AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- hekl", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Aug. tot en met Zondag 24 Aug. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel, 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. gelegen is naast de bureaux van „Het Vader land". In het nieuw aangekochte perceel zal worden gevestigd de redactie van de even eens aan den heer Nijgh behoorende, thans aan den Luthersche Burgwal gevestigd zijn de „Nieuwe Courant", welke orgaan voor taan zal worden gezet en gedrukt bij „Het Vaderland". De Vice-president van het gerechts- hol te Amsterdam, mr. P. J. Bijleveld, ver toefde te Baarn om een nader onderzoek in te stellen in net bekende gevaf van deri vergeten zwerver, aldaar. Zooafs bekend is komt de strafzaak tegen den verantwoorde lijken politieagent 30 September a.s. voor het Hof te Amsterdam in hooger beroep in behandeling. Getuigen zijn niet gedagvaard. Het Partij-bestuur der Communisti sche Partij in Holland heeft het initiatief genomen tot een landelijke protest-actie tegen het vonnis vau de Almelose he recht bank, waarbij de leden van die partij, Brom- mert en Van 't Rove, zijn veroordeeld respectievelijk tot vij'f eu vier maanden gevangenisstraf. Voor samenwerking in deze actie zijn uitgenoodigd: het N. V. V., het A. N. V., het N. A. Si, het N. S. V. (Ned, 8ynci. Vakverb.), het Verb. v. Vakver. van Hoofdarbeiders, de S. D. A. P., de Vrijdenkers Ver. „Do Dageraad", do I. A. M. V"., het Soc. Anarchistisch Verbond, de B. K. S. P., de S. P., de Bond van Rev. Anarcho-Oomnni- nisten, de Arbeiders Jeugd-Centrale en de Communistische Jeugdbond „Do Zaaier"; Tegen Donderdag 28 Augustus is een ver gadering uitgeschreven, waarop deze or ganisaties de te voeren actie mei elkaar zullen bespreken. Naar het „Nw. lsr. VVcekbl." verneemt zijn de ontwerpen tot stichting van nieuwe synagogen in Oost en Zuid te Amsterdam gereed. Het ligt in de bedoeling van het kerkbestuur deze plannen nog dit jaar den Kerkeraad ter goedkeuring voor te leggen en daarna met den meesten spoed tot den bouw dier synagogen over te gaan. Naar „Haarlem s Dagblad" verneemt, is het voornemen van den wethouder van openbare werken te Haarlem, den heer Reinalda, om te trachten de besturen van al de gemeenten in Rijnland te bewegen tot gem eensch appel ijk overleg met het be- tot vermindering van het zoutgehalte van stuur van het waterschap, om te komen het water. De aanwezigheid van zout in Rijnlands boezemwater heeft namelijk een gTooten en nadeeligen invloed op de teelt van bloembollen, groenten en haver. Het vraagstuk van het zoutgehalte is dus niet alleen voor de openbare hygiëne, maar ook voor den landbouw van groote beteekenïs. De heer Reinalda stelt zich voor, dat uit deze besprekingen, zal kunnen volgen de benoeming van een technische commissie, die daarover rapport uitbrengt en voorstellen doet. i Bij Kon. besluit zijn benoemd tot direc teur van hot huis van bewaring: te Arnhem met 1 Sept. L. Berkhout, thans te Breda; te Breda, met 16 Sept. P. H. van Huit, thans adj.-directeur bij de Rijkswerkinrich ting te Hoorn. Jhr. mr. dr. A, Roèll, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland is gisteren 60 j. geworden. CJed. Staten van Noord-Hol land zonden den jarige, die in het buiten land vertoeft, een telegram van gelukwensch De Raad van Julphaas heeft besloten, in 'hooger beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten, waarbij het Raadsbesluit tol hel geven van ongevraagd ontslag aan den gemeente-secretaris niet is goedge keurd. Naar gemeld wordt, heeft H.M. de Koningin de onthulling van het standbeeld van Koning Willem II thans definitief vast gesteld op Dinsdag 16 September. Gistermiddag heeft de Raad van Val- kenswaard met algemcene stemmen do vol gende motie aangenomen: D<e Raad van dc gemeente Vatkens waard, gehoord de beschuldigingen tegen de beide wethouders in zijn vergadering van Don derdag 7 Augustus j.f., gezien de uitvoerige rapporten en conclusies van de commissie van onderzoek in deze aangelegenheid overwegende, dat op ondubbelzinnige wijze is komen vast te staan voorzoover althaus do kwestie omtrent de betaling van een rekening aan den heer Van den Berk en de kwostie-Snoeks betreffende do Beelman- straat aangaat, dat de heeren Gyrath en Kanen op hoogst bedenkelijke wijze met de belangen der gemeente omspringen; besluit: a. het vertrouwen in do wethou ders Gyrath en Kanen voorgoed op te zeg gen b. zoolang genoemde heeren zitting hebben geen gelden meer te voteeren voor welke uitgaaf ook; c. den wethouders in overweging te geven voortaan met geen en kel voorstel hunnerzijds meer voor den dag to komend. hen te plaatsen voor wat bc treft hun financieel beheer onder een voort durend scherp toezichte. al de stukken en bescheiden op de onderhavige kwesties be trekking hebbende in handen te stellen van de heeren Gedep. Staten van Noord- Brabant met beleefd verzoek zoodanige maatregelen te treffen als zij noodig ach ten, tenzij de wethouders binnen de acht dagen na lieden uit zichzelf reeds hun ze tels beschikbaar zullen stellen. De beide wethouders werden er van be schuldigd dat zij op ongeoorloofde wijze geld zouden hebben opgccischt voor eigen bate, zulks in strijd met hun ambtseed, le weten van den architect, den heer Van den Berk, te Goldcrop, ter gelegenheid van de betaling van een bestek en berekening voor een Dieuw to bouwen Raadhuis, en verder bij een verzoek om verandering van een straat te weten dc Beelmanstraat. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Regeeriüg het plan om de maximum-jaar- wedden voor de schrijvers en klerken f200 hooger te stellen, dan zij aanvankelijk van plan was. Het hoogst te bereiken salaris voor deze categorieën zou den f1700 be dragen. Uit departementale kringen deelde men het blad voorts mede, dat de minimum-sa larissen der adjunct-kommiezen naar waar schijnlijkheid met f200 zullen worden ver hoogd. De Minister van Financiën heeft be sloten over te gaan tot de uitgave van de volgende handleidingen: lo. Handleiding voor den linie-kommies buiten de voorschriften der directe belas tingen. 2o. Handleiding voor de ambtenaren van den acticven dienst wat betreft de invoer rechten en accijnzen buiten de linie. 3o,. Handleiding voor de ambtenaren van den actievcn dienst wat betreft de directe belastingen. 4o. Handleiding voor het personeel aan de inspecties. Ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, die met de samen stelling van een of meer dier handleidingen wenschen te worden belast, zullen uiterlijk 1 October door tusschenkomst van hun in specteur eene proeve van bewerking, onge veer ter grootte van twee vellen (acht bladzijden) z.g. formaat-papier, aan de afd. Personeel van het Departement inzenden. Het werk moet in een beknopten, bevat- telijken vorm, met gebruikmaking van de spelling van De vries en Te Winkel worden samengesteld. Het mag niet een opsomming en letterlijke overneming van wetsartikelen zijn, maar wel dienen de artikelen, enz. van wet of voorschrift, waarin het behan delde is te vinden, zooveel mogelijk in een noot onder aan de bladzijde te worden aan gehaald. Voor de samenstelling van ieder der hand leidingen wordt een prijs van f 200 toege kend, mits het ontwerp aan het doel beant woord en tot de uitgave kan worden over gegaan, al o niet na omwerking of aanvul ling door den inzender. Het hoofdbestuur van den Ned. Bios coopbond heeft aan dc Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, waarin ernstige be zwaren worden ontwikkeld tegen het voor nemen, om bij de nieuwe Tariefwet invoer recht. van belichte films te eischen. Het acht die belasting in hoogc mate ongerecht vaardigd. Nu het bioskoopbedrijf vooral door de personeel- en do vermakelijkheids belasting noodlijdend is geworden, gaat het niet aan er nog een nieuwen last op te leg gen; do hier te lande gevestigde buitenland- sche filmondernemingen zullen er door ver dwijnen, de vestiging van nieuwe zal er door worden gestuit en de bioscopie zal er door in haar ontwikkeling en verheffing ernstig gestuit worden. De Bond verzoekt daarom de Kamer om niet mede te werken tot het opleggen van deze nieuwe belasting. Blijkens den in de „Staatscourant" ge- publicecrden staat, bedroeg de opbrengst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie over Juli 'van dit jaar resp. f 4.267.967, f 551.068 en 14.062.046. Totaal: f8.871.071. De opbrengst ever dezelfde maand van hel' vorige jaar be droeg resp.: f3.901.018, f496.337 en f3 643.121. Tol f8 040.476. Bij een gelijk matige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeiende inkomsten, wor den de cijfers over Juli van dit jaar resp.: f3.967.392, f572.966 en f 1.674.937. Totaal f6.215.345. Men meldt uit Praag, dat^ in ver band met de door in agrariërs gestelde eischen betreffende den raeelinvoer, in het Nederlandsch-Tsjecho Slowaakscli handels verdrag een wijziging is gebracht. Van lijst A (vrije invoer) is „meer' geschrapt; aan lijst B (invoer met contingent is de post „koren en meel'' toegevoegd, waarvan het gezamenlijk contingent op 40.000 ton is bepaald. DE ALGEMEENE TOESTAND. De goedkeuring van Herriofs beleid Een afwijzende hou ding der Dnitsch-nationalen De Londensche arbeid in gevaar. Herriofs beleid ter Londensche conferen tie is gisteren door Kamer en Senaat goed gekeurd, aan welk resultaat overigens ook weinig werd getwijfeld. De oppositie heeft haar best gedaan om aan te ioonen, dat het verdrag van Londen in strijd is met dat van Versailles, en in verband daar mede voorgesteld de besprekingen te schor sen, ten einde de commission van de Kamer in staat te stellen over de Londensche be slissingen rapport uit te brengen, doch Her- riot, die in een vrij prikkelbare bui scheen te zijn, wees heftig deze motie al en eischic onmiddellijk een openbaar debat. Bij de stemming won hij natuurlijk het pleit. In de gegeven omstandigheden stond zulks bij voorbaat al zoo goed als vast. Op die door hem afgelegde regeeringsverklaring zulten wij hier niet verder ingaan, .omdat deze weinig of geen nieuws heeft gebracht. Her- riot is spraakzaam, volgens sommigen te spraakzaam, zelfs, en het gevolg daarvan is geweest, dat hij vóór deze bijeenkomst reeds zóó dikwijls in interviews zijn stand punt beeft uiteengezet, daA er nu niets meer aan viel toe te voegen. In dit geval deed het er trouwens ook weinig toe. Het resultaat is geheel volgens wensch en daarom gaat het. Helaas pakken zich plotseling weer donkere wolken samen aan den politieken hemel. Hel Duifsche optimisme, waarvan zoo gre tig in andere landen melding werd ge maakt, blijkt voorbarig te zijn geweest. De Duitsch-nalionalen toch, op wie aller oogen zijn gevestigd, hebben gisteravond verga derd en na langdurige besprekingen beslo ten hun houding niet le wijzigen en getrouw te blijven aan de zeven voorwaarden, die zij voor het begin der conferentie van Lon den bij het onderhoud van den rijkskanse lier met de leiders der partijen aan de regeering en de Duitsche delegatie hadden gesteld! De vereischte tweederde meerder heid in den Rijksdag is daarmede ernstig in gevaar gebracht en wanneer de Duitsch- nalionalen voet bij stuk houden, zal een Rijksdagontbinding onvermijdelijk zijn. Wal dan echter inmiddels het lot zal zijn der te Londen gesloten overeenkomsten, die op 30 Augustus moeten worden' geteekend, hangt geheel in de lucht. De starre houding dezer Duilschers heeft onverwachts alles weer op losse schroeven gezet en de span ning weer enorm vergroot. Hoewel nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, schijnt toch dit droeve besluit in hoofdzaak te wij ten te zijn aan het feit, dat een vijftigtal Duilsch-nationalen gedreigd hebben naar de Völkischen over te loopen, indien be sloten zou worden de overeenkomsten van Londen te aanvaarden Voor dit dreigement is de partij ten slotte gezwicht, al is nu ook de kans groot, dat al het te Londen gedane werk vernietigd zat worden. Gelet wordt alléón op het „recht". Komme, was da wollel Intusschen zal, naar vernomen wordt, het ontbindingsbesluit niet terstond na het ne gatieve resultaat van de stemming in den Rijksdag worden uigevaardigd, doch zal oe Rijksdag nog bijeenblijven, ter afdoening van eenige dringende wetsontwerpen. Het contract van de Micum met de me taalindustrie in het bezette gebied is tot 23 September, dus tot den datum, waarop de Micum waarschijnlijk ontbonden zou wor den, verlengd. Het is zeer wel mogelijk, dat verdere ver lenging nu noodzakelijk zal zijn, indien de regeering in den Rijksdag den strijd verliest. BELGIE. De handelsovereenkomst met Dnitschland. De datum, waarop de onderhandelingen over een voorloopige handelsovereenkomst tusschen Dnitschland en België zullen be ginnen is thans vastgesteld op 15 Septem ber. Verwacht wordt, dat eerst een voor- loopig verdrag voor den tijd van een of twee jaar zal worden gesloten. FRANKRIJK. De regeeringsverklaring van Herrioi Een votnm van ver trouwen. De honding der de legatie goedgekeurd. Kamer en Senaat zijn gisteren bijeengeko men, ten einde de regeeringsverklaring van Herriot aan te hooren in zake de onderhan delingen, der Londensche conferentie en de aldaar behaalde resultaten. Vooraf reeds had men zich in de wandelgangen druk bezig ge houden met de kwestie der procedure. De vraag werd namelijk opgeworpen of het Lon densche verdrag geen novum is en een wijzi ging van het verdrag van Versailles inhoudt. Klotz, de oud-miuister van Financiën in het kabinet-Clémenceau, had deze vraag op geworpen. De bedoelde wijziging zou volgens hem op twee punten beslaan, te weten: le. Het verdrag van Londen eischt voor de toepassing van sancties ingeval van een in- gebreke blijven van Duitschland, eenstem migheid van de Commissie van Herstel, ofwel stelt in dit geval arbitrage voor, terwijl het Verdrag van Versailles slechts een meerder heid van stemmen van de Commissie van Herstel eischt. 2e. Kan, volgens het Verdrag van Londen aan de inschrijvers op de aan Duitschland te verstrekken leening van 800 millioen goud- mark, hypothecaire prioriteit toegekend wor den, terwijl deze prioriteit volgens art. 248 van het Verdrag van Versailles aan de ge allieerden toekomt? Herriot heeft deze kwestie door juridische adviseurs laten onderzoeken, die lot de con clusie zijn gekomen, dat het Verdrag van Londen geen wijziging van het Verdrag van Versailles beteekent. Klotz besloot daarop deze kwestie niet in de openbare vergadering aan de orde te stellen, doch in weerwil hier van stond het vraagstuk toch in de wandel gangen in het middelpunt der belangstelling, daar de oppositie waarschijnlijk zou trachten er munt uit te slaan. Herriot werd bij zijn binnenkomst luide toegejuicht door de radicalen en de socia listen, terwijl de communisten een betooging voor de amnestie hielden. Het gejuich her haalde zich, toen de premier de spreektribune betrad. Hij las zijn verklaring op rustigen en vasten toon voor. Spr. wees er op dat de commissie van ar bitrage van de Duitsche regeering ten alle tijde billijke prestaties kan eischen. terwijl Duitschland de verplichting op zich heeft ge nomen niets te doen om de leveranties tegen te werken of op te houden. Vervolgens deed hij mededeelingen van de bepalingen ten aanzien der overdrachten, waaraan hij toevoegde, dat de deskundigen zelf hebben erkend, dat hun oorspronkelijke redactie ontoereikend was. Men heeft niet alles verkregen, doch wel het meest' wat be reikbaar was, aangezien men anders niets had gekregen. Het belangrijkste is, dat men de medewerking van de Vereenigde Staten heeft verkregen. Frankrijk verlangt niet an ders, dan dat het plan-Dawes te goeder trouw zal worden uitgevoerd. Over de ontruiming van het Roergebied zeide de premier, dat het niet in de bedoe ling had gelegen dit onderwerp op de confe rentie ter sprake te brengen, terwijl men het le Chequers er over eens was geworden, dat een onzichtbare bezetting geen onoverkome lijke hinderpaal zou zijn. Als ik dus te Lon den had geweigerd deze kwestie te bespre ken, zou ik strikt genomen in mijn recht zijn geweest, maar ik zag in, dat dit vraagstuk al het andere behèerschte en ik heb moeten .er kennen, dat de uitvoering van het Dawes- plan onmogelijk zou worden, als er voor het Hoervraagstuk geen bevredigende oplossing zou worden gevonden. Ook omdat men Frankrijk voorhield, dal het niet gelijktij dig algemcene en bijzondere waarborgen kon verlangen. Toen heeft de ministerraad hel onafhankelijk besluit genomen de bezetting lot een jaar te beperken. Frankrijk had te kie zen tusschen een regeling Le zamen met zijn bondgenooten of een geïsoleerde actie en thans kan het parlement zelf beslissen. Hierna ging hij over tot de bespreking der onderlinge schulden, die het voorwerp zal uitmaken eener afzonderlijke conferentie. Hij zeide, dat het niet de schuld der Fransche regeering was, dat deze materie nog niet ter sprake is gekomen. Ook het vraagstuk van Frankrijks veiligheid zal later worden be sproken. Ten slotte constateerde Herriot nadrukke lijk, dat de overeenkomst van Londen de eer ste stap is naar den vrede en indien ook al niet alle misverstanden uit den weg zijn ge ruimd, is er toch een nieuwe periode aange broken. De overeenkomst brengt de veilig heid, die het verdrag van Versailles bood, geenszins in gevaar en geeft waarborgen, waarvan Frankrijk, Lotharingen en de Ëlzas voordeel zullen hebben. Ongetwijfeld geven de besprekingen van Londen nog steeds niet het evenwicht terug aan Europa, dat geschokt is door tien jaar van oorlog en naweeën van oorlog, doch het zou een vergissing zijn te willen ontkennen, dat deze overeenkomst-politiek niet is te verkiezen boven een geïsoleerde positie. De overeenkomst van Londen is het begin van den werkelijken vrede. Deze woorden werden door de socialisti sche en radicaal-socialistische kamerleden, staande en geestdriftig toegejuicht. Herriot ging daarna naar den Senaat waar hij eveneens levendig werd toegejuicht. De voorzitter deelde mede, dat een motie was ontvangen van senatoren der linker zijde, waarin vertrouwen in de regeering werd uilgesproken. Volgens het reglement was het noodig deze motie naar dc desbetref fende commissie te verwijzen. Het besluit hiertoe werd met 177 tegen 109 stemmen ge nomen. Inmiddels had men in de Kamer de pauze benut om de amnestie-kwestie ter sprake te brengen. Hun woordvoerder, Marty, verdedigde een voorstel tot verdaging van het debat, totdat de Senaat het wetsvoorstel voor de amnestie zou hebben aangenomen. Hij sprak met groote heftigheid en haalde ten slotte een plaat te voorschijn, welke de misère der gevangenen in beeld bracht. De voorzitter schorste daarop de zitting, onder de kreten van „Amnestie!" der com munisten, waarop in dezelfde cadans door de socialisten werd geantwoord met „En Rus- siel" Na de hervatting der zitting nam Paul Faure, namens de socialisten, het woord. Hij las een brief voor van een der driehonderd gevangen socialisten op een eiland in de Wille Zee, die in de bolsjewistische kerkers in de grootste ellende verkeerden. Het debat, dat zich daarop ontspon tus schen de communisten en socialisten, werd zeer vinnig en er gingen eenige uren mede heen. Ten slotte maakte de stemming der Kamer, welke het voorstel der communisten met alleen hun stemmen vóór, verwierp, er een einde aan. Herriot was inmiddels uit den Senaat te ruggekeerd. Zooals verwacht werd, had de oppositie zich geworpen op de kwestie der procedure, welke het eerst door Klotz te berde werd ge bracht. 1 Bokanowsky stelde namens de oppositie voor het debat over het Verdrag van Londen te verdagen, totdat de groote commissies der Kamers hare adviezen zouden hebben uitge bracht. Herriot sprak zich tegen dit voorstel uit en verklaarde, dat de Senaat zich met alge- meene stemmen vereenigd had met de door de regeering voorgestelde procedure. Hij eischte onmiddellijk een motie van vertrou wen van het parlement. Alleen daarna zou hij tot de onderteekening van het Verdrag van Londen kunnen overgaan. Het verdagingsvoorslel-Bokanowsky werd daarna nog door Marcel Héraud verdedigd, die door de oppositie door herhaald luid ap plaus werd ondersteund. Daarna had de stemming over het voorstel- Bokanowsky plaats, welke stemming van principieelen aard was, daar zij de meerder heid, waarover Herriot beschikt, zou afteeke- nen. Met 320 tegen 209 stemmen werd beslo ten de te Londen gesloten overeenkomsten te bespreken. Daarmede is tevens de houding der regeering goedgekeurd I ENGELAND. De staking op Covent Garden. Het dagelijksch bestuur van het natio naal verbond van spoorwegarbeiders heelt meegedeeld, dat het besloten heelt zoo noo dig met de vakvereenigingen van transport arbeiders en sjouwerlieden samen te wer ken om den aanvoer van groente en fruit over het Kanaal te staken. PORTUGAL. Een motie van vertrouwen. De Kamer heeft met 42 tegen 20 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. ZUID-SLA VIE. Een scherpe nota aan Bulgarije. De minister van buitenlandsche zaken heeft een langdurig onderhoud gevoerd met den minister-president over de vaststelling van den tekst van de Zuid-Slavische nota aan Bulgarije, wegens den aanslag op den Servischen militairen attaché te Sofia. De nota zal in uiterst scherpen toon gesteld zijn. v RUSLAND. - De EngeischRussische over- eenkomst. In een algemeene bijeenkomst van der» Moskouschen sovjet, waaraan de vakveree- niging deelnam, hebben de Russische afge vaardigden ter Engelsch-Russische confe rentie verslag uilgebracht. Tsjitrierin -wide, dat hel verdrag gelijk staat met eon LiRt- nationale erkenning van de Octoberrevclu- tïe als grondslag voor den sovjetstaat. Hit legde er den nadruk op, dat de wederziyL sche verplichtingen inzake de schuld?®, de eigendomsbewijzen en de leening een ondeelbaar geheel vormen*. Hij voegde er aan toe, dat de heele wereld thans aan het schouwspel van het economisch herstel en de bevestiging van de sovjet-unie deelneemt, waarbij hij o.a. wees op de versterking van de vriendschappelijke betrekkingen met Italië. De vergadering nam met algemeene stemmen een motie aan, welke voldoening uitspreekt over bet sluiten der overeen komst. Inmiddels heeft het bestuur van de Lon densche Kamer van Koophandel met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarbij het de bepalingen van liet verdrag ten sterkste afkeurt en in het bijzonder, die bepaling, dat de Engelsche regeering op een of andere wijze verantwoordelijk zou zijn voor de leening van Rusland. 1 CHINA. Een nieuwe bnigeroorlog? Gemeld wordt dat de troepen, die de cen trale regeering in Peking vijandig gezind zijn, van de door de over9troomingen ver oorzaakte verwarring gebruik maken om opnieuw tegen Peking op te rukken, waar door het gevaar van een nieuwen burger oorlog weer dreigt. De houding der Duitsch nationalen. BERLIJN, 22 Aug. (N.T.A. draadloos). Terwijl in sommige politieke kringen het, besluit der Duitsch-nationalen om in hun vroegere houding jegens het verdrag van Londen to volharden beschouwen als een botte afwijzing er van, zijn 'anderen van meening dat de voorzichtig geformuleerde verklaring tot onderhandelingen met de Coalitie partijen wil vrij maken. De Duitsche kieswet-novelle. BERLIJN, 22 Aug. 22 Aug. (N. T. A', Draadloos). De Rijksraad heeft de kieswet- novelle gisteren goedgekeurd, waarbij het aantal afgevaardigden voor den Rijksdag wordt bepaald op 399, namelijk 1 per, 75.000 stemmen. Er zijn thans 425 zetels, en 1 per 60.000 stemmen. Uit den Franschcn Senaat. PARIJS, 21 Aug. (Havas.) De Senaats commissie voor buitenlandsche zaken be handelde de motie der linksche senatoren inzake een motie van vertrouwen en besloot Herriot te hooren over verschillende kwo3*i. ties. Herriot merkte op, dat het openbaar debat in de Kamer moet plaats hebben voor dat hij door de kamercommissie voor buiten landsche aangelegenheden woidt gehoord en daarom was hij van oordeel, dat de senaat dezelfde werkwijze kan volgen. De iinksohe .senatoren trokken daarop hun motie in en de discussie over de Londensche conferentie werd verdaagd tot na het Kamerdebat. Esn valuta-proces. IiONSTANTINOPEL, 22 Aug. (Reuter) Een particulier had voor dien oorlog een be drag van 3800 pond sterling gedeponeerd bij het filiaal der Ollomaar.sche bank te Salonika. Na den oorlog wilde de bank mol beroep op de vastgestelde wisselkoers voor papie ren geld in biljetten terugbetalen maar de rechtbank veroordeelde de ba»nk het bedrag uit te betalen in goud of in de tegenwoor dige waarde daarvaji hi papier. Het hooge gerechtshof bevestigde dit von nis en veroordeelde de b^nk in biljettetn te betalen het achtvoudige van het bedrag in goud. De bank diende tegen deze beslissing een protest in bij die ragecring daar dit voor nemen ernstige consequenties kan hebben. Ernstig ongeluk tijdens een stierengevecht. BERLIJN, 21 Ahgustus. (V. D.), Te Blarta in Spanje is tijdens een stierengevecht een tribune in elkaar gestort, waarbij vijf toeschouwers werden gedood, vijftien zwaar werden gewond en een groot aantaf er met lichte kwetsuren afkwamen. Treinongeluk. LONDEN, 22 Ang. (N.T.A. Draadloos). Uit New-York wordt gemeld, dat een trein tusschen New York en Philadelphia op een motorwagen is geloopen, waardoor 5 personen werden gedood en 15 gewond De planeet Mars. LONDEN, 22 Aug. (N.T.A. Draadloos). Gemeld wordt uit Arizona, dat uit de observatie van gisteren blijkt, dat op de planeet Mars een normafe warmte heerscht en dat ook do verdere condities gunstig zijn voor organisch leven. STADSNIEUWS. Voor het diploma-steno-typen van de Ver. van Dire-cteuron van Pont-scholen slaag-* den mej. E. M. van Mens en de heer D. Muysson, alhier. Voor het diploma-typen slaagden: mej. J. C. Eggink en de heeren A. Kukler, ,W. D. J. Muijzert-, J. J. H. v. d. Valk, A. AL Voorham, allen alhier, en de heer HL P. J. A, Hulsebosch, te Heemstede. Naar wij vernemen is gisteren le Washington een verdrag tusschen de Neder- landsche en Amerikaansche regeeringen ge teekend met betrekking tot het vervoer van alcoholische dranken aan boord van Neder-, landsche schepen in Amerikaansche wate ren, waardoor cenerzijds dit vervoer wordt mogelijk gemaakt, anderzijds met Ameri kaansche belangen wordt rekening gehouden Hedenmorgen vroeg hebben een paar agenten in de Van-Brakel-straat in Den Lfaag een man aangehouden, verdacht van poging tot inbraak in perceel Elandstraat 120. Hij weigerde aanvankelijk opgave van naam en adres le doen, maar uit enkele

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2