NIEUW FEUILLETON De Kluizenaar van Far-End No. 19761. MAANDAG 11 AUGUSTUS Anno 1924 OfficieeSe Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTlLNl B*Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk fageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Poitbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.85, pet week ...,ïïÏ>m;„ Builen Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week Tivi.v Franco per post ƒ2.85 rF portokosten. 10.18, -0.18, Slt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Wij vestigen er de aandacht op, dat wij Woensdag een aanvang zullen maken met een nieuw Feuilleton, getiteld: door Margaret Pedler. DB DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225, is DINSDAG ver krijgbaar SCHELV1SCH a 10.17f 0 24, SCHOL a t 0.11—10.32, KABELJAUW a 10.30—10.35, (geheelc ltabelj. a f 0.22) per pond en NIEUWE HARING a 6 cent per st. AUG. L. REIMERINGER, Wclh. loco-Burgemeester. Leiden, 11 Augustus 1921. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de reke ning en verantwoording van de ontvang sten en uilgaven dezer gemeente over het jaar 1923, met al de daarop belioorende be scheiden, aan den Gemeenteraad is overge legd, tegelijk voor een ieder gedurende veer tien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing is neergelegd, en in alschritt, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. AUG. L. REIMERINGER, Weth- Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Augustus 1924. •I Benoemd is tot correspondeercnd lid der Koninkt. Belgische Academie voor de .Geneeskunde prof. dr. L. van ltallie, alhier. Voor hel examen hooldacle zijn te Den Haag geslaagd de dames M. II. Vooys en M. J. Lateber. beiden alhier. Te Rotterdam zijn geslaagd voor de akte nuttige handwerken de dames Cor Iloogendoorn, te Oegstgeest, Annie Rigthart van Gelder en Toos Susan, alhier. Onder den tilel uitbreken en verdwij nen van malaria schrijft de heer J. v. d Hoeven oen feuilletons in de „N, R, Ct." Daarin komen o.a. de volgende passages yoor: Toen ik in April van liet vorige jaar liet rapport van de malaria-commissie voor Noord-Holland (over 1922) las, werd ik ge troffen o.a. door het volgende: het rvalt niet te onlkennen, dat hel aantal art sen, dat in hel laatste jaar méér malaria ontmoette, zeer groot is. Vooral geldt dit yoor het zuidwestelijk deel (van N.-H.) en deze toeneming strekt zich uit niet alleen over Sloten en Amstelveen, maar tol in Hoofddorp en Aalsmeer, in welke laatste plaats vorige jaren malaria zoo te zeggen niet voorkwam." „Naar Haarlem toe en in en om deze plaats naar het zuiden en oosten wijzen de berichten.... op toeneming (van de malaria)." 'Hel leek mij loe, dat er een innige sa menhang bestond lusschen de wijze waarop do malaria en de wijze waarop de verzou tingen zich in Rijnland hadden uitgebreid In Rijnland is het vooral dc heer B. 1'. Kranlz goweesl, die niet opgehouden heelt mét groote volharding te wijzen op den ernst van de gevaren, die dit verschijnsel voor land- en tuinbouw, maar ook voor de nijver heid meegebracht heelt en nog slceds met zich meebrengt. In het droge en warme jaar 1921 bereikten de verzoutingen hun toppunt, in de omstreken van Haarlem slecg het zoutgehalte tot een ongekende hoogte, zoodal de kweekers van hyacinthen, narcissen, cyclamen en andere bloemen sleen en been klaagden over hun cultures, die verloren gingen. Nog 10 K.M. ten zuiden van Haar lem was 25 pet. zeewater in slootwater, waarvan een monster onderzocht werd, aan wezig. Ook in Aalsmeer werden groote gelde lijke verliezen geleden door de afschuwelijke hoedanigheid van het water uit Rijnlands verziltcn boezem. Overal waar planten be goten moeslen worden, slierven deze af. In December bevatte polderwater daar nog 20 pet. zeewater Reeds herhaaldelijk en m i, terecht is in deze courant uiteengezet, dat 1 pel. zeewater hel meeste is, wat Rijnlands boezem mag bevallen. Het zoutgehalte was, daarvan uitgaande en dan nog niet eens op de ergste plaatsen 25 maal te hoog. Geheel anders was de toestand (in 1921) langs de Gouwe en den Ouden Rijn. Deze walerloopen werden n.l. in goeden toestand gehouden door voorldurenden aan voer van zoet water uit den Ilollandschen JJsel. Zóó goed was dit water, dat midden in 'den zeer warmen zomer het grachtwater te Leiden dezelfde samenstelling had als duin water. Leiden en omstreken zijn dan ook, zooals van Thiel heeft bewezen, vrij van uitbreiding van de malaria gebleven, hoewel er muggen en ook enkele lijders aan mala ria, genoeg om een epidemie te veroorza ken, aanwezig waren. Andere niet-verzoute streken waren het Gooi, het duingebied, Texel, Vlieland en Terschelling. Daar kan door hoogere ligging noch het zeewater noch het brakke boezemwater doordringen. Alle gebieden met zout water blijven malariavrij Op den Bondsdag van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „SI. Ra phael", die 15 Aug a.s. te Eindhoven gehou den zal worden, waarhij een groole optocht met muziek en vaandels door de slad zal trekken, zat ook de Leidsche afdeeling van „St. Raphael" met haar vaandel deelnemen. Het Bestuur der 3 October-Verecni- ging meldt ons: Blijkens in ons blad opgenomen adver tentie, zullen de repetities van het Zang koor Dinsdagavond a.s. weer hervat worden in de kleine Stadszaal. Behalve dat dit koor medewerkt' bij de herdenkings-samenkomst op 2 October a.s., zingt het ook bij het Open Luchlspel, dat op S en 4 October wordt ge houden, een tweetal koorwerken. Waar de voorbereiding voor het zang-ge deelte uit den aard der zaak nog al lijd vor dert, zal op voorstel van den heer Mens onder wiens leiding de koorwerken wor den ingestudeerd cn uitgevoerd, het instru mentaal gedeelte van het Open-Luchlspel komen onder leiding van den directeur der Kon. Mil. Kapel, len luilenant-direcleur Boer. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging brengt nog eens nadrukkelijk onder de aan dacht van zangeressen en zangers, dat een getrouw bijwonen der zang-repetilies voor het welslagen van het geheel niet alleen ge- wenscht is, docli werkelijk dringend nood zakelijk. Men geve dus volle modewerking, opdat inderdaad iets schoons worde bereiktl Naar aanleiding van het verslag in ons blad van Zaterdag, over de vergadering van bewoners der Breestraat, bijeengeroepen door de versieringscommissic voor deze straat, deelt ons de voorzitter dier Commis sie mede, dat hij dc aanwezigen niet met zoovele woorden heeft geadviseerd het een voudigste plan uit to kiezen, maar de keuze heeft overgelaten aan de aanwezigen. Onze verslaggever erkent, dat het advies niet in direclen vorm is gegeven, doch naar zijn mccning voortvloeide uit de toelichting van de twee plannen. Er was voor de vergade ring, algezien van alle andere motieven, wel geen andere keuze, nadat o. m. was vermeld, dat het duurste plan 1 1200 a 11500 meer kosten zou dan het bedrag waarover men beschikte. Dit neemt niet weg dat ook volgens zijn oordeel het goedkoopste plan het best scheen te voldoen. Zaterdagnamiddag klom, zonder dat de ouders het wisten, het negenjarig zoontje van F. Sch., wonende in hel Roggebroods hof aan de Middclslegracht op het dak der woning. Het ventje wist zelfs de schoorsteen van hel huis te bereiken. Daaraan zich vasthoudende, lieten eenige steenen los; waardoor de knaap naar beneden viel en zulke ernstige verwondingen bekwam, dat hij spoedig overleed. Hedenmorgen had een ongeval plaats op de Haarlemmervaart ter hoogte van de Kwaakbrug. Van de richting Leiden kwa men eenige dames per rijwiel van boven genoemde brug afrijden, toen van de tegen overgestelde richting een aanlat militairen kwamen marcheeren. Achter dc militairen reden eenige jongens per rijwiel. Een van hem kwam door in verkeerde richting te rijden in aanraking met een der wielrijd- slers, mej P. Zij viel en brak een arm. Zij werd naar haar familie in Leiden ver voerd. Dc juffrouw is afkomstig uit den Haag en logeerde hier. Zij zou juist naar Den Haag terugkeeren. Hedenmorgen circa vier uur reed de heer B. v. E. alhier, op een motorrijwiel uit Den Haag komende, aan den Leidschen Straatweg legen een boom op, met het ge volg, dal hij zeil legen den boom sloeg en in vrijwel bewusteloozcn toestand werd op genomen. Het bleek, dat de man een-ern stige schedeltracluur had opgeloopen. In zorgelijken toestand is Van E. in hel Zie kenhuis aan den Zuidwal le 's-Gravcnhage opgenomen. Er werd voor zijn leven ge vreesd. Zondagmiddag, circa halllwec, had ongeveer 100 M. voor de Spanjaardsbrug aan den Lage Rijndijk, onder de gemeente Leiderdorp, een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een molorrijluig op Iwee wielen. De vrachtauto werd bestuurd door Cr. IT, le Haarlem, hel motorrijtuig bereden door M. Ch. L. uit Alphen aan den Rijn. De voertuigen kregen eenige schade. Minder goed liep het af met de juffrouw, die op het duo-zadel zat Zij word er al geslingerd en verkreeg een lichte hersenschudding en een schedelfracUmr. De Eerste Hulpdienst uil Leiden was spoedig ter plaatse. Intussclien had dr. Persant Snoep uit Leiderdorp reeds de eerste geneeskundige hulp verleend. Dc juffrouw werd in het Elizabethgesticht op genomen. Hedenmorgen vernamen wij dat de toestand nog al redelijk was. Corn. R., badmeester aan de nieuwe zweminrichting alhier, deed bij de politie aangifte dat hij Zaterdagavond op een rij wiel van den Nieuwe Rijn de Kraaierslraat inrijdende op den hoek KraaierslraatIloo- gewoerd is aangereden door een aulo, be stuurd door iemand die, omdat hij doorreed onbekend gebleven is. Er passeerde toen te gelijk een tram. K. meent dal de schuld bij den autobestuurder ligt. Zeil kwam hij zon der leisel van beteekenis vrij, doch hel rij wiel werd beschadigd, waarvoor I(. schade vergoeding zal eischen, als de automobilist bekend wordt. Zaterdagmiddag ontstond Ln een woon wagen staande in het woonwagenpark aan den Morschweg en toebehoorende aan Joh. M. M. een begin van brand, die echter met eenige emmers water kon worden gebluscht De brand was ontstaan doordat bedde- goed in de nabijheid van een pelroleum- toeslel vlam valle. Aan hel poliliebureau alhier zijn in lichtingen le bekomen omlrent een rasechte herdershond, die is komen aanloopen. De eigenaar kan den hond terugbekomen. In de week van 3 tot 9 Aug. zijn in de Stedelijke Werkinrichting opgenomen 148 volwassenen, 11 kinderen, lolaat 159 per sonen. Als een bewijs dat de animo voor de goedkoope Irein naar Nijmegen op 13 Aug. a s .groot is, moge dienen dat in een half uur tijds aan het station alhier alle plaals- kaarten uitverkocht waren. De arbeiderswoningbouw. Naar ,>Het Volk" meldt, zal binnen enke le dagen in de Staatscourant verschijnen een ministerieele beschikking in zake het verleenen van tweede hypotheken voor ar- beiderswoingbouw. Verstrekt zal kunnen worden een tweede hypotheek tot 20 pet van de verkoopwaarde van de woning met dien verstande, dat eerste en tweede hypo theek tezamen niet meer dan 85 pet. van die waarde zullen mogen bedragen. De hypotheek zal voor Amsterdam ver strekt worden tot een maximum van f 650 per woning op crfpachtsterreinvoor wonin gen op eigen terrein is dit bedrag f 600. De tweede hypotheek zal verarekt worden gedurende den looptijd van de eerste hypo theek, maar ten langste voor 10 jaar. Do aflossing voor de eerste cn tweede hypotheek moet toaal 2 pc. per jaar zijn van de verkoopwaarde der perceelen. De rente zal 6 pefc. bedragen, terwijl 'de gemeente die met het rijk het risico draagt hier 1 pet. op mag leggen. De inhoud der woningen mag bedragen: vóór Amsterdam 200 M3. voor buiten 260 M3 yoor alleenstaande woningen en 225 M3. voor vérdiepingwoningen. De salarissen der rijksambtenaren. Uit de voorgeschiedenis van de herzie ning der salarissen van de rijksambtenaren, deelt „De Ambtenaar", het orgaan van den Ccntralen Ned. Ambtenaarsbond, mede, dat do Centrale Commissie 14 Juli j.l. aan den arbeid getoogen en daarbij uitgegaan is van de departementale personeelsformatie, t.w.: schrijver, klerk, adj.-commies, commies, hoofdcommies, enz. Evenals zulks door de toenmalige Salaris commissie voor Burgerlijke Rijksambtena ren in 1919 is geschied, vingen de beraad slagingen in den Centrale Commissie aan met de bepaling van het aanvangssalaris, waarop de geheele salarisrcgeling zou kun nen worden opgebouwd. Noordhoff (C. N. A. B.) deed nu het voor stel om de aanvangswedde voor schrijver, ongeschoolde arbeider en geschoolden ar-, beider van 1200, 1300 en 1400 gulden, zoo-, als ze thans in het Bezoldigingsbesluit voor komen, onveranderd te handhaven, wat, in verband met den premie-aftrek van 8Lf» pGt., op zichzelf reeds een concessie der organi saties beteekende. Op een vraag van den heer Van der Jagt antwoordde de vertegenwoordiger van het A. G. O. P., dat z. i. dc maxima dezer, groepen evenmin verlaagd zouden kunnen worden. Het voorstel kwam nu in stemming en kelderde met 7 legen 3 stemmen. (Vóór stemden met Noordhoff, de lieeren Von Frij- lag Drabbe en Van der Jagl. Tegen slem- den de lieeren: Laman de Vries, Ras, Hetf- drix en Zeilmaker (4 Regeeringsverlegen- woordigers) en verder: Vermeulen, Chr. Centrale; Van Uien, Hoogere Rijksambte naren, en Schenk, Federatie. Daarna kwam in behandeling dc voor stellen der Centrale van Hoogere Rijks&mbv tenaren en van de Christelijke organisaties. Had de Regeering voor den schrijver voorgesteld 1000 tot 1500 gulden, de Cen trale van Hoogere Rijksambtenaren achtte op grond van statistische becijferingen een talaris van 1000 lot 1800 noodzakelijk, al zou feitelijk 1880 gulden moeien worden toegekend, terwijl de Christelijke Centrale 1100 lot 1900 gulden voorstelde. Het laatste voorstel kwam het eerst in stemming. Daarover staakten de stemmen. Toen onderzocht werd hoe de tegenstem mers hadden gestemd, bleken er nog 4 voo»-. slanders te zijn van een maximum van 1800 gulden en slechts één, die niet zoover wilde gaan. Er waren derhalve in de Centrale Com missie 9 leden van d 10 leden, die vooj den schrijver 20 pCt. boven hel door de re- gecring gestelde maximum wilden gaan. Waar de zaken er zóó bij stonden, gaf de voorzitter der Centrale Commissie in over weging, thans de beraadslagingen te onder breken tot de regeering zou hebben doen welen, of op den grondslag, aangenomen door de Centrale Commissie, zou kunnen worden voorlgearbeid. Al spoedig bleek, zegt „Dc Ambtenaar" ten slotte, hoe de regeering de mederwerking der Centrale Commissie bij dit werk op prijs stelt. Terwijl niet minder dan 9 dei 10 leden zich voor een bepaald advies had den uitgesproken, had, naar genoemd orgaan het uitdrukt, de regeering den moed aan de Centrale Commissie te berichten, dal zij uil haar advies niet wijs had kunnen worden en nu maar zonder de Centrale Commissie ver der te raadplegen, de salarisherziening zou beëindigen. De salarieering van regeerings- commissarissen. Naar wij vernemen, zullen in verband met do salarisvermindering de regecringscom- missarissen, met het oog op hun positie tegenover de regeering en ten opzichte van de instellingen waarbij zijn hun opdracht vervullen, niet als in ambtelijk dienstver band worden 'beschouwd. Echter zal de mi nister hoofd van het departement waaron der zij ressorteeren, op hun medewerking een beroep doen om in een vermindering van hun belooning met 10 pet. toe te stem men. (Bes. bode). De salarissen van de rijkswerklieden. Volgens de „Res.bodc" beteekent dc aan vaarding door de regeering van de salaris voorstellen der commissie-De [Wilde voor de rijkswerklieden en hen die daarmede ge lijk gesteld worden- een jaarlijksche uitgave van 3 millioen gulden méér dan de oorspron kelijke regeeringsvQOrstellen zouden hebben gekost. De rijwielplaatjes. Naar aanleiding van de vele klachten over de belastingplaat.jés voor rijwielen hebben wij ons tot hetministerie van financiën ge wend met de vraag, of voor 1925 wellicht een andere wijze van betaling van deze be lasting of een bruikbaarder soort belasting plaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloo- pig nog geen aanleiding vond, het thans ge volgde stelsel en model van het plaatje prijs te geven. Eerst wilde men eens afwachten, tot het publiek aan de plaatjes gewend was. De bevestiging van de plaatjes zou, naar men verwachtte, in do toekomst geen be zwaar meer opleveren, aangezien er nu reeds verschillende goede methodes daartoe in den handel waren gebracht. Dm deze redenen bestond er voorloopig voor het departement geen aanleiding, tot .verandering over te gaan en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, de plaat jes te wijzigen. (Haagsche Crt.) Algemeene Synode Ned. Eerv. Kerk. Aan de orde komen twee voorstellen, welke beide betrekking hebben op den toe stand der vrouw in de Kerk, De classicale vergadering van 's-Gravenhage zou aan de vrouwen het ptenjrecht yyoer willen ontne- men cn die van Brielle wenscht jutet aan de vrouwen dezelfde rechten te verleenen als aan dc mannen en haar benoembaar te ma ken tot Idi van den kerkeraad en tot pre dikant. Overeenkomstig de conclusie van het rap port uitgebracht door dr. Deeleman, wor den beide voorstellen verworpen, cn wel zender hoofdelijke stemming. Nadat over een desbetreffend voorstel is gerapporteerd door den heer Pioard, wordt voorloopig aangenomen een wijziging van het Reglement op de schraalste p red i kants- traktementen, waardoor toegekende toela gen uit dit Fonds worden verzekerd aan predikante weduwen gedurende het jaar van gratie. Naar aanleiding van eenige ingekomen voorstellen, betrekking hebbende op hot examen voor godsdienstonderwijzer, waar over wordt gerapporteerd door dr. Deoie- man, worden besprekingen gehouden, waar uit blijkt, dat men vrij algemeen dit examen te licht acht. Ten slotte wordt met 14 tegen 4 stemmen (een lid is afwezig) besloten van cle examinandi te verlangen een U.L.O.- diploma t<>f een 'daarmee gelijk te stellen getuigenis) of het bewijs van een algemeene ortwikkeling, die ongeveer gelijk staat met helpeen voor het vekrijgen van zulk een 'diploma wordt vereisclit. Als voorloopig aangenomen wetswijziging zal dit aan het oordeel 'der Kerk worden onderworpen. Een voorstel van den heer Van der Veen leidt tot het besluit om aan de Alg. Syno dale Commissie op te dragen, te onderzoe ken. welke maatregelen zouden kunnen worden genomen om de Kerk haar taak te doen Vervullen ten aanzien van den reclas- aeeriitgsarbeid. Na vrij uitvoerige besprekingen wordt 'de ten vorigen jare voorloopig aangenomen reglementswijziging waardoor tot scriba en secundus-scriba van het classicaal bestuur ook iemand kan worden benoemd, die van BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Hilversum. Het Rijk zal 2e hypotheken voor arbei derswoningbouw geven. j BUITENLAND. De Fransche ministers terng te Londen, nadat te Parijs overeenstemming was be reikt Overeenkomst tnsschen de Commissie van Herstel en de Dnitschers geteekend. Toenemende onrast op den Balkan. dafc bestuur geen lid is, met 9 tegen 8 stem men (2 leden zijn afwezig) opnieuw aango* nomen, zoodat zij zal worden onderworpen aan de eindstemming der provinciale Kerk. besturen. Medezeggenschap in het bedrijfsleven. Do ,,Vr(p. Dom.' publiceert thans het slot van het rapport van de commissie, fco- noema door het hoofdbestuur van den Vrij- zimiig-Democratischen Bond over het vraag stuk van het medezeggenschap in de be drijven. Wij citeeren daaruit bet volgende: „Wanneer men de gegevens van het be knopt historisch overzicht inziet in ver band met de algemeene beschouwingen, in do inleiding van dit rapport opgenomen, dan is het, naar het oordeel der commissie, niet moeilijk den weg, die in dezen verder gevolgd moot worden, aan te wijzen. De collectieve samenwerking van arbeiders en ondernemers moet verder worden uitge bouwd. Zij dient, waar eenigszins mogelijk; do taak over te nemen, die thans nog voor liet grootste deel door de overheid en haar ambtelijke organen moet worden verricht. Het begrip medezeggenschap dient voor alles te worden opgevat in organischen zin. Al zou de commissie niet willen beweren, dat van een iudividueele medezeggenschap ook in do verste toekomst nooit sprake zal kunnen zjj'n, zeker is de tjjd daarvoor thans nog bjj lange na niet rijp. De veredeling van het voortbrengingsproces, die met do mgd'ezeggcnschap wordt beoogd, is gegrond op do gedachte der samenwerking, die het omgekeerde is van anarchie. Zij kan slechte door verbeterde organisatie der in het be drijfsleven werkzame groepeh-fworden ver kregen. i Moeten nu ter bereiking van dit doel nieuwe instellingen in den vorm van alferiei soort „raden" in het leven worden geroe pen? Ook deze vraag beantwoordt do com missie ontkennend. „De medezeggenschap moet worden ver wezenlijkt door middel van de bestaande organen, de vakvereenigingen der arbej ders en werkgevers. Op bedrijven, waar de wenschelijkheic— wordt gevoeld, kunnen, door tie organisatie s. van werkgevers en arbeiders gemeenschap pelijke organen in het leven worden ge roepen, die op de naleving der collectieve afspraken hebben toe te zien of beslissingen over geschilpunten hebben te nemen. Wat kan nu de overheid doen om de ontwikkeling te bevorderen? Zij kan in de eerste plaats belangrijke onderdeelen van sociale wetgeving aan deze organisaties op dragen. Het zwaartepunt der medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven, ligt naar net oordeel der commissie voor hen in het medebes.issen over de arbeidsvoorwaarden, die op hen van toepassing zijn en over de loonen, die zij zullen verdienen Om (leze te kunnen regelen tot wederzijdsche te vredenheid zal moeten worden gestreefd naar collectieve arbeidsovereenkomsten, al to sluiten tusschen de organisaties van be- drijfsgenooten (werkgevers en werknemers', of bij ontstentenis van een organisatie der werkgevers individueel en d?. prbeidersorga- saties, welke collectieve contracten o.m. bepalingen bevatten inzake de rechten en verplichtingen der arbeiders, in zake den arbeidsduur bij gewonen arbeid, bij op Zon- en Feestdagen, arbsids- en schafttijden, loonregeling (betaling van loon bij verzuim, vcriof, ziekte en bijzondere omstandigheden), opzeggingstermijn, ontsiag, commissie voor geschillen, enz. enz. Het zal voor een vruchtbaar overleg over de afsluiting van dergelijke contracting van het grootste belang zijn, en het is van de meae'beslissingsmacht over de arbeidsvoor waarden de onafwijsbare conse juen'.ie, dat aan de vertegenwoordigers der arbeiders inzicht wordt gegeven in den gang van zaken van het bedrijf." De commissie gaat mede met het door een groote meerderheid van den Hoogen Raad van Arbeid aanbevolen denkUécld der bindendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomsten, ook voor degenen, die de overeenkomst niet gesloten hebben. Het aangewezen instituut om over de

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1