No. 19770. DONDERDAG 21 AUGUSTUS Anno 1924 Officieste Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws Van heden. BUITENLAND. IDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven [SO Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANIi iVoor Leiden per 8 maanden f 2.85, per week ..-tr.'r.virrtT Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .yjéiv Franco per post f 2.35 -f- portokosten. 10.18, „0.18. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmaj-kt 18, tel. 1225 is Vrijdag ver- krijgbaar SCHELVISCH a f 0.20—f 0.30, SCHOL a 0.20—f 0.42, KABELJAUW a f 0 10f 0.45 (geheele kabeljauw a f 0.30) per pond en NIEUWE HARING a f 0.06 per sluk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden 21 Augustus 1924 GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST VOOR SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de maand Augustus de ge- l^enheid is opengesteld om zich, heizij schriftelijk, heizij mondeling, bij den GEMEENTE-ONTVANGER aan te melden, tot hel wekelijks doen ophalen van ver schuldigde schoolgelden voor het heffings- 'jaar 19241925, aanvangende 1 Septem ber as Deze ophaaldienst is uitsluitend voor diegenen, wier inkomen 2000 of minder per jaar bedraagt N C DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 1 Augustus 1924. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op Maandag 25 Augustus 1924, des namiddags te twee uui. De vergadering zo], soo noodig, des avonds worden voortgezet. 20o. Voorstel: a. tot het verleenen van vergunning aan de gemeente Alphen aan den Rijn om met de gem. Zwatnmerdam een overeenkomst aan te gaan, betreffende de levering van eleclri- citeit in die gemeente door het gemeentelijk electriciteilsbedrijf van Alphen aan den Rijn; b. lot wijziging van art. 1 van de op 21 April 1914 met de gemeenten Alphen, Ouds hoorn en Aarlanderveen gesloten overeen - komst, betreffende de levering van elecirici- teit aan die gemeenten door de Leidsche Electrïciteitsfabriek -^171 en 229) 21o Voorstel om de Commissie van Be heer over de gestichten „Endegeest", „Voor- geest" en „Rhijngeest" te machtigen om over te gaan tot den bouw van een nieuw keuken gebouw c.a. op het tererin dier gestichten. (230) 22o. Praeadvies op eenige adressen, in zake handhaving van de Zondagswet, en in voering bij verordening van een z.g. vloek- verbod (175) Het advies van de Commissie van Fi nanciën is nog niet opgenomen onder de In gekomen Stukken. Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel tot hel verleenen van eervol ontslag, wegens opheffing van hunne betrek king, aan: a. A. Wisse, als hoofd der school aan bet Plantsoen A; b. P. G. Hoeks, als hoofd der school aan het Plantsoen B; c. F. L Th Moene, als onderwijzer aan school A; d. J, G. F. v. Ewljk, als onderw. aan school A; e. mevr. A. J. Kooislra-Blnk, als onderw. aan school A; f. mevr. A. A. van Rijkom- [Vellekoop, ale onderw. aan school A; g. mevr. C. Magé-van Parreeren, als onderw. aan school A; h. mevr. E. den Ouden-van Leeuwen, als onderw. aan school B; 1. mevr. M. F. J. Sens-de Vries, als onderw. aan sch. B; j. mej. M. Prins, als onderw. aan school B; k. mej. E. J. C. Bos, als onderw. aan sch. B 1. mej. M. Th. J. Reuser, als onderw. aan school B. (228) 2o. Balans en Verlies- en Winstrekening, 'dienst 1923, van het Grondbedrijf. (231) 1 3o. Suppletoire slaat van begrooting, flienst 1923, van het Openbaar Slachthuis. (231) 4o. Balans en Verlies- en Winslrekening, dienst 1923, van het Openbaar Slachthuis. (231) 5o. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1923, van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest", (231) 6o. Balans en Verlies- en Winstrekening, 'dienst 1923, van de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". (231) 7o. Suppletoire slaat van begrooting, dienst 1923, van de Stedelijke Werkinrich- 'ting. (231) 8o. Staat van af- en overschrijving op 'de bcgrooting, dienst 1923, van de Stedelijke Werkinrichting.» (231) 9o. Rekening, dienst 1923, van de Stede lijke Werkinrichting. (231) 10. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1923, van de Gemeentelijke Bank van Leernng. (231) 11 o. Slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1923, van de Gemeente lijke Bank van Leening. (231) 12o. Balans en Verlies- en Winstrekening dienst 1923, van de Gemeentelijke Bank van Leening. (231) 13o. Rekening, dienst 1923, van den Ar menraad. (231) 14o. Rekening, dienst 1923, van het Bur gerlijk Armbestuur. (231) 15o. Slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1923, van den Districte- Keuringsdienst van Waren. lGo. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1923, van den Dislricts-Keu- lingsdiensl van Waren. 17o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1923 op dat van 1924 van de be- noodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en Van verschillende ontvang- en uitgaafposten Van don Kapitaaldienst. (226) 18o. Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1923, piet inbegrip van die der Haarlemmertrek- 'vaart' (226 en 19o. Voorstel tot verlenging van den ter- mijn van ontruiming van een aantal onbe woonbaar verklaarde perceelen. (232) De Tariefwet. Naar ons gemeld wordt, is er gisteren op «het Bureau der Kamer van Koophandel al hier een zeer belangrijke conferentie gehou den over de voorgestelde herziening der Ta- fierwet. Namens.hei Departement van Financiën ■worden de besprekingen gevoerd door den heer J. J. Okkerse, controleur der invoer- i rechten en accijnzen, thans lid van de Commissie inzake een technische herzie ning van de Tariefwet. Naar men weet is einde Juli door de Ka mer van Koophandel een adres aan den Mi nister van Financiën gézonden, waarin onder meer in het bijzonder er op aange drongen werd verschillende artikelen, die bij de bestaande wet beschermd weiden, onder de huidige omstandigheden niet vrij. te stellen. Van hen, die hun bezwaren bij de Kamer van Koophandel aanhangig gemaakt had den, waren enkele op verzoek van den h'eer Okkerse uilgenoodigd liim bezwaren nader toe te lichten. In het bijzonder betrof dit de kleine ijzer waren-industrie en de wollen garens. De besprekingen hadden een zeer vlot verioop, zoodat verwacht kan worden, dat aan de geopende bezwaren, zoo goed als ge heel tegemoet gekomen zal worden. Zelfs werd toegezegd, dat, indien bij de Kamer van Koophandel nog meer bezwaren als van bovengenoeraden aard, mits zoo spoedig mogelijk, werden aangebracht, daarmede nog rekening gehouden zou kun nen worden R.-K. Huisvestingscomité aid. Leiden en Omgeving. Het hoofdbestuur heeft gemeend goed te doen om op 6 September een allerlaatste ge legenheid open te stellen, om dc nog hier ver- loevende Ooslenrijksche kinderen terug te doen keeren. Dit naar aanleiding van de drin gende bede, van verschillende ouders van Oostenrijksche kinderen, om, niettegenstaan de zij reeds toestemming hadden gegeven tot een langer verblijf hunner kinderen in ons land, toch te zorgen, dat hun kindeken naar huis terugkeeren. Daar, gezien de ingezonden verklaring, de pleegouders zeiven voor de kosten van terug zending hebben zorg te dragen wat hun zeer groote Tinancieele offers zal vragen, heeft het hoofdbestuur gemeend een allerlaatste gele genheid open te stellen, om de nog hier ver- loevende kinderen te doen terugkeeren. Dus op 6 September gaat onherroepelijk de laatste trein. Pleegouders worden er dus attent op ge maakt, dat, na deze gelegenheid, het hoofd bestuur zich in geen enkel opzicht nog tot eenige tegemoetkoming voor reis- of andere onkosten gebonden acht, en dus ook geen ver zoeken in dien zin behoeven te worden aan gebracht. Hel eerstvolgend transport naar Budapest vertrekt 8 September. Pleegouders, wier kinderen met dit trans port wenschen te vertrekken, kunnen zich lot uiterlijk 31 Augustus opgeven aan het adres mej. V. Hollanls, Vischmarkt 2. afd. Leiden. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd onze sladgenoole mej. E. Meewis. Geslaagd is te Amsterdam voor het exa men leider lichamelijke oefening en sportlei der de heer F. Th, M. Zilverenlant, alhier. Naar wij vernemen, heeft het bestuur der 3-October-Vereeniging aan de aannemers firma G. Splinter Zn. alhier, de uitvoering opgedragen tot het maken der tribunes en de Kon- loge aan den Zoeterwoudschen Singel, als laagste inschrijver voor dit werk. Voorts is aan den aannemer Zitman op gedragen het maken van een brug over den Singel, het maken van het vlot en de espla nade, waarop het spel zal worden vertoond. Met de werkzaamheden zal reeds zeer spoedig worden aangevangen. Met de werkzaamheden voor de fundeering van het monument aan de Jan-van-Houlkade is een begin gemaakt» Heden herdenkt onze stadgenoot D. J. Looman, dat hij een kwart-eeuw geleden als letterzetter in dienst trad bij de firma P. J. Mulder en Zn., alhier. Deze voor hem en voor de firma buiten gewone dag ging natuurlijk niet als een ge wone voorbij. Het bedrijf werd een poosje stopgezet en .alien, in de zaak werkzaam, verzamelden zich in het kantoor rondom den jubilaris. Deze werd hartelijk gelukge- wenscht door den patroon, den heer J P. Mulder, met het feit, waarvoor men hier bijeen was, in een toespraak, waarin ook aan de historie der zaak een plaats werd gegeven, en hem werd overhandigd een en veloppe met inhoud. Namens hot personeel sprak de chef hem loe. Dit vereerde hem een kroon voor elec- trisch licht. Voor een en ander zei de jubilaris dank. Ook van andere zijden ontving de heer Looman, die voorzitter is van de plaatse lijke afdeeling van den Chr. Graphischen Bond, blijken van belangstelling, en velen ontving hij te zijnen huize. De voorbereiding van de plannen voor de luisterrijke viering van den 350sten stich tingsdag der Leidsche Hoogeschool in het volgende jaar is in handen gesteld van een commissie uit den academischen senaat, be slaande uit de volgende hoogleeraren: prof. mr. A. J. Blok (alsdan reclor-magnificus), voorzitter; prof. dr. W. de Sitter, prof. dr. P, J. Blok, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, prof. dr. T. Colenbrander, prof. dr. J. Hul- zinga en prof. dr. L. Knappert Jzn. Aangezien de slichtingsdag, 8 Februari, het volgende jaar op Zondag valt, zal de dies- viering Maandag 9 Febuari plaats hebben. De bewoners van Mare, Oude-Singel en Oude-Vest kwamen gisteravond in het R.-K. Mil. Telhuis bijeen ter nadere bespre king van de versieringsplannen bij de a.s. 8-October-f eesten. De heer Post, die de vergadering presi deerde, zeide, dat de commissie, welke vele plannen had ontworpen, welke echter om verschillende redenen niet voor uitvoering vatbaar waren, ten ölotte besloten had het ontwerp, door den heer H. P Jansen ge maakt, aan de vergadering voor te leggen. Alle aanwezigen betuigden hun instemming met dit plan en met algemeene «temmen werd besloten bette doen uitvoeren. Verklappen hoe genoemde straten er op 3 October zullen uitzien, doen wij nu niet; dat moet zoo lang mogelijk een verrassing blijven. Wel kunnen wij zeggen, dat het een lust zaü wezen alsdan daar een kijkje te gaan nemen. Eén vraag moest echter onbeantwoord blijven en wel deze: „Waarmee zullen we onze versieringen verlichten?" Voor electri- citeit was geen geld genoeg en toch meende de vergadering, dat zulks noodig was, waar om staande de vergadering nog een inzame ling werd gehouden, welke tol resultaat had, dat in beginsel besloten werd tot electrische vc-rlichLing, daar de vergadering meende, dat degenen, die deze vergadering niet kon den bijwonen, ook nog wel iets voor dit doeJ zullen offeren. De tijd is maar kort meer, •zoodat nu 9pcedig besloten moet worden, en daarom wordt een beroep gedaan op alle be woners. Geeft nog iets! Dan is men er ook hie-rl De penningmees/ter is de heer Dirksc, Oude-Vesl G3. Door de Vereeniging lot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer zal gedurende de feeslelijkheden ter gelegenheid van de 350sle herdenking van het Ontzet van Leiden de molen ,,De Valk" aan de 2de Binnenvest gracht electrisch verlicht worden, waartoe de eigenares, de wed P. van Rhijn—Schippers, gaarne toeslemming heeft gegeven. Deze feestverlichting zal worden uitgevoerd door den heer II J. L. Tobé, Eleclro-technisch Bu reau, Rapenburg 89, alhier. Dinsdag en Woensdag kwam in hel 1 gebouw van Chr. Soc. Belangen, Prinsen gracht 75, Den Haag, de Bondsraad van den Ned. Bond van dhr. Prot. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel „Door Plicht Tot Reoht" m jaarvergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer A Teenstra, van Den Haag, het samenzijn op gebruike lijke wijze had geopend, en hét Bondsbe- stuur en den vertegenwoordigers der ver schillende vakgroepen het welkom had toe geroepen, werd met de werkzaamheden aangevangen. Van de agenda werd eenigszina afgewe ken, doordat de secretaris, de heer Stoutjea- dijk, wegens het verlatten van den dienst, zijn functie moest neerleggen, zoodat eerst de bestuursverkiezing aan de orde werd ge steld. Bij de eerste stemming vereenigde d« heer J. Blijleven, van Hazerswoude, de meeste stemmen op zich, die dein ook all verkozen werd verMaand, en direct achter de b'estuurstaiel plaats naim. Daarna weiden de punten van den be schrijvingsbrief, die bijna anderhalven dag In beslag namen, breedvoerig besproken, waarbij dikwijls de Bondsvoorzitter de heer J, Mennls, van Groningen, van advies kon dienen. Algemeen was in«ai van ooUtJeel, dat de toestand niet al te pessimistisch moest wor den opgenomen, en aan al de roeds ver schenen courn nlonberich tendie alle moge lijke verslechteringen voor het personeel aankondigen, niet te veel waarde moest worden gehecht. Voor optimisme werd even wel ook gewaarschuwd, omdat het nog niet bekend is in alle details, hoe de salaris regeling voor het geheele personeel er uit zal zien, al is het ook, dat ongetwijfeld ook op traktementen zal worden besnoeid; een noodzakelijkheid, waar de Hegeering noode toe heeft moeten besluiten. Met een opwekking van den voorzitter, om sleeds het devies van „Door riioM Tot Recht" hoog te blonden, en op waardige wijze de belangen van den Bond te verde digen waar zulks noodig is, sloot de Voorzit ter de vergadering. Prof. dr. W. Noten, oud-hoogleeraar te Leidon, la bereid gevonden het b'esluur be hulpzaam te zijn om door die eerste moei lijke jaren van de exploitatie van het Roode- Kruis-Zickenhuis ln Den Haag heen te ko men. Prof. Nolen zaJ de leiding van het zie kenhuis op zich nemen en in :hel bijzonder ook de inwendige af dealing besturen. De heer P. J. Gijsman, die ruim 43 jaar de Chr. school diende, waarvan bijna 30 jaar de school te Uithoorn, gaat binnenkort het onderwijs verlaten. De Ned. Ver. „De Rijwiel- en Auto mobiel-industrie" hbefl aan de Tweede Ka mer een adres gezonden naar aanleiding van het ontwerp-Tariefwet. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij den ddcnsl der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, te rekenen van 1 Januari j.h: a. tot referendaris A. B. Vellhuisen, thans hoofdcommies; b. tot hoofdcommies mr P. A. van Toorenburg en M. de Vries, beiden thans commies; c. tot adjunct-com mies mej M. J. Odhse en J. G. T. de La- maar, beiden als kleris, en is benoemd tot vakkundig ambtenaar A. Beeftink, thans commies; ls ntet ingang van 30 Augustus, 'aan don heer J. W. van Aken, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commies bij het Departement van Oorfog; den heer Van Aken, de titulaire rang van hoofdcom mies bij gameid Departement toegekend. iDr. J. H. Gunning J.Hzm, Ned. Herv. Ïred. te Serooskerke, die met ingang van Nov. emeritaat heeft aangevraagd, zal zioh tegen December te Bilthoven vestigen. Een aantal vermogende ingezetealen van Hilversum hebben een belangrijke som gelds ter beschikking van dan commissaris van politie gesteld, tan einde die uitrusting der recherche van de nieuwste technische hulpmiddelen to kunnen voorzian. De burge meester, mr. P. J. Reijmeir, zal bij de aan bieding der hulpmiddelen tegenwoordig zijn. De gemeentorekening van Groningen over 1923 wijst, walt den gewonen dienst aangaat, een batig sadd>o van ruim 2 mil- lioen gulden aan De rechtbank Je Zuiphen vernietigde het faillissement van den bankier Jan Brink man, te Deventer. Nadat in 1920 de Vereeniging van Staatsburgeressen hot eerste deol van het rapport Huwelijkswetgeving heeft gepubli ceerd, waarin werden behandeld de rechts gevolgen van het huwelijk, worden thans in hel tweede deel aangegeven welke wijzi gingen volgens haar noodig zijn, in de voor waarden en lioedanijfheden voor het aan gaan van een huwelijk, en in de gronden voor echtscheiding. Aan de op 1 Januari a.s. in dienst zijnde jaarwedde genietende militairen, die voor 1 Mei jl. gehuwd zijn of ten genoegen van den Minister van Oorlog kunnen aan- toonen, dat zij op 1 Januari a.s. kostwinner zijn, en voor wie de bezoldiging met inbe grip van de kindertoelage volgems de voor 1 Mei 1924 van kracht geweest zijnde rege ling meer da» 20 ten honderd diier bezoldi ging hooger zal zijn dan de nieuwe bezoldi ging met inbegrip van de kindertoelage, wordl voorloopig gedurende het jaar 1925 een zoodanige persoonlijke toelage toege kend, dat zij in totaal 20 ten honderd der eerbodoelde bezoldiging met inbegrip van de kindertoelage minder zullen ontvangen. Door hel hoofdbestuur van den Centr. Ned. AmbtonaarJbond wordt onder haar le den, wiericzaam bij de Posterijen, een on derzoek ingesteld, of, met hel oog op de wintermaanden bij strenge kou, er behoefte bestaat aan de verstrekking van een win- terpel of muls. Benevens in hoeverre bij strenge koude het dragen van eigen winler- mutsan wordt veiboden iOp 1 Augustus worden 3636 weduwen- renten en 5801 weezemrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten; op genoemden da- lum verkeerden krachtens art. 873 van die wet 87,888 personen in het genot van een dis vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week; yoorls genoten 6486 personen een invalidi- teitsrentle als bedoeld in art. 71 van die weit. Krachtens de vrijwillige verzekering waren bp vorengenoemde datum 80,973 personen fa het genot van een als vrucihl van hun Verzekering verkregen ouderdom*ente van 8 gul den jier week. BINNENLAND. Resultaten van de nieuwe tarieven vool de vrijwillige onder doms verzekering. Het antwoord van den Minister van Kolo niën op vragen betreffende hel Indische politiewezen. De vijf samenwerkende besturen der Spoorwegpersoneel-organisaties zijn inzake het ontwerp-personeelraad niet tot overeen stemming gekomen. Geen sluitende Staatsbegrooting voor 1925 De staking te Uzcnid »en is geëindigd. BUITENLAND. De verwijdering der donane-grens in hel Roergebied is te verwachten. In Amerika is de voorbereiding inzake de nitgifte der Dnitsche leening in vollen gang. Bijzonderheden over de nieuwe Duitsche bankwet en de industrie-obligaties. De stakingen ln Engeland. DE ALGEMEENE TOESTAND Reden voor optimisme. Op heffing van de douanegrens. De nitgifte der Dnitsche leening De oorlogsliquidatie, aldus luidde eenige jaren terug het kopje boven deze rubriek. Wij hebben, bij nader inzien, die titel eigenlijk veel te vroeg veranderd, want zitten wij per slot van rekening thans nog niet midden in de liquidatie van het oorlogsgebeuren en al w ut daarmede annex is geweest. EigeniijK gezegd begint er eerst nu eenig schol' in te komen. Oneindig lang hebben de politici der verschillende rijken beraadslaagd en gewikt en gewogen zonder dal er eenige verbetering van beleekenis merkbaar was. Doch nu schijnt hel toch werkelijk le zullen komen. De Londensche conferentie, waar een accoord werd geborduurd op het stramien van goeden wil en wedcrzijdsch vertrouwen heeft daar toe den groolen stoot gegeven en geconsta teerd mag worden dat wij thans heel wat verder op den goeden weg zijn dan ooit te voren. Wanneer Duilschland hel Pacl aan vaard en er zich aan houdt zal wellicht nog spoediger dan men heeft durven veronder stellen de normale toestand worden hersteld. Er is reden voor zulk optimisme, omdat ook van Fransche zijde overduidelijk wordt blijk gegeven dat men snakt naar rust en vrede. Is het plan tot spoedige opheffing van de douanegrens daarvan niet weer een bewijs? Het is nog wel niet in zooveel woorden ge - zegd dat deze douane-grens binnenkort zal verdwijnen, maar wij zouden willen vragen of er iets naders valt te lezen uit de volgen de mededeel ing, welke door den chef van den Franschen douane-dienst te Wiesbaden is gedaan aan de Industrie- en Handelska mer aldaar: „De waarschijnlijk aanslaande opheffing van den intorgeallieerden douane-dienst geeft mij aanleiding terslorrd maatregelen le ne men ten aanzien van de in beslag genomen goederen." „Zooals bekend, werden deze goederen bij de inbeslagneming op welken grond deze ook geschiedde, eigendom van de douane com missie. Ter tegemoetkoming werden zij, die I de verordeningen hadden overtreden, in de meeste gevallen gerechtigd een vergelijk te treffen en tol nu toe werden dergelijke aan biedingen tot' een vergelijk nog lang na de inbeslagneming toegelaten." „U zult mij echter ten zeerste verplichten, i indien u den onder u ressorteerenden krin- I gen wilt mededeelen, dat in mijn district na 1 Sept. a.s. geen vergelijk-aanbiedingen meer 1 toegelaten worden. Van dien datum af zullen de goederen, welke nog niet afgehaald zijn, naar Mainz worden gebracht waar zij na 48 uur ten bate van den douane-dienst zullen worden verkocht." Inmiddels is men, volgens een bericht aan de „Intransigeant" sedert het begin dezer week eveneens reeds bezig om de liquidatie van de Fransch-Belgische spoorwegregie in Roergebied en Rijnland voor te bereiden. Ongetwijfeld komen deze berichten op een gunstig tijdstip. Mee'r en meer wordt op die manier den Duitschen reactionairen de wind uit de zeilen genomen. Natuurlijk zullen de Volkischen en ook hun tegenvoeters: de com munisten, volharden in hun tegenstand, maar met de Duitsch-nalionalen is het anders gesteld. Hun linkervleugel zal zeer waar schijnlijk met de regeering meegaan en daar mede kan juist de meerderheid van twee derde van het aantal stemmen, welke trou wens alleen voor het wetsontwerp betreffen de de oprichting van een spoorwegmaat schappij noodig ls, worden gehaald Zij zullen heden hun houding bepalen. Het debat in den Rijksdaz wordt echter tot Maandag ver daagd. Na de regeeringsverklaring zal mor-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1