Wo. 19754. ZATERDAG 2 AUGUSTUS Anno 1924 Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamst® nieuws van lieden. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIENl 80 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueel» opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Ets, Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANÏt Voor Lelden per 8 maanden 2.85, per week Ï0.IU, Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per weck ,,,u^ «0.18, Franco per post Ï.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Opgave van adres. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de dienstplichtigen CHRISTLAAN SCHEPERS, van de liching 1915, behoo- rende tot het regiment Jagers en JACOBUS tWILLEM BRUGMANS, van de lichting 1919, behoorende tot het 6e regiment In fanterie, dat zij in hun eigen belang worden aangeraden hun tegenwoordig adres op te geven aan de afdeeling Militaire Zaken der gemeente-secretarie, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg alhier. AUG. L. REIMERINGER, Weth- Lo.-Burgemeester. Leiden, 2 Augustus 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij te Haarlem, om vergunning tot het oprichten van een herstelplaats voor tramrijtuigen op liet perceel aan den Rijnsburgerweg, ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie L. No. 1069. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is alsmede dat op Zaterdag, den 16en Augus tus c k. des voormiddags te halielf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren legen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Augustus 1921'. Verjaardag H. M. de Koningin-Moeder. Heden viert H. M. de Koningin-Moeder haar 66en verjaardag. Van de officieeie ge bouwen en van eenige particuliere buizen waait de vaderlandsche driekleur. Het carillon speelde en vele draaiorgels dedón zich hooren in ..feestklanken". Door de Leidsche Christ. Oranjevereeni- ging werd volgend schrijven verzonden: Aan II. M. de Koningin-Moeder, Soestdijk. De Leidsche Christelijke Oranjever., dank baar erkennend wat Uwe Majesteit voor ons geliefd Vorstenhuis en Vaderland is geweest, biedt Uwe Majesteit haar hartelijke gcluk- wcnschen aan met de bede, dat de Heer Uwe Majesteit's leven met vele jaren verlenge en krone met zijn rijken gunst. II. THOMAS, Voorzitter. L. QUESTROO Jr., Secretaris. Herdenking Mobilisatie 1914. Gisteravond werd weder een z g. her denkingsvergadering gehouden, ditmaal ech ter uitgaande van de Int. Antimilitaristische iVereendging, te beschouwen als een tegen hanger van den eergisteren in de Stads gehoorzaal gehouden feestavond. Deze bijeenkomst was belegd op „Den Burcht" en was vrij druk bezocht. Als spre kers waren aangekondigd, de hoeren Lod. van Mierop en ds. B. de Ligt. Nadat een klein koortje van het kanteel af eenige liederen had gezongen, werd de vergadering met een kort woord geopend door den voorzitter der Leidsche afdeeling ■den heer J. Meyer, die er aan herinnerde, hoe overal dezer dagen het militairistisch gevoel weder wordt wakker geschud. Daar tegen wil de I. A. M. V. front maken cn daarvoor was ook deze meeting belegd. •Hij gaf daarna het woord aan den heer Van Mierop, die aanving met op te merken 'dat thans weder een bedrijf wordt opgevoerd van het drama van oorlog en vrede dat 25 jaar geleden reeds is begonnen met de Vre desconferentie. Steeds weer is het oen mis dadig spel dat wordt gespeeld. En allen spelen daaraan mee. Altijd door moet door hen, die als spel brekers worden gebrandmerkt en daarin een eer stellen daarop worden gewezen, opdat !het aantal dier spelbrekers steeds grooter wordt, zóó groot, dat zij in de practijk hun invloed kunnen dc^n gelden. Tiet stelsel van het militairisme berust op een reeks leugens, die moeten blootgelegd .worden. Een dezer leugens is de leuze dat het gaat Pm vaderland en onafhankelijk volksbe staan. Met uitspraken van mannen als De Savor- ïiin Lobman, dr. Kuyper, prof. Hijmans en anderen trachtte spr. aan te toone© dat aan eiken oorlog groot-kapitalistische belangen jfcen grondslag liggen. c Een tweede leugen is dat men zijn vader land en vooral dat wij ons vaderland zou den kunnen verdedigen. Nu de oorlogvoering vormen heeft aangenomen, zooals in den kaatsten wereldoorlog is gebleken en in een volgende nog in veel vreeselijker mate zal uitkomen is dit absoluut onmogelijk. Het zal slechts uilloopen op zelfvernietiging. De eenige en afdoende wijze om den oor log onmogelijk te maken en het militairisme te bestrijden is door dienstweigering, niet alleen om in het leger te dienen, doch ook om maar iets te doen dat met het militai risme in verband staat en liet in stand doet blijven. Daartoe wekte spr. ten slotte in een vurige peroratie op. Na deze toegejuichte toespraak werd een korte pauze gehouden die werd benuttigd voor het colporteeren van anarchistische lectuur en een aclueele plaat van Labeau. Hierna trad als tweede spreker op ds. B. de Ligt, die aan de hand van enkele schrij vers en met een verwijzing naar de straks genoemde plaat, aantoonde, dat er aan de maatschappij ontzaggelijk veel hapert En het is niet alleen het proletariaat dat daar onder lijdt. Ook de burgerlijke klasse is het slachtoffer van de kwalen van onzen mo dernen tijd. De arbeiders zwoegen in de fa brieken en kunnen niet lol de ontplooiing hunner geestelijke krachten komen maar ook de bezittende klasse is te beklagen. Men denke aan de verschillende lichamelijke en geestelijke kwalen waaraan zij lijdt. Het ware geluk ontbreekt ook daar. Men bezit er de middelen tot beschaving en ontwikkeling niet, doch wordt er door bezeten. Het socialisme heeft ook niet gebracht wat er van werd gehoopt. Dat komt, omdat het een stelsel belijdt en wil verwezenlijken, waarvoor de middelen ten slotte worden ge zocht en gevonden in het kapitalistisch kamp. Ook hier wordt men het slachtoffer van de middelen. Engelands eerste minister Mac Donald was tijdens den oorlog een vu rig voorstander van ontwapening, thans bouwt hij kruisers en verlustigt zich met ITerriot in den aanblik van een vlootrevue. Het communisme heeft de lijnen zuiverder uitgestippeld en men had mogen verwachten dat het zijn beginsel in Rusland in practijk zou hebben gebracht. Doch ook dit is op bit tere teleurstelling uitgeloopen. De Sovjet-regecring is oen verpersoonlij king van. het proletarisch mililairisme dat nog erger is dan h ?t kapitalisme, wat spr. met tal van voorheelden poogde aan te too- nen. De oude generaals worden er weder in hun eer hersteld, de anarchisten vervolgd en gedood. Zoo blijkt dat het niet gaat om het systeem, maar om de persoonlijkheid. Van uit de massa en van onderop moet de om vorming der huiddge maatschappij tot een vrije samenleving komen, zooals de anar chisten dit zien. Ook spr. ziet in het mili- tairisme het groote kwaad. Het moet echter bestreden worden, niet met dit militairisme te wijzigen en te ver vormen in democralischen of prolelarischen zin, maar met een absolute dienstweigering, waartoe spr. ten slotte dan ook aanspoorde. Toen hij op scherpe wijze de Russische Sovjet-regeering aanviel, werd er telkens uit de vergadering geïnterrumpeerd, en na het eindigen der rede, vroeg dan ook een der voorstanders daarvan, de heer Melsclier het woord, die als communist trachtte te weer leggen wat spr. van de Russische toestanden had gezegd en diens beloog voor laster uit maakte. De heer De Ligt beantwoordde den deba ter uitvoerig en deelde o. m. mede dat de Russische regeeriug thans oorlogsvliegtui gen heeft besteld in Holland en met onze regeering er over onderhandelt om Rotter dam te maken tot een uitvoerhaven van Russisch graan. Dat de Russische anarchiste Emma Goldmann slechts één dag in Neder land mocht blijven, geschiedde volgens hem door pressie van de Sovjet-regeering, die wilde voorkomen dat zij de wantoestanden in Rusland verder zou blootleggen. De vergadering werd te halfelf met een opwekking de collecte vooral te gedenken, gesloten. Bij Kon. Besluit is benoemd bij de ar tillerie tot kapitein bij het 7e reg. veldartil lerie de eerste-luilenant P. Chr. van Aken, van het 6e erg. veld-artillerie. Gisteren waren voor het examen Engelsch M. O., acte A alhier opgeroepen 18 candidaten waarvan zich drie terugtrokken. Van de overige 15 slaagden de dames W, S. Bloem, te Nijmegen, L. C. Joustra te Leiden en de heer A. Schutten te Sliedrecht. Z, M. de Koning van Zweden heeft den Heer J. G. Ballego, tuinarchitect alhier, be noemd tot Ridder van de Zweedsche Vasa- orde. Gisteren was het feest ten huize van mej. M. v. Eldik, Heerengracht 2, daar het 25 jaar geleden was, dat Diena Korenhof bij haar in dienstbetrekking trad. De jubila- resse werd overladen met geschenken van de vele bezoekers en mej. Eldik schonk haar een kostbaar geschenk voor liaar trouw die nen al die 25 jaren lang. De sergeant A. van Iterson, chef schoenmaker bij het 4de reg. infanterie al hier, is bevorderd tot sergeant-majoor. Men deelt ons mede, dat het voor de eerste maal is in ons land dat een schoenmaker werd bevorderd tot sergeant-majoor. Gisteren slaagde te Haarlem voor de acte M. O. lichamelijke opvoeding mej. W. C. Hemerik, van hier. Mej. .H M. M. van der Meer alhier is te. 's Gravenhage geslaagd voor liet examen En-, gelsch L. O. Mej. G. C. van Beukering alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Gisteravond is de conducteur der N. Z. H. T. M., de heer J, Verbij, die, zooals wij mededeelden met ingang van 1 Augustus, den dienst heeft verlaten wegens den pen sioengerechtigden leeftijd op treffende wijze •gehuldigd. Te lialfacht vervoegde zich een commissie uit het trampersoneel aan zijn woning aan den Oude-Rijn, die, dank zij de zorg van de kameraden met bloemen was getooid en waar de aftredende conducteur met zijn familieleden het bezoek reeds wachtte. Bij monde van den heer L. Willebrand werd den ouden, trouwen kameraad, namens het personeel, een keurig gouden horloge aangeboden met inscriptie. De heer W. her innerde in zijn toespraak er aan, dat Verbij altijd is geweest de man van de klok, die wel te vroeg bij zijn werk was, doch nooit ie laat, de man, op wien niet alleen de Maatschappij maar ook zijn kameraden kon den vertrouwen. Spr. wenschle Hem te midden van den vriendelijken familiekring nog vele geluk kige jaren toe. De familie-leden, wetende het voornemen van het personeel, voegden aan het horloge een fraai gouden ketting toe. Maar daarbij bleef het niet. Een Commis sie uit de burgerij bestaande uit de heeren S. de Boer Azn., C. Mingelen, II. J. Planjer en K. Sijtsma was ook aanwezig en bood den braven conducteur een portefeuille met in houd aan, vergezeld van een lijst met de na men van hen die ten afscheid nog een klein blijk wilden geven van hun vriendschap en waardeering. En toen kwam het Muziekkorps van het Trampersoneel en bracht den scheidenden kameraad een serenade, hetgeen veel men- schen op de been bracht. De voorzitter van het korps, de heer A. van Breda vertolkte de gevoelens van kame raadschap voor den goeden collega die men noode zag heengaan. 'Men bleef nog eetnigen tijd gezellig bijeen. Woensdag a.s. wordt op Oud-Poelgeest het 6e Kinderzendingsfeest gehouden. Het openingswoord zal worden gesproken door den heer F. J. Barens, voorzitter van het comité. Voorts zullen spreken de heeren L. G. van Kamp, J. Melz en N. Bra9, terwijl een kinderkoor, n.l. Soli Deo Gloria, uit Rijnsburg, diverse liederen ten beste zal geven en heeren van Benvenuto voor de muziek zorgen. Het slotwoord zal worden gesproken door den heer J. F. de Heer. Het Luxor-thealer geeft deze week achtereenvolgens eenige komische num mers en een uitgebreid weekjoumal, welk laatste bijzonder de aandacht trekt, daar het doet herinneren aan den wereldoorlog, die 10 jaar geleden een aanvang nam. Hierna het vervolg van de hoofdfilm „De Staaltrein", waarvan voor de pauze de 3e episode, in 7 acten, loopt en na de pauze de laatste en 4e episode in 6 acten. Van het begin tot het einde zit iedereen bij de# grootsche sensatiefilm in spanning. Hoe zal het afloopen? Maar het gaat zooals haast bij ieder filmwerk: eind goed, al goed. Ook het Casino-theater biedt een uitge breid programma. Voor de pauze krijgt men na „,Het Hollandsch Nieuws" een klucht in drie acten „Kareltje op de vossenjacht" met in de hoofdrol Harold Lloyd. Hier na een drama in 5 acten, genaamd „Een jaar van haar leven", dat een zeer bijzonder spannend einde heeft. Na de pauze gaat weer een hoofdfilm, nu „De Vondelinge" of „Broederhaat", een stuk in 5 bedrijven. Het geheel speelt op het land en geeft een zeer goeden kijk op dat leven. Een goed gevuld programma dus. Het programma van het öp initiatief van de centrale commissie voor arbeiders ontwikkeling Maandagavond te 8 uur in den tuin van „Musis Sacrum" door „Werkmans Wilskracht" te geven concert, luidt als volgt: I. Harmonie Crescendo, marsch, W. v. Erp; 2. Ouverture zu Rosamunde, Fr. Schubert; 3. Herreins paziert, wals, C. M. Ziehrer; 4. Grande Fantasie aus Verdi's Troubadour, W. Herfürth. Pauze. 5. Hymne und Triumph, marsch aus Aida, Kessels; 6. Ouverture „Dichter und Bauer", Fr. v. Suppé; 7. Fantaisie Concertante, Singelee; solo voor alt-saxoph., solist: de heer W. Nie- boer; 8. La fille du Regiment de Donizetti, Blümenlret; 9. Konig Karl, Marsch, Schreck. -Het programma voor Het concert in Hef Koolpark op Dinsdag 5 Aug., 8 uur, luidt No. 1. Jubel-marsch, Carl; 2. Ouverture „Le Roi d'un Jour", Rinohardt; 3. Schotz Wals, Strauss; 4. Fantaisie „Les Cloches de Comeville", Plangnettc; 5, „Au Village", Gillet; 6. Kronings-Wals, Geijp; 7, „Die Ehrenwache", marsch, Lehnhardf, Dank zij het steeds toenemend gebruik van motorische tractie, waartoe de populaire Ford-auto vooral bijdraagt wordt de behoefte aan stalling dezer voertuigen, ook steeds grooler. Ieder houder van een auto is niet in de gelegenheid een garage te hebben en nu zocht hij deze bij voorkeur in de nabijheid, De Heeren J. Dennewit en J. Korlenoeven alhier, wisten beslag te leggen op het voor malig café Leeflang, Haagweg 45 en hebben dit perceel met een oppervlakte van circa 100 M2. tol een garage, uilsluitend voor luxe auto's, ingericht. Ook op dit gebied gaal men steeds vooruit zoodat deze garage allerlei gemakken heeft. Deze garage werd door de aannemers onze sladgenooten de heeren Van Beukering en Christtiaanse ten genoege van de eigenaars ingericht en zal Maandag a.s. door het pu bliek in gebruik worden genomen, hoewel zij reeds voor eenige dagen zoo goed als geheel besproken was, naar men ons meedeelde, De Heer J. Rijsbergen, wiens magazijn en winked in sigaren, pijpen en iabal, Heerenstraat 2, hoek Zoeterwoudsclie-Singel bij dé rookers, met name in dat gedeelte der stad bekendheid heeft, heeft thans in het zelfde perceel ook een handel in kanloor- benoodigdheden, sohijf- en schoolbehoeften annex een boekhandel, geopend. Hij was daartoe in de gelegenheid, door flat hij achter het sigarenmagazijn nog een ruime lokaliteit over had, met een uitgang aan de Heerenstraat, daartoe gemakkelijk in te richten. In dit steeds uitbreidend deel der stad was aan zulk een zaak dringend be hoefte, meende hij. De timmerman, de heer J. A. vaai der Steen wi9t het vertrek wat goed voor een winkelzaak in te richten, de electrische installateur, de heer Van Dis, zorgde voor een keurige verlichting, zoowel voor den winkel zelf als in de aardige eta lage en de heer Rijsbergen heeft de ruimte nu voorzien van een keurcoHectie artikelen Hoewel heide zaken van binnen contact met elkaar hebben, zijn ze ook weer gescheiden doordat van den kantoorhandel etc., de in gang in Heerenstraat 2 is. Door mevr. MeijersSmillenaar wordt hedenavond in perceel 7 van de Javaslraat, hoek Lombokstraat de drogisterij „De Kooi" geopend. In dit ruime, bijna geheel nieuwe pand was voor korten lijd nog een melkzaak, filiaal van „De Landbouw" gevestigd. IIcl werd voor het tegenwoordig doel echter we der opnieuw gerestaureerd en het ziet er thans zoo goed uit, dat menig collega in de stad haar deze ruimte zou kunnen benijden. De winkel, waarin tegelijk een publieke telefooncel wordt gevestigd, is ruim voorzien van allerlei drogistwaren, chemicaliën en vcrplegingsarlikelen, die ook kunnen worden gehuurd. Mevr. MeijersSmiltenaar is zelf verpleegster geweest; zij slaat derhalve niet geheel vreemd voor het werk dal haar in de nieuwe zaak wacht. Men mag gerust zeggen dat deze nieuwe zaak in deze volkrijke en zich nog steeds uitbreidende stadswijk aan een behoefte voldoet. Op 1 Aug. wajren bij de Gemeentelijke 'Arbeidsbeurs ingeschreven 660 werkloozen. KERKELIJKE BERICHTEN. Evang.-Luth. Gem.: Zondagmorgen, le half elf, dr. W. D. van Wijngaarden, van Voor schoten. Rem, Geref. Gem.: Zondagmorgen, te half elf. ds. Mispelblom Beijer, van Schoonhoven. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, le 10 uur, ds. J. Wuile. Eglise Wallone: Dimanche matin pas de servise. Vrije Kalh. Kerk: Zondagmorgen, te half elf, dienst in de Bonifaciuskapel, St. Rijn la. Ver. v. Vrijz. Hervormden, Volkshuis: Zon dagmorgen, te halfelf, ds. D. Drijver, van Haarlem. Duitsche godsdienstoefening, zaal Wees huis, Iloogl. Kerkgracht: Zondagmorgen, te halfelf, pastoor Correvon, uit Frankfort a. M. Mobilisatie-dag in Den Haag. In aansluiting met het reeds gemelde over de herdenking van de mobilisatie in de Residentie, valt nog het volgende te vermelden: In gelijken geest als generaal Terwisga spraken daarna do heeren Jansen, leger en vlootprediker, de oud-generaal Weber en Albert Vogel. Allen wekten op om hei; voorbeeld van 1914 ook in deze moeilijke tij den ter harte te nemen, opdat Nederland ook nu niet achter zal blijven in den eerlij ken wedstrijd der volken en zijn nationale kracht ten volle zal ontplooien. Omstreeks 2 uur kwamen de afgevaardig den van de oud-gemobiliseerden te Schevtr- ningen aan en marcheerden groepsgewijs onder het wandelhoofd door naar het afge zette terrein rondom het monument vooi leger eu vloot, terwijl de Kon. Militarre Kapel eenige feestelijke nummers ten beste gaf. Onder de autoriteiten, die zic_ achter het monument verzameld hadden, merkten wij o.a. op den voorzitter van den raad van ministers, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, don minister van Oorlog, den heer Van Dijck, den minister van Marine, den heer "Westerveld, de oud-ministers Loudoii en Itambonnet, den odd-opperbevelhebber, generaal Snijders en den burgemeester van Den Haag, mr. J. A, N. Patijn. De oud-gemobiliseerden schaarden rich met hun vaandels voor liet monument, ter wijl de belangstelling vrij groot was. Generaal .Van Terwisga, voorzitter van BINNENLAND. De herdenking der mobilisatie 1914. Adviezen over de Tariefwet. BUITENLAND. Heden weer een plenaire zitting der Lon- densche conferentie. De Fransche Kamer en Senaat verdaagd. De Engelsche Labour-party lijdt een ver kiezingsnederlaag. het comité, leidde prof. P. J. Blok als eer ste spreker bij het publiek in. Prof. Blok hield daarop een rede van de zelfde strekking als die welke hij te Lei den heeft uitgesproken. Spr. besloot zijn rede, met uit te roepen: Leve de Koningin 1 hetgeen door do aanwe zigen met enthousiasme werd herhaald. De Kon. Militaire Kapel zette daarna het Wilhelmus in, hetgeen govolgd werd door een driewerf hoera. De oud-opperbevellicbben, generaal Snij ders, begaf zich daarna op het podium voor het monument eD verklaarde, dat de ver- eenigingen ,,0nze Vloot" en „Ons Legcr" hulde wilden brengen aan de geroobi li geer den en in het bijzonder aan hen, die bij do vervulling van hun plicht het leven lieten, door het bevestigen van 'twee kransen aan het monument. Leve de gemobiliseerden, riep spr, uit. (Enthousiaste toejuichingen). Vervolgens sprak pater Borromaous de de Grceve eveneens een korte herdenkings rede. Ik sta hier, zei spr., niet als Katho liek priester, maar als Nederlander, als vurig patriot. (Applaus). Spr, wilde deze bijeenkomst maken tot een feest van dank baarheid. Hij herinnerde aan het bevel tol mobilisatie en aan al de moeilijkheden die daarop voor ons land gevolgd waren. On vergeeflijke kleinzieligheid zou het zijn, niet aan het vele goede te denken, dat er eveneens het gevolg van was. Het is aao onze jongens en Jantjes van toen te dan ken, dat wij nog zelfstandig zijn. Wij wa ren daartoe een middel in Gods hand. Onzo neutraliteit is door onze weermacht ge handhaafd. De koningin was 6teeds het symbool van nationale eenheid en aan do oplossing van talrijke diplomatieke en eco nomische moeilijkheden heeft zij medege werkt. Het goede van de mobilisatiejaren is, dat de banden tusschen koningin, volk en leger nauwer werden aangehaald. Ons land zal niet zoo naïef zijn om te gelooven, dat het in de toekomst geen leger meer noodig zal hebben en alleen vertrouwen kan op goed recht. Ook deze spr. eindigde z,jn rede met een „lang leve de koningin". (Toe- juichingen). De Kon. Militaire Kapel voerde eenige muzieknummers uit, terwijl do vertegen woordigers Aan de oud-gemobiliseerden en het nationaal comité' en genoodigde auto riteiten zich begaven naar het gemeentelijk ten toonstelli ngsgebouw. In dit gebouw vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Van de daar gehouden toespraken, vermelden wij die der ministers Ruys de Bcerenbrouck, Van Dijk en Westerveld, die r«sp. wezen op het bewijs van volkseenheid bij deze gezamenlijke herdenking geleverd, op de preventieve waarde der weermacht, welke in de oorlogsjaren was gebleken en op de toewijding, die door de Nederlandsche vrou wen in de moeilijke jaren was betoond. De oud-oppcrbevelhebben generaal Snij ders, uitte woorden van hulde aan de trouw der Nederlandsche weermacht, op welke toewijding hij nooit tevergeefs een beroep had gedaan. Van regeeringswege werd nog mededeeling gedaan van de bevordering van generaal Van Terwisga, voorzitter van het Comité, tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau; en voorts, dat goedkeu ring was gehecht aan het plan om een zil veren kruis als herinneringstcekcn te doen vervaardigen. Met deze bijeenkomst werd do herdenking besloten. De nieuwe Tariefwet en de Midden- etandsraad. Verschenen is thans het advies van den Middenstandsraad aan den Minister van Financiën, inzake het ontwerp tot herzie ning van de Tariefwet. De raad zegt in zijn uitvoerig schrijven dat in de prijsberekening op het oogenblik nog de grootst mogelijke chaos héerscht en dat de nieuwe wet, m.n. wat de algemcene verhooging van 5 tot 8 pOt. betreft, niet anders dan een tijdelijk karakter' dient té dragen De bezwaren om over de S pCt. verhoo ging heen te stappen, voelt men minder albebeerschend, zegt de Raad omdat voor zoover hij heeft kunnen nagaan roef deze verhooging gepaard gaat een aanmer* kelijke verbetering van de techmek del

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1