CHIEF WHIP No. 19743 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juli. Tweede Bla« Anno 1924. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. ÜL VIRGINIA^ Vacantie Sigaret /gT UIT ONZE STAATSMACHINE. yOOR HEN. DIE DE WEMBLEY-TEN- TOONSTELLING BIï LONDEN NOG WILLEN GAAN ZIEN. Wij waren gids op Wembley, omdat onze medereizigers zooveel al gehoord hadden dat het rommelig was die heele Wembley- tenloonslelling Wij vonden dit niet en wa ren en zijn nog steeds van meening, dat zij die dit beweren, Wembley in één dag heb ben willen zien. Dat kan niet; men kan het probeeren, men begint in een kalm teinpo, laten wij zeggen des morgens om hallelf, het tempo wordt sneller en sneller, op 't laatst wordt 't tempo draf. Resultaat dood- en doodmoe en men is blij met de in het hoofd verwarde indrukken Wombley den rug te kunnen loekecren en neemt zich voor niet meer terug le komen. En ziet, daarom waren wij gids; met een non-slop-treintje van uit Londeu, waren wij in 15 minuten aan het Wembley-park- stalion, van waaruit het gemakkelijkst het .Wembley-terrein te bereiken is, immers di rect tegenover dit station vindt ge een hoofd ingang van de tentoonstelling. Wij namen een kaartje, kochten een officiöele gids, wrongen ons één voor één door de meer dan nauwe tourniquets, vooril de dikbuikigen yan het gezelschap vonden dit geen aange name verwelkoming, en bevonden ons voor een vriendelijk park. Wij liepen dit door en brachten onze reisgezellen naar het aan het eind van dit park aan de linkerhand ge legen Palace of Engineering. Toen wij dit geheel bekeken hadden, reserveerden wij #an het Lyons Informatiebureau in dit ge bouw, een plaatsje in één der café-restau rants in het Palace of Industry, hetwelk wij nu bezochten. Het geheele Palace of In dustry werd doorwandeld en wierpen wij ;ook nog even een blik in de in dit gebouw gelegen groote vergaderzaal, waar dezen Zomer vele congressen op allerlei gebied reeds gehouden zijn en nog gehouden wor sen. Ook het hierachter gelegen Palace of Arts bezochten wij, waarin het wel alge meen bekend geworden poppenhuis van de Engelsche Koningin, waarna wij in het door Ons uitgekozen café ons tafeltje opzochten en bleek reserveeren wel noodig geweest te zijn, daar velen aan den ingang stonden te wachten tot tafeltjes leeg kwamen. Behoorlijk versterkt, gingen wij wees op pad en bezochten nu achtereenvolgens de Volgende gebouwen: Nieuw-Zeeland, Ma laya, Sarawah en Australië. Daar bij velen sporen van vermoeidheid merkbaar werden, zeiten sommigen zich in de langs de wegen Opgestelde luie stoelen neder, terwijl de an deren zich per roei- of motorboot lieten rondvaren over de voor de gebouwen van Australië en Canada gelegen vijvers. Een weinig uitgerust, werd nog een be zoek gebracht aan Canada, waarna het ge heele gezelschap in de miniatuur kleine open busjes klom, die on3 het geheele ten toonstellingsterrein al hobbelend rondvoer- den. Bij de Noord-West-ingang, waar wij Ook binnengekomen waren, stapten wij uit en bracht de trein ons in 15 min. weer naar het hartje van Londen cn waren allen ver rukt over wat ze gezien hadden.... en gristen ook wat ze gezien hadden. De in drukken rommelden niet. Den volgenden dag hadden wij geen ge legenheid weer mee te gaan, maar allen wisten nu, dat zij vanaf denzelfden ingang rechtdoor konden loopen tot Canada, om Vandaar uit de rest van de tentoonstelling Je bezichtigen en daarvoor al naar gelang 1 of 2 dagen te gebruiken. En later deelden zij ons als hun oordeel mede: Een buitengewoon interessante tentoon stelling, maar alleen met een rommelig, werkelijk vies amusementspark. 'Alphen. Kerkelijk bericht. Nod.-Herv. Kerk, Jutianastraat, Zondag- typarm ÏO uur ds. Veldhoen (Doodsbed.) &am. 7 uur da. De Bruijn, Geref. Kerk Raa.dhuisstr.aat, Zondagvoor middag 10 uur en n.m. 6 uur ds. Schouten. Ned.-ïïerv. Kerk Oudshoornscheweg, Zon- iJagvoorm. halfelf ds. Van Linschoten. Burg. Stand. Bevallen: A. v. iAsselt geb. v. Leeuwen D. H. v. d. Oest geb. v. Vlugt D. J. W. Jongeneel geb. v. Aalst Z. L. Binnendijk geb. Hoogstra ten Z. J. v. d. Knijff geb. Zonneveld D. A. P. van Hazelen geb. Smit D. Gehuwd: W. de Ruijter 31 j. en S. Slot fcft j*. W. Verkerk 26 j. en J. Slot 26 j. Overleden: N. van Duuren wednr. v. M. Bezuijen 83 j. P. v. d. Bijl eohtg. v. M. JS. Florijn 56 j. M. v. Holst eohtgen. v. j. Hcenk 59 j. N. Kamlaüe echfcgen. v. L. Vet 58 j. Alhier is een gytnnastiek-vereeniging Voor dames en heeren opgericht, onder den naajn „Hygiëa". Tot directeur is benoemd He heer M. P. Bakker, te Leiden. Gisteren maakten de kinderen van de school aan de Schoolstraat een uitstapje met de .Volharding" tot Leiden en verder por tram naar Noordwij>k, Het weer zag cr ongunstig uit, doch het liep nogal mee. 'Aan zee en duin werd volop genoten. Om halfvier ging het naar Leiden terug en had at ze op de boot goed voorzien waren van eten en drinken, hadden de kinderen nog best den moed om onder de tonen der muziek naar „Hortuszicht" te gaan. In opgewekte stemming kwam het gezel- Bchap des avonds in Alphen aan, afgewacht door ouders en belangstellenden. Boskoop. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij dat de heer H. L. Maarschalk, notaris alhier tegen 1 Aug. 1925 als zoo danig ontslag heeft aangevraagd. Gevonden voorwerpen^ 1 (bruine) re genjas 1 zilveren kinderarmband, 1 paar dameshandschoenen, 1 huissleutel, 1 cein tuur, 1 gouden broche. Inlichtingen te be komen aan het polilie-bureau. r-K e rkel. b e t i c h t, voor morgen. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 u. ds. P. Glas. Ned. Hèrv. (Geref.) Evangelisatie: v.m. halflien de eerw. heer P. Lyklema; 's avonds dienst. Salvalori; v.m. halftien ds. Tichelaar; n.m. 6 uur doopsbediening. Geref. Gemeente, voormalige Chr. School, Nieuwslraat. voorm. halftien en n.m. 6 uur bijbellezing. Geref. Kerk: v.m. halftien en n.m. 6 uur ds. Nurnhout. Hazerswoude. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 29 Juli, voorm. te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingeko men stukken; 2. Aanbieding Gemeente-reke ning, dienst 1923; 3. Benoeming Commissie tot het nazien der Rekening; 4. Benoeming van een Keurings-Veearls. Aanbeveling: J. G. H. Iïolsheimer, Rijksveearls te Leiden; A Bos, Rijksveearts te Woubrugge; 5. Het oprichten van een hoogspanningsslation op het terrein van het Gasbedrijf aan den Rijn dijk. door Leiden; 6. Reclames Schoolgeld. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. halfacht ds. J. Luuring. Geref. Kerk, voorm. halfelf en nam. half acht ds. J. L. Schouten van Amsterdam. Koudekerk. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Kerk. Zondagmorgen 10 uur en '3 avonds halfzeven, ds. H. van Elwen, van Ooster Nijkerk. Door aanrijding met een auto van den heer H. uit Leiden werd de werkman M. uit den Groenendijk aan den Rijndijk tegen den grond geslagen, en met gebroken neusbeen en verwondingen in hot gezicht opgenomen. I Na door den heer H. voorloopig verbonden te zijn, is M. met de auto thuisgebracht, waarna geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Donderdag maakte de chr. knapen- vereeniging Rom. 1: 16a een uilstapje naar Arnhem en omstreken. In Oosterheek aan gekomen ging men naar kasleel Doorwerlh en Weslerbouwing waarna men mei de boot naar Arnhem ging. Hier werden park Sons- beek, Velp en de Tafelberg bezocht. Echt voldaan over dezen mooïen tocht. Jammer dat er nogal eens een regenbuitje viel. Omstreeks middernacht keerden de jon gens met hun begeleiders moe en slaperig huiswaarts. WoubruBDe. De uitgaansweek is weder voorbij. Gisteren maakten de kinderen der openbare school met een groot aantal ouders, begeleid door ons fanfarekorps 'een pleizierreis per stoomboot „Volharding". De chr. knapenvereoniging onder leiding van ds. Kijne ging naar Noordwijk per motor boot van den lieer Wesfdijk. terwijl de leer lingen der chr. school Artis te Amsterdam bezochten. Allen kwamen welvoldaan en opgewekt weer huiswaarts. Burger I. Stand. Geboren: Hillegonda, d. van T. den Hertog en L. Blom. Anna, d. van S. K. de Jong en A. A Roos. Adriana Helena Martina, d. van A. G. Rijkelijkhuizen en H. M. E. Meijer. Wilhelmus Petrus, z. van J. Schama en P. M. Dongelmans. Gerardus Petrus, z. van A. J. van der Voorn en J. Hillenaar. Kerkelijk bericht voor mor gen. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur en 's avonds 7 uur, ds. Kijne. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en 's avonds 7 uur, ds. Le Cointre. Waddinxveen. Donderdag 1.1. maakten de kinderen der beide openbare scholen met het personeel ee>n reisje naar Den Haag en Scheveningen. De regen overviel de jeugd nogal oeais, toch was er veel plezier. Des morgens fce acht uur vertrokken, keerde men des avonds te negen uur huiswaarts, en wa ren de kinderen zeer voldaan over al wat was genoten. Tot secretaris van het brandbestuur alhier is benoemd de heer M Kolkman. In de Gouwe, onder deze gemeente had oen aanvaring plaats tusschen eon tjalk en een bok, geladen met bouwmaterialen, van den heer Jongenburger. De bok werd niet beschadigd doch de tjalk bekwam een gat in de boeg. De politie stelt een onderzoek in aan wie de schuld van deze aanvaring. Kerkelijk bericht Ned. Herv. Kerk. Zondagvoorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Beekenkamp, van Leiden. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. zes uur, ds. Wielenga. Zwammerdam. Bij het springen over langs den weg slaande paaltjes, kwam de 14-jarige P. K. alhier zoodanig te vallen, dat hij zijn rechterarm brak. Kerkelijk bericht, voor Zon dag: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, ds. De Bruin van Alphen; 's avonds 7 uur (nog niet bekend). Xreref. Kerk, v.m. 10 en 's avonds zeven uur, ds. S. de Gi*aaf, van Amsterdam. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen, ie de autobusdienst van Abbenea over Nieuw vennep naar Haarlem van de heeren van Iperen en de Groot, met het oog op het ge ringe gebruik dat er van gemaakt werd, weder opgeheven. Op de Vrijdag te Hoofddorp gehouden groote zomerpaardenmarkt waren aange voerd165 werkpaarden, prijs f 300f 650; 15 slachijiaarden gem. prijs f 120; 14 veulens gem. prijs f 100 en 20 hitten, waarvan de prijzen varieerden van f 60 tot f 300. Hande! middelmatig. In verhouding tot andere marktdagen was de aanvoer nogal bevredigend, hetgeen de verwachting koestert, dat de paardenmark ten in deze gemeente, die in den laatste tijd zoo weinig te beteekenen hadden, weer beginnen op te leven. Hillegom. Kerkelijk berichl, voor morgen. Ned.-Herv. Kerk, voorm, 10 uur ds. Voorsteegh, van Katwijk-aan-Zee en nam. 3 uur (Jeugdkerk) zendeling Van Dijk van Heemstede. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam 5 uur, ds. Van Herksen. Chr. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. /wiep. Voor het M. U. L.O.-diploma A zijn geslaagd: P. C. Esselrann, A. D. Rovers en N. J. C. Schoen, alhier. Katwijk. Burge r 1 ij ke Stand. Geboorten: Cornelis Jacobos, z. v. J. van der riae- en N. Voojjs. Mensje Marie, d. v. G. de Best en J. van der Plas. Jannetje, d. v. J. Haasnoot en J. van der Mei}. Gjjsbert, z. v. C. Aandewiel en W. van der Plas. Dirk, z. v. M. Varkovisser en A. van der Bent. Jannetje, d. v. A. van Duijn. en J. van Duijn. Cornelis, z. v. J. Hoek en G. Snijders. Neeltje, d. v. H. de Best en Cl. van der Plas. Jan Buizerd, z. v. B. de Jong en H. van Rijn. Klazina, dL v. A. de Vreugd en KI. van Dujjn. Overlijden: Dirk van Dujjvenbode, oud 63 jr., echtgenoot van O. van Rrjn. 'Cor nelis Compeer, oud 61 jr., echtgenoot van M. P. Grimbergen. Dirk van Duijven- bode, oud 36 jr., z. v. D. van Dujjven- bode en A. Harteveld. Adriaantjo van der Bent, oud 65 jr., echtgenoote van A. van Duijn. Pieter Schaap, oud I mnd„ z. v. C. Schaap en J. Barnhoorn. Huwelijks-aangiften: M. van Djjk en A. E. W. Bobardt. G. van Duijn en P. van Duijn. Huwelijken: TV. Jonker en J, van der Wiel. Katwijk aan den Rijn. Onze plaats genoot de heer A. H. van Nierop, onder wijzer aan de Otto Baron van Wassenau van Catwijckschool, slaagde voor het exa men Slöjd, diploma B. De aardappelprijzen aan de groenten- veiling liepen Vrijdag sterk terug. Daarbij was de handel traag. Tot zelfs f 1.60 per 100 pond gingen sommige partijtjes weg. Ook eenige groenten, met name poen, wer den traag verkocht. De regen der laalste dagen heeft aan vele bloemen, die verloren schenen, nog veel goed gedaan. Sommige soorten halen het weder op, waardoor de aanvoer iet» grooler wordt. Behalve voor Gladiolus, Con- villi's en eersle Dahlia's' werden er echter geen hooge prijzen betaald. Zooals gewoons lijk zijn de laalsle Julidagen voor bloemen handelaars nooit de beslc. Aan het gemeentelijk arbeidsbureau zijn als werkzoekenden ingeschreven: vis- schers 6, letterzetter 1, metselaar 1 cn kui per 1, te zamen 9 personen. Wat het planisoen betreft, dat in den laalsten lijd zooveel belangstellenden tot zich heeft getrokken, kan gemeld worden, dal thans op den duintop, die betreden mag worden, eenige rustbanken zijn geplaatst. Men heeft van af die hoogte een prachtig vergezicht. Ook heeft men aldaar een mooi gezicht op de zee. i' I l' Katwijk-aan-Zee. Van liet pand Voor straat 56 hing gisteren de driekleur uit, ten toeken, dat er iets feestelijks stond te ge beuren. Tegen 8 uur in den avond waren vele genoodigden samen gekomen lep einde tegenwoordig te zijn bij het feit, dat dr. prachtige gebouw zou bestemd worden tot het huis der Christelijke Jeugd-organisaitie te dezer plaatse. De voorzitter, ds. I. Voor steegh, nam, toen allen gezeten waren, hei woord en verzocht te zingen Psalm 68 10. Hij ging voor in gebod, las een gedeelte van hol Evangelie naar de beschrijving van Lu cus hoofdstuk 7, en hield een openingsrede. Spreker ging hierbij den gang van zaken na en zeide, dat men, waar de gemeente zich hoe langer hoe meer uitbreidt, gevoel de, dat ten opzichte van de jeugd de arbeid ter hand moest worden genomen, om te mogen hebben een plaats, waar de Christe lijke Jeugdorganisatie zou kunnen werken. Met dank herdacht spreker ook de vroeger bestaande commissie voor een tehuis voor jongelieden, en noemde verder den lijd waarin wij leven een tijd, waarin vooral den jongen menschen moet worden voorg. - houden, dat het leven aan God dient te wor den gewijd, en zoo ook in dit gebouw gele genheid moest zijn op christelijk terrein werkzaam te zijn voor de eere van Gods Naam. Hierna verklaarde spreker het gebouw voor geopend. Toen Z.Erw. zijn rede geëindigd had, nam de burgemeester der gemeente, de heer J. H de Waal Malefijt, hel woord en «prak de besturen der Jeugdorganisatie zeer har telijk toe. Spr. waardeerde het werk van de organisatie en verzekerde haar den steun in het pogen om te doen wat gedaan zou kunnen worden, om het opkomend geslacht te houden in de paden, die door onze voor vaderen zijn bewandeld. Hij besloot zijn toespraak met de beste wensehen te uilen voor de organisatie. Vervolgens werd het woord gevoerd door den vertegenwoordiger van het Ned. Jongel. Verbond, den heer VaJentijn, en door de heeren Siderius, Den Dikken en ds. J. Naula. De Voorzitter dankte allen hartelijk voor de goede wentchen en verzocht ds. Naula dit samenzijn met dankgebed te besluiten. Hierna werd het gebouw door de genoo digden bezichtigd. De besomming der gisteren te IJmuidea binnengekomen haringtoggers waren: K.W. 82 voor 16 last f 4167; K.W. 92 voor 24 last f 6052 en K.W. 121 voor gedeeltelijke vangst f 3481; van de trawlvisscherij kwam aan de markt de logger K.W. 169 met f 1275 be somming. Lisse. Burgert. Stand. Geboren: Cornelia Wilhelmlna, D. van J. Langevetd en C. W. v. d. Poel Elisabeth, D. van K. de Vries en C. van Marsbergen. Ondertrouwd: S. Drohkers en A. Wesselo Ds. C. S. v. d. Ven heeft voor het be roep naar de Chr. Oer. Kerk van Oud- Be yerland bedankt. Voor het Mercurius-ddploma boekhou den slaagde onze plaatsgenoot do heer K. Kempe. Kerkelijk berieht, voor morgen. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur de weled. heer H. de Wit, van Noordwijk-aan-Zee; des nam. 5 uur ds. G. van Dijk. Noordwijk. Burgerlijke Stand. On dertrouwd: Jan Wagenaar, 24 jaar en Antje Papa, 24 jaar, te Dragten. Overleden- Dirk Hoek, 72 jaar, wednr. van J. van Egmond; Level, aangegeven kind van het vr. gesl. van P. J. Diels en M. Cas- pers; te Scheveningen overleden: Maarten van der Zwan, 14 jaar, zoon van M. v. d. Zwan en D. Plug. Noordwijk-Binnen. Kerkelijkbe- richt, voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. W. Coenraad, van Beek bij Ubbergen. Noordwijk-aan-Zee. Kerkelijk b e- richt, voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, des vm. 10 uur en nam. 5 uur ds. J. Vermeulen. Ger. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. v. d. Heiden, van Wassenaar. Noordwijkerhout. Vrijdagavond verga derde in Café „v. d. Berg"' het bestuur der Oranje-vereeniging. Besloten werd ook dit jaar het verjaar feest van H. M. de Koningin in onze ge meente te vieren, en wel op den kermis- Donderdag. Do feestelijkheden zullen plaats hebben op meer bescheiden schaal dan hot vorige jaar. De gebruikelijke rjngrjjderrj met paard en tilbury zal niet op het programma ont breken. Op de veiling >an Piet-Ggzcnbrug is de aanvoer van sngboonen en stamhoonen flink De prgzen zijn fl.60 per zak van 10 kilo. De tuinboonen zijn geen geld meer waard en brengen slechts 20 ets. per zak op. Zwarte bessen 30 ets. per kijo. Een bloemist-firma alhier, beeft in dienst Katwijksche vrouwen en meisjes om bollen te pellen. Daar deze méér loon ver dienen dan die uit eigen gemeente, heerscht ef onder 't vrouwvolk groote ontevreden heid. De Noordwgkerhoutsche vrouwen drei gen met staking, als ze niet gelijkelijk wor den uitbetaald. Er zijn hier handen te kort. Oegstgeest. De gemeenteraad zal ia open bare vergadering bijeen komen op Dinsdag 29 Juli des avonds te 7 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening 1923. 3. Ad vies op verzoek Kraan en Groenewcgen en op voorstel wijziging inzake crediet voor arbeiderswoningen. 4. Aanbesteding lerau- lie grint en bazalt. 5. Voordrecht zetters. 6. Verzoek Oranjc-Vcreeniging om subsidio voor kinderfeest. 7. Crediet aanvraag voor bouw, bergplaats cn twee woningen. 8. Reclamo schoolgeld. Voorschoten. Dinsdagavond komt de raad in openbare zitting bijeen ter behandeling van1. Ingekomen stukken. 2. BesLuiten comptabiliteit. 3. Subsidio Algem. Vcreoni- ging voor Bloembollencultuur. 4. Crediet voor verbetering installatie Badhuis. 6 Vaststelling Verordening ex. ar. 21 7der Woningwet. 6. Aanvaarding in eigendom strookgrond. 7. Besluit tot stichting van oen Raadhuis en van een O.L. school cn aankoop terrein. Geslaagd is voor het examen nuttige handwerken, te Rotterdam, mej. W. C. M. de Ruyter, alhier. Omstreeks halltwec hedennacht was een gedeelte der Schoolslra&t aangewezen als rustplaats voor eeD afdeeling soldaten. Men was voor een nachtoefening uit. De wijze waarop in tegenwoordigheid van su perieuren deze rust werd doorgebracht is menigen bewoner een ergernis geweest. Reeds bij het doortrekken werd dil zingende gedaan en de rust bleek nog betere gelegen heid zich eens te uiten. Dergelijke voorvallen verrassen ons, te meer waar bij het verlalen van een feeslje, het maken van burengerucht of het versto ren der nachtrust nog al eens in aanraking brengt met den strafrechter en men in som mige plaatsen nog geen hanengekraai duldt. Gistermiddag werd een omstreeks vijf jarig jongetje aangetroffen, die voorzoover hij zich verstaanbaar kon maken, uit Den Haag afkomstig bleek fe zijn. Door de zorg van de politie is hij naar Den Haag terug gebracht. Warmond. Den 30sten Juli hoopt onze oudste bewoonster haar Olsten verjaardag to herdenken. De wed. Ilassing ia nog kras en neemt haar huishouden nog steeds waar. Wassenaar. Burg. Stand. Onder trouwd: J. P. L. de Rouw en H. J. Duran. Geboren: Josephus Maria, Z. van C. Pas- sens en J. E. M Gielings Derk Willem, Z. van A .van Werven en G. Nijeboer Cornelis, Z. van J. Noordermeer en M. Wit- Icman Marie Antoinette, D. van J. J. A. Gilissen en P. A. Ch. M. Rouppe van dm Voort Johannes Cornelis, Z. van L. van der Berg en Oh. J. Langeveld Pelronella Theodora, D. van P. A. van der Spek en Th. J. Totido Petrus Wilhelmus, Z. van D. A. van Veen en Th. H Zonneveld Pleunis Jacobus, Z. van Th. A. Hiddink en J. M. de Koekkoek. Overleden: Willem Zonneveld, wedr. van M. J. Grundeken 76 j. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 1 Augustus a s., des morgens te kwart voor tien uur. Pluimvee. Kippen honden voorheen en thans. Onze „sport" is veel meer dan het woord in den gewonen zin beteekent. De kennis van pluimvee is voor velen een vak van studie geworden, dus veel meer dan enkel liefhebberij. Telkens komen de onderzoe- RECLAME. 1 GEGARANDEERD Z 461ft kers tot nieuwe ontdekkingen. In vroeger dagen beeft het algemeen publiek zelfs de gewone kippenhouder geen bepaalde sludie van het hoen gemaakt;slechts hier en daar ontmoette men een waren kenner. Let verschil tusschen de dagen vanouds en den hedendaagse hen lijd is dat men toen meer naar het uiterlijke streelde, zooals mooie veeren, terwijl men heden in de eer- s o plaats meer naar productie zoekt bij het hoen, terwijl het uiterlijke daarbij niet ver geten wordt. Vroeger hield A. witte kippen, terwijl B. zwarte hield. Kruis maar, zoo redeneerde men, dan krijg je echte boere- kippen. Ja, zeide een grappenmaker, als je nu wit met zwart kruist, dan krijg je tuitjes! Ernstig was de sludie dus niet. Maar de lijden zijn veranderd, en velen hebben deze studie ernstig opgenomen cn er boekdeelen over geschreven. En zoo langzamerhand begonnen ook andoren meer belang te stellen in onze gevederde vrienden en velen hebben hot al ver gebracht met eigen proefnemingen, met verrasende resul taten. Wij leven vandaag niet meer in het stadium van de treksohuit, maar stevenen voort met auto- en vliegluigsnelheid. Zoo las ik onlangs nog, dat een paar hondeid één-dag-oud-kuikens een paar duizend mij len per vliegtuig verzonden waren en springlevend ter plaatse aangekomen waren. De kapitein van de trekschuit zou zulk een garantie nooit hebben durven geven, al had hij ook een harddraver en den besrtxm pikeur voor zijn schuit gehad. In vroeger dagen betaalde pluimvee den houder dikwijls niet, omdat men het A B C (met enkele uitzonderingen natuurlijk) nog niet kende. De dieren leefden onder treu rige omstandigheden, cn moesten bij on gunstig weer of wind maar schuiling zoe ken-, een vuile schuur, of stal, of de muur van het varkenshok was dan hun nacht verblijf, terwijl de mestvaalt het eenige voeder moest verschaffen en water van al lerlei kleur en geur den doret moest lej- schen. Geen wonder dus, dat soms de hoen derstapel tolaal verwoest werd en onheil britcht over het geheele district. Aleer dan één eieren-boertje heeft dan ook in die dagen het vertrouwen van het publiek verloren, omdat hij eieren met kui kens voor versche verkocht had. Wat wiet men in die dagen van valnesten? Men vond de eieren rond en bont, en men zou ze wel kwijtraken! De toestanden zijn gelukkig veel verbe terd. Zij die nu voordeel uit hun pluimvee behalen, hebben er alles naar ingericht. Zij vreezen geen inspectie, maar noodigen daar toe uit. Zij houden dieren aan, welke geen verliespost op de balans, maar een winst cijfer aantoonen. Maar dit heeft jaren en jaren van werk en studie vereisch. Het idee dus, dat iedereen, die maar een groot aan tal pluimvee kan aanhouden, van meet af succes moet hebben, is geheel valsch. Zon der kennis van verzorging en behandeling zou zulk een onderneming tot bankroet schap kunnen leiden, in plaats van een goed beslaan er in te vinden. Wanneer wij de verschillende pluimvee bladen nagaan, en al de vragen lezen, die gedaan worden, is dit een verblijdend tee- ken. Men zoekt raad bij deskundigen, en dat de Redactie zulke vragen ernstig en degelijk beantwoordt, komt ten bate van het algemeen. Verzuim nooit deze kolom te lezen. In een weekblad, aan alle deelen der sport gewijd, kunnen geen lange verhande lingen geplaatst worden. Men vindt van al les wat, juist genoeg om „de koorts" te doen stijgen tot enthusiasme. En nu moet gij steeds uw bibliotheek blijven aanvullen, om den dorst naar meerdere kennis, welke noo dig is, om succes te behalen, te lesscheii. Laat niemand toch vreezen dan t e ge leerd te worden. Kennis is macht. Vooral in de laatste jaren begint men een recht begrip te krijgen van hel kippetje, om er voordeel uit te trekken. Als men het hoen in de behandeling en verzorging nieft teleurstelt, dan zullen de resultaten ook voor u verrassend en loonend zijn. Er bestaat nog groote ruimte voor uitbreiding; de aanvraag wordt steeds grooter naar „be ter pluimvee en meer eieren", zoodat er eer sprake is van een tekort dan van overpro ductie. De waarde van het ei is niet onder cijfers te brengen, terwijl men niet bepaald tot het lekkerbekken-college behoeft te be- hooren, om voor een fijn gebraden kuiken den neus op te trekken (Nadruk verboden). Yan verhocgingen en verlagingen. Er bestaat een commissie voor de Staats uitgaven uit de Tweede Kamer. Die Commis sie beslaat uit de heeren Van Vuuren. De Monté Ver Loren, Van Rijckevorsel, Oud, Lovink, Vliegen,en van Gijn. Men ziet, dat alle hoofdpartijen uit de Tweede Kamer eg in vertegenwoordigd zijn. Die Commissie is verdeeld in sub-commjs- sies en heeft natuurlijk niets te zeggen over

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5