door zuinigheid en rustig overleg wat te besparen om noodzakelijke huishoudelijke dingen aan te koopen of te vernieuwen-, om yoor den langen winter een hoeveelheid aardappelen en brandstoffen op te doen. Want in verband met het algemeen stre ven naar bezuiniging, zal in den komenden winter door het burgerlijk armbestuur slechts zeer geringe geldelijke onderstand kunnen worden verleend. Waarom aan alle arbeiders ernstig wordt aangeraden zich te verzekeren tegeo de iwade gevolgen van de werkloosheid, welke gevreesd wordt en noodzakelijke voorzorgs maatregelen te nemen. Dit kan gebeuren wanneer ieder zich aan sluit bij de een of andere werkliedenyer^ eeniging met een daaraan verbonden werk- loozenkas. Noodzakelijk is het, dat elke week dp huishuur en het geld voor ziekenfonds en het schoolgeld wordt betaald. Maar even noodzakelijk is het in dezen onzekeren tijd aan het eind van iedere week een paar kwartjes te offeren van het dik wijls niet te groole weekloon al9 contributie en premie voor de werkloozenkas. Wie dit doet, verkrijgt aanspraak en recht op een geldelijke uitkeering in de dagen, waarin het onmogelijk zal blijken passenden arbeid te vinden; behoeft niei te gaan naar het burgerlijk of kerkelijk arm bestuur om onderstand te vragen en te eten het brood der genade. Wie dit doet, kan zelf zijn gezin van het allernoodigste voorzien en komt niet geheel ten laste van zijn belastingbetalende mede arbeiders en andere ingezetenen. In de eerste vier maanden van dit jaar ie er uit de kas van deze gemeente meer aan f 6000 betaald tot ondersleuning van (Ongeorganiseerde arbeiders. Zij werden bedoeld uit de openbare kas an hadden in de dagen van geregelden ar beid zelf geen cent bijgedragen tot leniging van den nood der werkloosheid. Dit is den arbeiders tot schande en de aemeente tot schade, omdat van rijkswege Ook aan de werkloozenkas geldel ijken steun wordt verleend. Ook kan de gemeentelijke overheid aan wie ten opzichte van dezen hoogst ernsti- nn plicht zoo'n onverschilligheid aan den dag durfde leggen, op den duur geen gere- gèlden steun meer toezeggen of uitbetalen Ons college komt daarom tot U voor zoover ge nog niet lid zijl van een vereeni- glng met een daaraan verbonden werklou zenkas met het dringend verzoekisluit u onmiddellijk aan bij een zoodanige ver- eeniging. Doe zelf maar een keuze uit de vele bestaande organisaties en wordt lid van dio vereeniging, welke in opzet, doel en streven u hét beste lijkt. Is er onder de zoo talrijke reeds beslaande arbeidersorganisaties, in IjlaarlemmcrmeLi geen enkele, waarin ge u thuis kunt gevoe len, wordt dan onmiddellijk lid van de nieuwe vereeniging „Tua Res". Deze nieuwe vereeniging is geen vak- vereeniging; zij heeft geen politieke of ker kelijke kleur; het bestuur wordt gevormd door personen van verschillende richting. Zij is een zuiver assuranliefonds; zij be doelt enkel en alleen gelegenheid te geven tot onderlinge verzekering tegen de geldt- lijke nadeelen ,van werkloosheid aan alle ongeorganiseerde arbeiders, die om welke reden dan ookl bezwaren hebben om zich aan te sluiten bij een der beslaande vakorganisaties. Het is onze wensch te bereiken, dat ieder werkman zich vanaf Maandag 4 Augustus a.s. zal hebben aangesloten. Wie dit zonder geldige redenen op zettelijk nalaat, verzuimt of weigert, wete goed dat hij voor zoover het van 0119 college afhangt in de komende winter maanden geen geldelijken onderstand zal ontvangen, en ook niet in aanmerking ko men voor een eventueele werkverschaffing. Een zoon van den timmerman van Buijlen, te Nieuw-Vennep, had Dinsdag bij het verrichten van werkzaamheden op een zolder, vermoedelijk doordien hij een mis stap deed, het ongeluk naar beneden te vallen. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. De onmiddel lijk ontboden geneesheer constateerde ern stige inwendige kneuzingen. Ook bleek hij 2 ribben te hebben gebroken. De heer C. de Vries te Nieuw-Venncp i3 te Haarlem geslaagd voor het examen hoofd-akte. Katwijk aan den Rijn. Gistermiddag gehaakte een vierjarig dochtertje van den heer F. Meijer alhier in den Rijn tê water. Door een huilend grooter zusje opmerkzaam gemaakt was spoedig hulp aanwezig, doch het kind was reeds gezonken. Met een hark word het echter spoedig opgehaald en naar den kant gehaald, waar deskundige hulp het kind spoedig bij bracht zoodat het weer aan de ouders, wel nat maar toch levend, kon worden overgegeven. Katwijk aan Zee. Met ingang van 1 Augustus is tot hulpkeurmeester in den keuringskring Katwijk benoemd de heer J. Ph. Halstein, wonende tc Aalsmeer. Oegstgeest. Ernstige brand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks halflwee, werd brand ontdekt in een der schuren, slaande achter de woon huizen nabij de „Splitsing" aan den Bazar. Onmiddellijk werd getracht den brand te blusschcn door toegeschoten omwonenden, waarbij de onmiddellijk opgeroepen brand weer zich voegde met eenige slangen op de brandkranen der waterleiding. Daar een lange rij aaneengebouwde, uit hout be staande schuren een gretig voedsel boden aan hot vuur, scheen een oogenblik de toe stand hopeloos voor het dicht nabij gelegen huizencomplex, waarom de motorspuit in actie geroepen werd, die spoedig ter plaatse was. Helaas was echter in grooten omtrek geen water te bereiken, waarom de motor- spuit onverrichterzako kon terugkeeren. Wel is op korten afstand een kleine sloot, doch de inhoud daarvan verkeerd thans in zulk een staat van verwording, dat er met geen mogelijkheid één emmertje water Cal is het ook voor blussching van brand) uit dienst kan doen. Na een inspannenden ar beid mocht het gelukken omstreeks vier uur in den ochtend de brand meester te zijn. De brandweer is echter tot 8 uur 's morgens ter plaatse gebleven. In het geheel zijn 10 schuren aangetast, waarvan 8 tot den grond zijn afgebrand. Tal van eigendommen zijn in vlammen opgegaan waaronder van 6 huisgezinnen de geheele wasch verloren ging. Alle land- en tuinbouwgereedschap- pen gingen verloren van: J. Hogewoning, J. van Delft, C. Zwaan, J. van Rossum, II. Schrama en H. Baak. Van den laatste werden mede verbrand: 2 varkens, 2 geiten, 15 konijnen met hokken 150 K.G. hooi en eenig slroo terwijl van J. Pauw en P. Hogewoning verschillende voor werpen verbrandden. Gelukkig is de brand bepaald gebleven lot de schuren en zijn de omliggende huizen gespaard gebleven, de ramp ware, zoo ei; eenige wind was geweest, niet te overzien geweest. Met ingang van 1 Augustus is be noemd tot gemeenteveldwachter alhier, de heer A. Koot, thans agent van politie te Alkmaar. Gelijk reeds eerder is gemeld zal het morgen 26 jaar geleden zijn dat de heer D. de Koning als gemeente-veldwachter in dienst trad. Aangezien hij tegelijkertijd den dienst zal verlaten zal hij, evenals zijn vrouw, die ontslag heeft genomen als con cierge van het gemeentehuis, morgenvoor middag afscheid nemen van het bestuur en het personeel der gemeente, terwijl des na middags voor belangstellenden de gelegen heid is opengesteld om van het echtpaar afscheid te nemen. Lisse. De heer J. Lucas alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voot het examen hoofd-akte. Rijnsburg. Het harmoniekorps „Wil- helmina" maakte gisteravond weer een rondgang met muziek door de gemeente, waarbij weer gecollecteerd werd voor aan schaffing van nieuwe instrumenten. Het gunstige weer werkte mede en wij vertrouwen, dat het beoogde doel thans wel nagenoeg bereikt zal zijn. Onder leiding van het onderwijzend personeel, maakten gisteren de leerlingen van de openbare school alhier een school reisje. Reeds vroegtijdig aangetreden vertrokken de kinderen per electrische tram naar den Haag, waar aan eenige bezienswaardighe den de noodige aandacht werd gewijd, waarna vervolgens Scheveningen bezocht werd. Eeüige uitgereikte ^versnaperingen werk ten me.dq om de goèdo stemming erin te houden, zoodat dit reisje welgeslaagd mag heeten, en bij de kleinen in aangename herinnering zal blijven. De prijzen aan de bloemenveilingen' alhier zijn weor eenigszins opgeloopen voor al voor Dahlia's en mooie Gladiolussen. En was veel vraag. VoorÜont. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Do vergadering wordt geopend met gebed, waarna de notulen gelezen worden en goed gekeurd, In behandeling komen ingekomen stuk ken, w.o. de mededeeling van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden, dat een maand geleden, reeds 100 perceelen bij de gaslei ding zijn aangesloten. Ged. Staten melden, dat de aanslag van W. Prins te Sassenheim als forens is ver nietigd. Van de Lichtfabrieken is ook een voor stel ingekomen van in huur verkrijgen van de perceelen voor de transformatoren enz., bij de Sted. Lichtfabrieken in gebruik. Besloten werd hierop in te gaan en al de perceelen voor f 1 per perceel te verhuren plus de grondbelasting, en voor den tijd, dat de concessie duurt. Van de gezamenlijke schoolbesturen (R.-K. en Christ.) is een verzoek ingeko men om te komen lot het invoeren van het instituut schoolarts. B. en W. stellen voor over dezê zaak in contact te treden met die schoolbesturen en dr. Bots, om deze aangelegenheid te rege len, zoo de Raad daartoe in beginsel zou besluiten. De kósten worden globaal ge raamd op f 450 a f 500. De heer Roozen zegt dat het altijd zon der is gedaan eni men op bezuinigen is aan gewezen. Deze zaak meent hij, valt meer onder ouderzorg. De Voorzitter verdedigt het voorstel en noemt het uit ervaring nuttig en noodig. De wethouder v. d. Laan verdedigt gear gumenteerd het voorstel, en vindt den toe stand van de gemeente niet zoo slecht om een zoo noodige instelling achterwege te laten, al zou het waar zijn, dat op het platteland dit instituut nog weinig burger recht heeft. Met 1 stem tegen werd in beginsel er toe besloten. Van het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur is een verzoek in gekomen, om een bedrag" van f 600 voor aankoop van prijzen voor de a.s. Volle- grondstentoonstelling te Haarlem. B. en W. adviseeren in deze te besluiten., een bedrag van f 250 te voteeren, met con ditie dat deze gebezigd worden voor me dailles voor de mooiste inzendingen van hyacinthen, narcissen en turpen (Darwin). De heer Roozen vindt het prijzenswaar dig, doch ook zeer royaal, en zou het tot f 150 willen terugbrengen. Dit laatste voorstel werd niet ondersteund waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofd, stemming werd aangenomen. Bij het hierop volgende punt: voorstel om een toeslag le geven op het presentie geld van de leden van de schattingscom missie deelt de voorzitter mede, dat een minderheid in het college van B. en W. is voor geen toeslag, en met het bedrag door het rijk uitgekeerd van f 1.60 te volstaan. B. en W. stellen voor het bedrag te bren gen op f 6, wat nog niet buitensporig hoog i9. De heer Roozen vindt die f 1.60 wel geen groot bedrag, doch Iaat het Rijk dat dan verhoogen. De heer v. d. Laan, oordeelt dat men wat voor het algemeen belang over moet hebben of bedanken. Vroeger had de com missie meer invloed ook. De heer Colijn vindt het loon niet in ver gelijking met het werk, ook al zou het f 6 geven. Ook vindt hij het niet juist, dat wethouder v. d. Laan pressie op de stem ming uitoefent door het door hem gespro kene. De heer Nijssen is er voor het bedrag f 1.60 te handhaven. De heer v. d. Voet vindt dat de commissie blijkbaar goed werkt, want de reclame's worden minder, en als het Rijk in gebreke blijft voldoende te betalen mag de gemeente de menschen die ze zelf aanwijst wel beter bezoldigen. Dat er minder reclames komen, zegt de heer v. d. Laan, komt zoodat men gewoon raakt aan pijn lijden. Bij de stemming merkt de Voorzitter op, dat de heeren Warmerdam, Colijn en v. d. Voet, als leden dier commissie niet zul len mogen meestemmen. Dat is alleen aan Kamerleden toegestaan z'n eigen salaris te bepalen, merkt de heer v. d. Voet op. Omdat zulks niet door anderen kan ge schieden, antwoordt de Voorzitter. Van de nu overblijvende stemgerechtig de raadsleden stemden 3 leden tegen, en de heer Witteman, vóór, waarmede het voorstel verworpen was. Goedgekeurd werd hierop de gewijzigde bouwverordening, die verrijkt is met wij zigingen en aanvullingen, waardoor de be palingen milder en het bouwen eerder mogelijk worden. Goedgekeurd werd eenige al- en over schrijvingen op de begrooting 1924. Hierop werd door den voorzitter de rekening 1922 aangeboden met de volgende eindcijfers: Gewone ontvangsten f 72565,905 Buitengewone ontvangsten f 18.432,168 Gewone uitgaven f61.291,11 Buitengewone uitgaven f27.610,27 Batig saldo gewoon f 11.274,795 Saldo buitengewoon f 9178,105 Bij de benoeming hierop volgende voor drie leden tót nazien der rekening werden benoemd de heeren Colijn, Roozen en v. d. Voet. De eerste wenschte zijn benoeming niet aan te nemen, waarop gekozen werd in diens plaats de heer Nijssen, die de benoe ming aannam. Bij de hieropvolgende rondvraag, vestigt de heer Nijssen andermaal de aandacht op de hinderlijke paal van de eleclrische lei ding bij de wed. Verdegaal. De voorzitter zegt dat na onderzoek van den inspecteur der Sted. Lichtfabrieken, is gebleken, dat deze niet kan verplaatst. De heer Nijssen neemt aan dat de draden zoo^ moeten Ioopen, doch de paal kan wel een meter terug met een arm gemaakt wor den zooals op meer plaatsen. De heer v. d. Voet zou beter politietoe zicht wenschen op het voetballen op dien weg en het haagknippen op gevaarlijke hoe ken. De voorzitter heelt daarover het rapport van den veldwachter ontvangen wat alles in orde vermeldt. Zal echter onderzocht wor den. De heer Roozen klaagt over het slecht in orde brengen -van den weg, waar leidingen zijn gelegd. De voorzitter zegt, dat beiden daarvoor gestort heeft om dat in orde le brengen wat spoedig zal plaats vinden. De heer Witteman vestigt de aandacht op een grint-opslagplaals op een weghoek welke gevaar voor het verkeer oplevert. De voorzitter zegt onderzoek toe en sluit de vergadering. Voorschoten. De eerw. zuster A. E. Fey alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen-piano der Ned. Toonkun- stenaarsvereeniging. Tot ouderling bij de Ned.-Herv. Ge meente te Voorschoten en Veur is gekozen (vac.-Oskam) de heer G. v. d. Nagel. Het paard, aangegeven als vermist van de paardenmarkt alhier, is terecht. Gemeenteraad. Voorzitter; E. Vernède, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld Ingekomen zijn een aantal missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving wor den aangenomen: Een rapport van het Bureau voor Veri ficatie en Financieele adviezen betreffende de balansen van de bedrijven, wordt in han den gesteld van de commissie voor het na zien der rekeningen van den voorzitter en het college van Ged. Staten een uittreksel van het Kon. besl. betreffende de goedkeu ring van de verordening inzake de heffing van schoolgeldeen dankbetuiging van het bestuur der R.-K. Naaischool voor ver leende subsidie, en het jaarverslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch, te Lei den, worden allen voor kennisgeving aan genomen. Een brief van G. B. van Kempen, waar in hij dank brengt aan den heer D. P. Yperlaan, voor het werk dat hij onder zijn beheer heeft mogen verrichten, maar waar in hij tevens meedeelt dat hij sedert een concurrent, A. J. Turion, gemeente-opzich ter werd, is uitgesloten van gemeentewerk, zonder opgaaf van redenen. Dit advies 's riet gezegeld, dus kan dit geen punt van bespreking uitmaken, maar de voorzitter zegt, dat, indien er reden is, B. en W. dit geval zullen onderzoeken. Door het bestuur der Kon. Wilhelmina- Vereeniging is voor het kinderfeest op 2 September a.s. een subsidie gevraagd even als vorige jaren. Besloten wordt f 300 te verleenen. Het verslag van den toestand der gemeente wordt aangeboden en 7al voor de leden ter visie worden gelegd. De rekening van de gemeente dienstjaar 1923 RECLAME. Ma dein. Soria van het Athénéum, zegt Het schoonste sie raad* der vrouw is 'een frissche. natuur lijke gelaatskleur, die door Recalzeep het beste te behouden is". De uitwerking van Recalzeep har- in 0 n i e r t met de levensfuncties van de huid, daar alle on zuiverheden uit de poriën verwijderd worden. 4971 wordt in handen gesteld van de commissie voor het nazien der gemeenterekeningen. Door den Voorzitter worden enkele cijfers genoemd en wordt gezegd dat het resul taat niet gunstig was. Van de gewone in komsten en uitgaven was er een batig saldo van f24.789.59; buitengewoon een nadeelig saldo v. f 81.227.26. Totaal vormende 'n na deelig saldo van f 56437.67. Hierna wordt vastgesteld de post van oninbare posten en restanten. De Voorzitter geeft de leden de overtuiging dat de deurwaarder alles in het werk stelt om wat mogelijk is, binnen te krijgen. Wat thans wordt opgenoemd is oninbaar. Het punt „besluiten comptabili teit", wordt uitgesteld tot aan het einde der vergadering. Het volgende punt is de gevraagde subsidie voor de tentoonstelling van de Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur. B. en W. zeggen in hun praeadyies dat deze gemeente niet zooveel belang er bij beeft dan andere gemeenten. Reden waarom zij voorstellen in plaats van de ge vraagde f 250, f 100 subsidie te verleenen, zijnde in overeenstemming met het belang van Voorschoten. De heer C. Eggink Sr. wil deze aanvrage nog wel wat toelichten. Het is een laK van nijverheid van groote beteekenis. De voor gestelde subsidie vindt hij een sobere. Gaarne gaf hij 3 gouden medailles, b.v. voor speciale producten uit Voorscholen. Hierdoor zal de subsidie verhoogd worden tot f 150. De heer L. H. van Wissen, wet houder, herinnert er aan, dat Wassenaar 'toch ook maar f 100 geeft en toch een rijke gemeente is. De heer C. Eggink Sr. deelt mede, dat alleen uit deze gemeente duizenden bollen naar deze tentoonstelling zullen gaan, be halve de overige inzendingen. Alles gebeurt uit deze gemeente collectief en groote on kosten worden voor het bedrijf gemaakt De heer A. Verboom vraagt of voor een landbouwtentoonstelling ook wel eens sub sidie wordt verleend, waarop wordt geant woord, dat eenmaal f 25 voor een tentoon stelling werd gègeven. Hij acht dan f 100 in vergelijking hiermede genoeg. De heer M. G. Mechelse zegt, dat de gemeente zich op glas ijs waagt, wanneer men subsidies gaai verleenen. Hij verwacht van meerdere ver- eenigingen .aanvragen. Hij is legen de ver leening van subsidie. Nog meerdere heeren discussieerén, waar na wordt gestemd over het voorslel-Egginfc, f 150 subsidie. Dit wordt verworpen met 9 tegen 1 stem (De heer C. Eggink Sr.).. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met den .stem van den heer M. G. Mechelse tegen. Voor het badhuis wordt f 225 a f 250 ge vraagd voor het aanbrengen van een meng- toestel. Verschillende klachten zijn door ge bruikers van douche-baden geuit over on gelijkmatige warmte van het water. Dooi de N. V. Wol Iers en Dros te Amersfoort is aangeboden hierin verbetering te brengen door het aanbrengen van een mengloestel, waardoor onder toezicht van den badmees ter het water een temperatuur kan bereiken van 35 a 40 gr. C. maximum en bij gebruik der douches koud water kan worden bijge- r-g ld Ui'rdcor zal h°l euvel worden ver holpen. Het geld kan gevonden worden uit het reservefonds, zoodat de gemeente hier van geen schade lijdt. De heer W. G. Duy- nisveld vraagt of deze firma zich garant stelt voor de goede werking, waarop de Voorzitter antwoordt, dat eerst proefonder vindelijk moet zijn bewezen, dat het goed is, daar anders niet wordt betaald. Nadat de heer J. A. Mens nog inlichtingen heeft ontvangen over een rooster, wordt tot aan schaffing besloten. Ter tafel komt een concept-verordening voor het aanbrengen van een toeken voor onbewoonbaar verklaarde woningen. „Als kenteeken, bedoeld bij art. 21 lid 7 der Wo ningwet" wordt gebezigd een houten bord, wit geverfd, waarop de woorden „onbewoon baar verklaarde woning in zwarte lefcleiè met olieverf. De letters zijn ten minste 8 c.M. lang, 3 c.M. breed en de dikke lijn der letters ten minste 1 c.M. breed. Het bord wordt aan de onbewoonbaar verklaarde wo ning bevestigd boven ol ter zijde van do straatdeur en eveneens bij eiken anderen ingang. De heer Mechelse kan dit artikel in zijn exemplaar van de Woningwet niet vinden, maar blijkt een andere druk te heb ben. Deze is na 1919 verscheidene malen gewijzigd. De heer Braggaar vraagt of dit slaat op het huis van Van Kempen. De Voorzitter kan nog niet zeggen voor welke woning dit dienst zal doen, dit blijft een verrassing. Echter heeft van Kempen geen woonhuis, zoodat hij hieromtrent den heer Braggaar kan geruststellen. De ver ordening wordt goedgekeurd. De raad besloot vervolgens te aanvaar den van de diakonie der Ned.-Herv. Armen van Voorschoten en Veur een strook grond ter breedte van ongeveer 75 c.M. en met een oppervlakte van circa 52 M2. vormende het noord-oostelijk deel van het perceel lig gende in deze gemeente aan de Wijngaar denlaan en kadastraal bekend Sectie B nummer 3077, op de volgende voorwaarden: Eerstens, dat de gemeente langs het be doelde terrein op haar kosten de bestrating op de vereischte breedte zal doortrokken en het terrein behoorlijk afzetten; tweedens dat de kosten van overdracht voor rekening der gemeente zullen komen. Ingekomen is nog een verzoek van spoed* eischenden aard van A. de Graaff, timmer= man, alhier, voor het bouwen van een berg plaats achter een bestaande bakkerij. Hier voor moet grond gebezigd worden wat vol gens de verordening open ruimte moet blij ven. Door den gem.-opzichler is een gun^ stig advies toegevoegd. De bakkerij is ge legen aan een breede straat, die wel niet in het stratenplan is opgenomen, maar waar toch uitgang moet gegeyen worden. De raad beslist gunstig op dit verzoek. Aan P. A. van Leeuwen en W. G. Gusseklo wordt ontheffing schoolgeld verleend. Thans kondigt de voorzitter de hoofd schotel van het menu aan, n.l. het besluit tot stichting van een Raadhuis en een O.L. school en de aankoop van terrein. Aan d§ zijde van de raadszaal waar de situatie-, teekening van de gemeente prijkt is een schetsje le ontwaren van een vierkant ge bouw met plattegrond, een schetsje van dó nieuwe gebouwen. De Voorzitter leest de toelichting van dit besluit voor, waaruit blijkt: dat er aan gedacht wordt achter het nieuwe raadhuis een nieuwe school met vier lokalen en een gymnastieklokaal te plaatsen; dat de inspectie van het lager, onderwijs en de commissie van schooltoet zicht mede er van zijn doordrongen, dat de beslaande school niet meer aan de moderne, eischen voldoet en verandering noodig is;' dat het schoolgebouw uitwendig eveneens veel afsteekt bij de nieuwe Chr. School en R.-K. scholen, en dat door verkoop van het oude raadhuis en school, de aanschaffings-> kosten zullen verminderen. Het noodzake lijke van een nieuw raadhuis is reeds eer der betoogd. De benoodigde grond kan door aankoop van grond van het R.-K. Paro* chiaal Armbestuur verkregen worden, n.l, een terrein gelegen in Voorschoten aan den Leidsche weg, kadastraal bekend Sectie No. 3128, groot circa 3250 M. a f 6 per M2. onder voorwaarde, dat het genoemde arm* bestuur de helft draagt in de kosten van aanleg van een straat langs de westzijde, van het bedoelde terrein en ter diepte van dit terrein en dat een strook grond en wa* ter ter breedte van 5 Meter, langs de be* doelde straat aan de gemeente kosteloos wordt overgedragen en onder voorbehoud dat Ged. Staten der prov. Zuid-Holland goedkeuren, dat op deze plaats een school voor openb. lager onderwijs wordt gebouwd De kosten zijn geraamd op f 120.000. Voorgesteld wordt 3 voorstellen te behan delen: 1. nieuw raadhuis; 2. nieuwe O. school, 3. terrein-aankoop. De heer C. Eggink Jr. heeft de besprekin gen inbesloten zitting bijgewoond. In hef rapport heeft hij gelezen dat het schoolge bouw niet direct wordt afgèkeurd, maar dó voorstanders vari het openbare onderwijs hebben recht op een betere school, ovehals er ahdere bijzondere scholen zijn. Er schuilf echter voor hem een groote moeilijkheid in deze drie-voorstellen.-Hij 4®-*»»«-°j.nndar*vaQ oen nieuw raadhuis, en van een nieuwe, school maar hij'kan zich niet voorstellen waarom de school achteraan gestopt moet worden. Een monumentaal ge-heel kan hij het niot vinden. Raadhuis en. school zijn twee aparte zaken. Spr. had de school ge dacht aan de Wijngaardenlaan. Dit had de uitbreiding ten goede gekomen en de school meer tot zijn recht doen komen. Bij een school is altijd rumoer. Hij wenscht te be slissen over het bouwen van een school* ovër het bouwen van een raad-huis en wil den grond laten varen. Er moet gedacht worden aan het nageslacht. Hij ziet er geen' mooi geheel in en wil de heer Verschoor op* dracht geven met andere plannen te komeffs 't Is wel goed den grond productief le ma ken, maar over den grond kan eerst nog eens rustig worden gedacht. De heer Verboom is ook tegen een combi natie van Raadhuis en school. De p!aa(| van grond vindt hij prachtig, maar hij hgd gedacht den overblijvenden grond te benut ten voor bouwgrond, geëxploiteerd, door dó gemeente. De heer J. Braggaar merkt op dat over dó school weinig valt te praten. Ook voor een raadhuis wil hij gaarne zijn medewerking verleenen. In en uitwendig ziet H er niet rooskleurig uit. Een vorige maal stuitte hef voorstel op de grootte van het terrein, maan de kosten worden nu verschoven. Adviezen zijn uitgebracht door B. en W., onderwijzers en architect, bezwaren zijn er niet dus moet hij zich er mee vereenigen, 't Is een mooió plaats. De heer D. J. van Oudenburg kan zich In groote trekken met den heer Eggink vereeni gen. 't Is een onnatuurlijke zaak school en raadhuis te verbinden. Wij moeten denken aan het nageslacht, dat er op zal wijzen. Welk bezwaar zou er zijn dit te -splitsen en daarna eens rustig hierover te praten? Het stuk grond is prachtig, maar er is nog niet aangetoond dat er geen andere grond te koop is dat kleiner is en niet zoo duur. Hij wil er zijn stem niet aan geven. Wel voor de gebouwen, maar niet voor de combinatie. De heer G. Eggink blijft de combinatie jammer vinden. Het bouwen van de school wordt ook gedaan om het gebouw monumen- taler te maken en nu wordt het achter in den polder geplant, 't Is de vraag ol het mo- numentaler zal .worden. De heer D. J. van Cuilenburg vraagt aan den voorzitter of hij het wel eens heeft gezien dat een raadhuis en oen school aaneen \yorden gekoppeld. De voorzitter noemt het een moeilijk vraagstuk. In korte trekken gaat hij de ge schiedenis na. Spr. zegt zegt dat van het terrein waarop het oog viel geen gedeelte kon worden verkregen, en dat de raad dacht dat 't te duur zou worden. De over tuiging was er echter dat de openb. school zoo niet kon blijven. Wij zijn gaan zoeken en verschillende denkbeelden zijn overdacht tot dat plotseling aan het vorige terrein RECLAME. 49G5 Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mijnhardt's ZenuwtabSetten.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6