Zonderlinge Kameraden No. 19749 J® tL LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 Juli. Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. 37. .0 e a ft d ft g ifi het atraad t u s- ■pb^n Schevfcningen ea "Wasgeaoareeliea plag onveilig wegens het schieten met mi- IraUleurs. aandaoht wordt er op govestigd, dal» strand slechte dan weder voor het pu- j^Liek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, jtpaaidoor de onveiligheid van het strand jèordt aangeduid, zijn ingehaald. Gisteravond kwam een auto jait de riohting Noordwijk-aan-Zee, waar- ytyn. de bestuurster klaarblijkelijk het stuur juet meester was. In plaats van op het ejnde van de Zeestraat aldaar, linksom te jjlaan, reed zij recht door, en volgde de 'tramrails, waar bij een lantaarn een 5-tal Oude mannen op hun gemak stonden te pra- $ën, denkende op een veilige plaats te staan. Twee wisten zioh bijtijds uit de voe ten te maken, maar drie anderen kwamen 'ppder de auto terecht, Een dezer, Jacob Tint, kwam er al heel slecht af Zijn heen ^as zoodanig gekwetst, dat de ijlings ont boden geneesheer, dr. Liesker, overbren ging naar Leiden noodig oordeelde, Per Ziekenauto van den heer Beuk werd de patiënt vervoerd. Het geval lokte op den schoonen zomcr- avoncl een aantal nieuwsgierigen op 'de fcéen, 'die verontwaardigd waren, 'dat bet besturen van een auto mag worden toever trouwd aan onbevoegden. lYoor den bouw van 255 woni'n- geh in den Wip polder vragen B. en W. van ipelft den Raad oen crediet van f 721,500. Gerekend wordt dat het Rijk een premie y&n f 76.500 zal geven, zoodat f 645.000 ten faste der gemeente zal komen. De huurprijzen 'der te bouwen woningen gullen loopen van f 4.30 tot f 5/45 per week. Een Duitscher, de heer Erich Ss&eoh kwam Zaterdagmiddag bij de poli- e te Utrecht aangifte doen dat hij zijn portefeuille, waarin zich f 3500 en een chè- que van de Rotterdamsohe B ank ver e eni ging pp van den Bergh's Margarinefabrieken be- ^Ond, verloren had. Do heer Tzech die een bezoek had gebracht aan den ex-keizer, was j5er auto van Doorn naar Utrecht gereden, pp bet Stationsplein uitgestapt en toen de Stad Ingewandeld. Daar het begon te rege nen ging hij schuilen In een café. Daarna Is hij naar het station teruggekeerd en kwam daar tot de ontdekking dat hij zijn porte£euille( welke hij in den achterzak fphn zijn jaquette geborgen had, kwijt was. De politie heeft met den heer Tzech alle koffiehuizen lussohen het station en Tivoïi nagegaan, zonder het bewuste café te vin- Tan politiewege wordt, de caféhouder ver zocht zich bekend te maken. Zaterdagmorgen om half acht Is op den hook KoningstraatHeul'weg, to Siiversum, waar een gevaarlijke viersprong is, 'de motorrijder B. met volle vaart togen ëèn gemeentelijkon autobus gereden, hoe- yrel hij gewaarschuwd was, dat de autobus In aantocht was. Hij werd ernstig gekwetst, Om. werd zijn knie versplinterd. Hevig bloedende is hij naar de R.-K. Ziekenver pleging gevoerd, waar de gemeentelijke geneeskundige dienst de eerste Eulp ver leende. Gistermorgen is hij daar overleden. De dubbele moord tëOulem- borg. Nader wordt gemeld: Vrijdagavond 7 uur is de verdachte van SJen dubbelen moord te Culemborg, do 35- jarige F. H., ontslagen rechercheur van po litie aldaar, op last van den officier van lustitie opgesloten in een cel van het poli tiebureau te Tiel. Den chef van do politie werd opgedra gen, den arrestant nauwkeurig te laten .controleeren, wat van uur tot uur geschied is. Om 4 uur 10 min. gisterochtend hebben 'de agenten Rointjes en Leenders zijn cel jloor bet scbaftgat belicht. H. richtte zich toen op in hel bed èn zei: „Wat benne jullie bangl" Blijkbaar bad jh'ij niet geslapen. Agent Leenders, die vervolgens even vóór 5 uur controleerde, zag toen den beklaagde hangen aan den nippel, waartegen overdag het rustbed wordt opgeslagen. Dadelijk heeft hij H. losgesneden, en 'daar deze nog warm was, terstond de kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder gevolg. Inmiddels was de gemeentegenees heer, dr. De Haan gewaarschuwd, die om 5 uur 20 min. kwam en vaststelde, dat de 'dood eerst kort tevoren kon zijn ingetre den. H. heeft dus uitvoering gegeven aan het voornemen, dat - hij bij zijn vorige aan houding, kort na den moord, den rechter commissaris had aangekondigd: „als ik weer word aangehouden, pleeg ik zelfmoord." Hij heeft den knoon in het touw, waar mee het zeil, waarop tiij rustte, in de ijze ren burrie is vastgeknoopt, in den rechter benedenhoek losgemaakt, daarna het einde 'door den nippel, waartegen overdag fiel bed wordt opgeslagen, gehaald en zich op gehangen. Het lijk ïs naar de Algemecne Begraaf plaats overgebracht. V r ij 'dagmiddag zijn te Bec kum (Twente) tijdens een onweer heele velden boonen, aardappelen en andere veldgewas sen 'door dikke hagelstecnen vernield. Het Vrijdag te Harderwijk uit do Zuiderzee aangebrachte lijk is geble ken te zijn van de 15-jarige Adriana Tielë- rnans^ dochtertje van schipper R. Tielemans gedomicilieerd in Den Bommel, wiens schip in den storm van 18 dezer in de Zuiderzee gezonken is en waarbij het gezin Tielemans voor zoover dit aan boord was, Verdronken Op den Meerveldhoven- scheweg nabij Eindhoven heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Ongeveer ter hoogte van den laatsten bocht voor Meerveldhoven bevond zich de kantonnier van Miérlo uit Gestel met een kruiwagen midden op den weg. Toen een stoomtram der Meierij; op weg naar Eindhoven, door de bocht reed, kwam uit de richting Meerveldhoven de luxe auto van den heer H. gereden. Ver moedelijk heeft van M. niet geweten naar welken kant hij zou uitwijken. Deze beslui teloosheid werd zijn ongeluk, bij werd door den auto gegrepen en op vreeselijke wijze verminkt. Beide beenen werden boven den enkel gebroken. Verdere zware verwondin gen waren oorzaak, dat de ongelukkige een oogenblik later overleed. Zaterdag Heeft opden w o g tusehen Deuteren en de Vlijmenschë hut een ernstig tramongeluk plaats gehad. Terwijl de tram in de richting van Waal wijk stoomde, kwam uit de tegenovergestel de richting een kar gereden, bestuurd door den voerman Th. Verbeek. Diens paard werd op circa 10 Meter afstand van de tram: schichtig en keerde zich plotseling om met het gevolg dat de achterkant van de kar door de tram werd gegrepen en wel met zulk een kracht, dat het paard tegen de, tram werd geworpen en op slag dood was. Do voerman geraakte onder het dier ën werd met een ernstige hoofdwonde, opge nomen. Zaterdagavond is te SfO ë- denrode, ter hoogte van 'de Damianensticn- ting, de 45-jarige bierbrouwer H. do Leye? door de stoomtram overreden en gedooa. Hij laat een groot gezin achter. De rampopdeScheldë. Onder de gemeente Oostkapelle is het tiende lijk aangetroffen. Te Heerlen hebben enkele Zeeuwen een comité opgericht tot steun aan de betrekkin gen van de verongelukte vieschers Bij den burgemeester van Vlissingen is een gift ingekomen van f 1000 van den neer 'A. J. M. Goudriaan te Rotterdam. Zaterdag beeft op de algemeene begraaf plaats te Vlissingen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van vier der slachtoffers van de visschers- ramp van 18 Julischipper Jaspérsë en zijn beide zoons en A. de Noover. Op de begraafplaats waren vele belang stellenden aanwezig, onder wie den burge- taeester en twee wethouders van Vlissingen Nadat de vier lijken in één graf waren neer gelaten, heeft de burgemeester, do heer O. A. van iWoelderen, een toespraak ge houden, mede namens den commissaris der Koningin in Zeeland. Hij zeide o. m., dat ër voor gezorgd zal worden, dat zij, die dit graf bezoeken, zul len herinnerd worden aan het gebeurde. Vervolgens sprak ds. Talma, Hervormd predikant. Ds. Voorhoeve, eveneens Hervormd pre dikant, ging voor in gebed, waarna een zoon van schipper Jasperse en een van Do Nooyer woorden van dank uitten. De brand te Vlissingen. Dë brand op het terrein van de Nederl. Petro leum- en Asfaltfabriek kan als afgeloopei worden beschouwd, al stijgt nog eenige rook van het terrein op in dë richting der sluizen. Ook een enkel Venijnig vlammetje ziet men nog wel. Hoe groot de ramp ook moge zijn, twee heele groote en enkele kleinere tanks zijn voor het vuur gespaard gebleven en ook een deel der gebouwen, alsmede de fabrieks schoorsteen 6taan overeind, zoodat sommige berichten, als zou alles in brand staan, over dreven zijn geweest. Een der woningen ,op het terrein, die werd ontruimd, wordt weer gemeubeld en yoor bewoning in gereedheid gebracht. Het blusschen met de beide uit Rotter dam aangebrachte nieuwe blusclimiddelen („schuimblusch") heeft het gewenschte re sultaat gehad en den brand in de benzine tank tot staan gebracht. Ook deze rookt echter nog. De motorspuiten der gemeente worden nog gereed gehouden om zoo noodig dienst te doen. De „Tel." geeft ëen verklaring, afgelegd door 'den stoker Evert Sinko te Souburg, den man, die .Willeboordse, de verbrande wachter het laatst heeft ge sproken. Deze verklaring is van belang in verband, met het ontstaan van den brand. „Ik was," 'aldus Evert Sinke, „in den nacht van Donderdag op Vrijdag om onge veer twee uur bezig kolen op een lorrie-wa gen te laden voor de stookplaats. Toen Willeboordse op de tank klom, rie pen wij elkaar nog een aardigheid toe. Ik zag, dat Willeboordse het mangat open maakte en zijn peillat in de tank liet zak ken. Willeboordse had geen lamp bij zich daar de omringende booglampen op het terrein voldoende licht verspreidde. Ook weet ik pertinent, dat Willeboordse geen brandende pijp of sigaar had. Is hij al vol 1 vroeg ik hem. Maar in plaats van te antwoorden, schreeuwde Willeboord se plotseling: „Helpl Moord I Brandl Ik verbrand." Een vuurkolom kwam uit het mangat en werd hoë langer hoe grooter. Toen zag ik hem op den bovenkant van de tank vallen. Ik klom de ladder op, maar wegens de groote hitte was h^t mij omogelijk verder te gaan. Ik klom daarom de ladder af en ging alarm maken' Tot zoover het verhaal van Evert Sinke, dat het moeilijk maakt voor de brand èën aannemelijke oorzaak te vinden. r Even wachten. Willem zou trouwen dien dag, maar hij had zich verslapen en de volgende trein ging pas over een uur. Onmiddellijk rende hij naar het telegraafkantoor: „Trein gemist. Trouw niet voor ik kom. Willem." RECLAME. 6520 I Alphen. Het 4-jarig dochtertje van B. L. alhier viel gisternamiddag uit een raam. De dokter, die direct ontboden werd, con stateerde een lichte hersenschudding. Hedenmorgen werd een koppel koelen door de v. Mandersloostraat gedreven. Een hond van een vrachtrijder sprong al blaf- fend om de dieTen heen. Hiervan schrikte .een der runderen zoodanig, dat ze het op een loepen zette en deftig met zijn poot in de étalage slapte van v. d. H. De groote spiegelruit werd totaal verbrijzeld, terwijl aan de galanteriewaren ernstige, schade werd toegebracht Geen voordeelt'-» en dat op den vroegen Maandagmorgen I Hazeiswoude. In café Natzijl heelt de. JVilhelmina-Vereeniging haar jaarvergade. ring gehouden, welke door 47. leden werd bezocht De heer G. van Meurs opende met een woord van welkom tot do aanwezigen deze bijeenkomst, las daarna de notulen en bracht het jaarverslag uit. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer Joh. de Boer bleek, dat de ontvangsten f 1309.35, en de uitga-, ven f 1318.89 waren, zoodat .ei ;en nadee. lig saldo is van f 9.54. Tot leden der commissie tot het nazien dezer rekening werden benoemd heeren ,W. van Velzen en .C. Groen, en bij monde van eerstgenoemde werd geconstateerd, dat boeken en bescheiden ln orde. waren be-, yonden. In de vacature, ontslaan door het bedan ken van 3 bestuursleden n.l. de heeren A. Heesterman, A. N. van Exter en Joh. Riet veld, werd voorzien door de benoeming van de hoeren J. Heeg, W. van Vii 1 en C. de Boer. De heeren Heeg en de Boer li.'ten zich deze benoeming welgevallen, en namen op verzoek van den voorzitter direct hun plaat-, sen achter de bestuurstafel in. De heer van Vliet zal met zijn benoeming in kennis wor den gesteld. Voorts werd besloten om ook dit jaar weer leest te vieren. Een programma v 'rd aan de vergadering als een voorloopig pi mede gedeeld. De dalum, waarop de feestelijkhe den zullen plaats hebben, werd aan het be-, stuur overgelaten. Aan het einde der vergadering lieten zich eenige nieuwe leden Inschrijven. i In de vergadering van de vereeniglng „Trouw Schoolbezoek" is besloten om dit jaar met de kinderen, die daarvoor in aan merking komen, een uilstapje te maken naar Rotterdam. Burger 1. stand. Bevallen: C. de Nobel geb. van Vis D. Gehuwd: P. Noordam Lzn. jm. 28 j. R. M. van Gaaien jd. 27 jaar. Haarlemmermeer. De vrachtrijder B. uit deze gemeente, had in Haarlem het on geluk van een met stroo beladen wagen te vallen. Ernstig gekneusd werd hij opgeno men en per auto naar zijn woning vervoerd. Op verschillende plaatsen in deze ge meente worden weder plannen "besproken om den verjaardag van IJ. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Voor de te houden kinder- en volksfeesten werd te Nieuw- Vennep de datum reeds voorloopig vastge steld op 3 September. Bij gelegenheid van de in het gebouw „B!ocmenlu9t" te Oosteinde gehouden eere avond ter viering van het 10-jarig bestaan van de gymnasliekvereeniging „Aalsmeer", die door vele belangstellenden en eenige zustervereenigingen werd bijgewoond, wer den prachtige bloemstukken aangeboden en hartelijke toespraken gehouden. Ook de heer Knaap, wethouder van on derwijs alhier en eere-voorzitler van de gymnasliekvereeniging „Hoofddorp", hfeld als zeer warm voorstander van de gym- nasliek een gloedvolle rede en achlte daar bij steun van overheidswege niet alleen een zedelijken, maar ook een wettelijken plicht. De heer Alderden antwoordde hierop o.m., dat hij wel wenschte, dat er van de geest verwanten van den heer Knaap in onze ge meente een dergelijke kracht in deze rich ting uitging en pleitte voor een spoedige verwezenlijking van de idee van het ge meentebestuur van Aalsmeer om ook aldaar in het bezit te komen van een gemeentelijk sportterrein. De heer H. Jelsma, inspecteur van politie te Hoofddorp, is benoemd tot lid van de examen-commissie van den Alg. Ned. Politiebond. Katwijk aan den Rijn. Zaterdag had in dit seizoen de eerste veiling plaats van droge bloembollen door de veilingvereeniging „Bloembollenteelt". Er was veel belangstel ling en er werden goede prijzen besteed. Genoteerd kunnen worden per 100 voor le verbaar I en II: Due van Thol, scarlet f 8.80 —f3, La Reine f2.70—f2.40, Prins van Oostenrijk f4.60—f4.20, Waterloo f4.20, Couleur de Cardinal f6.20— 0, Vermilion Brillant f 6.20f 6, Rouge Luisante f 6— f 5.60; Thomas Mores f 3.80—f 3.30, Fla. mingo f 5f 4.60, Proserpine f 9f 8 20, Pink Beauty f8.70—f8.50. Rose Grisdelin f 3.30f 3, Gele Prins f -4f 3.50, Mon Tres sor f 4.20—f 4, Witte Due Max f 2.80—f 2.40 Herman Schlegel f2.80, Tournesol 15, Sal- vator Rose f5—f4.50, Titiaan f5—14.80, Gloria Solus f2.80—f2.00. Verder Darwin, tulpen: Baron de la Tonnaye f3.10—f2.90, Clara But f2.50f2 30, Farncombe San, ders f 3.60, Prinses Eliasabelh f 0.50. Deza veiling wordt volgende week vervolgd, even, eens weder op Zaterdag. Katwijk-aan-Zee. In de derde week voor Strandevangelisalie hopen Dinsdag avond te halfacht als sprekers op to treden ds. N. van Schouwenburg, predikant bij de. Ned. Henr. Kerk te Amsterdam, en dr. 0. N. Impeta, predikant bij da Geref. Kerk ta| Kampen. In de bijeenkomst, Donderdagmid, dag te houden, zal het woord worden ge, voord door den heer J. Versteegt, leerend ouderling te Zwijndrecht, vroeger te Oud, dorp, en door den heer P. Sidcrius, gods, dlenstonderwijzer te Katwijk. Van de trawlvisscherij kwam Zaterdag te IJmuiden aan de markt de logger KW 140 mei f 501 besomming. Lisse. Verleden jaar werd1 alhier een besluit genomen om de „Hanzebank" afd, Lisse op to heffen. Het kantoor en meubi lair werd te koop aangeboden. In verband hiermede heeft bot bestuur der Boerenleen, bank besloten dit gebouw aan te .koopeij, hehvelk inmiddels nu is geschied. De om vang dor Boerenleenbank noodzaakte het bestuur, naar een andere gelegenheid om te zien. Het thans in gebruik zijnde kantoor en wachtlokaal werd inderdaad te klein, liet nieuwe kantoor zal Vele gemakken op, leveren, maar de leden zullen er nu reEe, ning mede moeten houden, om op tijd der kantooruren te komen, daar na dien de kas, sier vertrekt en men dus niet kan worden geholpen, i,U~?!k nu nog vaak gebeurt. Noordwijkerhout. Gicieravond had in den tuin der R.-K. pastorie van de Victor, kerk een plechtige processie plaats, opge- - luislerd door muziek van de R.-K. vereent, ging St. Jeanne d'Arc. De Kerklaan, tuin enz. waren keurig met vlaggendoek versierd Vele vreemdelingen woonden de plechtig, heid bij. Aan het Ruygenhoekschc strand nabij paal 74, spoelde gisteren een zeehond aan. Het dier was geheel gaaf, doch scheen ln aanraking geweest te zijn met een stoom schip. Vele nieuwsgierigen gingen een kijkje nemen. B u r g o r 1. stand. Geboren: Cor, nelis Johannes, Z. v. C. W. Duivenvoorden en H. Mens. Adrianus. Z. v. J. C. van den Burg on van A. Tulen. Adrianus Thcodorus Petrus, Z. v. A. G. Meijer en W. M. J. Chrisliaanse. Johannes Petnl» Theodorus, Z. v. J. B. Bakker en van G. van der Plas. Geerlruida Gerarda, D. v, P. G. van Haaster en van H. G. van der Lans. Maria Johanna, D. v. N. J. Schou ten en van J. de Groot. Overleden: Petrus Paagman 32 j. te KIoos, terburen (St.-Bavo). Kornelis J. van den Berg echlg. van N. van Eodcn 75 j., alhier. Huw. aangiften: Hcnricus G. Captein te. Hazerswoudo en Margaretha M. Meiland, alhier. Anthonie Ch. Flipplü te Haarlem mermeer en G. van den Berg alhier. Sassenheim. Zaterdagavond maakte het fanfarecorps „Crescendo" de aangekon digde rondgang door de gemeente. Door jonge dames werd gecollecteerd. Dat men voor .Crescendo" nog wel iels over heeft, bewees de opbrengst, n.l. f 157.30. Jammer, dat niet alle straten bezocht konden worden en velen afwezig waren, anders was do opbrengst wel grooler ge weest. Tot ouderling der Ned.-Uerv. Kerk is benoemd de heer S. Molema en lot diaken de heer C. van Gocverden. Het post- en telegraafkantoor alhier wordt met ingang van 28 Juli op werkdagen op dezelfde men waarop het Js geopend Naar 't Engelsch van LEONARD MERRICK. Geautoriseerde vertaling van Mej. E, H, 44) „Het kan wel niets beduiden, maar jon gelui zijn zoo weekhartig; ieder meisje weet den meest bij-de-handen van hen in te pakken. Het zou mij niets verwonderen, dat hij vertelt hoe hij verloofd is, al9 hij komt. Ik had een sentimenteelen brief van hem, waarin hij mij schreef, dat hij het aardig ste meisje had gezien, dat hij ooit ont moette. Ik weet wat dit beduidt. Hij zou niet zoo over haar geschreven hebben, als hij niet verliefd op haar was. En hij ant woordde niet op mijn vragen. Hij stelt zich Vrijwel dwaas aanl" „Wie is zij?" vroeg David, op zachlen toon. „Dat zei hij niet. En wat komt het er ook eigenlijk op aan? Je kunt wel zeker zijn, dat zij geen halven cent bezit. Zoo kan hij zijn leven mooi verknoeien, als hij niet op pas!. Een gelukkig iels voor jou, dat je niet Ucht zoo'n risico zult beloopen. „Een jonge taan, die trouwt, i3 een bedorven man," zooals Ouida zegt." „Shakespeare", verbeterde hij op den- Zelfden gedemplen toon, „niet Ouida." „Is dat zoo? Het staat aan het begin van £en boek van Ouida, dat weet ik vast. Als je broer op zijn leeftijd trouwde, dan kon hij Zich net zoo goed ophangen." Ztjn bloed bleef steeds sneller vloeien. Waar Beckewhampton was geen dorp; die Bamenloop zou dan al heel toevallig wezen, maar dat kon toch niet zijn, herhaalde hij steeds weer tegenover zichzelf. „Als hij nu zoo'n goed salaris heeft en hij houdt van haar," bracht hij er tegen in. "„Zoo'n goed salaris?" Ja zeker," zij werd een beetje verlegen, ,,'t Is goed voor hem, zooals hij nu leeft, maar met een vrouw en hulsgezin zou hij er niet van komen. Boven dien, een man is altijd veel beter af, als hij niet getrouwd is; maar hij is zoo teerhar tig, zoodra zich een aardig gezichtje ver toont. Een handig juffertje, dat een eigen thuis verlangt, behoeft maar even wat vriendelijk legen hem te zijn, of hij ver beeldt zich ineens, dat hij zonder haar niet door het leven kan! Goede hemel 1 Als een man eens wat dieper kon kijken bij een meisje, terwijl zij zoo lief en aardig doet en zich houdt of zij een engel is. Mannen is dadelijk het hoofd op hol gebracht door ieder meisje, dat zij ontmoelen; die gek ken I" Haar verachting voor de gekken werd in geen enkel opzicht getemperd door het feit, dat zij zelve twee mannen had weten in te palmen. Zij dacht aan haar zoon. Als de vrouw het uog bijwoont, dat de praktijken, die zij zelve aanwendde om haar echtge noot te winnen, op haar zoon worden toe gepast, kent de oprechtheid geen grenzen. In de gebrekkig in-e!kaar-gezelte levens tragedie is er geen andere situatie, die de dichterlijke gerechtigheid zoozeer nabij komt. David vond dien middag den vervelend sten, dien hij ooit in Regent's Park had doorgebracht. Ofschoon hij ziohzelven over reedde, dat zijn boos voorgevoelen uit de lucht gegrepen was .bleef het hem toch hin deren, en terwij! hij met kleine teugjes slappe thee dronk eqi onachtzame ant woorden gaf, trachtte hij tot een volledig be grip te komen van Hilda's gevoelen voor hem, zich afvragende of het in de vrouwe lijke natuur kon liggen, dat zij hem zóö schreef, als hij meende, dat zij deed, en te gelijkertijd ontvankelijk kon zijn voor de hofmakerijen van een anderen man. Vivian was knap van uiterlijk, gemakke lijk ln den omgang, zoo populair, overal waar hij kwam. Ja, Vivian was altijd popu lair geweest, herinnerde hij zich, met bitter heid. Zou niet de vurigheid van een man, die haar liefhad, aan haar zijde, een Sterker maoht blijken dan do stilzwijgende aanbid ding van één, waar zij mee in briefwisseling stond? Kon zij niet zeggen, zou zij niet ge lukkig zijn te kunnen zeggen, dat in haar brieven aan hem nooit een woord had ge staan, waardoor zij meer waren, dan de brieven van een vriend? Dus zou Vivian haar van hem afnemen? Vivian, die zoo als het hem nu leek, in een uitbarsting van jaloezie altijd alles voor hem wegge kaapt had, zou hem nu nog van haar beroo- ven ook. Maar al weer, het samentreffen was immers zoo onwaarschijnlijkI Boven dien, zijn moeder kon zich wel vergist heb ben; het kon wel een waan-voorstelling van haar zijn; misschien verlangde Vivian in het geheel niet iemand te trouwen. Het was hem een verluchting, toen de klok hem een excuus aan de hand deed, om op te slaam. „Nu, goeden dag, moedert" Hij vermeed het blanketsel en drukte en kus op haar geverfd ponnyhaar. „Moet je gaan?" vroeg zij. „Hoor eens, David, als je waarlijk een paar pond mis sen kunt, zou ik wel zeer met het geld ge holpen zijn, om e<*n nieuwe japon te koo- pen. Ik heE niets fatsoenlijks meer Om 's middags aan te trekken. Deze blouse is zoo armoedig, dat ik mij schaam, om er aan tafel in te versohijncn. Hij beloofde, dat hij haar het verlangde sturen zou en nam zijn hoed. Toen hij de hand al op den knop van de deur had, vroeg zij hem, of hij wilde blijven soupeeren, maar hij sloeg de uilnoodiging af. Op weg naar huis hield hij zich nog her haaldelijk voor, dat zijn angst belachelijk was en dat hijzelf pret had om zijn dwaas heid. Hij glimlachte stroef, als om zijn „pret" te foonen. En toch verlangde hij er naar, dat de week om was en dat hij Vivian zien kon. Hij zou zich meer op zijn gemak voelen, als hij dien gesproken had, HOOOFDSTUK XXII. Ownies vermoedens hadden haar niet misleid; de levensbeschouwingen van den zaak-waarnemenden toonoeldirecteur waren een heel anderen kant uitgestuurd. Om zich zelf goed te kleeden en er goed van te leven leek hem een minder aanlokkelijk vooruit zicht dan om Hilda te kleeden en er een eigen thuis op na le houden. Nu hij tegen over de verleiding kwam te slaan, bleek hij niet sterker te zijn dan de groote menigte; hij was bereid den tocht te ondernemen, aan de handen geboeid, en, gelijk iedere andere jonge man, bij de onvermijdelijke crisis, meende hij vast, dat een paar armen om den hals hem sneller zouden doen voort komen. Hilda voelde eveneens liefde. Bovendien was zij verliefd op het Idee van getrouwd te zijn. Zij was het stadium le boven, waar op de schoonheid in iedere familie verwacht een millionaire te zullen trouwen, en of schoon zij nu wat moer wist van Vivians positie, was zij toch van plan hem aan l« nemen, als hij haar vroeg. Een van de grootste opofferingen, die een meisje in de provincie kan doen, is te trou wen en dan op dezelfde plaats te gaan wo nen. Er waren gloedvolle oogenblikken, dat Hilda zelfs daartoe de kracht voelde; maar in minder rockelooze stemmingen was het haar plan om verloofd to blijven, lot hij een soortgelijke betrekking kreeg in een andere plaats. Intusschen overlegde Vivian bi) zichzel- ven, of zij ontzet zou zijn, als hij al zoo vroeg mei zijn gevoelens te voorschijn trad. Daar hij bang was. anders alles te verlie zen, nam hij zich voor bescheiden le we zen; dus deelde hij haar mee feiten, die haar onbekend waren, en heigeen zij wel wist sprak hij juist niet uit. Het zou hem echter een verluchting zijn, als hij die opera kwestie tusschen hen uit den weg had ge ruimd. Den laatsten lijd had die opera als het ware zijn toekomst verduisterd, en toen hij haar eindelijk, heel zenuwachtig, in vertrouwen had meegedeeld, dat haar vader zijn invloed bij mr. Jordan overschatte, dankte hij den Hemel, dat zij dit volstrekt niet als een verpletterende tijding opvatte. Op een middag het was de Vrijdag na dat Ownio haar gemoed had lucht gegeven tegenover David riep Hilda: „Wil ik je een9 wat vertellen, Bee? De man, die do „Liefdeszangen van een Onge huwde" heeft geschreven, is de stielbroer van mr. Harris. Hij gaat daar zooeven weg" Alle kleur week uit Bee's gelaat, haar hart bonsde. „Wie..,.?" haperde ze. „David Lee? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5