Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavoods STRIJICJE. LAND- EN TUINBOUW. SPORT. Lunchroom „SELECTA" Kort Rapenburg 10, Leiden INGEZONDEN. RECHTZAKEN. werd gedacht en aan de combinatie. Toen moest gedacht worden aan de praetische feezwaren. De school zal geen last hebben van het Raadhuis, echter is het omgekeerde wel mogelijk. Er is een voorplein dat benut kan worden voor muziekuitvoeringen. Dit voorplein kan door een hek afgcslo- worden zoodat de kinderen er niet nnen komen. Een ander bezwaar is de luidruch tigheid. .Wanneer de kinderen komen zijn iWij er niet, er zal wel eens een enkel geluid gehoord worden, maar wij hebben gemeend at dit niet zoo erg zal zijn. Het zijn beide gemeentelijke gebouwen en indien de archi tect zegt dat het iets zal worden dat een goed architectonisch geheel zal zijn dan heeft spr. daarin vertrouwen. Het zal het ■>og bekoren. Voor andere doeleinden mo- ^en wij het terrein niet gebruiken, dit is een verkoop-voorwaarde en waarom zou den wij niet de eerste zijn; mogelijk volgen ahtkre gemeenten ons na, indien er nu yan beide kanten geen bezwaren zijn. In de gesloten zitting hebben de heeren gemak kelijk kunnen praten. Argumenten zijn niet gehoord. Aan den heer Verschoor is gëen enkele opdracht gegeven. Nadat nog enkele heeren hierover het "woord hebben gevoerd en de Voorzitter het voorstel-Eggink om den aankoop van het terrein uit te stellen heeft ontraden, als zijnde zonder nuttig effect, wordt met algemeene stemmen besloten een raadhuis te stichten, evenals een openbare lagere school. Het voorstel-Eggink wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren D. J. van Cuilenburg, C. Eggink Sr. A. Verboom ën M. G. Mechel- se. Thans zal worden gestemd over den aan koop van het terrein. De heer C. Eggink Sr. maakt bezwaar (cgen het uilpad van 10 M. 9traat. Even- Sens zal hij zijn stem toelichten. Onder protest zal hij vóór stemmen, daar hij het Jammer zou vinden, indien door niet-aan- koop van dit terrein de beide vorige be sluiten te niet zouden worden gedaan. De heeren Cuilenburg, Mechelse en Verboom sluiten zich hierbij aan. Met algemeene Stemmen wordt daarna lot aankoop beslo ten. De Voorzitter spreekt den wensch uit, dat he't' een gunstig resultaat zal hebben en de gemeente ten goede zal komen. _De heer Mens maakt nog enkele opmer kingen over bestek en besteding, waarna de raad besluit aan den heer Verschoor op te dragen met plannen te komen. Hierna worden enkele besluiten comptabi liteit genomen, waarbij de heer Duyn'isveld enkele opmerkingen maakt en vragen stelt naar aanleiding van een overzetveer en de heer J. A. Mens den nieuwen weg vanal de brug bij Altemansgeest haar Leiden een weg noemt vol ongerechtigheden. De land bouwers van aangrenzende landerijen komt het schaamrood op de wangen bij het aan schouwen van ergerlijke toestanden. Hij zag, hoewel de weg behoort aan Leiden, hierop gaarne de aandacht gevestigd, de berm ver wijderd of bet hakhout. Wij hebben tc zorgen,.: dat een ieder dezen, weg, waarvan ook vanuit Voorschoten veel, gebruik wordi gemaakt, ongehinderd kan volgen zonder het schaamrood op de kaken te krijgen. Het is daar meer dan ergerlijk. De Voorzitter zegt den heer Mens den Commissaris van Politie te Leiden hierover te zullen aan schrijven. Daar n fern and iels had voor de rond vraag, weid de openbare vergadering door den Voorzitter gesloten. Wassenaar. Dij het bij verstek gewe zen .vonnis van de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage, waarvan het daar tegen gedaan verzet door bedoelde recht bank is vervallen verklaard op 1 dezer is met vernieliging van het vonnis van het kantongerecht te 's-Gravenhage, d.d. 11 Juli 1923, aan M. J. Essing, echtgenoote van F. C. Hol, alhier, wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet, de bevoegdheid motor rijtuigen te besturen ontzegd voor den tijd van één jaar. Twee gevaarlijke koolvijanden. Een lezer schrijft ons: „Mijn koolplanten, die eerst flink aan den gang waren, be ginnen nu te verminderen. Af en toe ster ven er enkelen, zoodat er, naar ik Vrees, weinig' zullen overblijven. Bij Onderzoek blij ken de wortels door witte (naden te zijn stuk gegeten. Wat is hiertegen te doen, op dat ik 3e overige planten zou kunnen be houden?" Hét kwaad, hetwelk in bovenstaand geval de kool met geheelen ondergang bedreigt, zijn de maden van de koolvlieg. Deze vlieg lijkt wel iets op de gewone kamervlieg, de wijfjes zijn aschgrauw, het mannetje iets donkerder. De lengte bedraagt 9 h 10 mM. .Gedurende de» winter verschuilen de poppen zich in de koolbewaarplaatsen, in den bodem, in spleten van boomen, e.d. In April leggen de inmiddels weer voor den 'dag gekomen wijfjes eieren op de jonge koolplanten, even onder de grondoppervlakte, niet hoogor, dus niet op de bladeren of bladstelen. De uit de eieren voortkomende maden vreten gan gen door den hoofdwortel, vernielen dus het plantenweefsel, zoodat, Wanneer in Juni of Juli een drogen tijd aanbreekt, de kool planten gebrek aan water krijgen en bij nader onderzoek vindt men den hoofdwortel grootendeels afgeknaagd en weinig of niet vertakt. Behalve op de kool legt deze vlieg eitjes op het koolzaad, rapen, radijs, knollen, enz., welke planten alle dezelfde bescha diging ondergaan. Bij het uit den grond trekken steken de vuil-wiüe maden uit de wortels en komen meestal in een flink aantal voor. Uit boven staande blijkt, dat de jonge planten op de plantbedden reeds kunnen worden aangetast en bij het uitpoten dient daarop wel goed gelet Men kan de eitjes zien. Een.andere direkte bestrijding bestaat hierin, dat men ae vlieg belet de eitjes op de uitgeplante kool af te zetten. Dit kan men doen door do bekende koolkragen. De laatste bestaan uit ronde stukjes asphaltpapier, in het midden van een gat voorzien. Nadat do jonge koolplant met aarde iets is aangehoogd, legt men de kraag er omheen en steekt door de punten een spijker. De vlieg kan nu niet op den wortelhals komen en waar de eieren niet op andere gedeelten worden afgezet, ontspringt de kool den dans. 't Laat zich hoorei, dat het uittrekken van de aangetaste koolplanten en het vernietigen vau de larven een opruiming houdt onder het gespuis. Om dezelfde reden is het ook gewenscht in het najaar de koolplanten op te ruimen en niet te laten staan of onder te spitten. Ook in het toepassen van wis selbouw, Waarbij dus wordt bewerkt, dat niet twee jaar aaneen kool of andere kruis- bloemigen op hetzelfde terrein worden ge teeld, gewenscht om dit kwaad te beperken. Als direkt antwoord op bovengestelde vraag willen we hieraan nog toevoegen, dat in bedoeld geval het eenige redmiddel is (althans wanneer nog iets te redden valt) de groeivoorwaarden zooveel mogelijk te be vorderen. Niet weinig zal hierbij de over vloedige regen helpen. Het gaat er maar om of de plant de aangebrachte schade kan overgroeien of niet. jfet is aan te bevelen een dunne bemesting van Éoegier toe te dienen. Zeer heilzaam werkt een gift van Chilisalpeter, per 10 vlerk. M. 2 h 3 ons. Dit zout rondom de planten pitgestrooid, zorgende dat het niet op de bladeren te recht komt. Overigens is er niets tégen te doen eu kunnen we alleen naar bovenstaande voorzorgsmaatregelen verwijzen. Een ander, veel voorkomend ongemak, kennen we als de kuolvoet. De wortels van de koolplanten vertoonen meer of minder dikke opzwellingen, terwijl het eind de dood is. De planten krijgen een matblauwe tint en gaan bij droog weer slap hangen. Deze op zwellingen worden veroorzaakt door _een slijmzwam, welke zwam, behalve koolsoor ten, ook andere kruisbloemigen aantast en zelfs bij gebrek aan beter zich nestelt op wilde Crucifeeren als de wilde Mosterd, 't Herderstaschje, enz., en daarop overwintert. Deze zwam verspreidt zich door o.a. sporen en deze laatste kunnen meerdere jaren 111 den grond in rusttoestand blijven. Hierdoor is het te verklaren, dat op een stuk land, waarop deze zwam eenmaal voorkomt, ook in later jaren een koolgewas gemakkelijk wordt aangetast. Reeds bij het inplanten dient er op gelet, dat besmette planteD niet worden uitgezet. Dit jaar vertoonden vele planten ^rp de zaaibedden reeds de gewraakte verdikking. Een eenvoudig voorbehoedmiddel is de oogenschijnlijk gezonde plantjes in water flink uit, te spoelen, zoodat iedere afwijking van de wortels zichtbaar wordt. Daarna roert men de wortels door een papje van koegier, een weinig kalk, en een weinig kopervitriool. Het meest praktische bestrij ding van deze hardnekkige kwaal is de aangetaste kool opruimen en de zieke stron ken verbranden. Ook kan men de aangetaste deelen in een diepen kuil begraven en met kalk bestrooien. Het koolland in het na jaar kalken met per 100 vierk. M. 20 h dO Kilo gebluschte kalk, doet de sporen dooden en voorziet den bodem tevens van net noodige plantenvoedsol. Verder dienen de genoemde wilde kruisbloemigen uitge roeid en past men zooveel mogelijk wissel bouw toe. Hierbij tele men op voor kooi bestemd land pok geen rapen, radijs a.a. (Jit bovenstaande is het gemakkelijk te verklaren, dat men de mooiste kool op versch land teelt. - - ,.v Vraag: Van een Gloxinia, welke ik pas gedurende een 14 dagen heb, verschrom pelen de (moppen. Wat moet hieraan gedaan? P. D. te L. Antwoord: De Gloxinia's worden in een v o o h t i gewarme omgeving opgekweekt, staan bij den kweeker in geschermde kas sen of bakken. In huis dient deze atmosfeer eenigszins nagebootst, maar de vochtige lucht ontbreekt. De planten kunnen gerust op den pot gegoten, maar de drogere en meest al koele lucht zal oorzaak z(jn van het ver dorren van de knoppen. U dient deze uit te snijden met den steel. Niet onmogelijk dat bij flink vochtig houden der planten zich nog knoppen zullen ontwikkelen. Vraag: Mrjn Clivia, welke eerst fce.t groeide, kwjjnt sedert een maand. Ik heb de plant buiten gezet en nu gaat zij heele- maal dood? .Wat kan hiervan de oorzaak zijn? H, V. te L. Antwoord: De toegezonden bladeren ver toonen geen sporen van een bepaalde be- beschadiging. Vermoedelijk is armoede de oorzaak. Lees hetgeen we over de Clivia- behandeling in dit blad meedeelden. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". WATERPOLO. BelgiëNederland. Naar het „Hbld." verneemt zal het Ned. zevental, dat Zondag 10 Augustus a.s. te Blankenberghe togen België zal spelen, Maandagavond door de Waterpolo-corarais- sie van den Nederl. Zwembond vastgesteld worden. De Polo-commissie heelt vijftien spelers uitgenoodigd Maandagavond 4 dezer een oefenwedstrijd in het voormalig Badhuis Obelt te Amsterdam te spelen. Onder deze spelers behoort ook het zevental dat ons land op de Olympiade te Parijs vertegen woordigd heeft. De mogelijkheid is niet uitgestoten, dat ingrijpende veranderingen in het zevental aangebracht zullen worden. Daar de uitgenoodigde spelers reeds een oefentijd van ruim zes maanden achter den rug hebben, is het te verwachten dat de Polo-commissie een zeer sterk zevental in het water zal brengen. Het vertrek der spelers is bepaald op Zaterdag 9 Augustus a.s. De kampioenscompetitie. Volgens „De Zwemkroniek'' is voor a.s. Zondag alhier vastgesteld een kampioens wedstrijd tusschen L. Z. C. I en de kampioen van de 2e klasse B, welke nog nader moet worden aangewezen. -LAWN-TENNIS. De internationale wedstrijden te Nooidwijk. Aan de van 6 tot 10 Augustus te Noord- wijk te houden internationale wedstrijden zuilen verschillende Duitsche spelers deel nemen. Kreuzer en Kleinschroth, die ver leden jaar het heeren-dubbelspel wonnen, komen hun wisselbekers dit jaar verdedi gen. Bovendien komen Schomburgk, mevr. Schomburgk, mevr. Kaeber en misschien ook Rahe en Heyden. OLYMPISCH NIEUWS. De ontvangsten. Naar blijkt uit een meaedeeling van het Fransch Olympisch Comité bedragen de ontvangsten bij de Olympische Spelen slechts ongeveer 5millioen francs, d. i. ongeveer 3 millioen frs. minder dan het minimum, dat men had geschat. Het con tract met de maatschappij Zenith en en kele andere maatschappijen gesloten ter verzekering van de ontvangsten bepaalt, dat die maatschappijen zullen vergoeden de helft van het verschil tusschen de wer kelijke ontvangsten en het bedrag van 8 millioen. zoodat ongeveer bijbetaald zal moeten worden 1millioen, waardoor de totale ontvangst derhalve gebracht zal wor den op 6s/« millioen. ATHLETIEK. Een aanval op het 400 M. wereld-record. De Zwitser Imbach koestert het voor nemen nog in den loop van dit seizoen, wanneer hij goed in vorm is, een aanval te doen op het 400 M. wereldrecord hard- roopen. Men weet ,dat Imbach de 400 M. te Parijs in 48 sec. liep. Dit was een nieuw wereld record. Later werd het verbeterd en ander maal vestigde Liddell in de beslissing met 47 3/5 seC. een nieuw wereldrecord. Men geelt Imbach in Zwitsersche alhle- liekkringen een goede kans. VOETBAL. De crisis in den N. V. B. Naar aanleiding van den crisis in den N. V. B. heeft de heer J. Moorman in zijn qualiteit van voorzitter van de Federatie van Erkende Voetbalbonden de secretaris sen en voorzitters van de belangenvereni gingen uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Zaterdagmiddag a.s. te 's-Gravenhage ter bespreking van den crisis in den N. V. B. BILJARTEN. Beuk Mazurel. Gisteravond had in café 'i Wapen van Oegslgeest bij den heer Averdieck een match plaats tusschen de lieérên Héük en Mazurel. Laatstgenoemde gaf zeer goed partij en bleef tot de 300 carb. gelijk, ter wijl de heer Beuk de laatste 100 carb. in .6 beurten beëindigde. De uitslag is als vólgt: carb. brt. h.s. gcm. Beuk 400 50 3 8 8.— Mazurel 310 50 30 6.20 WIELRENNEN. Van de Rijswijksche baan. Voor a.s. Zondag heeft de directie fier Rijswijksche wielerbaan beslag géTegd op de stayers Snoek, Miquel, Lavalade en Leddy, die een wedstrijd over 100 M. zullen rijden. Aan het programma zijn een aantal amateur-wedstrijden toegevoegd. Een nieuw Ned. record? Op de Rijswijksche baan heelt gister avond bij de wedstrijden der R. R. C. „Sparta" de stayer Asberg, een onbekende grootheid uit de B-klasse het Ned. record over 10 K.M. achter groole motoren verbe terd. Het stond sedert 25 September 1921 op naam van den Belg Linart op 7 min. 44 4/5 sec. Asberg wist het te brengen op 7 min. 38 4/5 sec. Hoewel een bondsofficial de heer Hirschmann, als tijdwaarnemer fungeerde, is het toch niet waarschijnlijk, dat het record zal worden erkend omdat de poging niet officieel is aangevraagd. SLINGERBAL. Een uiteenzetting van het spel. De heer H. P. Bakker schrijft ons: Het slingerbalspel is een spel, dat reeds jaren bestaat en in onze veste ook wel zo o nu en dan door enkele clubs werd beoefend, maar tot een competitie is het nog nooit gekomen. Het bestuur van den Turnkring L. en O. heeft het aangedurfd dezen competitie-wed- strijden te organiseeren en alle aangesloten Leidsche gymnastiekvereenigingen doen er aan mee. Jammer dat de vereenigingen van buiten de stad niet meedoen. Uit de aard der zaak is bet slingerbal- spel bij de meeste sportliefhebbers onbe kend, en daarom meenden wij goed te doen, het een en ander over het spel te schrijven. Iedere wedstrijd wordt gespeeld door 5 spelers aan elke zijde, welke te onderschei den zijn door een duidelijk volgnummer op de borst 1. 2. 3. 4. 5. Het terrein is 130 M. lang en 30 M. breed. Het doel is 7.25 M. breed en bestaat uit twee palen die min stens 3 II. boven den grond uitsteken, ter wijl do hoogte onbegrensd is. De bal is ongeveer van gelijke grootte als die voor voetbal, maar niet met lucht gevuld, doch met een soort vlasachtig vezel en weegt 1 3/4 K.G. Aan den bal zit een riem (lus) van 25 eM. lengte. Als er 25 minuten gespeeld is, wordt 10 minuten gepauseerd, verwisseld van doel en weer 25 minuten gespeeld. De partij, die den opgooi wint, mag óf doel kiezen óf den beginworp doen. De bal wordt zonder uitzondering door elke partij in de volgorde 1, 2. 3. 4. 5. geworpen. Na de rust werpt No. 1 van de partij, die het doel kooB en na liet maken van een doelpunt werpt de speler, die aan de beurt van werpen was, af De spelers zijn geheel vrij in de wijze, waar op zij den bal willen.wegslingeren. Wanneer de bal gevangen wordt, zonder eerst op den grond te sijn geweest, (dus uit de lucht) RECLAME. LOLA BASOUINE, VIOOL-VIRTUOSE 5005 of een of meer spelers hem hebben aange raakt, geldt dat als vangbal. Het voordeel van een vangbal is, dat de speler, die aan de beurt van werpen is, het doel van de tegenpartij met een driesprong mag nade ren. De driesprong mag zijn een Duitsche of een Engelsche. Een doelpunt wordt gemaakt: a. als de bal tusschen de doelpalen (op welke hoogte ook) doorgaat en hij achter het doel met den grond in aanraking komt; b. als- de bal tussch'en de doelpalen doorgaat; hij achter de doellijn op geldige wijze gevangen wordt, en de werper niet met het daardoor verkregen voordeel vaü het nog maken van een driesprong met beide voeten binnen het werpterrein geko men is; (over de doellijn). c. als de bal door het doel gaat, vóóraf met den grond vóór de doellijn in aanraking geweest is, en achter het doel gevangen wordt. Dit zijn in groote trekken de voornaamste regelen van het sjiel, èn de aandachtige sportliefhebber kan a.s. Zondagmorgen te half elf op het terrein achter „Pomona" het meer intensieve van het spel zelf gade slaan. Hoe of wij over den wedstrijd van a.s. Zondag denken Daaromtrent is zeer moei lijk iets te voorspellen. Bij den eersten wedstrijd won „Donar" op z'n slofjes met 60 van „Exelsior II; bij den laatstep wedstrijd wa-s „Exclsio^' I de baas van „Wilskracht en Genie I" ïnet 4—0, en nu zullen Zondag de twee Tonnende clubs el kaar bekampen. „Exelsior" heeft ontegen zeggelijk enkele goede spelers die boven de andere uitblinken. „Donar" daar in te gen beschikt over voldoende menschen om de ploeg eens te herzien en heeft op alle andere spelers die wij al gezien hebben, dit voordeel, dat haar spelers veel vlugger en sneller zijn, wat wij toeschrijven aan de geregelde beoefening van de athletiek. Hoe het zal zijn, kunnen wij a.s. Zondag zien, j maar verwisselt „Donar" een of meer men- schen uit hun ploeg, dan zal Exelsior I hun I uiterste best moeten doen om een niet te groote nederlaag te boeken. Scheidsrechter Rence leidde beide voor gaande wedstrijden verdienstelijk en zal ook a.s. Zondag als zoodalnig fungeeren. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie^. - Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De N. Z. H. tram hij Zniderzicht. Op een vraag van een der Raadsleden over den gevaarlijken toestand op deze plaats wordt van de zijde Van hét ddge- lijksch bestuur van de gemeente Leiden ge antwoord, dat daar niels meer te doen IS. Het zal belangwekkend zijn tc vernemen, wat in het belang van de veiligheid van menschenlevens dan reeds gedaan is, boven en behalve het plaatsen van borden met <2ewaarschuwing' voor dé' krilising. 19 aan de betrokken trammaatschappij verzocht haar wagens die van Voorschoten komen, deze kruising met een zeer kleine snelheid, bijvoorbeeld twee meter per se conde, in plaats van 5 en meer zooals nu in zwang is, te doen naderen? I Is deze trammaalschappij alreeds ver- j zocht steeds alle personen-bijwagens met j in bedrijfsvaardigen slaat zijnde remmen, die tegelijk op alle assen werken, te doen rijden, ook al mocht de Spoorwegraad dit niet noodig geoordeeld hebben? Is door het College van B. en W. reeds overwogen de zelfde verzoeken te doen aan den Spoor wegraad voor het geval de verzoeken aan de N. Z. II. T. M. geen uilwerking zullen hebben? Meent de trammaatschappij dat zij ook het artikel van het tramwegreglement, dat vermindering van snelheid voorschrijft ter voorkoming van ongelukken bij deze weg- krui9ing niet behoeft na te leven? Bedacht moet worden dat de tramwagen voerder en de bestuurder van een ander voertuig op den Singel elkaar pas zien op enkele meters afstand; zoolang de snelheid *van de tram te groot is, is het den auto mobilist onmogelijk, zelfs bij geringe snel heid van zijn auto, in den tijd van minder dan een seconde die verloopt tusschen het zichtbaar worden van de tram en het na deren van de noodlottige plaal9, de auto nog voor de tram tot stilstand te brengen. Bij groote tramsnelheid zooals nu blijven aanrijdingen door de tram voortduren. Een jurist zal den Raadsleden wel willen over tuigen indien noodig. dat de Raad zelve met behulp van een gemeente-verordening, die een maximale snelheid van twee meter per seconde voorschrijft voor de tram welke van Voorschoten komt, een eind kan maken aan de door de N. Z. H. T. M. geschapen levensgevaarlijken toestand. Deze trammaalschappij bedenke dat een toegewezen lijfrente voor een gewonde of verminkte nog meer kan kosten dan de on langs, tengevolge van een ondeugdelijke manier van signalen geven, welke door den Minister van Waterstaat behoort gesanctio neerd geweest te zijn, verongelukte motor wagen. WIELRIJDER. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden voor de strafzitting van het Kantongerecht Woensdagnamiddag 111 za ten op de rol, waarvan 93 voor openbare behandeling bestemd en 18 tinderzaken. J. A. M. de H., te Leiden had na 's avonds 8 uur klanten in haar winkel toegelaten en waren verkocht, wat door den agent van politie S. V. was geconstateerd, die thans zijn proces-verhaal onder eede bevestigd?, waarna de Ambtenaar 14 subs. 4 dagefi eischte. G. A. van O, vr. van Kr., te Leiden, ha<J vóór 8 uur des voormiddags versch brood afgeleverd aan één harer klanten. Deze, zekere S., verklaarde thans onder eede, dal het brood versch was. De Ambtenaar vroeg 13 subs. 3 dagen, "j J. B. W., landbouwer onder Zoeterwoude, was ten laste gelegd, dat hij een aan ziekte gestorven rund uit het weiland had lateis vervoeren naar den slager P. aldaar. Bef. klaagde ontkende. Hij was voor veezieitg geassureerd bij de Onderlinge Vee-aassuran» tie Hazerswoude—Koudekerk en hij had aarj het bestuur dier Maatschappij kennis ge* geven van het geval. Een dier bestuursleden, de heer Van der Kley, bevestigde deze ver* klaring. Hij had een boodschap van be.» klaagde ontvangen en daarna de doode koel doen vervoeren naar den slager Perijn lq Zoeterwoude door den koopman Corn. H, Schakenbosch. Deze, nu gehoord, zeide in. derdaad met zekeren militair Straver aldaafl den doode koe vervoerd te hebben. Of zijl haar hadden gebracht bij Perijn of naar Straver zelf, wist hij niet recht meer. Eo wat er met het cadaver geschiedt i9, wiij hij evenmin. Daarmede had hij niets Os maken.. Genoemde S., daarop gehoord, verklaard?, dat de koe naar Perijn was gebracht eij; daar geslacht. Hijzelf slacht ook wel eeni koeien, doode koeien verbeterde de Kanton, rechter, die dit wel gemakkelijk vond vooï] een man in mililiaren dienst. De' verbalisant Van Niekerk, rijksveld» wachter, was er van overtuigd, dat lan<fc bouwer W. wel heeft geweten wat er mja de doode koe gebeurde. De Ambtenaar achtte het ten laste g?» legde evenwel niet wettig bewezen en vroeg daarom noodgedrongen vrijspraak. Hij waai> schuwde beklaagde echter voorzichtig tg zijn. Hij heelt als lid van den genieent?» raad meerdere verantwoordelijkheid in dé. zen dan menig ander. Wel achtte hij het tevens aan den slagen Corn. P. ten laste gelegde bewezen, die he$ beest clandestien had geslacht en eischtq tegen dezen f 10 subs. 10 dagen. Anna L., een 21-jarige dienstbode te Le^i den, had op een Zaterdag tijdens de markt langs de Vischmarkt per rijwiel gereden, 't Meisje wist niet, dat het rijden daal! verboden was. 6e Kantonrechter was ooÜ van óórdeel, dat de waarschuwingsborden er niet erg in liet oog loopen. De Ambtenaar wilde haar dan ook mol een boete van 10.50 vrijlaten. W. KI., letterkundige te Baarn, had zon der vergunning met het motorvaartuig „Iris" in Rijnlands boezemwater gevarenjv Beklaagde zcide, dat hij nog in den monn van hét water weer terug was gegaan, toerii hij de overtreding bemerkte. De Kantonrechter ried hem aan, vergun» ning van Rijnland aan te vragen, dan ging hij vrij uit. EisCh van den Ambtenaar f 3 subs. 3 dagen. Hierna kwamen weder een aantal leeg» plichtwelsovertrodingen aan de orde, waai» van de meesten het zevende leerjaar btl» troffen. Eerst was den ouders meegedeeld^ dat de betrokken leerlingen waren ontsla» gen, doch toen de Minister op zijn besluit terug kwam, werden deze kinderen wedeg leerplichtig. In sommige gevallen bleek ech» ter, dat de beklaagden al geruimen tijd d? kinderen hadden thuis gehouden. In zulk? gevallen werden nog al betrekkelijk zwarg boeten geëischt. De Kantonrechter liet ech» Ier meermalen daarop de geruststellends verklaring volgen, dat hij bij de uitspraak nog wel eens zou zien. Tegen David K. werd geëischt 15 ol IS dagen; tegen J. v. K. 13 of 3 dagen; tegett J. L., die het al heel bont had gemaakt 113 of 10 dagen; legen W. J. L. f 4 of 4 dagenJ tegen H. M. f3 of 3 dagen; tegen L. G. Jt, f5 of 5 dagen; tegen M. O. f 4 of 4 dagenl tegen P. O. f 10 of 10 dagen; tegen W. F. 9, f 3 of 3 dagen legen B. St. f 3 of 3 dagenj tegen J. J. v. d. S. f 4 of 4 dagen; tegen Ai J. v. d. Z. (voor twee kinderen) tweemaal f 5* subs: tweemaal 5 dagen en fegen C. P., wed. de La R. f 2 of 2 dagen. II. van N., vrouw O., had ook een hareï kinderen thuis gehouden, 't Vrouwtje wist wel, dat zij daarin verkeerd deed, doch de nood was haar opgelegd. Haar man ha3 haar al langer dan een jaar laten zitten en zwierf rond, terwijl zij voor de 7 klll» d ren moest zorgen. De Ambtenaar vroeg nu f 2 subs. 2 dagen. De Kantonrechter stelde haaT echter vrij van straf. Voor C. de R., die ook voor dezelfde over» treding was opgeroepen, kwam, evenals ia de meeste andere gevallen, de vrouw, die vertelde, dat een dikke mijnheer, blijkbaar bedoelde zij den schoolopziener, den heer Baak, haar verlof had verleend om de kleine thuis te houden. De Kantonrechter besloot den heer Baak nu als getuige te hooren; maar, „o, wee, als je ons hebt voorgelogen", zeide hij, „darg wordt de straf dubbel zwaar". J. M., los ambtenaar bij de gemeente, moest ook voor dezelfde overtreding terecht staan. Ook hier betrof het een leerling van het zevende leerjaar. Beklaagde kon geen wijs worden uit het» geen de Minister verordineerde. Waaroitt was hij dan niet eens naar den Ministei] toegegaan? vroeg de Kantonrechter. De Ambtenaar meende,, dat deze beklaag» de allerminst zoo had mogen bandelen Ml

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 7