No. 19763. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Anno 1924 öffieieele Kennisgevingen. BINNENLAND. Het voornaam^ nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, J Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 'Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven •Ï0 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 en 1835 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; jVoor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week .7.TT1 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. 0.18. 0.18. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscbwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCII a f 0 17f 0.25, Schol a i o.ii—i 0.34. kabeljauw a I 0.30—f 0.35 (Gelieele kabelj a f 0.22) per pond en NIEUWE HARING a f 0.0C per stuk. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 13 Augustus 1924. HINDERWET. Üurgemeesler en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen .vergunning is verleend aan de N.V. „Ace- tylena" en rechtverkrijgenden tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor 2000 Liter benzine, met aftap- inrichting, in het perceel Pelikaanstraat No 13, kad. bekend Sectie II. Nis. 2701, 2762 er. 27G3. AUG L. REIMERINGER, Weth- Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1924. 3-Octcbn-2::i2i5!:ooi 182-4. Zooals reeds werd medegedeeld, is er voor de bijzondere viering van „Leidens Ontzet" di( jaar, behalve het zangkoor van vrijwil lige zangeressen en zangers, dat ons in dsn vrosgen morgen van den 3den October elk jaar onder beproefde leiding van den heer C. B Duyster in den tuin van hel Natuurkun dig Laboratorium, tegenover het standbeeld van Van dor Werf, op een reeks vaderland- ,sche liederen vergast en hel ook dit jaar weer zal doen, nog een ander koor gevormd, een koor van meer geroutmeerden op het gebied der toonkunst, hetwelk zal zingen in de Pieterskerk bij de gedachtenisviering van het 350-jarig Ontzet en bij de opvoering van het Openluchtspel aan den Zocterwoudsche- Sitvgcl Dit koor, dat wordt geleid .door den dirigent den heer Leo Mens, leeraar aan hel Conservatorium in Den Haag hield reeds een vijftal repetities in de kleine Stadszaal en heeft deze, na een korte vacanlie, gister avond hervat. liet stelt circa 200 dames en lie eren van verschillenden leeftijd en stand, jonge men- •schen meest, maar ook mannen en vrouwen, wier haren reeds grijzen. Het aantal dames is minstens tweemaal zoo groot als dat der hoeren. Hoewel er natuurlijk reeds eenige .vorderingen zijn gemaakl, zijn meerdere deelnemers, tiefsl-eenigszkis geroutineerd in de muziek nog hartelijk welkom, vooral tenoren en basstemmen. Onder de aanwezigen zijn enkele bekende leden van het koor der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst en verder velen, die in andere Leidsche zangverenigingen zingen. In den heer Leo Mens heeft hel koor niet alleen een ambitieus en sympathiek, maar ook een hoogst bekwaam dirigent. Men be hoeft maar een enkele repetitie bi; te wo nen, om daarvan overtuigd te zijn. Het is een lust, om waar te nemen hoe hij dit, fei telijk geïmproviseerd koor, nu reeds bc- heerscht en bezielt. De repetities worden in de maand Augus tus nog alleen Dinsdagavond gehouden en daarna tot de uitvoering toe tweemaal per week en wel op Dinsdag- en Vrijdagavond. Wij hopen, dat nog vele goede zangers zich opgewekt zullen gevoelen aan deze zangoefeningen deel te nemen en zoo ook meewerken lol het welslagen der feestelijk heden. De Americanisten te Leiden. Van 12 tol 16 Augustus wordt, zooals wij reeds mededeelden, het internationaal Ame ricanisten Congres te 's Gravenhage in de Ridderzaal, gehouden, waaraan een 150-lal geleerden uit alle deelen der wereld deelne men, onder wie ook eenige Leidsche hoog- leerarcn, als prof. dr. J. B. dc Josselin de «long, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis en prof. dr. C. Uhlenbeck. Na de wetenschappelijke bijeenkomsten worden eiken dag excursies gemaakt buiten Den Haag. De eerste slad, die daarvoor in aanmerking kwam, was Leiden. £oo arriveerden hier hedenmiddag met den trein van 1.4-4 de rneeslen der congres sisten onder leiding van den voorzitter van de Commissie van Ontvangst, mr. Th. F. A. Del prat, en meerdere leden van dit comité, waaronder ook de professoren dr. Nieuwen huis en dr. Dc Josselin de Jong, terwijl ook nog eenige Leidsche dames onder leiding .van mevrouw Nieuwenhuis—baronesse Van Uexkull de vreemdelingen met raad en daad bijstonden. Het gezelschap werd verdeeld in twee groepen, waarvan de eene een bezoek bracht aan het Dthnographisch Museum, Rapen burg C7/69 (afdeeling Oost- en Zuid-Azié) en «e andere naar het gebouw Breestraat 13 (afd. Amerika, Afrika, Australië, Nieuw- Gumea £n de Zuidzee-eilanden. In de eerste afdeeling werden de congressisten rondge leid door den directeur, dr. H. H. Juynboll, en de conservator, dr. W. II. Rassers, en in de afdeeling Breestraat trad prof, dr. De Jos selin de Jong als gids op. Verder werd een bezoek gebracht aan de Pieterskerk, waar de tombe van John Ro binson de bijzondere aandacht der Amerika nen Irok. Ten slotte kwam men bijeen in het Uni versiteitsgebouw, dat vervolgens bezichtigd werd, waarna men te ongeveer vijf uur weer naar Den Haag vertrok. Een aantal leden van het gezelschap, dal interesse voor andere bezienswaardigheden in de stad had, werd vergezeld door eenige dames. Naa aanleiding van het feit, dat prof. dr. G. Jelgersma, alhier, op 23 Sept. a.s. hoopt te herdenken, dal hij vijf en twintig jaar geleden hel hoogleraarsambt in de psychiatrie aan de Universiteit alhier aan vaardde heeft zich uit amblgenooten, vrien den en oud-leerlingen een comité gevormd, om hem op dien dag een hulde te bereiden. Dit comité, waarin ook enkele buitenland- sche geleerden zitting hebben genomen, be slaande uit de heeren dr. C. U. Ariens Kap pers prof. dr. K. II Boumanprof. dr. L. Bouman; prof. dr. B. Brouwer; A. van der Chys; Th. I. M. J. Deelen; dr. M. J. van Erp Taalman Kip, voorzitter; mr. A. van der Eist; prof. dr. E. Ferri; prof. dr. S. Freud; jhr. mr, dr. N. C. de Gijselaar; prof. dr. L van IlaUie; G. J. B. A. Janssens; dr. J. J. H. M. KI es sens; J. Klootsema; prof. dr. L. Knappert; J van der Kolk; dr. J. L. van Lier; H. J. Lubberman; dr. A. H. Oorl; J. F. Plet; dr. A. W. van Renthergem; dr. Ro- senslein; dr. J. L. Ch. G. A. Ie Rütle; A. J. Schreuder; dr. J. II. Schuurmans Stekho ven; prof. mr. J. Simon van der Aa; prof» dr. O. Vogl; dr. Ernst de Vries, penning meester; prof dr. G. C. van Walsem; dr. G. A. M. van Wayenburg; prof. dr. E. Wiersma en prof. dr. C Winkler. Het ligt in de bedoeling van het comité prof. Jelgersma diens geschildeid porlrel aan te bieden. In de circulaire welke hel comité me-t het oog op dit jubileum heelt rondgezonden, wordt aangaande prof. Jelgersma o.m. hel volgende gezegd; De verdiensten van Jelgersma liggen op verschillend gebied. De anatomie, zoowel de normale als de pathologische, van het cen trale zenuwgestel had ten alle tijde zijn be langstelling en talrijk zijn op dat gebied zijn publicaties, waar in het meest opvalt zijn gave het gevondene van een algemeen standpunt te bezien. Zijn, aan de vakgenoo- ten zoo bekeitde, Leerboek der Psychiatrie, het eerste, dat in onze laai verscheen, is vooral voor de studeerenden van groole be- teékenis. Voor het betere begrip der hysterie en der aanverwante neurosen, vroeger slechts een verzameling van merkwaardige verschijnselen, verrichtte bij baanbrekend werk. Hetzelfde mag gezegd worden van zijn studie over den bouw en de functie van de kleine hersenen en de daarmee samen hangende systemen. Zijn publicatie over een nieuw systeem der psychosen, verruimde in vele opzichten onzen blik. Trouwens, geen onderdeel zijner wetenschap, en wij denken hierbij bijvoorbeeld aan de forensische psychiatrie, bleef buiten zijn belangstelling, en zelfs hel allernieuwste, de psycho-ana lyse, vond in hem een ijverigen mede werker. Te Amsterdam is geslaagd voor hel examen ter verkrijging van het getuigschrift als leider in lichaamsoefening de heer J. van der Reyden, alhier. Naar wij vernemen, is er na de laatste vergadering van bewoners der Breestraat ter bespreking van de door de versieringscom- missie voor deze straal ontvangen twee plannen, nog een teekening bij de commis sie ingekomen en zijn door den ontwerper van het eerste plan, als wij wel ingelicht zijn, onze stadgenoot de heer H. ten Cale, Breestraat 3, alhier, nog eenige belangrijke wijzigingen daarin aangebracht, die als zoo vele verbeteringen kunnen worden be schouwd. De commissie heeft nu definitief besloten dit door de vergadering aangewezen plan, uit te voeren, te meer, daar de heer Ten Cale kon verzekeren, dat voor deze uitvoe ring uitsluitend Leidsche werkkrachten zul len worden gebezigd. Dal een man als de heer Ten Cale, die op het verwante gebied van meubileering en stoffeering in Leiden en daarbuiten een uit nemende reputatie heeft, het plan niet al leen ontwerp, maar dat het ook onder zijn leiding zal worden uitgevoerd, lijkt ons den besten waarborg, dat in een onzer hoofdstra ten een versiering zal worden aangebracht, waarmede voor den dag kan worden geko men. In het Maandagavondblad namen wij het een en ander over uit drie feuilletons in de „N. R. Ct.": uitbreken en verdrijven van malaria. Wij verbeteren hier even een sto rende fout uit het slot. Dit moest zijn: Alle gebieden met zoet water bleven malaria- vrij. In het verder deel van zijn betoog zegt de heer Van der Hoeven het nog eens met andere woorden: Waren al onze binnenwa teren beveiligd tegen binnendringend zee water, dan zou de malaria spoedig een in ons land zeer weinig voorkomende ziekte worden, De schrijver komt in zijn conclusies ook tot de dezelfde slotsom als de heer B. F. Krantz in zijn artikel, dal in Juni in ons Blad verscheen, en ook builen Leiden zoo zeer de aandacht gelrokken heeft, nt. „Het water van de Zuiderzee en dat van Leiden." Hij zegt nl.: Het zoete lJselmeer, dat ontstaan zal zijn zoodra de dijk Wieringen-Piaam gelegd is, zal Noord-Holland uit zijn isolement verlos sen, en toevoer van haast onbeperkt groole hoeveelheden zoet water mogelijk maken. Hoe eerder de dijk gereed is, hoe kleiner de kwade kansen worden. En verder nog: Voor Rijnland is een vergrooling van de inlaalmogelijkheid van zoet water uit den Hollandschen IJsel dringend noodig. De plannen hiervoor, die een meerderen water toevoer van 64 pel. mogelijk zullen maken, zijn bijna definitief vastgesteld (Plan-Van Elzelingen). Waardoor wordt het bereiken van het eindstadium van voorbereiding van dit ook uit ander oogpunt zoo nuttige en noodige plan toch belet? Voor onze waterbouwkundigen is de eer weggelegd, om, in samenwerking met onze malariologen, de laatste slagen aan de ma laria in N.-H. toe te brengen I De Pinkslercolleote voor den Geref. Zendingsbond heeft, naar uit de opgaven van het Maandblad van dien Bond blijkt, alhier opgebracht de som van f 244. Op Donderdag 21 Augustus a.s. kan men met een goedkoopen trein van hier naar Breda en terug reizen. Zie de advertentie. Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans ingeschreven 619 werkzoekenden. Verplichte werkloosheids, ver zekering. Het bestuur van het Ned. Verbond van .Vakvereenigingen heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid hel vol gende adres gericht: In verband niet de besprekingen, in den JVerkloosheidsraad gevoerd naar aanleiding van uw brief van 26 Maart 1924, heelt ons Verbond het vraagstuk der Werkloosheids verzekering opnieuw onder bet oog gezien. Besloten werd, te uwer kennis te brengen, dat hel N. V. V. zich kan vereenigen met bet advies van den Werklooshcidsraad, om de werkloosheidsverzekering te bouwen op den grondslag der verplichte verzekering. Wij kregen daarnevens opdracht, hel vol gende onder uw aandacht le brengen: Naar de meening van ons Verbond zal de verzekering in het algemeen moeten worden opgebouwd op iedcren industrietal: afzonder lijk, doch hierop dienen dan belangrijke af wijkingen mogelijk te zijn. Met name zal het kantoorpersoneel en het technisch leidend personeel O. i. niet in de werkloosheidsverzekering van den bcdrijls- talr, waarin zij werkzaam zijn, moeien wor den opgenomen, doch dient voor deze groe pen een beroeps-werkloozenkas te worden gesticht. Daarnaast is hel, naar ons oordeel, nood zakelijk, dat de industrietakken, die in hoofdzaak werken met ongeschoolde arbei ders, tot dén groep worden samengevoegd. Dc arbeiders in dal soort ondernemingn wer ken herhaaldelijk in al de verschillende be drijfstakken bovendien hebben deze groe pen een gelijk belang bij de ondersteuning van de werklooze, ongeschoolde industrie- arbeiders. Dc in- en doorvoering der Werkloosheids verzekering op den hierboven bedoelden grondslag is naar onze overtuiging mogelijk in alle bedrijven. Wij meenen in dit verband speciaal te moeien wijzen op het landbouw bedrijf, dat meermalen is genoemd onder de bedrijven, waarvoor een verplichte verzeke ring niet mogelijk is. De bedrijfsorganisatie voor de ongevallenverzekering heelt echter o. i. in dit bedrijf den weg voor de invoering eener verplichte Werkloosheidsverzekering geëffend. Mogelijk zal dc invoering van de verplich te verzekering in den eenen bedrijfstak mec-r vooraiheid vereischen dan in den an deren, zoodat de verzekering misschien niet voor alle bedrijven gelijktijdig kan worden doorgevoerd. Indien echter in sommige bedrijfstakken de verplichte verzekering eerst op een iets later tijdstip mocht kunnen worden toege past, doordat zich niet direct te overwinnen, technische bezwaren voordoen, dan moet i. de vrijwillige verzekering blijven be staan en dienen de werkgevers aan deze vrijwillige verzekering bij le dragen. Bij de verplichte verzekering zal 0. i. de premiebetaling aldus dienen te zijn gere geld: De arbeiders 3/10, de werkgevers 3/10 en de overheid 4/10. Deze premies dienen er op berekend te zijn, dat een bijdrage voor een crisisfonds kan worden gelieven, op welke bijdrage door den staat subsidie dient te worden verstrekt. Dergelijk crisisfonds zou moeten dienen, om kassen, die in bijzonder moeilijke omstan digheden verkecren, extra financieels hulp te verstrekken. Daarnevens lijkt Ket ons noodzakelijk, dat ben maximumpremie van een bepaald per centage van het loon wordt vastgesteld, welke, voor wat de arbeiders betreft, niet mag worden overschreden. Zou het werkloosheidsrisico; In eenig Be drijf zoo groot blijken te zijn, dat de maxi mumpremie niet voldoende kan worden ge acht, dan dient liel tekort te worden gevon den door verhooging van de bijdragen der werkgevers en der overheid. Het wil ons Verbond voorkomen, dat de invoering der verplichte verzekering niet be hoeft te wachten op een wettelijke regeiing dor arbeidsbemiddeling. Ten slotte meenen meenen wij er den na druk op te moeten leggen, dat in de organi satie der verzekering aan vakvereenigingen der arbeiders een belangrijke plaats zai moe ten worden toegekend; o. a. zullen de vak- vereenigingen, voor wal hun leden betreft, met de contrólc op de werkloozen en met het verstrekken der uilkeeringen moeten worden belast, („Volk",) Alg. Syn. Ned.-Herv. Kerk. De vice-president rapporteert, dat van 16 Juli tot 12 Augustus 106 stukken bij de Synode zjfn ingekomen en 509 verzonden. Op z'Ün voorstel wordt den secretaris dank be tuigd voor zijn werk. Bik de Synode komen voortdurend ver zoeken in, om voor allerlei doeleinden !|j- gemeene collecten uit te schrijven. Heden behandelt zjj zulk een verzoek van den Mili tairen Bond, om op 31 Augustus a.s. te doen collecteeren. Hieraan kan niet worden voldaan. De commissie, in 1923 benoemd om met het „Centraal Comité voor Kerkelijke Zen ding" Tn verbinding! te treden over het verband tusschen Zending en Kerk, heeft difigentverklaring gevraagd. Deze wordt verleend. Een brief van de Zentralstelle fiir pro- testantische Hilfsleistung te Ziirich heeft oen brief gezonden over leeningen op lan gen termijn. Deze brief wordt gesteld in handen van de commissie voor correspon dentie met buitenlandsche Kerken. Deze oommissie heeft ook de notulen ingezonden van haar laatste vergadering en o.a. voor gesteld opnieuw een opwekking te richten tot de kerkeraden tot het houden van de collecte voor het noodlijdend protestantisme, welke in het begin van dit jaar is uitge schreven en waarvan de opbrengst nog niet ten volle aan de verwachting heeft voldaan. De Synode is van oordeel het te moeten laten bij de krachtige opwekking, welke in het begin van dit jaar van de Algemeene Synodale Commissie is uitgegaan. Nadat nog van verschillende stukken is kennis genomen, brengt prof. Van Nes dank aan dr. Weyland voor zijn leiding, waarmede de vice-president zich uit naam der Synode vereenigt. Een woord van afscheid werd gesproken door mr. H. J. M. Tyssens. Daarna richt de president zicli tot de leden. Hjj' wijst op liet zeer vele werk, dat deze Synode heeft moeten verrichten. Zip deed het, Bank zij de grooto toewijding der leden, op een wijze, welke hoven zjju lof verheven is, met den profetischen blik der hope, die weet, dat, ondanks veel mislukking, de oogsttijd komen zal. Daarna wordt de 109e vergadering der 'Algemeene Synode met dankgebed gesloten. De Synode heeft verleend uit het Fouds ter voorziening in de geestelijke behoeften aan: Nieuw-Vennep, cl. Haarlem, f500 voor een godsdienstonderwijzer in Abbones; Haar lemmermeer, cl. Haarlem, flOOO voor de drie godsdienstonderwijzers der evangeli saties (voorwaardelijk); uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstrak- tomenten: Voorhout, cl. Leiden, fGCO; Kage, cl. Leiden, f535. De werktijd in het heerenkleedingbedrijf. Dc Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heelt aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin het heerenklee dingbedrijf wordt uitgeoefend, in alle ge nieenten des Rijks vergund, dat in hun on dernemingen in de tijdvakken vair 13 Octo ber tot en met 29 November a.s. en van 30 Maart tot en met 6 Juni 1925 door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde bij de arlt. 23 en 2 f der Arbeidswet 1919, gedurende 9'/» uur per dag en 53 uren per week arbeid wordt verricht, onder voor waarde: lo. dat, behoudens liet bepaalde in art. 22, eersle lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, betreffende het werken op Zaterdag tol 9 uur des na middags, de arbeidstijd van bedoelde arbei ders in zijn geheel gelegen is, heizij tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags, heizij tusschen 8 uur des voor- middags en 8 uur des namiddags; 2o. dat de bëlrokkcn arbeiders in de week, waarin zij arbeid verrichten op Zaterdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid verrichten hetzij op ten minste één anderen werkdag na één uur des namiddags, hetzij op Maan dag vóór 12'/> uur des namiddags. Loonen en arbeidstijden in het mijnbedrijf- De directies der mjjnen hebben nieuwe voorstellen aan de Contact-Commissie in liet mijnbedrijf gericht, bevattende, dat de Za- terdagsche verblijftijd voor de morgen- en namiddagploeg acht uur, voor de nachtploeg zes uur bedraagt. Wanneer voor de ver vulling van de godsdienstplichten daartegen bezwaren zouden zijn, kan de nachtdienst van Zaterdagavond 10 uur tot Zondagmorgen 4 uur vervangen worden door een dienst van Zondagavond 12 uur tot Maandagmorgen 6 uur. 1 Het minimum-uurloon wordt vervangen door een gemiddeld uurloon. i 1 BINNENLAND. Leden van het Americanistencongres be zoeken Leiden. Bestuurscrisis in den Leidschen Voetbal hond. Adres van het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen aan den Minister van Arbeid over verplichte werkloosheidsverzekering. Bepalingen omtrent den werktijd in het heerenkleedingbedrijf. Loonen en arbeidstijden in het mijnbedrijf c BUITENLAND. De conferentie te Londen blijft vorde ringen maken. Men hoopt deze week hef einde nog te halen. De slotzitting van de Britsch-Rnssische conferentie. De Iersche grenskwestie in de Daif Eireann. Het garantie-loon bedraagt 80 pet, daar van. In de loonovereenkomst wordt het ge middelde loon der houwers teruggebracht van f6.50 op f5.85. Het gemiddelde uurloon van de boveu- grondsohe arbeiders, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, wordt bepaald qto volgt: lste vakgroep 55 ct., 2de vakgroep 50 ot„ 3de vakgroep 44 cent. Het gemiddelde uurloon der bovengrond- scbe arbeiders Geneden "23 jaar wordt be paald als volgt: Beneden 16 jaar 12 ct., van 16 tot 18 jaar 21 ct., van 19 tot 20. jaar 30 ct., van 21 tot 22 jaar 35 ct. Een en ander wordt voorgesteld met ingang van 1 October. /„Msb.") H. M. dc Koningin en Prinses Juliana roet gevolg vertrokken gisteren in twee auto's van Soesldijk via Eembruggc, Nijkerk, naar liet Loo. Wijlen de heer M. C. Boogaard, t Maart jl. le 's-Gravenhage overleden, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord een som, groot f 5000, vrij van successierecht, doch onder den last van vruchtgebruik gelegateerd. Dr. II. Th. Oberman, Ned -Ilerv. pre dikant le Rotterdam, moet op medisch ad vies enkele weken rusl houden. Gisleravond is bij hel baden in de zweminrichting te Bu3sum plotseling over leden dr. G. 11. Fabius, directeur der Gooi- sche II. B. S. Eenige jongens hadden gemerkt, dat' in het volle zwembad een 'der zwemmers le lang onderbleef. Zij waarschuwden den had- meester, die enkele oogenblikkcn laler dr. Fabius naar hoven haalde. Hij had reeds te voren tweemaal gedoken. Ijlings ontboden geneesheeren pasten gedurende drie kwar tier kunstmatige ademhaling loc. Een der zoons was hij het ongeval aanwezig. Dr. G. II. Fabius, 15 Juni 1877 geboren, is sinds de oprichting, ongeveer twaalf-en- een half jaar, der Gooische II. B. S. le Bus- sum, directeur dezer door particulieren ge grondveste inrichting. Te voren was hij twee jaren verbonden aan de H. B. S. le Dor drecht, waar hij wiskunde doceerde. De thans overledene, reserve-kapitein der In fanterie, is ook bij liet reserve-kader een gaarne geziene persoonlijkheid gewcesl. Te Ouslerbeek is op GG-jarigen leeftijd overleden dc beer C. van Dorp, oud-wethou der van Rotterdam. Men seint uit Wilfcm aan de „Maas bode": Onder eere-lidmaatschap van het gelieele Nederlandsclie Episcopaat en van de Katho lieke Ministers heeft zich, op initiatief van het Comité voor Pers en Propaganda, een commissie gevormd tot het plaatsen van het borstbeeld van kardinaal van Itossum, op een daarvoor passende plaats le Amsterdam, ter herinnering aan het Intern. Eucli. Con gres. Het borstbeeld wordt vervaardigd door den beeldhouwer Gerard Hoppe, te Wiltem. Bij Kon. besluit is de gevangenisstraf yan negen maanden, waartoe iemand te Hil versum, bij in hooger beroep bevestigd von nis der rechtbank 4e Amsterdam was ver oordeeld, veranderd in een boete van tien gulden. Het merkwaardige in deze zaak is bet feit, dat een eerder door don veroordeelde inge diend request om gratie was afgewezen; sedert bestond natuurlijk bij den veroordeel de niet d» «ninste hoop meer op kwijtschei-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1