De Kluizenaar van Far-End. No. 19767 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Rusland na den dood van Lenin. Op den Leidschen straat- jyeg heeft Vrijdag een ernstig ongeluk plaats gehad. De 18-jarige A. A. P. B., melkhan- Jelaar, wonende in Den Haag, reed met een motorrijwiel op den Leidschen stiaalweg bij „Marlot". Door een tot nu toe niet vast staande oorzaak heeft de motorrijder den 64 -jarigen A. A. B. uit de Stuwstraat, die op een fiets denzelfden weg ging, overreden. .Volgens den motorrijder zou hij den wiel rijder hebben aangereden, doordat deze on verwachts was overgestoken. Het onderzoek heeft echter uitgemaakt, dat de remmen van het motorrijwiel geheel versleten waren. Het moet dus nog worden uitgemaakt in hoeverre de motorrijder schuld heeft. De .wielrijder werd in bewusteloozen toestand naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij in den loop van den nacht over leed. De motorrijder is in arrest gesteld en zijn motor in beslag genomen. Als hew ij s, dat het dezen zomer goed gaat op Scheveningen wordt gemeld, dat het Zeebad nu al een half mil- itoen meer heeft omgezet dan verleden jaar, Zaterdagnaght kwam een nachtwaker op het bureau Paauwensteeg te Rotterdam aangifte doen, dat aan den JVolfshoek een vrouw vermoord was. Vóór pand Wolfshoek 18b, een logement, vond men de 43-jarige vrouw, Catharina Smit de Groot, in haar bloed op straat liggen. Zij had twee diepe steekwonden aan de linker borst en was buiten kennis. Een lid van Jüerste Hulp bij Ongelukken legde een nood verband, waarna het slachtoffer naar het Zlekenhuis-Coolsingel werd vervoerd. Nadat zij bij kennis was gekomen, kon zij nog Verhoord worden, en wees haar 43-jarigen man, A, S. Schipper, wonende Vasteland, als de dader aan. Drie kwartier nadat zij in Ziekenhuis was aangekomen, is zij be sken. Uit het onderzoek is het verder gende gebleken, dat de vrouw 15 jaar ge- vd was en drie kinderen had. Voortdu rend leefde zij in onmin met haar echtge noot. Deze mishandelde haar. Een half jaar geleden besloot zij daarom van hem af te gaan. Zij nam met de kinderen haar intrek in het logement. Voortdurend vroeg de man haar weer thuis te komen, doch zij weiger de. Ook bedreigingen hielpen niet. Op den dag te voren had hij haar nog toegevoegd: „Het is je laatste dag vandaag." De vrouw had werk gevonden in café „Tivoli" aan den Coolsingel. Toen zij in den nacht van Zaterdag op Zondag te één uur het café ver liet, stond de man haar op te wachten. Er had weer een woordenwisseling plaats. Wat er verder gebeurd is, weet men niet. De moordenaar kwam tegen twee uur in den nacht weer op de plek van. het misdrijf. Hij ie toen terstond gegrepen en overgebracht. Hij ontkende alles. Hij gaf alleen toe een klap te hebben gegeven. Echter staat zijn daderschap door de getuigenverklaringen vast. Er werden bloedsporen aan zijn vin gertoppen gevonden. En een getuige heeft hem te halftwee met de vrouw vóór hot be wuste pand gezien. Het mes i3 niet gevon den. Eergisternacht bemerkten surveilleerende politiebeambten, dat op ver schillende gevels, o.a. in het Oostenburg-, SVittenburg- en Kattenburgkwartier te Am sterdam biljetten waren aangeplakt, die be drieglijk geleken op officieele biljetten. Ook bij het Kon. paleis op den Dam was zoo'n biljet aangebracht. De biljetten vertoonden het Nederlandsche wapen, terwijl daaronder in vette letters was gedrukt: Militielichting 192-4. Aan de dienstplichtigen. Bij nadere beschouwing was de verdere inhoud van anti-militaristische strekking. Het vermeldde o.a. het gezegde van Frede- rik den Groote: Als al mijn soldaten gaan denken, blijft er geen in het gelid, terwijl voorls( (en dit wordt als strafbaar aange merkt) den a.s. dienstplichtigen wordt aan geraden, niet te gehoorzamen en thuis te blijven. Later in den nacht kwamen eenige be ambten den dader, een 18-jarig jongmensch, tegen. Hij werd gearresteerd en naar het bureau Kattenburg gebracht. Een partij van 100 biljetten en oenig plakgereedschap wer- door MARGARET PEDLER. Geautoriseerde vertaling van W. E. PONT. 6) Hij zat kaarsrecht in zijn rolstoel, een knap, welverzorgd oud aristocraat. Hij was gladgeschoren, had alleen een korten, ge soigneerden knevel, grijzend evenals zijn haar; het gelaat had die wasachtige bleek heid, die het bewijs is van een slechte ge zondheid; het was doorploegd met diepe rimpels, die hem ouder deden 6chijnen dan zijn zeslig jaren. Zijn levendige blauwe oogen waren buitengewoon helder en door dringend; misschien gaven die, en ook de vastberaden, hoekige kin de verklaring van het feit, dat hij onvoorwaardelijk en slipt ge hoorzaamd werd. „Goeden morgen, oompjeI" Sara boog zich voorover om hem een kus te geven, terwijl de bedienden zacht de kamer uitgingen. Patrick Lovell zette zijn monocle in het oog en keek haar bedaard aan. „Je ziet er een beetje verwaaid uit," merkte hij op; „letterlijk en figuurlijk ver- waard. Zij lachte en streek achteloos met de hand het zware, donkere haar van haar voor hoofd. „Ik heb een avontuur gehad," antwoordde zij en begon het verhaal van haar ontmoe ting met Zwarte Brady. Toen zij aan het oogenblik was gekomen, dat de man zijn ge- Weer afschoot, barstte Patrick los: -Dit ellendige schurkt Die kerel zal bin- I den in beslag genomen. Vervolgens werden nog twee mannen en twee vrouwen aange houden, die van medeplichtigheid werden verdacht. Zij zijn, daar dit niet met zeker heid kwam vast te staan, op vrije voeten gesteld. Volgens de laatste telling bedraagt het aantal inwoners yan Arnhem thans ongeveer 74.700, "Het burgerlijk armbestuur te Arnhem heeft een gevat van fraude ont dekt bij de crisisuitkeering. Een steuntrek kende had het stempel nagemaakt en stem pelde nu iederen dag zijn eigen kaart, ter wijl hij toch werkte. Toen eens op het ge- meenteslempel een cijfer versprongen was, stond er dien dag op alle kaarten 1923, doch op 's mans kaart alleen 1924. Dat had de ontdekking ten gevolge. De verdachte is aangehouden. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Bij de gehouden verpachting van slaats- gronden in den ten vorigen jare bedijkten polder ten Zuiden van den Scheldedam is voor buitensporige bedragen ingeschreven, hoewel de pachttermijn zes jaar is. Besteed werd f 250 h f 300 per H. A. Hoewel de hooge pachten, het vorig jaar in dezen pol der gemaakt, niet werden goedgemaakt door het eerste oogstjaar, duurt desondanks de pachtwoede voort. De 3 2-jarige J. J. T j a 1 I i n k, die 1.1. Donderdag aan den verkeerden kant van den Hoenderlooschen weg fietsend en tusschen een achter hem aankomenden en een hem tegemoet rijdenden auto wilde doorglippen, waarbij hij door den achter hem rijdendon auto werd aangereden en ernstig verwond werd, is in het ziekenhuis te Apeldoorn overleden. Te Tilburg bevond zich Zaterdagavond de beruchte Tinus van Aarle zich in het café van Gaillard aan de Varkensmarkt. Nadat hij twist gezocht had, greep hij een bierglas en sloeg daarmede v. d. Berg op het hoofd .waarna hij dezen, die zich uit de voeten maakte, nog een mes steek in den arm toebracht. Ongeveer een uur later trof v. d. Berg met eenige vrienden den vechtersbaas weer. Zijn vrienden trok ken echter partij voor hem en bij oen vecht partij, welke ontstond, werd Van Aarle zoo danig met een mes toegetakeld, dat hij een zestal grootere en kleinere wonden aan het gelaat bekwam. Zijn linkerwang werd van den mondhoek tot aan het oor tot het tand- vleesch toe opengehaald. Later bij den Ge neeskundigen Dienst was v. A. nog zoo op gewonden, dat hij,, doon, politiemannen ge boeid, op 13 plaatsen aan het gelaat werd gehecht. Vermoedelijk zijn deze wonden door een vriend van v. d. Berg, G, genaamd, toegebracht. Door de krachtige pogin- gen van den heer B. yan Asperen Verven- ne Rijkspluimveeconsulent, zal binnen kort worden aangevangen met geregelden direcben uitvoer van jonge hanen en oude kippen van verschillende stations in Zee land naax Berlijn, De heer H. M. Verbruggen, die eenigen lijd geleden te Axel is overleden, was voorlezer in de Ned.-Herv. Kerk aldaar. Dat is hij 49 jaar geweest, en telken jare kreeg hij voor de vervulling van dit ambt een kleine vergoeding. Dit werd in alle stilte geregeld ter zijde gelegd en nu, nu de trouwe ambtsdrager van zijn post werd op geroepen, kwam zijn dochter op vaders ver zoek, voor de Ned. Herv. Kerk van Axel, met een schenking vanf 5000. („De Ned.") In de week van 10 toten met 16 Augustus is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan giften in gekomen met bestemming voor slachtoffers Schetderamp f 429,50 en Duitsche intellec- tueelen f 50. B ij J., t e Barge r-0 osterveen werd ongeveer f 70 voor achterstallige be lasting gevorderd. Bij niet-betaling zou exe cutie-verkoop van den inboedel plaats vin den. De vrouw, alleen thuis, verzekerde, dat de belasting reeds betaald was, doch hiervan werd geen nota genomen en men ging tot verzegeling der goederen over. Bij nen een paar dagen nog aan den galg komen en het verdienen ook. 't Is een vlegel, die voor niets terugschrikt, een gevaar voor de heele omgeving." „Hij schoot alleen maar in de lucht, om mij bang te maken," legde Sara uit. Haar oom keek haar zonderling aan. „En is hij daarin geslaagd?" vroeg hij. Zij gaf hem een blik van verstandhouding. „Ja, dat deed hij," zei ze ernstig. Maar toen zij zag, dat Patrich Lovells borstelige wenkbrauwen zich fronsend samentrokken, voegde zij er bij: „Maar hij heeft het niet kunnen merken." Het fronsen veranderde in een glimlach. „Dat is goed," was het tevreden ant woord. „Het komt op heizelfde neer. ik was werkelijk bang," hield zij vol. „Ik draaide er heelemaal van om, zooals de meiden al tijd zeggen. Ik geloof niet, dat ik hel prettig vind," het kwam er peinzend uit - om een geweer op mij gericht te zien. Ben ik erg laf, oom?" „Neen, nichtje." Er kwam even een flikke ring in zijn oogen. „Integendeel, ik zou zeg gen, dat de grootste moed juist bestaat in zelfbeheersching, wanneer er gevaar dreigt; niet noodzakelijk in het feit, dat men geen vrees kent. In dat laatste is eigenlijk niet meer verdienste dan wanneer je je boterham eet, als je honger hebt." „Mijn moed is dus van de opperste kwali teit geweest, merk ik," lachte Sara. „Die ge dachte is een troost." Dat was hel werkelijk, wanneer zoo'n ge zegde kwam uit den mond van Patrick Lo vell, voor wien phvsieke vrees iets onge kends was. Had hij geleefd in de dagen van de Terreur, hij zou zeker zijn weg naar de guillo^ne zijn gegaan met diezelfde opze- de inventarisatie werden de kleinigheden, als schilderijtjes, vaasjes en courantenhan ger, niet vergeten. De heeren gingen na een uurtje weer heen, na nog gevraagd te heb ben, wanneer de vrouw het liefst zag, dat de verkooping plaats had. Des avonds hoor de J., toen hij thuis kwam, het geval. Hij vervoegde zich onmiddellijk bij den fiscus met de betaalde kwitanties. De ontvanger maakte zijn excuses voor deze ergerlijke fout in de administrate, welke niet diende te kunnen voorkomen. Een nieuwsbericht: Toon K., tewas uit zijn vel gesprongen tegenover een buurvrouw. B BUITENLANDSCH GEMENGD. In Thuringen en in de streek tusschen Maagdenburg is Zaterdag tusschen 8 uur 's ochlendè' en 7 uur 's avonds 20 cM. regen gevallen. De geweldige regenbuien hebben in verschillende steden, zooals Leip zig, en ook op het platteland heel wat schade berokkend. Te Leipzig alleen werd de brandweer meer dan 100-maal gealar meerd. In Voigtland en in het Ertsgebergte had het sinds lange jaren niet zoo sterk ge regend. Het stadje Auma staat vrijwel go- heel onder water. De oogst is in verschil lende gemeenten geheel vernietigd. In den nacht van Vrijdag heeft een Spaansch mijnwerker, na een woorden wil. seling, een aanval van woede gekregen in een mijnput bij St. Etienne. Met een bijl sloeg hij op zijn kameraden los en kon eerst worden gegrepen, nadat hij er een had ge dood en negen gewond. Zes menschen, onder wie vijf kinderen, zijn bij een ongeval met de Emanuel-kerk van de aid. Hanley van het Leger des Hells in Engeland zwaar gewond. Dertig perso nen waren zonder verlof te hebben gekre gen, bezig met het afbreken van den bouw-, valligen klokketoren, toen opeens de stee- nen massa instortte. Vier- en twintig men schen konden zich tijdig in veiligheid brengen. De Duitsche massa-moordenaar Haar- mann zal op last van do Kamer voor ert- mineele strafzaken naax de provinciale ziekeninrichting te Göttingen worden ver voerd in verband met het rapport dat over zijn geestestoestand moet worden uitge bracht. Alle maatregelen zijn genomen, dat hij niet kan ontvluchten. Naar de bladen uit Athene berichten, zal men, om bedrog bij de aanstaande gemeen, teraadsverkiezingen te voorkomen, elk kie zer, die gestemd heeft, zijn vinger laten doopen in een tinctuur, die 24 uur land zichtbaar blijft. Het voorstel hiertoe kwam van de zijde der oppositie. (Yan een bijzonderen medewerker, die gedurende 3 maanden een studiereis door Rusland tiiaakte). (Nadruk verboden). XII. Handel en Industrie. Als typisch voor het falen van het com munistische beginsel kan het feit beschouwd worden, dat liet meerendeel van de kleiae industrieele ondernemingen, die verpacht zijn, ondanks de drukkende belastingen en wanneer althans van de zijde van de sov- jet-regeering geen bijzondere maatregelen ,,tot beperking van de levenslust" zijn ge nomen, goed gedijen en met groote succes werken dan de staatsbedrijven, ofschoon de sovjet-regeering met Argusoogen toe ziet, dat nergens belangrijke kapitaalvor ming tot stand komt. Tot welke abnormale en oneconomische dingen men aldus komt, moge het volgende voorbeeld duidelijk ma ken. Ik had gelegenheid van den eigenaar van een kleine industrieele onderneming in een van de gouvernementen in midden- Rusland het volgende te vernemen. Deze, een I>uitscher, die vóór den oorlog reeds in Rusland had gewerkt, had kans gezien wekle, goedmoedige heldhaftigheid waarmee de edelen van Frankrijk hun kaarten neer wierpen en naar het scbavol gingen met de glimlachende belofte aan hun medespelera, dat het onderbroken spel in de wereld hier namaals verder gespeeld zou worden. En toen Sara met Patrick was komen sa menwoner!, een twaalftal jaren geleden, had hij met alle kracht in haar jeugdigen geest ingeprent een verachting voor eiken vorm van lafheid, moreele zoowel als physieke. Het was niet altijd zonder moeite gegaan, want Sara was een nerveus kind met een levendige verbeelding, die de grondoorzaak is voor zooveel, dat oppervlakkig als lafheid wordt betiteld. Maar Patrick was altijd op een verstandige manier te werk gegaan. Hij was haar nooit lastig gevallen over gebrek aan moed; hij had eenvoudig als vanzelf sprekend beschouwd, dat zij haar zelfbe heersching niet zou verliezen. Sara's gedachten gingen terug naar een voorval, dat in den eersten tijd van hun sa menwonen had plaats gegrepen. Zij had een hevigen angst gehad bij het verschijnen van een grooten buldog, die rondom het huis mocht loopen, en baar oom, die bemerkte hoe zij doodsbenauwd hét dier, dat er wer kelijk wel angstaanjagend uitzag, overal uit den weg ging, had haar kalm gevraagd of zij hem naar den stal wou brengen en aan den ketting leggen. Een oogenblöt had het kind geaarzeld. Maar toen had een zeker iets in zijn rustig vertrouwen, dat zij zou gehoorza men, een beroep gedaan op haar kinder lijken trots en hoewel zij bleek zag tot de lippen ,was zij toch recht op het groote beest afgegaan, had hem met haar kleine vingers bij zijn halsband gepakt en hem naar zijn hok gebracht. Moed onder phvsieke Dijn had zij geleerd na de invoering van de Nieuwe Economi sche Politiek zijn onderneming, weer op de been te brengen en goed te verdienen. Hij was nu finanoieel in de de gelegenheid nieuwe ondernemingen in het leven te roe pen. Hij kon dit echter niet doen langs den natuurlijken weg, dat wil zeggen door uitbreiding van zijn bedrijf op de plaats zelf, wat natuurlijk in economisch opzicht het beste zou geweest zijn, maar hij moest beginnen, industrieele ondernemingen in andere autonome doelen van de sovjet-unie in het leven te roepen. Hij hoopt daarmede de attentie van do sovjetregeering te ont gaan. Toen de N. E. P. in 1921 werd ingevoerd, werd als prinoipe voor de staatsbedrijven de zoogenaamde economische boekhou ding" aangenomen, dat wil zeggen, dat de bedrijven volgens de beginselen van het particulier bedrijf geleid moesten worden en zoo mogelijk hooge winst afwerpen. De verwezenlijking van dit beginsel is evenwel tot dusver mislukt door de organisatorische vraagstukken, die zich voordeden. Het bleek namelijk, dat dit beginsel aan een ander beginsel, namelijk dat van do cen tralisatie, werd opgeofferd. Het behefci van de industrieele ondernemingen werd in den vorm ran trusts in het leven geroepen, dat wil zeggen: alle industrieel* ondernemingen van dezelfde categorie wei» den tot één syndioaat gecentraliseerd waar bij de afzonderlijke onderneming geen eco nomische eenheid was en de transacties over het syndicaat als geheel werden uit gebreid. Dit beginsel is op het oogenblik nog niet verlaten, ofschoon er den laatsten tijd naarstig propaganda voor wordt ge maakt, de leiders van de afzonderlijke on dernemingen verantwoordelijk te stellen voor de rentabiliteit dezer ondernemingen. Wanneer men zioh u afvraagt, in welke richting de Russische staatsindustrie zich den laatsten tijd heeft ontwikkeld, dan kun nen wij dat hier slechts in groota lijnen schetsen. In de eerste plaats is den laatsten tijd het centralisatieproces verder voortge zet. Dit proces heeft ten doel sam.enwer- king van de industrieele ondernemingen, het sluiten van onguntig gelegen, niet vol doende van grondstoffen voorzieno of met ouderwetsche machines werkende bedrijven Maar wanneer men de uitvoering van dit gezonde economische principe in de prak tijk gadeslaat, dan ziet men, dat ook in dit opzicht roofbouw plaats vindt. In den loop van de jaren zijn de machines ontzettend afgebeuld. Onder den dekmantel van de centralisatie worden op het oogenblik de laatste restanten van hetgeen men aan raa- ohines rijk is, bijeengegaard en ook bedrij ven met levenskracht worden gesloten, om dat zij geen reservedeelen meer hebben. Dit parasiteeren op het kapitaal van de industrie moet natuurlijk een steeds groo- ter omvang aannemen. Volgens goede ken ners van de industrie in Rusland moet bin nenkort het tijdstip aanbreken, dal alleen een geweldige import van machines en re servedeelen de industrie weer op de been kan brengen. iWat de financiering van de industrie be- treftr is de staalt de industrie in buitenge wone mate tegemoet gekomen. Aan het eind van het begrootingsjaar 192223 had de staat niet minder dan ongeveer 143 millioen goudroebel voor do industrie beschikbaar gesteld. Het is buitengewoon interessant te constateeren, dat het grootste deel van deze subsidies en participaties op rekening van de grootindustrie komt, die door den staat uit de hierboven omschreven motieven in stand moet worden gehouden. Een groot deel van deze bedragen is, zooals kenners van de economische toestanden in do sov jet-unie zelf toegeven, gebruikt tot dekking van het deficit dezer ondernemingen. Daar bij moet worden opgemerkt, dat deze bedra gen niet zijn bedrijfskapitaal, maar subsi dies en bedragen tot dekking van'verliezen De schuld van de industrie aan de banken heeft ook zeer groote afmetingen aangeno men. Op 1 October 1923 bedroeg de schuld van de industrie aan de banken ongeveer 160 millioen goudroebel. Daarbij is karak teristiek de omstandigheid, dat de banken niet te vinden zijn voor crcdietverleening aan de grootindustrie! In het jaar 192223 heeft de industrie in het geheel ongeveer 315 millioen goudroebel aan subsidies en be drijfskapitaal ontvangen. bij het zien van Patricks eigen worstelen met zijn zwakke gezondheid. Bij tijden leed hij ontzaglijk, maar geen zucht of klacht mocht ooit aan zijn saamgeklemde lippen ontsnappen. Sara zag alleen, na wat hij noemde, een van mijn beroerd-slechte da gen, kleintje, dat er weer nieuwe groeven waren gekomen bij de vele, die zijn voor komen den laatsten lijd zoo hadden ver ouderd. In zulke lijden 9tond Sara doodsangsten uit en leed zij zelve onder zijn smart, sinds haar aanhankelijkheid aan Patrick Lovell de drijvende kracht van haar leven was ge worden. Andere meisjes hadden ouders, broers en zusters en nog verdere bloedver wanten tegenover wie zij haar liefde kon den uitten en loonen. Sara had niets van dat alles en de geheele liefde en toewijding van haar hartstochtelijke natuur stortte zich op den man, dien zij oom noemde. Hun onderlinge verhouding was meer dan de aangenomen bloedverwantschap hun op legde. Zij waren vrienden, deze twee, in tieme vrienden, kameraden op gelijken voet, die eikaars terughouding respecteerden cn volkomen oprecht met elkaar omgingen. Misschien was dit gedeeltelijk te verklaren uit het feit, dat zij geen werkelijke bloedver wanten waren. Dat Sara Patricks aangeno men nichtje was, was de eenige verklaring voor haar aanwezigheid op Barrow Court, die hij zich ooit verwaardigd had aan de buitenwereld te geven, en eigenlijk was dit ook allee, wat Sara zelve van de heele zaak wist. In baar geheele leven had zij maar tot weinigen in betrekking gestaan. Zij had geen herinnering aan iemand, die haar va- der zou zijn geweest, en hoewel zij begreep, da/t het bestaan van dien persoon aangeno- Wat de afzetmogelijkheden van de indu strie aangaat moet men niet vergeten, dat de gevolgen van den goeden oogst van 1921- 22 tot het einde van het vorig jaar nog merk baar waren. Door de herloving van de koop kracht van de boeren verkreeg de industrie betrekkelijk goede afzetgebieden, wat een' nieuwen toevloed van do bevolking van het platteland naar de steden tengevolge had. De bevolking van de steden bedroeg in de RSFSR in het jaar 1923 8.102.8-47, terwijl zij in 1920 slechts iets meer dan 7 millioen had bedragen. Daarbij is een grooto toe vloed naar de centrale industriegebieden waar te nemen; daar bedraagt hij 20 pro cent. Het totaal aantal arbeiders, die bij de industrie werkzaam zijn, bedroeg op het territorium van de sovjet-unie op 1 Juli 1923 ongeveer 1.600.000 Den vorigen zomer moest de industrie onder betrekkelijk ongunstige omstandigheden werken. Kort daarna',- reeds tijdens de jaarmarkt te Nishni-Nowgö- ro.d, waren de eerste voorteekenen van een industriecrisis aanwezig, een crisis,, die ook op het oogenblik de industrie nog zeer be moeilijkt. Het blijkt, dat er in steeds too- ncmende mate een ernstige wanverhouding bestaat tusschen de opbrengst van land- strieele voortbrengselen. Ofschoon nu den laatsten tijd een prijs-i stijging voor landbouwproducten merkbaar is, lijdt de industrie onder een buitengewoon gemis aan afzetmogelijkheid. Voor het be langrijkste deel is dit waarschijnlijk te wij-, ten aan de hooge aanmaakkoslen van de industrieproducten,, welke kosten zoo onU zettend hoog zijn door het oneconomisch beheer. De reactie daarop is, dat de in-, duslrie geen koopers voor haar producten vindt. Hoe ernstig het in dit opzicht gesteld is, kan men bijvoorbeeld hieruit zien, dat de laatste maanden de sovjet-ambtenaren en -beambten verplicht zijn, een gedeelte van hun salaris voor den aankoop van tex-» lielgoederen te gebruiken. De laatste maan den heeft het percentage van de voor dezen gedwongen aankoop uitgegeven bedragen tot 10 procent van het salaris van de sovjet* dienaren beloopen. Door de afzetcrisis heerscht natuurlijk ook werkloosheid, die steeds nog toeneemt. Daarbij komt nog, dat dank zij de pogingen, orde op de financiën te stellen, de staat buitengewoon zuinig moet zijn met nieuwe toelagen aan de in-, dustrie. Hoewel men in het algemeen vooruitgang in de productiewijze van de industrie kan waarnemen, ofschoon een geleidelijke stij ging van de intensiteit van den arbeid zoo-? wel als verhooging van het arbeidsloon heeft plaats gehad, zoodat de productiviteit van den arbeid ongeveer 60 pCt. bedraagt van die van voor den oorlog, terwijl het werkelijke loon van den arbeider ook onge veer CO pCt. bedraagt van dat van vóór den oorlog, is in de toekomst stellig tc verwach ten, dat het verdere staatsbeheer over de groot industrie groote bedragen uit de staats kas zal opeischen. Dp andere eisch, naast het verleenen van voorschotten en subsidies, voor het hand* haven van het staatsbeheer in Rusland is: handhaving Van het monopolie van den buitehlandschen handel. Wanneer op het oogenblik in de sovjet-unie het monopolie van den buitenlandschen handel moest worden opgeheven, zou de Russische staats industrie in den korist mogelijkcn tijd aan de concurrentie van de voor de wereldmarkt werkende buitenlandscbe Industrie overlij den. Daardoor is het vasthouden van de sovjet-unie aan het monopolie van den bui tenlandschen handel te verklaren, want wanneer de staatsindustrie ten gronde gaat verliest de sovjet regeering een van haar laatste steunpunten, die zij ten deele nog in het industrieproletariaat vindt. Voert dus de sovjet-Tegeering een verbit terden strijd voor de handhaving van d« staatsvoogdij over de grootindustrie, welke zij in steeds toenemende mate met enormi financieele offers moet betalen, het oneco-. nomische van het communistische principe komt nog duidelijker aan het licht, wan neer men de politiek van de sovjetregeering met betrekking tot den handel beschouwt. Na de invoering van de N. E. P. werd de vrije handel weer toegestaan. De economi sche opleving, die Rusland sedert de invoe ring van de N. E. P. hoeft te zien gegeven, is voor het grootste deel het gevolg van het feit, dat door den particulieren handel de ruilhandel tusschen de steden en het plat- men moest worden, was zij er nooit nieuws gierig naar geweest. Aan den horizon van haar vroegste kinds heid stond maar één enkele figuur, die van haar moeder, die zij aaubad, en „thuis" be- teekende voor haar een paar simpele kamera hoog in een plaats, die Wallaters Buildings heette en voornamelijk bewoond werd door gezinnen uit de arbeidersklasse. Door de omstandigheden was Sara dus verstoken geweest van het gezelschap van andere kinderen en had arl haar liefde zich geconcentreerd op haar moeder. Nooit had zij den plotsolingen, wanhopigen angst ver gelen van dat oogenblik, toen liet vreeselijke stilzwijgen van de witte gestalte op het b?d in de kleine slaapkamer, die zij samen deelden, haar de beleekenis van den dood leerde kennen. Zij had niet geschreid, zooals de meeste kinderen van acht jaar zouden gedaan heb ben; maar zij leed, als versteend in haar stilzwijgen, niet in slaat uiting te geven aan haar 9mart. „Ongevoelig noem ik datl" beweerde de vrouw, die op dezelfde étage woonde als de Tennanfcs en die op verzoek van den dokter had geholpen, tegen een buurvrouw, die bezig was water te koken op een gastoestel. Je mot toch wel een kou we kikker van een kind weze, als je je moeder daar dood kan zien legge zonder één traan." Zij snoof. „Heb je die thee nog niet klaar? Ik kan al tijd thee-drinke als ik een doop afge legd.' j(Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5