AGENDA VAN OE WEEK. BUITENLAND. t' Maandag. Chr. H.B.S., Kagerstraat: Alg. ledenverga dering Chr. H.B.S. 8 uur. k.. Dinsdag. „Oud-Hortuszicht." Groot Muziekfeest middags en 's-avonds. V Dagelijks: „Casinp-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 lol 4 uur kinder- en familie matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- *n Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 'a Zaterdags matinée Ie 2 uur. „Rcjo-theater"Intern, tentoonstelling „"De Mensch". Noordwij k-aa n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. Do apotheek van „Hulp der Menseh- heid", Hooigracht 43, is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juli tot €n met Zondag 3 Aug. waargenomen, door de apotheek van den heer II. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, telefoon-435. wtrs, die op het ommuurde gedeelte van li-I Stadion de processie hadden zien voor bijtrekken, stadsvvaarls gegaan, voor zoover zij zich niet op den Amslelvecnschenweg weg hadden geschaard om den Kardinaal- legaat, die in een clairence gezeten, met Zijn gevolg huiswaarts keerde, toe te juichen. 't Duurde heel lang voor de groote massa zich in de stad verspreid had. Honig. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan het Ncderlandsch Land- bouwcomité gevraagd, of bij invoer van een xijksmerk voor honig de afzet daarvan.zal .worden bevorderd, en op welke wijze dit merk ware aan te brengen. Voor de Algemeenc Internationale Bloemen- en Tuinbouwtentoonstelling welke van 13—21 September a.s. te Antwerpen aal worden gehouden is een Eere-Comitó benoemd onder hooge bescherming van H.H. M.M. do Koning en de Koningin der Belgen. Voor dit comité zijn de volgende Neder- landsche héeren aangezocht: J. G. Ballego, lid van den Nederland- echen Tuinbouwraad, Bloemhove, Leiden; nir. H. C. DresBelhuys, voorzitter van dou N.T.R. Den Haag; Ern. Krelage, voorzit ter van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur te Haarlem; Joh. C. Mcnsing, lid van den N.T.K., Aalsmeer; Leon. A. Springer, tuinarchitect, te Haarlem en 11. O. Yaleton, secretaris van den Ned. Tuinb.- ïaad Den Haag. Zaterdagmiddag heeft de gemeente secretaris van Utrecht, mr. J. Bool, die den gemeentedienst met pensioen gaat verlaten, afscheid genomen van het personeel der gemeente-secretarie. De heer O. W. Wage naar heeft als oudste ambtenaar den schci- 'denden chef toegesproken en hem namens •de ambtenaren een geschenk aangeboden. v- De consul-generaal te Montreal, do beer de Meester, heeft in opdracht van (Te Nederlandsche regeering met dc Canadce- «ehe regeering een douane-verdrag geslo ten, waarbij beide landen elkander verlee- toen behandeling cp den voet van meest bo- gunstigde natie. In de tiende zitting dor Alg. Synode fler Ned.-IIerv. Kerk is vrij uitvoerig ge sproken over de belangstellende vraag van een Hollander in Amerika, of ook een ge dachtenisviering wordt voorbereid Ier her denking van de eerste martelaren der Her- Vorming in Noord-Nederland, Willem Dirks en Jan dc. Bakker, die in 1625, respectieve lijk te Utrecht en 's-Gravenhage, voor hun Proleslantsch geloof het leven lieten, en of, Indien nog geen maatregelen zijn genomen, de Synode daartoe het initiatief zou willen geinen. De meerderheid der vergadering is van oordeel, mede omdat in 1923 in België de ec-rsle martelaren in Zuid-Nederland zijn herdacht, bij welke herdenking de Synode vertegenwoordigd is geweest, dat er geen reden i« om een bepaalde gedachtenisvie ring op touw te zetten. Toch wensclit men aan de zaak wel jecnige aandacht te schenken. Daarom wordt besloten prof. Knappert uit te noodigen tegen dien tijd in het Weekblad der Ned. ïlerv. Kerk een artikel aan onze eerste mar telaren te wijden, en bovendien een circu laire te zenden aan de kerkeraden. Daarin zal hun worden verzocht, bij dc viering der Hervorming op 31 Oct. dan in het bijzonder Willem Dirks en Jan de Bakker te ge denken en een collecte te houden voor een gepaald Trotestantsch doel. De Internationale Anti-Militaristen Vereeniging organiseerde gistermiddag ep-^ landelijke betooging in den Tuin van het Volksgebouw op de Prinsengracht te Den Haag. ter herdenking van het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 en van het oprichten der I.A.M.V. in 1901 te Amster dam. Het was er stampvol. Overal zag men roode doeken met de bekende opschriften: „Geen man en geen cent voor het milita risme", ,,Weg met de kroeg, de kerk en jde kazerne", enz. en jongelieden collecteer den voor de dienstweigeraars met „Steunt dc jongens van den daad'". Een harmonio- eorp8 bracht er de stemming in. De lieer Bot opende deze landelijke mee ting met een korte speech. Spr. begroette de buitenlandsche bezoekers, die hier on danks het feit, dat hen slechts een visum voor tweo dagen werd verstrekt, tegen woordig zijn, en de vertegenwoordigde or ganisaties. JJe voorzitter van het Internationaal An- fci-Militaristisch Bureau, de heer B. de Ligt, sprak daarna over den internationale^ toestand. De wereld zou, zeide hij, langza merhand een groote kazerne worden indien niet de actie van het anti-militarisme het volk de oogen opende. De oprichting van het I.A.M.V. in 1901 hoeft tot resultaat gehad, dat er in alle landen kernen waren van mensehen die tijdens den oorlog de anti-militaristische actie volhielden. In 1921 werd liet Intern. Antimilitaristisch Bureau gesticht, ondanks de groote moeilijkheden. Dezen dag is, zeide spr., het bewijs, dat dit alles niet voor niets is geweest. Spr. wensch- te het I.A.M.V. geluk met deze herdenking van de oprichting en stelde de buitenlan ders aan de vergadering voor. Ds. N. J. C. Schermerhom, met applaus begroet, begon met hulde tc brengen aan prof. Van Embden, die door zijn optreden zooveel voor de anti-militaristische gedach te doet. De dienstweigering is nu in ons land een gewoon verschijnsel geworden en dat bc- teekent het doordringen van de. groote idee van internationale broederschap. Hierna spraken de Franschman Lucien Hansfard, de Russische Emma Goldman, en de Oostenrijker Rudolf Grossmann. De heer Bot sloot de vergadering, die een rustig verloop had. Vrijdagmiddag ontving het Bureau voor Handelsinlichtingcn, Oudebrugsteeg 16a, Amsterdam, bezoek van Franschc In- dustriëelen, architecten, religieusen, etc., uit Amiens. De Nederlandsche Vereeniging van Handelsagenten, te Amsterdam, heeft uit haar leden een commissie benoemd, wier taak heb is, het ontwerp-tarief van invoer rechten te bestudeeren. De verschillende takken van den importhandel zijn in de commissie vertegenwoordigd. Men zal trachten, voeling tc krijgen met de tegen protectie gekante groepen in den lande. Nu de inning der plaatselijke direcle belastingen door de Rijksadministratie ge schiedt, zijn de werkzaamheden der gemeen te-ontvangen s niet onbelangrijk verminderd, waarom Ged. Staten van Noord-IIolland een regeling hebben ontworpen, volgens welke de wedden dor gemeente-ontvangers met 30 pCt. worden verminderd. De ver mindering voor de in functie zijnde ont vangers zal over vijf jaren worden verdeeld. Ged. Staten hebben er voorts de aandacht der gemeentebesturen op gevestigd, dat de verlaagde wedde uitsluitend is bedoeld als belooning voor de werkzaamheden, aan liet ontvangerschap verbonden, en dat bijbetrek kingen als administrateur van een bedrijf e.d. voortaan afzonderlijk dienen te wor den bezoldigd. De fabriek van de N. V. Textielfabriek voorh. II. en B. Schollen te Almelo, die op 5 October 1922 weixl slop gezet, zal 4 Aug. door een andere combinatie weer in wer king worden gebracht. Het bestuur van het Nederl. Vakver- bond en dc arbeiders-coóperalie „Tot steun in den strijd" te Enschede, hebben beslo ten, een onderzoek in te stellen naar dc mogelijkheid van de stichting van een tex tielfabriek, voor welk onderzoek een com missie van zeven personen is benoemd. Uit Kaïro wordt gemeld: Een officieele meedceling meldt, dat dc minister van verkeerswezen, na bet bestu deeren van het verslag van de regerings commissie tot onderzoek van de contract breuken door de Nederlandsche aannemeir- firma Bos begaan in zake de uitbreiding van de haven van Suez, besloten heeft ko lonel Liddell, thans technisch inspecteur van de Egyptische regeering te Londen, en twee andere Europeesclie ambtenaren voor een raad van discipline te dagen. Ten aanzien van de andere hooge ambte naren, dio misschien mede verantwoorde lijk zijn, zullen geen disciplinaire maatre gelen genomen worden, uaar zij reeds den dienst van de Egyptische regeering hebben verlaten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Te Londen alles nog hetzelfde. Veranderd is er tc Londen feitelijk nog altijd niets. Men blijft optimistisch, omdat meu optimistisch wil zijn, met zorg ziende wat een mislukking zou bet-eekenen. Er is dan ook geregeld door geconferereerd, zelfs tijdens de vlootrevue te Spithead, naar het heet. Naar de plenaire zitting van hedenmid dag is men zeer nieuwsgierig. Zal tevoren iets bereikt zijn! De bankiers wijken niec. Frankrijk wel? De bankiers schijnen van meening te zijn dat ook de Duitsche en Fransche bankiers zich bij de leening moeten interesseereu, zoodat ook op die wijze een groote garan tie tot stand komt. Wanneer de Fransche bankiers echter twee miiiioen pond nemen, zal het waarschijnlijk reods mooi zijn. Ford heeft verklaard, dat hij met de leening. als vallende buiten zijn bedrijf, niets te maken wil hebben. Do nieuwste on-dit is, dat Engeland Frankrijk tegen voor dit land aannemelijke garanties de leening zou verzekeren, wan neer Frankrijk toezeggingen deed over de militaire ontruiming van het Roergebied, waaraan Herriot niet direct zou durven Gelijk gezegd, vast is er nog niets. Ook niet over de uitnoodiging aan do Duit- sohers, welke waarschijnlijk vanmiddag te berde zal komen. Vóór zijn vertrek naar Europa heeft Pierpont Morgan, de volgende verklaring afgelegd: Ik vertrek naar Europa om daar mijn vacantie door te brengen in overeen stemming met het plan, dat ik reeds maan den geleden heb opgesteld. Mijn reis heeft niets te maken met de Londenschc confe rentie. Onze positie in verband met de vraagstukken, die thans op de conferentie besproken worden, ia zeer eenvoudig. De geallieerden hebben ons verzocht, tc advi- seeren, welke naar onze meening de nood zakelijke bases zijn voor den verkoop van Duitsche obligaties aan de Amen kaan sche beleggers. In antwoord op dat verzoek hebben wij onze meening te kennen gege ven. Wij wenschen niet en hebben even min de bevoegdheid, aan de conferentio eenig politiek gezichtspunt op te dringen. Wij hebben ons alleen ingelaten met de vragen, die on9 gesteld zijn en de geallieer den moeten maar uitmaken of de voorwaar den, die naar onze meening door de Amerikaanschc beleggers gesteld moeten worden, voor hen aannemelijk zijn. Het. spreekt vanzelf, dat wij, als bankiers den Amerikaanschen beleggers niet zullen voorstellen, Duitsehc obligaties te koopen, tenzij de geallieerden besloten zijn tot de politiek, die naar onze meening de nood zakelijke waarborgen aan de beleggers zal geven. BELCIE. De Kamer vastgeloopen. Bij het debat over de amnestiewet is de Kamer vastgeloopen door een motie der liberalen aan te nemen, luidende eenvou dig. De Kamer gaat over tot de orde van den dag. De socialisten en fronters verlie ten dc zaal en willen niet meer stemmen. DUITSCHLAND. De Rijksdag op reces han 't delsverdrag met Spanje be- leediging van president Efceit. De Rijksdag heeft een motie van vertrou wen van de nationaal-socialisten verworpen met 172 stemmen (der regeeringspartijen en sociaal-democraten) tegen 62 stemmen (der nation aal-socialisten en communisten). Aan deze stemming was een langdurig debat voorafgegaan, dat geopend werd door een zeer opmerkelijke rede van den Duilsch- nationalen afgevaardigde Hoelsch. Deze verklaarde, dat de Duitsch-nationalen be reid zijn aan het rapport-Dawes hun goed keuring te geven op voorwaarde, dat het de Duitsche regeering ter conferentie in Londen zal gelukken de door hen opgestelde zeven eischen betreffende de ontruiming van het Ruhrgebied enz. door te zetten. Met nadruk waarschuwde spreker den Rijksdag er niet op te rekenen dal de Duitsch-nationalen op den duur toch wel zullen bijdraaien. Zij zijn integendeel vast besloten van hun machts positie in den Rijksdag gebruik te maken. Het rapport-Dawes gaat in vele opzichten verder dan het vredesverdrag en voor zijn aanvaarding is een meerderheid van twee derde noodig, welke zonder de Duitsch-natio- nale stemmen niet verkregen kan worden. Tndien de voorwaarden der Duitsch-nationa len niet worden vervuld, zullen zij in ieder geval tegen stemmen. Toen Hoelsch over de Duilscli-nalionale voorwaarden sprak, gaf dr. Stresemann bij interruptie te kennen, dat hij het volkomen met den spreker eens was. Daar ook de regeeringspartijen bij monde van Fehrenbach en de Beiersche Volkspari ij bij monde van den vroegeren Beierschen minister, graaf von Lerchen- feid, vrijwel hetzelfde voorbehoud als de Duitsch-nationalen hebben gemaakt, kan men zeggen ,dal de burgerlijke partijen met uitzondering van de rechtsradicalen het over deze quaestie in principe vrijwel eens zijn. In geval er te Londen een positief resultaat wordt bereikt, rekent men er in parlemen taire kringen algemeen op, dat de Duitsch- nationalen zeer spoedig na de conferentie in d-o regeering zullen worden opgenomen. Na den afloop van het politieke debat, is het voorstel tot herziening van de processen die voor de Beiersche volksrechtbanken ge voerd zijn in eerste en tweede lezing aange nomen, ondanks de protesten van Beiersche zijde. In derde lezing kon het ontweTp niet wor den behandeld daar hiertoe niet met algc- nieene stemmen kon worden besloten. De rijksdag ging daarop met reces. Tusschen de Duitsche en de Spaansche regeering is Vrijdag een handelsovereen komst gesloten, die tot baar ratificatie, door een wisseling van nota's als modus vivendi van 1 Aug. af inwerking treedt. Do handelsovereenkomst geeft aan Duitschland de tweede kolom van het tol tarief zonder toeslag en voor een vrij aan zienlijke reeks van artikelen eon vermin dering van de tweede kolom met 20 pCt. De Duitecbc regeering heeft aan de Spaan sche regeering het regime van de meest begunstigde natie toegestaan en voor een reeks van goederen verzachting van het Duitsche toltarief verleend. De schepenrechtbank te Stolp heeft het Duitsch-nationale districtshoofd wegens be- leediging van den Rijkspresident veroor deeld tot twee maanden en twee weken gevangenisstraf. FRANKRIJK. Bakkersnachtarbeid verbo den Frankrijk voor een garantieverdrag. Het miuisterio vud arbeid heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij alle nacht arbeid voor bakkers wordt verboden. Volgens de „Matin'i luidt het antwoord dor Fransche regeering op de rondvraag van den Volkenbond over de opportuniteit van een internationaal garantieverdrag als eerste voorwaarde voor dc aigemeene ont wapening in tegenstelling met het ant woord der Engelscho regeering toestond mend. Het blad deelt mede, dat de desbe treffende commissie van den oppersten raad voor de nationale verdediging, waarvan dc socialistische afgevaardigde Paul Boncour voorzitter is. zich met algemeene stemmen voor aanneming van het door den Volken bond voorgestelde garantieverdrag heeft verklaard. ENGELAND. i 1 x Vlootrevue te Spithead Krassin te Londen sta king te Dublin. Buitengegoon groote menschcnmassa's wa ren getuige van dc vlootrevue te Spithead. Talrijke treinen brachten de duizenden be zoekers derwaarts. Speciale treinen brach ten eveneens naar Portsmouth de talrijke gasten van de regeering w.o. gedelegeer den van de intergeallieerde conferentie. Jo den van de Amerikaanschc balie en vete overzeesche vertegenwoordigers. De hon neurs voor de 4000 gasten werden waar genomen hoofdzakelijk door officieren aan boord van de schepen. Vlak achter het Koninklijke jacht volgde het admiraalsjaclit „Enchantress" met do Lords van de Admiraliteit. Aan boord be vonden zich vele vooraanstaande persoon lijkheden w.o. vele leden van de regeering als McDonald, benevens gedelegeerden van de conferentie. De Koning stond op do brug van zijn jacht met den Prins van Wa les. Zijn schip stoomde tusschen de oor logsschepen door. Een saluut van 21 scho ten van de voornaamste schepen begroette den Koning. Toen het koninklijke jacVit passeerde stond de bemanning van elk schip opgesteld en juichte. Na het bezoek aan Spithead keerde dc premier voor week-end naar dc Ghoqtieili terug, doch gisteravond is hij weer naar Londen vertrokken. In verband met de komst van Krassin te Londen wordt opgemerkt, dat dit een laatste poging der sovjet-regeering is om de Engelsch-Russisclie conferentie voor een mislukking le behoeden. Krassin heeft ecu lijst van tegemoetkomingen medegebracht, welke de Russische regeering aan de En- gelsche kapitalisten wil aanbieden, onder voorwaarde, dat een leening tot stand komt; of in anderen vorm een crediet wordt ver leend. Hoewel de berichten over een mis lukking dezer conferentie voorbarig zijn, wordt toch toegegeven, dat er weinig kans op welslagen bestaat. De staking der gemeentearbeiders te Du blin is begonnen. Alle diensten zijn aange tast. .Naaf verluidt zal er van af liedeil van gemeentewege geen elcctriciteifc meer kunnen worden verstrekt voor licht en ma chines. ITALIË. Leedwezen betuigd de fas cistische vakvereenigingen. Do regeering heeft den Kussischen ge zant haar leedwezen betuigd over het op treden van een groep fascisten tegenover den auto van den gezant, bij Albano. De groote raad der fascisten heeft op zijn laatste vergadering in een resolutie zijn warme sympathie uitgesproken met de arbeiders, welke onder leiding der fascisti sche vakvereenigingen in staking zijn, en verklaard, dat hun eischcn gerechtvaardigd zijn. De fascisten worden uitgenoodigd hun medewerking te verleenen, opdat de recht matige cischen der arbeiders worden ver vuld, zonder evenwel de economische wet ten, welke de grondslag zijn eener goede productie, te overtreden. De liberale pers is zeer verstoord over deze resolutie en ziet er een zeer gevaar lijk precedent in. Waarschijnlijk is echter do zwenking naar links slechts schijn eü heeft zij slechts ten doel den indruk door den moord op Matteotti in arbeiderskrin gen gewekt, weg te nemen door een popu lair sociaal program en door openlijken steun aan de fascistische arbeiders hun vakorganisaties te versterken en daardoor do basis waarop het fascisme rust te ver breiden. GRIEKENLAND. Sluitend budget Bulgaarsche benden De minister van financieën heeft gezegd, dat de financieele toestand gunstig is. De ontvangsten zijn beter dan verwacht werd. Het tekort van 500 miiiioen zal gedekt zijn. Hij zal zich tegen iedere verhooging van de uitgaven verzetten en dc voorstellen van Papanastasioe's regeering intrekken, die nieuwe uitgaven zouden veroorzaken. Volgens een communiqué van het ministe rie van oorlog komen sedert een tiental dagen op de grens aanvallen voor van onge regelde Bulgaarsche benden. Het Griekschc gezantschap te Sofia zal stappen onderne men. ROEMENIE. Staat van beleg. Volgens berichten uit Boekarest heeft de Roemeensche regeering gisteren naar aan leiding van den binnenlandsche polïtieken toestand den staat van beleg afgekondigd, voor een groot gedeelte van het land Alle samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. RUSLAND. Sombere toestanden. De Universell Telegr. A. G. verspreidt een bericht over den toestand in Rusland, dat van welingelichte zijde moet stammen en den toestand als zeer ernstig schildert. Rus land heeft volgens dit bericht dit jaar een zoo goed als algeheelen misoogst te ver wachten. De toestand in de nijverheid is zeer onbevredigend, liet officieel erkend tekort bij de Staatsinkomsten en uilgaven bedraagt 1.6 miiiioen goudroebel doch het werkelijke te kort is waarschijnlijk veel grooter. Bij de Staatsbank is de toestand thans zoo dat geen biljetten meer kunnen worden uitgege ven, zonder de wet die de dekking der biljet ten regelt le overtreden. Het eenige middel om in don financieelen nood te voorzien, zal uitvoer van graan zijn, maar aan den an deren kant heeft Rusland dit graan noodig om den dreigenden hongersnood le bestrij den. Van de ernstige economische crisis is toenemende ontevredenheid onder het volk een gevolg. Er gaan geruchten omtrent on lusten en muiterijen in verschillende plaat sen van Siberië en Europeesch Rusland. De opstand in Turkestan heeft een veel ernsti ger karakter dan officieel toegegeven wordt. 70 000 man regceringslrocpen strijden daar logen de opstandelingen. Een teeken van den kritieken toestand is verder de toenemende tweedracht onder de machthebbers zelf. Het radicalisme neemt weder toe, men neemt weer lot de terreur zijn toevlucht om zich staande le houden. Een verder gevolg van de crisis zijn de pogingen, die opnieuw in het werk worden gesteld, om de communisti sche revolutie naar het Westen over te bren gen. In de eerste plaats wit men zooals al- lijd 'n proletarische revolutie in Duitschland uitlokken. Sienovief heeft tot de communis ten in Duitschland, Polen, Tsjecho-Slowa- kije en Oostenrijk het parool gericht, om zich voor le bereiden op groote gebeurtenis-^ sen in Duitschland. Na Duitschland moest Polen aan de beurt komen, waar naar men hoopt dat de com-, munislische propaganda voldoende vrucht ten zal dragen. Op den Balkan moet de com munistische revolutie in Bulgarije beginnen, en dan zal Roemenië aan de beurt komen. De communisten hopen, dat de strijd om het rapport der deskundigen aanleiding zal geven om de communistische actie in Duitschland te beginnen. De Duitsche overheid die van deze plannen op de hoogte is heeft intus- schen de noodige maatregelen getroffen, en is overtuigd, dat zij het welslagen van een communistische actie zal kannen verhinde ren. ZUID-AFRIKA. De cpeniug van het parlement. Vrijdag heeft de graaf van Alhlone, de gouverneur-generaal, het parlement van de Unie van Zuid-Afrika geopend met een troon rede, waarin hij verklaarde, dal deze zitting in hoofdzaak was bestemd voor het afdoen van de begroolingen en eenige kleine wets ontwerpen, welke de ministers van drin - genden aard achten. Daartoe behooren o.a. dat betreffende een spoorweg in Zoeloeland, lot steun van de ka toen verbouwers aldaar en het openen van kroonlanden voor den katoenbouw, en de vereischte wettelijke maatregelen in verband met de overeen komst inzake de positie van de Duitsche on derdanen in Zuid-West Afrika. In de begrooling zijn dc posten lot onmid- dellijken steun van de werkloozen verhoogd. De ministers, aldus het stuk, zijn diep onder den indruk van de sombere beteekenïs van de voortdurende, alomverspreide werkloos heid voor jongeliedén tot het verkrijgen van nuttige betrekkingen. Het departement van arbeid bereidt een middel hiertegen voor en de ministers hopen door de aanmoediging van de ontwikkeling van het fabriekswezen een nieuw terrein van werkzaamheden te scheppen. Zij zijn tevens voornemens den grootst mogelijken steun te verleenen tot uit breiding van den landbouw en de vestiging van nieuwe nederzettingen le bevorderen. De ministers overwegen zorgvuldig plannen tot uitbreiding van de vervaard] ging^van benoo digdheden voor de spoorwegen in de Unie. Jansen, het nationalistisch lid voor Vrij heid, is gekozen tot spreker. BRAZILIË. j?e opstand. Thans worden weer allcodeï gan^l.iart be richten gemeld voor de regeeringstroepen, die 60 gevangenen maakten, benevens e®h buit aan machinegeweren etc. Maar de to'e- stan'd blijft voor ons zeer onzeker. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een zeer volle trein, met vacantiereizï-s gers uit Londen, is Zaterdag bij Liverpool op een leegstaande machine geloopen. Keil passagier is gedood, terwijl er IS gewond werden. Het landhuisje te Crumbles bij East bourne, waar de dezer dagen ter dood ver oordeelde Patrick Mabon miss Kaye heeft vermoord, is thans voor het publiek tegen betaling van een shilling per persoon ter bezichtiging gesteld. De eigenares zeide, dat zij hiertoe gedwongen was, doordat de nieuwsgierige menigte anders trachtte in te breken. De heele tuin was al vertrapt, toen zij besloot het huis dan maar te laten kij ken. Van de shilfing gaat. twee stuivers af voor vermakelijkheidsbelasting. De r deelt de eigenares met een buurman. Waar het aantal bezoekers tusschen de 50O en KXJ per dag bedraagt, moet de eigenares een aardige winst halen uit de sensatielust van het publiek. Zij is voornemens 10 per cent te schenken voor liefdadige doelein den Op een vraag of rij het geen schan daal vond het huis te laten kijken aan de menigte, antwoordde de vrouw, dat de mcnschen er nu eenmaal om vragen. Toen mej. Suzanne Dérazet een 21 jarige artiste van Montmartre Vrijdagnacht ora halftwee naar huis terugkeerde en even voor haar woning haar sleutel zocht, ont rukte een kerel het meisje haar taschje en ging er van door. Eenige voorbijgangers achtervolgden den dief. doch deze zou onte snapt zijn zoo niet een taxichauffeur met zijn wagen aan de achtervolging had deel genomen. Hij haalde den dief in en schoot .hem, zonder te stoppen, neer. Daarop reèd hij door alsof er niets gebeurd was. De 'dief, die in den buik en den arm gewond is, bleek den vorigen dag pas uit de ge vangenis öntslagen tc zijn. Van den taxi chauffeur weet men alleen, dat het nummer van zijn wagen met 62begint. Tc Charcagente, bij Valencia, zijn gister morgen omstreeks 11 uur twee aardschok ken gevoeld mot een tusschenpoos van een kwartier. Tc Huesca werd ook oen schok waarge nomen, die 6 seconden duurde. Het proces tegen dc personeü, die het arsenaal van Lemberg in de lucht wilden laten vliegen, is met liet uitspreken van de doodstraf geëindigd. Het gratieverzoek werd door den president der l'oolsche re publiek verworpen, en de executie had drïo uur na de uitspraak plaats. Het vonnis heeft ia de stad groeten indruk gemaakt. Naar dc „Prawda" meldt, lieert een arj beider, die in een tweedehands-boekwinkel een boek kocht, daarin een handschrift ge vonden, 'dat is gebleken te zijn van Ryle^ jef, den bekenden schrijver uit den tijd der

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2