No. 19771. VRIJDAG 22 AUGUSTUS Anno 1924 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws' Van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags ,e'n Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven U0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) iVoor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week ttdTfSJSf 0.18, Èulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .i&'ï „0.18, Franco per post 'ƒ.2.85 -jK portokosten, Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. fre—11111 m SLUITING WEGEN VOOR VRACHTAUTO VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, inge- vol ge artikel 27 bis van de Verordening op hel Rijden, met ingang van 1 September 1924 gesloten hebben verklaard voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen (behalve perso- nenmotorrijtuigen met ten hoogste 8 zitplaat sen, met gummi wielbanden ledig zwaarder dan 1700 K.G., met andere dan gummi wiel banden ledig zwaarder dan 100 K.G., of met wielbelasting boven 1300 K.G.: den Hoogen Morschweg en den Morschweg. Het gesloten zijn van bovengenoemde we gen zal door waarschuwingsborden worden aangeduid. Ontheffing van het rijverbod kan worden aangevraagd ter Gemeentesecretarie, afd Al gemeene Zaken. N. C. DE GIJSELA AR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Aug. 1924. De rekening dei gemeente voor den dienst 1923. II. De opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen braohl op f 114 820, op de ongebouwde daar entegen öleöhts 1 1565, terwijl de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting niet minder bedroeg dan f 175.520. Wij vermelden deze cijfers ieder afzonder lijk om eens te laten zien welke groole be dragen in den loop van een jaajr uit de beur zon van de ingezetenen in de zakken naar den gemeentelijken fiscus gaan, waarbij dan nog de Rijksbelastingen komen. Maar daarmede zijn wij er nog niet. De opcenten 'op de hoofdsom der dividend- en tantième- belasting leverde ongeveer f 45.000 op, do zaikelijke belasting op het bedrijf f 85.363, de belasting op de honden even f 3000 en die op dB publieke vermakelijkheden bijna f5000, terwijl eindelijk van hel vergun ningsrecht werd ontvangen ruim f 10 0.00. Hot hoofdstuk: „Uitikeeringen aan de ge- meonte", die van zeer verschillenden aard zijn, dodh moest uit 's Rijks kas komen, hoe wel ook andere gemeenten, met name met betrekking tot het onderwijs, nogal iels te rug moeien slorton voor de kosten door de gemeente gemaakt, bedraagt in totaal f988.399, terwijl nog f220.576 blijft te ver halen. Wij behoeven echter niet bang te zijn, dat dit laatste bedrag niet binnen zal komen. De crediteuren zijn nog al soliedc. Het hoofdstuk: „Ontvangsten van vcr- sohillendein aard en toevallige balen", .waaronder pensioenbijdragen, die geruimen tijd heel weinig bedroegen, wijst een totaal bedrag aan van ruim f 997.000, doch ook liier is alles nog lang niet binnen. Te ver halen valt nog ruim f 375.000. Hiermede zijn de geiwone ontvangsten genoemd De buitengewone, wij hebben ze reeds vroeger vermeld, bedroegen niet minder dan f 1.772.135 en ook daar moet nog binnenko men een bedrag vaar f 614.000. Van de uitgaven worden allereerst ge noemd, die voor het „Algemeen bestuur der gemeente" tot een totaal bedrag van 1 268.918 terwijl daarvoor een bedrag van f 285.890 was geraamd. De rekening is dus ook in dit opzicht iets meegevallen. liet hoofdstuk: „Kosten van toezicht op en van invordering van de plaatselijke be lastingen" wijst een eindcijfer aan van f 92 000, terwijl er f 97.000 voor op de be- grooling slond. In het hoofdstuk: „Kosten aan openbare veiligheid en va-n de Brandweer en openbare verlichting" vormen de polilie-uilgaven het leeuwenaandeel met oen bedrag van f 356.532. De brandweer en de openbare verlichting cischteii in 1923 ruim f 152.000. Er is trouwens voor dit hoofdstuk ook weer iets minder uitgegeven dan word ge raamd Voor „Kosten der plaatselijke zorg voor Volksgezondheid en huisvesting" is een to taal bedrag van f 497.000 uitgegeven. Hel "hoofdstuk: „Kosten voor openbare werken" is oen belangrijke aldeeling. Daar voor vinden wc als eindcijfer vermeld ruim f511 000, terwijl er f 540.000 voor was ge raamd. De „Koslen van inrichtingen vam nijver heid en bedrijf" hebben bedragen bijna f 295.000 en daarvan eiscM de reinigings dienst alleen ruim f 237.000. Huldiging van den heer W. F. Veihey van Wijk. Van het Pieter Loridans-Hof aan de Var kenmarkt was gisteren de vlag uitgestoken. Er moest dus iets bijzonders aan de hand zijn. dat begreep ieder. Maar wat daartoe aanleiding gaf, wisten slechts enkele in gewijden. De heer W. F. Verhey van Wijk, was veertig jaar regent van dit welbekende Hofje der Waalsche Gemeente en daarvan een groot aantal jaren voorzitter. In al die jaren had hij zich de vriendschap zijner mede-rcgenlen weten te verwerven en do hoogachting van de inwonenden eveneens. Het lag dus voor de hand, dal dit bijzon dere feit zou worden herdacht. En de mede regenten wisten niets beter te doen om ter gelegenheid van dit jubileum de beeltenis van den hooggeschalten jubilaris een plaats te geven in de vestibule van hel Hofje, op dat tijdgenoot en nageslacht zich dezen sympatlüeken en waardigen regent-voorzit ter steeds zouden blijven herinneren. Zij vonden den heer M. Zwollo, beeld houwer-modelleur le Voorschoten, bereid de beeltenis van den heer Verhey van Wijk in brons uit te voeren en deze daarna in een der wanden van de vestibule van het Hofje te doen plaatsen. Toen de heeren regenten met hun dames zich in de vestibule verzamelden, was de plaquette nog aan het oog verborgen en bleef dat ook nog toen de jubilaris met zijn familie binnenkwam en door de aanwezi gen werd begroel. De inwonenden verlieten nu hun woningen en schaarden zich om de groep heeren en dames heen. Ook de beeld houwer was aanwezig. Nu nam dr. J. C. M. Timmermans het woord om namens de re genten van het Holje den heer Verhey van Wijk te danken, dat hij gehoor had willen geven aan hun uitnoodiging om eenige oogenblikken hier te vertoeven. In hel jaar 1883 benoemde do Kerkeraad der Waalsche Gemeente U tot regent van dit Hofje, zeide spr. In 1923 was het dus 40 jaar, dat gij die functie hebt bekleed, de laatsle 17 jaren als voorzitter. De redenen, waarom dit feit niet reeds eer officieel her- dachl werd. zijn U bekend cn doen hier niels ter zake. Veertig jaren lang hebt gij deze eerwaardige instelling beheert. Met recht mocht spr. deze instelling eerwaardig noemen en hij lichtte dit nader toe met iets van den stichter cn de slichting mede le deelen. Pieler Loridan, een greinwerker af- komslig uit Brabant, vestigde zich le Leiden in 1650 en woonde in 1654 op de Oude Mare hoek Spijkerboorsleeg. In zijn teslamenl liet hij opnemen, dat met bekwame gelegen heid na zijn overlijden uit zijn achter le laten goederen, gesticht worden zou een Hofje van 12 huisjes, welk genaamd zal worden Loridansliof en dienen zal voor huisvesting van leden van de Waalsche Ge reformeerde Gemeente. Op 23 Augustus 1G55 stierf Pioter Loridan en een jaar later word het Hofje reeds gebouwd cn het gedicht, dat thans nog in den gevel prijkl, werd er toen reeds in geplaatst. In menig opzicht was het ook van toepassing op den jubilaris. Na nog eenige bijzonderheden van den slichter en de slichling te hebben medege deeld, richtte de spr zich nogmaals lol den heer Verhey van Wijk en wees er o a. op hoe deze er steeds op bedacht is geweest, verbeteringen in le voeren en de financiën, die in de vorige eeuw sterk achteruit ge gaan waren, te verbeteren. Een regentschap van vecrlig jaar is in het llofje niet veel voorgekomen. Na Johannes Thysze van 1748—1783 en Jonathan Zaalberg van 1863—1907 regent is de heer Verhey van Wijk de derde. Spr. herinnerde er dan aan, hoe de mede regenten den kunstenaar Zwollo bereid heb ben bevonden den jubilaris af te beelden op een wijze, die niet behoeft onder te doen voor de oude kunst van vroegere eeuwen. Hij bracht daarvoor ook den beeldhouwer dank. Moge het U gegeven zijn, aldus sprak de heer Timmermans ten slotte den jubilaris toe, nog langen tijd als regent aan dit llofje uw zorgen er aan te wijden. Na dezen wensch, die komt uit het hart uwer mede regenten cn die zeker ook weerklank vindt in liet gemoed van de bewoners van dit Hofje, verzocht hij mevrouw Peltenburg de beeltenis te onthullen door verwijdering van het doek, waarna de in brons uitgevoerde plaquette, die het sprekend beeld van den jubilaris verloont, zichtbaar werd en door de aanwezigen werd bewonderd. De heer Verhey van Wijk. door dil blijk van waardeering zeer gelrolfen, merkte in zijn geestig antwoord op de gedeeltelijk his torische rede van den lieer Timmermans op dat hij, toen hij in 1883 als regent zitting nam als opvolger van zijn vriend dr. Du Rieu, zich een ic jonge man voelde lusschen al de oude heeren regenten Er is in die jaren al heel wat veranderdl Het dettige kostuum, waarin de meeslen gekleed wa ren, heeft plaats moeten maken voor een eenvoudig pak. Hij dankte hartelijk voor het kostbare geschenk, waardoor zijn naam aan de instelling, die hem lief is geworden, zal blijven verbonden, en bracht hulde aan den heer Zwollo, voor de wijze, waarop hij zijn conterfeilsel heeft gemaakt, tzich nog do aangename oogenblikken herinnerend, toen hij voor den kunstenaar poseerde. Met lof getuigde hij van de inwonenden. Het doet hem genoegen medegewerkt te hebben tot de huisvesting van keurige, be-, schaafde menschen, die onderling nooit har rewarren en vrij zijn van naijver en ach terklap. Klachten worden zelden gehoord. Het eenige, waarmede zij tot de regenten komen,, is met de vraag om wat reparatie of een nieuw behangsel. Gaarne heeft hij tot verbetering meegewerkt, bijv. door aan brengen van duinwater. Zelfs hadden re genten eleclrisch licht willen aanleggen. Uit een ter sluiks gehouden enquête was aan regenten echter gebleken, dat de meesten gas preiereerden boven eleclrisch licht, om dat zij dan tegelijk met het licht ook nog van de warmte van het gas profiteered konden. Spr. besloot taet allen voor deze huldiging té bedanken. Door den portier, den heer A. Bourgeois, werd ook nog een hartelijk woord tot den jubilaris gesproken en daarna werd mede gedeeld, dat de iivnnenden mede een stof felijk blijk van waardeering wilden aanbie den. Daarop trad mej. Marijt naar voren, om den jubileerenden voorzitter een fraaien, met zilver beslagen, presidentshamer aan te bieden, waarmede een bloemenmand vergezeld ging, aangeboden door mej. Beek. Mevrouw De Wil Beukers dankte namens de niet-Waalsche inwonenden, voor de hu maniteit van heeren regenten en van den voorzitter allereerst, om ook aan niet ge- loofsgenooten een gastvrij onderdak te ver- leenen. Ook daarbij bood zij bloemen aan. De heer Verhey van Wijk, de verschil lende spreeksters en den heer Bourgeois be antwoordende, merkte mevrouw De Wit Beukers op, dal de Walen de verdraagzaam heid. welke zij thans in hel Hofje toepas sen, hadden geleerd van onze vaderen, die ook hun eenmaal gastvrijheid verleenden. Nadat in den mooien tuin van het Hofje een kiekje was gemaakt, vertoefden de aan wezigen nog eenigen lijd in de met bloemen versierde antieke Regentenkamer, waar den jubilaris en zijn huisgenooten de hand werd gedrukt en versnaperingen werden aangeboden. Na afloop daarvan werd nog een rond wandeling gemaakt door het Hofje en de aardige woningen, in een vierkant slaande om den heerlijk bloeienden en 6chaduw- biedenden tuin, waarmede de ingelanden zeer waren vereerd. Daarmede was de eenvoudige, doch in drukwekkende plechtigheid afgeloopen. Bezuiniging op den Gem. Reinigingsdienst. Door de leden van den Gemeenteraad mevrouw W- van ItallieVan Embden en de lieer IC, Sijtsma is een voorstel bij den Raad dezer gemeente ingediend, waarin zij voorstellen B. en W. uit to noodigen de mo gelijkheid te overwegen in den gemeente lijken Reinigings- en Onlsmetlangsdionst zoodanige vereenvoudigingen aan te bren gen, dal do kosten er van niet onbelangrijk zullen worden verminderd zonder dal een behoorlijke lunctioneoring van den dienst er onder lijdt, en voorts om, lielst vóór de behandeling van de begrooting, dienst 1925 het resultaat hunner overwegingen den Raad mede te deelen, In de toelichting, welke met dil voorstel vergezeld gaat, zeggen de voorstellers zich de groole bezwaren niet te ontveinzen, die er aan verhonden zijn, om een dienst, welke in een minder duren lijd werd ingevoerd en gestadig is uitgegroeid, zoodanig te veran deren, dat de koslen er van belangrijk zou den verminderen. Doch van den anderen kan'l mag niet worden voorbijgezien, dat de jaarlijks toenemende tekorten een druk op die gemeenlenaren leggen, die te eeniger lijd onhoudbaar zal blijken te zijn. Dit zou nu roeds liet geval wezen, indien, door wolke omstandigheden ook, de winst uit de exploi tatie der Fabrieken van Gas en Blectriciteit aanzienlijk minder was. Een beroep op andere gemeenten, zooals bijv Den Raag, waar de koslen van dezen chensl per hoofd nog hooger zijn, doet niels af van hot feit, dat deze daenst bij een voortgaande vermeerdering der kosten, zoo als dit in de laatsle jaren het geval is, bo ven de draagkracht der gemeente gaat. Mocht liet waar zijn, dat indertijd, met name door invoering der vuilverbrandings installatie, een sysleem is gekozen, dat voor een gemeente als de onze te kostbaar is, dan is een breken met dit systeem hoe eer hoe beier geboden. Zou, wat ook meermalen beweerd is ge worden, de ophaaldienst zonder al te groot bezwaar voor een mohtigo lunolioneering kunnen worden vereenvoudigd, dan is die Vereenvoudiging mede dringend noodig. De leden van den Raad kunnen zeiven moeilijk gegevens verkrijgen. Heil Liet op den weg van B. en W. zidh deze te verschaffen, wat mede voldoening zal schenken aan de openbare meening. Legatnm Stolpianum. Curaloren van hel Legatum Slolpianum aan de Rijksuniversiteit alhier hebben op de door hen uilgeschreven prijsvraag: Een uiteenzetting van de voorstellingen omlrent lolsbepaling en wereldheerschappij in de godsdiensten van de Babyloniërs, of van de Egyplenaren, of van die beide volken, geen antwoord ontvangen. Curatoren schrijven de volgende prijs vraag uit: „Het verzei tegen en de onthouding van melaphysica, die kenmerkend waren voor de positivistische en voor de eenzijdig ken- kritische scholen der 19de eeuwsche wijs begeerte, hebben plaats gemaakt voor een hernieuwde belangstelling in melaphysica. Gevraagd wordt een kritisch onderzoek naar de opkomst van dit nieuwe streven en naar de resultaten, waartoe het reeds thans heeft geleld." Beperking van den omvang der verhan delingen tot omtrent BO.OÖO woorden wordt aanbevolen. Antwoorden worden v'óór 1 Januari 1926 ingewacht bij den voorzitter van het cura torium, prof, dr .P. Ehrenfest, Lelden, Na tuurkundig Laboratorium. Zij moeten In bet Nederlandsch of ln het Latijn gelikt, met een spreuk geteekend. en vergezeld ?ltn van een Serzegeld prfefje, flat dezelfde spreuk draagt en waarin des schrijvers naam en adres zijn opgegeven. Dj prijs van een goedgekeurd antwoord is de gouden medaille, ter innerlijke waarde van f 260, en f 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. Het oordeel dor curaloren zal in Juni '1926 worden bekend gemaakt. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Sl.-Philipsland de heer A. W. M. OdO, cand. alhier. Bij het op gisteren te Monster gehou den nationaal, concours voor zang- en mu ziekgezelschappen behaalde het Leidsch Politie-muziekgezelschap, directeur de heer M. Bolderdijk, in de derde afdeeling met 365 punten een eersten prijs, terwijl het in den eere-wedslrijd een tweeden prijs wist te behalen. Gisteravond gaf het Leidsch muziek- ensemhle „Bobelle" een concert in „Musis Sacrum". In het tweede kwartaal van dit jaar werden bezocht het Rijksmuseum van Oud heden en het Rijks-Ethnographisoli Museum door resp. 2316 en 882 personen. Ter bijwoning van een jeugdfeest le Haarlem zal Zaterdagmiddag de'afd. Leiden der A. J. C. van af het Volksgebouw zich naar het Station begeven. Gistermorgen, le lien uur, reed een vrachtauto, bcsluurd door C. van Zeggelen en loebehoorende aan den graanhandelaar de la Bije, langs de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Pelikaanstraat, toen een wiel rijder daar passeerde zonder le letten op liet signaal van den autobestuurder. Om te voor komen, dat hij den man aanreed, wierp de chaulieur krachlig het stuur om, met hel gevolg, dat hij tegen de deur aanreed van de zaak van den heer Joh. J. Mekel, hoek HaarlemmerstraatPelikaanstraat, waar door de deur zoo goed als vernietigd werd. De bestuurder beloofde de deur le zullen laten herstellen. -Mej. Joh M. II. deed bij de politie aan gifte, dat zij werd aangereden door een vier wielig molorrijluig, terwijl zij langs den Rijnsburgersingcl wandelde. Haar mantel werd daardoor beschadigd en zij liep eenige verwondingen op. Het meisje beweerde, dal de bestuurder geen signaal gaf, terwijl deze beweerde, hel wel gedaan te hebben. De politie zal de zaak nader onderzoeken. Van de auto-garage „Het Centrum", Nieuwstraait 33, alhier ontvingen wij eenige Zeer fraaie reclame-maancKblajden van dc Durant-falbrikaten. Men vindt er in een keur van afbeeldingen van deze wagens, in allerlei model tn prijs. Uitvoerige beschrij vingen, enz. ontbreken natuurlijk niet. Zon der twijfdl zal deze mooie reclame den fir manten van „Het Oanlrum" ten goede komen. Een sluitende Staatsbegrooting voor 19257 Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk de Regeering er niet in geslaagd Zou zijn de Staatsbegrooting voor het vol gende jaar sluitend te maken, deelt men aan ,,De Stand." mede, dat dit zonder meer on- juist is. Juist zou het alleen zijn, indien men buiten beschouwing laat, dat bij de Staten-Generaa! nog twee wetsontwerpen (inzake het tarief) van invoerrechten en dc tabaksbelasting) aanhangig zijn, welker op brengst Btrekken moet tot dekking van het tekort, voor zoo ver dit nog ongedekt mocht zijn. Huwelijkswetgeving. Zooals wij reeds mededeelden heeft als vervolg op het in 1920 verschenen eerste rapport over „Huwelijkswetgeving" nu de Ned. Yereeniging van Staatsburgeressen, een tweede deel het licht doen zien, ge volgd door een uitvoerige toelichting. Aan dit tweede aeél zijn de volgende hoofdlijnen ontleend: AVijziging en uitbreiding der hoedanig heden en voorwaarden, die vereischt wor den om een huwelijk te kunnen aangaan. 1. Een jonge man en een jonge vrouw, die den vollen ouderdom van 18 jaren niet hebben bereikt, mogen geen huwelijk aan gaan, behoudens dispensatie. 2. Het verbod van huwelijk, behoudens dispensatie, lusschen schoonbroeder en Schoonzuster, dient "te worden geschrapt. 3. Een vrouw kan geen huwelijk aangaan dan na verloop van drie-honderd dagen na ontbinding van het vorige huwelijk, behou dens dispensatie. s—4. Do personen, die met elkaar een hu welijk wenschen aan te gaan, moe'ten bjj aangifte daarvan aan den ambtenaar vén den Burgerlijken Stand overleggen: a. een Dertificaat van een medicus, "dat hij of zij met het oog op het aanstaande huwelijk is onderzocht en voorgelicht omtrent eventueele gevolgen; b. een schriftelijke verklaring van de andere partij, dat deze kennis heeft genomen van de resultaten van het medisch onderzoek. De andere hoedanigheden en voorwaar den thans in onze wet genoemd, wenschen ffïj ongewijzigd te behouden i j BINNENLAND. Een plechtigheid in het Loridans-Hofja te Leiden. Er is wel kans op een sluitende Staat», begrooting voor 1925. De opbrengst van de Posterijen, Telegraiie en Telefonie bedroeg over Jnli van dit jaar f 830.595 meer dan in Jnli 1923. In Den Haag zijn pornografische films in beslag genomen. Benoemingen aan de rechUhoogeschool te Weltevreden, o.a. prof. mr. A. H. M. J. van Kan, hoogleeraar te Leiden. BUITENLAND. Een votnm van vertrouwen in Herriot's be leid Ier Londensche conferentie. De Duitsch-nationalen hebben besloten te gen de te Londen gesloten overeenkomsten te stemmen. Zuid-Slavië zal een scherpe nota richten aan Bnlgarije, in verband met den aanslag op den militairen attaché te Sofia. JVjjziging en uitbreiding der gronden voor echtscheiding. 5. Met overspel worden gelijkgesteld an dere onzedelijke handelingen, dio wat den ernst van het feit betreft, daarmede ovtv eenstemmen, in zooverre de andere ecu. genoot daarin niet heeft toegestemd. G. Kwaadwillige verlatiug, die drie jaren heeft geduurd. •Na instelling der rechtsvordering lot echtscheiding kan terugkeer in de echtelijke woning deze vordering niet doen vervallen, zooals thans het geval is krachtens art, 273 B. W. 7. Veroordeeling tot een gevangenisstraf van twee jaren of langer, of veroordeeling tot kortere straffen binnen den termijn van Vijf jaren, te zamen minstens twee jaren, be halve wanneer de andere echtgenoot aan het strafbaro feit heeft meegewerkt cn daarin heeft toegestemd, 8. Opzettelijke handelingen van den eenen echtgenoot waardoor gevaar is ont staan voor het leven of de gezondheid van den anderen echtgenoot; of waardoor het huwelijk zoodanig is verstoort, dat voort zetting van de samenleving redelijkerwijze niet gevorderd kan worden. 9. Ernstige verzaking van do verplichtin gen tegenover 'den anderen echtgenoot en het gezin. 10. Het huwelijk kan ontbonden worden: Met onderling goedvinden, indien het hu welijk minstens drie jaren heeft geduurd, terwijl tussohen het verzoek tot echtschei ding en inwilliging minstens een jaar moet verloopen zijn. 11. Wanneer een der echtgonooten is verdwenen gedurende drie jaren, zonder iets van zich te laten hooren, behoudens do uit zondering, bepaald in de zoogenaamde Hen- drikawet. 12. Krankzinnigheid, waarvan geen redes Hjke kans op herstel bestaat, en die gedu rende geruimen tijd, n.l. 3 jaren, tijdens het huwelijk heeft geduurd. 13. Ernstige venerische ziekte van een der echtgeiiooten, die, deze ziekte kennen de, den andere heeft blootgesteld aan het gevaar voor besmetting. 14. Na scheiding van tafel en bed, die minstens drie jaar ffëeft geduurd, op vor dering van beide of een der eohtgenooten. Scheiding van tafel en bod kan worden gevorderd op dezelfde gronden als echt scheiding en daarenboven op gronden reeds thans in de wet genoemd, n.l. buitensporig heden, mishandelingen en grove beleedigin- gen door don eenen echtgenoot jegens den andere begaan. Het rapport is uitgebracht, voor de Com missie, daarvoor door de Nederl. Vereeniging van Staatsburgeressen aangewezen, en be staande uit do dames: mr. B. Bakker-Nort; E. v. d. Hoeven, dr. Aletta Jacobs, dr. J. de Haan-v. Maarsevean, mr. Hans Hille- sum, mr. W. de Voogt-Tamminga van Eysinga, If.M. de Koningin-Moeder heeft giste ren van Soestdijk per auto een kort bezoek aan do Koumgin op Het Loo gebracht. Dc bcgrooting van 's Gravenhago wijst als totale uitgaven gewone dienst aan f 56.465.812.35 aan inkomsten f 50.869.707.35 een batig saldo van vier ton. Verlaging van den belastingdruk wordt in uitzicht gesteld. Men meldt aan „Hel Volk" uit Roller- dam: Naar wij vernemen zal in verband met den verkoop der „Vaderland"-aandeelen van den heer Kröller aan den hoer Nijgh, de al gemeen hoofdredacteur van „Hel Vaderland" de heer A. A. Ilumme, binnenkort als zoo danig aftreden. De poliliek-hooidredacieur, de heer A. Roodhuyzen. blijft aan genoemd or gaan medewerken. Aangekocht is perceel Parkstraat 27 te 's Gravenhage, welk perceel

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1