R.H.W. Limonades Zooderlinie Kameraden LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. No. 19751 GELENGD N1E0WS. UIT DE FMSTBEEK. UIT DE GESTREKEN. FEUILLETON. Zondagavond is ingebroken in stoomschip Madras, liggende aan de jpelgrimskade te Rotterdam. De inbreker had reeos eenige kostbaarheden in een zak ge borgen en was juist bezig een klok van den wand te nemen, toen de nachtwaker hem in de gaten kreeg. Deze sloot eenvoudig de deur af en waar schuwde de politie. De inbreker trachtte door .de patrijspoort te ontsnappen, doch halverwege gekomen, bleef hij steken en kón noch naar beneden, noch naar boven. Door eenige politieagenten is hij met ver eende krachten uit zijn benarde positie ge trokken en vervolgens in het politiebureau opgesloten. [Het was druk in een gezellig café- restaurant te Rotterdam, aldus de „Msb." Aan alle tafeltjes zaten bezoekers. Vroo- Igfce en minder vroolijke, sommigen ernstig pratend, anderen schertsend en babbelend. Eet strijkje speelde met ambitie de nieuw ste melodieën en bjj de pauzen klonk er telkens een dankbaar applaus op. Terwijl het even rustig was, vertoonde de ontzagwekkende portier zich aan den Ingang. Majestueus ging zijn gegalonneerde pet naar beneden. Zijn breede borst zette zich vooruit en zgn blik overzag de bezoekers. Öet homme c'est un monsieur. Toen kwam het statig en nadrukkelijk gr uit: r Mjuffrrouw... Smiiittt... De bezoekers keken op,'keken elkaar aan. De portier wachtte geduldig, met zijn pogen zoekend. Nadrukkelijk herhaalde hg zijn vraag: Mjuffrrrouw Smittt... Ergens in een hoek ging een gelach op pn aarzelend zette een stem een liedje in. j,Is het waarachtig, juffrouw Kalker?'* yVast en zeker juffrouw Smit." Eet populaire liedje sloeg in en terwijl ïelfs de portier meesmuilde, zong de helft uit volle borst mee. De refet grinnekte en ginnegapte. Ach juffrouw Kalker, ach juffrouw Smit... Maar juffrouw Smit was in het café niet aanwezig1 De rijwielplaatjes. Mogen wij het „Haarl. Dagbl/' gelooven, dan wordt te Amsterdam in rijwielplaatjes een uitge breide „geheime straathandel'' gedreven, op dezelfde wijze als indertijd met de brood- Kaarten geschiedde. De plaatjes zouden ver kocht worden voor 50 cent en nog wel voor veel minder. Eet eenige onderscheid tusschen de echte en de nagemaakte plaatjes moet zijn, dat de eene soort (het is niet bekend of dit de echte of de valsche 2tj'n) wordt ver vaardigd van uit Duitschland, de andere van uit Amerika afkomstig koper. Ook te Haarlem zouden de nagemaakte plaatjes worden verkocht. Een verkooper moet daar ter stede, reeds 500 nagemaakte plaatjes van de hand hebben gedaan. Op den Baarn schen dijk te Baarn 1b een vrachtauto van den brandstoffenhan- delaar ïl uit Soest, bestuurd door G. E. O., geslipt-, met het gevolg, dat de 39-jarige metselaar J. v. W, uit Soest, die met eenige anderen achter op den auto zat, viel en zoo met hoofd en bovenlichaam op den weg terecht kwam, dat hij: kort nadat hg in het ziekenhuis te Baarn was opgenomen, is overleden. De bestuurder van den auto is te Soest aangehouden. Hij ontkent echter schuld aan het ongeluk te hebben. [Volgens ooggetuigen verkeerden alien die Sn den auto zaten in een luidruchtige stem ming, tengevolge van Maandagvieren. Eet dienstmeisje van de familie ft. aan den 's Gravelandscheweg te Bussum. hoorde, terwijl zrf boven aan het werk was, epnig leven in de benedenkamers. Daar er niemand thuis was, ging zg! naar beneden en vond in den salon aan de straat alle kasten openstaan. Zg1 keek naar buiten en zag een man onder de struiken zitten. Dadelijk belde zjj de politie op en intusschen hield zijl den man, die in den tuin bleef zitten, in de gaten. Toen een agent arri veerde werd hij gearresteerd. Het bleek te Z^n G. S. uit Haarlem, een berucht in breker, die' eerst half Juli uit de gevangenis wa3 ontslagen, nadat hij vier jaren wegens inbraak had gezeten. Hg ontkende wel in de villa te zijn geweest, doch in een zijner zakken werden vier sigaren gevonden, welke uit het kistje vau den heer T. afkomstig Dieken. Behalve deze sigaren werd niets vermist. Vrij zeker is S., die zwervende was, door de open serredeuren het huis binnengekomen, doch is verrast. Hij is naar liet huis van bewaring te Amsterdam over gebracht. Van een „aanzeggin g", welke- niet vervuld werd. Men schrijft aan de „Standaard": Het dorpje Nieuwe Tonge, op ons eiland Flakkee, werd dezer dagen in groote beroe ring gebracht, een beroering, die de rus tige wateren van het geestelijk leven tot zelfs in grooten omtrek in rimpeling bracht 1 1 Thans vijftien jaar geleden was er in deze gemeente een vrouw, die bekend stond een „diep geestelijk leven" te leiden. Zo kon praten als de „Zwaarste dominé" en doorspekte haar vermaningen, leeringen en opwekkingen met bijbelteksten. Haar woord had dan ook gezag. In dien tijd vertelde ze aan ieder, die maar naar haar luisteren wilde, dat ze een soortgelijke „aanzegging" had ontvangen, van den Heere, als eenmaal Hiskia gewerd, betreffende zijn verlenging van levensduur. Ook zij zou nog 15 jaar leven en precies op den 27en Juli 192-1 weggenomen worden. Al de jaren die volgden, heeft ze haar be wering volgehouden en nu de stervensdag naderde, maakte ze inderdaad toebereidse len voor haar heengaan. Den laatsten tijd voerden zij on haar man niets meer uit en gingen zij op in bespiegelingen over den grooten dag. Haar aanzegging wist het vrouwtje voor een groot deel der inwoners aannemelijk te maken en ze werd overladen met weldaden. Alle levensmiddelen werden haar in ovor- vloed verstrekt en ieder was bcgeerig, een woordje van deze „diep-ingeleide vrouw" op te vangen. Zoo werd Zondag 27 Juli verbeid Maar deze dag ging voorbij, zonder dat het „groote feit" gebeuren giing Men begrijpt wat het gevolg was. Het vrouw je is van haar geestelijk aureool beroofd en naar verluidt heeft zo het voornemen, te vertrekken naar Omï- Beierland. Deze historie levert intusschen weer eens een kras staaltje van hetgeen er in val sche mystieke kringen v^in ons land wel omgaat. Bg eenige rijksontvangers is weder f5799.25 wegens te weinig betaalde belasting ingekomen. Maandagnamiddag heeft er op den Zypendalschen weg bij Arnhem een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een huur-auto uit Arnhem, waarin graaf v. d. Goltz gezeten was, reed van den Zypendalschen weg af den weg op, die naar het Jachthuis gaat. Juist kwamen drie meisjes uit de bjji het begin van dien weg staande tuinmanswoning ora zich naar den Zypendalschen weg te begeven. De meisjes weken uit< voor de auto, doch een er van, de 20-jarige J. Brinkman, viel en werd door de auto overreden. De chauffeur heeft nog ge tracht uit te wijken en is tegen den pl.m, I1/2 Mu hoogen berg van don weg opgereden, wat voor de inzittenden zelf pen gevaarlek oogeDblik was, daar de berm zeer stetf oploopt. De ongelukkige werd naar het Diaco- nessenhuis vervoerd, Waar ze spoedig is overleden. De auto was haar over den buik gegaan, waardoor haar bekken gebroken is. Eet meisje is de dochter van aen koetsier van graaf v. <L Goltz. De weg is ter plaatse zeer steil, zoodat de auto ook niet zeer snel gereden kan hebben. De accijn8toren te Alkmaar verplaatst. De voor velen als hirtorisch monument bekende accijnstoren, staande aan het einde van het Yerdronkenoord op den hoek van de Bierkade, die aanstonds de aandacht trekt van den toerist en vreem deling, als hij van de richting Amsterdam te water Alkmaar binnenvaart, is gister middag over een afstand van vier en een hal von Meter naar dc zijde van het breede water van de Bierkade en den Voormeer verplaatst. Deze verandering van stand plaats is geschied ten aanschouwe van vele honderden belangstellenden, die zich bui ten het afgezette terrein als een compacte massa hadden opgesteld. Het gemeenteh^ stuur zelf had'met vele genoódigden, waar onder enkele autoriteiteh, de hoofden van takken van gèmeentediéhst en anderen, op een der groote booten, de Zaandam I, van de Alkmaar-Packet plaats genomen, om de versohuiving van het oude bouwwerk van de waterzijde af gade 'te slaan, aldus de „N. R. Ct." Toen te ruim twee uür de boot haar ligplaats had ingenomen nam de heer J. Ringers, wethouder van publieke werken, hei woord, om te doen uitkomen waarom het giüg. Daarop werd het sein gegeven, dat het werk een aanvang kon nemen. De kaap stander werd in beweging gebracht, trek kende aan de waterzijde, terwijl twee dom mekrachten aan de landzijde werden aan gezet en zoo geschiedde langzaam maar zeker het verschuiven zonder dat zich eenig ongemak voordeed. Na ruiin een halfuur was het werk volbracht en stond de accijns toren op zijn nieuwe voetstuk, 4V& M. meer naar de zijde van het water, om daar aan gesloten te worden aan den reeds gemaak- ten nieuwen walmuur. Zoodra de plaats was ingenomen, werden de driekleur en de Alkmaarsche stadsvlag geheschen. Het pu bliek applaudiseerdo en de wethouder werd van vele zijden met de geslaagde on derneming geluk gewenscht. Onmiddellijk daarna werd de klok van den toren geluid en deed hij fcelf aan de gemeente kond, dat hij thans een nieuw tijdperk in zijn bestaan heeft ingeluid- De verschuiving zelf is op de volgende wijze geschied. Er is een nieuwe fundee ring gemaakt, aansluitende aan de bestaan de, van beton op palen. Hierop zijn gelegd een vijftal Differdingerbalken, zwaar 24 c.M. Onder den toren is een zelfde aantal balken gemaakt. Tusschen deae twee vijf tallen balken, die boven elkaar liggen zijn een achttal rondo metalen staven gescho- van van 5 c.M. dikte, welke door zijplaten op regelmatigen afstand van 80 c.M. wer den gehouden, terwijl tot mr/srderen steun onder voor- en achtergevel bovendien bo ven de vijf fundeeringsbalken nog een dwarsbalk was aangebracht. In opgaande richting waren langs de vier muren van den toren elk drie U-ijzeren balken geplaatst, die in tegenovergsteldc richting door den toren met staven aan elks/ar verbonden waren, ora dc muren in hun verband te houden. Aanboord van den zandzul ger Adam, die baggerwerk verricht in hot nauw van Bath, is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Mot behulp van een stoomlier zou een 5 M. lange ijzeren pijp van een naastliggende schuit op den zand zuiger worden overgebracht. Bij het lang zaam neerlaten van het gevaarte schoot de wielschijf door, daar de rem tengevolge van den regen blijkbaar geen vat meer had, en kreeg de 34-jarige kapitein J. van E. uit Hoek van Holland het gewicht op .den ach terschedel, die geheel werd ingedrukt. Te gelijkertijd werd hij neergeslagen omkwam met geweld op den rand van het ruim te recht, waardoor de schedel aan de voor zijde spleet en een arm en hand verbrijzeld werden. Do getroffene, die terstond be wusteloos was, stierf na enkele minuten. Hij laat een vrouw en vier kinderen aohtcr. In het begin dezer maand Is melding gemaakt van het feit, dat door de justitie te Goes beslag was gelegd op de trekkingsmachine en eenige bescheiden van de maatschappij „Nationaal Sportpaleis." Deze maatschappij meldt ons nu, dat het beslag is opgeheven Tusschen Heerde en Wapen veld is door den éónmanswagen van den locaal-spoorweg Zwolle—Apeldoorn op een onbe.waakten overweg de heer Andre Tepe Boors, manufacturer te Zwolle, met zijn auto overreden. Hij is doodelijk aan het hoofd gewond, terwijl een been werd afge reden. Dc auto werd verbrijzeld. Slim. Gast: Waarom heb je twee heet-waterkruiken bij mij in bed ge legd, Jansje? Jansje: Ja mevrouw, een er van lekte en ik wist niet welke. Daarom heb ik ze alle bei er maar in gelegd. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het Joodscke kerkhof te Aken is in den nacht van Maandag op Dinsdag door graf- schenners bezocht. Op talrijke plaatsen zijn de grafsteenen omver geworpen en ecuk geslagen, terwijl verschillende monumenten beschadigd zijn. Verschillende bloemperken werden vertrapt. Sommige graven zijn om gewoeld, ten einde de grafsteenen omver to kunnen werpen. De daders zijn onbekend. Wel werd een Hakenkreuz op het kerkhof gevonden. In de opslagplaatsen der Oostpruisische handelsvereeniging te Koningsbergen ïs een groote brand ontstaan. Spoedig waren de opslagplaatsen in een zee van vlammen ge huld. Na verloop van verscheidene uren stortte de haard van den brand in. De schade is buitengewoon groot. Een meneer Pasquinon, in Oleron, had in 1921 het recht verworven aan zijn naam den familienaam Loubet toe te voegen, zeer te gen den zin der familie Loubet. De naam Loubet immers heeft in Frankrijk een goe den klank, daar een oud-president hem met eerc draagt. Den heer Pasquinon Loubet wilde profiteeren ora zijn achtenswaardig heid te verhoogen en meer kans van slagen te hebben in het politieke leven. Edoch, Pasquignon verdiende niet aldus in aanzien te stijgen. Hij is n.l. bij de jong ste verkiezingen op heeterdaad betrapt toen hij poogde als lid van het stembureau- bestuur zijner stad honderd stembiljetten te verdonkeremanen en er honderd andere ten gunste van de lijst Léon Bérard voor in de plaats te leggen. En de Raad van State heeft naar aanlei ding hiervan nu het ministerieele besluit ongeldig verklaard, en de heer Pasquignob Loubet heet wederom Pasquignon tout court. Een hevige regenbui, die bijna een wolk breuk geleek, is gistermiddag boven Lon den losgebarsten en heeft groote schade aangericht in het ILoogerhuis, waar uitge breide herstellingen aan het dak gaande zijn. Deze herstellingen waren nog niet vol tooid tengevolge van een staking van de arbeiders. De regenbui begon met' de gere serveerde tribune onder water te zetten, waarna ook een deel van de z.g. „Gouden Kamer" schade leed. Het personeel van hel parlement deed zijn best met emmers en ander tnatèrieel, het hemelwater te ver wijderen, ten einde te verhoeden, dat ook de groote vergaderzaal, waar de lords bij een waren, onder liep. Men herinnert zioh het spoorwegongeluk bij Hennuyères, waarbij de nachttrein AmsterdamParijs ontspoord is en ver scheidene Fransche postbeambten gedood of gewond werden. Men schreef toen reeds dadelijk het ongeluk aan kwaadwilligheid toe. De families van de omgekomen post- bftftPbteq spraken den Belgischen staat aan voor. schadevergoeding. Het hof van appel te Brussel heeft thans dien eisch afgewe zen, op grond, dat het ongeluk aan kwaad willigheid van onbekenden te wijten zou zijn. Nabij Servic is in het meer van Amecy de vrouw van een Nederlandschen schilder, mevr. Selma Boasson, een uitstekend zwem ster, om het loven gekomen. Ze baadde op eonigen afstand van den oever toen toeris ten zagen, dat zij plotseling onbeweeglijk bleef liggen. Toen dit wat lang duurde, maakte men zich ongerust en zond twee booten uit, om haar te helpen. Mevr. Boas son was echter reeds overleden. Een dok ter constateerde den dood ten gevolge van congestie. Uit Simla, in Britsch-Indië wordt ge meld: Yier vliegtuigen zijn in een dichten mist op verschillende plaatsen neergekomen na dat zij bommen geworpen hadden op de woonplaatsen van oproerige stammen ten Zuid-Oosten van Ragmak. De vlieger-offi- oier en de passagier van twee vliegtuigen zijn gedood. Een derde vliegtuig viel in handen vau de Yayiris. Men meent, dat de inzittenden slechts licht gewond zijn. Yan het vierde vliegtuig zijn de inzittenden ongedeerd gebleven. Het eskader bestond uit 6 vliegtuigen; 2 zijn behouden teruggekeerd op het vlieg veld, vanwaar zij vertrokken waren. RECLAME. Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP HANDELSMERK R.H.W, Alphen. Het 5-jarig zoontje van G. V. was in 't land in 't Rietveld alhier aan 't hengelen met nog een viertal andere kna pen. Plotseling w rd een van hen gemist en vond men de kleine in de' sloot; de levens geesten waren helaas als geweken. Hazerswoude. Maandagavond werd op het plein van de openbare school alhier een openlucht-samenkomst gehouden, uit gaande van de Evangelisatie-arbeid „Ema nuel" te Dordr Door een 4-tal sprekers, die per Evangeüsalie-aulo gekomen waren, werd het woord gevoerd, afgewisseld door het zingen van liederen. Tijdens deze sa menkomst werden deze liederen ten verkoop aangeboden, en collecten gehouden ten be hoeve der Evangelisatie-arbeid. Er heerschle een goede orde en de sprekers werden met belangstelling gevolgd. Tengevolge van het ongunstige weer was de opkomst niet talrijk. De samenkomst werd met gebed geopend, en met dankzeg ging gesloten. Op de veiling, die Maandagavond al hier gehouden werd, waren 8378 eieren aangevoerd. Prijs kipeieren f 6.80f 7.40 por 100 stuks. Eendeieren f 6.60f 6.85 p. 100 stuks. Kippen f 1.30 p. stuk. Hanen f 0.20f 1.50 per stuk. Duiven f 0.16 f 0.30 p. stuk. Zwammcrdam. Onze plaalsgenoole mej. K. Bals, die onlangs de akte L. O. be haalde, is thans benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. meisjesschool (afd. A) hoofd mej. M. Ensle, aan den Overtocht alhier. Per stoomboot „Volharding" hebben de kinderen der Christ, school (hoofd de heer Koster) met hun ouders benevens be stuur en personeel der school een uitstapje gemaakt naar Katwijk. Hoewel het des morgens bij de afvaart en de9 avonds bij aankomst regende, heeft dit geen invloed gehad op het genoegen, daar het verdere van den dag het weer goed was en men zich naar hartelust heeft vermaakt. Haarlemmermeer. De commissie voor de te Nieuw-Vennep ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in 't begin van September te houden kinder- en volksfeesten, is samengesteld als volgt: J. A. van Arkel, voorzitter; P. Bakker, se cretaris en dr. W. G. Schreuder, penning meester. Als de feestelijkheden weder zoo goed worden voorbereid en slagen als ln 1923, staat den inwoners van Nieuwvennep en omgeving weer een hoogst prettige dag te wachten. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school 6 te Abbenes alhier ,is benoemd mej. T. Hel lingman te Purmerend. Dinsdagnacht is bij den caféhouder C. d. B. aan den Lisserdijk alhier, ingebro ken. De dief heeft zich door opschuiving van een raam toegang tot de woning ver schaft. De bewoners werden evenwel door 't gestommel in 't café wakker en gingen direct op onderzoek uit. Nog juist had de ongenoode gast die zich in z'n werk ge stoord zag gelegenheid om weer door 't geopende raam te klimmen en op de Naar 't Engeisch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling vao Mej. E. H. 46) „O, natuurlijk 1 't Is alles zeker haar schuld, dat u het zoo slecht opneemt, niet waar? Het is alles haar schuld, dat u met mij twist, als ik u mijn vertrouwen schenk. Dat is mooil Me dunkt, dat ik toch wel zoo royaal gehandeld heb, als maar verwacht kon worden; dat ik u den heelen stand van zaken meedeelde; ik had er u niets van be hoeven te zeggen, tot alles klaar was. Me dunkt, dat u dan albhans wel hadt mogen doen of u er zeer mee ingenomen was, al is dat ook niet zoo?" „Er mee ingenomen?" „Ja. Er mee ingenomen 1 Waarom niet? Je zou den indruk krijgen, dat ik u, ik weet niet wat voor leed aan deed, zooals ik nu praatl" „Ik praat voor je eigen bestwil; je bent be jong om te trouwen. Eer je ja, daar weet ik^ alles van. Volgens u zou ik altijd te jong zijn. Maar ik zal u eens wat verteilen: u denkt in het geheel niét Kan mijn bestwil, u denkt aan uzelf. U heeft niet op met mijn trouwen; u heaft zioh nu eenmaal in het hoofd gesteld, dat u mij zult „verliezen" als ik trouw; dat heeft h in den beginnen gezegd, en nu scheldt u jtfjij uit en breekt u haar af een meisje, örf u nooit gezien heeft en tracht uzelf te maken, dat dit is uit pure genegen- beid voor mij. Maar dat is het niet; het lijkt er niet op. Het is niets dan zelfzucht, en nu u zoo precies de dingen bij den naam genoemd heeft, zal ik dat ook eens doen: 't Is enkel en alleen zelfzucht, om van mij te vergen, dat ik om u be believen mijn leven zou bederven. Wat heeft u ooit voor mij ge daan, dat u verwachten kunt, dat ik mij zoozeer voor-u zou opofferen? Ik vind het walglijk I" Zijn knap gelaat gloeide van verontwaar diging; zijn toon was onbeschaamd. Het meisje, tegenover wie hij zich, om der wille van de genegenheid, die hij voor haar voel de, op zijn best toonde, zou hem zóó haast niet herkend hebben. In Ownie riep hij herinneringen wakker aan zijn vader, herinneringen aan scènes, te Liverpool, toen het met de bontzaak mis liep. Zij 9prak niet, haar lippen trilden. Of schoon haar bezwaren David onredelijk leken, had hij toch medelijden met haar. In hoeverre zij ook tegenover anderen te kort geschoten mocht zijn, voor Vivian had zij altijd veel over gehad; daarom moest het een schrijnend gevoelen voor haar wezen, dat hij haar nu juist zelfzucht verweet. Na een pauze zei ze bedachtzaam: „Als je er zoo over denkt, vrees ik, dat ik in het vervolg nooit veel van je zal zien, of je nu trouwt of niet." „U ziet nu al niet veel van mij; ik woon hier niet." „Maar je behoort mij toch toe," pleitte zij. Hij keek naar David met een zegevierend gelaat. „Je ziet, wat ik zeg is volkomen waar; het is niet om mijns zelfs wil; ik moet mij opofferen, omdat zij jajoersch is." i David stak een sigaret aan, zonder te ant woorden. Zijn verlangen ging er steeds naar uit den naam yan het meisje te hooren. Ownies kleinmoedigheid verliet haar; haar boos humeur flikkerde weer op, of schoon er nog tranen waren in haar stem. „Opoffering?" snauwde zij. ,,'t Is een mooie opoffering om je gemak te houden! Van opoffering is er eerst sprake, als je je zelf vergooit voor het eerste het beste aar dige gezichtje, dat je op je wegen tegen komt. Ik dacht toch, dat je verstandiger was; je praat als een sentimenteele jongen. Je zelf opofferen? Binnen een jaar zou je vergelen zijn, dat je haar ooit begeerde, en zij zou vergold zijn pat .iemand anders. Iedere jonge man kan „smoor" worden op een meisje, als hij maar genoeg van haar ziet; waarom peem je niet een meisje van een andere sport? Jij moet toch al gelegen heid te over hpbben. Als je nu zoo graag gek doet, zoek da,p een meisje, waar je daarom nog niet mee behoeft te, trouwen." Vivian stond op, kokend van drift. Hij deed een wanhopige poging, om het te ver bergen, om met waardigheid te antwoor den: „Ik moet er vap afzien, de zaak verder met u te bespreken. Als u de liefde van mijn leven kan vergelijken met met zóó iets, dan valt er niet meer over te pratenI" ,,01" riep zij wanhopend, „wat ben je l.ch een idiootI" Trouw haar dan en beklim den berg met een vrouw en kinderen op den rug en zie eens hoe je dat bevalt. Haast je, eer het te laat is. Zij zal wel dadelijk toe slaan bij iederen man, die haar vraagt." „Niet iedere vrouw slaat toe voor iederen man, die haar vraagt!" riep hij buiten zich- zelven. ,,U is de juiste niet, om dat te beoor- deelen; dat weet u zelf ook well" Het bloed steeg haar naar het voorhofd en toen werd zij bleek, waardoor de roode plekken belachelijk stonden. Zij beefde, of hij haar den slag had toegebracht met de vuisten Haar geverfd hoofd zonk in haar handen en zij begon te snikken, onbeteu geld, hartstochtelijk, zich geheel overgeven de aan haar ellende. Hij sloeg haar gade, ten zeerste ontsteld. Zijn drift bedaarde te genover haar nederlaag en reeds had hij spijt van zijn hoonend gezegde. Beschaamd besloot hij zich maar be houden of hij niet begreep, waar zij om huilde. David trad op haar toe en sprak een be moedigend woord. „Laat mij met rust," antwoordde zij, met trillende stem. „Gaan jullie weg, alle twee, ik heb niemand noodigl" „Ik weet niet wat u zoozeer van streek heeft gemaakt," stamelde Vivian. „Ik be doelde niets bijzonders." „Of je!" hijgde ze. „Je beleedigde mij, en met opzet. Je zei, dat ik te min was om over haar te oordeelen; je moeder was daar te min voorl Ik zal nimmer meer van je huwelijk spreken zoo lang ik leef. Ik wil er ook niet van hooren." Onstuimig bette zij oogen en wangen en trad naar de deur. „Ik hoop: dat je gelukkig zult wezen, dat is alles. Ik ga, ik heb niets meer te zeggen." Toen zij weg was, volgde er een oogenblik pauze. Iiaar zoons keken elkaar aan. „Vervloekte onzin 1" riep Vivian met-een boos gezicht. „Ik bedoelde niets geen kwaad er mee. Jk wou maar, dat ik niet gekomen wasl" „Zij is naar haar slaapkamer gegaan," antwoordde David droog. „Was het niet I beter, dat je haar achterna ging?" „Waarom? Om nog een scène te krijgen? Neen, dank je, daar heb ik genoeg vanl We kunnen net zoo goed weggaan." „Nu, dan zal ik eerst nog een enkel woord legen haar zeggen. Wacht je even op mij. Ik blijf niet lang weg. Je zult toch voorat wach ten 1 Ik zou je graag eens spreken," Vivian knikte. ,tGoed, maar zeg dan alsjeblieft niet, dat ik ook kom, want dat doe ik niet. 't Is af schuwelijk, zoo iets. Je zou denken, dat ik van haar afhankelijk was, dat ik een toelage van haar kreeg. Geef me een sigaret." David vond een dienstmeisje, dat hem de kamer van mevrouw wees, en schuchter klopte hij daar aan. Ownie had zich te bed geworpen en bij zijn binnentreden, keerde zij zich om, in de hoop, dat het zijn broer was. „O ben jij het?" zei ze. „Is hij weg?" „Neen, hij is beneden Hij.O, ik weet zeker, dat het hem spijt, moeder." „Hij is hard!" stamelde zij, „hard als een plank 1 Hij geeft er niet om, geeft niets om me. Je hebt zelf gehoord, hoe hij tegen mij sprak. Wat ik ooit voor hem gedaan heb?" vroeg hij. Wat heb ik ooit voor hem gedaan? Jij weet toch wel hoe goed ik altijd ben ge weest voor Vivian. Toen hij nog een kind was, weigerde ik hem nooit iets; in alle op zichten voorkwam ik zijn wenscheai; hij was altijd nummer één voor mij. En zoo be handelt hij mij nu. Hij praat tegen mij, of ik een vreemde was. Hij zou er zich niets van aanfrekkon, als hij mij nooit weerzagI" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5