Zonderlinge Kameraden No. 19752 LEIOSCH DAGBLAD, Donderdag 31 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RUNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. /Het uitvoercijfer voor groenten, fruit en aardappelen uit ons land gedroeg in Juni f6.892.000. In Juni 1923 gedroeg deze uitvoer f2.24:1.880, alzoo een ■tijging van f 4.650.120 of meer dan 200 percent. Duitschland genruikLe kolossale massa's, 85 pGt. van de bloemkool, 75 pCt. van de sla, 60 pGt. der tomalen, 92 pGt. der kom kommers, 65 pGt. der vroeg-aardappelen, 60 pGt. van de peen, 50 pCt. van de kersen, 00 pGt. van de aardbeien en 40 pGt. der kruisbessen vonden hun weg naar Duitsck- land. De export naar Engeland daalde belang rijk én die naar Scandinavië evenzoo. Het uitvoercijfer naar Duitsohland be droeg in Juni f 5.313.000, meer dan 77 per cent van hot totaal. In Juni '23 bedroeg de levering aan Duilschland slechts f 1.327.000. In tuinbouwbladen wordt er op aange drongen om trots dezen grooten export naar Duitschland, die naar andere landen niet te tverwaarloozen, te meer doordat de toekomst nog onzeker is. Er heerscht in tuinders- en exporteurskringen de opvalling, dat Duilsch- ïand min of meer boven zijn kracht koopt. Gistermorgen is er aan den Konijnendijk onder Geervliet een ernstig ongeluk gebeurd. In een auto, op weg naar (Rotterdam, zaten de 39-jarige A. de Gruy- £er, smid te Rockanje, ea zijn 15-jarig doch- (tertje. In een soherpe bocht ontmoetten zij ?n anderen auto. Naar men zegt, heeft de Gruyter te veel uitgeweken, met 't gevolg, 'dat de auto kantelde en vader en dochter onder den auto in een diépe sloot terecht kwamen. De naastbij wonende boeren boden 2oo spoedig mogelijk hulp en konden met gToote' moeite het meisje redden, doch De Öruyter was reeds gestikt in de modder '$n het water. Het lijk is per wagen naar D&ockanje vervoerd. De schipper van den stoom- Jrawler Schiedijk, Dinsdag te Ijmuiden fcinnèugekomen, rapporteert, dat op de vis- jscherij de jongste stoker Cornells Grootveld, Oud 18 jaar, wonende te IJmuiden, over boord gevallen en verdronken is. Het lijk heeft men niet kunnen vinden. Een gepensionnee r d ambte- ïiaar te Amsterdam heeft aangifte gedaan iclat hij uit den binnenzak van zijn vest een papier, inhoudende f 3650, vermist. De aan gever weet niet, of hij dit bedrag heeft ver loren of dat het hem ontrold is. Gisteravond reed mr. K. v a n jAudringa, griffier bij het kantongerecht te Jiemmer, op een motorfiets tusscken Sondel &n Wijckel toen de motor slipte en. genoem de heer tegen den weg werd geslingerd. Door voorbijgangers bewusteloos gevonden werd de gewonde, l/lat hem de eerste |pMj$eskundige hulp was verleend, met ge broken spkoud&r en .inyqndig gekneusd &a-ar. het'ziekenhuis te Snoek vervoerd. De collecte voordeslachtof- fers" van de visschersramp te Vlissingen en [Arnemuiden, heeft te Middelburg f 1426.51 opgebracht. Bij den penningmeester van et comité is verder ontvangen f 632.94 en oor de redactie der Midd. Crt. f 777.89. Bij het hoofdbestuur van het Nederl. Boode Kruis werd voor de visschers ontvan gen een gift van f 1000. De visschersver- èéniging Helpt Elkander te Tholen heeft 1 200 geschonken. Ongerust. Hij (na den ge- heelen dag uit visschen te zijn gewast): Kijk eens, wat een prachtige visschen ik meebreng 1 ZijO, heerlijkMaar ik ben het laatste bur zoo ongerust geweest...... Hij (gevleid): Kom, onzin I Wat zou mij &u kunnen gebeuren! ZijO, maar ik ben ook niet ongerust oweest over jou! Ik was alleen maar bang, at de vischwinkels gesloten zouden zijn Vóór je weer in dc stad was I 13 BUITEN LANDSCH GEMENGD Wederom is de stad Rheino in. opschud ding gebracht door een geheimzinnige ver dwijning, ditmaal van twee jonge meisjes, de 18-jarige Berhardine Streiter en de 19- jarige Katharina Harmeyer, die beiden op de spinnerij van de firma Hermann Küm- pers werkzaam waren. Merkwaardig is het, dat de meisjes reeds sedert 20 Juli worden vermist; de ouders hebben echter gemeend eerst thans daar van aangifte bij de politie te moeten doen. Volgens verklaringen van de moeder van het eerstgenoemde meisje is haar dochter Zaterdag op den gewonen tijd na afloop der werkzaamheden thuis gekomen en, na haar moeder het verdiende weekloon 'ee hebben afgedragen, 's avonds om 7 uur met haar vriendin naar de stad gegaan. Sindsdien zijn de beide meisjes niet meer gezien. Nasporingen van de politie bleven tot dusver vruchteloos. De 15de Kamer der Brusselsche recht bank heeft dezer dagen een vonnis geveld, dat van beteekenis is» voor de geheele Bel gische industrie. Een piano-fabrikant werd vervolgd wegens het feit, dat hij zijn arbei ders langer dan acht uren per dag in dienst had gehouden. De verdediging voerde ech ter aan, dat de arbeiders weliswaar langer dan acht uren in de fabriek hadden ver toefd en zelfs het overwerk betaald hadden gekregen, maar dat de uren, waarop wer kelijk productief werk is verricht, het aan tal acht niet zou hebben overschreden. Im mers, trekt men den tijd af, welke wordt be steed aan het schaften, het rusten en het tollet maken, dan blijven juist de wettelijk voorgeschreven acht uren over. De rechtbank sloot zich bij deze opvattint, aan en besliste, dat het veroorloofd is a» beiders langer dan acht uren in de fabriek te houden en ze extra te betalen, mits de. werkelijk productieve arbeid de acht uur per dag niet overschrijdt. Vólgens een bericht uit Belgrado, is de stad Stremitszain, Zuid-Macedonië, door brand gheel vernield. De 15.000 inwoners zijn gevlucht. RECLAME. Een zittende Leefwijze is vaak oorzaak van aambeien. Zorg voor geregelde stoel gang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een. probaat geneesmid del. Per doos f 1.75; per tube f 1. 4967 Alphen. De kaasmarkt te Al phen is weder in eere hersteld en wel op initiatief der Middenstandsvereenijjing. Nadat in vergaderingen dezer vereeniging veel over de mogelijke wederoprichting der kaasmarkt was gesproken, nam het be stuur, gesteund door de leden het kloeke besluit, die markt weder in 't leven te roe- pen. Het bestuur heeft toen verder niet stil gezeten, doch flink gewerkt om dat doel te bereiken, daarbij krachtig bijgestaan door onzen burgemeester. Om tot dit resul taat to komen zijn zoowel landbouwers als handelaren bezocht, om hun steun te ver- leenen. Een twintigtal landbouwers zeide z'n medewerking toe, en zoo is nu heden, 31 Juli, des morgens om halfnegen opnieuw weer kaasmarkt gehouden. Do opening dor mm O droeg geen officieel karakter. De commissie was vertegenwoordigd om zoo noodig, het een en ander nog te regelen. Het ruime kerkplein doet dienst als markt terrein. Hot was een gezellige en levendige drukte. Verscheidene wagens waren aange voerd, en er was veel handel. De eerste wagen kaas, die is aangevoerd, was van L. W. Rodenburg uit Aarlanderveen en de eerste partij kaas is verkocht aan den heer Verkley uit Woerden. Stal- en waaghou- ders en veerdiensten zullen het allioht nu drukker krijgen, zoodat naast de industrie, de handel ook een plaatsje gaat innemen in onze gemeente. Het is dan ook te wen- schcn, dat deze mar'kt steeds in bloei moge toenemen, zoo zelfs, dat het gemeentebe stuur genoodzaakt zal worden een grooter een ruimer marktterrein aan te wijzen. Wij wenschcn dan ook de M. V. succes met haar genomen besluit en hopen, dat zij zelve ook ruimschoots de vruchten moge plukken van haar onderneming I Het ga ook in deze steeds Alphen Vooruit 1" 'Alkemade. Gemeenteraad. Voorzitter ae burgemeester. Aanwezig 10 van de 11 raadsleden. Afwezig met kennis geving de heer G. H. Rotteveel. De Voorz. opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris de notulen te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde de agenda Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1923. De Voorzitter deelt' mede, dat de ge meente-rekening, door den gemeente-ont vanger, sluit in gewobe ontvangsten op f 190.039.10 en in gêwone uitgaven op 8164.281.15, alzoo een batig saldo van f25.757.95; en in buitengewone ontvangsten op f 121.139.87; en in buitegèwone uitgaven op f 112.436.60; alzoo 'een'batig saldo van i 8.703.27. Benoeming van eèn lid der commissie voor het nazien van de gemeenterekening, dienst 1923, en der gemeentebegrooting dienst 1925. De Voorzitter zegji, dat blijkens het rooster van aftreding, de heer J. Verwerf moest aftreden. Aangezien deze inmiddels heeft bedankt, moet de vacature toch aangevuld worden. Na een viertal stemmingen wordt benoemd de heer J. de Vette, die op een desbetreffende vraag van den Voorzitter zijne benoeming aanneemt. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, vaca ture J. Verwey. B. en W. 6evelen aan de heeren Ds. W. W. Siddré en J. W. Bonda. Benoemd wordt de heer Ds. W. W. Siddré met 7 stemmen, terwjjl 3 stemmen worden uitgebracht op den heer J. W. Bonda Opmaking v>n een voordracht voor het benoemen van een lid in het Collegé van Zetters, wegens periodieke aftreding van den heer J. J. de Koning. Aanbeveling van B. en W.: lo„ J. J. de Koning. 2o. G. Holscher. Z. h. s. wordt de aanbeveling van B. en W. ter voordraging aan den Commissaris der Koningin overgenomen. Machtiging tot onderhandsche huring eener veldwachterswoning van het bestuur der Ge- meene armen van Rypwetering. De Voor zitter zegt; dat het huurcontract met ge noemd bestuur 1 November a.s. afloopt, zoodat het noodig zal zijn deze woning op nieuw te huren. Het armbestuur is bereid deze woning weder voor den tjjd van zes jaar te verhuren voor een huurprijs van f 156.per jaar, welke huursom zeer bil lijk is te noemen. Z. h. s. wordt hierna be sloten de woning voor den tijd van 6 jaar te huren. Wijziging begrooting dienst 1921. De Voorzitter zegt, dat de heer Broersma, aan nemer van de brug te N. Wetering, het proces tegen de Pletterij te Delft heeft .verloren. Het restant, dat de aannemer nog te goed heeft van de gemeente, zit als bjtig saldo in de rekening over 1923. De gemeente kan dus den aannemer niet be talen, dan nadat het bedrag op de begroo ting voor het dienstjaar 1924 is gebracht, zooilat B. en W. dan ook voorstellen een bedrag van f 5949.71% uit de rekening 1923 te brengen op dqn dienst 1924 ter hetaling aan den aannemer. Z. h. s. wordt na dezo toelichting de begroo tings wijziging goedgekeurd. Vaststelling van een raadsbesluit tót on derhandsche verhuring yan een woonhuis, waarin tevens kantoor,met erf en tuin, aan den heer fi. Jorwerda, rijksontvanger, alhier. De Voorzitter zegt, dat in het begin van dit jaar reeds door den Raad was be paald de woning te verhuren voor den prijs van f420.per jaar. Het contract tot verhuring kon toen nog niet worden op gemaakt in verband met het feit, dat nog niet bekend was welke rijksontvanger in de woning kwam. B. en W, stellen voor de woning aan genoemden ontvanger te verhuren voor den tijd van één jaar, met stilzwijgende verlegging van jaar tot jaar. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Vaststelling van een loonregeling voor de werklieden in dienst dezer gemeente. De openbare vergadering wordt door den .Voorzitter geschorscht, daar de Raad over dit punt; in geheime zitting wil beraadslagep. De openbare vergadering, wordt na een uur weder geopend, waarna de Voorzitter mede deelt, dat B. en W. voorstellen aan de nieuw te benoemen wegwerkers een loon te geven van f22.tot f24.per week, met vier één-jarige verhoogingen van f OüÓ per week; met genot van vrij wonen wegens brugophaler. Reclame schoolgeld dienst 1924.Er is ingekomen een reclame schoolgeld van W. Spaargaren te Haarlemmermeer tegen zijn aanslag in het schoolgeld. Aangezien deze aanslag over het le kwartaal 1921 ten on rechte is geschied, stellen B. en W. voor hem over genoemd kwartaal ontheffing te verleenen. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Geschiedt mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Een adres van het hoofdbestuur der al- gjmeene vereeniging voor Bloembollencul tuur, gevestigd te Haarlem, houdende ver zoek om een subsidie ten behoeve van het uitloven van eereprijzen en medailles op do tentoonstelling, Welke te Heemstede zaï worden gehouden van 13 Maart21 Mei 1925. Voorstel van B. en W. om een subsidie te geven van f 100. De Voorzitter leest het adres met het daarop door B. en W. uitgebracht prae- advies voor, waaruit blijkt, dat de ver eeniging een subsidie vraagt van f250. Spr. zegt, dat reeds verschillende gemeen ten op dezo subsidieaanvrage hebben be slist, o.a. stellen B. en \V. van Voorhout voor op de aangevraagde f500.f230. te geven. De heer Rietbroek stelt voor 50 pet. te geven van het gevraagde bedrag, om reden de gemeente Voorhout ook 50 pet. geeft. Be burgemeester zegt, dat B. en W. zich niet krampachtig zullen vasthouden aan het voorgestelde bedrag, doch wijst er den heer Rietbroek op, dat de vergelijking van Alke made met Voorhout niet opgaat. In Voor hout is bijna alles bloembollenteelt. Hier in Alkemade nog geen derde gedeelte; wan neer men het aus door dezeu bril bekijkt, dan komen B. en W. met een zeer royaal voorstel. Hierna wordt het Voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen; eer. verzoek van het R.-K. schoolbestuur te Rijpwetering om beschikbaarstelling van f 96.— wegens aanschaffing van 4 school banken, in verband met de uitbreiding van net aantal leerlingen op de Bfjfe schooi aldaar. Voorstel van B. en W. om de gevraagde gelden toe te staan. Z. h. s. aangenomen; eeu verzoek van A. van Haastrecht, weg werker te Oud-Ade, om eervol ontslag uit zfjne betrekking van wegwerker dezer ge- gemeente, wegens gezondheidsredenen en wel met ingang van 1 September e.k. Voorstel van B. en W. om het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Conform het voorstel besloten. Voor kennisgeving aangenomen: •mededeeling-van den heer G. Bontje te Nieuwe-Wetering, dat hij zijne benoeming aanneemt als lid van het algemeen burger lijk Armbestuur van Alkemade; schrijven van Ged. Staten, houdende mede deeling goedkeuring raadsbesluiten tot wijjl- ziging van de begr'ooting, dienst 1923; schrijven van Ged. Staten, houdende mede deeling verdaging beslissing raadsbesluit <Ld. 19 Juni j.i. tot overdracht in eigendom van de algemeene begraafplaats te Oude-Wete- ring, aan de Ned. Herv. Kerk, aldaar; alsvoren, houden mededeeling, dat de bij drage vopr deze gemeente in dé kosten varr'Hfe'n'Keuringsdienst van Waren, 'district Leiden, over het jaar 1924 is bepaald op f680.12; toezending door den Directeur van het Openbaar Slachthuis te Leiden van het jaar verslag van den Keuringsdienst van vee en vleesch over het jaar 1923. Wordt ter visie gelegd van de raadsleden; toezending van de Gezondheidscommissie te Alphen a. d. Rijln van de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1923. Voorstel van B. en W. om de rekening goed te keuren; alsvoren van de bsgrooting van ontvang sten en uitgaven voor den dienst 1925; verslag over het eerste halfjaar 1924 van de werkzaamheden, verricht door den Keuringsdienst van Waren. Ingekomen is nog een schrijven van den lieer J. F. de Ren te Oude-Wetering, hou dende dankbetuiging voor de waardeerende woorden.brj! monde van den Voorzitter van den Raad tot hem gesproken bij' zijn ver trek als hoofd der school uit deze gemeente, wegens zrjn pensioenaanvrage en het gegeven bewijs van stoffelijk blijk van belangstelling. Do Voorzitter doet vervolgens nog mede deeling, dat B. en W. bij de Bank van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage hebben gestort een bedrag van f41.000.— h 4Va pet. in deposito en bij de Coöp, Boerenleen- badnk te Rijpwetering een bedrag van f 6000 tegen 41/2 pet. Rondvraag. De beer Rietbroek zegt, dat by de verbouwing van het raadhuis inder tijd een merkwaardigheid is verdwenen, waar op vele gemeentenaren prijs stellen, n.i. liet gemeentewapen. Spr. vraagt den Voorzitter of hij bij het opmaken van de begrooting voor het dienstjaar 1925 met dezen wensch rekening wil houden, opdat dit wapen weer op het gemeentehuis komt. De Voorzitter zegt deze aangelegenheid nader met do wet houders té zullen bespreken. Hierna sluiting. Boskoop. Eenige jongens hebben uit louter baldadigheid in een loods van den heer B. alhier een vat olie laten leegloopen, wat voor B. een schadepost van f 60 is. De politie is de daders op het spoor. Roeloiarendsveen. Priesterfeest. Zondag 3 Augustus a.s. zal de laatste van de drie in dit jaar gewijde R.-K. priesters, paler Ferdinand Cornelis van Dijk in de Parochiekerk van St. Petrus Banden zijn eerste plechtige II. Mis opdragen. Zaterdag avond te 5'I' uur n.m. wordt de jonge pries ter met zijn tamilie vanai de Fransche Brug ingehaald, terwijl de harmonie deze plechtigheid zal opluisteren. Vanaf do Fransche Brug trekt de stoet naar de kerk alhier, alwaar de voorzitter van lïet comité, de burgemeester, den neomi?t zal toespre ken. Des Zondags te 10.30 uur zal de neo mist zijn eerste plechtige II. Mis opdragen, waaronder dc feeslpredicalie zal worden gehouden. Na deze H. Mis zal evenals bij de, vorige priesterfeesten wederom een can tate door de kerkzangers worden gezongen. Des middags van halidrie lot halfvier zal er in de Zusterschool voor allen gelegen heid zijn om den neomist le complimenlee- ren. Tot sluiting van de plechtigheden zal om 6.30 uur des avonds een plechtig Lof worden gedaan. Waddinxveen. Onze plaatsgenoot S. G. van 't Slot, is geslaagd voor hot examen scheepsbouwkundig teekenaar. Burgerlijke Stand. Geboren Adriana, d. van A. van Eden Petersman en A. KoolHelena Maria, d. van J. Pijpers en A. TolPictcrnolla, d. van D. Monster en G, Starreveld; Cornelis Wouter, z. van C. Slob en C. Vermeulen. OverledenEvcrtje van Ginkel, 78 jaar. Niesje Suijker, 75 jaar. Wonbingoe. Dat mei meer ongevallen plaats hebben bij het afrijden van de brug alhier met korte bocht langs het oude Rechthuis is te verwonderen. Woensdag avond' passeerde aldaar de huishoudster van den heer H. alhier per fiets en maakte de bocht niet kort genoeg en kwam met haar hoofd in de serre van café Giildemond waar een vierlal ruilen ingedrukt werden. Onze plaatselijke geneesheer verleende de eer3te hulp, daar zij een hoofdwonde be kwam. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen is aan meer dan 1000 arbeiders in deze ge meente, die zich in den afgeloopen winter aan het gemeentelijk arbeidsbureau als werkloos aanmeldden, door B. en W. een circulaire gericjit van den volgenden in houd: Hoewel het nog volop, zomer is, past het ons reeds nu te denken aan den winter, welke te verwachten is. Dan zullen zeer waarschijnlijk de werk zaamheden schaarsch en de loonen laag zijn. Daarom moet in dezen lijd reeds gedacht worden aan deze te verwachten periode van werkloosheid en dienen maatregelen te worden genomen om de daaruit voortko mende ellende te voorkomen of te ver lichten. Het is een harde plicht van ieder hoofd van een gezin om in deze zomermaanden Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. H, 47) „O, dat móet u niet zeggen," mompelde David. „Dat is niet zoo. Hij heeft oen ruwe tong, maar zijn hart is goed. Hij toont niet wat hij voelt. Hij is nu niet zoo ongelukkig als u; maar hij kan niet gemakkelijk de juiste woorden vinden. Dat weet u ook wel; maar u is op het oogenblik te pijnlijk getrof fen, om dat te vatten. „Hij denkt alleen aan dat meisje," snikte ze. „Jaloorsch" noemde hij mij. En als ik nu jaloersch ben, is dat dan nog te verwonde ren? Hij is al wat ik heb en zij neemt hem mij af. Ik ben in 't geheel niet jong meer; er is veel, waar ik nu geen belang meer in stel, maar ik blijf niet graag alleen achter. En hij geeft nu niets meer om mij. Hij heeft wel nooit veel om mij gegevenmaar ik wilde het niet inzien, en nu geeft hij in 't geheel niets om mij. Niemand geeft om mij, en geen schepsel, die er zich iets van aantrekt, of ik leef of dat ik dood ben. O, 't was heel aardig van jou om boven te komen; 't is meer dan hij deed, maar jij bent niet dol op mij, David, dat was je nooit! En ik kan het 3e óok niet kwalijk nemen, ik ben niet recht vaardig, 't is mijn schuld. Maar tegenover hem is het niet mijn eigen schuld; ik roep God tot getuige. Als ik iels verdien, dan vér zien ik wel, dat Vivian mij liefheeft. Ik ^raag niet veel, ik verwacht geen wonde ren; maar wel verwachte ik altijd, dat ik goed zou behandeld worden door Vivie, al3 ik oud en eenzaam was en niemand anders had, tot wien ik mij, wenden kon." De tranen hadden het rood van het blan ketsel in strepen over haar trillend gelaat doen loopen en het kunstmatig „blonde" haar door het liggen op de kussen in wanorde gebracht toonde lijnen van ouderdom, die juist zoo zorgvuldig wegge houden waren. Versleten en verlaten lag zij daar, droevig in elkaar gezakt, te bed en deed haar beklag, terwijl hij vol mededoogen "haar woorden van troo9t toevoegde, en liet deed hem leed, dat hij niet kon spreken van zijn eigen genegenheid voor haar, dat zij hem niet zou kunnen gelooven, als hij dit wel deed. Toen zij wat tot rust gekomen was, ging hij. Zij had niet gevraagd, of hij haar oud sten zoon naar haar toezond en die vroeg ook niet of zijn tegenwoordigheid gewenscht werd. Je bent lang weggebleven," zei hij enkel. „Is zij nu wat beter?" „Ja," antwoordde David koel; „zij is beter. Heb jij wat te doen? Wanneer ga je terug?" Vivian lichtte toe, dat hij niet weer naar Beckenhampton ging vóór den volgenden ochtend. Ik heb hier zaken te doen, daarom kwam ik. Neen, tot acht uur ben ik vrij; dan moet ik iemand spreken aan „the Eccentric." Sa men gingen zij de sto6p af en na een vluch- tigen blik op zijn stiefbroer, zei hij met af keurenden blik: „Dat is bijna een uur lang zoo gegaan; je hebt enkel maar het staartje bijgewoond. Ik verzeker je, dat wat ik te hooren heb gekre gen, het geduld van een heilige op de proef zou hebben gesteld!" Ilijivoelde zich echter gegeneerd met David door de straten te loo pen en riep een voorbijgaanden hansom aan. „Waar zal ik hem heensturen? Ik ga met jou mee naar je kamer, als je het goed vindt?" Zijn spijt over het voorgevallene verdrong intusschen niet zijn gevoelen van slecht- behandeld te zijn, en evenmin gedoogde zijn onverschilligheid voor zijn kameraad, dat hij diens afkeuring verdragen kon. Dat Da vid het zou durven ondernemen hem te be rispen, was een omstandigheid, die er niets minder hinderlijk op werd, doordat zij hem zoo ongewoon leek, en niet zoodra waren zij in het rijtuig; of hij begon met heftigheid uit te weiden over zijn kwellingen. David wachtte met steeds meer verlangen naar een gelegenheid, om te voorschijn te treden, met de vraag, die'hem nu weer ge heel in beslag nam. „Als ik geweten had, hoe zij het nieuws zou opvatten, had ik die narigheid wel ver meden. Ik zou haar eenvoudig in het duister hebben gelaten, 't Is ge eb aangename ge waarwording, zoo ontvangen te worden, als je je eigen moeder tot je vertrouwde maakt. Hoe komt zij er ook bij. ft Zal haar niets kosten! Wat gaat het haar aan of ik trouw? 't Is net of ik haar heb te onderhouden; zij heeft mijn onderstand niet noodig, ik heb' haar nog nooit in mijn leven een pond gege ven." Dit scheen hij als afdoende te be schouwen en herhaalde dan ook: „Op mijn eer, ik heb haar nog nooit van mijn leven een pond gegevenzij zou in alle deelen net zoo goed af zijn, als ik getrouwd was, als dat ik nu ongetrouwd blijf. Er is geen greintje logica in haar tegenwerpingen Ik woon toch niet bij haar in huis? Mijn Hemel, ik zie haar haast niet. Maar zij kan de zon niet in het water zien schijnendie houding neemt zij aan, zij heeft mij zelf niet en nu gunt zij mij ook aan niemand anders." „Zoo beschouwt zij het toch niet," zei David; „zoo lang je ongetrouwd bent, heeft zij een gevoel of zij je nog heeft. Wie is het meisje?" „Zij is mooi, zij is beslist het mooiste meisje, dat ik ooit ontmoette! Zij staat bo venaan op de hoogste trap van hetgeen een artist, zich maar denken kan. Je moest eens zien, hoe de menschen haar nakijken, waar zij zich ook maar vertoont. En zij is net zoo knap van hoofd als van uiterlijk. Ik heb 'nooit durven denken, hoe ik nog eens een vrouw zou ontmoeten, die me zoo goéd be grijpt als dit met haar het geval is. Toe slaan "bij den eersten den besten man, die haar vraagt? Ha. ha! Je kunt er van op aan, dat zij al aanzoeken genoeg heeft gehad; zoo jong als zij is. Ik ben ook niet gekomen met de bedoeling om er in het ininst van te spreken. Moeder zelf was het, die er mij toe aanzette. In den beginne kreeg ik ook den indruk, dat zij er nogal mee ingenomen was. Zij keek vriendelijk en scheen er met be langstelling naar te luisteren. Zoo had ik al ■heelemaal uit verteld, vóór het bij mij op kwam, dat zij er zoo'n drukte over zou ma ken. Maar toen begon zij. Eerst zoo'n beetje spottend, of het zoo be lachelijk was, eigenlijk le gek, om er ernstig over te praten, en dat terwijl zij mij toch le voren in den waan had gebracht dat zij het mee eens was. En, toen zij zag, dat dit niet gaf, werd zij leelijk, zij liet haar nagels zien, ik was „een gek," in ieder andere opzicht. Een main kan het best oordeelen over zijn eigen leven; ik weet, wat ik behoef, zonder dat iemand het mij zegt. Ik zou al lang met mijn aanzoek te voorschijn zijn getreden, als ik maar zeker was ,dat ik er goed aan deed. Ongelukkigerwijze heb ik niet veel te bieden. „Mij vergooien." Zoo'n ,voordeelige partij ben ik nu niet voor een meisje, zooals zij. En dan, natuurlijk.ik weet niet Ik houd het er nu wel voor, maarIk kan er geen eed op doen, dat zij in dien zin om me geeft. Misschien dat zij mij ook enkel als vriend beschouwt." „Hoe heet ze?" vroeg David. „Hoe ben je met haar in aanraking gekomen?" „Ik heb eerst haar vader ontmoet en die heeft mij bij zich aan huis gevraagd. Ik had haar toen al gezienanders zou ik niet ge gaan zijn. Ik zou alles gemist hebben, als zij dien middag niet bij hem was geweest. Vreemd, hè? Ileb je ooit wel eens opgelet, hoe iemands leven heelemaal anders lean worden door dingen, die in -het eerst niets lijken? Ik meen hoe dingen van het grootste belang juist voortvloeien uit dingen, die je denkt, dat er niets op aankomen? Daar heb je meteen een nieuw idee voor je poëzie; je gaat immers uit van dergelijke gedachten, is 't niet? Ik heb ergens gelezen, dat je boe ken daar vol van slaan. Haar vader is aar dig tegen mij, maar hij limmert nu niet zoo heel hoog; ik geloof niet, dat hij e?n goed idee heeft van mijn werkkring. En als ik hem dal nu precies vertel, is hij er mis schien niet eens zoo heel tuk op, mij zijn dochter te geven, zelfs al neemt zij mij aan. Ik wou, dat zij maar geen vader had! Als zij alleen was, en in het vak, zou ik haar veel gemakkelijker kunnen krijgen; in het vak trouwen zij op niets, enkelen van hen wonen op gemeubileerde kamers én brengen de kinderen naar hot station op Zondag ochtenden. Met ee-n meisje zooals zij. is dat anders- (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5