BUITENLAND. AGEMOA VAN OE WEEK. Oooderdao- Gebouw Stadsevangelisatie (Groenesteeg 16)Bijbelbcspreking, te 3 uur nam. Leger des Heils: Bezoek van Ensigne Van Brake!, oud-soldaat van Leiden, than3 offi cier in Leeuwarden, nam. 8 uur. Zaterdag Volksgebouw: Dansavond; nam. 8 uur. Zomerlust: Concert door het harmonie orkest ,,T. en D."nam. halfnegen. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Rejo-theater"Intern, tentoonstelling ,,Do Mensch". N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Aug. tot en met Zondag 10 Aug. waargenomen door de apotheken der heeren: D. J. v. Dricsum, Mare 76, tel. 406 en W. Pelle, Kort-Rapen- burg 12, telef. 594. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, docli alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Ons aanbod een proefwasch I voor halven prijs (e behandelen 1 q 'blijft nog steeds van krachte 1 ifK •-.• 1T7.--77 5111 gaai en den staat tonnen gouds bespaart. De door dc commissie voorgeslagen nox- vc-*mingcn keurt de verecniging tevens af. IIet hoofdbestuur van den Nedcrl. bond fan arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van binnen- landschc zaken en landbouw: Het blijkt ons hoofdbestuur, dat honder den werklooze land- en veenarbeiders in de provincie Drente, ondanks alle aangewende pogingen, geen arbeid kunnen vinden in den landbouw. Zeer vele arbeiders zijn reeds verschillende weken zonder inkomsten. In hun gezinnen hcerscht groote armoede. Ons hoofdbestuur verzoekt uwe excellentie drin gend, spoedige tewerkstelling in diverse werkverschaffingen te bevorderen. Naar aanleiding van gevoerde bespre kingen met de besturen van politie-organi- saties in Duitschland, Frankrijk en Belgiö over de oprichting eener internationale van politiebonden, heeft het hoofdbestuur van den Algcmeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland besloten deel te nemen aan een conferentie, welke half September a s. te Genovc zal worden gehouden. De be stuurders Perreln cn Leewis werden als af gevaardigden aangewezen. De K. v. K. en F. te Haarlem ver zoekt behoudens Oen wenschelijke tech nische herziening van het tarief, mits zonder overhaasting tot stand te brengen af te zien van een algemeene verhooging van het bestaande heffirg-percentage. De Centrale Vrcdesweek, georgani seerd door den V.C.J.B. Cn den V.C.S.B. had plaats van 2 tot 6 Aug. te Soestcrberg. Er waren een 100-tal vertegenwoordigers en leden van zeer uitcenloopendc jeugdbe wegingen aanwezig, die zich in dit streven voor vrede één voelden. Als sprekers tra den opprof. Van Embden, de bekende voorstander van nationale ontwapening, de heer W. Drop, die sprak over de arbei dersbeweging als factor ter voorkoming van oorlog, de bekende esperantist de heer A. liutgeis, mevr. Ramondt—Hirsehraann over dc Vrouwen-vredesbeweging, prof. Van O; cn (Groningen) over den Volkenbond en icn slotte prof. Heeririg ovei; de vraag: „Wat kan de jeugd doen Voor de vredo en tegen den oorlog". Met een uiteenzetting hier tegenover van den oud-opperbevelheb ber van land- cn zeemacht generaal Snij ders over ,,De Nederlandsche weermacht als factor Ier voorkoming van oorlog." Bij de nabespreking van deze lezingen, kwam, alhoewel men middelen ter voorko ming van oorlog als Volkenbond, Arbeiders- en Vrouwenbeweging en persoonlijke hou ding tegenover het vraagstuk. Meer dan eens werd vanuit dc vergadering den spre ker een oordeel gevraagd over individueelo en massale dienstweigering. Verschillende malen ook vroeg men zich af, of wij den oorlog wel als een op zich zelf ataaqd ver schijnsel beschouwen mogen cn bestrijden kunnen, of dat hij veeleer een gevolg is van diepere, hetzij in den mensch, hetzij in dc maatschappij gelegen oorzaken. Op vallend was bij dit samenzijn het groote enthousiasme van de jongeren voor de ge dachte, die hen samenbracht, hun toegan kelijkheid voor alle meeningen, die geuit werden, van welke zijde ook en de waarlijk vrijzinnige gee6t waarin deze vraagstukken werden besproken en de discussies er over onder leiding van ds. Noordhoff werden gevoerd. Ten slotte» werd als overtuiging van allo deelnemers uitgesproken dat het werk van dc Internat. Vredcsweek van dc jeugd een begin moet zijn van een duur zame actie van de jeugd tegen den oorlog. Met eenstemmigheid werd voorgesteld, dat uitgangspunt van een dergelijke actie moet zijn de moreele overtuiging^ die tegenover de ontzettende gevolgen van den modernen oorlog onwrikbaar verklaart: deze ramp mag niet opnieuw over de wereld komen 1 Ook werd er met nadruk op gewezen dat in de wijze waarop men die ramp daadwerkelijk wil voorkomen elks persoonlijk optreden gecisoht wordt en hoofdzaak blijft. Bov'en- dien echter werd besloten een centraal comité te vormen teneinde een mobilisa tie" van de jeugd tegen den oorlog te or- ganiseeren. In dat comité (Centraal adres; Frans Halsstraat 12, Utrecht) hebben voor- loopig een zestai deelnemers aan de Cen traio Yredesmeeting zitting genomen, waar van vier zijn aangesloten bij verschillende jeugdbewegingen. De Nederlandsche consulaten in Duitschland zijn gemachtigd, vergunningen voor reizen naar Nederland af te geven voor een geldigheidsduur van ten hoogste één maand. Voor langer oponthoud is de toestemming van hot Rijkspassenbureau te Den Ilaag noodig Bij de Emmabloem-collccle zijn dit jaar geplaatst 1.010.300 bloempjes. In 1923 bedroog dit aantal 985.900. De netto-op brengst was f 91 270.49, welk bedrag in 1923 f 93 215.437» bedroeg. 436e STAATSLOTERIJ Trekking van Donderdag 7 Augustus. 3e Klasse 4e Lllst, Hooce Prnzen: 2303 5000. Prijzen van f 30: 778 908 949 1274 1312 2235 2397 2530 3028 3106 3207 3941 3968 4095 4125 4927 5115 5219 5452 5637 5798 61S5 6219 6415 6426 6612 7520 7570 7769 3092 8101 8204 8361 8470 8513 8634 8688 8880 9849 105S2 11338 11781 12.398 12504 12714 12752 12930 13084 13476 13560 13663 13992 14076 14560 14699 15191 15320 15546 15702 15799 15887 16089 16162 16259 16316 16833 16856 17769 18046 18089 18362 1S690 18737 18881 1892S 19118 19318 19486 19567 19591 19619 19754 19933 19969 20214 20379 20393 21100 21317 21372 21373 214S7 21509 215S8 21701 21997 22244 221 S3 22731 2e ld. 3e lijst: 6325 ni z. 6365. DE ALGEJMEENE TOESTAND. De conferentie te Londen. liet Dnitsche memorandum. De Duitscheis te Londen hebben ha<d gewerkt en zoo hebben zij gistermorgen hun memorandum aan do geallieerden nog kunnen overhandigen, gelijk reeds kort on der de telegrammen gisteren vermeld. Ovef dit memorandum worden aan het ,,Hbld." de volgendo bijzonderheden gemeld: Er aan toegevoegd is een mantelnota, on derteekend door Marx, luidend als volgr> „Overeenkomstig het besluit van de con ferentie heb ik de eer u de opmerkingen der Duitsche delegatie te ovcrba-ndigc.u naar aanleiding van de besluiten, welke de intcrgeallieerde commissie hebben genomen. l>e weinige tijd, waarover de Duitscho delegatie beschikte, maakte het haar on mogelijk, zich een definitief oordeel te vormen over alle bijzonderheden van do be sluiten der geallieerden en over de daaruit voortvloeiende consequenties. Ik zou u daaT om willen verzoeken, de opmerkingen der Duitscho delegatie, en in het bijzonder do wijze, waarop zij worden aangeboden, in dit licht te willen bezien. In verband hier mede 9tel ik voorop, dat alle noodzakelijke toelichtingen bij middel van mondelinge be sprekingen zullen worden gegeven. Voorts neem ik de vrijheid er op to wij- zon, dat de intergeallieerde besluiten, welke ons werden overhandigd, naar de opvatting der Duitsche delegatie niet ten volle het gcheele complex der quaesties, voortvloei ende uit de toepassing van het plan der experts, omvatten. De Duitsche delegatie staat er daarom op, de kwestie der mili taire ontruiming van de gebieden, welke buiten de bepalingen van het vredesverdrag om werden bezet, naar voren te brengen. Aan den anderen kant heeft de voorzitter der tweede commissie in zijn begeleidendeu brief bij het rapport van deze commissie medegedeeld, dat de Fransche en Belgische militaire autoriteiten verlangen, dat onge veer 5000 man Fransch en Belgisch spoor wegpersoneel zal worden aangewezen voor bepaalde spoorlijnen Aan den linker Rijn oever. De Duitsche delegatie is vau oordeel dat deze eisch niet in overeenstemming is met het plan der experts." Men ziet, hoe deze mantelnota reeds di rect twee kardinale punten naar voren schuift, beide slaande op het Roergebied 1 Het moest komen, men wist het algemeen Wat het memorandum be keft, in hoold- zaak komen de opmerkingen op het volgen de neer: De Duitschere zijn van ooTdecl, dat over al, waar in het memorandum der geallieer den van tekortkomingen sprake is, natuur lijk van opzettelijke tekortkomingen gespro ken zou moeten worden. Verder meenen de Duitschere, dat ten aanzien van de economische ontruiming van het Roergebied wel nauwkeurige bepalin gen zijn opgesteld omtrent hetgeen gebeu ren moet, indien d3 Duitsohers het een of ander niet nakomeD, maar dat, zoodra er sprake is van verplichtingen der geallieer den, alles zeer vaag gehouden is. Het eenige, wat de geallieerden nadruk kelijk beloven, is dc opheffing der douane- grenzen tusschen bezet en onbezet gebied, maar zelfs daarbij spreken ze niet van op heffing van den paspoortendwang, niet van opheffing der beperkingen van in- en uit- voer, van uitvoevbclasting ol van uitvoer vergunningen. Men kan niet zeggen, dat daarbij technische moeilijkheden te over winnen zouden zijn, want dat allea kan on middellijk door een eenvoudig besluit wor den geregeld. De Duitschere hebben niet begrepen, waarom onderscheid gemaakt wordt tus schen den termijn, waarop de spoorwegen in hel onbezette gebied en den termijn, waarop die in het bezette gebied aan dc n:euwe Duitsche maatschappij moeten wor den ot ei gedragen en zij wenschen, dat di$ gelijktijdig zal geschieden. Naar aanleiding van de bepaling, dat het plan Dawes eerst geacht zal worden te func tioneel en, wanneer de bankiers de Duitacne leening hebben opgenomen, wordt opge merkt, dat de Duitschers daarop geen in vloed kunnen uitoefenen. Zij kunnen niet onderhandelen over den rentevoet en de amortisatie, daar de bronnen, waaruit het geld daarvoor moei komen, niet in hun han den zijn, maar in die van den algemeenen agent voor het hei stel Aangaande de leveringen in natura con- stateeren de Daitscbers, dat quaJitatief meer gevraagd wordt, en over ccn langeren termijn, en dat ook meer artikelen worden verlangd, dan jn het verdrag van Versail les werd bepaald. Ofschoon ze er in prin cipe niets tegen bebben, kunnen al deze bepalingen slechts worden geregeld door onderhandelingen op voet van gelijkheid. Zij kunnen echter niet aan de Duitschers worden gedicteerd De Duitschers kunneq er geen verant woording voor op zich nemen, dat goederen, die de algemeene agent uit zijn middelen wil aankoopen, ook werkelijk geleverd wor den, indien ze niet op de open markt ver krijgbaar zijn. Dwanginterventie in interne economische aangelegenheden van Duitsch land kan de Duitsche regeering in geen ge val toelaten. De Duitsche delegatie verklaart verder, dat zij arbitrage in beginsel zeer toejuicht, maar waar de geallieerden het recht heb ben om in beroep te gaan, moeten dc Duit schers dit recht ook hebben. Wanneer een van dc controlecommissies, of welke commissie dan ook, wordt be noemd, moet Duitschland deze benoeming goedkeuren De bepaling, dat dc geallieerden van ae beslissingen der commissie van overdracht in beroep zouden kunnen komen, komt stel lig niet overeen met de oorspronkelijke be doelingen van het plan-Dawes, De Duit schers achten de mogelijkheid, dat er voor eulk een beroep een reden zal zijn, echter practise!» uitgesloten, zoodat zij tegen deze hepaling niet willen protesteeren. Verder vragen de Duitschers uitbreiding van de bevoegdheden van het organisatie comité, dat zich met de overdracht bezig houdt, in dier voege, dat dit comité zich ook zal bezighouden met alle quaesties be treffende goederen, die voor het grootste deel uit buiteulandsehe grondstoffen be staan en met alle quaesties van herexport. Aangaande de manestie zegt het memo randum, dat de Duitsche delegatie daarbij groot belang heeft. Zij merkt op, dat ter wijl dc amnestie, die van Duitschland ver langd wordt, zeer uitdrukkelijk wordt vastgesteld, de amnestie van de zijde der geallieerden geheel aan de welwillendheid van deze wordt overgelaten. Dc Duitsche regeering stelt voor, teneinde alle misver stand uit den weg te ruimen, dat amnestie zal worden verleend aan alle Duitschers, die gedurende de periode van het lijdelijk verzet Duitsche verordeningen hebbon overtreden. Zij kan deze amnestie echter niet uitbreiden tot personen, die zich aan hoogverraad hebben schuldig gemaakt. Wat de amnestie van de zijde der geal lieerden betreft, verlangt Duitschland, ifat deze alle politieke vergrijpen zal omvatten, waaronder moeten worden verstaan alle daden, waarbij de schuldigen uit zuiver va derlandslievende motieven hebben gehan deld. zonder te letten op de daad zelf of op de wetten, welke daarbij werden over treden. Eveneens zouden alle daden, welke zijn voortgevloeid uit overtredingen en vooral uit vergrijpen tegen de douane-voor schriften, onder de amnestie moeten vallen. In geval van meen in gs ver schil tusschen Duitschland en de geallieerden over de interpretatie van de amnestiebepalingen zou een beslissing moeten worden genomeil door een lichaam, samengesteld uit een ge lijk aantal leden van beide partijen cn in dien deze commissie het niet over de be noeming van haar voorzitter kan eenb mor den, zal het voorzitterschap door een neu traal arbiter moeten worden uitgeoefend. Tot de amnestiemaatregelen welke door de geallieerden genomen moeten worden, dient volgens liet oordeel van de Duitsche delegatie ook te behooren opheffing van alle nog hangende verbanningsbesluiten. Alle verbannen ambtenaren zouden toe stemming moeten krijgen in hun functie te rug te komen. De Rijnlandcominissie, die zich in strijd met de Rijnlandovereenkomst de bevoegdheid heeft aangematigd om per sonen te verbannen, moet daarvan afstand doen, aangezien het economische leven zich niet overeenkomstig het- plan-Dawes zal kunnen ontwikkelen, indien de bevolking voortdurend met verbanning wordt be dreigd. Gistermorgen is in Downingstreet ver gaderd over dit memorandum. Van alle de legaties, ook de Duitsche. waren twee per sonen aanwezig Marx gaf nog een korte mondelinge toelichting. Volgens het „Hbld." had deze zitting een weinig gelukkig ver loop, daar de Duitsche tolk niet voor zijn taak geschikt bleek en de verklaringen der Duitsche delegatie zóó onnauwkeurig ver taalde, dat zij groote verwondering onder de andere delegaties te weeg brachten. Het was noodig de zitting gedurende enkele uren te schorsen, totdat de juiste schriftelijke vertaling van de verklaringen der Duit schers aan de geallieerden kon worden voor gelegd. In den namiddag had een bijeenkomst plaats tusschen de vertegenwoordigers der delegaties, die lol taak hadden de quaesties, welke technisch onderzoek door dc .deskun digen verr:schcn, te schiften van die zaken, die bok-r kunnen worden behandeld in de bijeenkomsten der delegatie-hoofden. Totnogtoe is geen nieuwe plenaire zitting vastgesteld, doch' de hoofden der delegaties kwamen gisteravond laat weer bijeen in de kamer van den premier in het Lagerhuis. In de kringen der delegaties heelt het geen goeden indruk gemaakt, dat in het Duitsche memorandum, en nog wel op de meest officieele wijze, bij den aanvang der onderhandelingen, twee quaesties naar vo ren worden gebracht, waarvan MacDonald nadrukkelijk had gezegd, dat zij buiten de agenda vielen, aldus genoemd blad. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat er onder de Duitsche gedelegeerden meenings- verschil bestond over de vraag of men deze quaesties voorloopig zou laten rusten. Een deel der delegatie werkt in den zin van Marx, een ander deel naar den geest van Slresemann. De aandacht vraagt nog dat ook Schacht en Bergmann te Londen zijn aangekomen ter bespreking met de Amerikaansche en Engelsche bankiers. De vooruitzichten dat het Amerikaansche grootkapitaal de Duit sche industrie aan credieten zal helpen, zijn den laatslen tijd gunstiger geworden. Vol gens inlichtingen van bevoegde zijde moe ten de voorbereidingen voor een aantal plannen tot verleening van credieten aan de Duitsche industrie door banken te New York en te Chicago reeds zoo ver zijn ge vorderd dat zij terstond uitgevoerd kunnen worden, zoodra hel plan Dawes in werking is getreden. In Wallstreet-kringen wordt reeds druk gesproken over belangrijke ac cept credieten aan Duitschland voor het fi nancieren van aankoopen van katoen, graan en koper en verwacht, dat deze plan nen spoedig hun beslag zullen krijgen. Ook over het onderbrengen van .schadevergoe dingsobligaties die Duitschland aan Enge land en Frankrijk moet ter hand stellen wordt druk onderhandeld, en het is zeker, dat deze op de New-Yorksche markt zullen worden ondergebracht- Frankrijk voert, zoowel officieel als par ticulier, ook onderhandelingen met New- Yorksche banken, over de uitgifte van lee- nir.gen en het verkrijgen van credieten. De verwachting dat de economische toe stand door deze transactie in den herfst een verbetering zal ondprgaan, wordt daardoor steeds grooter. ENGELAND. De Biitsch-Russische confe rentie toch tot een vergelijk gekomen de lersche grenskwestie. Hoezeer nel kan verkeeren, blijkt weer eens uit het feit, hoe te Londen de Britsch- Russische conferentie ten slotte toch nog tot overeenstemming is gekomen. Gisteren deelden wij nog mede, hoe officieel de on derhandelingen mislukt waren, officieus werden zij voortgezet en met verrassend resultaat. Na onderlinge besprekingen werd gisteren de conferentie officieel heropend en men was er. In het Lagerhuis deelde Ponsonby giste renavond mede, dat om halfvier een over eenkomst met de Russische delegatie lot stand was gekomen na aanhoudende onder handelingen gedurende de laatste 24 uur. Het was, aldus Ponsonby, een wedstrijd met den tijd geweest wegens zijn verlangen om een oplossing aan le kondigen, vóórdat het Hui9 op reces gaat. Wat heden plaats vindt. Het verdrag zal ter kennismaking gedu rende 21 dagen aan het Lagerhuis worden voorgelegd, waarna om ratificatie zal wor den gevraagd. Voor een groot godeelte zoo verklaarde hij verder hebben de onderhandelingen zich beperkt tot besprekingen tusschen Ra- kofski en mijzelf. Ponsonbly deelde vervolgens mede, dat er een handelsverdrag en een algemeen ver^ drag zijn geteekend. Het handelsverdrag volgt de gebruikelijke lijnen, doch een of twee punten er van kun nen bijzonder bevredigend worden geacht. Groot-Brittannië zal onvoorwaardelijk als meestbegunsligde natie worden behandeld voor al zijn handelswaren. In ruil daarvoor hebben wij verklaarde Ponsonbly de sovjet-unie opgenomen in een schema van uitvoercredieten. Het verdrag bevat een bepaling omtrent arbitrage in zake geschillen, ontstaan over contracten. Verder is er een ongebruikelijke bepaling, welke aanleiding tot discussie kan geven. In art. 2 van het handelsverdrag na men wij in aanmerking, dat de sovjet-unie het monopolie heeft van Ruslands buiten- landsclien handel. Om deze reden stonden wij aan een klein aantal Russische handels delegaties diplomatieke onschendbaarheid toe. Dat is iets nieuws. He algemeen verdrag bevat een opsom ming van verschillende verdragen tusschen het voormalige Russische rijk en dit land gesloten. Sommige van die verdragen zijn vervallen, anderen vernieuwd, maar zij kunnen in enkele gevallen gewijzigd moe ten worden. Het verdrag bevat dan verder bepalingen voor een definitie van het begrip „territo riale wateren", maar deze kwestie moet wachten tot daaromtrent een internationale» overeenkomst is bereikt. Wij namen echter aan een grenslijn aan de Witte Zee, welke de Britsche visschers zoowel als de Russi sche experts zal kunnen bevredigen. Met betrekking tot de aanspraken der aandeelhouders van Russische obligaties, hebben wij hun belangen le beschermen zonder ons te bemoeien met de Russische wetten en decreten. Maar wij waren vast besloten, dat de wettige rechten van de Britsche onderdanen zouden worden erkend. Art. 6 van het algemeen verdrag bevat een erkenning van de aansprakelijkheid der sovjet-regeering, alsmede een verzekering harerzijds, dat £»j met de obligatiehouders zal onderhandelen. Ik gelool zeide Pon sonbly dat dit reeds geschiedde met een belangrijk aantal obligaiiehouders. Vervolgens zullen diverse eischen van Britsche onderdanen worden onderzocht met vaststelling van een bepaald bedrag voor schadevergoeding. In zake den eisch van in beslag genomen eigendommen, zullen beide landen leden be noemen voor een commissie, om die eischen te onderzoeken en schadevergoeding vast tc stellen. Er werd niet getracht in het ver drag een bepaalde schadevergoeding in cij fers uit te drukken, maar veeleer om daarin een principieele erkenning van de aanspra kelijkheid op le nemen met een regeling voor een besfhsing er over. Het algemeen verdrag is op zichzelf een eerste stap. Zoodra minstens de helft van de obligatiehouders met de getroffen regeling instemt, zoodra ook de Britsche regeering voldaan is over eon oplossing in zake de eigendommen, zullen die verschillende over eenkomsten zijn getroffen. Ponsonbly zeide voorls nog, dat de rege ling met de obligatichouders alleen betrek- king heeft op particuliere leeningen. Russische staatsleeningen werden ter zij de gelaten, evenals Russische eischen om trent schadevergoeding voor geallieerde tus- schenkomst in de Russische burgeroorlogen. Het algemeene verdrag beval ten slótte nog artikelen omtrent de propaganda, welke een verscherping is van het betreffende artikel in het bestaande handelsverdrag. Ponsonby ziet in de overeenkomst een voorbeeld van de politiek der regeering in internationale aangelegenheden: het vermij den nl. van bitterheid en getwist en het streven naar een algemeene overeenkomst op een broeden grondslag, gebaseerd op verzoening en samenwerking, waardoor wordt bijgedragen lot 't herstel der inter nationale vriendschap en bewezen wordt, dat de regecringen ten langen leste hun macht niet altijd gebruiken voor oorlogs doeleinden, maar voor de vestiging van den vrede en de broederschap. Rakofsky blijft misschien als gezant te Londen. Hoe het Lagerhuis deze overeenkomst zal opnemen 1 Ronald Mac Neill en Lloyd Ge orge hebben reeds scherpe kritiek uitgeoe fend op dc Russische leening en voorspel den, dat conservatieven en liberalen er zich tegen zullen verzetten. Kenworthy vroeg of dc Engelsche vis schers krachtens de visscherij-overcenkomst binnen de driemijlsgrens aan de Russische kust zouden mogen visschen. Ponsonby ant woorddeJa, doch ik wenseh duidelijk to zeggen, dat dc kwestie der territoriale wa teren niet opgelost is. Zekerheid voor ratificatie is er dus aller minstNiet ratificeeren beteekent onge twijfeld: een kabinetscrisis! Een kabinetscrisis kan ook voortvloeien uit het lersche grensrcgelingsvraagstuk ge lijk bekend. Thomas heeft gisteravond zijn verklaring in 't Lagerhuis afgelegd. Daarin, werd gezegd dat het parlement opnieuw bijeen zal komen op 30 September wat een vervroeging van plm. een maand betee kent om zich uit tc spreken over het wetsontwerp- dat de regeering zal indienen om de moeilijkheid uit den weg te ruimen in het leven geroepen door de weigering der Ul8terregeering om ccn lid te benoemen in de lersche grensregelingscommissic, voor zien in het Engelsch-Ierschc verdrag. Hij zeide echter, dat de regeering hoopt, dat Ul ster voor het oogenblik een mogelijkheid zal zien om een vertegenwoordiger in de commissie te benoemen en dat de indio- ning van het ontwerp daardoor overbodig zal worden. Thomas zinspeelde op de mislukte confe rentie, die onlangs in Londen plaats gehad heeft tusschen dc vertegenwoordigers van Engeland, den Ierschen Vrijstaat en de re geering van Ulster. Hij zeide, dat om de verplichtingen na te komen, die op het En gelsche volk rusten, om le zorgen dat de duidelijke bedoeling van het verdrag verwe zenlijkt wordt, de Engelsche regeering een overeenkomst gesloten heeft met de Vrij- staatsche regeering, door beide partijen on-, derleekend, maar onder beding van de goed keuring der wederzijdsche parlementen. Hij gaf een overzicht van het ontwerp dat goed gekeurd moet worden en kracht van w-efc moet krijgen, voor zoover Engeland betreft. Thomas zeide verder: Op 4 Augustus heeft de eerste-minister een brief gekregen van president Co9grave, verklarend dat hij, na rijp overleg met zijn collega's het noodig vond, bij de Engelsche regeering aan te dringen, dat zij het ontwerp tot' wet zou maken voor de verdaging van het Engelsche parlement, om eindelijk uit den geest van het lersche-volk den ernstigen twijfel en de verdenking te verdrijven, die het lange uitstel van de benoeming der commissie verwekt heeft. De premier voelde dat hij geen beroep kon doen op het parle ment om zich bezig te houden met een maatregel, waarvan 't vast staat, dat hij op -een krachtige oppositie zal sturten, niet alleen in het Lagerhuis, doch ook in bet II oogerhuis, tegen liet einde van de parle mentaire zitting en zonder ten minste een zekeren tijd van nadenken te gunnen aan beide partijen ,ovër dé ernstige gevolgen van den maatregel. Op zijn verzoek zijn daarom Henderson en ik zelf naar Dublin gereisd, waar wij een uitvoerige en openhar tige bespreking gehad hebben met Cosgrave en zijn collega's. Zij hebben ons de groote moeilijkheden uiteengezet, waar zij voor staan. Wij hebben hun de moeilijkheden van de Engelsche regeering uiteengezet en van het parlement. Ik hoop en geloof, dat deze gedachtenwisseling van waarde geweest is voor beide partijen. Ten gevolge van deze besprekingen heeft de regeering gevoeld, dat zij geen schaduw van twijfel in de geest van het lereche volk of van de wereld mag laten beslaan, cmtrent haar voornemen om het verdTag uit te voeren en zij heeft be sloten het parlement te verzoeken op 30 Sep tember bijeen te komen, in plaats van 28 October, zooals eerst het voornemen was. Op dipn datum tenzij de regeering van Uls.ter een lid in de commissie benoemd heeft zullen wij liet wetsontwerp india nen, waarvan ik gesproken heb en, vóór alle aangelegenheden zullen wij alle midde len waarover wij beschikken te baat nemen, om de we* zoo spoedig mogelijk te laten goedkeuren, Ik zal niot beweren, dat de re geering van den Vrijstaat geheel te vinden

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2