AGENDA VAN DE WEEK. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Zateidag. Volksgebouw: Dansavond (leeraar C. A. Bink). 8 uur. „Zomerlust": Concert „Eensgezindheid", van Lissc, 8 uur. Zondag. „De Burcht". Dansavond (leeraar W. F. van Wijk). 8 uur. Gebouw Stadsevangelisatie, Groenestecg 16: Jeugdsamenkomet, te halfelf voorm.; Volkssamenkomst, te 8 uur nam. „Jeruel" Middelslegracht, 10 en 7 uur bij eenkomst. „Leger des Hcils" 10 en 8 uur samenkom sten. Volksgebouw: Dansavond (leeraar C, A. Bink). 8 uur. R ij s w ij k: Wielerwedstrijden, te 2 uur nam. Haandag. Chr. II B.S., Kagcrstraat: Alg. ledenverga dering Chr. II.B.S. 8 uur. Dagelijki: „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdtg- en Zaterdagnamiddag van 2 lot 4 uur kinder- en tamilie matinée. „Luxor theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. „Rcjo theater"Intern, tentoonstelling „De Mcnsch".- N o o r d w ij k-a a n-Z e e, „Casino": Da gelijks (behalve 's Maandags) middag- en avond-concert dansant. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Juli waargenomen door de apotheken van do hecren A. J. Donk, Doczastraat 31, tel. 1313, en G. F. Re ijst, Steenstraat 35, tel. 136. De geneeskundige Zondagsdienst wordt van Zaterdagavond, 8 uur, lot Maandagmor gen, 8 uur, waargenomen door de doctoren Blote; Kist, tel. 1202; en Muyzert, tel. 2268 Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, Gevers- straat 32, lel. 1016. De apotheek van „Hulp der Mensch- neid", Hooigracht 48, is altijd geopend, docb alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de firma A. HILL EN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A. SOMERWIL AznHoogewoerd 24 Fa. A. J. H. WiJTENBURG, Haarl.str. 2 en bij A, GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. H0GERV0RST, Haar! straat 128 In de negende zitting van de Alg. Ned. Herv. Kerk wordt, nadat van de firma Koch en Knuttel te Gouda is ingekomen de exploi tatierekening van het Nieuw Kerkelijk Handboek, besloten, voor deze uitgave een subsidie van f 500 te verleenen, doch eenige opmerkingen over de uitgave aan de mede- deeling hiervan te verbinden. Overeenkomstig de conclusie van het desbetreffende rapport wordt met algemeene stemmen besloten lot afwijzing van een in gediend voorstel, om er bij de regeering op aan le dringen den Goeden Vrijdag op te nemen onder de algemeen erkend Christe lijke feestdagen. Aan de orde komt het voorstel van de Con fessionecle Vereeniging, om ter bespre king van het kerkelijk vraagstuk weer een vergadering le houden van afgevaardigden aller kerkeraden evenals in 1914, De meer derheid der commissie, die hierover heeft te rapporlceren, wenscht het voorstel af te wij zen. De minderheid wil het aannemen. Na vrij uitvoerige besprekingen, waarbij de heer A. B. te Winkel het voorstel krach tig verdedigt, wordt het overeenkomstig de conclusie van de meerderheid der commis sie met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Er is weer alleen een morgenzitting ge houden. Gistermorgen hebben kardinalen en bisschoppen, ter gelegenheid van het con gres te Amsterdam, in verschillende kerken dor stad plechtige pontificale missen op gedragen. Om 1 uur had weder een priesterverga- denng plaats onder leiding van mgr. Lud Heylen. Daïrra zrjn de sectievergaderingen voort gezet. In de Nederlandsche sectie behan delde baron Van Wijnbergen de vraag'. Waarop moet gelet worden in het huisgezin, opdat de effecten der heilige communie worden verkregen? en sprak pater Joachim over: Intronisatie in Nederland. In de Belgische sectie behandelde pater van Clé het onderwerp: De heilige m-s van eerherstel; in de FVansche sectie sprak Frangois Veuillot over de broederschappen van het heilig sacrament en andere eucha ristische vereenigingen; in de Duitsche en Oostenrrjksche vergadering hield prelaat D. Lansbach een lofrede op St. Thomas van Acuuino ter gelegenheid van diens zesde eeuv feest. Ook vergaderde de Amerikaansche sectie onaer leiding van mgr. Tihen, bisschop van Denver, de Italiaansche sectie (onderwerp: De Kindercommunie, ingeleid door Pofetti) en de Spaansche, Poolsche, Engelsche en Ierse he sectie. In de sectie van de Oostersche kerken sprak mgr. Chaptal, tit. bisschop van Issi- onde, over de werken van christelijke naas tenliefde, onder de Russische uitgewekenen in Europa; en pater L, Baudin, ko^gleeraar m de dogmatiek aan het Benedictijnsch St. Anselmus-coliege te Rome, over: De lithurgie in de predikatie der Oostersche kerkvaders. Gisteravond zijn opnieuw algemeene ver gaderingen gehouden in de St.-Willebrordus- kerk, liet Concertgebouw en het Stadion. De Scholo Ca n tor urn luisterde de verga dering in de Willebrorduskerk op met Gre- goriaansche en Latrjnsche gezangen. A to Fransch spreker trad daar op de heer Frans van Cauwelaert, burgemeester van Antwerpen, met het onderwerp: Het streven naar eerherstel afgeleid uit de na tuur zelve van de devotie tot het Goddelijk Hart, uit de verlangens, uitgedrukt door Christus zelf bjj verschijningen en uit de voorheelden van de H. Margaretha Maria. Als Vlaamsch spreker trad daar op de Sinzot, lid ^in de Belgische Kamer, met het onderwerp: De Kerk en het eerherstel dpor het Misoffer. Pater Janvier, Fransch dominicaan, sprak tenslotte over het eerherstel, gelegen in de Eucharistische congressen, en de beteekenis van het congres te Amsterdam in dit verband. In het Concertgebouw sprak mgr. J. A. S. van Schaik, president van het Klein-Semi- narie Culemborg, over de Sacramenten van Mirakel, d.i. de wonderen in verband met het altaar-sacrc-ment, waartoe meestaf hei ligschennissen aanleiding waren. Verder spraken daar mgr. Kelley, bis schop van Oklahama, en tfe Italiaansche pater Vincenzo di Lorenzo over eucharisti sche onderwerpen. De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer Charles Francken, lid van do Provinciale Staten van N.-Brabant. Pastoor Willenborg, te Bioemendaai, be sprak hier het godsdienstonderricht in het huisgezin, de' intronisatie in de huisgezinnen, het mishooren als middel ter voldoening aan den plicht? van aanbidding, voldoenirg, dank zegging en smeeking. De heer G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer, beval in een rede aan het gezamen lijk bidden in de gezinnen, ook met <je dienstboden, en "het* zooveel mogelijk be vorderen van do godsdienstige stemming in bet huisgezin. Gisteren vond een vergadering plaats van de Commissie voor Georganiseerd Overleg Landmacht (onderofficieren), waar bij in behandeling kwamen de voorstellen der regeering betrelfende de salarisvermin deringen voor het militair personeel bene den den rang van olficier op 1 Januari 1925. De voorstellen der regeering werden, in zonderheid door de vertegenwoordigers van de vereeniging Ons Belang, met nadruk af gewezen, als zijnde van funeste uitwerking op het levenspeil van het thans werkende personeel. Niet in het minst toch heeft in legerkrin- gen teleurstelling en ontevredenheid ver wekt het feit, dat op voornoemden datum aan het militair personeel in vergelijking met het salaris van 1 Jan. 1922 een korting zal worden opgelegd, van 25 tot 35 pCt., zijnde beduidend hooger dan die voor bur gerambtenaren. Toen bleek, dal zij in de commissie voor G. O. geen voldoende steun konden vindon voor het bij de regeering uitlokken van nieuwe, hoogere en praclischer ingerichte salarisschalen, hebben de vertegenwoordi gers van de Vereeniging Ons Belang de ver gadering nog tijdons de beraadslagingen en onder protest verlaten. De Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St.-Raphael" en de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel hebben zich met een uitvoerig adres tot den Minister van Financiën ge wend om een spoedige lot-sland-koming der nieuwe pensioenregeling voor het spoorweg personeel te willen bevorderen. Onder het personeel heerscht groole ont stemming over het feit, dat de reeds voor jaren in uilzicht gestelde nieuwe pensioen regeling maar sleeds uitblijft, terwijl ver slechteringen in zeer korten tijd kunnen worden ingevoerd. De beide bondon hebben een audiëntie bij den Minister van Financiën verzocht om deze aangelegenheid met Zijne Excellentie te bespreken. Naar wij vernemen, zegt de „Tel." heeft de direclie der Ned. Spoorwegen aan het personeel medegedeeld, dat in art. 111 van het R. D. V. bepaald wordt, dat het vrouwelijk personeel dat vóór 1 Augustus a.s. gehuwd is, bij dienstopzegging voor elke volle maand dienst een een twaalfde maand bezoldiging zal ontvangen, terwijl zij die na dien datum in het huwelijk treden, voor elke volle maand dienst een twaalfde week- bezoldiging zullen ontvangen. De uitkeering wordt over ten hoogste 120 maanden verleend, hetgeen beteekent, dat de thans reeds gehuwde ambtenaren ten hoogste tien maanden bezoldiging als uit keering kunnen krijgen, terwijl zij, die na. 1 Augustus in het huwelijk treden, ten hoog ste zeventig dagen bezoldiging kunnen ont vangen. In de te Ajnstcrdara gehouden algemee ne ledenvergadering van de vereeniging tot steun bij overlijden aan weduwen of naastt; bloedverwanten van personeel der Nederl Spoorwegen zijn jaarverslag, balans en winst- en verliesrekening over 1923 goed gekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental op 31 Dec. 1922 bedroeg 4454 en op 31 Dcc. 1923 4354. In 1923 overleden 35 leden, aan wier nagelaten betrekkingen f 360 kon worden uitgekeerd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Th. Jansen, te Haarlem, voorzitter, J. C. J. Scholte, te Haarlem, en W. F. J. de Vries, te Utrecht werden herkozen. Dinsdag a s. zullen kerkelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbekleders aan den Bosch een bezoek brengen om aan het Kath. Huisvestingscomité den dank over te brengen van de Centrale rijken voor de hulp, die de Katholieken van Nederland hun in en na den oorlog hebben verleend. Voor zoover tot dusver bekend is, zullen komen Kardinaal dr. Piffl, aartsbisschop van Wecnen, Kardinaal Bertram, aartsbis schop van Breslau, Mgr. Mészaros, vicaris- generaal te Boedapest als vertegenwoordi ger van kardinaal Czernoch, primaat van Hongarije, allen met hun secretarissen, Domkapilular Lange uit Breslau, drie lTon- gaarsche bisschoppen alsmede de Hongaar- sche gezant te 's-Gravenhage, terwijl het niet is uilgesloten, dat dit gezelschap nog zal worden uitgebreid. In de St. Jans Kathedraal wordt den be zoekers een liturgische ontvangst bereid, daarna worden zij ten stadhuize ontvangen, waar hel muziekkorps der firma Goulmy en Baar tevens een aubade zal brengen. Na het middagmaal bij den bisschop van den Bosch, heeft een feestvergadering met de besturen van alle kringcomité's in de aula der Kath. lycea plaats. Hierna worden de muurschilderingen van prof. Reich in de St. Jacobskerk bezichtigd. Op de jongste algemeene vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers werd o.m. besloten, voortaan ook hoofden als lid van den bond toe te laten. Het re ferendum bekrachtigde dit besluit, doch de afdeeling Amsterdam maakte er bezwaar tegen, op de tengevolge van dit besluit noo- dig geworden reglementsherziening de ko ninklijke goedkeuring aan te vragen. Vol gens de meening der afdeeling was n.l. de informaliteit begaan, dat liet referendum was gehouden over het besluit der algemee ne vergadering hoofden in den bond toe te laten, zonder do bijvoeging, dat het des betreffende artikel van het reglement in dien zin zou worden gewijzigd. Het hoofdbestuur schreef daarom oen nieuw referendum uit, waarbij de bogane informaliteit was ondervangen en waarvan de uitslag gisteren werd vastgesteld. Uitge bracht werden, naar „Het Volk" meldt, 1420 stemmen voor, 7272 tegen en 79 blan co, aoodat het besluit der algemeene ver gadering opnieuw is bekrachtigd en hoof den van scholen in den bond als lid kunnen worden toegelaten. Te Arnhem bestaat het voornemen, in September aan baron van Heemstra, gou verneur van Suriname en oud-burgemeester van Arnhem, ter gelegenheid van zijn ver blijf in Nederland, een feestavond aan te beiden. Het initiatief hiertoe gaat uit van de Geldersohe Industr. Club, van de Geld. Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer en het departement Arnhem van de Mij. van Nij verheid en Handel. Zij, die tijdens het bur gemeesterschap van den heer Van Heemstra lid van den gemeenteraad waren, hebben te kennen gegeven, dat zij aan dit huldi- gingsfeest zullen deelnemen. De heer Van Heemstra die thans te Maarn vertoeft, heeft, desgevraagd, zijn instem ming met dit plan betuigd. In liet koor der Martinikerk te Gro ningen heeft de plechtige overdracht van de gerestaureerde fresco's aan kerkvoogden der Ned.-Ilerv. gemeente plaats gehad. Nader wordt omtrent den moord op den lieer v. d. S, in de De Rio- merstraat in Den Haag gemeld, dat de om standigheden er duidelijk op wijzen, dat de verslagene omtrent 9 uur 'a morgens be zoek heeft gehad. Hij had aan iemand uit de buurt kort voor 9 uur gezegd, toen deze de opmerking maakte, dat de heer v. d. S. al zoo vroeg bij de hand was: ,,Ja, ik krijg dadelijk besoek." Dit wordt bevestigd door het dienstmeisje van een mevrouw uit buurt, aan wie de verslagene gezegd heeft, dat hij bezoek had en dat hij wel dadelijk bij haar mevrouw *ou komen om de teok^- ning te zien. Toen hét meisje omstreeks 0$ uur wederom aanbelde en geen gehoor kreeg, heeft zij gezien dat de ruit voor aan de straat gebroken was en zij is bij haar mevrouw teruggekomen, zeggende, dat er een ruit kapot w&s en dat zij dacht dat dc heer v. d. S. in verband daarmee naar de politie was gegaan. Uit de sectie is gebleken, dat den versla- gene niet minder dan twintig messteken in hoofd cn hals zijn toegebracht. Ook is hem boven het oor de schedel met een zwaar voorwerp ingeslagen. Vermoed wordt, dat deze slag is toegebracht met het tafeltje, dat verbrijzeld in het vertrek is gevonden. Uit verschillende aanwijzingen wordt af geleid, dat de bezoeker of dc bezoekers niet zijn gekomen met het vooropgezette plan, den man te vermoorden. Er is ook nog een met bloed besmeurde schaar gevonden Het schijnt, dat de verslagene nog pogin gen heeft gedaan om zich te verweren. Ook zijn handen vertoonen verwondingen. Van drie Italiaansche vlie- gers, dio momenteel in:e>ns land vertoeven, is er gisteren één boven Leidsehendam met zijn machine in een zware onweersbui ge raakt, zoodat hij daar moest dalen. Toestel noch vliegenier hebben let-sel bekomen. De politie heeft bij den koop man Z. aan de Toussaintkade in Den Haag twee Boeddha-beeldjes in beslag genomen, welke afkomstig zijn van een in 1918 te Bla- ricum gepleegde inbraak. De staking van het machine- kamerpersoneel van stoomtreilers te IJmui- den is aan het verloopcn. Deze week zijn weer verscheidene stoomtrcilers naar zee vertrokken met. bemanningen, die tegen de geldende gages hebben gemonsterd. Bij het verrichten van werk- zaaanheden aan boord van het in de Maas haven te Rotterdam ligigekl s.s. „Rreedijk" verloor de 46 jarige bootwerker W. de W. het evenwicht cn storttfc in het 12 M- diepe Tuim. Hij kwam met het hoofd op den bo dem terecht, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Een jongen van 14 jaar, die op den Zeeburgerdijk te Amsterdam onder het rijden van een vrachtauto afsprong, werd, doordat hij struikelde, door dien auto overreden. Een achterwiel ging hem over borst en hals. Het kind is spoedig daarop overleden. Een ambtenaar van de belas- tingen te Amsterdam, 'die op een der kan toren belast i3 met het in ontvangst nemen van belastingpenningen, heeft een bedrag van ongeveer f 400, hetwelk hij van een be lastingbetaler heeft ontvangen, niet verant woord. De politie heeft den ambtenaar aan gehouden. Een onderzoek wordt ingesteld, of de aangehoudene meer knoeierijen op zijn geweten heeft. Aan de beroepsmilitairen der Land- en Zeemacht, dio voldoen aan de eischen, gesteld door het N.O.C., zal, ter verkrijging van het vaardigheidsdiplom.i een gratificatie van f 100 uit 's Rijks kas worden verstrekt. Voor deze gratificatie komen niet in aan merking de leerlingen der Kon. Mil. Aca demie, Hoofdcursus, Instructie-Bataljon*, Instructie-Batterij en de leerlingen, die in opleiding zijn to tondcrofficier b'j de onbe reden artillerie, genie en cavalerie. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der GraaFs Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Juli in Nederland uitgesproken 8i faillissementen tegen 94 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Juli 1924 2617 faillissementen tegenover 2312 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DaardedirecfciedcrVer. Kon. Papierfabrieken van de firma Van Gelder Zonen de eischen van dc arbeiders van loonsverhooging niet wenscht in to willi gen, adviseeren de hoofdbesturen der orga nisaties aan dc .arbeiders tob staking over te gaan. Hierover zal bij referendum wor den beslist, waaraan dc arbeiders van allo fabrieken, n.l. die te Velsen, Wormer, Rcn- kum en Apeldoorn, zullen deelnemen. De uitslag vnn dit referendum wordt a.s. Woensdag in een vergadering der hoofdbe sturen in Den Haag bekend gemaakt. De uitvoer van bloembollen over Juni 1.1. bedroeg aan gewicht 2961 K.G. voor een waarde van f 5089, tegen 8643 K.G. voor f 10.855 in Juni 1923. In to taal is er gedurende dit eerste halfjaar uit gevoerd l.200.887 K.G. voor f 1.243.272, te gen 791.891 K.G. voor f 764.196 in het eerste halfjaar van 1923. Te Harderwijk- is gisteren aangebracht een in de Zuiderzee, ten Noor den van Harderwijk, drijvende gevonden lijk van een vrouw. Het is vermoedelijk het lijk van de vrouw van schipper Tiele- mans, wiens schip in den storm van 18 de zer in de Zuiderzee gezonken is en waarbij schipper Tielemans, diens vrouw en kin deren verdronken zijn. In destallen van de Willem s. kazerne te Arnhem heeft bij heb paarden- voeren een ernstig ongeluk plaats gehad. Do milicien L., paardenverzorger bij het korps rijdende artillerie, werd door een der dieren dusdanig tegen het voorhoofd ge trapt, dat het bloed hem uit mond en ooren vloeide. Per ziekenauto werd L. on middellijk naar het militair hospitaal vér- voerd. De toestand van den gewonde is zorgwekkend. De brand te Vlissingen, op het terrein van de Ned. Petroleum- en As- faltfabriek, waaromtrent wij gisteren nog het een en ander mededeelden, heeft den i geheelen avond en nacht voortgewocd. Een tank met benzine stortte reeds des mid dags in. Een vlam doeg ver boven den fabrieksschool-teen uit. Later vatte een an dere tank, met een inhoud van 1500 ton olie, vuur. Door het losraken van een of meer bou ten ontstond een lek in den tank en ver spreidde de olie zioli over het terrein. Dit had het vlamvatten van de andere tanks tengevolge en in den loo-p van den namid dag zijn ook het kantoorgebouw en de lood sen er aan gegaan, terwijl de andere go- bouwen meer of minder ernstige schace kregen. Een aan de andere zijde van de Binnenhaven gelegen steenen gebouw moest steeds worden natgehouden, opdat het niet door de warmte in brand zou geraken. Eenige tanks, die van den wind afstonden, waTen om vijf uur nog voor het vuur ge spaard gebleven, doch men vreesde, dat bij het omslaan van den wind ook tfeze eeD prooi der vlammen zouden worden. Betreffende den vermisten werkman is niets meer vernomen en men neemt nu a'.a vaststaand aan, dat deze in den tank 7s gevallen. De belangstelling, ook uit Middelburg en andere plaatsen van Walcheren was den geheelen dag zeer groot. Een geluk achtte men het, «lat de wind van do stad af was, anders zou er groot gevaar hobben bestaan voor de electrotinfabriek en de fabriek Fijn- werk aan do overzijde van het kanaal, ter wijl de rook in vele huizen het verblijf on mogelijk zou hebben gemaakt. Nog dient vermeld, dat het vuur door een pijpleiding van het terrein naar de Bin nenhaven zich meedeelde aan de ducdolvcn. die ook verbrand zijn. De burgemeester vnnBres- kens heeft besloten, dat bij het bezoek van de Koninklijke familie aan Brcskens op 8 Augustus geen feestelijkheden zullen plaats hebben. Er zal een collecte worden gehou den voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de ramp op de Schelde. Gistermiddag is op de grens der gemeente Eindhoven en Veldhoven de wegwerker M. van Mierlo dooi' een auto van den heer H., te Gestel, aangereden en gedood. Gisterochtend is de boerde- rij van E. v. Assen in Dijkhuizen, bij Epc, totaal afgebrand. Van het vee zijn verbrand 5 varkens cn 2 geilen. Ook de inboedel is verloren gegaan.. Oorzaak vermoedelijk een defect aan den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Zij: „Ik heb gehoord, dat je vrouw zoo ziek is; toch, hoop ik, niet gevaarlijk?" Hij: „Dank n, juffrouw, nee ze is nou te zwak om gevaarlijk te zijn." DE ALGEMEENE TOESTAND. De Londensche conferentie. De eerste commissie der Lor.densche con- i'eientie heeft niet opnieuw vergaderd, zij biijft voorloopig formeef bij haar rapport, dat, zooais men weet, door de financiers aJs onbevredigend wordt beschouwd. Doch ofschoon de commissie als zoodanig geen mandaat daarvoor heeft, onderhandelen de commissieleden nog met de bankiers. AJen hoopt, dat gedurende het „week-endwan neer alle gedelegeerden de vlootrevue te Speadhead bijwonen, een accoord tot stand zal komen. Daarom zal de eerste commissi^ Maandagmorgen om elf uur vergaderen, om een rapport op te stellen, waarin weliswaar geen sprake zal zijn van deze officieuse be sprekingen, maar welks inhoud daarvan toch het resultaat zal zijn. Frankrijk zou dan moeten wijken, want de bankiers doen het niet! liet denkbeeld om, indien Morga.i c.i de andere bankiers, die tot nu toe bij de be sprekingen te Londen geirherresseerd zijn, blijven weigeren om toe te geven aan de- eischen van Frankrijk, een andere groep financiers voor dc Duitsche leening le int»-' resseeren, heelt men thans geheel laten varen, daar men heeft ingezien, dat de leening geen kam van slagen heeL, wanneer de invloedrijke financiers, die thans te Lon den zijn, de waarborgen niet voldoende achten. Hughes is van oordeel, dal hij nu le Lon den alles heeft gedaan wat in zijn vermogen was; hij gaat daarom het week-end in provincie doorbrengen en vertrekt daarop naar liet vaste land. Men hoopt, dat hij daa, tijdens zijn verblijf le Parijs, zijn in vloed zal aanwenden om de positie van os Fransehe delegatie tegenover de Parijscl politieke kringen le versterken en aldus mede te weiken lot het welslagen der conferentie. De tweede commissie heeft er zich toe bepaald te constateeren, dat aangaande do quaestio van het Fransch-Belgiscfie spoor wegpersoneel geen overeenstemming kon woraen bereikt. Deze commissie vergadert voorloopig niet meer. De derde coinmiseie is ijverig aan het werk en zal ook Maandagmorgen om eï uur een- officieele zitting houden, in de hoop dan met haar rapport gereed te zijn. Maandagmiddag zal weer een plenaire zitting 'plaats vinden. Dat beteekent niet,, dat alls dan geregeld is, maar dat het gc- wenscht is den stand van zaken eens alge meen onder de oogen te zien. Gisteren deed een gerucht de ronde, dab een formule is gevonden, welke in de be langhebbende kringen gunstiger is ontvan gen dan alle vorige. Hoewel de bevestiging hiervan niet te verkrijgen is, valt het niet tc ontkennen, dat het pessimisme der bla den in den loop van den dag plaats hoeft gemaakt voor een hoopvoller stemming. Ook dc vaststelling der volgende voltalli ge zitting en de logenstraffing van ccn ge rucht, dat de confereutie tot ItCl hajfUll" ZOU worden verdaagd, kunnen hiertoe hebben bijgedragen. Maar bepaalde reden tot op timisme is niet aan te wijzen, dat vergeto men niet. Sir Cecil Hurst cn Fromagcot, dc juridi sche deskundigen, welke opdracht hebben, na te gaan op welke punten de uitvoering van het rapport der deskundigen overeen stemming met Duitschland vercischfc dus welke punten buiten liet verdrag van Ver sailles vallen zullen Maandag met hun rapport gereed zijn, zoodat het waarschijn lijk is, dat op de voltallige zitting de kwes tie der uitnoodiging van Duitschland aan de orde zal komen. Het. spreekt vanzelf, dat er overeen stemming tuaschcn de geal lieerden moet zijn verkregen, voor de Duit- sehers tot deelneming worden u'tgenoodigd. Dit sluit echter niet in, dat de bedoeling van het rapport der deskundigen, dat Duitschlands welwillende medewerking eischt, is ojd zij gezeten het staat wel vast, dat Duitschlands meening over alle Ier sprake gebrachte kwesties zal wo:<tc.n gevraagd, terwijl het ook om zijn medewer king bij de uitvoering zal worden verzocht. Men neemt aan, dat de uitnooctig'ng aan Duitschland onmiddellijk na de voïtalligo zitting van Maandag zai worden verzonden. Hurst en Fromageet hebben niet van hun bevoegdheid gebruik gemaakt om een der de lid op te nemen voor het geval zij het niet eens konden worden hun besprekin gen zijn tamelijk vlot vcrloopen. Het zijn in het bijzonder twee paragrafen uit het Parijscho memorandum, welke door Hurst- en Fromageot worden bestudeerd. De qerste ei; van luidt: ..Wanneer de praktische noodzakelijkheid blijkt van wijziging van de voorstellen der deskundigen en de commissie van herstel daartoe geen voldoende volmacht bezit, zuf- Jen deze wijzgingen alleen onder de noodigo waarborgen en bij gemeenschappelijk over leg der betrokken reigeeringen worden tot star.a gebracht." De tweede^paragraaf luidt: „Het zaf even eens wcnschelijk zijn de kwestie te rege len, welke autoriteit eventueel zaf wórden belast met de interpretatie van het rapport der deskundigen, alsmede van de te Lon den to nemen beslissingen ter verzekering van de uitvooering van het rapport." Het voornaamste punt in het rapport der tweede commissie is de vaststelling der data stadia der economische ontruiming van het Roergebied zal moeten zijn beëindigd. Op dee eersten datum zal de ve>x-ischte wet geving door Duitschland moeten zijn aan genomen, ten genoege der commissie van herstel en op cfen tweeden zal de economi sche status van vóór 10 Januari 1923* de datum van het begin der bezetting, moeten z»ju hersteld. Het technische gedeelte van den arbeid der conferentie is daarmee beëindigd, en de overige vraagstukken zijn van politieken of semi-politieken aard, die voor de geheeld conferentie en in het bijzonder in tegen woordigheid der delegatieleiders moeten worden behandeld. •Het zijn er in hoofdzaak twee: dat dec

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2