AGENDA VAN DE WEEK. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN^ RAPf0-PR0Gf?*MMS Oonderdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16)Bijbelbespre- k-ing. 8 uur. Vrijdag. „De Graanbeurs": Officieele opening nat. schietwedstrijd Leidsche Schietver. „Wil lem Tell", 2 uur. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond. 8 uur. Dagelijks: „De Graanbeurs": Groole nationale schiet wedstrijd Leidsche Schietver. „Willem Teil": 22, 33, 25, 26, 30 Aug. 1, 2, 5, 6, 8 9, 12 en 13 Sept. Van 2 tot 9 uur. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en farnilie-malinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '8 Woensdags en 's Zaterdags malinéo te 2 uur „Rejo-theater"intern, tentoonstelling ,,De Mensch". Noordwijk-aan-Zee, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond concert dansant. Stadszaal: Van 25 tot en met 28 Aug., '9 avonds te 8 uur, film van het Eucharis tisch Congres. De apotheek van „Hulp der Mensch- neid". Hooigracht 48, is altijd geopend, docli alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Aug. tot en met Zondag 24 Aug. waargenomen door de apotheken van de hecren: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. gen de bijeenkomst dadelijk weer worden ge sloten. Zaterdag zullen de fracties die ver klaring dan bespreken en Maandag vervol - gens aanvangen met de eerste en tweede le zing van de drie wetsontwerpen. Men ver wacht dat de eindstemming volgende week Donderdag zal plaats vinden, hetgeen juist tijdig genoeg is, omdat de lormeele ondertee- kening te Londen op 30 Augustus moet ge schieden. Gemeld wordt dat vermoedelijk niet de onderhandelaars van de geallieerde af- vaardingen ter conferentie naai' Londen zul len komen om te tcekenen, maar dat zulks zal gebeuren door de gezanten. In Amerika is de voorbereiding van de uit gifte der Duitsche leening in vollen gang. Men verwacht, dat de regeering een oproep tot de banken zal richten om hen aan te spo ren op de obligaties in te schrijven. De firma Morgan heeft officieel laten bekend maken, dat zij haar standpunt ten opzichte van de leening niet heeft gewijzigd, waaruit men afleidt, dat zij bereid is, haar gedeelte van de leenmg in vollen omvang op te nemen. In- tusschen wacht men nog op de terugkomst van den lieer Murgaa uit Europa, wat vor- moedolijk midden September het geval zal zijn, om nadere bijzonderheden te regelen. In sommige berichten wordt van een rentevoet van 8 pet. gesproken, doch de algemeene in druk is dat de rente lager zal zijn. De Britse he premier Mac Donald zal niet tegenwoordig zijn bij de opening van de Vol- kenbondsvergadering. Hij zal eerst op 1 Sep tember te Genève aankomen in gezelschap van Herriot, die hij te Parijs gaat bezoeken. Mussolini en Theunis zullen niet naar Ge nève gaan. BELGIE. De houding der Londensche delegatie goedgekeurd Uitbreiding van de staking in de Borinage. In een gisteravond gehouden kabinets raad onder voorzitterschap van Theunis is het standpunt der delegatie der Londensche conferentie zonder debat aanvaard. Mede gedeeld werd vervolgens, dat de Belgische afvaardiging, die met Duitschland onder handelen zal over de uitwerking van een economische overeenkomst, zal bestaan uit graaf De la Faille, Belgisch gezant te Ber lijn, voorzitter; prof. Van Langenhoven, di recteur-generaal van buitenlandsche zaken en hoogleeraar te Brussel, en verschillende ambtenaren van de departementen van fi nanciën, nijverheid en arbeid en landbouw. De industrieele crisis in de Borinage be gint zich verder uit te breiden. Men vreest, dat eenige fabrieken uit het gebied van Charleroi genoodzaakt zullen zijn binnen kort enkele hoogovens te dooven. Wel wordt er tusschcn patroons en arbeiders over de loonkwestie onderhandeld, maar men is nog weinig opgeschoten. In de gemengde com missie van werkgevers- en arbeiders, welke gistermiddag bijeenkwam, werd geen resul taat bereik!, zoodat men uiteen ging zonder lot een resultaat te zijn gekomen. DUITSCHLAND. Bijzonderheden ovei de nieuwe bankwet en de in dnstrie-ob ligaties. In de bladen worden bijzonderheden me degedeeld omtrent de aanstaande nieuwe bankwet. Do commissie van deskundigen, dio heeft nagegaan of er een nieuwe cen trale emissiobank voor Duitschland dien de te worden opgericht, of dat de statuten van de bestaande Rijksbank zouden kun nen worden gewijzigd en dit instituut dan zou blijven voortbestaan Eeoft zich voor deze laatste oplossing uitgesproken. De Duitsdie Rijksbank zal dus voortaan als centrale emissiebank fungieeren. Het wets ontwerp bepaalt, dat de bij de bankwet van 14 Maart 1875 opgerichte Rijksbank blijft bestaan, en bevat voorts de bepa lingen, door het rapport der deskundigen geëischt. Do directorie van de Rijksbank zal beslissen over de te volgen politiek in zake den muntstandaard, het disconto cn hel credictwezcn. De rentebank zal natuur lijk worden geliquideerd en het muntwezen zal in zijn geheel op nieuwen leest worden geschoeid. De desbetreffende wetsontwer pen zullen eveneens aan den Rijksdag wor den voorgelegd, zoo meldt de correspon dent der .,N. R. Crt." Het ontwerp van de nieuwe bankwet om vat 9 hoofdstukken t.w. 1) het ba^kbiljet- tenprivilegie van de Rijksbank, 2) het ka pitaal van de Rijksbank, 3) de organisatie van de Rijksbank, 4) de handelsbetrekkin gen van de bank, 5) de uitgifte van bank biljetten, dekking, commissaris voor de uit gifte, 0) de verdeeling van de winsten, 7) de liquidatie, 8) de strafbepalingen, 9) con clusie en overgangsbepalingen. Het heele ontwerp bestaat uit 53 artikelen. Art. 1 bevat de principieele verklaring, dat de Rijksbank een onafhankelijk insti tuut is. Art. 2 regelt het recht van de bank tot uitgifte van bankbiljetten. Dit recht wordt in verband met het rapport der des kundigen verleend voor den duur van 50 jaar, terwijl de bestaande bankwet aan de Rijksbank een dergelijk recht slechts ver leemt voor den tijd van 10 jaar. Aan de Duitsche Gouddiscontobank wordt het recht ontnomen bankbiljetten, uit te geven. De rentebank mag heb bedrag aan uitgegeven rentebankbiljetten niet verhoogen. Haai liquidatie wordt door een bijzondere wef geregeld. Art. 3 zegt, dat de waarde van de bank biljetten in rijksmark zal worden bepaald. Rijksbankbiljetten blijven wettelijk betaal middel. De bankbiljetten wier waarde in mark (en dus niet in rijksmark) is aange geven zullen worden ingetrokken en tegen rijlcsmark kunnen worden ingewisseld op basis van 1 biljoen mark l rijksmark. De oude bankbiljetten blijven wettelijk be taalmiddel tot het einde van den overgangs tijd. Verdere bijzonderheden aangaande bet muntwezen zullen door een bijzondere munt wet worden geregeld. Volgens art. 5 krijgt de Rijksbank hof recht, haar kapitaal tot 400 nullioen rijks- mark te verhoogen. De aandeden van do Rijksbank zuilen 100 rijksmark groot rijn. Art. 6 vertrouwt het beheer van de bank toe aan een directie, die uitsluitend uit Duitsche onderdanen bestaat. De president en de leden van de directie zullen niet meer zooal3 thans het geval is door de rijksre- geering benoemde ambtenaren zijn. De pre sident wordt door den algenieenen raad van de bank voor den tijd van 4 jaar gekozen. De president benoemt de leden voor den tijd van 12 jaar, zulks onder goedkeuring van den algemeenen .raad. De leden moe ten met ten minste 9 stemmen, waarvan 6 Duitsche, worden benoemd. De benoeming van den president moet door den Duitschen rijkspresident worden gofceekend. Artt. 9 en 10 omschrijven do rechten en plichten van de ambtenaren van de Rijks bank. De rechtspositie van alle personen, die in dienst zijn van de bank, blijft on gewijzigd. De salarissen worden door het rijk geregeld. De algemeene raad bestaat volgens art. 9 uit veertien leden, namelijk zeven Duifc- aohers, een Engelschman, een Franscb- man, een Italiaan, een Belg, een Ameri- Iccvcin, ccn Nodorlandor en P.1M1 Zwit8Cr. De president van do directie der Rijks bank is lid en voorzitter van den algemee nen raad. De Duitsche leden van den raad worden door de Duiteche aandeelhouders der bank gekozen. Door de rijksregeering is verder een wet ontworpen voor de industrie-obligaties, zulks op grond van de besluiten der orga nisatie-commissie. Do jjTel." ontleent hieraan de volgende hoofdzaken: De in het Dawes-advies bedoelde indu strieel© obligaties, dienende voor rentebe taling en delging van de milliard goud mark worden omgeslagen over de indu- trieele bedrijven, waartoe gerekend wor den mijnbouw, scheepvaart en particuliere spoor- en tramweg-ondernemingen en wel in de verhouding van het vermogen, sooals dat vastgesteld is door den rijksvermogens belasting. Iedere onderneming ie bij deze obligaties betrokken. Ten einde do basis der verplichtingen uit te breiden en daardoor de last voer een ieder te verminderen, is de regeering voornemens, door een afzonderlijke^ wet ook andere bedrijfskringien in de verplichtingen te betrekken, in het bijzonder do banken, de handel, het assurantiewezen, het hotel- bedrijf en de verkeersondernemingen, voor zoover deze geen scheepvaart- of spoor- en tramweg-ondernemingen zijn. Als minimum bedrijfsvermogen hetwelk voor de belasting in aanmerking komt, wordt voorloopig 50.000 goudmark vastge- steld. Van de genoemde obligaties blijft een bedrag van milliard in het gemeenschap pelijk bezit van de trustee en de bank en komt niet aan de geldmarkt. De trustee kan de afzonderlijke obliga ties slechts vervreemden tot een bedrag van 500 millioen goudmaxk. Zij worden uit het totaalbedrag aldus gekozen, dat de trustee van de groote ondernemingen, wel ker belasting te zamen Vfó milliard toe draagt, vóór alles, ter hoogte van 60 pCt. van hun belastingen, dus tot een totaal van 750 millioen goudmark, de uitgifte van de vervreemdbare obligaties kan eischen. Hiervan kan hij echter slechts tot een be drag van 500 millioen vervreemden, nadat hij de betrokken onderneming in de gele genheid heeft gesteld, zelf de obligaties over te nemen. De obligaties, welke niet in den vorm van afzonderlijke obhgataee op de markt komen dienen uitsluitend als grondslag voor de uitgifte van de *gm industrio- bonds door de Duitsche industrie-obliga- tiebank., Zij zijn verdeeld in seriën en worden ter beschikking gesteld van de trustee. De bank wordt N.V., opgericht door de indu strie, met deelneming van de banken, cft met een kapitaal van 1 milbcen goudmark, waarvan Duitschland volgens waarborg, de meerderheid zal bezitten. De belangen van de staten, die reoht hebben op reparatie betalingen en van do leening-crediteuren worden behartigd door buitenlandsche lo den van den Raad van commissarissen. Rente en aflossing worden door de onder nemingen aan de bank betaald en door deze voor wat betreft de industrie-bonds en de afzonderlijke obligaties voor rekening vaA de trustee aan den agenten voor de i'epar ratiebetalingen. Hierdoor worden de on dernemers en de bank van hun verplichtin gen bevrijd overeenkomstig de bepalingen welke in het deskundigen-advies zijn go- troffen over de z.g.n. transfers. De aanspraken op de afzonderlijke obli gaties wordt gegarandeerd op de wijze van openbare belastingen, welker voorrecht zij ook genieten ingeval van faillissement. In overeenstemming met het advies dor deskundigen zaJ de reparatie-commissie een trustee benoemen. De verplichtingen, welke dientengevolge aan handel en in dustrie worden opgelegd kunnen afgelost worden vóórdat zij alWpen en wel kan de bank haar industrie-obligaties ten allen tijde in de vrije markt verkoopen. Van net jaar^ 1937 af kan zij bovendien de geheele leening opzeggen. Ook de ondernemers kunnen hun obli gaties terugkoopen en wel naar verkiezing door betaling in goud, deviezen of D#utsch geld, indien dit de goudpariteit heeft. Ook kunnen industrie-obligaties tot de nomi nale waarde in betaling gegeven worden. Het rijk garandeert betaling ingeval van in gebreke blijven, met recht van verhaal op ondernemers, die hun verplichtingen niet nakomen. Er wordt een scheidsgerecht benoemd ter behandeling van alle geschil len tusschen de rijksregeering en de ban ken eenerzijds en de reparatie-commissie en de trustees anderzijds. De scheidsrechter wordt benoemd door de regeering en de reparatie-commissie. Leidt zijn uitspraak niet tot overeenstem ming, dan wordt een scheidsrechter be noemd door den president van het interna tionale scheidsgerecht in Den Haag, dio beslist of wel alleen of in beraad met twee door partijen aan te wijzen andere scheids rechters. ENGELAND. Het vervoer van fruit en groenten over het Kanaal stopgezet Wordt de bouw arbeidersstaking bijgelegd? ï/e staking van de sjouwerlieden der Lon densche groentenmarkt leidt van weerszij den tot steeds uiLgebreider maatregelen. Er wordt nu gemeld, dat de geheele dienst voor het vervoer van fruit en groenten over het Kanaal hedennacht is stopgezet, daar de werkgevers geweigerd hebben den minister van arbeid een bezoek te brengen. Laatst genoemden hebben verklaard, dat hun wei gering om in het ministerie van arbeid ie verschijnen niet beteekent, dat zij onvoor waardelijk weigeren met vertegenwoordi gers van liet ministerie of met de arbeiders te onderhandelen, maar daar er nog geen aanduiding is, dat de vakvereeniging be reid is haar houding te laten varen, zou de discussie nutteloos zijn. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen om de goederen rechtstreeks naar de afne mers te zenden. Van het geschil in de bouwvakken schijnt inlusschen het einde in zicht. Het geschil, dat 100,000 arbeiders raakt, begon 31 Mei met een werkstaking van de metselaars en steenhouwers te Liverpool. Op 5 Juni werd een nationale staking afge kondigd, waarop de patroons 26 Juli een nationale uilsluiting afkondigden. Thans wordt gemeld, dat de arbeiders te Liver pool toegestemd hebben in een vergelijk met de werkgevers en verwacht wordt, dat de weg zal worden geëffend voor onderhande lingen over de nationale geschillen van wij dere strekking. In hot electrisch bedrijf ten slotte is het loongeschil naar een arbitrage-commissie verwezen. ITALIË, Na den moord op Matteotti. Volgens de „Sereno" is een commissie van deskundigen benoemd, welkebinnen ■46 dagen rapport zal uitbrengen over een onderzoek van het stoffelijk overschot van Matteotti, het tijdstip van den dood en de begrafenis, de omstandigheden waaronder deze is geschied en den aard der kwetsuren, die op het lijk zijn geconstateerd. POLEN. De ongewenschte gezant. De benoeming van den voor Polen be stemden nieuwen gezant der sovjet-unie, Wojkow, die indertijd het doodvonnis over den tsaar en zijn familie heeft geteekend, wordt door de Poolsche regeering niet ge- wenscht. Eenige jaren geleden is zijn be noeming ook door de Canadeesche regeering afgewimpeld. BRAZILIË. De opstand. De bondslroepen aan de Parana hebben een schip lot zinken gebracht, dat troepen der opstandelingen vervoerde. Volgens de officieele berichten is het schip na een hevig vuurgevecht naar den kelder gegaan en zijn tal van opstandelingen verdronken. 436e STAATSLOTERIJ Trekking van Donderdag 21 Augustus. 3e Klasse 4e LÜst Hooxe prHzeoA f 9988 ƒ25.000. 958 ƒ400. 18953 100. Prijzen 45: 373 795 1156 1552 2014 2192 3937 4009 4101 5603 5922 5929 6822 6835 7355 8495 9266 10085 11671 11917 12016 13201 13279 13543 14232 14412 14773 15598 15623 16021 17521 17571 17775 18830 19017 19239 20790 20819 20986 21717 21845 22188 3c Klasse 3c Lijst 1240 1362 1382 2724 2924 3339 4196 42034546 6094 6176 6260 7539 7663 8149 10448 10507 11446 12219 12288 127S1 13807 14034 14054 14817 14899 15222 16250 1G428 170Ï5 17814 17930 18052 20082 205Ó2 20524 21179 21384 21534 22432 22767 22868 8867 m.z. 8827. 1491 3884 5286 6787 8423 11459 12836 14227 15551 17224 18606 20609 21602 De meening van Snowden. LONDEN. 21 Aug. (N. T. A. Draadloos). Geïnterviewd door persvertegenwoordigers verklaarde Snowden, de kanselier van de schatkist, te vreezen dat een Fransch- Duilsch handelsverdrag de Engelsche han del zou schaden. In het economisch verdrag bijvoorbeeld wordt voorgesteld, dat Duitsch land geen invoerrecht zal hebben te beta len voor goederen, die in Elzas Lotharingen worden geïmporteerd, terwijl op de Britsche goederen hoog invoerrecht moet worden be taald. Ten slotte verklaarde Snowden wel iets te voelen voor het Fransch-Belgische gezichtspunt, wat betreft het bezetten van het Roergebied, doch hij hoopte dat deze landen geen vergissing zullen begaan, maar het Roergebied ontruimen zoodra het plan- Da wes in werking is getreden. Een rede van Clémentel. CLARMONT FERRAND, 20 Aug. (Ilavas). Clémentel, de minister van tinaneiën, die in den algemeenen raad een rede hield, zong den lof van Herriot, die door zijn onver moeide pogingen Londen vertrouwen wist in te boezemen en dc eenheid tusschen de geallieerden te vergroeien en opnieuw te bevestigen. Hij herinnerde er aan, dat Her riot er Dfftschland zonder dwang toe had gebracht een vrijelijk aanvaard werkelijk verdrag te teekenen, dat naar recht en bil lijkheid een grondslag vormde voor de schadevergoedingen en voor den Europee- schen vrede. Hij had verkregen dat Duitsch land uitstel van de militaire ontruiming van het Roergebied had aanvaard. Bij wijze van spontane verzoeningsge zinde geste wa9 besloten de eerste militaire zone te ontruimen tegelijk met de econo mische ontruiming. Clemenlel noemde het. plan-Dawe3 het eenige middel om het schadevergoedings- vraagstuk op le lossen. Het te Londen ge sloten accoord was een eenstemmige mani festatie van den wil om te komen tot inter nationale eendracht. De Italiaansche delegatie te Rome terug. ROME, 20 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De Ita- liaanscihe gedelegeerden De Stefani en Nava zijn heden uit Londen te Rome aange komen. Aan persvertegenwoordigers zette De Stefani de rol uiteen, die de Italiaansche delegatie had vervuld, wier werk door die geallieerde pers zeer werd gewaardeerd. Nava verklaarde, dat de zeer belangrijke resultaten die verkregen waren, de zegevie ring beteekende van bet beginsel der arbi trage en de moreele verplichting, welke door Duitschland was aanvaard. Wat be treft de regeling van de intergcallieerde schulden moesten Frankrijk en Italië hun schuldvorderingen op Duitschland vermin deren, waardoor zij groole offers brengen. Het zou niet billijk zijn, dal deze offers niet werden erkend, door de andere geallieerden, die geld leenden, dat werd uitgegeven voor gemeenschappelijke doeleinden. Nava releveerde verder, dat het gezag van den Volkenbond in de conferentie was vergroot De RuhrkwestAe kon als waarach tig opgelost worden beschouwd. Frankrijk had het bewijs geleverd van groote edel- moedigilierd. Nava eindigde met mede le doelen, dat in October of November onder handelingen zouden beginnen over een ïta- liaansch-Duilsch handelsverdrag. De fascistische incidenten. NAPELS, 20 Aug (V. D.) Bij dc jongste fascistische incidenten werden zestig Fas cisten gearresteerd. De staking in Covent Garden. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). Het stopzet ten van den aanvoeT van vruchten en groen ten over het Kanaal, hetwelk in den afge- loopen nacht zou geschieden, is op het laatste moment uitgebeld, hangende het antwoord der werkgevers aan de stakings leiders, die voorstellen heden te vergaderen, onder een onpartijdig voorzitter. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). De werkge vers van Covent Garden besloten niet met de leiders der werknemers te vergaderen, zooals door Bevin was voorgesteld. De sta king der werklieden op de groentemarkt van Covent Garden breidde zich dientenge volge op zeer ernstige wijze uit. Tot op heden heelt de voedselvoorziening van Lon den nog zeer regelmatig plaats. Prinses Mary van Engeland. LONDEN, 21 Aug. (Reuter). Prinses Mary heeft aan een zoon het levenslicht ge schonken. De 26 pCI. belasting. DRESDEN, 20 Aug. (V. D.). De Saksische induairieelen hebben de Rijksregeering ver zocht bij de Engelsche regeering te proles- teeren tegen het herstel van de belasting van 26 pCt. op uit Duitschland ingevoerde goederen. De Zeppelin voor Amerika. BERLIJN, 20 Aug. (V. D.). De Zeppelin, die te Fnedrichshafen is gebouwd voor de Vereenigde Staten zal, naar gehoopt wordt Maandag zijn eerste proeftocht maken. Twintig passagiers kunnen mede genomen worden. Er is een keuken en een buffet „aan boord". De directeur van de Zeppelin-fabrieken verklaart, dat de reis naar de Vereenigde Sta,ten gedaan kan worden in veertig of vijftig uur, indien het luchtschip wind mee heeft. (Volgens een onlangs door ons uit „Auto- Leven" overgenomen bericht zal voornoem de proeftocht o.m. plaats vinden boven Noord-Holland. Red. L. D.). Een mislukte aanslag. BELGRADO, 21 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Onbekenden, die wisten te ontkomen, heb ben verschillende revolverschoten gelost op het rijtuig, waarin zich de Z.-Slavische mi litaire attaché, kolonel Milkowitsj, cn een legatie-secretaris bevonden. Niemand werd getroffen De Servische gezant heeft dade lijk bij den Bulgaarschen premier geprotes teerd, die zijn leedwezen over het gebeurde uitsprak en een onderzoek toezegde. De ongeregeldheden in Soedan. KARTOEM, 21 Aug. (Reuier). De autori teiten van Kaïtoem en van Kairo werken samen voor de overbrenging naar Egyptë van hel Egyptische spn^-iiyegbataljon, dat betrokken is bij 8e onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden. De gevechten met de Wahabis. JERUZALEM, 20 Aug. (V. D.) De regee ring van Transjordanië deelt officieel mede, dat 120 man werden gedood in den strijd tegen de Wahabis. De Wahabis hadden duizend dooden. De vijandelijkheden tegen de troepen van den Kha.lif Hussein worden door gewapende Wahabi-henden voortgezet. De zoon van Hussein, Emir Abdul la Kan is een dag na den strijd be Amtjn aangeko-* men. Hussein heeft bij een verdrag de RussL sche Sovjot-regeering erkend. Is de planeet Mars bewoond? WASHINGTON, 21 Aug. (N. T. A. draad loos). De radiostations der Vereenigde Sta ten zullen op voorstel van prof. Todd, te beginnen heden te middernacht gedurende de eerstvolgende 30 uren ieder uur een pauze in acht nemen van 5 minuten, ten einde de voorwaarden van het opvangen van eventueele signalen van de planeet Mars, die de aarde zeer dicht zal naderen, gunstiger te maken. De staking te IJmuiden geëindigd. Hedenmorgen hebben de bestuurders dor organisaties in het vissehersbedrijf gecon fereerd met het bestuur der Reedersver- ecniging. Het resultaat was, dat de Direc ties der drie groote reederijen zich bereid verklaarden do gevraagde van de op brengst weer op de gage te leggen. Het conflict is dus bijgelegd en de staking zal dus worden opgeheven. Voorts werd vanmorgen besloten op de basis van het contract van 1921 onmiddellijk besprekingen te openen over eventueele af sluiting van een nieuw collectief contract, dab zal gelden voor do drie groote reederij en; maar waarvan men hoopt, dat ook de andere reederijen het zullen accepteeren. Heden had te Kerkwerve een droevig ongeval plaats. Terwijl de vrachtrijder H., aldaar, bezig was benzine in zijn auto te> doen, vloog de auto, doordat de vlam van een lamp in de benzine sloeg, in brand. In zijn onmiddellijke nabijheid bevonden zich zijn twee kinderen, dio evenals hij ernstige brandwonden kregen. Het U/n-jarig doch tertje is aan de bekomen brandwonden spoedig daarna overleden. De toestand van H. is nog niet bevredigend, terwijl voor het andere kind geen vrees meer is. Naar wij vernemen ,zal dit jaar jhr« mr. Van Nispen tot Sevenaer, IIr. Ms. ger zant bij het Vaticaan, geen deel uitmakef van de delegatie naar de Volkenbondsverga dering. Zijn plaats zal worden ingenomen door graaf Van Lynden van Sandenburg, lid van de Commissie van Advies voor Voï kenrechtelijke vraagstukken. In verschillende bladen is gemeld, dat de met hel toezicht belaste ambtenaren wa ren aangeschreven, gedurende de eerste vier weken na het in-werking-slellen der rijwiclbelastingwet (Staalsbl. 1924, no. 306) geen bekeuringen wegens overtredingen dier wet in te stellen, doch zich tot een waar.; schuwing te bepalen. Er wordt aan herin nerd, dat die termijn 28 dezer afloopt, zoo dat op 29 dezer bekeuringen van dezen aard kunnen worden verwacht. Men rijde der halve dan niet meer zonder rijwielmerk of bewijs van vrijstelling. VOOR VRIJDAG, 22 AUGUSTUS. Londen (365 M. 2LO). 1.20 Tijdsein van the Big Ben. Concert: Tho Wireless Trio. 4.25 Tijdsein van Greenwich. Concert. 6.20 Kindervertollingen. 8.20 Dansmuziek. 10.50 Concert: Groot Orkest. Birmingham (475 M. 5IT). 4.05 Con cert" Instrumentale muziek. 2.50 Voor do dames. 5.55 Kindervertellingen. 8.20 Concert: muziek op schriftelijk ver zoek van da luisteraars. Zie verder Lon- I den. Bournemouth (385 *M. 6BM). 4.05 Instrumental Afternoon. 5.35 Kinder vertellingen. 8.50 Concert: Liederency clus. Elsie Sudabbey (sopraan), Gladys Paimer (tweede sopraan), Sydney Coldhem (tenor). 10.50 Orkest „Peer Gynt'" (Gvieg) Cardiff (351 M. 5WA). 3.20 Kalkman met zijn bioscoop orkest yan de Capitol Cinema 5.20 „Five o' clocks", vocaal en instrumentaal concert 6.05 Kinderver- tellingen. S.20 Concert: Militair Orkest Verder zelfde programma ais Londen. Manchester (375 M. 2ZY). 12.50 Or gel van het Picadilly Bioscooptheater. 5.20 Orkest van the Scala Picture Theatre. 10.50 Concert Klassieke muziek. Newcastle (400 M. 5NO). 4.05 Con cert: Alice Kobson (sopraan), B. jlenderaon (bariton). 5.05 Voor de dames. 5.35 Kindervertellingen. 7.50 Concert: popu laire muziek. 10.50 Dansmuziek. Aberdeen (495 M. 2BD). 3.50 Po pulair Afternoon. The Wireless Quartette. Voor de dames. - (3.05 Kindervertellin gen. 8 uur Populair Concert. Light Orchestra. 10.05 Concert door The Wi reless Orchestra Glasgow (420 M. 5SC). 3.50 The Wireless Quartette. Muziek van Oude Eritsche componisten. 5.35 Kindervertel lingen. 8.20 Concert. Chelmsford (1600 M. 5XX). Geheele programma van Londen. Parjjs 1780 M. SFR). 1.05 Concert door bet Tzigane orkest van Radio-Paris. 5.05 Fragmenten nit L'Abbe Constantie", Comedie van Ludovio Halevy met medewer king van: Msr. Rognoni van de Comédie

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2