ÉIHOMG'S MAÏZENA AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis- Onderneming KEERËWEER UIT DE RIJNSTREEK. TALLOOZE v BUITENLAND. Dinsdag. ,,Oud Hortuszichfc." Groot Muziekfeest 's middags en 's-avonds. Woensdag. „Phebe": Broeder De Jong. Kwartier vóór 8 uur. Donderdag. Gebouw Stadsevangelisatie, Groenesleeg 16: Bijbelbespreking, te 8 uur nam. Dagelijks: „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdtg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Re jo-theatcr"Intern, tentoonstelling ,,De Mensch".- N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De apotheek van „Hulp der Men3ch- heid", Hooigracht 18, is altijd geopend, doet: alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdïensl der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot en met Zondag 3 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanesteeg 17, telefoon 135. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT ÜPG ER ICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 861 7797 eenigen spoed te maken en te zorgen, dat inderdaad binnen den gestelden termijn het werk wordt volbracht. Daar omtrent den tijd eenige onzekerheid heerscht, wordt te vens bepaald, dat de termijn zal WvuierTge^" rekend te eindigen op 3| 1926. ~7'gemeentebestuur van Velsen is Jcficht ingekomen, dat Ged. Staten het Raadsbesluit tot verleening van f 10.000 subsidie per jaar aan de Maria-stichting hebben goedgekeurd. Het beroep van negen Raadsleden daartegen is dus afgewezen. „De Centrale" zegt uit goede bron to vernemen, dat de regoering ernstig over weegt den kinderbijslag over 1925 op 4 pCt. te brengen. In verband met de opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen, ook voor hen, die inspectie moeten maken, ver zoekt men ons te wijzen op het belang voor hot spoorwegpersoneel om zich zoo mogelijk aan te sluiten bij den vrijwilligen land storm, afd. spoorwegdienst. Het spoorweg personeel, dat geen principieele bezwaren heeft tegen het instituut van den landstorm, kan zich steeds overal en te allen tijde bij de V. L. S. aansluiten; dienstplichtigen onder het spoorwegpersoneel worden er op merkzaam op gemaakt, dat zij, bij toetreding tot den landstorm, vrij zijn van herhalings oefeningen en inspectiën. Degenen die zich aanmelden, kunnen er, naar wij hoorden, dit jaar nog van profiteeren. Het comité j£r behartiging van de algemeene belangen van Overheidsperso neel (A.C.O.P.) heeft aangewezen in de bij zondere commissie voor georganiseerd over leg in zaken, rakende de ambtenaren voor de rijkspostspaarbank, als plaatsvervangend lid den heer W. H. Kok, klerk ter directie van de rijkspostspaarbank, ter vervanging van het plaatsvervangend lid den heer m. A. Vuurberg. Door rar. P. Tideman, advocaat fce Haarlem is de aandacht van den minister van justitie, van den procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, van den procureur-generaal bij het gerechtshot te Arasterdam, waarnemend directeur van politie aldaar en van den officier van justi tie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam gevestigd op de z.i. opruiende rede door den kardinaal-legaat der roomsch- katholieke kerk kardinaal \V. van Rossuin op 23 Juli j.l. te Amsterdam voor een groote menigte in hoofdzaak bestaande uit inge zetenen van Nederland en van Amsterdam in het openbaar gehouden, waarin hij in aansluiting aan cn in vervolg op de al daar voor diezelfde menigte geschiede voor lezing eener Breve van den r.-k. paus Pius XI waarin het herstel van de hier te lande afgeschafte volledige vrijheid van roomsche pi'ocessie werd opgeëischt, aan de bevol king van Nederland cn van Amsterdam den opstand heeft gepredikt hetgeen in dit ver band niet anders kan beduiden dan de op stand tegen de bestaande rechtsorde of te gen wet en overheid, als misdrijf tegen do openbare orde strafbaar gesteld bij art. 131 w. v. Sr. me opmerking dat bij ver volging, ook de verantwoordelijke uitgeveis der officieele room^cho dagbladen en van het half-roomsche dagblad de „Telegraaf1', in zoover zij de op schrift gestelde Breve van den. genoemden paus, en in verband daarmede de in schrift gestelde rede van genoemden heer W. van Rossum in druk hebben verspreid met het oogmerk ora de ruchtbaarheid daarvan, te vermeerderen, voor vervolging op grond van art. 132 w. v. St. in aanmerking komen. B. cn W. van R.heden hebben aan de genen, aan wie in den vorigen winter werk is verschaft, de volgende mededcelingen ge zonden: „Wij achten ons, in verband met de noodzakelijkheid om de zeer aanzienlijke offers, welke de gemeentelijke werkeloos- hcidszorg van de gemeentekas vergt, in tie toekomst minder zwaar te doen zijn, ver plicht u er met nadruk op te wijzen, dat wij in de komende wintermaanden bij de beoor deeling van eventueele aanvragen om werk of steun tijdens werkloosheid, zeer ernstig rekening zullen houden met de tegenwoor dige gezinsinkomslen van de aanvragers. Zoo deze inkomsten van dien aard zullen blijken, dat redelijkerwijs aangenomen mag worden, dat daarvan een deel voor het on derhoud in den wintertijd bespaard had kunnen worden, dan zullen wij de aanvra gen van deze personen zonder meer mopten afwijzen." De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal a.s. Vrijdag 1 Augustus niet plaats hebben. RECLAME, Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de leve»*, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw go- heele gestel. 4859 Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Hazerswonile. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester J. v. (L Meulen. Afwezig de heer v. Dam met kennisgeving. De vergadering wordt door den voorzi t r met gebed geopend, waarna de secretaris de notulen leest, die goedgekeurd worden. Aan de orde worden gesteld de inge komen stukken. De begrooting 1924 is goedgekeurd van Ged. St. terug ontvangen. Eveneens zijn goedgekeurd door Ged. St. de regeling van de jaarwedden van den ontvanger en de regeling van toelagen vau kinderen op de j 0. L. S. te Koudekerk, uit deze gemeente. Uit de kohieren, zoo deelt de directie van de Dir. Bel. mede, blijkt dat het bedrag aan de gemeente uit te keeren, garaamd is op 160.000. i De rekening 1922 werd hierna aangeboden met voor eindcijfers: voor gewone ontvang- sten f 135.856.6Qyj en y/jnr. .gg-#uue 1 uiig. f 122.8o2.39; batig saldo 113004.36'/». Voor biiitengew. ontvangsten f 18472.30; voor buitengew. uitgaven f 13.710.26; batig saldo f4.762.04. Voor de hierop volgende benoeming d.r I commissie tot nazien der rekening werden gekozen de hecren Van Beek en Patijn en Mevr. v. d. Meulen, welke na verificatie rapport zullen uitbrengen. Alvorens tot de benoeming over te gaan van een keuringsveearts, ging de raad in geheime zitting (bijna een uur), waarna de voorzitter mededeelde, dat voor deze functie zich hadden aangemeld 3 sollicilanten, waar van op de voordracht zjjn gebracht de hee-ren J. G. H. Holsheimer te Leiden en A. Bos te Woubrugge. Met algemeene stemmen werd gekozen nummer een van de voordracht, de hetr Holsheimer. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Holsheimer, zich bereid verklaard had, zich in Hazerswoude (dorp) te vestigen, wat ook een voordeel kan genoemd worden. Door de Sled. Lichtlabrieken te Leiden, wordt het verzoek gedaan, gebruik te maken van het terrein dat de gemeente beschik baar had moeten slellen voor de gaslevering in deze gemeenle, aan den Bijndijk, voor het bouwen van een hoogspanningsslation op bedoeld terrein. B. en W. zouden willen voorstellen hierop in te gaan, mei de conditie, dat deze vergun ning zal vervallen, gelijktijdig met het af- loopen van de concessie van de gaslevering, en dat de Sled. Lichtfabrieken behalve een recognitie van f 10 's jaars, ook zullen beta len de meerdere koslen van grondbelasting. De heer van Beek vindt het bedrag van f 10 niet zoo hoog; het was een mooie gele genheid geweest om er iels meer van te halen. De heer de Jong in formeert of er aan den Rijn nog van geprofiteerd kan worden, wat niet in de bedoeling ligt. De heer Heijlker licht toe hoe de aanslui tingen tot stand komen aan den Rijn, waar eerst al aansluitingsrecht van I 50 moet wor den belaald. Wethouder Velenlurf verdedigt het voor stel van B. en W.. Do heer v. Beek handhaaft zijn standpunt van hooger recognitie. De heer Buitenhuis kan ook niet erg over de milde houding van de lichtfabrieken roemen, want aansluiting kost bij electrici- teit zeer veel, en wij hebben alles door de gemeente gekregen zonder eenig recht. Ten slotte werd met algemeene stemmen tot het verleenen van de vergunning besloten. Op eenige reclames schoolge'd werd gun- stug beschikt. De voorzitter deelde hierop mede, dat B. en W. nog hadden Voor te stellen het recht van tolheffen aan den Gemeene Weg over 1925 niet onderhandsch doch publiek te verhuren voor 1 jaar, tegen het thans bestaande tarief. Hiertoe werd met alge meene stemmen besloten. Goedgekeurd werden eenige complabili- teitsbesluiten. De heer Buitenhuis vestigt bij de rond vraag de aandacht op de Oostbrug, welke reparatie behoeft. Wordt toegezegd. De heer v. Beek informeert naar de water voorziening in de Loete, waarvan later op gave zal plaats hebben. i Tevens hoorden wij hierbij, da' de moge lijkheid niet is uitgesloten, i^at de ver plichting van aansluiting weer in toepassing zal gebracht worden. De heer de Jong informeert naar de verandering van de straatverlichting aan den Rijn. De weihouder Velenlurf geelt hierover d$_ noodige toelichting. Het is maar een plan, reeds dit voorjaar opgemaakt, dat eerst RECLAME. f*=ri gerechten kunnen worden f^lH bereid met HONIG'S r^'fj MAÏZENA. Onovertroffen la n's kindervoedscl. Voor puddingen, sausen en vla's overheerlijk en als bindmid del voor soepen en groenten voortref felijk. Als op het pakje onder cn boven een sluitzcgcl zit, ontvangt U de echte 4892 dezen winter zal blijken of het af of niet aan de verwachtingen zal beantwoorden. Eenige leden, die de begrooting ter inzage wenschlen, werd toegezegd, dat deze zal worden toegezonden, waarna de vergadering gesloten werd. de algemeene toestand. De conferentie te Londen. Te Londen Is men altijd nog op en om het doode punt. Ook de plenaire zitting der conferentie van gistermiddag heeft geen di recte balen opgeleverd, men zie het offi cieele communiqué, dat wij hieronder apart laten volgen. Toch is bereikt, dat vastgelegd is, dat de Builschers ter conferentie zullen worden geroepen, echter pas, wanneer tie geallieerden het eerst onder elkaar eens zijn geworden. De data van Donderdag of Vrij dag, 'die te dien aanzien worden genoemd, zeggen natuurlijk niemendal. De juridische commissie, die belast was i met de vraag omtrent het hooren der Duit- j sellers, heeft zeer handig gewerkt. De Duit- j schers zullen gehoord worden en de com- i missie van herstel zal naar Londen worden j gedirigeerd"en dus volledig deelnemen' aan j de regeling, zoo die bereikt worden kan. Ook de lormulepring van een en ander is j handig gevonden. Voor alles blijft op den voorgrond staan, dat volgt logisch uit het voorgaande: de geallieerden moeten het eens worden en dat is nog altijd niet het geval. Morgenvroeg zal de eerste commissie weer vergaderen,, afge zien van de onderlinge besprekingen, die j geregeld voortduren. Kolonel Logan, de Ame- nkaansche toehoorder bij de commissie van herstel heeft een voorstel ingediend tot in- i stelling van een nieu# comité tot het vast stellen van het in gebreke blijven! van Duilfechland. Dit comité zou als vólgt wor den samengesteld: De Duilsche regeering en de commissie van herstel zouden beide een gedelegeerde aanwijzen, die in onderhandeling zou tre den met de bankiers ten einde de voor waarden der internationale leening vast te stellen. De Fransche deskundigen hebben dit voorstel in beginsel goedgekeurd; het ver drag immers geeft aan de commissie van herstel het recht om hare bevoegdheid te delcgeèren. Snowden heeft echter bezwaar tegen het voorstel. 't Is de nieuwste fase ter conferentie op zoek naar de eenheid. Overigens schijnt er toch wel sprake te zijn van een verder wijken van Herriot. De berichten daaromtrent komen van de „Daily Telegraph", het blad, dat bijzonder goed in gelicht is over de conferentie. Volgens dit blad zou Herriot niet meer of minder dan recht tegen de Fransche oppositie willen ingaan over vrijwel de geheele linie. Dit nu betwijfelend t' zou Ilerriot's val belee- kenenl meenen we er toch wel uit te mogen concludeeren, dat Herriot tot verdere concessies bereid zich Jieeft getoond. Moge dit morgen blijken ter eerste-commissie- vergaderingl De militaire ontruiming van het Roerge bied is ter sprake gebracht, dat lijdt geen twijfel en geheel onwillig heeft Herriot zich ook niet betoond in dit opzicht, al is er dan blijkbaar geen sprake van een directe ont ruiming. Ter wille van de Fransche mee ning wordt nog eens uitdrukkelijk verklaard dat deze militaire ontruiming niet ter con ferentie officieel zal worden voorgelegd, waartoe immers ook geen aanleiding zou zijn. Aangaande de belangrijke vraag, of over eenkomstig het vredesverdrag, de eerste zone van het Rijnland op 10 Januari 1925 zal worden ontruimd, publiceert de „Daily Te legraph" een opzienbarende mededeeling, nl. dat Frankrijk bereid is, en dat Herriot reeds toezegging heeft gedaan, om de eerste zone van het Rijnland op 10 Januari 1925 le ontruimen, op voorwaarde dat voor dien tijd een handelsverdrag met Duitschland tot stand zal zijn gekomen, waarin rekening wordt gehouden met de belangen der Fran sche industrie, in het bijzonder wat Elzas- Lotharingen betreft, mede in verband met de leveringen in natura. Inmiddels zijn weer onderhandelingen be gonnen, om de Micumverdragcn, die 1 Aug. afloopen, met 14 dagen te verlengen, in de hoöp, dat zij dan zullen kunnen ver dwijnen Het officieele communiqué van de ple- nairo zitting zegt: De conferentie kwam bqfeen onder voorzitterschap van MacDonald. Sir Joseph Cook, hoogo commissaris voor Australië trad op als lid van de Engelsche Rijksdelegatie. (Men weet, dat de dominions elkaar uzllen afwisselen. Men besloot een commissie van juristen te benoemen om de paragrafen f en b van het 5e deel der Fransch-Engelsche nota van 9 Juli te overwegen. De commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van België, het Engelsche Rijk, Frankrijk, Italië en Japan en een vertegenwoordiger der Ver. Staten, met dien verstande, dat de laatste als adviseur aan de vergaderingen deelneemt. ïfet volledige verslag der commissie van juristen is vervat in een communiqué. Dit verslag wijst na een onderzoek van de schadevergoedingsbepalingen in h.tjfprdrag van Versailles en de bevoegdheid, die het verdrag aan de commissie van herstel toe kent, er op, dat, met uitzondering van zekere artikelen, die den afstand van be paalde goederen voorzien, Duitschland onder het verdrag vrij blijft wat de keuze der middelen betreft om de bedragen bijeen te brengen om, zijn verplichtingen na te komen. Het plan-Dawes wijkt hiervan af, doordat het de bronnen aangeeft, waaruit de beta lingen voldaan moeten worden. Wat de pro cedure betreft om met Duitschland tot over eenstemming te komen zonder het verdrag in eenig opzicht te schenden, doet het ver slag opmerken, dat in de eerste plaats vei bintenis van Duitschland om het plan- Dawes uit te voeren en de bepalingen die dit land betreffen na te komen, het onder werp zou moeten zrjn van een afzonderlijke overeenkomst. Daar het verdrag van Ver sailles de commissie van herstel tot uitsiui- teno vertegenwoordiger der geallieerd:n ge maakt heeft om de schadevergoedingsbeta- lingen in ontvangst te nemen, is het deze Qommissie, die deze overeenkomst met de Duitsche regeering zou moeten sluiten, daar het uitdrukkelijke oogmerk der overeenkomst de betaling der schadevergoeding is. Anderzijds is het herstel der fiscale en economische eenheid van Dujtschland een aangelegenheid, die de commissie van her- Stel niet aangaat. Het is niet de commissie die Duitsch gebied bezet heeft en dus ook niet üe commissi"© die moet toestemmen om de bezetting, op te heffen. Deze kwestie gaat eenerzijds de geallieerde regeeringen aan, die het gebied bezet hebben en de gealli eerde regeeringen, die mede werken om het Dawes-plan uit te voeren, en ander- zjjdsch de Duitsche regeering. Dit is dus eene zaak, die geregeld moet werden door een overeenkomst tusschen de geallieerde regeeringen en de Duitsche regeering. Ten slotte veronderstelt de uitvoering van het plan-Dawes een overeenkomst tus schen de geallieerde regeeringen onderling, betreffende zekere punten. Dit is vooral het geval wat betreft de maatregelen, die even tueel getroffen zouden moeten worden, in- i dien Duitschland te kort schoot in zijn ver- j pliclitingen. Dit is een inlergeallieerde kwes- tie. Nochtans kan men niet ontkennen, dat de Duilsche regeering nauw betrokken is bij deze kwestie der sancties, want de eenige hoop die er bestaat om de leening bijeen te krijgen, die noodig is om het plan- Davves uit te voeren, berust op het.verlrou- wen der geldschieters, dat het economische leven van Duitschland niet in de war ge gluurd zal worden door een onvoorziene actie van deze of gene mogendheid. 0:n deze reden moet de inlergeallieerde overeen komst in zake de sancties aan Duitschland medegedeeld worden, op een wijze, die de Diiilsche regeering in staat stelt er gebruik van te maken bij de onderhandelingen met de bankiers. Ofschoon de aard van de verschillende maatregelen, die de uitvoering van het plan- Dawes meebrengt, het s'uiten van drie af zonderlijke overeenkomsten vereischt, is het niet minder waar, dat het plan-Dawes een eenheid vormt en dat het doel der onder havige conferentie is om zijn volledige en loyale verwezenlijking te verzekeren. Om met deze overweging rekening le houden is het geraden deze drie overeenkomsten, die op de conferentie gesloten en ondertcekend moeten worden, te combineeren en ze aan een slolacle of protocol toe le voegen. Men wijst er op, dat het sluiten der drie overeenkomsten zooals bedoeld, een uilnoo- diging zal noodzakelijk maken, aan de com missie van herstel en aan de Duilsche regee ring respectievelijk, voor de aangelegenhe den die hen betreffen. Het verslag wc-rd door de conferentie aan genomen en men besloot, dat de eérsle-mi- nisters van België, Frankrijk en Japan, han delend in overeenstemming met den Ame- rikaanschen gezant de vertegenwoordigers der Duitsche regeering zullen uilnoodigen naar Londen te komen, zoodra de geallieer den onderling tot overeenstemming gekomen zullen zijn. Men besloot ook om de noodige slappen te doen om een vergadering der commissie van herstel in Londen te beleg gen. Snowden deelde aan de conferentie mede, dat er niets te berichten is over het werk der eerste commissie, dat voortgezet zal worden in een nieuwe vergadering op Woensdagochtend. Thomas leverde het ver slag in van de tweede commissie betreffen de de fiscale en economische eenheid van Duitschland. Het verslag is goedgekeurd. Sir Robert Kindersley bracht verslag uit na mens de derde commissie en zeide. dat deze haar werk nog niet voltooid heeft, doch ver wacht spoedig gereed te zullen zijn. ENGELAND. De ontwapening. Op een vraag in het Lagerhuis of de voorgestelde ontwapeningsconferentie ver der overwogen worden en of er over on derhandeld wordt, heeft McDonald in beide gevallen bevestigend geantwoord. oostérrijk. Tegen den oorlog. Op het raadhuisplein le Weenen heeft een demonstratie tegen den oorlog plaats gehad, waaraan ongeveer 250.000 Dcrsonen deelnamen. zuid-slavie. Een nienw kabinet gevormd Radiisj overleden. Davidswilsj, de leider der democraten en leider der oppositie heeft een kabinet ge vormd. Of het van langen duur zal zijn. betwijfelen we. Opnieuw verluidt dat Raditsj, de uitge wezen leider der Kroatische boeren, in Rus-i land aan een hartverlamming zou zijn ge storven, maar bevestiging hiervan lijkt ons wel gewenscht, alvorens we het zonder meer JL3 juist aanvaarden. POLEN. De stakingen in Silezië. In Oostelijk Opper-Silezië zijn de com munisten weer druk aan het ageeren den laatsten tijd en stakingen zijn aan de orde van den dag. Hun invloed neemt echter blijkbaar toch af. De z.g. commissie van 21, der communis tische actie is gearresteerd. Er waren ook weer twee Russen bij, op wie bezwarend materiaal heet te zijn gevonden. PERZIE. Amerika treedt op. Een bericht van den Amerikaanschen ge zant Kornfeld te Teheran, dat de Perzische jeugd een aanval heeft gedaan op mevr. Imbrie, de echtgenoote van den Amcrikaan- sch^n consul, die werd vermoord, heeft het Staafsdepartement er toe gebracht ccd krachtige houding aan te nemen. vereenicde staten. Het drankverbod. Een bijzondere commissie uit den Senaat heeft kennis gegeven van haar voornemen om op 2 September bijeen te komen ten einde een enquête te beginnen naar de wijze waarop het drankverbod wordt toe gepast en waarop de douane-administratie de door haar geïnde gelden administreert. Senator Watson, die de voorzitter was van deze commissie doch dio gekant is tegen het genoemde onderzoek, is als voorzitter afgetreden. Senator Couzens is tot zijn opvolger ge kozen. brazilië. Sao Panlo genomen. Officieel wordt uit Rio de Janeiro ge meld, dat de opstandelingen uit Sao Paulo zijn verdreven door de regeeringstroepen. Bijzonderheden ontbreken nog. buiten lan dsc h gemengd. De „Welt am Monlag" vertelt de volgende vermakelijke historie, welke den heer Kun- ze, het anti-semilisch rijksdaglid, zou zijn overkomen. Te Lauénburg in Pommeren had Kunze een rede gehouden, waarin hij heflig tegen de joden te keer ging Na de vergadering begaf hij zich naar de bad plaats Leba, waar hij bij hel baden zou zijn verdronken, als een joodsche baddokler hem niet had gered. Toen Kunze vernam, dat zijn redder een jood was, verdween hij zon der het noodig le vinden hem le danken. De Berlijusche politie heeft een bende van twintig leden aangfehWd»»air, zich aan diefstal van groote hoeveelheden siga ren en sigaretten had schuldig gemaakt. Bij een spoorwegbotsing in Schotland zijn 4 personen gedood, 29 gewond-, bij een spoorongeluk bij Vervier*, in België, 11 personen gewond, w. o. 2 zwaar. Binnenkort komt cr in de Antwerpsch- Limburgsche Kempen een nieuwe kolenmijn in exploitatie, die een uitgestrektheid heeft van 3640 hectaren, 4G aren en zeven of acht gemeenten omvat. Tot deze behooren: Osetham, Quadmechelen, Tessenderloo, Kop pen, Meerhout, Vorts, Olmen. Bij het bezoek, dat de Amerikaansche rechtsgeleerden aan Oxford gebracht heb ben, had een curieus voorval plaals. Bij hun bezoek aan Brazcnosc-college wees metf er hen op, dat daar een- voorvader van George Washington student was geweest en dat deze 290 jaar geleden zijn canlinereko- ning voor brood en bier ten bodrage van 17 shilling 10 pence onbetaald had gelalen. Om de eer van hun eersten president en diens familie op le houden, hebben toen de advocaten deze oude rekening gedelgd. De nachttrein van Newcastle naar Lon den is Zondagochtend aan een groot gevaar ontsnapt. Op een kruising nabij de mijn JJtlebnrn, in den omtrek van Dusham. Lad men ijzeren stoelen, di gebruikt worden voor hel vastmaken van de rails op de dwarslcggers, omgekeerd met kettingen op de rails vastgemaakt. De machinist ont dekte echter tijdig onraad en remde uit alle macht. De locomotief stopte zóó snel, dat de man voorover geworpen werd en een paar ribben brak. De trein bleef echter in het spoor. Toevallig bevond zich een andere machinist als passagier in den trein, die de machine verder bedienen kon. Een van de stoelen was door de zware locomotief ver pletterd, een anderen had de locomotief meegesleept, waardoor de spoorlijn bescha digd wa9. De Moskousclie sovjet heeft een eigen- aardigen maatregel genomen met betrek king tot cafè's, restaurants, thee- en melk- salon* etc. Al deze inrichtingen worden verplicht een abonnement le nemen op ee.i 20-tal Russische couranten en tijdschriften. Wanneer dc inrichting een zekeren omvang overschrijdt, moeten er meer abonnemen-» ten genomen worden. Het s.s. „Taiaimaru" van de Noord-Japan- sche Stoomvaartmij. is gezonken ten Noor den van Kaap Notore, 135 passagiers en 54 leden der bemanning zijn, naar men gelooft, verdronken. Vijf leden der bemanning zijn in een reddingsboot aan wal gestapt in het dorp Notore. Men weet nog niet of 't schip op een rots gevaren of in botsing gekomen is met een ander schip. Door een aardschuiving, veroorzaakt doof den hevigén regenval, werden in een mijö in Pennsylvanië 200 arbeiders opgeslotén. Tol dusver zijn 5 lijken eeboi'een.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2