L. F. C. I. - R. V. C. I. (den Haag) SPORT. Nederlaag - Wedstrijd RECHTZAKEN. Kerkelijk bericht: Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uur.ds. Nauta van Katwijk aan Zee; 's nam. te vijf uur ds. Honders van Zoeterwoude. Voorschoten. De heer A. Waasdorp herdacht zijn 25-jarig jubileum in dienst der firma C. Eggink en Zoon. In tegenwoor digheid van het geheele personeel werd de jubilaris door den heer C. Eggink Sr. op zeer hartelijke wijze toegesproken en hem als blijk van waardeering een gouden hor loge met inscriptie overhandigd. Het ver dere van den dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door. Hoewel men lang heeft gewacht met een definitief besluit, heeft de Voorscholen: 8Che Pluimveevereeniging besloten 2 en 3 September a.s. een tentoonstelling te hou den, waarvoor heden (zie advertentie) het vraagprogramma verkrijgbaar is gesteld. Dank zij het erlangen van vele eereprijzeu, is het programma veel uitgebreider dan het vorige, zijn de klasseprijzen verhoogd en is het inschrijfgeld zoo laag mogelijk gesteld. Wij wenschen de V. P. V. veel succes. Voorhout. Ged. Staten van Zuid-Hol land hebben opgeheven de geslotenverkla ring voor motorrijtuigen van den eersten Zandslootweg, den tweedon Zandslootweg en den Engetscheweg in deze gemeente. M O I> E. Ik beloofde u in mijn laatste artikel een paar jurken, die tegen zon, wind en water kunnen. Vóór ik daarmee begin, wil ik eerst op een paar vragen antwoorden. Een jong meisje, vlot en ondernemend, naait haar eigen jurken, doch nu heeft ze zoo'n moeite om de strooken, zooals er tegenwoordig zoo veel op de rokken gedragen worden, recht te laten loopen. Zij wijt dit aan haar on vaste hand en beweert dat zij geen teeken- aanleg heeft, maar dat heeft toch niets met uw naaimachine te maken I Niemand kan zulke strooken precies recht krijgen, als zij het alleen op het oog doet, U moet eenvou dig op een stole aangeven op welke hóogle u de strooken hebben wilt. Nu trekt u de jurk aan, let goed op, dat hij precies recht hangt en dan vraagt u of iemand anders rondom uw rok met een krijtje of wat spel den die hoogte aan wil geven. Dan kunt u er volmaakt zeker van zijn, dat uw stroo ken precies recht komen. En een andere lezeres, die natuurlijk op al haar jurken Peter Pan kraagjes liet zet ten, en ik zou haast zeggen, even natuurlijk niet van te voren keek of die moderne dracht haar wel goed stond, is nu ten einde raad, want.... zij staan haar niet'l Zij maken haar oud (ol grootste ramp voor een vrouwl) Ze geven haar een leelijke hals en een hoekig gezicht, ze maken haar bleek en leelijk. Ze weet heusch niet wat ze doen moet, want ze heeft geen geld meer over om nieuwe jurken aan to schaffen en deze weg te doen; het huilen staat haar nader dan 't lachen. Laai' ze zich troosten: ik weet raad. Het zijn alleen maar de babies onder de jonge meisjes, de ingénues met het neusje in den wind, de bobbed-hair girls met het heel kleine gezichlje, die de witte Peter Pan-kraagjes werkelijk flatteeren; alle an deren hebben een kleine variatie noodig en dan is 't bij haar ook all right. Heel aardig staat het b.v. om een dubbel kraagje te ne men, het bovenste iels korter dan het tweede. En dan allebei met een smal lintje in een sterke kleur (groen, paars, rood, koornblauw of hard geel) omboord. Dat geeft er relief aan en kleur aan uw gezicht. Of u zet er van voren een kwast aan van zij met lange draden, hoe kleuriger lioe liever, b.v. alle tinten van den regenboog hij el kaar. Ook kunt u, als het kraagje uw rug leelijk maakt, het omdraaien en daar een strikje aan de sluiting zetten: een paar kleine lussen met lange einden, die dus over uw rug fladderen. En eindelijk kunt u het kraagje gekleurd nemen of op een wit iets met kleuren borduren. Dat zijn allemaal- mogelijkheden, waardoor u maken kunt, dat u er toch aardig uitziet en geen nieuwe garderobe behoeft aan te schaffenl En nu de beloofde zon-, wind- en water- jurken. Wat denkt u van een witte crêpe plooirokje, waarop een jumper van dezelfde stof, die langs de V-vormig uitgesneden hals en de heele korle mouwtjes met een rood biesje is omboord? Voor de variatie moet u nu eens langs den linkerkant van de jumper een zestal platliggende plooien maken die van de borsthoogte af naar beneden loopen. Van boven maakt u ze met een monogram af. Ik heb 't model laatst gezien, 't Is heel aar dig en vlot en b.v. zeer geschikt voor tennis en watersport. Draag daarbij een roode tam of een witte baret met een roode pompoen en 't is piekfijn in orde. Een ander: koop een of andere witte lap: tricot, linnen, cheviot, zij, wat u maar het goedkoopst kunt krijgen; naai er zoo'n een voudig mogelijk model van, b.v. een glad lijfje met korle mouwtjes, een smalle omslag om hals en arm, een rok, die aan weers kanten op zij een ietsje is ingehaald en waarop 2 knoopen zitten; borduur daar nu een enkel lakj* bloemen op van voren schuin onder de linkerschouder en u heeft al weer iets dat leuk staat en niet verschie ten kan. Bent u niet zoo razend slank als u voor deze mode wel zoudt willen wezen, neem dan niet de absoluut recht afhangende jur ken, maar draag ze met een smal ceintuur, dat kleedt af en breekt de lijn. De soepjur ken eischen, dat zij ruim om alle lichaams- deelen vallen en maken dus den geheelen omvang veel grooter dan hij in werkelijk heid is. Vandaar dat sommige te zware fi guren er tegenwoordig zoo bespottelijk uit kunnen zien. Een smal bandje van 't zelfde goed als de japon, of een lint in ongeveer dezelfde nuance, dat juist om de heupen valt, staat de meeste Hollandsche figuren heel goed. Ook kunt u, als de jurk van een soepele stof is, crêpe de chine b.v., dit mate riaal rondom wat ovpr laten blousen; dat maakt uw heupen extra slank. Daar krijg ik waarempel juist wéér een brief over kraagjes etc. Die schijnen dus dit jaar ook in o n s land in de gunst te zijnl De schrijfster zal een gedeelte van haar vragen hierboven reeds beantwoord zien maar dan heeft zij het nog over de inge haalde halzen, die je nu ook zoo dikwijls ziet. Zij vraagt of het voldoende is er een rijgdraad, die aan de bovenzijde onzicht baar is, doorheen te halen. Neen, zfeker niell U moet een schuif maken door er een band van 't materiaal der jurk op te stik ken en daar een koordje door heen rijgen; dan is de ruimte precies gelijk verdeeld; zet er van voren nog een smal, lang-eindig flu- weelen strikje op; dat maakt' de jurk aardi ger af. Verder vraagt die lezeres of de jumpers nog altijd mode blijven. Ja, hoorl En nu noemt men ze weer overblouse; maar er i9 niet veel anders aan te zien dan aan de jumper. Alleen hebben sommige een slui ting, hetzij op den band om de heupen of kleine knipknoopjes onder het vestvoorpand. Alle halsen zijn gepermitteerd: rond uitge sneden, vierkant of V-vormig, met de Pe ter Pan of de Berthe-kraag of met de han- ky-sjaal. Alleen de effen spierwitte blouse mot de malrozen-kraag wordt nu niet meer gedragen. OLYMPIADE DOOFSTOMMEN. Athletiek, Schieten en Lawn-Tennis. De Nederlanders behaalden 11 prijzen, t.w. drie le, vijf 2e, (wee 3e en vier le prijzen. ZEILEN. Om de One-Ton-Cnp. De eerste heat is door het Nederlandsehe jacht Holland's Hope gewonnen in 2 uur 26 min. en 25 sec. No. 2 was het Brilsche jacht in 2 uur 27 min. en' 27 sec. No. 3 het Zweedsche jacht in 2 uur 32 min. 18 sec. liet Fransche jacht trok zich voor het eind punt' terug. LAWNTENNIS. Tenniswedstrijden te Noordwijk. Het eene tournament op de banen van de Noordwijksche Sporivereeniging is nauwe lijks achter den rug of een ander vraagt al weer de aandacht. Zoo zijn gisteren de ten niswedstrijden voor juniores en badgasten begonnen. Ditmaal zijn er maar heel wei nig speelsters en spelers van naam, ook het buitenlandsche element ontbreekt; maar desondanks is de belangstelling van het overvolle Noordwijk zeer groot. Kunnen wij dit voor een groot deel aan het buiten gewoon schitterende zonneweer toeschrij ven; het meedoen van zooveel jongeren brengt ook een groot aantal pa's en ma's naar het Casino, die natuurlijk vol belang stelling de verrichtingen van zoon9 en doch ters -sol gen. De uitslagen van dezen eerslen dag luiden: Enkelspel juniores A. le ronde: Th. van Eek slaat mej. C. F. Schelling 61, 63; D. Pel slaat W. H. Stenfort Kroess 63, 6—3; F. van Romand slaat H. Chabot 62, 62; B. Dalmeyer slaa E. Rueb 6—3, 3—6, 6—2. 2de ronde: J: Labouchère slaat S. Da- vis 60, 63; mej. H. C. van der Heide slaat H. F. Kollf G—0, 6—0; E. Grcmers slaat mej. A. van Oven 61, 61; R. Sphelling slaat D. Tappenbeck 63, 6t; M: van Karnebeek slaat G. Levenbach 62, 61; F. Smits slaat C. Cremers 62, 61. Th. van Eek slaat D. Pel 61, 61; F. van Romand slaat B. Dalmeyer 61, 64; B. van Heemstra slaat F. Klinkhamer 60, 6—2; C. Rueb slaat mej. A. G. Ulu 36, 61, 75; H. Reinickes slaat mej. E J. Roelanls 64, 46, 64; A. de Wolff slaat mej. S. van Ovon 60, 63; J. van der Stadt slaat mej. J. D. Alsbach 64, 64; W. Sagers slaat J. Cox 63, 6—0. 3de ronde: H. C. van der Heide slaat J. Labouchère 63, 61; E. Cremers slaat A. Sanders 61, 60; M. van Karnebeek siaat R. Schelling 61, 61; W. Sagers slaat J. van der Stadt 62, 60. Enkelspel juniores B. le ronde: F. van Ammers slaat J. van Hilten 64, 8—6; G. A. Vosmaer slaat G. Ohsendorf 61, 62; J. Sluis slaat E. Brandsma 86, 62; G. Schell slaat B. J. Brandsma 86, 60; W. Rabbow slaat J. Beek 60, 6—3; G. W. Scheurleer slaat H. Korpers- hoek 62, 60; F. Sibbinger slaat R- A. Groot 62, G3; J. Vinkenberg slaat E. Zijlstra G2, 60. 2de Tonde: J. van der Heide slaat G. van Panhuys 60, 60; F. van Ammers. slaat F. Povel G2, 67, 97; J. Sluis slaat G. Schell 61, 7—5; G. Scheurleer slaat W. Rabbow 61, 61; J. Vinkenburg slaat O. Sibbinger 61, 63; H. L. Du- bourocq slaat B. Tappenbeck 63, 6—0. Heerenenkelspel, le ronde: O. Scliimm van der Loeff wint van J. Slroinck w. n. o.; Dr. J. Dreyer slaat H. van Heek 68, 61, 75; H. Urlus slaat A. Pelker 61, 61; D. Stradtmeyer slaat J- W. Stradtmeyer 810, 63, 64; A. Stradt meyer slaat J. Peletier 64, 6—4; L. Hey- - neker slaat E. J. Waller 75, 1210; R. Montfoorf 9laal B. Frowcin G4, 3U, 64; jhr. S. M. S. de Ranilz slaat O. A. Stradtmeyer G—4, 63; J. Sluis slaat M. Binnnedijk 63, 6—2; J. Klaulz slaat A. Groot 63, 62; mr, L. de Blécourt slaat L. Ebeling Koning 6—0, 61. G. Ifuurnink slaat J. Cosijn 62, 63; P. Adrian slaat H. Binnendijk 62, 64; G. Bohnenkarnp slaat H. Steinbach 63, 3—0, 63; H. E.- Kies slaat A. van Heek 62, 75; J. Pel slaat F. van Heek 62, 63; F. van Lobensels slaat F. Stradtmeyer 64, 75; A. van der Meulen slaat C. Serot 6—1, 6—1. 2de ronde: A. van der Meulen slaat A. J. Schölvinck 60, 6—0; J. van der Heide slaat J. C. Hoorweg 60, 61. Damesenkekspel, lste ronde: Mevrouw W. C. Kies wint van mevrouw J. Stroinck w. n. o.; mej. P. van Puyen- broek slaat mej. B. Benschop 61, 61; mej. R. Boissevain slaat mevrouw A. Stradt meyer 62, 60; mevr. R. Montfoort slaat mej. J. van Berghem 6—2, 6—3; mevrouw A. Waller slaat mej. J. Roosclaar 6u, 61; mevr. Talbot slaat mej. M. Rooselaar 6—3, 62-, mej. M. Lucht wint van mej. L. Arnzenius w. n. o.; mevr. E. Meyer, slaat mej. M. van der Schalk 6-:4, 60. 2deronde: Mej. M. van Noortwijk slaat mej. B. Frowein 97, 60; mej. M. Loop- uyt slaat mej. J. Marius 60, 61. Gemengd dubbelspel, le ronde: Mej. A. Enthoven en „Ody slaan méj. M. Rutgers en A. J. Schölvinck 64, 62. SLI1IGERBAL. Wilskracht en Genie IIExcelsior I 21. De verwachtingen, die wij koesterden van Wilskracht II, en in ons blad van Woens dagavond schreven, zijn uitgekomen. De op stelling van Excelsior was dezd keer veel beter als vorige malen, (Wilskracht mag daar ook wel eens ter dege aan denken), terwijl de manier van vangen door beide ploegen-niet geheel af genoemd kan wordeu. Voor de rust is Excelsior de meerdere en van de hand van l'Ecluse zien wij na ze ventien minuten spelen het eerste doel punt maken. Er is nog tijd genoeg voor een tweede, en reeds wordit er een zware druk uitgeoefend op het doel van Wilskracht, als de scheidsrechter rusten blaast. De tweede helft van den strijd benut Wilskracht om zijn overwicht te toonen en als het einde komt heeft het den stand welen op te voeren tot 21. Morgen om halfelf speelt Donar leger. Wilskracht I. We vermoeden, dat Wils- kraoht klop zal krijgen. GYMNASTIEK. Tuindag te Noordwijk. Te Noordwijk werd gisteren èen turndag gehouden, waaraan een aantal vereenigin- gen uit Leiden en omgeving deelnamen. Het aantal deelnemers en deelneemsters bedroeg ongeveer driehonderd. Als hoofdleider fun geerde de heer J. Nievaart uit Leiden. Ook van de zijde van hel publiek waS er groole belangstelling. Do uitslagen waren: Turnen (Driekamp). lsle prijzen: Damcs-Gymn.-Ver. „Jeanne d'Afc" (Leiden) groep I le graad 142'/» pnt. Idem. groep II 2e graad 124 pnt. „Vios" (Naaldwijk) 3e graad, 141 pnt. „S.S.S." (Poeldijk) 2e graad 133 pnt. Hecren-Gymn.-Vcr. „Jeanne d'Arc" (Leiden) 2e graad 131V« pnt. „Wilskracht" (Alfen) 3e graad 128'/» pnt. 2de prijzen: „Vios" (Naaldwijk) 2e graad 124'/a pnt. „S.S.S." (Poeldijk) 3e graad 121 pnt. „Wilskracht" (Noordwijk) 3e graad 117 pnt. 3e prijzen: „Jeanne d'Arc (Leidendames) 2e graad, lll'/a pnt. Idem (heeren) 2e graad 106'/' pnt. Adspiranten-wedstrijd turifen: 1. Wils kracht (Alfen) 17 pnt.; 2. Jeanne d'Arc (Leiden) 16 pnt.; 3. „L. E. F." (Noordwijk) 12 pnt. Athletiek Driekamp: 1. JI.D.S. (Pijnacker) 69 pnt.; 2. S.S.S. (Poeldijk) 59 pnt.; 3. Jeanne d'Arc (Leiden) 52 pnt. Estafette 4 x 100 M.: 1. H. D. S. I (Pijnacker) 54 4/5 sec,; 2. H. D. S. II (idem) 57 3/5 sec.; 3. S. S. S. (Poeldijk) 581/5 sec. ATHLETIEK. Wedstrijden te Antwerpen. Gisteren werden op het terrein van de Poloclub „De Cappollen" bij Antwerpen de wedstrijden gehouden van de AHdotiekclub Cappellen om de „Challence S. Schenkels", waaraan door eenigo Hollandsche atlileten met succes werd deelgenomen. De gedetail leerde uitslagen Waren als volgt: 100 M. 1. M. v. d. Berge (Holland, Rot terdam! 10.9 sec.; 2. Moers; 3. Deman. 200 M. 1. M. v. d. Berge (Holl.) 22.5 sec.; 2. Lefevre (Antwerpen); 3. Meeuwisse. 1609 M. 1. Fournous (Beerschot, Antwer pen) 4 min. 38.6 sec.; 2 II. G. W. Rotte veel, 4 min. 42 sec.; 3. H. H. de Mik (beiden Trekvogels, Den Haag). Hoogspringen: 1. Vermeer (Pro Palria, Rotterdam) 1.62 M.; 2. II. M. de Keyzer (Trekvogels, Den Haag) 1.62 M. Speerwerpen: 1. H. M. de Keyzer, 47.20 M.; 2. Wuyts (Tubantia, Antwerpen) 46.55 M,; 3. Van Wijck (Pro Palria,. Rotterdam) 41.80 M. Vèrspringen: 1. Lefèvre (Tubantia, Ant werpen) 6.18 M.; 2. J. D. S. Guilonard (Trekvogels, Dep Haag) 5.95 M, 5 K.M.; 1. v. d. Velde (Cruybeke) 16 m. 37.4 sec.; 2. P. de Boer (Trekvogels, Den Haag). Polsstokhoogspringer 1. II. M. de Keyzer 3.30 M.; 2. v. d. Wijck 3.20 M.; 3. Beypens (Beerschot, Antwerpen) 3 M. 2 X 400 M. estafette: 1. Tubantia (A. T., Antwerpen) 1. min. 48.2 sec.; 2. Beerschot (A. G.); 3. Trekvogels (Den Haag) (G. W. Mulder en G. D. S. Guilonard). De totaal-uitslag is: Beerschot 11 punten, Trekvogels 10 p., Tubantia Antwerpen 9, R. C. Holland G en Pro Patria 5 punten. BOKSEN. Jansma slaat Westbioek. Te Rotterdam hebben Jansma en West- broek gebokst om het kampioenschap van Nederland zwaat-middengewicht. Jansma behield den titel in een emotievollen strijd door Weslbroek in de 5e rónde knock-out le slaan. VOETBAL. L. F. C.-nederlaag-wedstrijden. Voor de nederlaag-wedstrijden wordt morgen gespeeld L. F. C. IR. V. C. I. Het elftal van L. F. C. ziet er als volgt uit: doel: L. Kruil; achter H. de Heer en W. v. d. Plas; midden: H. Neuteboom, J. Segaar en S. Kiuit; voor: W. Wagemaker, J. Ar- noldus, L. Neuteboom, J. Carlon, H. de Vries Scheidsrechter A. Lens. Zondag a.8. Aanvang 5 nar Terrein Haagweg Entree 30 cent. Jongens 15 cent* WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerisi-Versen. „Swili". Morgen zal er een 300 M. sprint en 10 K.M. wedstrijd gereden worden door hen die dezen zeilden wedstrijd hebben gere den 20 Juli j.l. Hiervoor hebben de heeren P. en II. Vogelezang en D. Voorzaat elk een medaille beschikbaar gesteld. De samen komst hiervoor zal zijn 9.30 uur bij den heer W. Boezelijn. Een nieuwe vereeniging. Door eenige wielrenners en toeristen werd isleren een vereeniging opgericht onder en naam Leidsche Ren- en Toerislenver- eeniging „Vios". Besloten werd ter kennismaking een kleine Clublocht voor Zondag a.s. uit te schrijven. Als verzamelplaats werd gekozen café Bavaria waar te 10 uur v.m. bij el kaar gekomen wordt, wat tevens als Club lokaal afgestaan werd door den eigenaar, den heer Van Leeuwen. Het bestuur i9 samengesteld als volgt: D. J. Fabel, voorzitter; A. Verlint, secr., K. J. Slicker, penningm., W. Kruit en I. Mooten, commissarissen. Hei kampioenschap van Nederland. Te Tilburg is verreden het kampioen schap van Nederland voor sprinters. K. van Nek won dit, doch „groote" rijders waren ook niet verder aanwezig. Leene was er wel, doch mocht niet meerijden wegens te laat inschrijven. Publiek bracht hem echteT een ovatie. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Poging tot zware mishandeling Deze rechtbank heeft uitspraak gedaan in do zaak tegen den 41-jarigen stoker, die in Mei van dit jaar de Toevludit voor Onbehuisden binnengedrongen was pn daar een vrouw, die er verpleegd werd, uit nrinnennijd met een mes gestoken had. De rechtbank veroordeelde den man tot een jaar èn zes maanden gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling. De eisch was, wegens poging tot dood slag twee jaar en zes maanden gevange ais- straf. Veertien vonnissen in dertien jaren. Een beklaagde van 26 jaar, die reeds 14 vonnissen achter den rug heeft, voorwaar, 't is een zeldzaamheid. Een treurig geval, 't Begon 13 jaar geleden met een jaar tuchtschool en sindsdien sloten zich de straffen aaneen tot een ijzeren keten rondom een jong menschenleven. Straffen verduistering, diefstal en oplichting. Van al die jaren was de man slechts enkele weken in vrijheid. Door het geheele land pleegde hjj misdrijven; dezer dagen hoorde hij te Dordrecht een jaar tegen zich eischen wegens verduistering en nog moet hij binnenkort op 8 verschillende plaatsen voor 8 colleges terechtstaan wegens weer andere misdrijven. Thans had hg zich voor den politie-rech- ter, mr. Boll, te verantwoorden wegens verduistering van een rijwiel. Beklaagde bekende. Hij had het in bruikleen gekregen, was in de Haarlemmermeer werk gaan zoeken, vond geen karwei, bedronk zich, beleende de fiets voor fl op den Zeedijk, loste bet rijwiel weer in en verkocht het voor f6 te,Deiden. „Moet dat zoo maar doorgaan vroeg de politie-r echter. Beklaagde betuigde snikkend van zün goede voornemens voor de toekomst; ae toekomst na de volgende 8 vonnissen. Zoowel het O. M. als de politie-reehter hielden er rekening mede, dat den be klaagde die als beroep machinist opgaf nog veel straf te wachten staat. Eisch en vonnis luidden 2 maanden gevangenisstraf. Beklaagde berustte. Wéér werd hij voor de hoeveelste maal? naar de cel gebracht. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Poging tot doodslag. Deze rechtbank heeft den 22-jarigen stof feerder J. W., zonder vaste woonplaats, ge detineerd wegens poging tot doodslag op zijn stiefvader, tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Doodslag. Deze rechtbank veroordeelde den 71-ja- rigen los Werkman L. H., te Hillegersberg, gedetineerd, wegens doodslag op zekeren J. van Eeden, aldaar, tot één jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Als eerste bekl. verscheen A. v. d. H., alhier. De dagvaarding legde hem ten lasto het langdurig en zonder noodzaak blijven staan in of bij de Bruggestraat, welk feit, volgens bekl., een agent heenzond, ten ein- door den inspecteur van politie alhier, die, volgens bekl., een agent heenzond, ten ein de pro ces-verba al op te maken. Do kanton rechter eischte in deze zaak f 2 boete ot 1 dag hechtenis. A. R., te Woubrugge, had zich te verant woorden voor het feit, dat hij, gezeten op een rijwiel zonder signaal te geven, keerd uitweek, waardoor een botsing pluatfi had met een achter hem wielrijdend pei> soon, ten gevolge waarvan deze eenige schade opliep aan een kleodingstuk. Voh gens beklaagde had hij aangeboden deze schade te vergoeden, doch dit werd dooi den aangeredene geweigerd. Bekl. infor. meerde aan den kantonrechter wio nu eigefl lijk de schuld van het ongeval droeg, waar; op deze te kennen gaf, dat de voorste rij. der, in dit geval bekl., hetzij door hand opsteken, hetzij door bellen, had moeten 1 kenbaar maken, welke richting hij wilde gaan. De uitspraak luidde f 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. v. O., wonende alhier, had zich te ver- antwoorden voor het feit, dat hij zich, rij* dende met een aangespannen hondenwa» gen, niet bevond naast, doch op den wagen, binnen de bebouwde kom der gemeente, hetwelk bij politie-verordeniDg verboden! is. Bekl. voerde te zijner verdediging aan, dat ook anderen zich wel aan dit feit schub dig maakten. De kantonrechter was ech» ter van meening, dat dit niet ter zake deed en veroordeelde bekl. tot f 2 boete, Bubs. 2 dagen hechtenis. Vervolgens kwamen aan de orde eenigö. "overtredingen in zake de Leorplichtweg Allereerst had zich te dezer zake te ven* antwoorden J. L., te Hazerswoude, booöï» kweeker van beroep. Volgens de dagwa-ar» ding had bekl na herhaalde aanzegging, gedurende verschillende tijdstippen een zijner kinderen niet ter schole gezonden'.; Te zijner verdediging voerde bekl. aan', dat hij aan den hoofdonderwijzer der school machtiging had gevraagd zijn kind, met het oog op de bevalling zijner vrouw, thuis te mogen houden als hulp in de huishou ding, hetgeen was geweigerd. Waar bekk een gezin van 9 kinderen heeft, kon hij zijn kind moeilijk missen. De kantonrech ter veroordeelde bekl., na eenig onderzoek tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Voor eenzelfde overtreding had zich riü te verantwoorden de losse arbeider A. de B., mede wonende te Hazerswoude. BekLj heeft 9 kinderen, waarvan het oudste f8 per week verdient. Ook hij had verzuimd zijn kind naar school te zenden, daar het in het huishouden moeilijk gemist kon wor den. Hij meende er, waar het kind reeds zes klassen doorloopen had en binnenkort do school verlaat, geen kwaad aan te doetf. De kantonrechter dacht er echter anders, over en veroordeelde bekl,, rekening hou» dende met diens inkomen, tot f 2 boet© subs. 2 dagen hechtenis met de waarschu wing zijn kinderen in het vervolg nie£ meer thuis te houden, daar bij volgende overtreding de straf verzwaard zou worden". De veehouder P. K., te Hazerswoude, had zijn 12-jarig zoontje gedurende 7 da?* gen niet naar school gezonden, doch bij den hooibouw te werk gesteld. Ook dit kind had reeds zes klassen doorloopen en zou Juli j.l. de school verlaten. De kantonrecht ter wees hem er op, dat de wet geëèrbie» digd moest worden en eischte f 2 boeötf, subs. 2 dagen hechtenis. De postbode J. v. P., te Hazerswoude, had zich ook al de vrijheid veroorloofd zijn, schoolgaand kind thuis te houden. Volgens hem was het kind reeds in het zevendei leorjaar en dus niet meer leerplichtig. Noo dige hulp in de huishouding was ook biet aanleiding tot de overtreding. Geëisoht werd f 2 boete of 2 dagen hechtenis, plu4 waarschuwing. Vervolgens had zich wegens overtreding der Leerplichtwet to verantwoorden W. H., huisvr. van S., te Hazerswoude. Ook hier was het verleenen van hulp in de huil* houding de oorzaak. Rekening houdende met de geldelijke verdiensten, veroordeelde de kantonrechter bekl. tot f0.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. G. v. V., landarbeider, mede wonende te Hazerswoude, had rijn 11-jarig dochtertje gedurende eenigen tijd de school niet latefii bezoeken. Waar bekl. een gezin van 10 kin* deren heeft en hulp in de huishouding vol-» gens bekl. zeer noodig was, had hij dien» tengevolge zijn kind thuis gehouden, wa$ hem een strafvervolging op den hals haal de. Rekening houdende met 's mans inkom sten, veroordeelde de kantonrechter bckL tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. H. D., te Koudekerk, had zich voor een zelfde feit te verantwoorden. Volgens bokL kon hij zijn kind niet in zijn gezin van 15( 1) kinderen missen. Eisch in deze zaak f 1' boete, subs. 1 dag hechtenis. Als laatste bekl. inzake leerplichtoveu treding verscheen nu de 36-jarige boom» kweeker A. H., te Hazerswoude. Volgen» bekl. had hij zijn zoontje noodig gehad voor zijn werkzaamhedennaar zijn verklaring was hem permissie tot schoolverzuim ge weigerd. De kantonrechter veroordeeld© bekl tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Als laatste bekl. in deze zitti-ng had zich te verantwoorden K. B., wonende te Kou» dekerk, boerenarbeider van beroep. Bekl., was geverbaliseerd wegens het zich bevin den op verboden grond, behoorende aan G. v. E. aldaar. Volgens de dagvaarding was bekl. niet gerechtigd zich op genoemd terrein te bevinden Bekl. gaf echter tö kennen wel degelijk mondelinge toestem» ming te hebben gekregen tot het betreden van bêdoeld terrein, teneinde daar in aan» grenzend water to visc-chen. Aangezien bo vengenoemde G. v. E. niet was verschenen( werd deze zaak aangehouden tot 19 Sept.,- ten einde ook G. v. E. alsnog te hooren.- Ten slotte had dezelfde bekl. zich nog té verantwoorden wegens het met een paling fuik visschen in verboden water. Ook hiér» toe had bekl., naar hij te kennen gaf, mach» tiging ontvangen, hoewel hij niet in het bé zit was van een vischakte. Naar hij mede* deelde was hij met zijn patroon B., aan 't visschen op het terrein van v. E. en waat nu de verhouding tusschen B. en v. E.-, naar aanleiding van een kwestie over veit koop van grond minder vriendschappelijk was geworden, was bekl. naar zijn meenirig de dupe daarvan. De kantonrechter verooï» deelde bekl. ten slotje tot f 7 boete subs; 7 dagen hechtenis, benevens inbeslagneming van de fuik.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6