No. 19767. MAANDAG 18 AUGUSTUS Anno 1924 Officieele KetinisaevtrEq. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN i 30 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 110 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 <«J 'I P PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden Z2.35, per week TT.' 5f0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' 0,18. Franco per post 2.35 H-' portokosten. dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. w- GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Visclimarkt 18, tel. 1225, is DINSDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a 10.16—10 21, SC1ÏOL a 10.15—0.33, CARBONADEYISCH a 10.28, KABELJAUW a f 0.30—10.35 (ge- heele Kabeljauw a 10.22) per pond en NIEUWE HARING a 10.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 18 Aug. 1921. Twintigjarig bestaan van de Leid6che Hengelaarsveteeniging „Door Vriendschap Vereenigd". De oudste van de Leidsche Ilengelaars- yereenigingen die den mooien naam draagt van „Door Vriendschap Vereenigd", vierde Zaterdagavond haar vierde Lustrum. Dat Wil niet zeggen, dat er in de stad der peuëraars, door Hildebrand vereeuwigd, niet 1 reeds vroeger hengelaars waren. O, neen, de hengel aarssport is zoo oud ais Leiden zetf, maar oudtijds waren er geen organisaties. De hengelaars, bij eigenaren en pachters van vischwalcr en autoriteiten niet gezien misschien hebben zij het er vroeger ook wel eens naar gemaakt teelden op zich- zelf, en vischten elkaar de viscli al, totdat ,or onder de voormannen waren, die begre pen, dat zij elkaar konden opvoeden, ge meenschappelijk zich tegen belagers konden verweren, en tegenover autoriteiten rechten bepleiten. En zoo kwam nu twintig jaar ge leden de eerste organisatie tot stand, eer lang door andere gevolgd. En getrouw aan haar naam, heelt de Vereeniging zich niet alleen kunnen handhaven, zij heelt zich gestadig weten te ontwikkelen en uit te brei den en wie Zaterdagavond liaar lustrumvie ring heelt bijgewoond zal mei ons kunnen getuigen, dat zij er nu wezen mag. De groote zaal van het Volksgebouw was voor deze gelegenheid exlra versierd. Tus- schcn groene plantengroepen prijkte het ty pische vaandel der Vereeniging en in do zaal hingen de attributen van den hengelaar: hengel, hengelsnoer, dobber, mand en net. De zaal was geheel vol, bijna te vol, met gc-noodigden, waaronder vertegenwoordigers ,van het Centraal Ned. Hengelaarsverbond uit Den Haag en van de Leidsche zusler- ycreenigingen ,,Hengelaarsbond" en „Hen gelsport", donateurs en leden met hun huis- genooten en belangstellenden. En zij zagen .er allen recht leestelijk en op hun Zondags uit. Nadat de muziek reeds stemming in de zaal had gebracht, ging het gordijn van het podium open en het bestuur en de afgevaar digden stonden, gelooid met hun insignes, yoor het publiek dat hun hartelijk toejuichte De voorzitter, de heer C. Hendriks, hield 'daarna een korte openingsrede. Hij heette de aanwezigen welkom, in liet bijzonder den voorzitter van het' hoofdbestuur, den lieer iTh. Riel en de afgevaardigden van de Leid sche Zuslervereenigingen en verder dona teurs en leden. Hij wees op het nut der or ganisatie, die het sleeas voor de hengelsport opneemt. Er is in de 20 jaren na de oprich ting heel wat veranderd, ook op het gebied yan de typische hengelsport, en de Vereeni ging heeft daartoe veel bijgedragen. Meer dan eens heeft het bestuur zich hij bekeu ringen partij gesteld voor de rechtbank en taoeht het de voldoening smaken, dat een Vrijsprekend vonnis volgde. De Voorzitter besloot zijn warm loegc - juichte toespraak met alle fceslgenoolen een 'Preftigen avond' loe te wenschen. De Voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Th. Riel, feliciteerde de Vereeniging mei dit jubileum en wees er voorts op, dat de beoefening van de hengelsport geacht mag worden een nationaal belang te zijn, vooraf in onzen zenuwspannenden en ge- jaagden tijd. Waar komen de geschokte ze nuwen beter tot rust dan, kalm turend naar den dobber, aan den waterkant in IIol- landsch prachtige dreven. Onze voorouders beoefende deze sporl ook reeds en als wij .de geschiedenis der hengelsport nagaan, zien .wij, volgens spr., dat deze met de cultuur is .vooruitgegaan. Niettemin wordt zij nog te yect miskend en moet het Comité van Ver- wecr legen aanranding van het recht van den hengelaar strijden. De heer J. Erkelens, van den Leidschen Hengclaarsbond, even jonger dan de jubi- Jer rende Vereeniging, hoed met een harte - Jijko toespraak der Vereeniging een verguld- zilveren kruis aan, ter herinnering aan deze dagen; de Voorzitter van „Hengelsport", de heer A. de Water, voegde er namens zijn Vereeniging een zilveren medaille aan toe. Beide onderscheidingen werden door het bestuur namens de Vereeniging dankbaar aanvaard. Hierna (raden twee Ilollandsche humo risten, op liet programma aangeduid met de namen Henri en Louis, op, die met ernst en luim de aanwezigen wisten te boeien. Daar tusschen door werden achtereenvol gens opgevoerd een drielal komedicstulcjes, getiteld: „Kareltjes eerste liefde", „In den Groentijd". Vooral het laatste sluk viel zeer in den smaak. „De Begrafenis van Gerrit, lid van de eersle Amsterdamsche Vischver- eeniging", de laatsle klucht in scène gezet' door onzen stadgenoot L. Zitman, kon niet worden opgevoerd, omdat het tooneel voor zooveel personen le klein was. Het was trou wens ook al laat, toen hot' tweede stuk was afgespeeld. Voordrachten en tooneel vielen zeer in den smaak, evenals ook het op de uitvoering gevolgde bal. In de zaal voor het podium waren een groot aantal arlikelen uitgestald: schilde rijen, schemerlamp, kleerenhanger, enz. enz. bestemd om als prijzen te dienen voor een over twee weken te houden hengelwedstrijd te Aalsmeer. Demcnstreeren voor ontwapening. Zaterdagnamiddag hielden de aid. Lel den van de S. D. A .P. en de L. B. B. een gecombineerden optocht tor opwekking, om mede le doen aan de demonstratie voor on- wapening en legen den oorlog op Zondag 21 September le 's-Gravcnhage. Deze op tocht was nogal grootscli bedoeld, in aan merking genonion den weg, welken men dacht te zullen volgen, en ook de politie scheen er iets bijzonders van te verwach ten, daar zij, blijkbaar voor bewaring der orde, daarvoor aanwees drie agenten te paaid en tien te voél, die den stoet zouden openen. Te halfvijf verzamelden zich' voor het Volksgebouw aan de Ilecrengracht, waar de rondgang zou beginnen, eon vrij groot aantal menschen al was hel er niet zoo druk als wij het bij dergelijke gelegenheden vroeger wel eens opmerkten. Eén wagen, met langwerpig vierkant Eo- venslel, waarop aan weerskanten stond: „Ontwapening, op naar de meeting op Zon dag 21 September in Den Haag, terwijl ach ter het opschrift prijkte: „Demonstreert met ons tegen den oorlog", maakle aan den toeschouwer het doel der demonstratie dui delijk. Voor dit niet hijzonder indrukwek kend voertuig, me't één paard baspannen, was de muziek van de vereeniging „Nieuw Leven" opgesteld en daarvóór werden de banieren der heide Vereenigingen gedragen. Voorop ging de bereden politie met de agen ten te voet. Te vijf uur zotte de stoot zich in bewe ging. De lucht dreigde toen al en er vielen enkele regendroppels. Op de Haarlemmer straat gekomen, ontlastte zich over de stad eon geweldige regenhui. Men marcheerde met muziek onder de stortregen voort. Wat zou men anders? Maar het publiek zocht zooveel mogelijk onder dak te komen, zoo dat de optocht snel ging verloopen, Ter hoogte van de Stadszaat op de Bree- slraat gekomen, loan men, volgens het pro gramma, nog lieel wat straten voor den boeg had, besloten de leiders om langs den koristen weg maar weder naar het uitgangs punt le marcheeren. En aldus geschiedde. Men kwam er vrijwel doornat aan. Het lag reeds in de bedoeling Zaterdag 30 nogmaals zulk oen rondgang te houden, waaraan dan ook „De Stem des Volks" zal deelnemen. Men krijgt dus nog eens de kans het beter te treffen. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dam» A. A, Scheeuwe en R. A. Starre alhier, Het liooldcomité voor de versiering onzer stad hij de a.s. 3-October-leeslen ver zoekt ons mede te deelen, dat de vergade ring van alle buurtcommissies zal plaats hébben op Woensdag 3 September a.s. Nogmaals dringt het er met ernst op aan, dat dan alle commissies met haar plannen gereed zullen zijn. De tijd gaat snel en als alles tot het laatste oogenblik wordt ver schoven, loopt men de kan3 niet te kun nen verkrijgen waf men gaarne zou willten. Uit de gegevens, die het hoofdcomité ver strekt zijn, blijkt dat er bijkans geen straat in Leiden is, die niet versierd zal worden, en als straks de Koningin door de stad gaat, twijfelen wij niet, ol zij zal den indruk mee dragen, dat Leiden zijn traditioneel 3-Oc- tober-leest op waardige wijze weet te vieren. Hedenvoormiddag werd door den bouw kundige M. Koert namens het bestuur der 3-October-Vereeniging in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" aanbesleod: Het bouwen en weder afbreken van de tribunes voor het Openluchtspel aan den Zoeter. woudsche-Singcl. Verlangd werden drie in schrijvingen. Zooals wij Vrijdag mededeel den ie er kans, dat ook het Leidsche Stu- tencorps ter gelegenheid van de in 1925 te houden lustrumviering tribunes noodig heeft. Het zou in dat geval voordeeligcr zijn, dat dan dezelfde materialen weder zouden kunnen worden gebruikt. Daarom werd op gave gevraagd: voor A opbouwen en wedev- albreken zonder meer; voor B, ingeval het hout ook weer gebruik werd voor de lus trumviering en voor B a het bedrag wat daarvoor in 1925 eventueel door het L S C. zou moeien worden betaald. Wij laten hier onder nu de inschrijvings sommen A, B en B a volgen voor zoover da 15 inschrijvers deze afzonderlijk hebben opgegeven E. P. J. v. d. Meer J. Kriek 126.500, 112.000; Th. G. Barlhen Jr. 1 15 000, f 12.000; S. strijp, Rijpwetering, 111.40U, 117.000; N. V. Houtli. „Padox", Warmond, 1 12.351, 112 351, 16700; H: van Daalen, 1 11.500, f9000, f8500; Firma Bik en Bro- develd f 11.250, f 10.150, 17000; Jac. van Riet f 11.100, 1 10.050. f6900; Jac. Warnaar f 11.000, f 10.000, f9000, II. Korswagen f 11.000, f 10.000, 17500; C. Korver f 10 982, f 13.182, f 12.982; G. P. v. d. Drift f 10.770; A. J. de Later en P. H. Meyer f 10.720, f 9660, f 8660; Gebrs. Den Ouden, Alphen en Oegstgeest, f 0800, f 8770, f 6912; Firma G. Splinter en Zn., f 9774, f 8700, f 6300; Zwanenburg Van der Bent, Katwijk-aan- Zee. f 9520, f 8680, f 7800. Waar de plaatsnaam onvermeld bleef ls doze Leiden. De gunning moest worden aan gehouden, omdat vooraf nader overleg mei het L. S. C, moet worden gehouden. De aanvang van den groentijd bij het Leidseli Studenten-Corps is bepaald op 17 September a.s. De prijzen, uitgeloofd voor den allrier te houden grooten nationalen schietwedstrijd der Leidsche scliietvereeniging „Willem Teil", zijn tentoongesteld in het sigaren magazijn van den heer B. A, Devilé, Nieuwe., Rijn 26. Hedenmorgen circa 5 uur werd een uitslaande brand ontdekt in een tramrijtuig van de N. Z. II. T. M., behoorende tot de lijn Katwijk-Noordwijk-Scheveningen en staan de met andere waggons in den versten uit hoek van de remise aan den Rijnsburger- weg. De brandweer werd gealarmeerd, doch vóór het terrein gekomen was het de moei lijkheid het vuur te bereiken. De autospuit Icon over en op het terrein zelf tusschen al de sporen en lijnen moeilijk manoeuvreeren en dat de Maatschappij een eigen inrichting op de waterleiding heeft, daaraan scheen niet zoo spoedig te zijn gedacht Nu moest het water worden betrokken uit een sloot aan den Rijnsburgerweg en men bereikte het vuur eerst met gebruik van ruim 400 M. slang. De waggon, een geel rijtuig, brandde geheel uit. De wagens die er achter aan ge koppeld stonden werden zoo spoedig moge lijk er van verwijderd. De wagen brandde nog al hard, gevolg vap de lichtbrandbare bestanddeelen gummi, hout', riet enz. Als zeer vermoedelijke oorzaak van den brand werd ons opgegeven het heet loopen van den weerstand, waardoor houtwerk aan het gloeien zou zijn geraakt. Ware nu hot tramrijtuig spoedig weer gebruikt geworden, dan zou men het vuur hebben ontdekt en in het' begin gesmoord, nu heelt de wind het allicht tot een vlam aangewakkerd met het bekende gevolg. Het rijtuig dat zoo goed als geheel verlo ren is, omdat het ijzerwerk i3 verbogen cn vertrokken, vertegenwoordigt een waarde van (20.000 a f25.000 werd ons medege deeld. De schade wordt echter door .verze kering gedekt. De dienst ondervond van morgen eenige vertraging doordat de achter den verbrand den waggon andere rijtuigen stonden die er moeilijk achter weggehaald konden worden, Door den Commissaris van Politie is aan de politie te Amsterdam verzocht ter zijner beschikking te stellen W. S. D., af komstig uit Oldeboom, Friesland, thans ver blijf houdende te Amsterdam, verdacht van oplichting en verduistering van een bedrag van f 250 ten nadeele van den heer P. M. v. d. S. alhier. De man wordt hier voorloo- pig in verzekerde bewaring gehouden en zal vermoedelijk ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Ook in Arnhem schijnt hij zich aan een soortgelijk feit le hebben schul dig gemaakt. Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur had er een aanrijding plaats op de Haarlemmer straat tusschen drie wielrijders. Zekere H. C. deed aangifte dat twee personen, loop knechts bij dezelfde firma alhier, H. en D., hem zouden hebben aangereden met hun rij wielen, waardoor schade werd veroorzaakt aan zijn rijwiel. De politie heeft nog niet kunnen uitvin den aan welke zijde de schuld ligt. Jacob V. d B. wonende in het Bijle- veldshof alhier, deed bij de politie aangifte dat gistermiddag zekere Dora B., baldadig twee glasruiten in zijn woning heeft stukge slagen. Het is te begrijpen dat deze daad nu niet bepaald een gevolg is geweest van warme vriendschap tusschen deze twee. Zaterdagavond kregen twee zwagers in do Clarasteeg twist. Zij raakten handgemeen en vielen door een groote winkelruit van den kruidenier V. De ruit was geheel vernield. Dit bekoelde de vechtlust, De schade zal worden vergood. fn de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 10 lot en met 16 Augustus opgenomen 161 volwassen personen en 11 kinderen; totaal 172 personen. Zooals men zich herinneren kan, heeft het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Demo- cralischen Bond lot den generaal b. d. C. J. Snijders in het begin dezer maand het ver zoek gericht te dcbalteeren met het Eerste- Kamerlid prof. dr. D. van Embden, naar aanleiding van gezegden in een vergadering van „Ons Leger", te Rotterdam. Hier sprak do lieer Snijders over het optreden van prof. Van Embden in zake de onlwapenlngskwes- lie als „onzinnige en vorderflijke propa ganda". „De Vrijzinnig Democraat" meldt thans, dat het hoofdbestuur bericht heeft ontvangen, dat de heer Snijders bereid is lot genoemd debat, dat op zijn verzoek ge houden zal worden in de tweede helft van September op nader le bepalen plaats te 's-Gravenhage. iEenige Raadsleden van de gemeente Nieuwkoop hebben aan Ged. Stalen van de provincie Zuid-IIolland een adres gericht, waarin zij meedeelen: dat aan het schoolgebouw van de R.-K. Schoolvereeniging le Noorden, gem. Nieuw koop, in den loop van het jaar 1920 en dus vóór het in werking treden der Lager Onder wijswet 1920, naast de bestaande 3 lokalen, drie nieuwe lokalen zijn bijgebouwd; dat deze 3 nieuwe lokalen in 1921 bij de schat ting, naar art. 205 der wet, (waarbij laatst- ondergeleekcnde als schalier namens het Gemeentebestuur optrad) ongebruikt waren en ook thans nog zijn; dat de bij art. 85 der wet bedoelde deskundigen toen 2 schattin - gen hebben verricht, namelijk één voor de 3 in gebruik zijnde lokalen lot een bedrag van f 15,470 en één voor de ledig staande loka len ad (30.000; dat deze gesplitste uitkom sten der schatting aan het Schoolbestuur en aan de daarvoor aangewezen Colleges bij 2 aklen van taxatie zijn ter kennis gebracht; dat, naar aanleiding van deze schattingen door liet gemeentebestuur aan hel betrokken schoolbestuur 2 hesluiten zijn gezonden als bedoeld bij art'. 4 van het K. B. van 30 Mei 1921 „Staatsblad No. 740"; dat het school bestuur zich hierover meende te moeten be klagen, doch zich niet wendde tot den on derwijsraad (zooals hij de aanwijzing van den deskundige voor den onderwijsraad, hij eventueele reden tot klagen, was le kennen gegeven) doch tot het gemeentebestuur; dat het college van B. en W. over deze zaak heeft beraadslaagd en ten slotte besloot (met de slem van eerst-ondergeteekende legen) aan het betrokken schoolbestuur een nieuwe beschikking te sluren met één totaal bedrag der beide schattingen. Adressanten meenen dat deze handeling Onwettig is geweest; dat aan het schoolbe stuur sedert 1922 ten onrechte een vergoe ding, als bedoeld in art. 205 der Lager On derwijswet 1920, voor de 3 ledig slaande lo kalen, is verleend; en wenden zich daarom tot Ged. Stalen, met het beleefd verzoek, naar een en ander een onderzoek le willen instellen en zulke maatregelen te nemen, als waartoe de Wet bevoegdheid geeft, opdat deze onrechtmatige uilkeering een einde neme en terug worde gevorderd wal sinds 1 Januari 1922 le veel is genoten, Uit mededeelingen, aan welker juist heid niét valt (e twijfelen, verneemt „De N. Crl." thans, dal hot bericht, als zou mr, R. A. Zimmerman gouverneur-generaal van Ned.-Indië worden, als onjuist moet worden gequaiifioeerd. Er is niels van bekend, dat mr. Fock van plan is weg le gaan eer zijn tijd om is. Hij is nog slechts sedert Maart 1921 in functie en de meeste gouverneurs- generaals blijven vijf jaren aan, zooals de hecren Van Limburg Stirum en generaal Van Heutsz, terwijl de lieer Idonburg zelfs zeven jaren in functie bleef. Wat den lieer Zimmerman betreft, kan worden opgemerkt, dat zijn naam reeds dikwijls in verband met het gouverneur-generaalschap is ge noemd, zelfs al vóór de benoeming van mr. Van Limburg Stirum. Voor het dit jaar te Amsterdam van 11 tot 13 en van 16 tot 20 te houden examen voor het politie-diploma, ingesteld door den \\g. Nederi. Politie-Bond, hebben zich 1410 candidaten aangemeld. Tot voor zitter der examencommissie is benoemd de •heer Jaa v. Waning; burgemeester van Ouderkerk a. d. IJsel; tot secretaris de heer lW. L. H. Koster Henke, oud-commissaris van politie te Amsterdam, te Harderwijk. Het 25-jarig bestaan van het examen zal leestelijk worden gevierd. De examencem- missei zal 20 Sept., den Iaatsten cxamendag, een receptie houden. B. en W. van Bussum hebben den Raad aangeboden de volgende aanbeveling tot benoeming van een directeur van ge meentewerken, welke aanbeveling in over eenstemming met de commissie van open bare werken is opgemaakt: 1. ir. J. Gerber, bouwkundig ingenieur, ingenieur hij de Ulrechtsche Industrieele Maatschappij Ma- pag (e Amsterdam; 2. ir. B. J. IC. Cramer, bouwkundig ingenieur, ingenieur le klasse bij do gemeente Batavia, met verlof lijdelijk te Rijswijk; 3. ir. H. B. J. Aikema, civiel in genieur, plaalsvervangend directeur van gemeentewerken te Schiedam; 4. ir. P. II. N. Briët, bouwkundig ingenieur, architect te Utrecht. Prins Oscar van Pruisen en zijn ge zin zijn, nu de laatsle sporen van ziekte verdwenen zijn, na een verblijf van ette lijke weken op het kasteel le Doorn, terug gekeerd naar Potsdam. Twee kinderen zijn meteen naar Wijk op Fiihr doorgegaan. Trinses Hermine, de gemalin van keizer Wilhelm, maakt het te Baden-Baden veel beier. De rheumatische pijnen zijn opge houden. |Het Stebl. No. 39G bevat een Kon. besluit van 28 Juli j.f. betretfenda de sterkte aan gewone dienstplichtigen der lichting 1925. li: 'Artikel 1 luidt: Van de voor inleving BINNENLAND. '1 Kapitein De Jong wint opnienw het kam« pioenschap voor Nederland schermen op sabel. De wet, houdende nadere bepalingen omn trent den waarborg en de belasting der gou* den en zilveren werken, treedt 1 September a.s. in weiking. De sterkte der lichting 1025. Een Nederlandsch-ïnrksch verdrag van vriendschap. - - BUITENLAND. De Londensche conferentie is geëindigd met een voorloopige overeenkomst, die 30 Ang. zal worden bindend verklaard, wan* neer de betrokken parlementen haar heb* ben goedgekeurd. De laatste concessies van Herriot inzake de Roer-ontruiming. Groote ontevredenheid in Dnitschland. Vrees voor niet bereiken van een 2/3 meerderheid in den Rijksdag, die dan echter ontbonden worden zon. Aan Kroatië zal autonomie worden ver* leend. Een der moordenaars van Erzberger In Hongarije gevat. Is het lijk van Matteotti gevonden? aangewezen personen der lichting 1925 worden 23.858 man bestemd tot gewoon dienstplichtige. Artikel 2: 1. van de tot gewoon dienst plichtige bestemde personen der lichting 1925 worden 750 man bestemd voor de zeemacht. 2. (Het in het eerste lid bedoelde getal van 750 mag. worden overschreden met het getal tot gewoon dienstplichtige bestemde personen der lichting' 1925, die aanvanke^- lijK aan de landmacht werden toegewezen, doch in verband met hun indiensttreding als vrijwilliger tyj de zeemacht ook als dienstplichtige by de zeemacht worden in gelijfd. Ged. Staten van Gelderland hebben; goedgekeurd het besluit van den Raad van Rheden tot aankoop van het landgoed „Avegoor" voor een totaal bedrag van f 105.000, tegen welk besluit talrijke Èe* zwaarscliriflen waren ingediend. Sfcbl. No. '406 bevat een Kon. besluit van 1 dezer, houdende nadere bepalingen in zake dc stempeling van gouden en zilve ren werken. Artikel 1 luidt: In afwijking van ons be sluit van 26 November 1901 (St.bl. no. 225)' laatstelijk gewijzigd bij ons besluit van 6 Mei 1924 (St.bl. no. 230A), worden voor de buitenlandeohe gouden merken, die op ge- halto moeten worden gestempeld, vastge steld de merken, omschreven in de paragra fen 4 cn 5 van artikel 4 van dat besluit. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang van den lsten September 1924 met ingang van welken dag mede in wer king treedt do wet van 20 Juni 1924 (St.bl. no. 305) houdende nadere bepalingen om trent den waarborg en de belasting der gouden cn zilveren werken. Het voorloopig comité, dat zich ge vormd had om gelden bijeen te brengen ter verwezelijking van het doel, een aantal Rus sische studenten ter voltooiing van hun practisohe cn theoretisohe opleiding in Nederland te plaatsen, heeft zich thans op gelost in een Nationaal comité tot steun aan uitgeweken Russische studenten onder voorzitterschap van prof. M. W. F. Treub. Tot eere-ledcn van het comité hebben zich! bereid verklaard toe te treden de heeren W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam mr. J. Wytema, burgemeester van Rotter dam, cn mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenhagc. Het Tijdschrift der Nederi. Mij. vQpr Handel en Nijverheid deelt het volgende mede: Uit de dagbladen is bekend geworden, dat de Emigratie Centrale Holland bezwaren heeft ontmoet bij het bijeenbrengen van haar stichlingsfonds van f2CO.OOO, dat door het Hoofdbestuur als eisch was gesteld. De gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zouden gezamenlijk een bedrag van f75.000 bijeenbrengen, echter onder voorwaarde,- dat elk dezer gemeenten een bepaald aandeel zou nemen. Nadat de Gemeenteraden van Amsterdam, Den Haag en Utrecht het bedrag hadden goedgekeurd, werd door den Gemeenteraad van Rotter dam met één stem' meerderheid besloten geen gelden voor de Emigratie Centrale Holland beschikbaar te stollen. Hierdoor vervielen

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1