AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming KEEREWEER EEN VERRASSING f ,<@)ÉCMg'S ^pSPybiiiNGEN.'.- BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAFEN. Zaterdag. Volksgebouw: Dansavond, te 8 uur nam ScheveningcnJapansch vuurwerk op het strand, te 3 uur nam. Zondag. Accordeonvcrcenignng: Boottocht naar Amsterdam. Vertrek 7 uur voorin. Jeruël (Middclstcgracht 3): Des voorm. plechtige heiligings-samenkomst; des nam. te 7 uur, de heer De Lange, van Rotterdam Zomerzorg: Concert van „Werkmans Wils kracht" nam. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Menscb- heid", Hooigracht 48, 19 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsman*steeg 17, telefoon 435. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AAI.MAKKT 10 TEIjEF. 861 7797 Hedenmiddag kwam le Amersfoort een exira trein uit Duitschland aan met onge veer 500 Duitsche en Oostenrijksche kinde ren voor het Comité van mevrouw Nieu- wenhuisUxkull alhier. Vandaar gaan de kinderen verder naar verschillende plaat sen in ons land waar zij gedurende eenigen tijd zullen worden verpleegd. Ëcn zestigtal zijn bestemd voor Leiden en Noortlwijk. Deze worden alhier met dc trein van 5.22 verwacht. In dezen lijd, nu het dienstbodenvraag- sluk zich zoo op den voorgrond dringt, om dat het hoe langer hoe moeilijker wordt een goede dienstbode te krijgen en nog moei- lijker om haar gedurende eenigen tijd te houden, mag hot wel als een bijzonderheid gelden wanneer zoo een gedienstige het 25-jarig jubileum in den zeilden mag her denken. En dat heuglijk feit wedervaart heden Johanna de Gunst, die op 1 Augustus 1899 bij de dames Backer Rapenburg 7 in dienst trad. Hot heeft de trouwe dienstbode nice aan belangstelling ontbroken. Zoowel van •verschillende vreemden die de goede eigen schappen van deze vrouw vernamen als van haar patronessen ontving zij blijken van belangstelling, die zich mede uilten in slot- lelijke bewijzen. Mej. de Gunst is er zeer mee in haar schik, doch zij ging ook vandaag door met het vervullen van de haar toevertrouwde huiselijke zorgen. Heden verliet onze stadgenoot de tram conducteur van de N.Z.H.T.M., de heer i. Verbij, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden lecRijd, den dienst, na 10 jaar in deze betrekking werkzaam ie zijn geweest. Na hedenmorgen op het kantoor van de 'directie aan den Rijnsburgcrweg te zijn ont vangen, waar hem tot afscheid een souvenir werd aangeboden zal hij hedenavond te zij nen huize aan den Oude-Rijn worden ge huldigd door zijn collega's. Het muziekcorps van de Maatschappij zat hem lusschen 7 en 8 uur een ovatie brengen en namens zijne colleges zal hem een huldeblijk worden aangeboden terwijl ook de Commissie uit do burgerij op dezen avond blijk van hare belangstelling hoopt le geven. Door den rijksbouwmeester te Den Haag werd gisteren aanbesteed de riolecring op het terrein van het academisch zieken huis alhier. Laagste inschrijver C. van Hees Je Utrecht, voor t 61000. net begint al. Door Arie dc Gr. alh., werd bij de politie aangifte gedaan van dief stal van het op zijn rijwiel aangebracht be- laslingplaalje. lfij had ongeveer drie kwartier in een café vertoefd en daar zijn rijwiel in het portiek neergezet. Hoewel het plaatje aan de stuur stang zat gesoldeerd, heeft men toch gelegen heid gevonden het le verwijderen. Vermoe delijk heeft men daarvoor eerst de stuur stang van het rijwiel moeten afnemen. Wij vernemen dat de politie met betrek king tot de controle op Jiet bezit van een be lastingplaatje op bet rijwiel voorloopig cou lant optreedt De eerste dagen zal men zieh bepalen tot een aanzegging en waarschuwing en eerst na verloop van eenige weken tot bekeuring overgaan. Behalve de politie zijn ook de belastingambtenaren tot het maken van bekeuringen bevoegd. Men doet daarom verstandig het rijwiel zoo spoedig mogelijk >an een plaatje te voorzien. Door A. Fl. alhier is bij de politic aan gifte gedaan, dal hij gisteren aan den hoek Vrouwenkcrkkoorstraat en Mare is aangere den door een ander wielrijder, genaamd K., tengevolge waarvan het voorwiel van zijn rijwiel vrijwel geheel vernield werd. Fl. geeft aan K. de schuld van de aanrijding, wat nu nader door de politie zal moeten worden on derzocht. Gisternamiddag ongeveer te 7 uur werd O. C. v. d .N., die met een rijwiel uit een der zijstraten van de Haarlemmerstraat kwam, aangereden door een auto, bestuurd door den heer H V. le 's Gravenhage. Het rijwiel kreeg nog al schade en van der N. liep eenige, hoe wel niet ernstige verwondingen op. Volgens ooggetuigen ligt de schuld bij Van der N. zelf, die verzuimde bij het verlaten der steeg te bellen. Bij een der proefritten der elcctrische treinen, die nu geregeld lussdien Den Haag en Leiden worden gehouden, nam gistermid dag een der motorwagens een groot gedceUe der bovenleiding mede, zoodat de proefritten tijdelijk geslaakt moesten worden. Van het goedkoope rijwielvervoer f 0.30 per JO K.M. wordt vooral nu de vacanties begonnen zijn zoo'n druk gebruik ge maakt, dat in de meeste treinen der Ned. Spoorwegen een extra-wage^ voor rijwiel- vervoer gesteld moei worden? Brj de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f 312.531.62 en terug betaald f281'.471.59, terwijl 100 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 50 boekjes gcbeg) werden uitbetaald. Het tegoed der 16370 inleggers bedroeg einde Juli f 5.155.237.98. RECLAME. j&e.jg hgj voor groot en klela als tot slot van den maal- tijd met Honig's Maïzena I fpj gfefabriceerde HONIG'S ~i\-y PUDDING wordt opge diend. Door hun aangenomen smaak zijn Honig's Puddingen al gemeen gewild, terwijl de zuiverheid cn kwaliteit aan de hoogste eischen voldoen. Vraagt Uw Winkelier iT^fe-Lrrop.HÈrNERib 5017 Herdenking Mobilisatie. Ook in de andere steden van oiys land is gisteravond de mobilisatie 1914 herdacht. In Den Haag werd het woord gevoerd dooi generaal van Terwisga en minister Ruys de Beercnbrouck. Prins Hendrik woonde een deel der herdenking bij. Ilem werd een ovatie gebracht. Aan de rede van onzen premier onllee- nen wij het volgende: De dag van heden roept bij iederen Ne derlander de herinnering op aan den lslen Augustus 1914. Alle ons omringende mo gendheden waren tegen elkander in het krijt getreden. Ons land behoorde tot de wei nigen die niet reeds het eerste treffen gold. Wjc zou voorspellen of het „hodie Li bi eras mihi" ook aan ons bewaarheid zou wor den? Geen dag te vroeg, geen dag te laat kwam het besluit om allen die tot het leger behoorden onder de wapenen le roepen. Ne derland toonde hiermede dat het zijn neu traliteit niet slechts met het woord wilde verdedigen maar dat het bereid was ook daden te verrichten. Wij waren gelijk de toenmalige voorzitter van den ministerraad het even eenvoudig als treffend uitdrukte bereid ons zelfstandig volksbestaan met de wapenen in de hand tegen iederen indrin ger te verdedigen. Niels meer niets minder. Wij achten het schooner voor zijn vader land le leven dan te sterven. Maar wie voor zijn land wil leven moet ook bereid zijn er voor te sterven. De menschheid is nu een maal nog niet genaderd tot het schoone ideaal, dat recht boven macht gaat. Zoo ieis ons deze droeve waarheid kan inscherpen, dan is het wel de dag die wij heden herdenken. Voor men recht wist wat er gebeurde stond gansch Europa in vuur en vlam. Een volk dal te midden van den ontzet- tenden wereldgebeurtenis de armen lijd zaam zou hebben gekruist, ware in den bajerd ondergegaan. Over de afwerende kracht van onze weermacht pleegt verschil lend te worden geoordeeld. Maar de ge schiedenis leert toch door alle tijden heen, hoe de onderdrukking van een volk, dat zich manhaftig verdedigt zelfs de over macht voor een uiterst zware laak stelt. Geen wonder dat de leiders in den groolen oorlog de aantasting van Nederland aller minst hebben beschouwd als een weinig beleekcncnde krijgsoperatie. Integendeel de koene houding van de duizenden jonge mannen die met geestdrift aan den roepstem van het vaderland gehoor gaven, kon niet nalaten den indruk te vestigen dat Neder land niet minder dan zijn buren bereid was zich elk offer te getroosten. Het zou van grenzenlooze lichtzinnigheid getuigen indien men meende, dat het einde van den oorlog ook voor goed het tijdperk van geweld had afgesloten. Een enkele blik over de grenzen leert helaas gansch anders. Hoezeer wij ook zouden wenschen, dat het ogenblik aangebroken was om den Jaat- sten soldaat af te danken, wij moeten ons rekenschap geven van de nuchtere werke lijkheid. Ieder oogenblik kan Nederland, kunnen de overzecsche gewesten zich ve:-r bevinden in het midden van een wereld brand. Wij moeten ons van de harde nood zaak der zelfverdediging niet onttrekken. Deden wij dit, wel verre dat onze zonen het wapendragen bespaard zou blijven, zou den zij het gevaar loopen in dienst van den overheerscher een treurig lot tegemoet te gaan. Een terugtrek, niet veel langer dan een eeuw in onze geschiedenis, is slechts noo- dig om deze voorspelling van de feiten gestaafd te zien. Daarom valt het onmoge lijk het oor te Ieenen aan hen, die reeds thans aansporen do rusting uit te trekken, zelfs al komt de drang van een zijde, wier verleden een gansch anderen raad zon doen vermoeden, Als Gij den vrede wenscht^ be- RECLAME. 5007 êis. fóeppiin Véaiidttttuj petten G>ju*in Omych vooi oe*s>cMitig te ücSi&edenMof. de own je (knd! reid U ten oorlog, moge een oud woord zftn, verouderd is het niet. Laat ons God vurig bidder, ons den wereldvrede te schenken. De dag waarop alle volken gelijktijdig en wederkeerig, dat is dus internationaal, tot een andere gedragslijn inzake bewapening besluiten zal, een gezegende zijn afs wei- mige. Zoolang echter onze naaste buren zich de machtsmiddelen blijven verschaffen om hun wil met den sterken arm door te drijven, zijn wij aan ons roemruchtig Vorstenhuis verplicht hun zoo noodig een „tot hiertoe en niet verder'- toe te roepen. Laten wij op een dag als deze de innige hoop uitspreken, dat God ons de verschrik kingen van een nieuwen oorlog moge be sparen, maar als ons een ander lot be schoren wordt, het dan levend geslacht zich moge gedragen als de mannen van 1914, De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Utrecht spreekt als haar oordeel uit, dat de voorkeur zou verdienen de huidige Tariefwei le doen voortbestaan, met dien verstande, dat de in de practijk gebleken leemten en onjuistheden dier wet worden aangevuld en verbeterd, terwijl zij, gezien de noodlijdende positie, waarin de Neder- landsche industrie thans verkeert, zich in elk geval verklaart tegen het vrijlaten van die artikelen, welke hier te lande worden vervaardigd en tot nog toe belast zijn. De Kamer meent echter hieraan te moe ten toevoegen, dat zij, gezien de omstan digheid, dat de schatkist zoo dringend ver sterking behoeft, er desnoods in zou kunnen berusten, indien met behoud van de be slaande Tariefwet aangevuld en verbe terd in den hierboven bedoelden zin de tarieven wGj/den verhoogd van 5 pCt. tot 8 pCt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noordbrabant te Eindhoven, beeft een adres aan den minister van finan ciën gestuurd, waarin zij als haar meening uitspreekt, dat de directe belastingen* ten Bpoedigste moeten worden verlaagd, daar zij een dreigend gevaar zijn geworden voor het bedrijfsleven. Naast zeer ingrijpende bezui nigingen, die de Kamer primair acht, zal een hoogere opbrengst der invoerrechten naar de meening der Kamer, het eerstaan-. gewezen middel zijn om de vermindering der directe belastingen mogelijk te maken. Dit middel bezit tevens de zeer gewenschle eigenschap, dat het der nationale nijverheid tot steun kan zijn In den ongelijken strijd met vreemde fabrikaten, die onder de meest uileenloopende invloeden in groole hoeveel heden worden ingevoerd, tot nadeel van den nationalen arbeid. Op dezen grond juicht de Kamer het toe, dat een herziening der Ta riefwet is aan de orde gesteld. Over den aard der herziening zelf, is de Kamer minder bevredigd. Zij brengt haar voornaamste bezwaren naar voren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland besloot met 10 tegen 5 stem men dc Regeering ter zake van het ontwerp- Tariefwet mede te deelen, dat zij iedere verhooging van invoerrechten tegen het be lang van handel en nijverheid en dus vau het geheele land acht. De Kamer voegt aan dit advies toe hare meening, dat, mocht niettemin tot tariefsverhooging worden be sloten, deze verhooging zal moeten plaats vinden op de basis van het bestaande ta rief in studie kan nemen, wat kan geschie den door een commissie van deskundigen, vertegenwoordigers van handel en indus trie. De gloeilampenfabriek Electra te Til burg, de gloeilampenfabriek H. Heussen Co., te Arnhem, de Metaaldraadlampenfa briek Ozon te Tilburg, de gloeilampenfa briek Nijmegen, Nijmegen, en de gloei lampenfabrieken N.V. Vcreenigde Indu strieën Rotterdam v.h. Ph. Verhagen «fc Zoon te Rotterdam, hebben een adres aan den minister van financiën gestuurd, met de mededeeling, dat zij ernstig bedreigd worden in hun bestaan door de voorgestelde verhooging van het tarief voor glaswerk en koperwerk, omdat onder deze posten hun voornaamste grondstoffen, als glazen bui zen, staven en ballons, alsmede koperen gloeilampfittings worden gerangschikt- Zij dringen met klem aan op vrijstelling van invoerrechten te geven op genoemde artikelen, of restitutie te verleenen van daarop betaalde rechten bij export daar van, hetzij het ontwerp al dan nitet tot wet Terheven wordt. DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenstemming in de eerste commissie te Londen nog niet in le derde Duitschland weigert het Fransche militaire ontwapeningsplan de Micum- verdragen verlengd. Men is te Londen over het doode punt heengekomen, althans vooreerst. Na twee vergaderingen is n.l. de eerste commissie, dio zich met de kwestie dei? tekortkomin gen bezighoudt, ^dgemeene overeenstemming bereikt over het gedeelte der Fransche for mule, waar zij zich mede bezighoudt. De methode, vastgelegd in het gepubli ceerde rapport der eerste-commissie, wat de wjjze betreft, waarop de aandacht der commissie van herstel gevestigd zou worden op een eventueele tekortkoming, blijft on veranderd. Na een dergelijke mededeeling sou de handelwijze^ volgens bet Fransche voorstel, de volgende zijn. De Commissie van Herstel, versterkt door de aanwezigheid en de stem van een Amerikaansch burger, zou overwegen of er een opzettelijke te kortkoming is. Indien de commissie het niet eens kan worden, kan zij een beroep doen op een arbitrage-commissie van drie leden, die met algeraeene stemmen door de com missie van herstel zullen worden benoemd. Wanneer er in dit opzicht geen eensgezind heid te bereiken is, zal deze arbitrage commissie benoemd worden door den pre sident van het internationale gerechtshof te 's-Gravenhage. De voorzitter dezer com missie van drie zou in ieder geval een Amerikaan zijn. Het vervolg van liet verslag aer eerste commissie is feitelijk hetzelfde als het reeds gepubliceerde verslag; de toe voegingen van het Fransche voors el bestaan vooral hierin, naar men beweert, dat ei geen vaststelling eener tekortkoming p!aaTn kan hebben, tenzij waar er klaarblijkelijk kwade wil aanwezig is. In dit laatste geval zonden de geallieerde regeeringen, zooals net oorspronkelijk voorstel der eerste-com missie luidde, onmiddellijk overleg plegen over de maatregelen, die genomen moeten worden. De derde commissie heeft tot laat 'in den avond vergaderd om de ingewikkelde en technische gedeelten van het Fransche voorstel te overwegen, die de leveranties in natura betreffen. Deze voorstellen voor zagen de vorming van nieuwe arbitrage commissies, om o. a. mogelijk egesciiiifen te behandelen tusschen de geallieerden in verband met de leveringen in natura na 1930, daar het plan-Dawes deze mogelijkheid met onder de oogen ziet, evenals mogelijke geschillen tusschen de Duitsche regeering en de commissie van overdracht. Ook deze derde commissie moet het echter eens worden, alvorens ook het aceoord oer eerste commissie van waarde wordt. Men hoopt daarom, dat de derde commissie een stemmigheid zal kunnen bereiken, al vreest men voor Snowden, die zich op menig punt verzet. (Dit blijkbaar op grond van voeling met de bankiers, die zich nog niet hebben uitgelaten over het plan Herriot). Al nemen do geallieerden het aan, dat geeft nog niets, waarom ook niet de ban kiers er hun fiat aan hechten en dit is twijfelachtig, waar de commissie van her stel altijd nog zoo'n belangrijke plaats blijft innemen. De commissie heeft gisteren overigens ook vergaderd, nadat de Fransche leden eerst een onderhoud met Herriot hadden gehad. Besloten Werd, dat de commissie haar getal telkens naar Londen zaï ver plaatsen, als dit noodig is. Wanneer ook de bankiers accoord gaan met de geallieerde voorstellen, kan de uit- noodjging tot Duitschjand worden gericht en komt dit land mede in 't geding. Van die zijde is direct verzet te wachten tegen de Fransche militaire ontruimingsplannen van de Roer. De bladen noemen het beslist onaannemelijk, ook Stresemann's orgaan, en ongeschikt zelfs als basis van onderhande lingen. Dat Fransche plan omvat het volgende: De ontruiming yan Hagen na de plaat sing der leening van 800 millioen gouden marken; van Dortmund na de onderbren ging van GOO millioen aan Duitsche obli gaties; Bochum na 700 millioen; Essen na de overbrenging van 102 milliard goudmark. aan obligaties. Voor het geval dat op 15 Aug. 1926 al deze voorwaarden niet zijn vervuld, zouden de Fransch-Belgische troe pen toch uit het Roergebied teruggetrok- Ken worden op dien datum, indien Duitsch land tot op dit oogenblik stipt af de ver plichtingen van het Dawes-plan is nage komen. En altijd kijkt nog om den hoek de kwestie der intergeallieerde schulden De Micum-verdrkgen zijn toch nog ver lengd met de volgende wijzigingen in db voorwaarden: De nieuwe overeenkomst geldt tot aan het tijdstip, waarop het Dawes-pian in wer king treedt. Intusschen kan de mijnindustrie van lb Augustus af het verdrag met vijf dagen opzeggen. De uit- en invoerbetalingen, die voor Juli golden zullen van 1 Augustus af tot de helft worden verminderd. De looper.de steenkoo'belaslisj wo d:. van 1 Augustus af tot 25 pet. verminderd. Met het oog op de moeilijkheden in den afzet, waarmede de mijnen in Juli te kam pen hadden, zal de steenkoolbelas'.ing over de afgeloopen maand met 50 pet. worden verminderd. BELCIE. Het spoorwegstaking-proces. De socialistische senator Renier, die zich naar aanleiding van de spoorwegstaking van Mei 1923 wegens het aansporen van spoor wegbeambten tol staking voor het gerecht had te verantwoorden, is vrijgesproken. Van do 36 overige beklaagden kwamen er vijf vrij, terwijl de anderen allen voorwaardelijk werden veroordeeld. DUITSCHLAND. Besluiten van den Beier- schen Landdag loon- overeenkomst opgezegd. De Beieische Landdag heeft gisteren alle door de communisten, de sociaal-democra ten en de Volkischen ingediende voorstellen tot amnestie voor alle politieke veroordeel den verworpen. Hetzelfde lot onderging een motie van de communisten tot opheffing van het verbod van de communistische bladen. Aangenomen werd daarentegen een motie van de Boiersche volkspartij, waarbij de rijksregeering uilgenoodigd wordt, bij de aanstaande behandeling van de wetsont werpen tot uilvoering van de conclusies der deskundigen plechtig le prolesteeren tegen den inhoud van art. 231 van het verdrag van Versailles, waarin Duitschland zich schuldig bekent aan het uitbreken van den oorlog. Het tweede deel van de motie zegt, dat men Duitschland deze schuldbekente nis heeft afgeperst Voor het eerste deel stemden alle partijen van den Landdag met uitzondering van de communisten. Voor het tweede deel stemden alleen de partijen der regeeringscoalitie. De bond van mijndireclies (Zechenver- band) heeft de loon-overeenkomst in den Rocrmijnbouw opgezegd, zulks in verband met de weigering van de mijnwerkersbon den om in een loonsverlaging voor de mij nen aan den Zuidrand van hel Roergebied toe le stemmen. De Duilsch-nationalon hebben in den Rijksdag de volgende motie ingediend: De Rijksdag besluit, de Rijksregeering aan le zetten liet wetsontwerp over de invoerrech ten en de belasting op den omzet, dat aan den Rijksraad voorgelegd is. nog in Augiis1 lus bij den Rijksdag in te dienen. FRANKRITK. De amnestiewet. De Kamer heeft het overgangsontwerp in zake de amnestie ,dat door den Senaat is aangenomen, aanvaard. ENGELAND. Uit het Lagerhuis de Iersche grenskwestie dreigende elec- triclensstaking. Het Lagerhuis zal verdaagd worden op Donderdag a s. cn weer bijeenkomen op 28 October. De ccrsle-minister heeft aan Bald win beloofd, dat er voor de verdaging een mededeeling zal worden verstrekt over de Engelsch-R ussisclie confcrenl ie. Lloyd George vroeg of de regeering vóór den lijd een verklaring zou kunnen afleggen over de intergeallieerde conferentie en Mac Donald zeide dat hij, indien de vraag Maan dag herhaald werd, iets over de zaak hooptt le kunnen zeggen. Bij het debat over de ontwapening zeidc Amnion, dat de regeering nog geen gelegen heid had gehad een internationaal congres bijeen le roepen, doch dat zij niet voorne mens was af te wijken van haar besluit zoo spoedig mogelijk een congres bijeen le roe pen om na le gaan of de volken konden ge raken tot een veiliger methode van interna tionale bewapening. Alle onderteekenaars van het-verdrag van Washington hebben zich op eervolle wijze aan de overeenkomst ge houden. l)e Engclsche regeering zou niets ongedaan laten om de deur te opendn lot ont wapening, zoodra de zaken op het vasteland, die thans de aandacht bezig houden, afge daan zijn. Do politiek der receenae le«—-wóAn van de vlobjbasis le Singapore blijft onveranderd. Gisteren werd in Downingstreet een confe rentie gehouden over de moeilijkheden it» verband met dc Iersche grcnsregelings- kwcslie. Het was een merkwaardige vergade ring, want behalve de leiders der drie poli tieke partijen waren aanwezig de ondertee kenaars van het Engelsch-Icrsche verdrag, waardoor de Iersche Vrijstaat is opgericht, d, i Lloyd George, Lord Birkenhead cn Sir Laming Worlhington Evans. Op een vraag, die nadien in hel Uagcrliuis gesteld werd, antwoordde de premier, dat de conferentie geen besluit genomen heeft. De moeilijkheden zijn ontslaan door de weige ring der regeering van Ulster om een verte genwoordiger aan te wijzen voor de commis sie, die het Engelseh-lersche verdrag voor schrijft om de grens tusschen Ulster en den Vrijstaat vast te stellen. Eerst werd het oer deel ingeroepen van de juridisch! commissie uit den geheimen raad over de juridische zijde van de kwestie on deze commissie gaf te kennen, dat de grensconimissie niet aan het werk kon gaan. wegens de weigering van de regeering van Ulster om haar medewer king te verleenen. Het doel der conferentie in Downingstreet is geweest de middelen te be spreken om deze moeilijkheid weg te ruimen. De electriciens in het district van Londen hebben besloten het besluit van de vakvere nigingen, die bij het gf-schil in de elcctrische industrie betrokken z in, te steunen en in ge val legen 15 Aug. geen loonsverhooging van 10 sh. verkregen is, zullen alle arbeiders ir. dc elcctrische bedrijven van Groot-Londen, met inbegrip van tram- en spoorwegen, be vel krijgen, om, te slaken. PERZIE. Volledige genoegdoening. De Perzische regeering heeft aan de Ame- -rikaansche regeering een zoo volledige ver ontschuldiging aangeboden met betrekking tot den moord op den Amerikaanschen con sul le Teheran, dat men het incident wel als gesloten kan beschouwen. Perzië belooft alles t»? zullen doen voor de opspuring en de bestraffing der daders. Aan het stoffelijk overschot het slachtoffer zal militaire eer worden bewezen. De Perzi sche regeering zal gaarne de kosten betalen van het transport naar de Vereenigde Slat-en er. zal voorts de weduwe schadeloos stellen. De Iersche grenskwestie. LONDEN, 1 Aug. (Reuter). In het La gerhuis zeide de Minister van Koloniën, Thomas, dat het rapport over de Iersche grenskwestie ernstige consequenties doet rijzen. Hij noodigt Cosgrave en Crafg uit met hem te Londen te komen confereeren. Indien zij niet tot overeenstemming ge raken over de benoeming eener grenscom- missie, zal de regeering dadelijk ten wets ontwerp indienen om de Repassing der bedoeling van het verdrag onomstootelijk vast te loggen en zoo, dat over de wet geving gestemd wordt zonder dat de re geering acht geott op de gevolgen daarvan

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2