AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Maanclr- Volkshuis: Spaarvcrgadering zomerkamp 8 uur. Katwijk aan Zee: Gemecnlozaal: Spreker do heer Van Sprjkhoven. Halfacht. Woensdag. S l o m p w ij k: Harddraverijen, voorna, halllien en nam. 2 uur. Danelijks: „De Graanbeurs": Grocde nationale schicl- wedstrijd Leidsche Schietver. „Willem Teil": 22, 33, 25, 26, 30 Aug. 1, 2, 5, 0, 8 9, 12 en 13 Sept. Van 2 tol 9 uur. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdtg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luror-theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée le 2 uur. „Rejo theater"Intern, tentoonstelling ,,Do Mensch".- N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. Da apotheek van „Hulp der Mensch- neid", Hooigracht 48, i3 altijd geopend, doen alleen voor leden van dal Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 Aug. tot en met Zondag 24 Aug. waargenomen door de apotheken van de heeren: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. RECLAME. 5579 toen ook de reeds toegezegde bedragen van de voornoemde gemeenten en dreigde de ïaak schipbreuk te dijden. Gelukkig is toen de Kqgeering bereid gevonden om liet aan deel der gemeenten door den Staat te doen overnemen, zoodat de Emigratie Centrale IHolland thans met volle kracht aan het werk kan gaan. Blaadje No. 248 van de vereeniging «JHet Vrije Ruilverkeer"' behelst een be schouwing over het ontwerp-Tariefwet Aan het slot lezen wij: Tegen con technische herziening van ons tariel hebben wij geon bezwaar en wij er kennen gaarne, dat verschillende technische wijzigingen, die thans worden voorgesteld, als verbeteringen moeten worden beschouwd. Ons ernstigste verzet gaat tegen de verheo- ging van den heffingsvoet van 5 op 8 pet. Daartegen hebben wjj principieeie bezworen, en bovendien visesft-vij ïaa-4ieti stap de consequenties. Met de Kamer van Koophan del te Rotterdam te zeggen: wij keuren het principieel af, maai wqj zijn bereid een misstap te doen, om geleidelijk op ieu goeden weg terug te keeren, achton wij een gevaarlijk experiment. Wie overweegt van het pad der deugd al te dwalen, pleegt zich de illusie te maken, dat hot iater gemakkelijker zal zijn op den goeden weg terug te komen, lu den moeilijken lijd, waarin wjj leven, jij het zeker niet ge makkelijk, en allerminst voor de overheid, den juistcn koers te houden. Waarheen stuurt echter hjj, die niet vasthoudt aan de be ginselen en de lessen van het verleden uit het oog verliest? Koevele Kamerleden zul len, ter wille van de opportuniteit, bereid bljjken te breken met de historische ont wikkeling en met de beginselen, welker juistheid zij met ons beamen? Prot dr. Narath, hoogleeraar in de chirurgie aan de universiteit to Heidelberg, vroeger te Utrecht, is overleden. Nedcrlandschc en Turksche onderhan delaars hebben te Angora over een verdrag van vriendschap onderhandeld De definitie ve tekst is door de afgevaardigden goedge keurd. Het verdrag zou Zaterdagmiddag worden geteekend. Tewfik Kiamil bey, onderstaatssecretaris van buitcnlandscho zaken, vertegenwoordigde Turkije bij de onderhandelingen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag a.s. niet plaats hebben. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche conferentie na bereikte overeenstem ming gesloten. De Dnitschers geven toe De Rijksdag ook De Duitschers hebben ten slotte le Lon den het hoofd gebogen inzake de militaire ontruiming van het Roergebied en zoo is Zaterdag de conferentie geëindigd. Uit de telegrammen van Zaterdag was deze gang van zaken al duidelijk te zien aankomen. Zaterdagavond is de laatste zitting, een plenaire zitting, gehouden. Nadat het pro tocol was behandeld, volgden gelukwen- schen over en weer over het resultaat, dat na lang en zwaar zwoegen eindelijk is be» reikt. Mac Donald en aijdere vooraanstaan de gedelegeerden voerden het wooid, waar op gepauseerd weid voor de definitieve on- dcrleekening van hot protocol. De gesloten overeenkomsten weiden vast gelegd in een slot-protocol met vier bijla gen. Hot slolprotocol is een kort document, in het Franse h en Engelsch opgesteld, dat werd onderteekend door Mac Donald ais voorzitter en Sir Maurice Hankey als secre tarisgeneraal der conferentie; verder door den secretaris der Duilschc delegatie en den vertegenwoordiger der commissie van her stel. De sccfetaris» van de delegatie der Ver- eenigde Stalen leckcnde niet mee. liet document verklaart, dat de voorzit ter derconferentie den vertegenwoordigers der mogendheden en der commissie van herstel, in gemeenschappelijke vergadering bijeen, mededeelt, dat alle betrokken regee- ringen, alsmede de commissie van herstel, hun aanvaarding van het rapport der des kundigen hebben bekrachtigd en dat als resultaat der conferentie verschillende over eenkomsten, aan het protocol toegevoegd, zijn onderteekend of geparafeerd door de betrokken partijen. Deze overeenkomsten vormen een ondeel baar geheel en kunnen niet worden gewij zigd, behalve dat de data in bijlage drie be treffende de stadia van do uitvoering van het plan kunnen worden verschoven, wan neer de datum, waarop de eerte stappen zullen moeten zijn gedaan (15 Augustus) mocht worden uitgesteld. Do opschuiving van den begindatum der overgangsperiode veroorzaakt automatisch een overeenkom stige verschuiving van alle andere data der overgangsperiode. De betvokken partijen zullen later te Lon den samenkomen voor de formeele onder- teekening der documenten, welke nog niet zijn onderteekend, waarop geverifieerde af schriften der tu8schen de bondgenooten ge sloten overeenkomsten aan Duitschland zul len worden ter hand gesteld. Nadat de vertegenwoordigers der mo gendheden en der commissie van lierstei zonder uitzondering hun goedkeuring hier aan hadden gehecht, verklaarde de voorzit ter de conferentie voor geëindigd. De eerste bijlage bevat de overeenkomst 9 Augustus jl. tu8schen de commissie van herstel en do Duitsche regeering gesloten, waarin Duitschland op zich neemt alle voor de uitvoering van het rapport der deskun digen vereischte maatregelen te treffen cn de commissie van herstel zich harerzijds verplicht mede te werken tot het vergemak kelijken van de plaatsing der leening en in het algemeen haar best te doen de uitvoe ring van het rapport der deskundigen te doen slagen. De tweede bijlage bevat de bepalingen in zake de commissie van overdracht en regelt de leveringen in natura en de arbitrage in geval van oncenigheid tusschen de Duit sche regcering en de commissie van over dracht. Bijlage drie bevat in den vorm van een overeenkomst tusschen de geallieerde regee ringen en Duitschland het rapport der tweede commissie van de conferentie waarin de economische ontruiming van het Roer gebied wordt geregeld. Bijlage vier is een overeenkomst tusschen de geallieerden onderling en handelt over de stappen, te nemen bij een eventueel in gebreke blijven van Duitschland. Tot zoover het Dawes-rapport, waarovn trouwens geen moeilijkheden meer waren, evenmin als over de amnestie. Deze over eenkomst, eveneens geteekend, bevat be halve de bepalingen omtrent de amnestie en den terugkeer der verhannenen, nog de volgende punten: De Rijnlandovereenkomfrt en de algemeene organen van het lands bestuur treden weder in werking. De bin- nen-tolgrens wordt opgeheven, evenzoo cfc verkeersbelemme ringen tusschen het be zette en onbezette gebied. Het douane- beheer, het beheer der in- en uitvoerrechten, het slaatbosclibehoer en dat over de domei nen wordt weer aan de Duitsche overheid overgedragen. De Fransch-Belgische regie over de spoorwegen wordt opgeiheven. Al het Franech-Belgisch spoorwegperso neel wordt teruggenomen. Bedoelde latere samenkomst te Londen is bepaald op 30 Aug. De diverse parle menten, het "Fransche en het Duitsche, zul len dan hierover moeten hebben beslist. De heele overeenkomst is afhankelijk van het slagen der leening en dat is vastgelegd in volgende geallieerde resolutie: „Geconcludeerd wordt, dat de tenuitvoer legging van het plan-Dawes en de schikkin gen tot dat doel, belichaamd in de huidige overeenkomst, afhangt van de leening van 800 milüoen goudmarken ten behoeve van het plan, en dal zij de bedoelde leening tot voorwaarde hebben. De geallieerde regeerin gen, wenschendc dat deze leening met suc ces wordt geplaatst, cn overwegende, dat deze leening allereerst afhankelijk is van de daartoe verstrekte waarborgen, zullen de centrale banken in haar resp. landen uit- noodigen, haar goede diensten te verleenen ter vergemakkelijking van het plaatsen der leening. En tot slot de militaire ontruiming. Ziedaar het groote hangijzer, dat zelfs blijft na de voorloopige onderleckening. Het volgende is overeengekomen: In een schrijven van de Franschc en Belgische pre miers aan den rijkskanselier verklaren zij, dat zij hun rechtsstandpunt handhaven, dat de Roerbezetting volgens het vredesverdrag mag worden uitgevoerd, dat zij echter in ver band met de le Londen getroffen regelingen hunnerzijds verklaren, dat het Roergebied op zijn laatst binnen een jaar ontruimd moet worden, en dat de termijn van ontruiming op 15 Augustus van dit jaar aanvangt te tcopen. Wanneer de overeenkomst van Lon den wordt uitgevoerd in een geest van goede trouw en vredelievendheid. In een schriftelijk antwoord van den rijks kanselier wordt acte van deze verklaring ge nomen en verklaard, dat Duitschland zijn opvatting handhaaft dat de bezetting weder rechtelijk is. Voorts wordt in dit schrijven de verwachting uitgesproken, dat in verband met dc getroffen regelingen, de ontruiming van het gebied zoo spoedig mogelijk zal volgen, en dat de Fransche en de Belgische regeeringen deze opvalling deelen. Herriot heeft de toegezegde concessies ge stand gedaan. Tegelijk met de economische ontruiming zal nog de militaire ontruiming plaats hebben van ten le, de zone van Dort mund en Hoerde, ten 2de 15 dagen later de ontruiming van de havens yan Emmerik, Wesel, Mannheim, van de districten van Offenburg en Appcnweijer. en jran de .apoor- wegwerkplaatscn van Darmstadt, ten 3e de gordel bij dc Roeractie door de Franschen gelegd om het bruggenhoofd van Keulen en het gebied Koblenz aan den cencn en van Keulen en Mainz aan den anderen kant. Zoo is de stand van zaken, geheel zakelijk de affaire bekeken zonder commentaar. IIoc de ontvangst is? Het „Hbld." vat dit aldus samen: De Duitschers zijn zeer teleurgesteld, maar zij gelooven toch, dal het waarschijn lijk mogelijk zal zijn de noodzakelijke wet geving met een kleine meerderheid in den Rijksdag goedgekeurd te krijgen. De minis ters zullen 't parlement aanloonen, dat zij onder force majeure moesten toegeven en dat zij op een vroegere ontruiming van de Roer rekenen, en dat zoodra de lecning uit gegeven is, de bankiers tusschenbeiden zul len komen en een vroegere onruiming zul len verlangen. Maar hoewel het verdrag ernstig teleur stelt, blijft toch het feit be staan, dal indien de Duitschers niet aan genomen hadden, het plan-Dawes onuitge voerd was gebleven. Zij hebben toch be reikt, dat zij de Roer het volgend jaar op 15 Augustus vrij zullen krijgen in plaats van op 15 October en dat in het gebied, dat onmiddellijk (30 Augustus a.s.) ontruimd wordt, niet slechts de stad Dortmund, maar het geheele district is opgenomen. Dat is niet slechts een zekere voldoening voor de bevolking van dat district, maar voor ge heel Duitschland. Natuurlijk is een der belangrijkste kwes ties van het plan-Daves de leening. Daarom blijft Duitschland hopen, dat de bankiers nog een woordje mee zullen praten tot ver vroeging van de militaire ontruiming. Van de Belgen verklaarde minister Thcu- nis, dat hij over het resultaat zeer tevreden was aangezien het een eerste slap naar eeo duurzamen vrede beteekent. De Fransche premier Herriot vernam het bericht dat de Duitschers de voorwaarden aannamen Vrijdagnacht om 4 uur. Men moest hem wekken om hem dit mede te deelen en nadat hij van het besluit der Duitschers had kennis genomen ver klaarde hij„Het is goed. Ik had dit ver wacht, al had ik dan ook niet gedacht, dat het zoo spoedig zou gebeuren". Een Fransch diplomaat gaf als zijn meenig te kennen, dat thans alles goed kan gaan als Engeland en Frankrijk het eens blijven. Hij vreesde echter, dat Engeland opnieuw Frankrijk zal loslaten en dat Duitschland daar dan weer gebruik van zal maken om nieuwe moeilijkheden to veroorzaken. De Italianen zeggenWij hebben nooit eenigen druk op Duitschland uitge oefend om het Fransche voorstel aan te nemen, maar slechts aangetoond, dat van de Franschen niet meer was los te krijgen en dat vergeleken bij den toestand vóór de conferentie de verkregen resultaten een groote verbetering beteekenen. Italië heeft de bezetting van het Roer-gebied steeds als ongelegen en ondoeltreffend veroordeeld. Het wensobt do ontruiming van de Roer en ziet in de conferentie van Londen het beste middel om dit te bereiken. Italië zag ech ter ook in dat een weigering van Duitsch land een mislukking van de conferentie zou hebben beteekend. Nu is er een geheel an dere atmosfeer geschapen, waarin de ver vroeging van de ontruiming zeer waarschijn lijk wordt en er is nu ten minste voor het ergste geval een bepaalde datum voor de ontruiming vastgesteld. De En gelach en hebben geen eens luidend oordeel; MacDonald is overtuigd „to have made the best of it". Hij was ge handicapt, omdat hij telkens wanneer hij tusschenbeide komen wilde in de vïaag van de ontruiming van de Roer, ten antwoord kreeg, dat deze officieel niet op het program ma der conferentie stond en dat wanneer MacDonald een vraag zou aanvoeren, die niet op het programma stond, Herriot da delijk met een andere vraag zou aankomen, n.l. die van dc regeling der intergeallieerde schulden. Dit mocht MacDonald niet toe staan en ook hij is er van overtuigd, dat dc huidige toestand zeer veel gunstiger is dan die van vroeger. Hij herhaalde zijn vroegere uitlating, dat de nieuwe atmosfeer in Euro pa het werk is van de Labourregeering. Bnowden is, zooals uit particuliere ge sprekken blijkt, met het resultaat veel min der tevreden. Hij is er van overtuigd dat, indien de geallieerden in gesloten front de Duitschers hadden gesteund, van Herriot zeker grootere concessies te verkrijgen wa ren geweest en dat dan de houding van Engeland, Italië en Amerika ook veel logi scher zou zijn geweest, daar immers deze landen alle drie wenschten dat het Roer gebied zoo snel mogelijk zou worden ont ruimd. In Frankrijk en Engeland meent de pers vrij unaniem, dat een groot succes is ver kregen. Eenige bezorgdheid klinkt hier en daar nog door. In Engeland vooral, dat de niet-dirccte Roer-ontruiming in Duitschland tot groote strubbelingen zal leiden, in Frank rijk, dat Duitschland niet aan de verwach tingen zal voldoen. 't Belangrijkste op dit oogenblik is de ont vangst van Duitschland cn die is verre van mooi. Uit het commentaar van de Duitsche pers op de te Londen bereikte overeenkomst blijkt duidelijk, dat de binnenlandsche Duit sche toestand uiterst verward is. Zelfs de cenlrurapers en de socialistische bladen zijn inet in staat woorden van instemming te vinden voor den arbeid der Duitsche onder handelaars. Daarentegen is de geheeïe recht- sche pers, met inbegrip van die van de Volkspartij, uiterst heftig in haar veroor deeling. Duidelijk ziet men, hoe met het uur de propagandistische elementen zoowel bij de Volkspartij als bij de Duitsch-nationalen om van dc Volkischen maar niet te spreken, de overhand dreigen te nemen boven de be zadigde krachten, die voor de aanneming van het Dawes-plan in ruil voor invoerrech ten op graan werken. Zelfs de „Vorwërts" i9 van meening, dat de rechtsche leiders niet in staat zullen zijn, hun volgelingen er toe te brengen, vóór de Dawcswetten te stemmen. Het blad meent, dat een deel van de schuld daarvooT de Duitsche onderhandelaars te Londen treft, die noodcloos de onlruimings-onderhandelin- gen te sterk op den voorgrond brachten. Met even ajroote cluideliikheid blijkt ech ter uit gezaghebbende uitlatingen, dat een evenlueele verwerping van het Londcnsche compromis tot ontbinding van den Rijksdag zal leiden en nieuwe verkiezingen ten ge volgd zal hebben. Marx heeft dit onomwonden verklaard. Maar hoe lang zou dan niet verloopen, voor en aleer met de uilvoering van hel Da- vris-plan kan worden begonnen? Donderdag komt de Rijksdag bijeen even als het Fransche parlement. Voor het laatste schijnt geen gevaar, Voor de Rijks dag. Fcn twee-derde meerderheid is noodigl Men kan de situatie aldus schilderen: Her riot heeft niet verder durven en waarschijn lijk kunnen gaan dan hij deed. In Duitsch land is evenwel het rechtsgevoel opnieuw geschokt en zoo zal daar het accoord van Londen voor zeer velen precies hezelfde zijn als het verdrag van Versailles. Hoewel geen ultimatum werd gesteld/ zijn de Duit sche gedelegeerden toch gedwongen, n.l. uit vrees voor erger, toe te geven. Dat zal zich, vreezen we, opnieuw wreken. Vergeten zal helaas worden, dal thans een eerste stap is gedaan in de richting van 6en waren vrede, dal niet alles tegelijk be reikt worden kan. Mogen echter redelijkheid en gezond ver stand het winnen I En straks volgen nog nieuwe conferenties. Eerst over een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duischland en tusschen Bel gië en Duitschland. dan de kwetsie der intergeallieerde schulden en ten slotte ontwapening. Het laatste ook met behulp van den Volkenbond. BELGIE. Staking algemeen. In de Boerinage is de staking thans al gemeen. Er heerscht volkomen orde. Vol gens het op do vergadering der arbeiders aangenomen besluit zal do algemeene sta king feitelijk heden officieel ingaan, den dag, waarop de laatste opzeggingstermijnen afloopen. DUITSCHLAND. Een fraai congres. Te tWeimar is het congres der Duitsch- Volkisclien gehouden. Er is een drieman schap aan het hoofd der partij gesteld, be staande uit Ludendorff von Graefe en Hitier Deze laatste zal zoolang hij gevangen zit, door Strasser worden vervangen. Indien een van de leden van het triumviraat sterft of ontslag neemt, zullen de beide overigen zijn opvolger benoemen. Het driemanschap benoemt do leiders van do beweging in de verschillende bondstaten. Prof. Bartels, de zeer bekende antisemi tische professor in do literatuur, hield een rede, waarin hij zich er heilig van overtuigd te zijn dat dc joden verantwoordelijk zijn, zoowel voor den wereldoorlog als voor de revolutie. Luid applaus oogsste hij toen hij uitriep: ,,Ik kan dat vervloekte woord vrij heid niet meer hooren, ik wenschtc dat er nu eindelijk eens iemand kwam, die ons met den knuppel om de ooren sloeg." Graaf Reventlow sprak over de algemee ne politiek. Hij beweerde, dat Duitschland sinds het heengaan van Bismarck de hans worst van do internationale politiek is ge weest. Ook volgens dezen spreker zijn alleen de joden schuldig aan het uitbreken van den oorlog. Het rappoTt van de deskundigen heeft Reventlow natuurlijk veroordeeld. S-prekend over het feest van de grondwet dat te Weimar is gevierd, zeide hijAoht dagen geleden heeft te Weimar een klein aan Engclsche ziekte lijdend kind zijn vijf den verjaardag gevierd. Het was de vijfde verjaardag van het „Tepubliekje Weimar". Men heeft het een kindermeisje willen geven in de Rijksvlag zwart-rood-goud". Het congres heeft zich ten gunste van de fusie van do nationaal socialistische Duit sche arbeiderspartij en de Duitschvolksche vrijheidspartij uitgesproken. Aan Hitler zond men een telegram van hulde. Op voorstel van Ludendorff is besloten het woord „Deutsch" voortaan steeds met hoofdletters to schrijven. Ook werd besloten dat geen misbruik meer van het lied Deutschland euber al)es zal mogen worden gemaakt en dit bijvoorbeeld niet meer aan het oinde van een potpourrri zal mogen wor den gespeeld. Een voorstel om 9 November, den dag waarop verleden jaar de staats greep van Hitier werd onderdrukt, voortaan als dag van rouw te be schouwen is met alge meene stemmen aangenomen. En aan zulke „leiders" vertrouwen zoo velen zich toe ENGELAND. De Valera onverzoenlijk. De Valera heeft na zjjn ontslag uit de gevangenis verklaard, dat de Republikeinen opkwamen voor de volledige onafhankelijk heid van Ierland en voor de vereeniging van alle Ieren. Tot dat doef zouden zjj gebruik maken van allo beschikbare midde len, waarmeo vastberaden menschen zich de vrijheid kunnen veroveren. De Ieren kunnen nooit hun trouw schenken aan een buitculandscho mogendheid. Het is moge lijk dat zij tijdelijk gedwongen zullen worden om zich in bepaalde dingen te schikken; maar hun goedkeuring kunnen zg daoiaan nooit geven. HONGARIJE. Een der moordenaars van Erzberger gevat. Naar gemeld wordt is thans toch werke lijk een der moordenaars van Erzberger in hechtenis genomen op een landgoed nabij Boedapest, n.1. Schultz. Tillesser is blijk baar weer ontkomen. ITALIË. Matteoiti's lijk gevonden? Uit R<pne wordt bericht, dat bij de plaats, waar de jas van Matteotti werd gevonden, met behulp van politiehonden oen begraven lijk is ontdekt, hetwelk reeds half vergaan was. Een verder onderzoek wordt ingesteld. I Volgens de bladen ia bét üjk, dat bij Seravona is gevonden, on zoo to zeggen onherkenbaar. Vroegere afgevaardigden moe ton echter aan een met goud gevulden snijtand hebben ontdekt, dat het hier het lijk van Matteotti betreft. liet lijk werd ontdekt onder een humus- laag van ongeveer 20 c.M. dikte. Men vond een sleutelbeen en een heupbeen op eenigen afstand. Het lijk was geheel uitgekleed. Waarschijnlijk hadden de moor denaars dat gedaan, om de herkenning te bemoeilijken. In de borst zat nog de vijl, waarmede de moord waarschijnlijk is ge pleegd. Verscheidene ribben waren gebroken. Onder sterk politietoezicht is Zaterdag het lijk uitgegraven, waarbij alleen de ambtenaren tier justitie werden toegelaten. Het lijk werd daarop door Carabinieri naar net dorp Riamo gebracht en in de kapel van net kerkhof neergelegd. Carabinirie houden voor den ingang de wacht. Het kerkhof is door een vijftigtal cuiobmeri afgezet Het plaatsje Riamo maakt den indruk van een belegerde plaats, tengevolge van de vele politic, die opgecommandeerd is. Waarschijnlijk zal het lijk naar Rogigo, Matteotti's geboorteplaats, worden overge bracht. Het bericht over het vinden van het Jijk van Matteotti h^eft te Rome groote sensatie gewekt. De oppositionneele „Populo'' handhaaft de meening, dat het lijk uit politieke overwe gingen geruimen tjjd ergens anders is ver borgen gehouden. Het blad dringt aan op een onderzoek, of de ontbinding ook inder daad heeft plaats gehad daar, waar het lijk gevonden is. ZUID SLA VIE. Kioatië autonoom? aanslat op Raditsj. Naar het Zuid-Slavische regeeringsblad „Politika'" mededeelt, is do Zuid-Slavische regeering van plan, Kroatië autonomie te verleenen. Prins Paul Karageorgewits zou tot vice-koning var Kroatië worden benoemd. Terwijl Raditsj te Zagreb in een ge sloten bijeenkomst een causerie hiold over Z'jn indrukken van Rusland, heeft iemand getracht hem met een dolk te vermoor den. Raditsj' partygenooten wisten den aanslag, en lieten den man arresteeren. Hjj bleek lid te zijn van de Servische Zwarte Hand, die besloten had Raditsj uit den weg te ruimen om de eenheid van het land te redden. BULGARIJE. De wapensmokkel. Aan boord van een bark uit Sebastopoh welke in de buurt van kaap Emineh in beslag genomen werd, is een groote hoe veelheid wapenen en munitie gevonden. Een groot gedeelte van de Jading was reeds gelost. In verband hiermee zijn verscheiden© personen gearresteerd. RUSLAND. Ondragelijke gavangenistoe- slanden staking nit protest. Naar van sociaal-revolutionnaire zijde wordt bekendgemaakt, zijn de toestanden in de Russische gevangenissen aan de .Witte Zee ondragelijk. Vijfenveertig procent van de politieke gevangenen heeft tubercu lose. Versehillendo gevangenen zijn krank zinnig geworden. Daar de cellen in de gevangenissen op de Solowctzki-eilanden meer dan vol zjjn, is eon nieuw concen tratiekamp op nog Noordelijker gelegen eilanden gevestigd, waar de gevangenen zullen zijn blootgesteld aan de verschrik kingen van den Poolwiuter. Een delegatie van de soc.-deraocratische arbeiderspartij heeft zich in dezen tot het I. V. V. gewend. Naar de „Dni" verneemt zijn te Nowo- rossQsk do arbeiders in de meeste bedrjjf- yen in staking gegaan, als protest tegen de voortzetting van den graanuitvoer. Naklanken dei Londensche conferentie. LONDEN, 17 Aagt (Renter). In ver dere aanhangels der getroffen overeenkomst wordt nog bepaald, dat Duitschlands fiscale en ekonomiseiie eenheid op 5 October ge heel herstc-ld zal zijn en eveens van dien datum af het Duitsche bestuur in de bezette streken weder hetzelfde gezag zal uitoefe!- nen als voor 11 Januari 1923, terwijl dan alle industrieele en andere ondernemingen in het Roergebied aan de eigenaren zullen worden teruggegeven. De in het Dawes-plan bedoelde spoorwegmaatschappij zal tegen 20 September de Duitsche spoorwegen over nemen en tegen 20 November zullen de door de Fransch-Belgische regie geëxploiteerde lijnen aan deze maa'tac'nappij worden over gedragen. Geschillen, die uit de oveijen- komst mochten voorkomen, kunnen aan het haagsche hof worden voorgelegd. Sancties zullen niet worden toegepast dan wanneer opzettelijk ingebreke blijven wordt gecon stateerd. LONDEN, 17 Aug. (Havas). Brj het sluiten der conferentie heeft Herriot een rede gehouden, waarbij hij de Engelsche regeering voor de verleende gastvrijheid dank bracht en Macdonuld gelukwenschte^ met het geduld, de welwillendheid en de loyaliteit, die fiij aan den dag fegde. Hij merkte op, dat allo oorlogsproblemen nog wel niet opgelost zijn, maar zoo zeide h(j tocli bespeuren wij reeds den dageraad en hopen weldra het volle daglicht te zien. frankrijk heeft veel geleden, doch vroeg en vraagt slechts datgeno waarop het recht heeft; het heeft gaarne medegewerkt ea zal steeds gaarne medewerken tot het doel dat thans in het zicht is. Frankrjjk wenscht zichzelve geluk met de aanvaarding der arbitrage, die het voorstelde en welke al gemeen moet treden in het gruwelijk krijgs- tmdrijf. In een door Macdonald gesproken slot woord zeide deze: Wij bieden thans de eerste werkelijk door onderhandelingen ver kregen overeenkomst sedert den oorlog aan. Iedere partij is moreel verplicht af het

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2