De Kluizenaar van Far- End. No. 19771 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. Door de Haagsche politie zjjn Dinsdagavond een tiental pornografische films in beslag genomen. Twee drie we ien geleden verscheen in fret weekblad Fan" een advertentie, waarin bijzondere films „voor heeren" werden aangeboden. Belangstellenden konden zich hiervoor tot een adres in de Geleenstaat wenden. Onder deze belangstellenden behoorde ook een inspecteur der Haagsche recherche, die den film-exploitant van Amsterdam uit schrifte lijk om nadere inlichtingen vroeg. Naar aanleiding van dit schrijven ontwikkelde zich een briefwisseling, die er ten slotte toe leidde, dat Dinsdagavond j.I. ten huize van den exploitant tegen vergoeding van 130 een filmvoorstelling zou plaats hebben. OP het afgesproken uur vervoegden zich drie inspecteurs der Haagsche en één in specteur der Amsterdamsche recherche aan het bewuste perceel in de Geleenstraat. Het programma bleek uit een tiental zeer aan- stootelijke films te bestaan, waarvan er zeven voor de bezoekers vertoond werden. Toen grepen de politiemannen in, met het ge volg, dat z§ de tien films, twee filmtoe stellen, een projectiedoek en verdere be- noodigdheden in beslag konden nemen. Tegen den explooitant is procesverbaal opgemaakt, terwijl ten huize van eenige lieden, die de eigenaars van de films zouden zijn, huis zoekingen zgn gedaan. De grondwerkersstaking bg den bouw van „De Bijenkorf" in Den Haag, is opgeheven en met buitengewone snelheid wordt het werk nu voortgezet. Men wil trackten na zeven maanden met de fundee ring van het gebouw geheel gereed te zijn. Om een denkbeeld te krjjgen van den ontzaglijken arbeid, welke voor den bouw Van „De Bijenkorf", die twee-en-een-half maal zoo hoog wordt ais „Scala", uoodig is, zij vermeld, dat er torens gebouwd worden op 300 Meter hoogte, waarop kranen geplaatst worden en waarin liften zijn aan gebracht, terwjjl zij zoodanig vervaardigd jajn, dat zij; op rollen gezet, rondom het terrein kunnen functionneeren. De twee nog niet aangehouden medeplichtigen aan de inbraak te Rijswijk (Z.-H.) bij den heer S„ zijn gisternacht door de Rijswijksche politie te 's-Graven- hage van hun bed gelicht. Bén van hen is een Duitscher. Zij zijn alle vier overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage. Tot heden zijn te Zandvoorjt 1L607 badgasten gekomen; dit is meer dan verleden jaar, toen het totaal aantal slechts 9775 was. De 31-jarige natuurgeneeskun dige B., uit Rotterdam, die was aangehouden, omdat een vrouw uit Vlissingen, die aan zijn raadgevingen gevolg gaf, is overleden, is naar het Huis van Bewaring te Middel burg overgebracht, verdacht van oplichtin gen, gepleegd in de jaren 1933 en 1924. Men schijnt hem dus geen dood door schuld te zullen ten laste leggen, maar het aan nemen van geld, onder voorgeven, dat hj) de betrokkenen kon genezen. Naar „De Grondwet" verneemt, bestaat er zeer veel kans, dat het vlieg veld, Waalhaven, te Rotterdam, in verband met de slechte oeververbindingen aldaar, waardoor de tocht van het vliegveld naar de stations te veel tijd vergt, binnen af- ïlenbaren tijd zal verplaatst worden naar Den Haag. Op de gemeenteterreinen te Voor burg, zou, volgens dezen zegsman, een nieuw vliegveld worden in gereedheid gebracht. Bij onze pogingen om de juistheid van boven staand bericht te toetsen, hebben wij, zegt „De N. Crt.", geen volledige bevestiging er van kunnen ontvangen. Wel schijnt er inderdaad kans te bestaan, dat Den Haag opnieuw de reeds eenmaal verzuimde ge legenheid zal worden geboden om een cen trum van internationaal luchtverkeer te worden, doch in ieder geval zal het fraaie, doch minder gunstig gelegen vliegveld ffVaalhaven in gebruik blijven. De aanhangi ge plannen zjjn, naar het blad verneemt, nog niet zoo ver gevorderd ,dat publicatie van bijzonderheden reeds wenscheljjk moet worden geacht. Het doorbraakplan W i 11 e m s- brugBeursplein te Rotterdam gaat niet door. De betrokken Ministers hebben twee weken geleden aan het gemeentebestuur bericht, dat zij niet bereid zijn, hun mede werking tot het doorbraakplan te verieo- nen. Ter hoogte van den overweg aan den Zwarteweg te Gouda ia een jon getje van zeven jaar uit den sneltrein ge vallen. Met een groote wond aan het ach terhoofd is hij door den Eerst-Hulpdienst naar het ziekenhuis vervoerd. Do ouders waren ook in den trein aanwezig. Het jon getje was van de familie v. d. Heuvel, uit Zwolle. De elfde Jaarbeurs te Utrecht. Wij ontvingen van bet secreta riaat der Nederlandsche Jaarbeurs een cir culaire, waarin het een en ander omtrent de eerstvolgende Beurs wordt medegedeeld, waaraan het volgende is ontleend. Dezen keer, in September, zal het de elfde maal zijn, dat de Jaarbeurs haar poorten opent. Dit feit op zichzelf heeft reeds eenige beleekenis: als de Jaarbeurs geen zakelijk nut, geen reëele voordeelen afwierp, zou zij niet zoo lang, in de moeilijkste economische crisis, die de wereld ooit beleefd heeft, stand gehouden hebben. Want dit staat als een paal boven water: ln den beginne moge men aan de Jaarbeui deelgenomen en als koopman de Jaarbeurs bezocht hebben, om dat het een nieuwtje was of omdat men nieuwsgierig was om te zien wat er te koop waB, de laatste Jaarbeurzen, in crisis- en malaisetijd gehouden, hadden een zuiver zakelijk karakter eu wie daaraan deelnamen of wie haar bezochten, deden dat uitslui tend, omdat zij er voordeel van verwacht ten en omdat zij van vorige Jaarbeurzen voordeelen genoten hadden. Het voordeel, het economische nut, dat industrie en han del van de Jaarbeurs hebben, is onze beste en ook onze eenige reclame. Wij kunnen nu wijzen op feilen, wij kunnen nu tegenover de pessimistische beschouwingen van hen, die het nut van de Jaarbeurs ontkennen, eenvoudig zetten de naakte feiten. En vooral dit feit: dat thans de elfde jaarbeure wordt gehouden en dat de laatste beurzen een toenemend succes te zien hebben gegeven. Het aantal deelnemers steeg en bedroeg: op de zevende Beurs (najaar 1923) B89; op de achtste (voorjaar 1923) 706; op de ne gende (najaar 1923) 765; op de tiende (voor jaar 1924) 827. De vooruitzichten voor de elfde Beurs zijn zeer bevredigend. Het Jaarbeursgebouw is nagenoeg geheel gevuld en wij zullen weer op het Vredenburg een terrein noodig hebben voor het opstelion der tijdelijke, houten monsterkamers. Belangrijke in- dustrieele ondernemingen, die aan de vorige beurzen niet hebben deel genomen, hebben zich thans weer voor deelneming laten in schrijven en de algemeens vooruitzichten zijn zeer gunstig. Zoowel van binnenland- Bche- als van buitenlandsche zijde is de belangstelling toenemende, ook van koó- perszijde. hetgeen blijkt uit de inlichtingen, die ten onzent Ingewonnen worden omtrent speciale excursies, die uit het buitenland de Jaarbeurs zullen bezoeken. Het JaarbeursbestUur heeft van de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen wederom de faciliteit verkregen, Waardoor ook aan houders van ééndaagsche toegangsbewijzen 50 pCt. reductie op den prijs van het terug- reisbiljet wordt verleend. Wij vestigen er de aandacht op, dat men met een ééndaagsch toegangsbewijs niet óp den dag van afstempeling Zelf behoeft terug te reizen, maar dat men de terugreis pas binnen drie dagen behoeft te maken. Dit in verband met het verschijnsel, dat Verschil lende zakenmenschen langer dan één dag te Utrecht zullen blijven. Het weer van de laatste dagen. Het „Utr. Dbld." heeft op het Meterio- logisch Instituut te De Bilt de vraag gesteld aan dr. Cannegieter: 13 het abnormaal, flat het de laatste dagen zoo regent? Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wensohen over; „Heelemaal niet. Dit gebeurt zoo va3k in het einde van de maand Augustus. Verleden jaar hebben wij het toch net zoo gehad! Augustus is over het aigemeen de ïnaand, waarin de meeste regen valt zelfs 1/10 gedeelte van den totaal-regenval over een heel jaar, 8Q mM. is de normale Regenval. Verleden jaar was het de eerste 14 dagen ook uitstekend weer, maar in de eerste helft van de maand werd het weer ook telkens beïnvloed door voorbijtrekkende depressies, met den daar mee samengaanden regenval. Het is het begin van den herfst; nietwaar De volgende vraag was: Maar hoe staat het nu met den regenval in deze maand Augustus? Is "die al niet heel groot? Dr. Cannegieter deelde mede, dat van I10 Aug. de regenval 32.7 mM. had be dragen. Dat is iets minder dan 1/8 gedeelte van 80 mM., dus vrijwel normaal Van den lOden Aug. tot eergistormorgen 8 qut is er 36.5 mM. gevallen, samen dus 59.2 mM. Rekent men nu den regen, die eergisteren viel, en 'die geschat kan worden op plm. 10—12 mM., dan overschrijden wjj de 70 mM., Dat is niét te ver meer van de 80 af, dus er bestaat wel kans, dat het nor male overschreden wordt. Maar nog lang niet zooveel dat men van „abnormaal'" kan spreken. Zoolang men noj niet 20 mM. onder of boven den normalen regenval is, gaat men aan abnormaal nog niet denken. Aan de hand van de weerkaartjes van de laatste dagen toonde Dr. Cannegieter het verloop van den weerstoestand. Den 15den Augustus bevond zich het centrum van een depressie boven IJsland, 'de secun daire vormingen er omheen bezorgden het vasteland van Europa regen. Langzamerhand verplaatste zioh het centrum naar het Zuid- Oosten en den 17den is' het Ierland en Oost-Engeland reeds genaderd. Den 18den lag het oj> de Noordzee en.... daar ligt het nu nog. En zoolang het daar ligt, hebben wij regen. Het mag eens voor enkele uurtjes opttlareD, tuasohen het overtrekken van twee isobaren in, het weer zal constant sleoht blijven zoolang het centrum van die de pressie boven de Noordzee gelegen 13. „Kan dat nog lang duren?" „Cp het oogenblik Is er nog geenerlei indicatie, die op verplaatsing wqstf Het is natuurlijk mogelijk, dat die spoedig komt, het is evenmin onmogelijk, dat die nog goruimen tijd uitblijft Maar zoo fang die uitblijft, is het overaf regen I De temperatuur en de regenval, over het algemeen genomen, ztjn in de landen om de Noordzee vrijwel oonstant. Abnormaal is het dus geenszins te noe men. Met evenveel reoht mogen van een paar dagen zonnesohpn gezegd worden, dat Zij „abnormaal" zijn. Het is een heef ge woon verschijnsel, dat het in Augustus eens een paar dagen regent en men doet het beste af te wachten, dat de depressie zoo vriendelijk is ,te verdwijnen van de Noord zee." De Raad van Zeist heeft met algemeens stemmen het voorstel van B, en Wi. aangenomen, om een pl.m. $0 H.A. groot gedeelte van het Zeister Bosoh, welk gedeelte aanvankelijk voor vijlabouw be stemd was, aan die bestemming te onttrek ken en toe te voegen aan bet gedeelte; dat voor wandelbosoh is bestemd. Door dit be sluit is bet voortbestaan, van een van de meest aantrekkelijke gedeelten van dit bosch dat, behalve door do vele pensiongasten uit Zeist; janrinks door vele duizenden personen uit de stad U treoht en omliggende gemeenten wordt bezocht, verzekerd. De mooie buitenplaats „Soheyr beek'", welke dit jaar In ojgendom Is over gegaan aan de gemeente Beverwijk, zal in exploitatie worden gebraoht. Aan B. en W, van genoemde gemeente ib door de archi tecten-firma J. Granpé Molière, Verhagen en Kok een rapport uitgebracht over de exploitatie. Daarin wordt allereerst gead viseerd alle gebied, dat cultureel belang heeft: bosoh, waterpartij; wel ena, buiten dé exploitatie te houden. De Naamlooze Vennootschap. „Indiana", voorheen de gebroeders Sollie, sigarenfabrikant te Kampen, heeft thans besloten tot oprichting van een sigaren fabriek op het eiland Urk. De N- V. heeft daarvoor aangekocht een gebouw, waar voor heen een vischdrogerjj gevestigd ia geweest. De Regeering heeft aan deze Vennoot schap subsidie toegezegd. De N. V. is o.a. verplioht, om het gebouw te laten verande ren, zoodat het voor een sigarenfabriek doelmatig is ingericht, en tevens voor teoh- nisch personeel uit Kampen te zorgen, dat bereid is den Urkers het sigarenmaken te leeren. Zooals bekend is, hebben de sigaren makersbonden zich steeds tegen dit plan verzet, in verband met de slapte in het bedrijf. !(„Volk".). Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende den woningbouw in Ne derland. Zij geven aan de netto-vermeer dering van den woningvoorraad (zijnde het verschil tusschen het totaal aanbal gereed gekomen woningen en het totaal aantal on bewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken woningen) in Juni 1024, met ter vergelijking de overeen komstige eijfers van twaalf vorige maan- 'dan. Juni 1924, 3025 (4196 en 242), Juni 1923, 4180 (4406 en 228), Juli 3486 (3660 en 19»), Augustus 3650 (3886 en 227), Septem ber 3437 (3621 en 184), October 3922 (4072 en 150), November 2908 (3122 en 214), De cember 3666 (3996 en 330), Januari 1921 2352 (2191 en 139), Februari 2306 (2547 en 241), Maart 2279 (2502 en 223), April 3796 (4148 en 350) en Mei 3845 (4123 en 278). Naar de „Times" meldt, zal Hert sboomsohip „Statendam", van die Hol- land-Amerika-Lijn, welk sahdp op de nieuwe werf van Harland Wolff, be Belfast, in aar.bouw is, 11 September a.s. te water wordan gelaten. Het is niet de bedoeling na do te-water-lating verder aan het schip te werkein. De reoders hébben tot dusver nog geon beslissing genomen omtrent d'e vol tooiing van het stoomschip. Vanavond zal Mars dichter bij de aarde zijn dan in deze eeuw of de vorige het geval is geweest en enkele dagen la/ter zal Mars haar koristen afstand tot de zon hebben bereikt en dus, terwijl de planeet haar maximum van licht van de zon ont vangt, zich als een bij uitstek lichtende ster vertoonen aan de bewoners der aarde. Men weet, dat Mars, indien zij zoo dicht moge lijk bij ons staat, een zevenmaal zoo groote en een 60-maal zoo heldere schijf vertoont, als wanneer zij zoo ver mogelijk van ons af is. Het mond- en klauwzeer onder het vee neemt te Almelo en omgeving ern stiger afmetingen aan. Alleen in de gemeen te Almelo zijn reeds 60 veestapels aangetast De wiskundig e-professor gaart eikten mongem zéé precdee op tijd naar zijn bureau, dat de beiwoners van hét stadje zidh hebben aangewend, hun klokken naar hem gelijk be zotbon Op een dag had hij zich tooh verlaat en zijn zorgzame vtouw, denkende aan haax staidgenooten, schreef met krijt op den rug van zijn overjas: vijf minuten achter. B BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Grenoble wordt gemeld, dat daar hevige koude heerscht en dat er zooveel sneeuw is gevallen, dat het verkeer er ern stig door wordt belemmerd. In heel Frankrijk klaagt men trouwens over een ongewone koude, een „koudo- golf", zooals dat In het hedendaagsch in ternationaal jargon heet. Sinds dagen reeds is de temperatuur beneden normaal. ln ds nabijheid van Kassei hebben twee jongelieden een sterk stukje uitgehaald. Tusschen Lohlbach en Dainrode legden lij eerst een boomstam dwars over den weg. Weldra naderde er een auto, van een fabri kant uit Solingen. De fabrikant, die zijn oude moeder naar oen badplaats bracht, stapte uit en verwijderde den boomstam. Plotseling sprongen nu de twee jongelie den te voorschijn, bedreigden hen met een revolver en dwongen hen, alle voorwerpen van waarde af te geven. Nadat zij ook nog. de oude dame hadden gedwoDgen, uit te stappen, en den fabrikant zijn leeren auto- mobieljas hadden ontnomen, gingen zij er met de auto van door. Zij reden naar het station to Brilow-Wald, drongen in hel kantoor binnen, bedreigden do aanwezige beambten met hun revolvers en verdwenen vervolgens met de kas, die ongeveer 3000 mark bevatte. De politie, die spoedig ge waarschuwd werd, kon alleen nog de auto terugvinden, die de dieven wegens gebrek aan benzine eenvoudig op een straatweg hadden laten staan. Tusschen de Britsche rijksregeermg en de Canadcesche regeoring is overeenstemming bereikt inzake do emigratie van drie-dal- zend Britsche gezinnen naar Canada, waar land en woonhuizen voor de kolonisten zuL len worden beschikbaar gesteld. Er zal een regeliDg worden getroffen waardoor ds betrokkenen, alvorens boerderijen over ts nemen, onder practisch toezicht op naburig land werken teneinde op de hoogte te go- rakon van de plaatselijke omstandigheden. Met de regeering van het gemeenebest van Australië worden besprekingen ge voerd over do vestiging van Britten iö Australië. Alphen. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. De voorzitter, burgemeester Lovink, opent de openbare vergadering met gebed, waarna volgt voorlezing van ingekomen missives van Ged. Staten inzake goedkeu ring van verschillende raadsbesluiten. Vervolgens komt in behandeling punt 1 der agenda: Voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het adres van A. M. de Wit, aannemer to Raamsdonkveer, om hein tegemoet te komen in de schade welke hij geleden heeft bij de uitvoering van de grondwerken en den aanleg van straten in de omgeving van het station al hier. De heer Herngreen verklaart met heb voorstel van B. en W- wel te kunnen mee gaan. Hij merkt op, dat de levering der trottoirbanden niet op tijd is geschied, en dat de aannemer gehouden is, behoudens force majeure, hiervoor te zorgen. De heer den Ouden betwijfelt of door de gemeente schadevergoeding betaald be hoeft te worden. Hij informeert hoe ver het werk gevorderd was, eer de trottoirbanden kwamen, en of er een rapport of dagboek gehouden is, waarin 't zou kunnen blijken of de banden op tijd zijn geleverd. De Voorzitter zegt, dat de aannemer een verklaring heeft overgelegd, waarin hij te kennen geeft niets ten laste der gemeente te vorderen te hebben. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. 'en W. aangenomen. Punt 2 der agenda: Voorstellen van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het plaatsen van een nieuwe hoogspanningsruimte bij den Watertoren en voor kabeluitbreiding in de omgeving van de Aarkade wordt, na eenige opmerkingen door de heeren Nomen en v. d. Linden, zon der hoofdelijke stemming aangenomen, even als punt 3, betreffende net voorstel van B. ën W. om met het Grondbedrijf te verreke nen het verschil tusschen de geschatte waar de van het terrein'voor de bijzondere school voor M.U.L.O. en den voor dien grond toen geldenden prijs. Alsnu kwam aan de orde punt 4: Voor stel van B. en W. tot toekenning van een bijdrage aan de bijzondere 6cholen in deze gemeente, krachtens art. 101, le lid der L. O.-Wet 1920. De voorzitter lichtte het voorstel breed voerig toe, waarna dit punt, behoudens een opmerking van den heer v. d. Linden, werd aangenomen. Punt B der agenda lokte een breedvoerige discussie Uit. Het betrof een voorstel van B. en W. tot aanstelling,Voorloopig voor een jaar, van een ambtenaar bij den dienst der O. W. Vooral van de zijde van den heer Hern green vond dit voorstel nogal bestrijding Spr. kantte zich tegen het aanstellen van nog meer ambtenaren; hij achtte de leiding bij O.W. onvoldoende en pleitte voor een ander hoofd voor dezen dienst. Hij infor meerde aan B. en W. wat zij in dit geval onder ambtenaar verstonden. Misschien een ingenieur of opzichter I De heer v. d. Neut achtte wijziging der regeling van P.W. beter en meer in het belang van dien dienst. De heer v. Dijk bestreed den heer Hern green. Volgens spr. deugde de leiding niet. door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E, PONT. 9) Hij vergaf haar nooit, dat zij hem ver liet, en toen hij stierf, vermaakte hij iederen cent, dien hij bezat, aan een of anderen 8churkachtigen neef van hem, die nu ver - moedelijk geniet van het erfdeel, dat jou had moeten toebehooren. „Dat is je familiegeschiedenis, lieveling, en het is goed, dat je die kent en ook weet waartegen je te strijden hebt. Een Malin- court zijn beteekent: tegelijkertijd een zegen en een vloek met zich meedragen. De Ma- lincourts waren oorspronkelijk van Fran- sche afkomst, afstammelingen van de haute noblesse van het oude Frankrijk behept met den vloek van den trots en de koppige eigenzinnigheid van den duivel zelf, en gezegend met schoonheid en verstand en aantrekkelijkheid boven het gemiddelde. Zij buigen nooit; zij breken liever. En ik geloof, dat jij dat ook hebt, Sara, de heele erfenis. „Je moeder was een echte Malincourt. Zij kon niet buigen, en toen de dingen spaak lie pen, brak zij. „Je moet nooit hard van haar denken, want zij was opgevoed in die atmosfeer van bijna hopeloozen trots, die maar al te dik wijls de vloek is van den verarmden aristo- kraat. Zij beging een afschuwelijke fout en moest er later eiken dag van haar leven yoor boeten. En zij werd er toe gedreven door haar vader, die mij in geen enkel op zicht wilde erkennen, en door haar moeder, die haar leven thuis gewoonweg tot een hel maakte zooals eep knappe vrouw van de wereld kan doen met het leven van elk jong meisje, als zij dat verkiest. „Juist vóór zij stierf, liet zij mij roepen en vertrouwde jou aan mijn hoede, zij vroeg mij je er voor te bewaren, dat je je leven zou verknoeien, zooals zij het hare gedaan had. „Ik heb gedaan, wat ik kon. Je bent ten minste onalhankelijk. Niemand kan met het dreigement van armoede je er toe brengen je zélf te verkoopen, zooals men haar deed. Maar er zijn honderd andere klippen in het leven, waartegen je je geluk kunt te pletter stooten, en denk er aan, op den langen tocht zwem je of zink je door je eigen geestkracht. „En wanneer de liefde tot je komt, en die zal komen, want geen vrouw met jouw oogen en jouw mond had ooit een leven zon der liefde vergeet dan niet, dat liefde het hoogste in de wereld is, de eenige volkomen volmaakte gift Laat geen kleinzielige over wegingen van voordeel in de wereld je be- invloeden, of het geklets van andere men- schen, en zelfs wanneer het schijnt, dat er iets onoverkomelijks ligt tusschen jou en de vervulling van je liefde, klim er dan over heen of er omheen of vecht je er door! Wan neer liefde echt is, moet je geloof groot ge noeg zijn om alle bergen op je weg op zij te zetten of er overheen te gaan. „Het pak brieven, dat je in het bureau zult vinden, zijn brieven die je moeder mij schreef in die paar korte weken, dat wij elkander toebehoorden. Ik ben een sentimenteel? ouwe kerel en ik heb het niet over me kunnen ver krijgen ze te verbranden. Wil jij dat voor mij doen? „In het kleine fluweelen doosje zul ie haar miniatuur vinden. Dat geef ik je. Zoo was zij, heelemaal en jij ook, wanü je lijkt merkwaar dig veel op haar in uiterlijk. Dikwijls voelde ik mijn hart pijn doen, wanneer ik naar je keek, en soms scheen het mij bijna alsof de jaren teruggegaan waren en Pauline zelf voor mij stond. „En nu het bevel tot heengaan mij weldra zal bereiken, is het heerlijk te denken, dat ik over een paar wekeneen paar dagen misschien, ik haar zal weerzien „Vaarwel, mijn lieve kameraadje. Wij heb ben een goeden tijd samen gehad, niet? Je liefhebbende Patrick." Sara, zat heel stil, met den brief in haar hand. Zij had altijd wel gedacht, dat een of andere romance, lang, lang geleden, Patricks ongetrouwd blijven moest verklaren, maar zij had nooit vermoed, dat haar eigen moeder de vrouw was, die hij liefhad. Deze wetenschap wierp een geheel ander licht op het verleden en gif er een glans aan van teedere herinnering. De bijna idyllische atmosfeer, waarin Patrick hun samenleven had gehuld, was nu gemakkelijk te verstaan. Zij voelde het als het gevolg van een liefde en trouw, die even mooi, en heilig als zeld zaam waren. Patricks liefde voor haar moe der had iels van het alles-overheerschende van de groote historische liefdes gehad. Paolo en Francesca, Abelard en Hélolse, zelfs die konden geen dieper, geen standvastiger liefde hebben gekend, dan die van Patrick Lovell voor Pauline. De minnebrieven van de gestorvene lagen op Sara's schoot, nog samengebonden met het zwarte lint, dat Patricks vingers er omheen moesten hebben gestrikt. Het waren er maar zes een half dozijn herinneringen van een liefde, die hopeloos in smart geëindigd was tastbare herinneringen, die haar aan bidder nooit den moed had gehad te vernie tigen. Sara hield ze liefkoozend in de hand, deze enkele, aandoenlijke herinneringen aan een voorbijgeganen hartstocht, en eindelijk maakte zij met bevende handen het lint los. Waar het lint had gezeten, liep een witte streep over de buitenste enveloppen, die door ouderdom geelachtig waren geworden, zwijgend bewijs van de lange jaren, die wa ren verloopen sinds de brieven werden ge schreven in de eerste vervoering van een gloeiende, jonge liefde. Langzaam, met een weemoedig gevoel van spijt, dat het gebeuren moest, liet Sara ze, één voor één, ongelezen in het vuur val len, en keek hoe zij, na een plotseling op vlammen, krulden en verschilferden lot doode, grijze asch, deze laatste schakels met de romance van zijn jeugd, die Patrick zoo lang met zorgvuldige trouw had bewaard. Zij vroeg zich af, wat voor soort vrouw haar moeder geweest kon zijn, die zulk een groote liefde had weten le wekken, dat zelfs haar eigen ontrouw die niet had kunnen uit- blusschen. Zij had uit haar kinderjaren de vage herinnering gehouden aan een bleeke, eenigszins verwilderd uitziende vrouw met diep ingezonken, gejaagde oogen en een bit teren mond; maar haar glimlach, als die bij hooge uitzondering zich vertoonde, was zóó betooverend, dat die voor het oogenblik elke herinnering aan de harde lijnen van haar gelaat in rust deed vergeten. Met verlangende handen nam het meisje de fluweelen doos, die het miniatuur be vatte, op en knipte het deksel open. De schildering daarin, gevat in een oud lijstje, stelde een meisje van even in de twintig jaar voor. Het gezicht was ovaal, met een smalle, puntige kin en een levendig-rooden mond. die aan de hoeken even opkrulde. De wangen hadden weinig kleur en het zwarte haar en de buitengewoon donkere oogen deden de roomige blankheid van de huid nog meer uitkomen. Het was over 't geheel genomen geen Engelsch gelaat; de jukbeenderen wa ren te hoog, en de kleur en scherpe omlij ning van het pikant gezichtje duidden niet op een zuiver Engelsch type. Zooals zij het nu zag, scheen liet gezicht Sara eigenaardig bekend toe en toch kon zij er geen herinnering in zien aan haar moe der, zooals deze geweest moest zijn in den tijd, dat dit miniatuur werd geschilderd. Met de kleine schildering nog in de hand, ging zij aarzelend naar een spiegel, die zóó geplaatst was, da/t het licht van het raam op haar viel, toen zij er tegenover stond. Oogenblikkelijk was het eigenaardige gevoel van bekendheid verklaard. Daar in den spiegel keek haar hetzelfde scherpomlijnde gezichtje aan, met dezelfde warme, ivoor kleurige gelaatskleur, geaccentueerd door gitzwart haar en zwarte, sombere oogen. Wat had Patrick ook weer geschreven? „Geen vrouw met jouw oogen en jouw mond had ooit een leven zonder liefde." Met nieuwsgierige belangstelling onder zocht Sara de gelaatstrekken in kwestie. De oogen waren lang en de oogleden, heel wit met gitzwarte oogharen, waren aan de hoe ken even naar beneden gebogen, waardoor de uitdrukking van de oogen dat eigenaar- dig-intense had, hetwelk men soms bij ac teurs kan waarnemen. De mond was de zelfde levendig roode mond van het minia tuur, tegelijkertijd hartstochtelijk en ge voelig. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5