NIEUW FEUILLETON De Kluizenaar van Far-End Oïficieefe Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaams nieuws1 van heden. GEMENGD NIEUWS. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. 19762. DINSDAG 12 AUGUSTUS Anno 1924 DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENl 80 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prij'j, - Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags an Zaterdags 50 Cts., bl) een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Lelden per 8 maanden 78.85, per week 10.18, Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week ."V.v.r-,.0.18, Franco per post 7 2.85 H-i portokosten. Wij vestigen er de aandacht op, dat wij morgen een aanvang zullen maken met een nieuw Feuilleton, getiteld: Margaret Pedler. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a 10.17—f 0.24, SCHOL a f 0.14—10 32, KABELJAUW a f0.30—10,35 (geh. Kabelj. a f 0.22), TAR BOT a fÖ.50 per pond en NIEUWE HA- B1NG a G cent per stuk. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 12 Aug. 1921. Gemeente-rekening 1923. Verschenen is de gemeente-rekening over het jaar 1923, waaruit blijkt dal het bedrag der werkelijke ontvangsten beliep: gewone ontvangsten f 7.456.160,211/*; buitengewone ontv. f 1.772.135,54Vj: totaal 19,228,295,76. en het bedrag der werkelijke uitgaven: ge wone uitgaven f 6.44-5.733,25, buitengewone uitg. 14.640.450,43; totaal f 11.086,183,68. Zoodat het dienstjaar 1923 op den gewonen dienst oplevert een batig saldo van f 1.010.426,967?, en op den buitengewonen dienst 'n nadeelig saldo van f 2.86S.314,8872, In totaal dus een nadeelig saldo van f 1.857.867,92. De Leidsche H. B. S. Omtrent de zestigjarige herdenking van de oprichting van de H. B. S. voor Jongens vernemen wij de volgende bijzonderheden: Het comité stelt zich voor, op 17 October as. wedstrijden te organiseeren, waaraan alleen huidige H. B. S.'er9 zullen kunnen deelnemen, liet ligt in de bedoeling deze wedstrijden over een zoo groot mogelijk aantal nummers le houden, zoodat iedere II. B. S.'er, al naar male zijn geaardheid, daaraan zal kunnen deelnemen. Op 18 Oc tober vindt dan de officieele herdenking plaats, waarbij het comité dan een blijvend aandenken aan het zestigjarig beslaan zal aanbieden. De oud-leerlingen zullen zich daarna vereenigen aan een gemeenschappe- Jijken maaltijd, terwijl 's avonds voor oud leerlingen en leerlingen een feestavond wordt georganiseerd. Voor dezen avond stelt hot comité zich voor de medewerking van ..Emlégéës", Pisuisse e.a. in te roepen. De heer M. A. A. Steijns, Pieterskerk gracht 5, geeft gaarne verdere inlichtingen aan oud-leerlingen en belangstellenden. De Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen heeft benoemd in de commissie, in 1924 belast met het afnemen van de examens in de Fransche taal en let terkunde en de Ilaliaansche en Spaansche talen tot leden dr. C. de Boor, lector, en mej. dr. C. Serrurier, privaatdocente aan de Rijksuniversiteit alhier. Naar wij vernemen, is in den toestand van den heer B. v. E., alhier, alhoewel het gevaar nog niet geheel is geweken, toch een gunstige wonding gekomen. De twaalfjarige M. F. geraakte gis- l.ravond spelend in den Heerensingel. Dooi zijn broer en J. Speel werd hij gered. Hedenmorgen sloeg even voor de brug ian den Haagweg de skiffeur L. S. om. Met een nat pak kwam hij vrij. Gisteren kwam hier een knaap aan, op transport gesteld uit Ede, die daar bij de poli lie had verklaard in Leiden woonachtig te zijn. Hier aangekomen bleek het, dal hij te Ede een valschen naam had opgegeven en in Kuilenburg thuis hoorde. De politie al hier heeft hem toen weer naar deze plaats getransporteerd. Zoo reist dit ventje gratis op kosten van de gemeenschap! Gisteravond werd aan den IIooge-Rijn- dijk, ongeveer tegenover den Watertoren de :15-jarige kantoorbediende S. P." van hier aangereden door een motorvoertuig toebe- hoorende aan de heer P., mede alhier. P. reed komende uit Leiderdorp rechts van den. weg. Terwijl van den kant van Leiden af een paard en wagen aankwam, meende de autobestuurder die uit de richting Leiderdorp arriveerde, dat hij er nog wel lusschendoor kon rijden. Dit bleek niet le kunnen, vandaar de aanrijding waardoor het rijwiel ernstig werd beschadigd en ook het jasje van den aangered-ene werd ge scheurd. De heer P. vergoedde de schade. Gisteren werd de heer H. B., expedi teur aan de Varkenmarkt, terwijl hij op een rijwiel langs het Noordeinde reed, aangere den door een auto, bestuurd door den eige naar J. W. P. C., alhier. Volgens B. lag de schuld bij den autobestuurder; deze ontken de dit echter en ook enkele ooggetuigen ge tuigden het tegendeel B. kreeg geen ernstige verwondingen aan het linkerbeen en do rechterhand. Gistermorgen viel doordat de draai le scherp werd genomen, op den hoek ICorte- Hansen-slraat in de Pasteurslraat een met tegels geladen wagen met een paard be spannen, omver. Het paard kwam daarbij ook te vallen, doch kreeg geen letsel van be- (eekenis. Paard en wagen behoorden aan den expe diteur D. M., Molenstraat alhier. Voor de Rijkspostspaarbank is ten postkantore alhier in Juli op spaarbank boekjes ingelegd f 151.044,02 en terugbe taald f 138.250.71; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 12.793.31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 120. Door tusschcnkomst dezer kantoren werd ter Directie op slaatsschuldboekjes in geschreven nominaal f 8950, en afgeschre ven nominaal f 1800; derhalve meer In- dan afgeschreven f 7150. Het aantal nieuw uitgegeven s'r> <?«?rhuldboekjes bedroeg 2. Salarisiegeling voor onderwijzers en admi nistratieve ambtenaren. Naar De N. Crl." vernoemt, zal voor de onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn: Onderwijzer, die niet de akte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, nocli de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde f 1200. Maximumwedde voor gehuwden (le be reiken in 22 jaar), t 2G00, voor ongehuwden 1 2200, te bereiken in 14 jaar. Voor den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 La ger Onderwijswet, doch in bet bezit is van de akte, bedoeld in art. 77 der wei van 17 Aug. 1878, aanvangswedde f 1400. Maximum voor gehuwden f 3100 (te berei ken in 22 jaar) en voor ongeliuwden 12700, le bereiken in 14 jaar. De U. L. O. marge zal f 300 bedragen, mits de betrokkene in het bezit is van na der vast te stellen akten. Voor het bezit van bij-akten zal f 50 per akte worden betaald, tol een maximum van (200. Wat betreft de administratie, is het vol gende vastgesteld: Zij, die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuiglijken arbeid (rang van schrijver) 110001500, mei 5 jaarhjksche verhoogingen van f 100. Gediplomeerde klerken en administratie ve ambtenaren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft van de rege lingen, wetten, besluiten enz waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienst vak, 11100f 1800, met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 driejaarlijksche verhoogingen van f 100. Adjunct-commiezen, die belast zijn met arbeid, gelijk aan die van gediplomeerde klerken en ambtenaren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke correspondentie, tot inter pretatie van eenvoudige wetsbepalingen e.d f 1500f 2G0Ö, met 4 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Commiezen, die belast zijn met moeilijker redactioneelen arbeid en bekwaam leiding (e geven, f 240013400 met 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van f 200 cn 4 tweejaar lijksche verhoogingen van 100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wet- gevenden arbeid en bovendien bekwaam om als hoofd eencr onder-afdeeling of als plaatsvervangend chef op le freden ,f 3400 f 4400, mei 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogin- gen van f 100. Referendarissen chefs van afdeelingen f 4500f 5100 met 3 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 300. De Postchèqne- en Girodienst. .Dij de heropening van den postcheque- en girodienst zullen, naar het Haart. Dagbl." mededeelt, de slortingsbiljellen en over- sckrijvingsbiljellen, alsmede de chèquefor- mulieren van de laatste uitgaaf, waarop al leen ruimte is gelaten voor invulling van het nummer van dcu rekeninghouder (zon der diens naam) en van het geldbedrag in cijfers niet meer kunnen dienen. Er zal dan volledige invulling van die biljetten als voor de centralisatie van den dienst weder verplichtend worden gesteld. Aan de reke ninghouders zal gelegenheid worden gege- gen de onbruikbare formulieren, die nog in hun bezit zijn, op de postkantoren (desge- wenscht tegen een ontvangbewijs) af te dra gen. Het door ben voor de formulieren be taalde bedrag zal op het tegoed der reke ningen worden bijgeschreven. Van het be schikbaar stelten van nieuwe boekjes zou nog nader mededeelingen worden gedaan. AIg. Synode Ned.-Herv. Kerk. In verband met het pensioenreglement, dat zal worden onderworpen aan de eind stemming der provinciale kerkbesturen, wordt nog besloten, aan de Algemeene Sy nodale Commissie op te dragen, om, indien die eindstemming gunstig voor het regle ment is uitgevallen, terstond de noodigc voorbereidende maatregelen voor de invoe ring te nemen, opdat o. a. in den loop van het voorjaar kome vast te staan, met hoeveel deelnemers de pensioenverzekering kan worden begonnen, en door de Synode van het volgende jaar de leden van den pen sioenraad kunnen worden benoemd. Van onderscheidene voorloopig of voor de tweede maal aangenomen reglementswijzi gingen wordt de eindredactie, opgemaakt door de heeren prof. Van Nes en D. Eilerts de Haan, gelezen en vastgesteld. Van den kerkeraad van Bergen op Zoom is een voorstel ingekomen, om le bepalen, dal iemand, die lidmaat wenscht te worden, zich daartoe óók kan aanmelden bij den pre sident eener andere gemeente dan die van zijn woonplaats, en dat, indien dat gebeurt, de kerkeraad zijner woonplaats gerechtigd is, dien predikant voor de aanneming at te vaardigen. De rapporteerende commissie merkt bij monde van den heer Picard op, dat de aan neming van lidmaten het werk is van den ikerkeraad, cn dat deze het daarom ook zelf moet doen, en het niet aan iemand van elders kan overdragen. Zij meent dan ook, dat hei voorstel moet worden verworpen. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de vergadering zich hiermee. Aan de orde komt een voorstel van den kerkeraad van Den Haag, om een commissie te benoemen, met opdracht, een onderzoek in te stellen naar de beste wijze, waarop leerlucht in schriftuurlijken zin in de regle menten der kerk kan worden ingevoegd. De commissie, die bij monde van prof. Brouwer hierover rapporteert, is in haar oordeel over leerlucht niet eenstemmig. De meerderheid is van alle leerlucht, als in strijd met het Protestantsche beginsel, dal slechts gewetenslucht toelaat, atkeerig. De minderheid achl leerlucht als zoodanig niet verwerpelijk. Zij vindt het echter niet wen- schetijk, daarover thans de Kerk in beroe ring te brangen, en- meent bovendien, dat de verklaring van hetgeen onder „schriftuurlij ken zin" moei worden verslaan, hier zóó vaag en weinig omlijnd is, dat men er in zake teerlucht praclisch niets mee kan uit richten. Minderheid en meerderheid komen daar om beide tot de conclusie, dat het voorstel behoort te worden verworpen. Hierover wordt slechts een korte discussie gehouden. De secretaris meent, dat zulk een voorstel nauwelijks kan worden behandeld, omdat de Haagsche kerkeraad zeil een oom missie zou kunnen benoemen, en bepaalde voorstellen niet ter latei zijn. De Haagsche predikant dr. Schokking spreekt als zijn overluiging uit, dat do belijdeniskwestie in de kerk vóór alle dingen behoort te worden opgelost en is dankbaar, dat daarop nu al thans weer de aandacht is gevestigd. Maar hij wil er niet uitvoerig op ingaan, en be grijpt ook wel, dat deze Synode dien weg niet zal ojxgaan Het voorstel wordt daarop met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Door de classicale vergadering van Sneek is voorgesteld, eenige veranderingen aan te brengen in de formule, die door proponenten moet worden onderteekend, en in de z.g. be lijdenisvragen, en wel zoodanige verande ringen, dat daarmee alleen rechlzinnigen in stemmen. De meerderheid der rapporteeren de commissie verklaarde zich hiertegen, maar do mindorheid, hoewel zij eigenlijk op een incidenteele behandeling van zulke in grijpende zaken niet gesteld is, verklaart er zich vóór. Na oen zeer korte bespreking wordt het voorstel met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde mr. P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum, en J. O. GUlcher, oud- burgemeester van Hilversum. Te Hilversum heeft de kerkeraad der Geref. Kerk inzake gemengde huwelijken naar „Het Vad." bericht de volgende bepalingen gemaakt, in aansluiting' aan het geen vroeger reeds zijn gewoonte was: 1. dat hij huwelijken met ongeloovige mt-nschen, als naar Gods Woord ongeoor loofd, hiet alle hem ten dienste staande middelen zal trachten te voorkomen; 2. dat de Kerk bevestiging van dergelijke huwe lijken nimmer zal toestaan; 3. dat een lid der Geref. Kerk, die zich met een on geloovige in den echt begeeft, deswege ern- stigiijk zal worden vermaand; A. dat M[J, bq huwelijken van leden flor Kerk met personen van Kettersche gevoelens, élk ge- va! op zichzelf zal beoordeelen; 5. aat het huwelijk met iemand buiten de Geret Keik, die geen ongeloovig of kettersch mensch blijkt te zijn, te allen tijde, ook door prediking en onderwijs, moet worden ontraden, maar, indien zulke huweljjken toch worden aangegaan, elk geval ook afzonder lijk zaï'worden beoordeeld; G. dat personen, die een „gemengd" huwelijk willen aan gaan en daarvan kerkelijke bevestiging be* geeren, deze bevestiging ten minste 6 weken te voren bjj den kerkeraad behooren aan te vragen, opdat er voldoende tjjd zg tot instellen van een onderzoek; 7. dat de kerkelijke bevestiging, zoo daartegen overi gens geen overwegende bezwaren blgken te bestaan, slechts dan zal worden toege staan, als de persoon, die geen lid van de Geref. Kerk is, zoowei als de ander, belooft, het opzicht des kerkeraads over de leden aes gezins, die het erkennen, op geenerlei wjjze te zullen bemoeilijken, en te zullen toestaan, dat de kinderen, die uit het huweljjk mochten geboren worden, door het sacrament des doops iu de Geref. Kerk worden opgenomen. De Ned Vereeniging van Dans- leeraren houdt in maison Meunicr Fróres aan de Middellandstraat le Rotterdam haar jaarlijksche congres, het vierde na de fusie van de twee voornaamste bonden. De voorzitter, de heer If. Kwekkeboom, uit Haarlem, heette de ruim 120 aanwezigen welkom, nadat de beer H. Blümer dit had gedaan uit naam van <le ontvangende dis- triclsafdeeling Rotterdam. Ilij richtte zich in het bijzonder tot de buitenlanders en wees daarna op de toeneming van het aantal danszalen en op den strijd, die aangebonden moet worden tegen alle mogelijke cn ónmogelijke personen, die zich in het vak trachten te dringen. Voorts deelde hij mede, dal de door de Vereeniging be noemde commissie voor Staatsbemoeiing het zoover heeft gebracht, dat op 22 dezer te Amsterdam besprekingen gehouden zullen warden met de Vereeniging van beroeps- dansleeraren en den Ned. Dansonderwijzers- bond, en dat te dezen aanzien op 19 dezer antwoord zal ontvangen worden van de Ned. Vereeniging tot bevordering van de dans kunst. Die besprekingen zulten loopen over de eventueele oprichting van 'n hoogescliool voor danskunst. Daarna bracht hij in herin nering, dat het maandblad 1 September ver schijnen zal. Aller medewerking riep hij in, om de nieuwe Wijze van uitgeven van het orgaan te doen slagen. Vervolgens werden eenige nieuwe leden aangenomen en ten slolte sprak de voorzit ter de hoop uil, dat de leden een prettig con gres zouden hebben en dat zij veel zouden meenemen van hetgeen er gedemonstreerd zou worden. Eenigen tijd daarna begon de dcmonslralie van de nieuwe dansen, die met de grootste aandacht gevolgd werden. Medewerking verleenden daarbij ook de buitenlanders, fraulein Beniele, uit St.-Gallen, die behalve voor haar dansen een extra-pluimpje ver dient voor het kostuum, dat zij droeg; mrs. Fairley, uit Soulhmoore, de heeren Lalimar, uit Londen, cn Forster, uil Huil, de laalstc afgevaardigde van de British Association of teachers of dancing, en Maurice Mollie uil Antwerpen, afgevaardigde van de Union professionelle de Belgique. Heden en morgen gaal dit dansen door. Gisteravond feest, van middag boottocht door de havens en SVoensdag bezichtiging van de dansgelegen heden in de slad. Het laatste gedeelte ijan den oefen tocht van directeuren en leeraren der bin- nenvaartscbolen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, met het instructievaartuig „Prins Hendrik" werd meegemaakt door den inspecteur voor het nijverheidsonderwijs, den heer M. J. van Afphon do Veer, uit Den Haag, en do drie Rijksgedelegeerden voor de examens van het Onderwijsfonds, de heeren P. Haverkamp, uit Amsterdam, en Q. D. Julius en Kimmelaar, uit Rotterdam. Voorts was nog aan boord de heer T. L. Mellema, inspecteur voor de scheepvaart in het derde district, uit Groningen. Tr.lens de reis van Dordrecht via Hoek- van-IIolland naar Rotterdam, welke Vrijdag gemaakt word, had een bespreking plaats over het onderwerp: „Wat moot de schipper als minimum weten van machines en mo toren) Deze bespreking, die ingeleid werd door den heer G. de Jong, voorzitter van hel Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, leidde tot het besluit tot den Minister van Onderwijs een adres te richten. Vrijdagnamiddag brachten de deelnemers aan den tocht een bezoek aan het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam. Zaterdag werd het laatste gc- Uotlte van den oefentocht afgelegd en wend van Rotterdam naar Vreeswijk gevaren. De vacanticcursus voor directeuren en leeraren der binnenvaartscholen is zeer goed geslaagd. Daar de regeering in verband met de bezuinigingsmaatregelen dit jaar geen subsidie voor den tocht kon verleenen en do kosten geheel uit particuliere midde len van het Onderwijsfonds moesten worden gédekt, kon de tocht slechts een week duren. In vorige jaren duurde de vacantiecursus twee weken. Het instructievaartuig „Prins Hendrik" is Maandagmorgen voor een nieuwen oefentocht met den directeur en de leeraren van de school voor schipperskinderen van liet in ternaat te Vreeswijk naar België vertrokken. Ook deze tocht zal een week duren. Tijdens het derde Internationale Con gres van de orde van de Ster in het Oosten te Arnhem heeft dr. Annie Besant een open bare lezing over „de komende leeraar in de uiterlijke wereld", gehouden. De zalen van „Musis Sacrum" zijn Ier ontvangst van de meer dan duizend congres sisten uit alle doelen van de wereld versierd met fraaie tapijten, groen en bloemen; ach ter de bestuurstafel hangt oen blauw doek, met in het midden een zilveren ster, het symbool der orde. Reeds gedurende de laal- BINNENLAND. De cijfers der Leidsche gemeente-reke ning 1923. De saiarisregeling voor onderwijzers en administratieve ambtenaren. BUITENLAND. Te Londen blijft men goeden voortgang maken ter conferentie. De Ieische grenskwestie. Verklaring van six Craig. sle dagen der vorige week kwamen van alle windstreken de congressisten aan. Zij wer-. den ontvangen door een comité, dal reeds de vorige week le Arnhem de voorbereiden de werkzaamheden voor het congres had aangevangen en dal o.m. ook zorg droeg voor de huisvesting van de vele vreemde lingen. Gisteren waren meer dan veertig na tionaliteiten aanwezig Hel congre9 wordt gedeeltelijk gepresi deerd door de beschermvrouwe der orde, dr. Annie Besant, en na haar vertrek door den heer J. KTishnamurli, het hoofd der orde. De Raad van Arnhem heeft besloten tot het aangaan van een leening van f 2.500.000 (nominaal) voor hypothecaire voorschotten voor arbeiderswoningbouw. Blijkens een tweede minislerieele be schikking kunnen bij de Rijkswerkverschaf fing te Emmcn voorloopig 1200 personen te werk worden gesleld. Een verzoek is tot den minister gericht, om meor personen te werk te mogen stellen, daar door de voornoemde beschikking aan slechts 200 personen meer dan thans werk kan worden gegeven. Alle organisaties steunen dal verzoek. De Raad van Ede heeft, naar aan „De Tel." wordt bericht, de volgende motie aan genomen1 „De Raad der gemeente Ede- ken nis nemende van het feit, dat de N.V. Eer ste Nederlandsche Kunstzijdefabriek haar arbeiders des Zondags laat werken; over wegende, dat heb voor haar verblijf niet noodzakelijk is, gezien de zeer gunstige resultaten der fabriek, de laatste jaren be haald zonder Zondag3werk; protesteert hiei tegen met klem en dringt er bij den Minis ter van Arbeid op aan, die vergunning als nog in te trekken." De Raad heeft besloten deze motie mon deling bij den Minister te doen toelichten. Naar wij vernemen, is aan de Zwecd- sohe Kanonnenfabriek Bofors, daar zij de goedkoopsto was, de levering opgedragen van het artillerie-materiaal, bestemd voor flotillevaartuigen. (,,Vad.") In antwoord op een adres van het bestuur van den Centralen Ned. Ambtenaars- bond aan den Raad van Ministers over de salariskorting voor weduwnaren zonder kin deren, die een eigen huishouding voort zetten, is de mededeeling ontvangen, dat er geen aanleiding bestaat, een wijziging in liet Kon. besluit van 23 April 192-1 (Stbl. nr. 200) aan te brongen. De door den Bond bedoelde ambtenaren staan toch geheel gelijk met ongeliuwden, die een eigen Huishouding voeren. Op h e t S t i 11 e S t r a n d t e S c h e- veuingen is do 17-jarige J. E. S.- bij het zwemmen afgedreven. Met levensgevaar werd hij gered door den 32-jarigen heer ITof schreuder, wonendo Veenkadc. Zondagmiddag heeft de 20-jarige J. v. K. zich te ver in zee gewaad en werd gered, eveneens met levensgevaar, door den 21- jarigen C. de Haas, uit de Aucubastraat. Het scheelde niet veel, of bij de enorme drukte van Zondag had de zee op de badplaats Kijkduin offers gecischt Omstreeks 3 uur zag de heer Flier, comman dant van de zwemvcreoniging ,,De Haag sche Waterratten", dat een lieer en dame in hoogst gevaarlijk water waren gekomen bij een golfbreker. Toen aan zijn fluitsei- nen geen gevolg werd gegeven, kwamen zijn mannen terstond met reddingtoestellen aan- loopen. Een tros werd hen toegeworpen, die zij gvcpen, en toen kon men met stok en beugel hen spoedig op liet droge brengen Het bleek toen, dat de onvoorzichtige zwem mere zich met een autoband aaneengebon den hadden. Om half vijf hoorde een heer. die bij het hoofd aan het zwemmen was, kinderen om hulp roepen. Toen hij er heen zwom, bleken het zijn eigen kinderen te zijn, die door het water plasten langs hot hoofd en zich toen door de zee voelden meegetrokken. Zij klem den zich zoo vast aan hun vader, dat dez^

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1