was, die niet meer eischle dan ruslige plichtsbetrachting en van niemand meer vorderde dan hij krachtens zijn persoonlijkheid geven kon Dat gaf, in de eerste plaats aan zwakken en wei fel moedigen, rust en zelfvertrouwen; dat gaf de kracht, om moeilijkheden, waar mee men elders tobde, bij hem te over winnen. In den onderling.:n omgang was hij soms meer dan vriendelijk. Geheel zijn wezen had iets vaderlijks. Hoevelen zouden er ge durende het meer dan halve menschenleven van zijn hoofdschap niet geweest zijn, die hem hun persoonlijke moeilijkheden of hui selijke bekommernissen hebben toever trouwd? Hoevelen hebben niet geluisterd naar zijn raadgevingen of lieten zich door een kwinkslag de narigheden uit het hoofd zetten? Maar ook voor hel Leidsche onderwijzers corps in zijn geheel heeft de heer ITocks zich verdiensten verworven, als hij, meestal in stilte, voor de rechten der onderwijzers in de bres sprong of zorgde, dat mildheid werd toegepast bij het uitvoeren van verorde ningen. Inderdaad, hij die heengaat, is een man van groole verdiensten en het zal ons vreemd zijn, als wij dien gemoedelijken Gezelle-kop niet meer dagelijks bij ons zien. Eén ding is gelukkig: de heer ITocks is niet verstard in de schoolmeeslerij. Zijn studielusl cn zijn uitgebreide literatuur- kennis hebben hem steeds in contact ge houden met wat er al zoo olhging op letter kundig gebied. Thans moge bij hem de lust worden aan gewakkerd, zijn rust te gebruiken voor ver nieuwde werkzaamheid op dat terrein en het houden van levendige en poëtische letter kundige voordrachten. Wij wenschen hem nog een lang en ge lukkig leven toe le midden der zijnen en geven .hem de verzekering, dal wij zijn per soon en zijn humaan optreden steeds in dankbare vriendschap zullen gedenken. De 3-Oclober-Feesien. De -heer Geriiardt, le YonkerS, U. S. A., schrijft aan het bureau van Vreemdelingen verkeer le 's-Gravenlhage: „.Tammer, dat er geen boekje („Folder!') over de drie lange feestviering te Leiden uitkomt in het Engertscih. Geschiedkundige dingen zien de Amerikanen graag en de aanwezigheid van II. M. the Queen Wilhel- mina, is nog een attractie te meer. Misschien is in Leiden verkrijgbaar een klein boekske of een vouwblad over de fees- iten, of een aantal groolere platen, om op den muur of voor het raam te hangen, welke ook le plaatsen zijn op onze afdee- ling en bij een paar zakenkantoren. Als ze er zijn, kunt u ze sturen en wan neer ze alleen in het Nederlandsch zijn, kunnen wij er een Engelschc vertaling hier bij plaatsen." Het bestuur der 3-October-Vereeniging hoeft direct hieraan gevolg gegeven, en on der de bekende 3-Ootioher-plaat een korte opsomming van de feesten in het Engelsch daten opnemen. •Mei eerstvolgende mail gaal de zending fil mede, zoodat de Amerikanen nog intijds genoeg hun aandacht er ernstig aan kunnen schenken. Het is de bedoeling deze plaat ook in En geland te verspreiden. Een feit is, dat bij de Middelburgsohe feesten zéér vele Engeflschen tegenwoordig zijn geweest. Het 3-Ocbober-feest belooft dus wel een internationaal karakter te verkrijgen. In tegenspraak met loopende geruchten, als zou het bestuur der 3-Octaber-Vereeni- ging er moeite mee hebben om voor Open luchtspel en Optocht de plaatsen bezet te krijgen, kunnen wij uit de beste bron mee- dee'len, dat het aantal deelnemers on deel neemsters voor 'het Openluchtspel geheel bereikt is. 'Het is het bestuur een bijzonder genoe gen, dat de 'heer en mevrouw Yerhey van Wijk zich bereid hebben verklaard de hoofdrollen te vervullen. Voor den Optocht ontbreken er nOg slechts ©enige manlijke deelnemers. Zo'o'als uit een in dit blad opgenomen ad vertentie blijkt, zou het bestuur van persö- nen, die alsnog bereid zijn aan dezen op tocht deel ite nomen, gaarne zoo spoedig mo gelijk, in leder gevaÜ vóór Dinsdag e.s. daar van kennis krijgen aan het adres van den eecretaris, den heer Spaargaren, Haagweg. iMet den bouw vaJn de tribunes voor het opan-ludht-spel ter .gelegenheid van de 3-Oc- tober-feesten aan den Zoeterwoudsche-Sin gel is heden een aam vang gemaakt. Begon nen werd met de Koninklijke tribune, die ongeveer tegenover villa „Hoekstee" zal worden opgericht, waarbij de andere tribu nes zidh zullen aansluiten. Ook met den bouw van de brug over de Singelgracht, ongeveer tegenover de Was- straat, waar de gracht het minst breed is, zal in hel begin van d-e volgende week een begin worden gemaakt. Ds Leidsche Winkelweek. Naar aanleiding der winkeliers-vergade ring op 14 Augustus j.l., waarbij besloten werd de a.s. Winkelweek te organ iseeren met beoordeeling der étalages door liet pu bliek, maakt de Commissie voor de Winkel week, voorz. de lieer II. W. Cahen, secr. d? heer Job. Geytenbeek, hel door haar vast gestelde Reglement voor deze week bekend. Door deze Winkelweek-organisatie zal liet publiek aan alle deelnemende winkels zijn aandacht moeten schenken; zoowel groole als kleine winkels, waar zij ook gela gen zijn, karnen hierdoor ten volle tot hun recht. De winkelier, die aan deze Winkel week niet deelneemt benadeelt zichzelven, zegt de Commissie-, immers zal het publiek daardoor voor zijn étalages gedurende de Winkelweek geen voldoende belangstelling hebben. In verband met hel samenstellen van hot officieel programma der Winkel week is allerspoedigste aangifte voor deel neming door hen, die zic.h nog niet daartoe aangemeld hebben aan het secretariaat der Winkelweek-Commissie, Breestraal no. 79, telefoon no. 1851, noodzakelijk. De inschrij ving sluit onherroepelijk Zaterdag 30 Augustus a.s. De deelneming slaat open voor alle le Leiden bestaande winkels; de deelnemers worden in minstens tien groepen, straals- of wijksgewijze, gesplitst en de deelneming aan de Winkelweek moet door één of meer door de Winkelweek-Commissie le verstrek ken en in de étalages le plaatsen officieele kaarten blijken, welke kaarten levens ver- mélden het nummer van groep en deelne ming. •De kosten van deelneming bedragen f 1 per slrekkenden meter fronübreodle met een minimum van f 2.50, bij inschrijving te vol doen. (De maat wordt opwaarts in gehecle meiers afgerond). De étalages moeten op Vrijdag 2G Sep tember le twaalf uur v.m. gereed zijn; die van aan bederr onderhevig zijnde artikelen kunnen, zoo noodig, telkens verfrischt oT vervangen worden. De beoordeeling der étalages zal door hot publiek geschieden, en wel door beantwoor ding per groep van de volgen-de vragen: Wie heeft zijn artikelen op de meest ver koopbare wijze geëtaleerd? Wie heeft dc meest aandacht trekkende étalage? Wie 'heeft de mooiste en fijnste étalage? Wie heeft de aardigste of geestigste étalage? Wie heeft met de minste hulpmiddelen de aantrekkbjköle étalage? T>e deelneming aan de boordeeling der étalages slaat open voor iedereen, diie in het bezit is van een officieel .weinig kostend programma der Leidsche Winkelweek, waarin zich tevens een door de Winkel week-Commissie gewaarmerkt beoordce- lin.gsformulier met daarbij behoorenden om slag bevindt. De antwoorden van het publiek moebon uiterlijk Zaterdag 4 Ooiober 's middags le twaalf uur ingeleverd zijn in verzegelde bussen of kisten op vensol lillende plaatsen. Inlevering van ingevulde en onderleeken- de formulieren in gesloten omslag kan daar van af Vrijdag 26 September, eiken dag, be halve Zondag van negen uur 's morgens •tot acht uur 's avonds geschieden. Elk(e) >e oordeel aakster) mag slechts één formu lier inzenden. 'De volgende prijizen worden voor de be- oonDélaars(ster)s beschikbaar gesteld: A. Voor hem of haar, die in totaal hel grootste aanlal vragen overeenkomstig de meerderheid beantwoord heeft: een eerste prijs: een splinternieuwe 4 persoons Ford- Touring Car of een bedrag van één duizend gulden in contanten; een tweede prijs van f 250; een derde prijs van f 100; een vierde prijs van f 75 en een vijfde prijs van f 50. B. Voor hem of 'liaar, diic voor elke groep afzonderlijk het grootste aantal vragen overeenkomstig de meerderheid beantwoord 'heeft: voor elke groep een extra prijs van 25 gulden. C. Voor hem of liaar, die elke vraag af zonderlijk in alle of de meesbe groepen vol gens de meerdeitbleid beantwoord heeft: voor elke vraag: een extra prijs van f 25. Komen meerderen voor óenzelfden prij3 dn aanmerking, dan ontvangt een elk een gelijk gedeelte der waarde in geld. Niemand van de beoordeelaars<tors) kan voor meer dan één prijs in aanmerking komen. 'De vaststelling van den uitslag geschiedt Maandag 6 Octofber door de Winkelweek- Commissie, bijgestaan door oen sub-com missie uit de beoordeelaars en deelnemers, in tegenwoordigheid van de Pers, zoo moge lijk in de kleine zaal der SlaJdszaai. Op Dinsdag 7 October zal zoo mogelijk de ui (spraak van een en ander voor het publiek bekend gemaakt worden. Prijswinners krij gen bovendien schriftelijk bericht van de Winkelweek-Commissie. De prijsuitreiking zal vermoedelijk gosöhieden op Donderdag 9 October, 's avonds hallfnegen, zoo mogelijk in de Stïi'dszaal De aan de Winkelweek deelnemende win keliers, die blijkens de uitspraak van het böoordeelend publiek daarvoor in aanmer king komen, ontvangen een keurig uitge voerd certificaat als bewijs van het ten gunste hunner étalage uitgevallen oordeel van het publiek. 4 BINNENLAND. Mededeelingen omtrent de Leidsche Win kelweek. Overleden is dr. S. D. van Veen, ond- lioogleeraar ie Utrecht. Binnenkort is de aanbesteding te wachten van twee torredoiagers voor de Marine, te bonwen op een Nederlandsche werf. De benoeming aan de rechtshoogeschool te Weltevreden. BUITENLAND. De inhoud der Dnitsche regeeringsverkla* ring. Rijkskanselier Marx heeft zijn aangekon> digde rede niet gehouden, wegens obstructie der communisten. Het debat in de Fransche Kamer. Een toegejuichte rsde van Blum. De Micum' heelt haar verkoopingen ge staakt. Een conflict in Griekenland tnsschen zee officieren en de regeeiing. Het zevende leerjaar. Op verzoek van Burgemeester en Wet houders dezer gemscnl© en van den Inspec teur van hét Lager Onderwijs in de inspec tie Leiden brengen wij het volgende onder de aandacht van de ouders van soliool- g aan de kinderen* Ten gevolge van de laatste wijziging der Leerplichtwet zullen vele leerlingen, diic op 1 Maart a.s .hot zesde leerjaar der lagere school hebben doorloopen, niet meer onder de leerverplichting vallen. Nog steeds komt het veelvuldig voor, dal de ouders die kin deren van school nemen, in de hoop van hun jongen of meisje eenig toonenden ar beid le zullen vinden. Zeer onvoldoende is het echter bekend, dal de Arbeidswet vrij wel allen arbeid verbiedt aan kinderen be neden den veertien-jarigen leeftijd. Veelal blijft dorgelijken ouders teleurstelling dun ook niet bespaard. Hel kind is dan echter van school, wordt meestal niet naar school teruggezonden en is, zeer tegen zijn be lang, lot niels-doen gedoemd. Welke voor hel kind verderflijke gevolgen uit den lediggang kunnen en in het algemeen zul len voortspruiten, ook voor zijn verder leven, is zelfs bij benadering niet te be vroeden. Bestond nu in onze gemeente geen gele genheid om de kinderen na hel doorloopen van het zesde leerjaar nog onderwijs te doen volgen, dan zou men daarin moeten berusten; gelukkig echter voor de ouders, maar bovenal gelukkig voor het kind, is er gedegenheid om nog langer onderwijs le ge nieten. De centrale school voor het zevende leerjaar, thans nog gevestigd in het school gebouw aan de Van-der-VVerff-sLraal, kan de kinderen voor niels-doen behoeden en hen helpen later sterker le staan in den strijd om het beslaan. In het algemeen toch mag word :*n gezegd, dat een zesjarige leertijd voor behoorlijk lager onderwijs onvoldoende is, vooral v r hen, wier opleiding bij het verlaten d lagere school geëindigd is. De practijk 1 --rt bovendien, dat liet op de lagere school in zes jaren onderwezen e niet in voldoen de mate het eigendom van den leerling wordt; na betrekkelijk korlen lijd toch is veel van het geleerde vergeten. Daarom is hel van zoo uitnemend belang het kind nog een jaar langer onderwijs te doen genie ten. In 'hel zevende leerjaar wordt hot vroe ger geleerde nog eens terdege herhaald en uitgebreid en wordt zeer veel practiscne kennis bijgebracht, waar de kinderc-n in hun later leven heel veel aan kunnen heb ben. Na een zesjarigen leertijd heeft het kind een leeftijd bereikt, waarop de geest het meest en het gemakkelijkst opneemt. Waarom de ouders de kinderen dan reeds na zes jaren van de school nemen? Dat er oudera zijn, die zidh geen rekenschap :"ven van datgene, wat goed, nuttig en noodig is voor hun kind, maar slechts vragen: „Wat kan mijn kind verdienen"? is bekend; meestal echter wordt hel kind van school 'genomen, omdat liet gozin de verdiensten van het kin-d niet kan missen. Nu is ge lijk gezegd de mogelijkheid om te ver dienen voor die kinderen vrijwel uitgeslo ten; zelfs werkzaamheden als loopjor gen of loopmoisje mogen niet worden verricht door kindoren beneden veertien jaar. Onverant woordelijk is het dan ook de kinderen van school te nemen, met de wetenschap, dat zij nog één of twee jaren moeten rondloopen vóór zij aan den arbeid kunnen gaan. Moge het bovenstaande er toe bijdragen, om de ouders, die op 1 Maart a.s. hebben te beslissen over (hdt al dan niet van-school- nemen hunner kinderen, or toe te br?«i*eo

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1