No. 19759. VRIJDAG 8 AUGUSTUS Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaam^ nieuws van heden. IDSCH PROS DER AD VERTE NTIENt 80 01*. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenüën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. !■-- Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 179 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No, 57055 Postbus No, 54 PRLIS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week 0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week .lïiïtf^»0.I8, Franco per post 2.86 4- portokosten. Git nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Froi. dr. J. H. Kern Hzn. Bij Kon. Besluit is benoemd aan de Rijks universiteit alhier in de faculteit der Lette ren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Nederlandsche taalkunde, lot gewoon ihoogleeraar: dr. J. H. Kern Hzn met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Prof. dr. J. H. Kern llzn., is 24 Jan. 1867 .te Leiden geboren. Hij werd in 1885 stu dent te Tubingen, in 1886 te Leiden, in 1889 ,te Leipzig en promoveerde in de Letteren in 1891 te Leiden op proefschritl: Klankleer der Limburgsche sermoenen. Na in 1892 en 1893 lijdelijk lecraar aan de II. B. S. te Ber- gen-op-Zoom te zijn geweest, werd hij in 1894 redacteur van de „N. R. Ct," en in 1899 tevens privaat-docent in de Slavische talen aan de universiteit te Leiden. 28 Febr. 1901 werd hij hoogleeraar in het Engclsch te Groningen en deed zijn intrede met oen rede: De beoefening van de nieuw-Engel- sche tongvaten. Voor liet examen Eugelsehe laai M. O. acte A, werden gisteren alhier acht candi- dalen geëxamineerd. Geslaagd de heeren J. J. Floor, Den Haag, P. A. van Gestel, Kat wijk a d Rijn. S. Kuiper, Aalsum bij Dok- kurn, en J. J. Litjens, Hillegom. De heeren M. Keereweer en J. van Berkol zijn to 's Ctravcnhage geslaagd voor het examen Hoogduitsch L. O Erj do Chr. Geref. Kerk te Aalsmeer is beroepen ds. Joh. Jansen, alhier. Heaen was het juist 40 jaar geleden, dat de toen 16-jarige Elizabeth Robbers in dienst trad bij de familie Blommendaai, do bekende zaak in goud en zilver, Don- kersteeg 14. Al spoedig bleek, dat de fa milie op het jonge dienstmeisje volkomen vertrouwen kon, in een zaak als deze van -het grootste belang. Betje was bovendien voorkomend en gedienstig, deed haar werk met lust en ijver en vond daarvoor bij den "heer en mevrouw B. waardeering. Betje dacht niet aan veranderen van dienstbe trekking, en de familie B. verheugde zich daarin. Betje was langzamerhand eeu huis genoot geworden, dien men noode zon wissen. Zij werd ouder, maar dat werden immers mevrouw en mijnheer ook. Zoo deelde zij lief en leed met de familie en talrijke vrienden en kennissen waren er "getuige van. Toen voor een paar jaar de heer Blommendaai zijn eohtgenoote door den dood moest verliezen, was in dit leed nog één troost, die ook de vrouw des huizes het heengaan minder zwaar maakte: Betje zou den achtergebleven echtgenoot blijven bjjstaan en met hare zorg omringen. De dood van de echtgenooto wierp echter een zoodanigen schaduw op liet gezin, dat er op den dqg van het jubileum geen" openbaar feestvertoon kon plaats hebben. De jubilaresse wilde het zelf niet. Maar van morgen kwamen de bewijzen van be langstelling in den vorm van onderschei dene gouvenirs, bloemen, brieven en visite kaartjes van alle kanten en niet alleen uit Leiden, maar ook uit andere plaatsen, zelfs uit Den Haag, Amsterdam en Rotter dam. Eén kamer was geheel gevuld met de bloemstukken en geschenken. En daar tus- schen prjjkte in het midden een eenvoudige vaas, gevuld met keurige bloemen, met een enveloppe met inhoud van den heer des huizes, den heer Blommendaai zelf. Daar over kon mej. Robbers naar eigen goed vinden beschikken. Slechts een kort woord en een handdruk ging daaraan vergezeld, en dat was genoeg om de jubilaresse te doen beseffen, dat het haar taak is in de komende jaren haar ouden patroon getrouw te blijven. Den geheelen dag liep het af en aan en allen drukten mej. Robbers de hand met den wcnsch, dat het haar gc-geven mag zijn haar „Dorcaswerk'' nog vele jüi 021 .ill" gezondheid te volbrengen. Op verzoek van enkele banner kwa men de bewoners van den Ouden Rijn gister avond in de zaal van den heer Van Wijk bijeen ter bespreking van de versiering van dit stadsgedeelte bij de a. s. 3 Cct.- feesten. Besloten werd een dezer dagen een lijst ter teekening bij de bewoners aan te bieden en giften in te zamelen. Do heeren Van der Steen en Van Wijk waren bereid de functies van resp. Voorz. en Secr. waar te nemen. Ook voor de Lange Diefsteeg heeft zich een dergelijke Commissie gevormd, bestaan de uit de heeren Joh. v. d. Kloot, Voorz., P. J. v. d. Zanden, Sjecr. en W. S eg aar, Penningm. Het hoofdcomité stelt zich voor den 22sten dezer weer een vergadering te hebben ran alle comité's en rekent er op, dat dan alle comité's gereed zjjn. Het winst-cijfer der Stedelijke Licht fabrieken is gisteren door ons nog iets te laag opgegeven. Er komt ruim f5000 bjj op de electr, centrale, i u J Do winst bedroeg n.1. niet f201.601.25, maar 206.651.25. i I Met het oog op de verschillende wed strijden zal er door de Leidschc Burger wacht des Zaterdags gedurende Aug. nog geschoten worden (ook met marga) te Kat wijk. Naar wij vernemen is het bestuur van de Kinderkerk-Vcreeniging „Phebe" voorne mens. morgenmiddag een uitstapje te doen met de kinderen dier kinderkerk cn meisjes- verecniging per extra-tram naar Katwijk. Het behoeft niet ge-zegd te worden, dat, in dien het weder alsdan gunstig is, de kinde ren zeer veel plpizier in de duinen zullen hebben, te meer, waar hel aan tractaties niet zal ontbreken. De heer M. C. Segaar, koperslager in de Lange Scheistraat alhier, heeft het initia tief genomen voor een nieuw hislorisch wandbord ter gelegenheid van het 350-jarig ontzet-feest op 3 Oct. a.s. Het bord zal be vatten de voorstelling van de begroeting van burgemeester v. d. Werft en van Boisol, den admiraal der Geuzenvloot, zulks naar de welbekende folo. Het is gemodelleerd door den heer Timmermans, uit Den Haag. Het keurig wandbo'rd dat bij den heer v. Ewijk. in de Breestraal, is te verkrijgen is in twee soorten koperwerk uitgevoerd, nl. blank gepolijst en in gebronsd koper. Men zie de advertentie. Door de Nederlandsche Spoorwegen is eer, goedkoope trein 2e en 3e klasse ingelast op Woensdag 13 en 20 Augustus van de stations aan de lijn Rotterdam Maas Utrecht, Den HaagGouda, en Leiden Woerden naar Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen, en terqg. Men zie daarvoor de desbetreffende advertentie in ons Blad van heden. Gisteravond was H. J. van E., wonem- de aan de Oude-Vesl, bezig met liet maken van een wagentje voor zijne kinderen, toen een door hom daarbij gebruikt houtsnijmes, uitglipte en in plaats van het te bewerken houl zijn linkerpols raakte, waarin een diepe snede werd toegebracht. De in allerijl gehaalde geneesheer, die nog niet kon cofl- slatecren of een slagader at ol niet was ge raakt, bracht hel eerste verband aan, waar na de man die hevig bloedde ter verdere verpleging naar liet Academisch Zieken - huis werd vervoerd. Jn den afgeloopen nachl werden door middel van opensluitir.g ten nadeele van de familie D, aan de Hoogewoerd uit een schuurtje twee dames-rijwielen weggeno men. Aan de Rijn- en Schiekade werd op de zelfde wijze een heerenrijwiel gestolen, toc- behoorende aan den heer B. aldaar. De zwijntjesjagers zijn dus weer bezig. Men zij op zijn hoede. Gistermorgen omstreeks 10 uur ge raakte aan de Rijn- en Schiekade het 8-jarig zoontje van den heer L. aldaar, bij het vis- schen, le water. De heer A. J. Kooien die met eenigo heeren aan kwam fietsen, ontdeed zich van jas en schoenen, sprong ie water en mocht het genoegen smaken den reeds gezonken knaap boven water, en behouden aan wal te brengen. Gisternamiddag is de C3-jarige mej. de w^d. B., toen zij uit de tram slapte nabij de Vrouwensleeg, komen te vallen, met het ge volg dat zij bewusteloos hij de firma Van Kloeten werd binnengedragen. Hel bleek dat een pols ernstig was gekneusd. Na een weinig van den schrik le zijn bekomen kon zij haar weg vervolgen. Algemeene Synode. Ned. Hetv. Kerk. De heer Picard rapporteert over een voorstel van de classicate vergadering van Sneek om in elke gemeente jaarlijks twee maal een collecte te houden ten behoeve van noodlijdende emeriti cn predikantsweduwen en daarvoor ook te bestemmen 20 pet. van alle vacature-gelden. De conclusie luidt, dat het voorstel moet worden afgewezen. De vergadering vereenigt zich hiermee, doch oesluit tevens de eaak in overweging te geven van de commissie, die zal worden benoemd in zake de hulpverleening aan bedoelde noodlijdenden. In verband met het verworpen voorstel om do groote gemeenten op te wekken tot toepassing van het Reglement op de buurt- gemeenten, is thans het voorstel ingediend om naar de redenen, waarom de groote gemeenten zich van toepassing van dat reglement onthouden, een onderzoek in te stellen. Ofschoon wordt opgemerkt, dat die redenen wel bekend zijn en het verschil van richting betreffen, neemt de verga dering het voorstel met 16 tegen 3. stem men aan. Hierna komen aaa de orde onderscheidene voorstellen en verzoeken, die in verband staan met het reglement op de predikanls- traktementen. Uit de resultaten der be sprekingen vermelden wij het volgende: De Synode verlangt, dat aan gemeenten, die de vereischte inlichtingen hebben ver strekt, op haar verzoek door den Raad van Beheer mededeeling moet worden ge daan van de wjjze, waarop haar aanslag is berekend en zij besluit aan den Raad van Beheer te berichten, dat zooveel mo- gel(ik publiciteit ten aanzien der regelen, die bij het vaststellen van den aanslag gel den, haar wenschelij'k voorkomt. De ten vorigen jare voorloopig aange nomen reglementswijziging, welke bepaalt, dat over geschillen omtrent de uitlegging en toepassing van het reglement beslissing wordt genomen door de Alg. Synodale Com missie, vindt wéér een meerderheid en zal dus worden onderworpen aan de eindstem ming der Provinciale Kerkbesturen. Een voorstel van de clas3icale vergade ring van Appingedam om te bepalen, dat geen uitkeeriugen uit de centrale kas wor den gedaan aan predikanten, die uit pas toriegoederen reeds het reglementaire traktement hebben, wordt in overeenstem ming met de conclusie der rapporteerende commissie zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het bekende protest van de Groninger kerkvoogden tegen de wettigheid van het Reglement, ondersteund d>or ondirscheid.na bewijzen van instemming, iprdt overeenkom stig de conclusie van de rapporteerendo coommissie voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van den heer Voerman om een commissie te benoemen met opdracht om te onderzoeken, welke wijzigingen in het Reglement moeten worden gebracht om een meer bevredigenden toestand in het lever, te roepen en zoo mogelijk met be paalde voorstellen daartoe te komen, wordt na uitvorigo besprekingen met 14 tegen 5 stemmen verworpen. Wijziging van de Boterwet. Do directeur-generaal van don landbouw heeft aan de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne verzocht, hem in kennis te stellen van eventueele wenschen terzake van wijzigingen in de Boterwet. Bij brief van 6 Augustus heeft deze vereeniging thans geantwoord, dat naar haar raeeuing vooral niet uit liet oog mag worden ver loren, dat de Boterwet ten doel heeft en slechts ten doel kan hebben, knoeierijen in den boterhandel te voorkomen. Men dient er daarom tegen te waken, dat deze ge legenheid van een voorgenomen wijziging, van de Boterwet wordt aangegrepen om doeleinden te verwezenlijken, welke m:-t het eigenlijke doel van deze wet geen ver- bana 'houden. De vereeniging doelt liierbg vooral op den strijd, die thans bestaat tus- schen boter en margarine. Zij is van mee ning, dat de verschillende bedrijven dezen strijd in volle vrijheid moeten en kunnen uitvechten. Overtuigd van de kerngezonde positie van het boterbereidend bedrijf en van de groote waarde van boter voor den verbruiker, vreest zij niet in het minst, dat do margarine er min of meer in zal slagen om de natuurboter te verdringen. Bovendien zou zij iedere kunstmatige bescherming van het artikel boter beschouwen als de in voering van een ongezond element in onze zuivelindustrie. Verder vestigt de vereeniging er de aan dacht op, dat het h i. do methoden die van bepaalde zijden worden aanbevolen ter ver sterking van do economische positie der boterbereiders, beschouwd moeten worden als te zijn van zeer gevaarlijken aard, zoo dat de vrees niet ongegrond is, dat dezo methoden zich juist zouden richten tegen hen, die daarvan voordeel verwachten, Verder zet de vereeniging uiteen, dat het van sommige zijden geopperde plan om den verkoop van boter en margarino in één winkel te verbieden en daardoor al te winkeliers te stellen voor de keuze om öf boter öf margarine te verkoopen, II in allerlei opzichten tot ongewenschte ge volgen zal leiden. Het zelfde acht zjj het geval ten aanzien van een tussohenvoor3tel om verkoop van boter en margarine in één bedrijf slechts toe te laten indien beide in de origineele fabrieksverpakking verkocht worden. Overigens meent zij, dat dergelijke plannen in strijd komen met het eigenlijke karakter van de Boterwet, omdat zij in geen enkel opzicht noodig zijn om bedrog te voorkomen. De vereeniging is tot de slolsom gekomen, dat de Boterwet, zooals deze thans bestaat, zich volkomen aan de behoeften van de praktijk aanpast, hoewel misschien enkele technische wijzigingen van ondergeschikten aard nuttig zouden kunnen zijn. ,Wat tenslotte de Botermerkenwet betreft, verzoekt de vereeniging nadere overweging, van reeds eerder door tiaar ingebrachte cezwaren tegen de besluiten, die tot uit voering van deze wet genomen zijn. Zjj meent, dat deze tengevolge hebben, dat de botercontröle een minder algemeene toe passing vindt dan mogelijk en nuttig zou zijn. Inspectie lager onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald: lo. dat de hoofdinspecteur van bet lager onderwijs in do eerste hoofdinspectie zijne standplaats zal hebben te Roermond; die in de tweede tot wederopzegging te U trecht die in do derde te 's-Gravenhage; die in do vierde tot 1 November 1924 te Leiden en daarna te Haarlem, en die in de vijfde hoofdinspectie te Groningen; 2o. dat de inspecteur van het buitenge woon lager onderwijs zijne standplaats zal hebben te Utrecht. Bij K. B. is benoemd aan de Rijksuni versiteit te Groningen, in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de neus-, keel-, en oorziekten, tot gewoon hoog leeraar dr. C. E. Benjamins, arts te Utrecht. Bij K. B. is aan Th. Weevers op verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen. Bij Kon. besluit van 1 Augustus is aau jhr. V. H. de Villeneuvc. op zijn verzoek, met ingang van September, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Hillegersberg en Schiebrock, met dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem als burgemeester bewezen. Bij Kon. besluit van 4 Augustus zijn be noemd lot burgemeester der gemeente Schoor! S. G. L. F. baron van Fridagh; tot burgemeester der gemeente Hollen- doorn H. J. Mcyboom; tot burgemeester der gemeente Swalmen Oh. P. F. M. Strens. Do Ncd. gezant in Siam, de hcor li. J. W. Hubor, die aan boord van het s.s. „Johan de Witt" op weg naar Nederland was, is, naar uit Singapore aan de Deli- bladen werd bericht, wegens ongesteldheid te Colombo in een ziekenhuis opgenomen. De Voorzitter van het Algem. Nederl. Vakverbond en de algemeene secretaris van den Nederl. Bond van werknemers in het automobielbedrijf hebben dezer dagen aan het departement van arbeid de werktijden van het personeel, werkzaam in het auto- mobielbtdriji besproken. Deze bond is thans een actio begonnen tot het verkrijgen van een wettelijke regeling van arbeidstijd en vrije dagon voor de chauffeurs. En is een enquete ingesteld naar de werktijden en rusttijden, waartoe een vragenlijst aan de verschillende chauffeurs is uitgereikt. Naar wij vernemen overweegt de minis, ter van onderwijs een ontwerp tot een wots wijziging om aan hen, die in het bezit zijn van een getuigschrift van met goed gevolg afgelegd doctoraal examen in do faculteit der handelswetenschappen, de bevoegdheid te verleencn tot het geven van onderwijs in de beginselen van het boekhouden aau een H.B.S. met 3-jarigen cursus, cn in staathuishoudkunde, statistiek en boekhou den aan een H B S. met 5-jarigen cursus. Het instructievaartuig Prins Hendrik met een aantal directeuren en leeraren van de binncnvaartscholen van liet Ondersteu ningsfonds aan boord, is gisteren te Dor drecht oagekomen. Aan het terrein der groenteveiling aan de Dordtscho Kil, waar het vaartuig meerde, is het gezelschap ver welkomd door don havenmeester, den heer S. Hoogtra. Daarna hebben de opvarenden zich be geven naar liet raadhuis, waar in de ver sierde raadzaal het collego van B. en W. liet gezelschap heeft ontvangen. De wethouder van onderwijs, dr. A'. van Oven- heeft daar bet woord gevoerd. De voorzitter van het Onderwijsfonds, de heer De Jong, antwoordde. Daarna zijn ververscliingen rondgediend. 's Avonds heeft het gemeentebestuur den gasten een concert aangeboden. De heer De Muralt heeft aan den Minister van Handel, Landbouw en Nijver heid de volgende vragen gesteld betreffende de beoordccling door Zijne excellentie van handelingen van de directeuren der N. V. Tncotfabriek G. J. Willink, te Winterswijk: 1. Is het den Minister bekend, dat de directeuren van de N. V. Tricotfabriek J. T. Overweg en H. H. Martin, van mee ning zijn, dat de door Zijne Excellentie in d3 vergadering van de Tweede Kamer van 3 April 1924, naar aanleidingen van han delingen van genoemde N. V., gesproken woorden, luidende; „Eerst toen gezegd was aan den Directeur dat liet toch buitengewoon gevaarlijk was, dat hij dat deed omdat de menschen voot den kantonrechter moesten komen en dat volhielden, zij meineed zouden plegen, heeft de directeur gezegd: laat hen komen. Do monschen zijn toen gekomen en de directeur heeft gezegd: ge raoogl de waarheid zeggen. Toen nebben zij de waarheid gezegd.", feitelijk een beschuldiging inhouden, dat zij de arbeiders zouden hebben aangezet tot het plegen van meineed? 2. Heeft de Minister met bovenaange haalde woorden werkelijk die beschuldiging' willen uitspreken? 3. Is het don Minister bekend, dat voor noemde directeuren meenen, dat hun onrecht werd aangedaan, toen Zijn Excellentie in dezelfde vergadering van de Tweede Kamer bet liet voorkomen, afsof de verontschuldi gingen, die zij den heer hoofdinspecteur van den arbeid te Arnhem, naar aanleiding van de betrokken voorvallen, hebben aan geboden, een „aanzetting tot het plegen van meineed" betroffen? 4. Is de Minister werkelijk er van over tuigd, dat die verontschuldigingen een ge- dano „aanzetting tot het plegen van mein eed" betroffen? 5. Is de Minister bereid een onpartijdige commissie te benoemen, die Zijn Excellentie nader zal bobben te informeeren ol de door haar ïn voornoemde vergadering van de Tweede ICamer gedane mededee'.ingen geheel of gedeeltelijk moeten worden terug genomen? BINNENLAND. Het bezoek der Koninklijke Familie aan Zeeland. Prol. Kern, uit Groningen, benoemd tot hoogleeraar te Leiden. Bet Indische Btoomschlp Sarie-Borneo wordt vermist. V BUITENLAND. Öptlmlsmo ter Londensche conferentie Het Engelsche Lagerhuis is op recos gegaan. Nadere mededeelingen over het Britsc$ Russisch verdrag. Kapita-alvorming luidt het opschrift van een hoofdartikel van het Tijdschrift voor Posterijen cn Telegrafie/- orgaan der vereeniging van directeuren cn commiezen, waarin geprotesteerd wordt tegen den af' trek van de pensioenbijdragen van hot sala- ris. Door dien aftrek wordt het kapitaal gevormd van het pensioenfonds, waardoor voorkomen wordt, dat dit fonds door den staat wordt bijeengebracht uit do gelden der belastingbetalers zoodat daardoor bc- lastingverliooging wordt voorkomen. In hot artikel nu wordt vorder uiteengezet, dao zulks hoogst onbillijk is. De ambtenaren hebben moeite om rond te komen, maar zij, die door het uitblijven der bclastingverhoo- ging geholpen worden in het kapitaalvor- men maken het aldus bespaarde op. Dat er van de hoogo inkomens zooveel afgaat, dat de prikkel tot besparing ver dwijnt, wordt beweerd, o.a. door den Mij- verheidsraad. Daar komt de redactie ech ter tegen op; zij vindt dit eenvoudig ab surd. ,,Wij voor ons zoeken de oorzaak van het nalaten van besparing door lieden, die er wèl toe in staat zijn, niet in het te lage netto-rendement, doch in don geest van den tijd, die meer op vernielen dan op opooiv. wen is gericht. Aan den invloed van dien geest ontsnappen ook do lieden met hoogo inkomens nieten de Staat heeft onder de huidige wetgeving niet de macht om hen te dwingen gelijk hij het zijn dienaren doet. Hoe dit zij, aldus het Tijdsch. het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de Re- georing een dergelijke bedreiging dor alge meene welvaart niet zal kunnen toelaten zonder schuldig te staan aan verwaarlo zing der volksbelangen. Indien de personen mot inkomens, welke kapitaalvorming toe laten, die niet doen, en daarmede hun so ciale functie negoeren, dan is de Staat uit overwegingen van zelfbehoud tot ingrijpen genoodzaakt. Wat ons betreft, wij ambtenaren dienen om nog een andere reden op zoodanig in grijpen aan te dringenwant men kan in redelijkheid niet van ons verlangen, dat wij lijdelijk zullen toezien, hoe het op levensvreugde onzer gezinnen zuur bezui nigde kapitaal door onderen... ,,voor min der productieve doeleinden wordt aange wend! (gelijk de Nijverhcidsraad het uit drukt). Op welke wijze dit ingrijpen zal moeten geschieden 1 Naar onze meening, door herziening van den grondslag onzer belastingen door deze niet uitsluitend meer te basceren op het inkomen, doch zooveel mogelijk op het verbruik. Het tijdschrift dringt daarom aan op de invoering van luxe- en verteringsbelastin gen. De Maassluische .Woningbouwveree- niging heeft over de jaren 1921/23 een tekort op de exploitatie-rekening van f134.378. Zij verzoekt den Raad haar dit uit de gemeentekas te willen vergoeden. De Bond van abstinent-studeerenden heeft te Amersfoort zijn vierde jaarlijkscho congres gehouden. Den eersten dag heeft wethouder Ruitenberg namens B. en "Wi, het congres toegesproken. Bij de behan deling van het jaarverslag bleek, dat de bond 1450 leden (v. j. 1550) telt in 39 afdeelingen (v. j. 33). 's Avonds werd er gesproken over den vrede en werd een tooneelstuk -van Tagore vertoond. Den och tend van den tweeden dag werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan en 's-roiddagi gingen de congressisten naar buiten, 'e Avonds werd er een causerie over reclaa- seering gehouden en daarna was er een fakkeloptocht met muziek.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1