ZiRderliRge Kameraden No. 19754 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Augustus Derde Blad. Anno 1924. Rusland na den dood van Lenin. Londensche Brieven. GÜ BUITENL. WEEKOVERZICHT. - Uitbreiding der conferentie te Londen naar een vergelijk? nienwe moeilijkheden op Ierland onrust op den Balkan. tëand Juli, begin Augustus schijnt voor ons werelddeel een belangrijke periode te zijn, sinds 1914 en dan speciaal, wanneer er een lustrum valt te herdenken. Het woord „vieren" wil ous niet uit dc pen, men zal het ongetwijfeld kunnen billijken. 1 Aug. 1914 kwain de eerste oorlogsverkla ring af, die Europa in vlam zette, n.l. die van Duitschland aan Rusland, eind Juli 1919 werd de schijn-vrede van Versailles geteekend en nu confereert men te Londen opnieuw over Europa's wel en wee. Zoo er nog getwijfeld worden kon aan de waar- heid van het feit, dat Europa is een vei- binding van vele leden, die niet kunnen bloeien, zoo een of enkele geen gelegenheid erlangen om zich to ontwikkelen, m.a.w. dat nationalisme meer dan ooit plaats heeft gemaakt voor internationalisme op 't ge bied van handel etc., de laatste vijf „vre desjaren" hebben dien twijfel wel grondig teniet gedaan. En het wü ons voorkomen, 'dat juist het eerste vredes-lustrum te Lon den niet van invloed ontbloot zal zijn. Wat dit betreft, vallen conferentie en herden king niet ongelukkig samen. De conferentie heeft op zichzelf genomoia zoo'n soort aansporing wel noodig, want het blijkt wel erg moeilijk, om tot resulta ten te komen. Feitelijk heeft zij gestokt sinds sinds we bet vorig overzicht schreven en is nog niet zeker, of zij over het doocte punt heen is gekomen. 'Hoewel er, goed beschouwd, geen reden .was om Maandag in plenaire zitting bijeen te komen, is dit toch geschied. Het eenig lastbaar resultaat was, dat aan den twijlel of de Duitschers al dan niet naar Londen zouden worden genoodigd, een einde werd gemaakt. Beslist werd, dat zij zouden mor gen komen. Niet om geplaatst te worden voo-r een ultimatum als destijds te Versail les, neen om te mogen praten. Maar eerst moesten de geallieerden het met elkaar eens zijn, de Duistdhers mochten geen ge tuige zijn van de onderlinge tweespalt in de entente. (Alsof die te verbloemen is!) De uitnoodiging is daarom altijd nog niet verzonden, want de ecnigheid der enten te is nimmer nog hersteld. Mogelijk is, dat juist aan het einde dezer week eenstemmig heid wordt bereikt, maar alle zekerheid is daaraan nog vreemd Door de traineering is ook niet kunnen voorkomen worden, dat dc conferentie zich, zij het dan officieus, uitbreidde. Bedoeling .was immers, de conferentie geheel te doen handelen over de rapporten-D\awes, nér gens anders over. Maar dc militaire ont ruiming van het Roergebied is ook al aan gesneden en de kwestie der intergealliccr- 'de schulden komt ook reeds om den hoek kijken. Weliswaar zijn het geen onderwer pen van behandeling ter volledige confe rentie, maar de leiders der delegaties thans zeven in getal hebben deze twee 'affaires reeds aangeraakt cn blijkbaar ge ducht ook. En hoe langer het duurt voor de Duitschers komen, des te g.rooter wordt 'de kans, dat deze kwesties zich naar voren dringen tot vermeerdering der moeilijk- leden. Herriot heeft zich altijd nog niet vrij kunnen maken van Poincaré's invloed, dat blijkt ook uit de conclusie, inzake de mili taire ontruiming van de Roer getrokken. Frankrijk stelt zich toch voor te ontruimen haar gélang het Dawes-rapport wordt uit gevoerd, hetgeen in wezen weinig vorschil oplevert met de theorie, door Poincaró ge regeld verkondigd. Over tweo jaar zou de ontruiming pas een feit zijn, want dat Duitschlu id in staat zou zijn deze te be spoedigen, is niet aan to nemen. Engeland is het daar ook niet mee eens, probeert dwang uit te oefenen door Keulen begin 1925 te willen ontruimen, waardoor de twee andere bruggehoefden, door de Franschen bezet, komen te zwoven, laat staan dan het Roergebied. 't Is ongetwijfeld ook een der punten, 'die van Duitsclic zijde hevig zal worden aangevochten, zelfs een directe belemme ring zou kunnen worden, want of er oén regeering in Duitschland zal kunnen worden gevonden, die de Dawes-rapporten zal aan vaarden, zonder ontruiming van de Roer, althans binnen korten termijn Maar, gelijk gezegd, er is kans, dat de geallieerden te Londen het eens worden. In de eerste commissie is tenminste een be middel ingsformule gevonden door Herriot inzake dc constateering van een in gebreke blijven van Duitschland. Alleen: de derde commissie is het nog niet eens over het andere gedeelte van Herriot's voorstel be treffende de levering in natura enz. en Her riot heeft beide gedeelten aan elkaar ver bonden. Er wordt echter hard gewerkt om tot een bevredigend resultaat te komen en wie weet Er is echter nog een maar, die zeer zwaar weegt: de bankiers hebben weer het laatste woord en hebben nog niet gespro ken. Zullen zij tevreden zijn, ook al wordt een afzonderlijk optreden van Frankrijk niet geheel uitgesloten, slechts ernstig be moeilijkt? Gelet op Poincaré's schim aan den politicken hemel lijkt ons dat nog zoo zeker niet. En de bankiers hebben de be slissing in handen 1 McDonald is intusschen gesteld voor een nieuwe inwendige kwestie, die geregeld En- geland's politiek de laatste jaren bemoei lijkte: het Iersche vraagstuk. Dc strijd tus schen Noord en Zuid komt opnieuw fel tot uiting in de besliste weigering van Ulster een vertegenwoordiger te benoemen in de commissie, die de grenzen tusschen Noord en Zuid moet afbakenen. Het schijnt dien tengevolge onafwendbaar, dat een aan vul- lingswetje het Engelsche parlement wordt voorgelegd, waarbij Noord gedwongen wordt zich deze grensregeling te laten welgeval len. Loopt zoo'n wetje in het Lagerhuis geen gevaar, zooveel te meer in het Hoo- gerhuis en de gevolgen konden straks want voor den herfst zal dit wetje wel niet in behandeling komen wel eens bestaan in een Lagerhuis-ontbinding 1 In Europa's oorlogshoek op den Balkan, ip liet allesbehalve pluis, In Griekenland viel het kabinet en met Bulgarije is de verhouding vrij precair geworden. In Roe menie dreigt revolutie evenals in Bulgarije, dank zij het drijven der communisten, die ook in Zuid-Slavië vasten voet hebben gö- kregen, al schijnt daar nog geen gevaar van hun zijde te vreezen. En in Albanië als .van ouds: burgertwisten Europa's Zuid-Oosthoek is nog niet rijp voor rustige rust, naar het schijnt 1 (Van een bijzonderen medewerker, die gedurende 3 maanden een studiereis door Rusland maakte). (Nadruk verboden). VII. Bet nationallteitenvxaagstuk. ,,Om liet wantrouwen van 'de ar beidende massa's der onderdrukte .volken jegens het proletariaat dor onderdrukkende mogendheden weg te nemen, is het noodzakelijk alle .voorrechten van alle nationale groe pen te vernietigen, de gelijkge rechtigden van de volleen te bevor deren, aan koloniën en niet gelijk gerechtigde volken het recht van zelfbestuur te verleenen." (Uit heb program der communis tische partij.) Nu, naar wij allen hopen, het herstel- vraagstuk, hetwelk Europa jarenlang in spanning heeft gehouden, waarschijnlijk tot een oplossing zal komen, is het zeker, dat naast het permanente meeningsverschil tusschen de verschillende maatschappelijke groepen van de volken de oplossing van het nationaliteitcnvraagstuk het groote poli tieke vraagstuk van Europa zal worden. Wanneer men de omstandigheden, waarin Europa verkeert, gadeslaat, moet men er kennen, dat de eenige statenvormende kracht in Europa het nationale saamhorig heidsgevoel van de volken is. De nieuwe landen, welke na dc ineenstorting van Rus land en Oostenrijk-Hongarije zijn ontstaan hebben alle als bindmiddel het nationaal gevoel cn men zal er rekening mede moeten houden, dat nog jarenlang de handhaving van een normale orde in Europa afhanke lijk zal blijven van de vraag, of een vorm kan worden gevonden, die de cultureele ontwikkeling van de nationaliteiten waar borgt. Het is een vergissing, aan te nemen dat door bet verval van de groote nationa- liteitenlanden het irredentaprobleem reeds voor een groot deel is opgelost. De nieuwe landen hebben het beginsel, van het zelf beschikkingsrecht der volken reeds bij hun stichting genegeerd, zoodat o.a. Polen en Ozecho-Slowakije in dezelfde mate als na- tionaliteitenlanden zijn te beschouwen als de groote keizerrijken het vóór den oorlog zijn geweest. En dafiirbij mag men niet uit het oog verliezen, dat de omstandigheden in zooverre zijn gewijzigd, dat door den oorlog en zijn gevolgen het streven naar onafhankelijkheid en het cultureele zelf beschikkingsrecht van de volken sterker is geworden. Bovendien heeft de nationale idee in Midden-Europa haar culminatie punt nog lang niet bereikt; zij wint nog voortdurend aan kracht. Het nationale vraagstuk is voor de nieuwe landen van Midden-Europa een van de voornaamste problemen; in vele gevallen hangt het leven van den staat er van af, of men het tot oplossing zal kunnen bren gen. Overal breekt men er zich liet hoofd over, hoe dit vraagstuk op te lossen, zonder zijn toevlucht tot de wapenen te moeten hemen, zonder de noodzakelijke rust te verstoren, waarin Europa zich op het oo- genblik verheugt. De communistische orde "echter heeft met vaste hand den Gordiaan- schen knoop doorgehakt. Dc communisti sche partij in Sovjet-Rusland heeft het na tionale vraagstuk theoretisch opgelost. In fcheorfë bestaat in de unie van Sovjet-repu blieken het nationaliteitenvraagstulr niet meer. [Want ieder wordt door zijn eigen landslieden bestuurd, berecht en onderwe zen. In dit opzicht kan menig West-Euro- peesch land van de communistische orde iets leeren. Hoe staan nu in dit opzicht de zaken in Rusland? Uit welke overwegingen is de communistische partij er toe overgegaan, het vraagstuk tot oplossing te brengen en in hoeverre wordt de theoretische oplossing 'door de praktijk gedekt? Uitgaande van de juiste veronderstelling, dat zonder een geleidelijke oplossing van het nationaTTEeitenvraagstuk de nationali- teitenlanden aan een sterke spanning zou den zijn blootgesteld, die in geval van bovenmatige belasting door oorlog of ande re moeilijkheden tot eon ontploffing dreigt te leidon, heeft de communistische partij van het eerste oogenblik, dat zij de macht in handen had, af met groote consequentie een politiek gevoerd, welke gericht was op het tegemoetkomen aan de cultureele wen schen van de verschillende nationaliteiten, die de sovjet-unie bewonen. Karakteristiek voor den broeden blik, dien men in dit opzicht getoond heeft te bezitten, is het feit 'dat op het oogenblik de territoriale groc- peering zoowel als do indeeling in distric ten geheel en al berust op hot nationalo beginsel. De splitsing van Ozaristisch Rus land is nationale staten is door de commu nistische orde tot stand gebracht. Dit is een feit, waaraan in West-Europa te wei nig aandacht wordt geschonken en van do groote beteekenis er van voor de toekomst geeft men zich ternauwernood rekenschap. Wilde dus de communistische orde eener- zijds binnenlandscho conflicten vermijden, aan den anderen kant mag men niet verge ten, dat do communistische partij zelf do kracht van ontwakende nationale stroomin gen heeft leeren kennen. De uitbreiding van den communistischen staatsvorm kreeg een grens, waar de nationale gezindheid van de rand staten zoo sterk was, dat vorming van een afzonderlijk land niet was te ontgaan. Wan neer men van dit gezichtspunt uit den vrede van Brest-Litowsk beschouwt en de in het vredesverdrag vastgestelde grenzen, dan zal men zien, dat deze vrede niet ge baseerd is op utopische verwachtingen, maar op nuchtere feiten. Want de grenzen van Sovjet-Rusland hebben ongeveer het zelfde verloop als bij den vrede van Brest- Litowsk, die later in veranderden vorm door de randstaten werd bekrachtigd was vastgesteld. Het gevaar, dat in de onderdrukking van de nationale gedachte schuilde, was door de communistische partij juist ingezien. Maar loch doevt zich de vraag voor: zal niet door .de territoriale verdeeling van Rusland het nationale gevoel versterkt worden, zal niet deze versterking van het nationale begin sel het communistische staalsprincipe op den achtergrond dringen en ten slotte ge heel vernietigen? Bij de bespreking van mentaliteit van de communistische leiders hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat zij tegenover de dingen en feiten van het menschelijk leven staan met een objectiviteit, die ont stellend is. Het nalionaliteilenvraagsuk is met vaste hand door de communistische orde geannexeerd en de oplossing er van werd een van haar voornaamste agitatie- middelen. Wal nu het gevaar van een na tionale beweging voor de communistische partij betreft, moet men niet uit het opg verliezen, dal de communistische leiders op het oogenblik de sociologische structuur van van de landen en volken het best kennen De leiders van de communistische partij weten zeer goed, dat de grootste kracht van iedere nationale beweging de beschaafde middenstand, de bourgeoisie is. Ontbreekt deze middenstand, ontbreekt de bourgeoi sie, dan zal de nationale beweging voor de communistische orde niet gevaarlijk meer zijn. En daar de bourgeoisie in Rusland door den strijd tegen de communisten ver» nietigd is, ontbreekt de sterkste drager van de nationale gedachte. Dat is de schaduw-, zijde van de oplossing van het nationale vraagstuk; in deze omstandigheid is het vraagteeken te onderscheiden, dat thans achter de theoretische oplossing van het nationaliteiten vraagstuk in Rusland staat. Dus: wij gelooven, dat in dit opzicht het laatste woord nog niet is gesproken. Het leven gaat immers zijn eigen weg en ook ten aanzien van het nalionaliteilenprobleetc; zou de communistische orde zich ten slotte vergissen, wanneer zij op grond van haaf materialist! sch-wélenschappelijke inzichten van de oplossing van het nationaliteiten- vraagstuk slechts voordeel verwacht en geen gevaar voor zichzelf in ziet. Hoe is het nu in de praktijk gesteld met de oplossing van het probleem? Wij hebben er reeds op gewezen, dat do territoriale groepeering in de sovjet-unie op het nationale beginsel is gebaseerd. De com.- munistische partij is daaihij buitengewoon ver gegaan en heeft de nationaliteiten het recht van zelfbestuur verleend, ja, zij heeft sommige nationaliteiten zelfs ecu bepaald gebied te besturen gegeven. Heeft men b.v. vroeger ooit van Oiralen gehooid? Of wist men bijgeval, dat de Syrjanen bijzonder capabel zijn, zichzelf te besturen? AI naar den graad van de nationale zelfbewustheid van de nationaliteiten is ook de vorm van liet zelfbestuur verschillend; hel gaat zelfs hier en daar in volledige onafhankelijkheid over. De sovjet-unie kent, behalve de Rus sische socialistische Tepubliek, die door de Groot-Russen wordt bewoond, sovjet-repu blieken, die in staatsrechtelijk opzicht haar gelijke zijn en wel: de Oekrainsche, de Wit- Ru£9ische en de Trans-Kaukasische. Naast deze staatsrechtelijk onafhankelijke repu blieken beslaan zoogenaamde autonome re publieken, o.a. de Wolga-Duilsche. Wij kun nen hier het slaalsrechlelijk verschil tus schen deze maaksels buiten beschouwing laten. Wat de builenlandsche politiek be treft, in militair opzicht zoowel als ten op zichte van economische vraagstukken zijn zij alle van den centrale in Moskou afhan kelijk, maar, zooals gezegd, de vorm is g waarborgd en nog meer: de laai, die in de scholen, door de rechtbanken, door de over heid in het algemeen wordt gebezigd, is do taal van de bewoners van deze gebieden. Door deze grootscheepschc oplossing van het nationale vraagstuk, waardoor zelfs de kleinste en minst beschaafde nationalitei ten het recht tot zelfbestuur hebben ve/ kregen, is tegelijkertijd ook het vraagstuk van de nationale minderheden opgelost. Den nationalen minderheden wordt in cul tureel opzicht geen enkele moeilijkheid in den weg gelegd. Integendeel, haar cultureel streven geniet steun van de overheid. Ja, de communistische orde gaat zelfs zóó ver, dat men op het oogenblik een nalionalisee- ringsproces ten gunste van de vele volks-» stammen overal kan waarnemen. En dit proces wordt door de regeeringen van de af zonderlijke staatjes mei kracht bevorderd. Zoo moeten b.v. de Gmot-Russische ambte-i naren in de Oekraine, in geval zij in dienst willen blijven, Oekrainsch leeren, daar zij anders hun positie verliezen. Men is zelfs bezig, in verband ook möt de reorganisatie van hel leger en de invoe ring van het territoriale principe ook in het leger de taal van het land als taal voor de voor de commando's in te voeren. Er be-, slaan reeds scholen voor officieren, waar in de moedertaal wordt onderwezen, zoo in de Oekraine en in hel Tatarengebicd. Wij zien derhalve, dal zoowel bij het onderwijs, het leger als hel bestuurt de door de conn munistische partij aangeprezen bevordering van de nationale gevoelens in praktijk wordt gebraqjit. Zelfs is men zoo ver gegaan, en kele volksstammen, die feitelijk nog niet in slaat zijn, zichzelf te besturen, zelfbe stuur als liet ware op te dringen. Met bi/* zondere ingenomenheid wordt in de sovjet unie het verschijnen van een nieuwe krant in de taal van dc verschillende volksstam men begroet. En zelfs stammen, die ter nauwernood kunnen lezen, krijgen eigen dagbladen. De bedoeling van de sovjet-re geering is natuurlijk, met gebruikmaking van deze nationale slroomingen, de leiding in handen te houden. Merkwaardig is in dit verband nog, dat de propaganda voor het nationalisme in de meeste streken gevoerd wordt door aanhangers van de communis^ tische partij en de bladen, die gesticht zijn, zijn natuurlijk communistische propaganda- organen. Doch hoe hel ook zij, één ding moot men niet uit het oog verliezen: de moeder taal komt in de sovjet-unie tot haar recht en niet alleen in de scholen, maar, gelijk gezegd, in het gehoele bestuursmechanisme. Dit i9 een omstandigheid, welke, komt zij verder tot ontwikkeling, buitengewone ge volgen kan hebben en waarop in het bij zonder bij de beoordeeling van de tookomst van de sovjet-unie niet genoeg de aandacht kan worden gevestigd. Van onzen Londenschen Correspondent. (Nadruk verboden). Lonlensch Aonteekenboek. Petroleum-praaljc. Boortorens te Wembley. Een kilometer in 15 dagen. De hengelaars. >-* Nieuwe draadlooze wonderen? Twoê groote firma's, welke machines en werktuigen maken' voor petroleumbronnen of voor het zoeken van zulke bronnen, zijn op het tentoonstellingsterrein te Wembley bezig te beproeven olie aan te boren. Het geldt hier uiteraard meer een demonstratie dan een experiment, van welks uitkomst men dien vloeibaren rijkdom, verwacht, 'die in den buik dor aarde aanwezig is. Koninklijke en andere olie werken op de verbeelding der menschhcid. Ze zijn een wonderlijk ele ment in ons bestaan, voorwerp van onover troffen „high finance", Deterdingsch cn Rockefelleriaanscb en meer. Ze worden ook meer en meer de bewegingskracht van de wereld, voor verkeer en constructie, Voor destructie ook. De grootston der aarde vech ten met elkaar, manoeuvreeren tegen elkaar oir. olie, ontfutselen elkaar olie van Baku, van Mexico, van Mesopotamia. Het woord „Petroleum'- alleen, wekt reacties, gewoonlijk kwade, to'kabinetten en in bun staten. Ame rika bet land badend in goud, straks mis schien verdrinkend in goud, beeft na den oorlog niet veel meer gedaan dan jjeroepen om „gelijkgerechtigdheid", om „gelegenhe den en kansen op don zelfden voet als Europa". Het ging om de olie in Azië, welko moet dienen 0111 de slagschepen en kruisers van de machtige republiek, die nolsche gevaarten met hun stalen torenmas- ten, voort te bewegen, wanneer Rockefeller en de gare financiers van Teapot Dome, Coffeepot Dome, Slemppot Dome en andere petroleumgebieden in de Vereenigde Staten „die inmiddels alle staatsolietera-inen zullen hebben „opgekocht" de Amerikaansche petroleum zullen hebben verkwanseld. Eens was liet de steenkool, die naties ophief en naties macht gaf. Maar dat gaat Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H. 49) - Dat was dan zeker ook open, vindt je niet?.... Je hebt getracht haar in te pak ken met je poëzie, is liet niet? Haar ver beelding gaande te maken, eer zij nog wisl, hoe je er uitzag? Ga je zaak bepleiten en hoor wat zij zeggen zal nu zij weel, wat je bent." Hij wachtte op een anlivoord, liet een ge dwongen lach hooren en Irad toen op de tafel toe en nam zijn hoed. David kwam vlak bij hem slaan, trillende over al zijn leden. „Jij begint den twist, nietwaar?", hijgde hij. „Jij klaagt! Met welk rechi? Zij was mij dierbaar, eer je nog ooit van haar liadt ge- -hoord, eer je een voet hadt gezel in de stad, waar zij woont. Jij klaagt?'t Is aan -mij, om beleedigd te zijn; niet aan jou. Heel ons leven lang, sinds wij kinderen waren, 'heb jij alies gehad, wat mij ontnomen werd, omdat je er goed uitzag en ik leelijk was; dit maakte hot, ais jongen, ook nog moei lijker voor mij. Ais man zijn alle genietin gen van het leven voor jou, terwijl niets dan „verachting mijn deel iverd. En nu eindelijk .een meisje voor mij is gaan voelen gaan ■Voelen voor wat ik ben: mijn werk, mijn ge dachten, mijn opvattingen, de dingen, die van mij zijn, moet je mij weer in den weg staan en wit je haar ook van mij afnemen. Je hoont mij om mijn kleur? Laat ik je dan even herinneren aan wat ik heb te dragen gehaddan moet je je loch wel schamen om van mij te vergen, dat ik nog dc eenige leans op geluk opgat, die ik ooit van mijn leven had. AI3 ik oen lafaard ben geweest, dan hoeft onverdraagzaamheid, gelijk ik die van jou ondervond, mij zoo gemaakt. Toon nu je eigen moed en draag je zaak voor aam het meisje, dat je lieihebt; vraag niet aan mij, om voor je op zij te gaan. Je hoont mij om mijn kleur? Waclit maar, tot zij dat doet! Bepleit je zaak zoo goed a,ls je kan; dat zal ik ook doen. Eé-ns ben ik nu toch niet bang voor je goed uilzien. Zeg haar, dat je haar lieihebt en zie ivat meer tot haar hart spreektjou gelaat of de woorden in mij I" En terwijl hij zoo blulte, gelooide hij pok vast in de kracht van zijn woorden, en wist niet, dat hij zelf een gelaat verkozen had. Toen hij alleen'was, schreide hij, wat hem nog leelijker maakte. En laat op den avond schreef hij zijn eer sten liefdesbrief. Het was een heel lange brief Hij schreef van de vreugde, die de briefwisseling hem had bezorgd; van de ja ren van eenzaamheid en van lijden, die hem huiverig hadden gemaald met de waarheid ie voorschijn te komen. Hij schreef van den dag, dat het portret kwam, zijn verleiding, zijn zwakheid; van zijn verlangen zich in Godstone te iooncn, en van den angst, die hem steeds teruggehouden had. Ilij kwam tegenover haar te voorschijn met de geschie denis van zijn leven; de geschiedenis van zijn kindsheid, van zijn jeugd en van zijn liefde. Hij smeekle haar om mededoogen, om teederheid, 0111 den hemel. Hij zei, dat iiij op den morgen bij haar zou komen, om haar antwoord te hooren. En omdat hel nu niot langer noodig was, dat hij zich houden zou ot hij haar naam niot kende, adresseer de hij den brief aan „Miss Hilda Sorran- ford," voluit. HOOFDSTUK XXHI. Den volgenden middag al vroeg kreeg zij den brief in handen. Zij zat voor het vuur in de eetkamer mol oen goedkoop® manicure op den schoot haar nagels te poetsen. Er was niemand anders in hetverlrek; Bee was weer naar haar atelier gegaan en de profes sor was op Great Hunby. Het handschrift was haar niet bekend en zij deed de enve loppe open met al de belangstelling, die niet meer dan natuurlijk is voor een meisje, dat maar weinig brieven ontvangt. Verbazing had zich moester gemaakt van haar, al bij de eerste regels. Instinctmatig keek zij weer naar hel adres, zocht toen de laatste bladzijde en keek naar de ondertee- kening. Haar mooie oogen sperde zij wijd open, de wenkbrauwen hield zij opgetrok ken in waarheid zag zij er niet snugger uit, terwijl zij daar Davids verklaring zat te ont cijferen; met haar mond open, de vijl en het schuiertje en hot pooderdoosje op haar schoot. Slechts twee dingen waren Eaar duide lijk: de rar. Tremletll, dien zij ontmoet had, was David Lee en hij vergoodde haar. Het kon nooit een onaangename gewaarwording zijn om vergood te worden, althans zij deel de in geen enkel opzicht de meening, dat zijn vergoding een beleediging zou zijn, of schoon zij ze niet voor ernst opvatte, maar zij was te verbijsterend om onnoozel te lachen. „Haar portret." „Hun briefwisse ling." Bij iederen terugslag op deze dingen voelde zij zich meer van de wijs. Door welke bijzondere misvatting kon een man, van wien zij tot heden toe nooit gehoord had. zich' nu verbeelden, dat hij niet haar gecor respondeerd kon hebbenl Nadat zij in het vuur had gestaard cn ziohzelve had toe gelachen in den spiegel, ging zij naar boven, naar het atelier, met nog een flikkering van genot in haar wijd-open oogen. „Kijk dit eens even in. Maar je moet hem fieelemaal doorlezen," zei ze, terwijl zij haar zuster den brief voorhield. Eee zat te schrijven en rees verrast op. „Wat is dat?" „Een aanzoek," giechelde zij. „Ik meen hel, van David Leel 't Is oen mysterie!" Bee sprong op. Haar blik dwaalde van den brief in Hilda's hand naar dien op tafel, Ze zei niets. „Je moet eens lezen," herhaalde Hilda. „Liever niot," antwoordde zij pijnlijk. „De brief is aan jou gericht." „Wat een onzinI Nu, luisler dan. Maar ga er gerust bij zitten, kind; hij aanbidt mij lover een lengte van vele bladzijden." Zij liet zich nu zelf in oen'stoeJ vallen en begon met veel vuur den inhoud van den brief te declameeren. Zoo nu en dan keek zij op met een verklarende aanleekening of gebaar. De vrouw zat er tijdelijk bijwel zorgende, dat zij Hilda's blik nooit ontmoet te. Sprakeloos luisterde zij naar Davids ver klaring aan haar zusier, regel voor regel, lot het eind toe met de handen slap langs zich' afhangende en haar kin droevig naar om laag. Énkel de smalle boezem toonde, dat zij luisterde. Voor het eerst smachtte zij naar de woorden van liefde, die niet voor haar ooren bestemd waren, voor het eerst in haar leven hoorde zij den hartstocht van den man zich verklaren tegenover vleesch en bloed. Toon zij eindeijk opkeek, was zij wit tot in de lippen. „Wat scheelt ér aan?'- Diep berouw, liefde en mededoogen woel den in haar rond. In 't verwrongen lichaam liet al, wat de vrouw ingeschapen is, zich gelden. Over de geschiedenis van zijn kind- sche jaren was zij diep bewogen als een moeder; tegenover zijn passie ontroerde zij als vrouw De magere handen bewogen zich in de richting naar den hijgenden boezem. Zij vond haar 9tem weer. „Ik moet je iets zeggen. Ik.Ik had het je ai oer moeten vertellen Ik heb hem geschreven 1" „Jij.Heb jij hem Wat meen je nu Waarom schrijft hij dan aan mij „Hij weet het niet. ik toekende mij na tuurlijk altijd „11." en eens, vroeg hij om mijn portret. Ik.Zij aarzelde. Zij liet het hoofd hangen als een, die voelt, dat zij ver achting heelt verdiend. „Zond hem het mijne I" riep Hilda. Bee knikte, haar oogen naar den grond gerichl. De pauze werd verbroken door Hilda's ge giechel. „Waarom deedt je dal?" De mismaakte sprak met een gebaar, waarna zij op heesc-hen toon voortging; „Toen lcwam hij in Godstone en werd ver liefd op jouIk wist niet, dat hij het was, toen wij daar waren; ik heb het pas ver moed, toen ik hoorde, dat hij.... toen ik hoorde, wat zijn broer je van hem verteld had. Ik was jui9t bezig hem te schrijven, dat ik hem misleid had, loon je binnen kwam. Het is te laat, het leed is geschied. Maar ik was kan het schrijven." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9