töafiï COUPONS GERZON Bezoekt SPLINTER'S HEDEN 8E0PEND Wij zijn verhuisd KOOBNBEVHS. Tapijt- en Beddenmagazljnen Firma B. DE KLER VERPLEEGSTERS jm. HET KAPPERSHUIS Rusland na den dood van Lenin. Ziet Etalages - Haarl.straat 67 MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG WOLLEN, ZIJDEN EN KATOENEN STOFFEN j 1 J. RIJNBENDE, Doezastraat 37 Tel. 1986 te LEIDEN bij de Fa. A. WAALS BUIKGORDELS! In alle afdeelingen Enorme Keuze en ZEER LAGE PRIJZEN WOORDENBOEKEN GROENESTEEG 51 - TELEF. 885 WOORDENBOEKEN welk een aantal Leidenaars noopte een veieeniging te stichten met het doel elk burger weerbaar te maken, teneinde, zoo ooit ons land in gevaar mocht komen, ge reed te rijn, dit tot steun te dienen. De oprichters hebben daarmede een goed werk gedaan. De leden van „Willem Teil" kun nen ongetwijfeld gerekend worden tot de weerbare mannen. In den mobilisatietijd heeft de vereeniging met vele moeilijkheden te kampen gehad, maar het bestuur heeft alle bezwaren weten te overwinnen, zoodat „Willem Teil" zich thans weer in een ze keren bloei mag verheugen. Nu bestaat zij binnen korten tijd 25 jaar. En ter gelegenheid daarvan is een groote nationale wedstrijd uitgeschreven op de hiervóór genoemde data. Een eere-comité is bereids gevormd. Dot bestaat uit de hoe ren: jhr. mr. dr N. C. de Gijselaar, burgo meester van Leiden, voorzitterW. H. Dudok van Heel, pracses collegii van het Leidsch Studentencorps; mr. Egbert de Vries, hoogheemraad van Rijnland; G. _W. Fris, kolonel, inspecteur van den vrijw. landstorm; J. W. Hcnny, directeur „Leidsch Dagblad" prof. dr. P. Th. L. Kan, hoog leeraar F. O. A. Baron van Pallandt, prae- ses „Pro Patria"; mr. P. A. Pijnackef Hordijk, dijkgraaf van Rijnland; W. de Reuss, luitenant-kolonel, garnizoenscom mandant; Chr. van Spall, directeur Leid- sche Duinwater-Maatschappij P. Stapel, commissaris van politie M. A. A. Steyne, commar^danfc Leidsche BurgerwachtJ. H. van Waveren, commandant Kon. Mil. In validenhuis en W. G. Wcycrs, inspecteur van politie. Dat er diverse fraaie medailles en prij zen zijn aangeboden, werd reeds door ons vermeld. Men kan er verdere bijzonderheden over vinden in het uitvoerige en mooie Srogramma, dat wij heden ontvingen. Over e wedstrijden tenslotte nog de mededee- ling, dat zij worden gehouden op 4 flobert- banen en 4 margabanen. De offioieele ope ning zal plaats hebben op Vrijdag, 22 Augustus, des namiddags te 2 uur. WIELRENNEN. De wereldkampioenschappen. De volledige lijst van de renners, die aan 3e wereldkampioenschappen wielrijden .Welke morgen aanvangen, zullen deelne men luidt als volgt: Prolessionals: Wereldkampioenschap korte afstand: Amerika: Willie Silencer. Australië: Spears, Fitzgerald, Supple, België: Degraeve, Van Bever. Denemarken: Ellegaard. Engeland: Bailey. Frankrijk: Pouloin Schilles, Sergent, Couet. Holland: Moeskops, Leene, v. Nek, •Italië: Moretti, Mori. Tsjeoho-Slowakije: RameS. Zwitserland: Kaufmami, Wereldkampioenschap lange afstand met ipotorgangmaking. België, Linart, Lêon Vanderstuyft; reserve: Aerls. Frankrijk; Grassin, Sérès; reserve; Pa- Jisot. Holland;. Schlebaum. Italië: Toricelli. Giardengd. - Tsjecho-Slowakije: Max Marljrr, Zwitserland: Paul Suler. Amateurs: Wereldkampioenschap korte afstand. Amerika: Willi Fenn. Argentinië: Gret. Australië; Dempsey, Coppins, Ramsden, Broadhent. België; Daghelinckx. Denemarken: Guldager. W. Hansen, Edm. Hansen Engeland: Pryor, Habberfield, Owen, Fuller Frankrijk: Michard, Cugnot, Faucheux, 'Choury. Holland: Mazairac, Praters, Meyer, Bosoh van Drakensleyn. Italië: Delgrasso, de Martini, Zucchelti, Tasseli. Lelhland: Apsil, Ukslin, Sinka, Plume. Polen: Lazarski. Szymczyck, Slankiewicz, Rijl, Garley, Lanoze. Zweden: Dahlin. Zwitserland: Mermillod, Ador. Willem:: en Maas worden prol Willems die Zondag jl. het Olympisch kampioenschap over 60 K.M. won wordt professional. 10 Auguslus rijdt hij nog te Rotterdam als amateur. Maar na dien dalum slart hij als beroepsrenner in gezelschap vanJoh. Maas, die dus ook professio nal wordt. Willems en Maas, aldus de „N. Crt." zul len een koppel vormen. Twee prettige jon gens die het best met elkaar kunnen vin den. En een koppel dat sluit als een bus. Twee moedige jongens „die er aan trekken en die er voor gaan". Maar voor het tempo en Willems voor het lempo en de spurt. Een echt Hollandsch koppel hetwelk men gaarne zal zien. CRICKET. Internationale wedstrijden. Voor den op 4 en 5 Augustus a.s. op het terrein van Rood en Wit te spelen wedstrijd van de Flamingo's tegen de Gentleman of Shropshire zullen de Flamingo's waarschijn lijk door het volgende elftal vertegenwoor digd zijn: Mr. F. A. Davidson (aanvoerder), A. M. J. de Beus, J. van Eeghen, M. Jansen, H. W. R. van Manen, F. J. W. Rincker, A. Schill, J. Schmeink, J. J. Swens, E. Wackwilz en J. van der Chijs. De Flamingo's spelen op Vrijdag en Za terdag 8 en 9 Auguslus tegen de Free Fo resters te Billhoven. Het elilal der Fla mingo's voor dezen wedstrijd is als volgt samengesteld: Mr. H. A. J. Kessler (aan voerder), A. M. J. en Ch. de Beus, M. Jan sen, A. J. Kessler, mr. J. Koelernan, F. J. W. Rincker, H. van Manen, A. Schill, R. Vis ën J. Oudheusden. WATERSPORT. Het congres van de F. I. S. A. Gisteren is te Zurich het Congres van de F. I. S. A. begonnen. Nederland was verte genwoordigd door de heeren jhr. mr. E. C. U. van Doorn, voorzitter van den NederT landschen Roeibond, A. Th. G. Coblijn, se cretaris van den Ned. Roeibond en Van Iterson. Het Congres nam een motie aan, waarin geprotesteerd werd tegen de Orga nisatie van de Olympische Spelen te Parijs. De Fransche afgevaardigden verklaarden zich met dit protest accoord en zeiden, dat de F. I. S. A. de sport op het oog heeft, ter wijl het Franseh Olympisch Comité zaken dreef. „Hbld." VOETBAL. Lugdunum—U.V.S. Zondagmiddag te 5 uur wordt op hel Lugdunum-terrein, alhier, de wedstrijd Lug dunum IU. V. S. I gespeeld. Deze wed strijd was aanvankelijk vastgesteld op Zondag 13 Juli, doch moest toen wegens de warmte worden Lugdunum II promoveert. Wij vernemen, dat Lugdunum II gepro moveerd is naar de reserve 3e klasse N, V. B. BOKSEN. Om het kampioenschap van Emopa. Plannen beslaan om elk jaar amateur kampioenschappen van Europa in alle ge wichten te laten verwerken. Elke "natie zal maar een deelnemer in elk gewicht mogen uitzenden. Het eerste tornooi zal in 1925 te Londen worden gehouden. LUCHTVAART. Een Zeppelin boven Noord-Holland7 Naar „Aulo-Leven" verneemt heeft de Zeppelin Maatschappij te Friedrichshafen, aan den Rijksstudiedienst voor de LuchU vaart te Amsterdam, het verzoek gericht in bruikleen te mogen hebben de installatie voor snelheidsmeling, die opgesteld staat te Egmond aan Zee, Bergen aan Zee en op Het Woud, tusschen Bergen en Egmond aan den Hoef. Doel van de Zeppelin-Maatschappij is, door deze installatie nauwkeurig de snel heid te doen melen van het enorme lucht schip, de Z. R. III, dat voor Amerika werd gebouwd en dat nog dezen zomer naar New- York zal worden overgevaren. De Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart meende echter deze kostbare installatie, waarvan er in de geheele wereld slechts twee te vinden zijn (de Iweede in Amerika) niet te kunnen afslaan. Waar echter het plan bestaat met de Z. R. III, vóór ze naar Ame rika vaart, eerst een proefvaart te maken naar Scandinavië, heelt de Rijkssludiedienst aan de Zeppelin Maatschappij voorgesteld, de route via Noord-IIolland 1e doen loopen, zoo dat de Duitsche luchtschipwerf dan toch van het Nederlandsche snelheidsmeet-slaüon ge bruik kan maken. De Zeppelin-Maatschappij. heeft in dezen nog geen beslissing genomen. Het luchtschip Z. R. III is de laatste Zep pelin, die, zooals voorgeschreven door het Vredesverdrag, in Duilschland gebouwd mag worden. Tevens is deze Zeppelin de grootste ter wereld. Bij een inhoud van 70.000 kub. M., heelt het schip een lengte van 201 M. en een diameter van bijna 28 M. De motoren- inslallatie bestaat uit 5 Maybachs van elk 400 P K. (Van een bijzonderen medewerker, die gedurende 3 maanden een studiereis door Rusland maakte). (Nadruk verboden). VI. De tragedie van het Russische volk. Laat ons thans een blik werpen op den lijdensweg van de Russische inlelleclueelen, welke thans tot ondergang gedoemd schij nen. De communistische partij in Rusland heeft, gelijk gezegd, van meet af een ver bitterden strijd gevoerd tegen de Russische beschaafde standen en voert hem ook thans nog en deze strijd neen, het is geen strijd, het is roekelooze vervolging en ver nietiging is nu in het laatste stadium van zijn verschrikkelijke ontwikkeling ge treden. Tengevolge van de wijziging van de economische omstandigheden in Rusland en door de maatregelen tot vermindering van de staatsuitgaven, wordt thans massa-ont slag verleend aan sovjet-ambtenaren. In de eerste plaats worden natuurlijk de leden van de vroegere bourgeoisie beroofd van hun laatste middelen van bestaan, doordal zij genoodzaakt worden, den sovjet-dienst te verlaten^ Werkgelegenheid in particuliere ondernemingen en organisaties kunnen zij niet vinden, want het aantal dezer zaken is uiteTst gering en verscheidene ervan zijn bezig hun werkzaamheid le verminderen o! geheel le liquideeren- Duizenden en duizen den worden aldus letterlijk op straat ge worpen. Dit proces wordt verergerd, door dat sinds den herfst van het vorig jaar de communistische partij een zuivering vair alle sovjet-instituten van zoogenaamde, spe cialisten is begonnen, welke renigings- kuur steeds grooler vormen aanneemt. In het begin van baar heerschappij was de sovjet-regeering er op aangewezen, men- schen uit den ontwikkelden stand, die over speciale kennis beschikten, in haar onder nemingen te dulden. Thans, na zes jaar communistisch? regeering, nu men geloolt, eigen-opgeleide, maar in ieder geval com munistische krachten te bezitten, zal aan den invloed van deze deskundigen een eind worden gemaakt En deze laatste vernietf- gingsstrijd wordt niet alleen gevoerd In de economische instituten en bestuurslichamen, maar sedert Frunse een invloedrijke positie in het. roode leger inneemt, ook daar. Dit streven naar de vernietiging, van aJ wat ontwikkeld en beschaafd is in Rusland, blijft niet beperkt tot de, tegenwoordige ge neratie van Russische intellectueelen, maar de communistische orde heeft bij voorbaat door ingrijpende verandering van het on derwijs een dam willen opwerpen voor het eventueel verwekken van een intellect, dat van haar onafhankelijk zou zijn. Hieryoor zij slechts één treilend voor beeld aangevoerd. In het najaar zal het aantal Russische studenten beperkt worden, aan alle Russische universiteiten le zamen zullen dan niet meer dan 13.000 studenten worden toegelaten. En men meene niet, dat de toelating na vergelijkend examen volgt. Neen, als grondslag voor de toelating dient het onverbiddelijk in praktijk gebrachte klasseprincipe, dat de ontwikkeling van een onafhankelijk intellect moet voorkomen. De aanslaande studenten moeten vragenlijsten invullen, waarin zij o.a. ook het beroep van hun vader en hun grootvader moeten ver melden. Wanneer blijkt, dat hel beroep van de ouders en grootouders geen proletarisch beroep was, dan is toelating tot de univer siteit onmogelijk. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor leden van de commu nistische partij en de communistische jeugd bonden. Het praktische resultaat van dezen maatregel is, dat ln het algemeen slechts twee categorieën van; personen lot de uni versiteit worden toegelaten: arbeiders en menschen, die werkelijke communisten zijn of kans hebben gezien zich uit opportunis tische overwegingen in de communistische partij le laten opnemen. De arbeiders, die gewoonlijk in het begin met veel ijver hun studie aanvangen, vallen meestal na een zeker tijdsverloop weer af, daar zij op den duur door hun lichamelijken arbeid in de fabrieken niet genoeg energie bezitten, om voldoende lijd aan hun studie op te offeren, le meer, doordal zij meerendeels onvoldoen de zijn voorbereid. De eigenlijke kern van de Russische studenten zal derhalve in de toekomst behooren tot de communistische partij of tol de communistische jeugdorgani saties, zoodat men na verloop van eenige jaren nog slechts een absoluut communis tisch gedrild intellect in Rusland zal aan bellen. Evenals het Hooger Onderwijs niet bestemd is om de ontwikkeling te dienen, maar vooral de vorming van communisten, is hetzelfde beginsel ook de grondslag van de algemeene volksontwikkeling. Het zoti te ver voeren, op de vele paedagogische experimenten in le gaan, welke de commu nisten op touw hebben gezel. Daarbij zijn er verschillende, die de grootst mogelijke belangstelling van West-Europeesche pae- dagogen zouden (rekken, wanl het onder wijs wordl in Rusland in ongelooielijk kor ten tijd volgens de meest moderne, dikwijls ook Wesl-Europeesche beginselen hervormd. Hoe ver men daarbij gaat, blijkt uit het feit, dat op het oogenblik in Rusland nog niet is vastgesteld, welke onderwijsmethode het volgend schooljaar als basis van het onder wijs zal worden aangenomen. Het ligt voor de hand, dat het onderwijs in de sovjel-scholen -de sovjet-unie kent uitsluitend eenheidsscholen geheel is veranderd. Veel tijd neemt het onderwijs in de z.g. Polilgramota in beslag, een leervak, dat dient tot propaganda van de communis tische denkbeelden. Deze propaganda wordt in het onderwijs gevoerd, overal, waar het den communisten mogelijk is, hoe onmoge lijk het den West-Europeaan ook moge schijnen. Het spreekt b.v. vanzelf, dat de leesboeken voor de jeugd slechts zijn sa mengesteld uit werken, die de onderdruk king van de groote volksmassa, opstanden, revoluties enz. schetsen. De toestand van het Russische onderwijs, in het bijzonder echter van de volksschool en de middelbare school moet volmaakt ho peloos worden genoemd. In het begin van de sovjel-heerschappij probeerden de com munisten, toen de slaal nog niel legen uit gaven opzag, het volksonderwijs zooveel I mogelijk uit te breiden. Thans echter, nu in het geheele mechanisme steeds duidelijker i de gevolgen van de economische ineenstor ting van Rusland aan het licht komen en men tot de grootst mogelijke zuinigheid is genoodzaakt, beleeft men een sterken ach teruitgang van het volksonderwijs. De staat beschikt niet meer over de middelen, om het onderwijs te financieren en lhans ls overal in de sovjetunie, vooral wat de Volksscholen betreft, de politiek van de sovjet-regeering er op gericht, de kosten van het onderhoud der scholen aan de plaatse lijke besturen over te dragen, zoo o a. aan de plattelandsgemeenten. Nu heeft de Rus sische boer nooit bijzonder veel belangstel ling voor ontwikkeling en vooruitgang aan den dag gelegd. Het is derhalve geen won der, dat thans, nu de Russische boer het ln economisch opzicht buitengewoon moeilijk heelt, de eene dorpsschool na de andere wordl gesloten, de eene onderwijzer na den ander zijn brood verliest, het volksonder wijs in het algemeen den ondergang tege moet gaat. En daarbij telt de sovjet-unie volgens otficieele gegevens ondanks alle in spanning nog altijd 18 millioefi analphabe- ten. Het verdwijnen van deze laatste resten van den invloed althans van een zekere be schaving op het Russische platteland zal het proces van verwildering, waaraan het bloot- slaat, voltooien. Men hoort tegenwoordig .in Wesl-Europa weinig over het Russische platteland en de Russische boeren. Het is, alsof de Russische boer uit het land der levenden is verdwe nen, of zijn bestaan geen beteekenis meer heeft. En in zekeren zin is dat ook zoo. Het platteland is aan den invloed van het com munisme vrijwel onttrokken. De verwaar- loozing en de vermindering van de ver keersmiddelen heeft veroorzaakt, dat het platteland steeds meer aan zichzelf is over gelaten. Door den absoluten ondergang van het Russische intellect en de Russische be* schaafde standen, vooral door de ineensto^ ting van de semstwo's, het vroeger door tellectueelen gedragen zelfbestuur, is z<5{? goed als elke mogelijkheid van beschaven* den invloed op het Russische platteland verloren gegaan. Wanneer men op het oogenblik met Rus sen over de ervaringen van den Russischen boer spreekt, zal men niet veel wijzer wor* den. Alleen dit wordt heel duidelijk en meji vindt het in ieder dorp telkens weer beveö- tigd: dat het Russische platteland op weg is, de laatste resten van alles, wat men ge-, woon is in West-Europa cultuur en bescha-, ving (e noemen, te verliezen. De absolute geestelijke verwildering wordt op het Rus* sische platteland op de meest eigenaardige wijze met de communistische leer samen* gevlochten. Naast den terugkeer tot een ab soluut heidendom, naast het meest wonder* lijke bijgeloof met allerlei ceremoniën zien wij verschijnselen, die van een zeker doof!* dringen van het communisme tot het platte^ land, zij het in de meeste gevallen in nega-i ven vorm, getuigenis afleggen. In ieder ge* val heeft de orthodoxe kerk haar invloed o] het platteland zoo goed als verloren. Z heeft den strijd met de sovjet-overheid ni' kunnen volhouden en heeft haar moreelen invloed in het bijzonder op het platteland voor een groot deel ingeboet. Ook hier zien wij, gelijk overal in Rusland hetzelfde beekl den communisten is het gelukt, een gewei* dig vernietigingswerk uit te voeren, maai iets in de plaats van het verwoeste herboü* wen hebben zij niet gekund. Ook de psyche van het Russische platteland is thans in eeh chaos gedompeld, ook hier heft de oorsprong kelijke Russische chaos het hoofd op. Want wanneer men nu vraagt, wat in de plaats van het orthodoxe geloof is gelreden, dan luidt het antwoord, dat naast de resfanteiï daarvan aan den eenen kant het meest krasse bijgeloof en een absoluut heidendon) worden aangetroffen, aan den anderen kanfc dit heidendom met de communistische leej tot een voor den West-Europeaan in den grond der zaak onbegrijpelijk iets is samen* gesmolten. Een werkelijk gezonde beweging is echteïi de evangelische, waaraan men in West-Elï- ropa veel te weinig aandacht schenkt. Vatt haar kernpunt in.het Zuiden uit heeft zQ steeds krachtiger naar het Noorden uitgé- breid en zij wint tevens in de groote stedei) in het bijzonder in Petersburg meer en meet) veld. En het belangrijkste is, dat dei aan hangers van deze richting de meest ijverige meest nuchtere en voor zoover cultuur beschaving betreft, meest vooruitstrevende elementen van het Russische platteland etf het Russische volk zijn. De evangelii beweging is niet van buitenaf ingevi zooals b.v. cle Katholieke propagandaj door de sovjet-regeering met veel argwaaJï wordt gadegeslagen, maar zij is op defc' grondslag van dc vroeger reeds aanwezig evangelische en baptistische invloeden ge durende de laatsto jaren vanzelf gegroeïcjy. Toont dus het Russische platteland bljn^ over de geheele linie de teekenen van volkomen geestelijke en materieele verwil dering de aanblik, dien het Russische intel lect oplevert is nog veel treuriger. In a0 eerste plaats heeft het Russische intellect onder den verschrikkelijkcn druk van dè communistische heerschappij het gevoel van haar geestelijke onafhankelijkheid en haar, eigenwaarde geheel en al verloren. Eenige maanden geleden gaf een van dö meest bekende Russische professoren, eeh man, wiens naam ook buiten de grenzen van Rusland bekend is, een avondje, waar ook buitenlanders waren uitgenoodigd, om hun een overzicht te 'geven van den toestand der Rassisghe intellectueelen. De inleidende woorden tot zijn uiteenzetting luidden alduS ,,Wij, d.w.z. de Russische intellectueelen zijn in den grond van de zaak lafaards, onï- dat wij voor de communisten gebogen heb ben". Door deze verschrikkelijke bekentenis zal ieder, die iets verder doordenkt, de noodlot tige tragedie van het Russische volk leereV kennen en begrijpen. na en sliscüö vo*5& a, dfb Een speciale Winkel In alle soorten SCHRIJF- en TEEKENBEHOEFTEN en AANVERWANTE ARTIKELEN. J. J. RIJSBERGEN, Heerenstraat 2 TELEFOON 2165. 5490a Wij zeftten onzen Reclame-verkoop van BAKDSCHOE^EW nog oen week voort Zwart en Kruin 5.— Beperkte voorraad Linnen Pump 1,90, enkele kleine maten Wit Linnen Molières 99 cent met onze Fruit-, Koek- en Clioeoladekraam naar onze oude standplaats aan de W79a Beleefd aanbevelend, j,Hot SttO" Bezoekt onze meest Moderne Damessalons c0*9 Specialiteit Ondulation Marcel - Manicure 5045 Koopt voor Uwe japonnen liet goed met de ORANJE-EGGE, (O.E.) gegarandeerd kleurecht en krimpvrij, le klas kwaliteit. 4002 (sANrfAs) voor Dames en Heeren. Het beste óp dit gebied. C. F. SCHNEIDER. Den Haag, Wagenstraat 118 LEIDEN, Steenachuurl. 5012 School- en Studieboeken voor H.B.S., Gymnasium en andere inrichtingen van Onderwijs worden binnen den kortst mogelfjken tijd geleverd door OUDE EN NIEUWE BOEKHANDEL. 480»

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7