Zonderlinge Kameraden No. 19753 LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Augustus Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. 'Algemeene Synode, Ned. Herv. Kerk. f rAan de orde wordt gesteld de bespreking Van het gisteren voorgelezen rapport over iet combineeren van gemeenten. Nadat Onderscheidene opmerkingen zgn gemaakt, Vraarbij in het bijzonder de aandacht wordt gevestigd op de vele kleine gemeenten in Js'.-Brabant en Limburg, en zoowel wordt gewezen op de geestelijke belangen, die piet de verzorging dezer gemeenten gemoeid jéjn, als op de financieels lasten, die door paar afzonderijk bestaan worden gelegd op de geheele Kerk, worden de twaalf con clusies van het rapport zonder hoofdelijke ©temming aangenomen. Do heer J. Barbas rapporteert over de consideraties, die betrekking hebben op de ten vorigen jare voorloopig aangenomen reglementswijziging, om de zg. quotisatie, de regeling van ae bijdragen der gemeen ten aan de Algemeene Kas voor het be stuur, te verhoogeiL De conclusie van het rapport is, dat de Commissie voorstelt de wijziging terug te nemen. Namens een andere commissie rappor teert dr. J. van Beek over een voorstel yan het Classicaal Bestuur van Winsum, om ter bezuiniging de kosten der Ciassicale Besturen terug te brengen op het peil van vÖór 1921, toen de bedragen z'jn verhoogd. De commissie adviseert tot afwijzing. Bj monde van denzelfuen rapporteur ad viseert deze commissie tot verwerping van jsen voorstel, om aan Ciassicale Besturen en ringen gelden ter beschikking te stel len, om zich bij bepaalde gelegenheden te doen vertegenwoordigen. Deze rapporten worden te zamen in be spreking gebracht. Naar aanleiding van de discussie ver klaart" de commissie, op één lid na, dat zij haar meening over de quotisatie niet Eandhaaft. Haar conclusie wordt daarop met Ï5 tegen 4 stemmen verworpen, zoodat de reglementswijziging van het vorige jaar ifrordt aangenomen en aan de eindstemming der Provinciale Kerkbesturen zal worden pnderworpen. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt het voorstel Winsum zonder loofdeljke stemming verworpeu. j Eveneens wordt verworpen het voorstel cmtrent gelden voor Vertegenwoordiging). Derde zomerconferentie Chr.-Hist. Unie te Lnnteren. De leider dezer conferentie, mr. J. Schok king, heeft deze geopend met een korte toe spraak, waarna prof. dr. J. R. Slolemaker de jjruine het woord verkrijgt voor een rede: Politieke Beschouwingen. De heer Slotemaker begon met zijn onder- Werp te omgrenzen en alleen eenige zeer al gemeene lijnen te belichten. Hij koos dan iwee algemeene kwesties: het parlementaire ?telsel en daarnaast de grondslag voor partij- ormatie op principieele basis. Dat het parlement verzwakt is, staat vol gens spr. vast. Hij beziet thans niet alle ver schijnselen-, die zich internationaal voor doen, maar vast staat, dat' het parlement zich gwak voelt en zwak staat tegenover de re geering, wat hij met enkele voorbeelden staaft. Het sociale treedt op den voorgrond, maar spr. is overtuigd, dat de sociale tegenstelling: .Vooruitstrevendconservatief politiek zeer weinig bereikbaar is; men denke aan vraag stukken als het militaire en het verzekerings wezen. Spr. verwacht veel van een echt prin cipieele basis. Ten onzent is deze gelegd door de Protestanten omstreeks 1878 en door de Roomschen omstreeks 1888. Dit geschiedde yooral met het oog op de school. Maar deze opzet heeft veel wijder perspectief. Beginselen moeten in de diepte wortelen; wie het leven in zijn inwendige vormen Christelijk maakt, handelt niet principieel. Paarora staat spr. zeer aarzelend tegenover .fle oplegging van het ambtsgebed, invoering yan een vloekverbod en dergelijke. Wie beginselen noemt, moet bovendien .ioyaal zijn. Spr. weidt in verband daarmede illt over hetgeen in zake de lijkverbranding geschiedt. Hij erkent het gewicht er van en is bereid om de stelling te verdedigen, dat be graven een bestanddeel vormt van de Chris telijke zeden. Beginselen kunnen nooit voorwerp van koophandel zijn, do ut des i9 hier uitgeslo ten. Wie op beginselpunten, als de doodstraf, de vaccinatie en de processies en zooveel andere onderwerpen die in bepaalde groepen als be ginsel worden beleden, slaagt door bij de af spraak tusschen partijen gelijk over te steken heeft zijn beginsel onrecht aangedaan. Deze punten moeten wachten lot een principieele meerderheid er vóór is. De heer ISotemaker wees hierna op de groote sociale eischen, die volgen uit den Chrisfcelijken blik op den mensch. Zal deze als schepsel Gods in de samenleving kunnen staan, dan zijn sociaal-economische omstan digheden en goede verstandelijke ontwikke- lign feitelijk onmisbaar. De ernst van het so ciale vraagstuk en het schoolvraagstuk moet worden ingezien. Hoe gaarne spr. de Anti-revolutionnairen en Chr.-Historischen in nauwe samenwer - king zou zien optreden, hij ontkent zeker niet dat er principieele verschillen zijn. Spr. durft niet verder gaan en het vormen van een breede algemeene Protestanlsche partij aan bevelen. Hij vreest, dat deze slechts één zou zijn in negativisme en al spoedig tot anti papisme zou vervallen. In de Chr. Hist. Unie bestaat geen volko men overeenstemming omtrent den zin der geestelijke vrijheid en omtrent de sociaal-eco nomische maatregelen, die noodig zijn. Doch soortgelijke dingen gelden van iedere partij, ook van de linkse he groepen. Volkomen overeenstemming heerscht in de C.-H. Unie op twee belangrijke punten. Zij weigert' wat het geestesleven betreft om de openbare instellingen te ontkerstenen en het Christelijke saam te brengen in afgezonderde kringen. Zij is fp sociaal gebied overtuigd, dat de regeling door middel van maatschap pelijke organen verre de voorkeur verdient boven de bemoeienis van den slaat. Ook het parlementaire stelsel wordt ge schraagd door een principieele basis. Prins Hendrik vertrekt 9 Augustus naar Mecklenburg, waar de Prins tot einde Augustus zal blijven. Te Den Haag overleed gisteren in den ouderdom van 83 jaar dr. Jan Pelinck, emeritus-predikant. De overledene was offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De gepensionneerde generaal-majoor der infanterie J. H. A. Mijsberg is benoemd tot plaatsvervangend-voorzilter -der 'commisv siën voor georganiseerd overleg der land macht, ter vervanging van den gepension- neerden generaal-majoor der artillerie A. G. Maris, die op zijn verzoek eervol van die funslie is ontheven. Woensdag hebben de voorzitter en de secretaris van het Permanent comité van Christelijko organisaties van personeel in publieken dienst dé heeren P. L. v. d. Voor de en L. Vermeulen, een langdurig onder houd met minister Colijn gehad. Met? klem hebben beide vertegenwoordi gers er op aangedrongen, dat do regeering het voorstel van de commissie van advies voor de rijkswerklieden (de z.g. Commissie de Wilde) zou aanvaarden. De minister zegde ernstige overweging toe. De minister van onderwijs heeft be paald, dat op de uitgaven van de middel bare technische scholen in 1925 20 pet. moet worden bespaard. - De secretaris van ons gezantschap te Brussel heeft aan het Dep. van Buitenl. Zaken te Brussel de Belgische Regeering en Kamer bedankt voor haar bewijs van sympathie aan Nederland betoond bij den dood van Nederlandscfte visschers fn den storm van 18 Juli. B. en W. van den Haag stellen den raad voor, de rekeningen, der bedrijven over 1923 vast te stellen als volgt: die der Gasfabrieken met een batig saldo van f 674,975, die van het Electrische bedrijf met een batig saldo van f 2,675,781, die der Duinwaterleiding met een batig saldo van f 598,405, die van het Openbaar Slachthuis met een batig saldo van f 195,116, die der gemeentewerken met een totaal der baten en lasten van f 9,807,040, die der gemeente plantsoenen met een totaal der baten en Naar 't Engetsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H, 48) En de stad is vol jongelui, die in de zaken van hun ouden heer zijn en die haar een ruim tehuis konden bieden, een villa op Hunby Road, en een paar gedienstigen. Dat maakt je een beetje angstig omtrent je kans San slagen, zie jel" De cab hield stil eer David nog het ant woord had, waar hij zoozeer naar verlang de. Hij deed de deur open met den huis sleutel en ging vóór naar boven. Zijn onrust onder den vloed van woorden, die over hem uitgestort werd, had hem Bleed3 angstiger gemaakt. Toch was er niets, Om dien angst te rechtvaardigen, dan opge wondenheid; geen woord werd er gerept, dat ©enigszins aanleiding gaf, om te vermoeden, dat het Hilda was, die bedoeld werd; dit hield hij zich steeds voor. Maar door alle3 neen bleef zich doen gevoelen die krachtige, Onverklaarbare overtuiging, dat het Hilda was. Met zijn verstand kon hij die niet er Onder praten. Hij schrikte er zelfs van terug, de vraag te herhalen, daar hij wist, dat door idlt aandringen de slag zou vallen. Hij nam Whiskey en een syphon uit het minialuur- jbuffetje en riep op 'het portaal om glazen, lïïvian liet zich in den leunstoel bij den B&and vallen. „Ja, dat Is niet bepaald bevorderlijk voor J» Bstfvertrouweto, die gedachte, hoe zij mis schien veel beter kon af zijn," ging hij voort. „Ik bedoel niet, dat zij geldzuchtig is, het lijkt er niet op; maar ik denk, dat haar familie er tegen is. Niet dat zij zelf zoo goed af zijn, eer hot tegendeel. Maar in ieder geval hebben zij een huis. En dat niet in staat zijn om een huis te nemen, maakt juist zoo'n armoedigen indruk. Niet, zoo lang je nog ongetrouwd bent, en nu, met een dui zend per jaar, ben ik ook goed genoeg af; maar, als ik, na mijn trouwen, nu niet lan ger op kamers woon, wordt het wat anders. En als je trouwt, dan kom je ook tegenover heel de wereld met je positie te voorschijn. Ik heb anders genoeg van dat kamerleven I" De sloof kwam binnenstuiven, met de glazen. Vivian was opgestaan en liep het vertrek eens rond. „Zit je daar te schrijven?" vroeg hij, op een kleiner tafeltje in den hoek toetredend, waarop een manuscript lag. Ineens keerde hij zich weer om met den uitroep; „Goede Hemel I Hoe kom je hier aan?" Hij hield het portret van Hilda omhoog. Het antwoord op Davids vraag was geko men. Het klonk hem in de ooren, of hij on voorbereid was. En dienzelfden verplette renden indruk maakte het ook. Niet in staal Iets te zeggen, staarde hij zijn broer aaji. „Dit is haar portretI Is het niet Hilda Borrenford? Hoe kom je er aan?" „Zij heeft het mij gezonden," antwoordde David, zijn stem geweld aandoende. „Het jou gezonden? Het gezonden aan JouEn zij kent fa niet?" „Ja, zij kent me wei. Dat wil zeggen, zij schrijft me." „Schrijft zij aan Jou?" „Ja." - '-Itt.i „Waarover?" lasten van f 618,043, en die van den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst met een to taal der baten en lasten vaB f 3,061,316. Naar „Het Volk" verneemt zijn de on derhandelingen, die tusschen de regeering en de Centrale Commissie voor het Georga niseerd Overleg worded gevoerd over do salarisregeling van de rijksambtenaren, door de regeering afgebroken. Naar „Het Volk" verneemt, zal ondei het spoorwegpersoneel een petitionnement worden georganiseerd aan de regeering, waarin er op zal worden aangedrongen, dat de pensioen-overeenkomst tusschen de di rectie en de''vakbonderi 'zal wórden nago- komen. Rotterdam en Amsterdam hebben beide bij do Russische delegatie te Londen aangeklopt om in aanmerking te komen als laad- en losplaats van Russisch graan. Toen de directeur van de gemeentelijke handelsinriehtingen te Amsterdam, de heer de Kadt, bij de delegatie kwam, bleek hem, dat ook uit Rotterdam pogingen bij de dele gatie waren aangewend, om de haven als losplaats voor het Russisch graan aange wezen te krijgen, schrijft ..Het Volk". Op zichzelf is dit natuurlijk niels bijzon ders, maar wel heel zonderling is het daar bij aan den dag getreden feit, dat deze Rot- terdamsche sollicitatie gesteund werd door een aanbeveling van het departement van landbouw, handel en nijverheid, ondertee kend door twee hoofdambtenaren van dit departement Het spreekt vanzelf, dat de heer de Kadt, bij zijn leriffekecr uit Ldhdeh, deze ontdek king onmiddellijk ter keffnis bracht van den Amslerdamschen wethouder ter Haar, die deze semi-otficieele behadeeling der Am- slerdamsche havenbelaiïgen op zijn beurt in het college van B. én W. ter sprake bracht. Het gevolg van een en ander is geweest, dat namens B. en W. een uitvoerig schrij ven tot Minister Aalberse is gericht, waarin van dezen bewindsman maatregelen wor den gevraagd legen de onrechtmatige in menging van de beide -betrokken hoofd ambtenaren. De raad van Eibergen heeft besloten de tweede salarisvermindering voor de amb tenaren (ad 5 pOt.l, die met 1, Augustus zou ingaan, in te trekken, aangezien de levens standaard over het geheel niet is gedaald. Op brutale wijze worden In Den Haag nagemaakte rijwielplaatjes aan den man gebracht. Gisteren stond een man met een rijwiel aan de hand op> een derpleinen de plaatjes te verkoopen voor 10 en 15 cent per stuk. er aan gegadigden bijvoegende, dat men de plaatjes gerust kon koopen, omdat ze niet van dg echten,waren teonderscheiden. Naar de Res.bode" hog mededeelt, ver voegde zich Dinsdagavond bij een rijwiel handelaar in Den Haag een man die zijn bemiddeling aanbood voor de levering van rijwielplaatjes legen f 7.50 de honderd stuks. Hij had eenige exemplaren bij zich, die niet te onderscheiden waren van een echt plaatje. De rijwielhandelaar is er niet op ingegaan. Op de Rozengracht te Amsterdam heeft een pl.m. 22-jarige jongen rijwielbelasting- merken voor 50 ets. per stuk te koop aan geboden. Op de komst van een politieagent nam hij de vlucht. Woerdensche Landbo uw-, Handel en industrie-Tentoonstelling. De voorbe reidende werkzaamheden voor Jeze tentoon stelling, die gehouden zat wórden van 9 tot en met 17 September a.s„ zijta in vollen gang. Het tentoonstellingsgebouw een hou ten gebouw van 50 bjj 40 M. zal verrijzen op het éxcercitieterfein. Kceds circa tweederde van de beschik bare ruimte is besproken. Zeer waarschgnlgk zullé^i op de tentoon stelling meerdere bedrijven in werking te zien zijn. De burgemeester van #oerdeu, de E.A. neer H. G. Van Kempen, jtaeft zich bereid „Dat zai ik je uitleggeK. 't Zal niet ge makkelijk zijn. We hebben elkaar al lang geschreven. Zij heeft eerst over mijn werk i gecorrespondeerd, daar was zij mee ingeno- I men, en hoe het zoo gekomen is, weet ik I eigenlijk zelf niet, maar wij zijn geregeld briefwisseling gaan houden. Zij weet niet, dat wij familie zijn; ik heb' niét van je ge sproken; ik wist niet, dat zij je ooit gezien had. „Ik begrijp het niet. Ik heb wel gesproken van jou; ze zei niet, dat zij je kende. Waarom heeft zij daar een geheim van ge maakt?" „Dat weet ik ook niet." „Heb je haar.-Ooit ontmoet?" „Ja." ,,'t Is hoogst verwonderlijk. Waar?" „Zij was van den zomer buiten melt haar zuster." „Bee?" „Ja, „Bee." Daar hen ik gegaan, nadat zij mij het portret heeft gezonden. Ik wou haar zien. Ik had kamers in hetzelfde huis, gedu rende een paar dagen." „Bij mijn zielEn zij Bracht mij in den waanWei, zij scheen verbaasd, toen zij hoorde, dat jeZij wist niets van te. Behalve je naam!" Er volgde een oogenhlik stilte. „Bedoel je, dat ztj met verbazing Koorde, Koe ik een mulat was? HeB je haar dat Sierteld?" „Ja." „Hoe lang geleden?" „Pas." „Wanneer, verleden week?' Dezé Week?" „Ja, deze week." David wendde zicfi af. Het was een week geleden, dat hij Bees Iaatsten brief had ge- verklaard het Eere-voorzitterschap der ten toonstelling te aanvaarden. Het gunstig bekend staande sj^nphonie orkest, onder leiding van den heer Jakob Knaul, is door de tentoonstellingscommissie geëngageerd. Voorts zullen ook zanguitvoeringen, een voetbalwedstrijd en wellicht een ringrgderg worden gehouden. Op Zaterdag 13 September, zal, mede in samenwerking met deze tentoonstelling een Landdag worden gehouden van den brzonderen Vrijwilligen Landstorm in het gebied van de Nieuwe Hollandsche Water linie. Schietwedstrijden zullen plaats heb ben, terwijl waarschijnlijk ook demonstra ties met vliegtuigen worden gehouden. Eindelijk zat op den Iaatsten dag der tentoonstelling, dus op Woensdag 17 Sept, door de afd. Woerden en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een veetentoonstelling worden gehouden. Gister mor ge n,h e e f t in de Chemisch Technische Industrie, aan de Nieuwe Kade te Amsterdam, een hevige ontploffing plaats gehad, even nadat de werkmeester Walerbalk in het voorgebouw het gas had ontstoken onder een ketel, waarin een vloeistof voor de bereiding van rijwiellak moest worden gewarmd. Toen de man het aangrenzende laboratorium was binnengegaan hoorde hij een hevige knal. De tusschenmuur bezweek. Het bleek, dat de ketel was ontploft; de vloeistof was in brand geraakt en het vuur had ook den zolder, waar veel brandbaar maleriaal lag opgestapeld, aangetast, zoodat de vlammen reeds' uit het dak sloegen. De brandweer, die spoedig aanwezig was, heeft den brand tot den Zolder kunnen beperken. Persoon lijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Een toestel voor het afgeven van tramkaartjes. Elke tramonderneming wordt hel slachtoffer van passagiers, die, opzettelijk of onopzettelijk, verzuimen te betalen. De meest strenge contróte kan dat euvel niet geheel ondervangen Iedere conducteur moet eiken dag komen afiekenen. Loopen van en naar de remise in de diensturen, geldtellen, het kost alle maal tijd. Ten slotte, en ook hierin schuilt een verlies voor de gemeente, zijn er tal van mogelijkheden om met het afgeven van kaartjes te fraudeeren. B.v. kan een con ducteur een reeds gebruikt kaartje, dat is weggeworpen, opnemen en op denzelfden rit nog eens uitgeven. Al deze dingen zijn aanleiding geweest, zegt het „Hbld.", om te zinnen op een middel, dat die schadeposten zal opheffen. De heer J. J. van l'areen, chef van de afdeeliDg Vervoer bg de gemeentetram te Amsterdam, heeft een vernuftig to.stjl uit gevonden, dat in den wagen wordt aan gebracht. Het publiek moét (fan bg het binnenkomen in den wagen betalen. Eerst riA betaling wordt een kaartje afgegeven. De- 'werking is ongeveer zóó; Het geld valt 'in een glazen busje, de conducteur drukt op een nok, het geld zakt in de bii3 en een kaartje komt te voorschijn. Er zgn vier zulke nokken, ten behoeve van gemeenten waar kaartjes van verschil lende waarden bestaan. Elke nok reageert op een rol met 1000 kaartjes. Is de eerste rol afgewerkt, dan komt de tweede aan de beurt. En zoo vervolgens. Elke wagen krijgt dagelijks mee drie volle en één niet-volle rol, dus steed3 ruim 3000 kaartjes, wat in de praktijk ruim vol doende i3, behalve misschien op zeer drukke dagen. Dan kunnen vier volle rollen wor den meegegeven, wat in elk geval genoeg is. Men moet met gepast geld betalen, maar het is niet noodig juist een dubbeltje te geven. Tien cent, of wat anders, is ook goed, of, voor drie personen, b.v. een kwartje en vijf cent. De conducteurs behoeven niet meer aan de remise af te rekenen. Daar op één wagen per dag nooit meer dan vijf ver schillende conducteurs rijden, is de bus in vgf vakjes afgedeeld. Door een bepaalde inrichting komt het geld, dat iedere con ducteur ontvangt in zijn eigen vakje. Dp voordeelen van deze toestellen zijn dus geen frauduleus kosteloos vervoer meer, „Wat zei ze?" stamelde hij. „Zij was verbaasd. „Ontzet." „N-een, zóózeer scheen het Kaar Kelang- elelling niet te wekken." „Maar ik vat liet niet," riep hij weer, „je zei daar zooeven, dat je haar gezien had?" „Zij wist niet, dat ik haar gezien heb; zij weet niet, dat ik het was. Ik had een ande ren naam aangenomen; ik noemde me „Tremlett." „Je noemde je „Tremlett"? Waarom? Wat ter wereld beduidde dat toch allemaal Waarom nam je een anderen naam aan?" „Ik wou niet, dat zij er achter kwam, hoe ik.... geen blanke was; althans nog niet, nog niet zoo gauw. Ik was bang „Bang?" „Bang, dat zij zou ophouden mij te schrij ven, als zij het wist." ,,'t Klinkt of je mij daar vertelt, dat je op Kaar verliefd bentl" „Ja," antwoordde David kalm, „dat heb' ik je ook te vertellen. Ik ben verliefd op haar." Roerloos stonden zij elkaar, gedurende en kele seconden, in de oogen te kijken. „Moet dit een grap beduiden?"-vroeg Vivian stroef. „Neen, volstrekt niet, hét is waar. Hel doet mij leed, groot leed te hooren, dat jij van haar houdt; maar ik had haar al lief eer ik dit hoorde, vergeet dat niet. Het Be hoeft geen kwaad bloed tusschen ons te zetten, wat er ook gebeure. Ik heb het je ferteld, zoodra dit konik ben geheel open tegenover je geweest." „De ben een boon als Ik' snap, waar je eigenlijk heen wilt!" zed Vivian, na weer pauze. „Het doet je leed! Wat er ook ure! Wat bedoel je daarmee? Is het een geen langdurige afrekening, fraude bjj het personeel vrjjwel uitgesloten. Voorts, daar het publiek bg het binnen komen betaalt, blijft de conducteur voort durend op het achterbalcon, wat aan de veiligheid ten goede komt. Het voorbalcon zal moeten worden afgesloten; het zal wor den bereikt door dea wagen. De toestellen kunupu ook op éénmans- wagens gebruikt en zullen daar zelfs het eeijst worden toegepast. Do gemeente Am sterdam heeft er 25 besteld, vgï zijn er gereed en zullen fn gebruik worden geno men op lijn 15. Op het toestel is octrooi in verschillende landen aangevraagd en het Nederlandsch octrooi is reeds verkregen. In de Veenen onder Ede zijn huis en schuur van den landbouwer van Roebel totaal afgebrand. Huis en inboedel was verzekerd. De inboedel van een mede bewoner kon door het optreden van een 18-jarigen buurjongen, die een raam stuk sloeg, gered worden. Do jongen heeft glas in de oogen gekregen en zal waarschijnlijk beide oogen moeten missen. Hij is naar het ziekenhuis to Arnhem vervoerd. Onder Weurt is gisteren do 24 jarige J. S., arbeider bij de Maas-Waai- kanaalwerken in aanraking met de olec- trischen stroom gekomen en gedood. Sedert eenigedagen wordt de grens bij Ter-Apel en ook bij do andere toegangswegen bewaakt om den kassiers- bediende J. W: uil Dortmund aan te hóu den. Sedert Donderdagmiddag heeft hij, ver moedelijk in gezelschap .van zijn vrouw, Dortmund verlaten, yan. zijn tyink .020.000 Mark of f 192.000 meenemende. Volgens uitlatingen wilde hij zich naar Rotterdam begeven en het is niet onmogelijk, daar hij oen kaartje in noordelijke richting heeft ge nomen. dat hij bij Coevorden,, Ter-Apel ot elders probeert over de grens te gaan. De sigarenfabriek van do firma Nico Breider te Almelo is uitgebrand. Alles is verzekerd. Naar de gevangenis te Maaslricht is overgebracht de mijnwerker L. J. D. uit Kcrkrade, die den polderwerker M. met een mes heeft gesloken en de lin kerlong geraakt Slachtoffer en dader waren dronken, waardoor de vechlparlij, waaraan verscheiden personen deelnamen, is ont staan. G weken geleden heeft D. een Duil- scher in de onmiddellijke nabijheid van Kerkrade eveneens met een mes in een long gestoken. De Duitscher is inlusschcn her steld. Aan 't verzoek voldaan. Een eigenaar van een café zat met enkele vrle- den te kaarten, en 't ging zoo gezellig, dat ze ver over *t sluitingsuur nog aan 't pandoeren waren, 't Werd echter t n slotte tgd om op te stappen en meneer zei aan een, nieuwen, kellner to kijken.of er 'n ageut in de straat was. De jongeling bleef een tjjdlang weg en kwam toen terug met een heele groote: 't Heeft lang geduurd, meneer, maar bier is-t-er een. S BUITENLANDSCH GEMENGD, De politie heeft do grafschennors, die te Aken zulke verwoestingen hadden aange richt, ontdekt, en de meesten reeds in hech tenis genomen. Het zijn 4 mannen en 2 vrouwen, die tot do communistische partij behooren. Een hunner is bekend wegens zijn deelneming aan de betoogingen, in September van verleden jaar. In Parijs heeft de nieuwste raode-onzin haar aanhangsters een grappige poets go- bakken, zoo lezen wij in do Manufacturier. Het gold onlangs als dernier cri, de hoeden te garneeren met uit Japan ingevoerd klei ne metalen plaquettes, waarop Japansche woorden waren gegraveerd. Kort daarop echter liet een Japansche klant zich aan dienen bij den directeur van een modesalon en vertelde dezen tot diens groote ontstel tenis, dat de gegraveerde woorden bijna alle onwelvoegelijko Japanscho uitdrukkin gen beteekenden. Niet alleen werden on middellijk daarop alle aanstootgevende waarschuwing? Meen je.Je meent toch niet, hoe je denkt, dat zij jou zal trouwen?" „Ik hoop en bid, dat dit zoo is. Als zij meer van jou houdt, dan zal zij hot natuur lijk niét doen." „Wat?...." Hij lachte gedwongen. „Heb je nu je verstand verloren? Het is onge rijmd, 't Is een beleediging voor haar, om le meenen, dat.Kijk oens hier, ik wil geen twist zoeken met je. Maar je zult toch wel inzien, dat het dwaasheid is. We maken ons zelf niet; 't is jouw schuld niet, dat je niel zóó bent als wij allemaal; 't is je ongeluk Maar je kunt niet verwachten van een meisje, dat zij een kleurling (rouwt; dat is in strijd met de natuur." „Onze moeder heeft het toch gedaan," zei David. „Daar weet ik dan ook genoeg vanl. Bovendien, het was ons geen geheim, dat zij zich allerongelukkigst voelde. En ik heb je al gezegd, dat Hilda mij toebehoort. Daar moet je niet tusschen treden; 't is toch al te ver gegaan met die brietwisseling en dal portret. Het gaat mij nog te hoogl" „Zij behoort jou niet toe, als zij jou toe behoorde, zou ik niets zeggen. Zij behoort ons geen van beiden toe.zij kan kiezen wien zij het liefst wil hebben. Nu, laat haar dan ook die keuze. Als mijn liefde onge rijmd beieedigend is voor haar, waarom ben je dan bang, dat ik mijn zaak bij haar be pleiten zou?" „Bang?" vatte de ander vuur; „denk je, dat ik jaloerschj ben op jou? Dat weet je ioch beter. Je bent zelt bang; dat heb je ge zegd. Toen je tot haar ging, was het als een lafaard; volgens je eigen zeggen weer, heb je om haar heen gedwaald onder een valschen naam. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5