SPORTBLAD LEIDSCH DAGBLAD No. 25. Maandag 4 Augustus Anno 1924 De crisis in den N. V. B. Het voprt^mstp. nieuws 1 van heden. I m Bureau* t Noordemdsptein. LEtOEN VAN H€T Op het goede pad. Dit artikeltje zou in velerlei opzicht een tegenhanger kunnen zijn van dat, hetwelk wij publiceerden in ons Sportblad van Maandag 22 October, van het vorige jaar onder den titel „Doe een daad, N. V. B." De getrouwe lezer zal het zioh misschien nog herinneren. Wellicht kan hij zich weer voor dien geest roepen wat wij toen schre ven aan 'het adres van den Nederlandschen Voetbalbond, meer speciaal aan het bestuur van dien bond. 't Was in de dagen kort voor den wedstrijd NederlandZwitserland, dat de andermaal gehandhaafde fancy-teegangs- prijzen voor dezen kamp ons noopten in felle bewoordingen te wijzen op de aanran ding van het amateurisme in onze voetbal sport en op de systematische afbraak van den grondslag onzer voetbaibeweging, met volkomen medewerking van het bestuur van den bond zelf. Wij brachten naar voren, dat wedstrijden tusschen vertegenwoordi gende nationale elftallen nimmer mogen worden misbruikt als winstobjecten en stel den den eisch dat het evenwicht in de huis houding van den bond zal worden gevon den op andere wijze, meer in overeenstem ming met de begrippen, welke er van de op richting af hebben gegolden Sindsdien is er een kentering gekomen in het finantieele beheer van den N. V. B. Langzaam (heel langzaam, ongetwijfeld) beeft het bondsbestuur den steven gewend, en eindelijk na vele jaren weer koers gezet in de richting van het zuivere amateurisme. Wij zijn niet pedant genoeg om ook maar een oogenblik aan te nemen dat onze uiteen zetting daartoe in eenigerlei opzicht heeft medegewerkt, 't Doet er trouwens ook niet toe. Wij constateeren 'hier slechts het feit, en dat feit geeft reden tot verheugenis! „In die richting van het zuivere ama teurisme", zeiden wij. Zoo is het precies. Dat einddoel berèiken zullen wij wel nooit meer daarvoor zijn de tijden te veel veranderd. Maar toch: wij zijn weer op het goede pad, en het is daarom dat dit artikeltje als tegen hanger kan worden beschouwd van wat wij schreven, bijkans een jaar geleden. De toegangsprijzen voor de internationale ontmoetingen zullen belangrijk worden ver laagd, het evenwicht in de huishouding van den bond zal meer in overeenstemming wor den gebracht met de amateuristische grond slagen, waarop de voetbalburcht is opge trokken. Tenminste: aldus was de bedoeling van het bestuur. Doch de al ge-me ene verga dering der belamgenvereenigingetn heeft dit plan verijdeld en op die manier de gebruike lijke jaariijksche N. V. B.-crisis in het leven geroepen. Immers het bondsbestuur. dat zijn voorstel tot verhooging der contributie van f 0.60 tot f 1 zag verworpen dreigt thans heen te gaan, omdat bet meent ander deze omstandigheden de verantrwoordel i jkheid niet langer te kunnen dragen. Wij zullen er niet al te diep op ingaan, omdat beide partijen schuld hebben. Doch ;een enkel woord meenen vrij er toch over te moeten zeggen. Is het bondsbestuur vrij van schuld? On getwijfeld néén en nogmaals neen. Reeds ja ren achtereen is telkens weer gewezen op het foutieve in de finantieele leiding van den N. V. B< en den spot gedreven met 't >rLaten wij ons idealen stellen" van voor zitter Kips. Maar de heeren hebben zich daaraan a&ermmst gestoord, totdat ten laat ste de branding te fel werd. Hooger en hoo ves sloegen de golven der ptrbliefce •verjont-' delijk werden de bestuurderen zioh bewust dat er verandering moest komen. Uit lijfs behoud 1 Als zoodanig beschouwd verdient de N. V. B.-leiding de vele stekelige opmer kingen, welke er tegenwoordig aan haar adres worden gelanceerd. Maar er is toch een andere zijde, en het is daarover spe ciaal dat het hier gaat. De financiën van den bond zijn in hooge mate afhankelijk van de inkomsten der bij hem aangesloten ver- eendgingen en deze hebben, gelijk bekend, de publieke belangstelling tot bron. Welnu, het zal niet noodig zijn hier nog eens te ver klaren dat die bron met angstwekkende snelheid bezig is uit te drogen. Binnen af- zienbaren tijd zullen de bandsinkomsten dus nog belangrijk dalen, te meer waar nog een verdere uitdroging van genoemde bron te wachten staat, en het is naar aanleiding daarvan dat het bestuur van den N. V. B. de noodzakelijkheid heeft bepleit om de tering naar de nering te zetten. Het 13 merkwaardig dat Kips c. s. dat tnü pas heb ben gegaan, terwijl in het gewone leven iedereen bij voortduring van de noodzaak van bedoeld begrip ten volle is doordrongen. Maar intusschen houdt die wijziging van in zicht een belofte in voor de toekomst en het is daarom dat het bondsbestuur ons thans aan zijn zijde vindt tégen de Algemeene "Vergadering. De afgevaardigden van ons voetbalparle- ment schijnen zich in meerderheid niets aan 4e trekken van het algemeen sportbelang. 'ij ijveren slechts om hün groep te dienen, zij het ook ten koste van anderen. Zij zien niet in dat een juiste opvatting van ama teurisme meebrengt dat de bond zich zelf bedruipt en ook zij tenslotte zijn het. die, nu er ditmaal nog een flink batig saldo is (wat geen wonder is na de vele interland wedstrijden en de schandelijk hooge prij zen) blijk geven van het ..gouverner, c'est prévoir" niet het minste te begrijpen. Vooruitzien is regeeren. En dan zien door den helderen bril van het amateurisme 1 Neen. nu het bestuur van dien N. V. BP gaat handelen op deze manier, nu Kips en z'n adjudanten gaan varen in den stroom, waar heen wij hen zoo vaak hebben verwezen nü hebben zij recht op onzen steun en op den steun van de talloos velen, die in deze ons standpunt deelen. Het roer wordt omge worpen! Wij hopen van harte dat de tegenstand der oppositie, die tbèns nog een meerderheid vormt, zat worden bedwongen en dat het be stuur het pleit zal winnen. Het hééft nu een daad verricht! Daarvoor reeds verdient het de eer der victorie! ROEIEN. De triomf onzer roeiers. De goede prestaties der Hollandsche ploe gen bij de Olympische Spelen te Parijs zijn Zaterdag bij de wedstrijden te Zürich om de kampioenschappen van Europa ten volle bevestigd. Ja zelfs veel meer dan dat: zij zijn drievoudig overtroffen! Deze wedstrij den zijn geworden tot de triomf der Holland sche roeiers, die een succes hebben behaald grooter dan ooit te voren, hetwelk heel do internationale sporiheweging zal vervullen met eerbied en ontzag. Op één dag heeft Oranje drie van de zes Europeesche kam pioenschappen veroverd. Is het wonder, dat er thans een golf van enthousiasme laait over ons kleine landje, en de overwinnaars op waardige wijze zullen worden gehul digd? O, zeker, ook de prestaties van dat andere tieme landje, van Zwitserland, zijn ÜQteui&mjqd. Ook haas rateeegwoordfa Schitterende resultaten voor ons land bij de Europeesche roeikampioenschappen te Zürich. Internationale zwemwedstrijden te Am sterdam, waaraan ook Johnny Weismüllei deelnam. Ajax won den cricketwedstrijd tegen V. O. C. met 3 runs op de eerste innings. De athletiek-wedstrijd tusschen West Dnitschland en Nederland. Moeskops voor de vierde maal wereld kampioen. De crisis in den N. V. B. Een vergadering in Den Haag. gers wisten drie (de andere helft dus) kam pioenschappen te veroveren, maar de onzen wonnen de hoofdnummers, en kwamen daar door tevens voor de eerste maal in het be zit van den Glaudaz-beker, welke toegekend wordt aan het land, dat de beste prestaties levert. Wat wij wonnen? Ziehier: de nummers twee met stuurman, vier met stuurman en de Acht! De twee zonder stuurman, welke onlang9 het Olympisch kampioenschap be haalde, werd thans tweede achter Zwitser land. Het weer was voor de wedstrijden vrij ongunstig. Er stond een hevige wind, waar-, door het water zeer onstuimig was. Onder zeer groote belangstelling werd begonnen met het nummer: „Twee zon- der stuurma n". Van den start neemt Zwitserland de leiding en langzaam maar zeker wordt de voorsprong vergroot Het roeien valt zeer moeilijk door de on stuimigheid van het water, en de Franse I. - ploeg moet dan ook na ruim een K.M. op geven. De onzen (Rösing en Beynen) zetten echter moedig door en worden nummer twee, zij het met grooten achterstand, in 8 min. 1 1/5 sec. Zwitserland wint in 7 min. 412/5 sec. Dan komt voor ons het eerste succes! Zes landen nemen deel aan het nummer „Vier met stuurma n". Oogenblikkelijk na het schot blijkt even* wel, dat de beslissing zal vallen tusscheit Holland en Zwitserland. Het wordt een ge weldig enerveerende kamp, waarin onze landgenoot en voortdurend een taflengte vóór liggen, doch pas tegen het allerlaatste er in slagen met een prachtige spurt een weinig verder uit te loopen en aldus de zege te behalen. Nederland is Europeesch kampioen in dit nummer. Wij kunnen hiermee reeds vreden zijn. Doch de Hollandsche gelukszon zal straks nog hooger rijzen. Ziehier de uitslag van het vier-nummer: 1. Nederland, in 7 min. 201/5 sec.: 2. Zwitserland in 7 min. 21 sec.; 3. België, in 7 min. 38 sec/2 4. Tsjecho-Slowakije, in 7 min. 40 3/5 sec.; 5. Frankrijk, in 7 min. 411/5 sec.; 6. Spanje, in 7 min. 43 3/5 sec. De samenstelling van onze (Amsbel-) vier was: J. Brandsma (boeg)', J. v. Süfhooi, J. A. Erandsma, D, Fortuyn (slag) en Dekker (stuurman). Onze sciffeur Gunther brengt nu een teleurstelling. Tot optfe helft der baan houdt

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9