HEEREN-MOLIÉRES Humor uit het Buitenland. VOOR DE HUISVROUW. Bruine Boxcalf f 7.75. Fa. JAC. KROL De Fondsenmarkt. Heb Je een plezierige facantie gehad? Allerverrukkelijkst, lieve. We bleven eon Beek langer dan de Janscn9 van hier naast '-{London Mali) fci In Hawaii hebben ze hetzelfde weer, bet geheele Jaar door. Goede hemel, hoo beginnen ze daar een gesprek? {Texas RangerJ ,QwW* Hij: Anuie, zal Je nog wel eens aan me dcnken7 ZU: O Ja. Ik zal een knoop In m'n zakdoek leggen om hei me te herinneren. (London ODtnlonï [Verhuurder: En hier Is de brandtrap. rAdspiranthanrder: Mant die zoa ik nooit durven op* klimmer [Verhuurder: Niet in koelen bloede meneer, maar ik 'denk! dat bet gel gaan zou met een flink brandje achter o, (Hnmoriatï Sherlock Holmes Jr.: Ze gaat visscbcn. Jeugdige WatsoD: Waarvoor dient dan dat badpak! Sherlock Holmes Jr.: -- Dat Ie het aas. (Life) Lastige passagier: Zeg, kapitein, ik ben al massa's kceren den Oceaan overgestoken, by allerlei weer, mnnr ik kan me niet herin neren, me ooit zoo ziek te hebben gevoeld Hoo zou dat komen? Kapitein: Slecht geheugen. (Punch) RECLAME. Breestraat 136 Telef. 2032. huizen gemetseld, zooals hij te voren beer putten metseldehet cene klinkertje op het audere, rechtzinnig en haaks, grimmig gespeend van het verrassende, laat staan van het dartele. Tot bij ten slotte een doos voor zichzelf timmerde, om er te rentenie ren, met het bordje „architect" aan «ijn deur. Zulk een timmermansbuurt is ook dc eer ste stadsuitleg van Den Haag geworden, oor men met iets van een aesthetischcn schrik tot de bezinnen kwam, dat het ook anders kon, dat ook bouwen kunst is. dat met dezelfde hoeveelheid materiaal cn de zelfde kosten iets afgrijselijks evenzeer als iets moois kon gemaakt worden. Door hun wegenbreedte, hun boomenbeplanting, hun plantsoenen-aanleg maken sommige van dio kwartieren uit de voorlaatste period", oppervlakkig bekeken, een aangenamen indruk, maar men kan er uren wandelen cn de waarlijk oorspronkelijk gedachte hui zen op de vingers van een enkele hand tel len, om van de inderdaad achoone, wegens hun afwezigheid, te zwijgen. Waar men nauwkeurig toeziet, is het smakeloosheid', boerenbedrog cn bazaropschik, zinledig ge knoei met zinken torentjes en ccmentcn- lijstjes, valsche gevels en gecamoufleerde materialen, ontwrichte verhoudingen cn hulpelooze stoplappen, suffe klour-combina- tics en onredelijke vlakvullingen, overda- digo draaimolen-versieringen en holle mec- ningloosheid een weeë aaneenrijing van rommelige loodsen, kramen, bergplaatsen, stallen, tenten, kotten en rennen voor men- "schcn, waaraan elk spoor ontbreekt van eenheid, gedachte, karakter, vernuft, hu mor of persoonlijkheids-uitdrukking. Deze armzalige triomf van onnoozcle her- senloosbeid is niet meer ongedaan te ma ken, tenzij dan door een catastrofe. Zoolang deze uitblijft, zullen wij dankbaar moeten zijn voor wat er in de allernieuwste buur ten aan pogingen gewaagd wordt, van onze „Stnpido dix-neuvième siècle", oen weinig te boeken. Het gaat daar werkelijk er uit zien, of dc ka-lk tegenwoordig niet meer met azijn wordt aangemaakt. Ja, men begint er te beseffen, dal eenige huizen te zamen, dat zelfs een straat, om nog van een wijk niet te gewagen, een harmonieus geheel, een bouwkunstige eenheid kunnen vormen, dat de stad, die niet meer te genezen booze zweer op het schoone aardeiijf, die troosle- looze begraafplaats voor lang gestorven levenden, die kille doodkist voor nog onver beterlijk mummelende en hardnekkig sja cherende lijken, dat deze sombere vergis sing van een jammerlijk mislukte samen leving door een verzorgd uiterlijk althans den schijn kan wekken, of er nog zoo iets als schoonheid cn vreugde geloof aan een ideaal en liefde voor het ontastbare beslaat. Jn de allerbuitcnste buitenwijken van Den Haag hebben de bouwspeculanten uiting gegeven aan het traag en moeilijk tot hun met kalk, krullen cn cijfers gevulde hersens doorgedrongen inzicht, dat liet in hun be lang is aan een huis een goeden smaak van een kunstenaar te -laten meespreken, omdat er nu eenmaal nog altijd wal van dio malle menschen 2ijn overgebleven, voor wie do obstructie der schoonheid onder de hoog ste schatten der wereld meetelt. En zoo kan men in die buurten wel eens rondloopen met het gevoel, dat een tot celstraf veroor deelde overkomt, wanneer hij.geweldige tering in het collectief menschenhart ver gunning ontvangt om een bloempje achter zijn tralievenster te zetten. Den Haag heeft den duren plicht-, op fraaie wijze nieuw te zijn, omdat het zoo weinig bekorende oudheid kan aanbieden. De Rcgeeringsgebouwen rondom het Bin nenhof en het in den Hofvijver spiegelend achteraanzicht van een deel daarvan, ziedaar wel het pièce de résistanc© uit 's Gravenhagea bouwkundige an tiki tei ten-schat. Het is mooi, maai* het is niet veel, en, in vertrouwen en met een vakterm gezegd, voor het groot ste deel demi-moderne. Opvolgende geslach ten hebben ijverig eraangerestaureerd, en in het Maoritshuis, in het Stedelijk Museum ook, bevinden zich ter vergelijking schil derijen en teekeningen genoeg om de uifc- praak te staven, dat er van den oorspronkei- lijken opzet dier oudheden niet veel over gebleven is. De vrees, om nog meer te verliezen, kan de eenige verontschuldiging zijn voor het eindeloos gepraat en getalm, waaraan de Gevangenpoort, die verkeers- sta-in-den-weg, sedert jaren ten prooi is, want overigens is dat monument van zoo geringen lnst voor het oog, dat men het zonder wroeging zou kunnen opruimen, of (zooals men met de Huygenspoort aan den Scheveningschen Weg gedaan heeft) het ergens heen doen verhuizen, waar het his torisch misplaatst is en tot een antiquarische lengen verwordt. In welk geval ook de gruwelkamer met martelwerktuigen, waarop de schooljeugd bij vacantie-uitstapjes wordt getracteerd, beter aan de vergetelheid zou kunnen worden toegeworpen; er zjjn uit ons nationaal verleden lieflijker dingen op te diepen. Het oude verdwijnt, het verdwjjnt zoo snel, dat een vtjfitig-jarige het 's Gravenhage van zijn jeugd niet meer herkent; geheele straten veranderen in dien tijd iwee- ja driemaal volkomen van aanzien. Wordt het mijmeren van de dingen van weleer ons dus ontzegd als een verouderde bezigheid, moge dan het bewonderen van de dingen uit het heden ons den moed geven tot het afwachten van een toekomst, die ons het weggevaagd verleden, het in gansch an dere vormen vergoedt. Een volk verdient de steden waarin het leeft: zijn aard, zijn geest, zijn streven, zijn idealen worden er door verstoffelijkt. VAN DE RHAEGHEN. RECLAME. DB EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- sloornisscn zenuwachtigheid prikkelbaar heid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer lijd moet worden gevonden voor rust cn voor ontspan ning buitenshuis. Voorkom zoodoende do ontwikkeling van rheumaliek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasont steking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tol' de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leef wijze aan en vc. trouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogistza ken A f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)". 5750 Een huisvrouw houdt er eigenlijk een eigen jaarverdeeïing op na. Die werkt niet met vier seizoenen, maar met drie hoofd perioden: de groote (voorjaars)-schoonraaak, de kleinere najaarsdito en daartusschen de inmaak tijd. Die tijdperken worden dan weer onderverdeeld in min of meer groote beur ten aan de Kamers, het verzorgen van do wasch, vertrek, aankomst of vacanlie van het personeel, enz. Het eischt overigens speciaal beleid, om te zorgen, dat die vacanlie en dc inmaak elkaar niet in den weg zitten, zoodat heel- wat vrouwen, in plaats van volop te kun nen genieten van de zomermaanden, al haar tijd lusechen Weckloeslellen, Keulsche potten, azijn, kruiden, specerijen en schoon gemaakte groenten en vruchten moeten verdoenI Want, het is zielig, maar waar: tegenwoordig komt alle inmaaksousah haast uitsluitend op de huisvrouw zelve neer. Vroeger was het een evenement in het ge zin. Alle hens aan dekl klonk het commando en dan werkte iedereen zoo hard mee, aks hij maar kon: hetzij, dat er gepit, gedopt of afgehaald moest worden, dat de snij boonmolen moest worden gedraaid of oe llesschen gespoeld. Dan was de inmaak oorzaak van een algemeene reünie der huis- genooten (vader, de man, natuurlijk uitge sloten; bevoorrechte schepselen als dat al tijd zijn!). Maar nu hebben de kinderen voor die karweitjes geen tijd meer-, zij hebben hun werk, hun sport, hun clubs en draaien er zich altijd allerhandigst tusschen uit, wanneer er zoo iets van inmaak wordt be sproken. Ook het personeel is» er niet bijster happig op cn maakt er zich eveneens zoo snel mo gelijk van af. Rest: de huisvrouw, op wier arme, toch al reeds afgetobde schouders de gansche karwei neervalt. „Dan maar niet inmaken!" zeggen som mige moderne vrouwen, en zij vergeten, wat een groote post van bezuiniging de in maak voor het huishoudgeld bcteekent! Wat een verschil in prijs is het niet lus- se hen nu en van den winter! En dan: hoe veel smakelijker is de eigengemaakte jam, het zoetzuur, de compote 1 Wat een kleine variaties zijn er te bedenken, waardoor dat ingemaakte een speciaal smaakje of geurtje krijgt dal de kinderen hun leven lang niet meer zullen vergoten: „de marmelade van moeder", de „winterworlelljes van thuis!" Voor mijn gevoel zijn dat de dingen, die waarde geven aan het overigens wel hooi zware, ondankbare huisvrouwbestaan: dat zij cr een eigen stempel op kan drukken, als een beroemd fabrieksmerk, wat voor het eigen gezin altijd de hoogste waarde behouden zal. Een groot jaar geleden vertelde ik u in dit blad het een en ander over het Wecken. Dat is natuurlijk de mooiste manier van in maken maar.niet iedereen kan zich de luxe van het aanschaffen van een Weck veroorloven. Daarom nu wat andere in- maakvoorschriften! Zoetzuur van meloenschillen. Als de meloen op tafel komt, is het ver makelijk de verschillende gezichten te zien! Mijn man, die bijna al zijn vruchten lot op de buitenste schil verorbert eet zijn me- loenslukken altijd véél te ver uit, volgens mij. De kinderen zijn er ook dol op en pro- beeren vader stiekum na te doen. De poes spint, geeft kopje9 en is een en al lieflijk heid omdat zij zoo vreeselijk graag hiervan meesnoept cn ikkijk zuinig en let heel streng op, dat niemand zijn deel te ver uit eet, want.... ik gaf dien meloen vooral, omdat ik er zuur van wou maken II Als dc schillen nog flink veel vruchtvleesch heb ben, moet u dit er rond uit- en in vierkante stukjes snijden. Dan flink afwasschen en in elk dobbelsteentje één kruidnagel steken. Kook nu 3/4 Liter azijn met 1 Kilo witte suiker en doe er 20 gram pijpkaneel bij. Voortdurend roeren en laten schuimen tot het draden vormt. Laat nu den meloen acht minuten meekoken en doe hem dan in fles- sehen met een blaas er over, zoodra het be koeld is. Ook Kwetsen voor Zoetzuur behandelt u op deze wijze. Alleen kookt u deze vruch ten niet afzonderlijk, maar dompelt u ze even in den azijn, als deze kookt en laat ze daarna met den azijn bekoelen. Vóór de kwetsen in den azijn gaan, moet u ze even prikken. Het is nu ook de tijd om marmelades te maken. Het volgende is een heerlijk recept voor pruimenmarmelade: Neem 1500 gram rijpe kwetsen, 500 gr. Suiker, 1 d.L. wijnazijn, 10 gram pijpkaneel en 3 stukjes gember Haal de schillen van de vruchten af en de pitten er uit. Kook de suiker met den azijn, een beetje water, de pijpkaneel en de gember; voeg bier dan de vruchten bij en laat alles met elkaar koken tot de marme lade mooi dik is. Daarna moet u de pijp kaneel en gember er uitnemen. Om pruimen, perziken ol abrikozen te eoniijien moet u de vruchten eerst heel goed afvegen met een drogen doek; dan aan allo kanten met een naald er in prikken. Voor 500 gram vruchten heeft u 250 gram suiker noodig en 1 d.L. water. Kook suiker en water lot een dunne stroop en laat de vruchten hier halfgaar in worden. Neem ze nu voorzichtig uit de suikerstroop en doe ze even voorzichtig in een inmaakflesch (zo vallen zoo licht uit elkaar) en kook dan de suikerstroop opnieuw tot zij d2 vereischle dikte heeft. Doe vervolgens de stroop over dc vruchten en sluit, na bekoeling, de flesch. Een bijzonder lekker hapje zijn ook ge- cozir":e rozebottels. 500 gram bottels, 375 gr. suiker, 1/2 d.L. water heeft u hiervoor noodig. Veeg de roze bottels met een groven doek af, zoodat de stekels verdwijnen. Snijd de kroontjes er uil cn neem heel vooizichtig roei een thee lepeltje dc pitjes en zaden er uit. Wasch ze nu zoo lang tot al het zaad en de stekels goed verwijderd zijn; kook ze dan vijf mi nuten in kokend water en laat ze uitlekken op een zeef van paardenhaar. Kook de suiker met het water tot een goede stroop en laat daarna de rozebottels hierin even meekoken. Na 24 uur moet u de suikerstroop nog eens opkoken en de rozebottels ook weer mee laten koken. Dan zijn zij klaar om in glazen of fles- schen bewaard te worden. Vooral kinderen zijn dol op deze lekkernij. De Londcnsche conferentie is ten einde en hel bereikte resultaat kan als zeer gun stig worden beschouwd. Weliswaar is de getroffen overeenkomst niet meer dan een compromis, waarbij feitelijk geen enkele partij haar zin heeft gekregen, maar niet temin moet dit compromis als de grondslag worden beschouwd van Europa's herstel. In de geallieerde landen is men tevreden; in Duitschland allesbehalve en opnieuw doet zich dezelfde mentaliteit bij de Duit- schers gelden, die men reeds eerder heeft kunnen opmerken en die oorzaak is dat de Duitscliers zoo weinig sympathie in den vreemde ontmoeten. Op het moment dat de. vroegere vijanden van Duitschland de ver zoenende hand uitsteken, op het moment dat er een voor Doitschland zeer aanneme lijk pact wordt gesloten klinkt het van Duitsch-nationale zijde, dat het pact „on aannemelijk" is. Dit ware niet zoo erg in dien de Duitsch-nalionalc partij een kleine groep vertegenwoordigde, maar het feit, dat van de opvatting der Duitsch-nationalen de meerderheid in den Rijksdag afhankelijk is, doet de kwestie er anders voor slaan. De groote massa is natuurlijk voorde Londcn sche overeenkomst en bij ontbinding van den Rijksdag en hel uitschrijven van nieu we verkiezingen zal dit ook wel blijken. Het feit echter dat een belangrijke groep in Duitschland een dergelijke overeenkomst, die lot heil van gansch Europa is, kan dwarsboomen is toekenend genoeg en doet do Geallieerden huiveren met eventueele verdere concessies of tegemoetkomingen voor den dag te komen. De houding der Duitsch-nationalen zal ongetwijfeld geen goed doen aan de even tueele l*.rrjd» illigbeid der Britsehe en Amerikauvche financiers om aan de Duit- sehc industrie cdielen te vcrleenen en wanneer de c;vdHelnood in Duitschland ver der om zich heen grijpt en lal van bedrijven doet stilstaan, zullen de Duitscliers het aan zichzelven le wijlen hebben. Het blijft nu afwachten. De Duitsch- nationalen hebben verklaard het pact of London niet le .kunnen aannemen, waar door de kans op een meerderheid in den Rijksdag verkeken en de ontbinding er van 1c verwachten is. lloewel de uitslag dier nieuwe verkiezingen niet twijfelachtig kan zijn cn zeer zeker ten gunste van de tegen-, woordige regceringspolitiek zal uitvallen, betcekent een en ander toch een vertraging in het economische herstel. .Waar de zaken zoo staan is het verklaar-»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10